Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Βρε κοριτσια θελω να ρωτήσω κάτι άσχετο με την εποχή μας. Αλλά θα μας έρθει κι εμάς. Βλέπω στο ίνσταγκραμ μια μαμά influencer ξέρετε απο εκείνες τις νέες μανούλες που κάνουν τα μωρά τους προϊόν και τους στέλνουν καρότσια, φορμάκια, πιπίλες, καθίσματα όλα τσάμπα. 

Τεσπα, αυτή λοιπόν εχει ένα μωρό ίσα με 8 μηνών αν δεν κάνω λάθος και το ταϊζει με εκείνη τη νέα μόδα που το ντύνεις σαν αστροναύτη, βάζεις στο πάτωμα πλαστικά και το αφηνεις να λουστεί με το φαγητό, να φάει με τα χέρια, να πετάξει το μισό κάτω, το άλλο μισό στο τραπεζάκι του. Το παιδάκι καταλήγει με φαγητό στα μαλλιά στη μύτη, στα αυτια... Και λέω εγώ τώρα... Εχει νόημα αυτη η τεχνική? Εσεις μανούλες που έχετε κι άλλα παιδάκια έχει όντως κάποια αξια παραπάνω αυτη η τεχνική ? Με το φτωχο μου το μυαλό λέω εγω ότι καταρχα΄ς το παιδί δεν τρώει κανονική ποσοτητα. Το φαγητο βρισκεται παντου΄ εκτός απο το στομάχι του παιδιου... Επιπλέον ειναι πολύ μικρό για να μάθει να αυτοεξυπηρετείται. 

Για εμενα, ταϊζεις το παιδι μεχρι καποιο μήνα. Επειτα, όταν το παιδί είναι έτοιμο, του δινεις το παιδικό πιάτο, με το παιδικό πιρούνι και τρώει. Φυσικά θα πετάξει κάτω, δεν λέω οτι θα καθίσει να το φάει ολο.Αλλά όχι αυτο το χάλι που κάνει ο μικρούλης... Τι λέτε εσεις? 

Εμείς mummy2be και τα δύο παιδιά τα τάιζαμε και τα ταΐζουμε πάντα στο καρεκλάκι. Επίσης προσπαθούμε να τους μάθουμε ότι την ώρα του φαγητού τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι. Τον πρώτο τον αφήναμε λίγο πιο ελεύθερο να κάνει τα δικα του με το φαΐ, πάντα στο καρεκλάκι του όμως και γινόταν αρκετές φορές χάλια. Κάθε μέρα μετά το φαγητό ήθελε μπάνιο. Τον δεύτερο τον τάιζαμε πιο πολύ εμείς γιατί δεν είχαμε όρεξη να μαζεύουμε με δύο παιδιά αλλά φυσικά τον αφήνουμε κι αυτόν να πςιραματιζεται, οχι όμως να τα κάνει χάλια. Πάντα όμως στο καρεκλάκι. Μόνο τώρα που μεγαλώσανε κάπως τους δίνουμε κάνα φρούτο έτσι, καμία μπανάνα ας πούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κοριτσαρες!

Περιττό να σας πω οτι δεν εχω κλείσει μάτι όλη νύχτα. Εχω κάνει τα πιο απίθανα σενάρια στο μυαλό μου. 

Δεν αντεξα και πηρα τη γιατρό τηλέφωνο και με κατσάδιασε. Μου λεει "εγω δεν σου είπα οτι το παιδί δεν έχει αμνιακό υγρό. Σου είπα οτι εκεινη τη στιγμή η μέτρηση ήταν στο κάτω όριο. Το αμνιακο υγρό αυξομειώνεται ομως οφειλα να σε ρωτησω αν εχεις υγρά στο εσώρουχο" 

Οπως μου είπε στο ιατρείο ως υγρά εννοεί να βρέχουμε όλο αυτο ραμμενο κομμάτι που έχει το σλιπάκι. Οχι σαν δίευρω, ούτε σαν αυτό το υργό που θυμίζει το υγρό της ωορρυξίας. Κι εγω τοσο πολύ δεν ειχα ποτέ. Ειχα υγρό σαν ωορρυξίας, λευκό που μύριζε για αυτό κι άλλαζα εσώρουχα. 

Μην σας τα πολυλογώ, μου είπε αν θέλω μπορώ να παω στο ΙΑΣΩ να κάνουμε ενα τεστ που θα δούμε αν αυτά ειναι κολπικά υγρά ή έχουν σπάσει τα νερά μου. Μου προτεινε οταν σηκώνομαι απο διάλλειμα να κάνω κινησεις, να περπατώ και τότε αν ειναι θα βρέξω το εσώρουχο μου. Εγω σκέφτομαι πως αν συνεβαινε αυτό θα το ειχα παθει τοσες φορες, σκε΄φτομαι μέρες των εορτών που δεν έκατσα σπιτι, πήγαμε απο εδω, πήγαμε απο εκεί, περπάτησα δυο φορές σε ένα πανηγύρι και δεν έγινε τίποτα. Οσο θυμάμαι δλδ έχω μερες να αλλάξω εσώρουχο. 

Επίσης μου τόνισε πως αν ήταν κατι ανησυχητικό δεν θα μου έλεγε ας δούμε τι θα δείξει και την επόμενη εβδομάδα η Β' Επιπέδου... Συν του οτι δεν εχουμε κάποια ανωμαλία για να την κάνει να θέλει να δει περισσότερα για την ωρα. Με εστειλε για γενικές αιματος, TSH, ουρα και CRP που ειναι κατι που κοιτάνε στα νεφρά και το βλέπουμε ξανά την Πέμπτη. 

Όχι οτι έχω ηρεμήσει πλήρως, αλλά ειμαι καλύτερα... Έκανα βόλτες στον κήπο, ταϊσα το σκύλο, είχα σχεδόν μια ώρα στο πάνω κάτω και δεν βλέπω τίποτα σε υγρό. Λέω να κάνω το σταυρό μου και να ηρεμήσω. Σταυρωσα την κοιλιά μου με λαδάκι απο το καντήλι του προστάτη μου και προσευχηθηκα να ειναι το μωρο μου καλα.

Μέσα στην όλη ιστορία χθες το βράδυ που δεν κοιμόμουν, την ειχα ταράξει τη μπεμπουλα μου και κατα τις 4, 4:30 αφου ειδε οτι δεν θα κοιμόμασταν είχε αρχίσει τις μπουνιές και τις κλωτσιές. Ημουν ανασκελα ομως και την κατάλαβε κι ο μπαμπάς της. Θυμάμαι πως με κοίταξε ο καλός μου, με τέτοια έκπληξη. Ηταν η πρώτη φορά που κατάλαβε χτύπημα της και ηταν πολύ όμορφο. 

Στον υπέρηχο κουνούσε τη γνάθο της και κάποια στιγμή έβαλε και το χέρι στο στόμα! Ειχε τεντώσει λαιμό, ήταν πολύ αστείο το θέαμα, ολοκληρο μωρό πλέον! 

Πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη κορίτσιααααα! Μακάρι να ήταν λάθος συναγερμός και να μην ξαναγίνει τίποτα. Να βαλει η Παναγία το χέρι της και να ηταν η μόνη λαχτάρα.... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Αυτό για το νερό, το ρώτησα γενικά αν πίνεις νερό. Όχι δεν παίζει ρόλο για την εξέταση της ημέρας αν είχες πιει πολύ 'η όχι. Αλλά γενικά αν κάθε μέρα πίνεις αρκετό...

Εγώ ας πούμε το πρώτο τρίμηνο έπινα ελάχιστο. Δεν είχα διάθεση καθόλου. Τώρα πίνω σίγουρα 1,5-2 λίτρα την ημέρα. 

Σίγουρα ο εμβρυολογος που έχει καλύτερο μηχάνημα από τον γυναικολόγο που κάνει τους τυπικούς υπερήχους θα σε κατατοπίσει καλύτερα. 

 

Προσπαθώ να ειμαι στα 2 λίτρα κι εγω μέσα στη μέρα σίγουρα γιατί σκέφτομαι πως πρεπει να ανανεώνεται το νερό του σάκου. Τουλάχιστον έτσι έλεγε ο γυναικολογος της μαμάς μου και μου μοιαζει σωστο και πίνω αρκετό. 

Κάνουμε οτι μπορούμε για τα πλασματάκια μας ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Κατ αρχήν κορίτσι έχω και εγώ!! @Mummy2be ξέρω ότι το αμνιακό υγρό μπορεί να επηρεαστεί και από το κατά πόσο πίνουμε αρκετό νερό. Εύχομαι να είναι όλα όπως πρέπει στη β επιπέδου και θα είναι, μην αγχώνεσαι προκαταβολικά και στο λέει η βασίλισσα του άγχους! Όσον αφορά τη σίτιση, διαφωνώ τελείως με τις νέες μόδες. Το παιδί πρέπει να μαθαίνει σε κανόνες,  να τρώει στο καθίσματακι και να μαθαίνει και στο κουτάλι. Εγώ στη μικρή μου έδινα στην αρχή πολτοποιημένα και μετά πατημένα με πηρούνι. Όταν έβλεπα σημάδια ετοιμότητας πέρασα σε κομματάκια σταδιακά και ανάλογα το τρόφιμο. Πρώτον ήξερα πόσο τρώει δεύτερον είχα το κεφάλι μου ήσυχο και τελος το σπίτι μου καθαρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσαρες!

Περιττό να σας πω οτι δεν εχω κλείσει μάτι όλη νύχτα. Εχω κάνει τα πιο απίθανα σενάρια στο μυαλό μου. 

Δεν αντεξα και πηρα τη γιατρό τηλέφωνο και με κατσάδιασε. Μου λεει "εγω δεν σου είπα οτι το παιδί δεν έχει αμνιακό υγρό. Σου είπα οτι εκεινη τη στιγμή η μέτρηση ήταν στο κάτω όριο. Το αμνιακο υγρό αυξομειώνεται ομως οφειλα να σε ρωτησω αν εχεις υγρά στο εσώρουχο" 

Οπως μου είπε στο ιατρείο ως υγρά εννοεί να βρέχουμε όλο αυτο ραμμενο κομμάτι που έχει το σλιπάκι. Οχι σαν δίευρω, ούτε σαν αυτό το υργό που θυμίζει το υγρό της ωορρυξίας. Κι εγω τοσο πολύ δεν ειχα ποτέ. Ειχα υγρό σαν ωορρυξίας, λευκό που μύριζε για αυτό κι άλλαζα εσώρουχα. 

Μην σας τα πολυλογώ, μου είπε αν θέλω μπορώ να παω στο ΙΑΣΩ να κάνουμε ενα τεστ που θα δούμε αν αυτά ειναι κολπικά υγρά ή έχουν σπάσει τα νερά μου. Μου προτεινε οταν σηκώνομαι απο διάλλειμα να κάνω κινησεις, να περπατώ και τότε αν ειναι θα βρέξω το εσώρουχο μου. Εγω σκέφτομαι πως αν συνεβαινε αυτό θα το ειχα παθει τοσες φορες, σκε΄φτομαι μέρες των εορτών που δεν έκατσα σπιτι, πήγαμε απο εδω, πήγαμε απο εκεί, περπάτησα δυο φορές σε ένα πανηγύρι και δεν έγινε τίποτα. Οσο θυμάμαι δλδ έχω μερες να αλλάξω εσώρουχο. 

Επίσης μου τόνισε πως αν ήταν κατι ανησυχητικό δεν θα μου έλεγε ας δούμε τι θα δείξει και την επόμενη εβδομάδα η Β' Επιπέδου... Συν του οτι δεν εχουμε κάποια ανωμαλία για να την κάνει να θέλει να δει περισσότερα για την ωρα. Με εστειλε για γενικές αιματος, TSH, ουρα και CRP που ειναι κατι που κοιτάνε στα νεφρά και το βλέπουμε ξανά την Πέμπτη. 

Όχι οτι έχω ηρεμήσει πλήρως, αλλά ειμαι καλύτερα... Έκανα βόλτες στον κήπο, ταϊσα το σκύλο, είχα σχεδόν μια ώρα στο πάνω κάτω και δεν βλέπω τίποτα σε υγρό. Λέω να κάνω το σταυρό μου και να ηρεμήσω. Σταυρωσα την κοιλιά μου με λαδάκι απο το καντήλι του προστάτη μου και προσευχηθηκα να ειναι το μωρο μου καλα.

Μέσα στην όλη ιστορία χθες το βράδυ που δεν κοιμόμουν, την ειχα ταράξει τη μπεμπουλα μου και κατα τις 4, 4:30 αφου ειδε οτι δεν θα κοιμόμασταν είχε αρχίσει τις μπουνιές και τις κλωτσιές. Ημουν ανασκελα ομως και την κατάλαβε κι ο μπαμπάς της. Θυμάμαι πως με κοίταξε ο καλός μου, με τέτοια έκπληξη. Ηταν η πρώτη φορά που κατάλαβε χτύπημα της και ηταν πολύ όμορφο. 

Στον υπέρηχο κουνούσε τη γνάθο της και κάποια στιγμή έβαλε και το χέρι στο στόμα! Ειχε τεντώσει λαιμό, ήταν πολύ αστείο το θέαμα, ολοκληρο μωρό πλέον! 

Πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη κορίτσιααααα! Μακάρι να ήταν λάθος συναγερμός και να μην ξαναγίνει τίποτα. Να βαλει η Παναγία το χέρι της και να ηταν η μόνη λαχτάρα.... 

 

 

Εγώ κατά την 18η εβδομάδα εκεί που ήμουν έξω και κατουριομουν, αποφασισα να πάω τουαλέτα στο μαγαζί μιας και στο σπίτι θα αργούσα να πάω. 

Πάω λοιπόν τουαλέτα και τι να δω? Όλο το ραμμένο κομμάτι που λες ήταν βρεγμένο. Σαν να είχε υγρασία. Δεν μύριζε τίποτα. Μόνο το απορρυπαντικό μύριζε. Έπαθα ΣΟΚ. πήρα τον γιατρό και μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον ξανά πάρω μετά από μισή ώρα τηλ. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα (αφού μεσολάβησε περπάτημα πάνω κάτω, αφόδευση (που είχε πίεση θέλω να πω) κλπ. Τελικά δόξα το θεό παρέμεινε στεγνό όπως και όλη την ημέρα. Πήγα την βδομάδα που μεσολάβησε 2 φορές για υπέρηχο και όλα μια χαρά. 

Τελικά έκανα ένα "πείραμα" την ίδια μέρα. Αφού στεγνώσει το 'βρεγμενο' εσώρουχο, το κατουρησα λίγο και είδα ότι τελικά πάλι ήταν άοσμο και πάλι έμοιαζε οπτικά με αυτό που ήταν πριν. Τελικά ήταν ούρα!!!!!! 

Ωστόσο χθες πήρα από το ίντερνετ phμέτρο. Έκανα ένα και ευτυχώς ήταν στην περιοχή 'normal'. Το αμνιακό υγρό όπως και τυχόν λοιμώξεις κάνουν το ph του κόλπου βασικό ενώ εμείς θέλουμε όξινο . 

Μπορείς να θες να πάρεις . Βέβαια θέλει προσοχή. Ο γυναικολόγος μου δεν είναι πολύ υπέρ όταν του το είπα γιατί μπορεί να με πανικοβάλλει και τζάμπα σε περίπτωση που ανίχνευση κάποιο υπόλειμμα σαπουνιού. (Που θα κάνει πάλι το διάλυμα βασικό). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα!! Κατ αρχήν κορίτσι έχω και εγώ!! @Mummy2be ξέρω ότι το αμνιακό υγρό μπορεί να επηρεαστεί και από το κατά πόσο πίνουμε αρκετό νερό. Εύχομαι να είναι όλα όπως πρέπει στη β επιπέδου και θα είναι, μην αγχώνεσαι προκαταβολικά και στο λέει η βασίλισσα του άγχους! Όσον αφορά τη σίτιση, διαφωνώ τελείως με τις νέες μόδες. Το παιδί πρέπει να μαθαίνει σε κανόνες,  να τρώει στο καθίσματακι και να μαθαίνει και στο κουτάλι. Εγώ στη μικρή μου έδινα στην αρχή πολτοποιημένα και μετά πατημένα με πηρούνι. Όταν έβλεπα σημάδια ετοιμότητας πέρασα σε κομματάκια σταδιακά και ανάλογα το τρόφιμο. Πρώτον ήξερα πόσο τρώει δεύτερον είχα το κεφάλι μου ήσυχο και τελος το σπίτι μου καθαρό. 

Αχ απο το στομα σου και στου Θεού το αυτί! Σε ευχαριστώ ❤️

Αυτό μου μοιάζει κι εμενα λογικό, δεν μπορει να γινεται ενας χαμος στο σπιτι με το παιδι λουσμενο στο φαγητό. Μόλις έρθει η ώρα του και δείχνει οτι μπορεί να τα καταφέρει θα του δώσουμε την αρχή να τρώει μόνο του. Δεν είμαστε απο εκείνες που θα ταϊζουμε εμείς μέχρι τα 5! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ κατά την 18η εβδομάδα εκεί που ήμουν έξω και κατουριομουν, αποφασισα να πάω τουαλέτα στο μαγαζί μιας και στο σπίτι θα αργούσα να πάω. 

Πάω λοιπόν τουαλέτα και τι να δω? Όλο το ραμμένο κομμάτι που λες ήταν βρεγμένο. Σαν να είχε υγρασία. Δεν μύριζε τίποτα. Μόνο το απορρυπαντικό μύριζε. Έπαθα ΣΟΚ. πήρα τον γιατρό και μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον ξανά πάρω μετά από μισή ώρα τηλ. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα (αφού μεσολάβησε περπάτημα πάνω κάτω, αφόδευση (που είχε πίεση θέλω να πω) κλπ. Τελικά δόξα το θεό παρέμεινε στεγνό όπως και όλη την ημέρα. Πήγα την βδομάδα που μεσολάβησε 2 φορές για υπέρηχο και όλα μια χαρά. 

Τελικά έκανα ένα "πείραμα" την ίδια μέρα. Αφού στεγνώσει το 'βρεγμενο' εσώρουχο, το κατουρησα λίγο και είδα ότι τελικά πάλι ήταν άοσμο και πάλι έμοιαζε οπτικά με αυτό που ήταν πριν. Τελικά ήταν ούρα!!!!!! 

Ωστόσο χθες πήρα από το ίντερνετ phμέτρο. Έκανα ένα και ευτυχώς ήταν στην περιοχή 'normal'. Το αμνιακό υγρό όπως και τυχόν λοιμώξεις κάνουν το ph του κόλπου βασικό ενώ εμείς θέλουμε όξινο . 

Μπορείς να θες να πάρεις . Βέβαια θέλει προσοχή. Ο γυναικολόγος μου δεν είναι πολύ υπέρ όταν του το είπα γιατί μπορεί να με πανικοβάλλει και τζάμπα σε περίπτωση που ανίχνευση κάποιο υπόλειμμα σαπουνιού. (Που θα κάνει πάλι το διάλυμα βασικό). 

Ναι θα ήταν ούρα απο το πολύ νερό θα είχαν γίνει τελείως άοσμα και λευκά. Οπως πράγματι έτσι γίνονται, απο τέτοια ώρα, 11-12 με τόσο νερό που εχω πιει ήδη, ξεκινάνε και γίνονται όλο και πιο λευκά. 

Λες τέτοιο τεστ να ήθελε να μου κάνει στο ΙΑΣΩ? Ίσως και για αυτο μου έγραψε απευθείας και εξετάσεις ούρων... Γιατι εχθες είχαμε καταλήξει να μην μου γράψει εφόσον σε 20-22 μέρες θα ξαναπάω. Όμως αφου έγινε αυτή η κουβέντα μου έγραψε και γενικές ξανά και ούρα. 

Υπόλειμμα σαπουνιού να ανιχνεύσει απο το μπάνιο μας ή απο το εσώρουχο? Γιατι εγω για την περιοχή χρησιμοποιώ χρόνια τώρα ειδικό σαπούνι, άλλοτε Lactacyd, αλλοτε EvaMed.Τώρα έχω ένα ιταλικό, μου το εχει δω΄σει ο φαρμακοποιός μου για πολύ ελαφρύ και φιλικό προς το δέρμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ κατά την 18η εβδομάδα εκεί που ήμουν έξω και κατουριομουν, αποφασισα να πάω τουαλέτα στο μαγαζί μιας και στο σπίτι θα αργούσα να πάω. 

Πάω λοιπόν τουαλέτα και τι να δω? Όλο το ραμμένο κομμάτι που λες ήταν βρεγμένο. Σαν να είχε υγρασία. Δεν μύριζε τίποτα. Μόνο το απορρυπαντικό μύριζε. Έπαθα ΣΟΚ. πήρα τον γιατρό και μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον ξανά πάρω μετά από μισή ώρα τηλ. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα (αφού μεσολάβησε περπάτημα πάνω κάτω, αφόδευση (που είχε πίεση θέλω να πω) κλπ. Τελικά δόξα το θεό παρέμεινε στεγνό όπως και όλη την ημέρα. Πήγα την βδομάδα που μεσολάβησε 2 φορές για υπέρηχο και όλα μια χαρά. 

Τελικά έκανα ένα "πείραμα" την ίδια μέρα. Αφού στεγνώσει το 'βρεγμενο' εσώρουχο, το κατουρησα λίγο και είδα ότι τελικά πάλι ήταν άοσμο και πάλι έμοιαζε οπτικά με αυτό που ήταν πριν. Τελικά ήταν ούρα!!!!!! 

Ωστόσο χθες πήρα από το ίντερνετ phμέτρο. Έκανα ένα και ευτυχώς ήταν στην περιοχή 'normal'. Το αμνιακό υγρό όπως και τυχόν λοιμώξεις κάνουν το ph του κόλπου βασικό ενώ εμείς θέλουμε όξινο . 

Μπορείς να θες να πάρεις . Βέβαια θέλει προσοχή. Ο γυναικολόγος μου δεν είναι πολύ υπέρ όταν του το είπα γιατί μπορεί να με πανικοβάλλει και τζάμπα σε περίπτωση που ανίχνευση κάποιο υπόλειμμα σαπουνιού. (Που θα κάνει πάλι το διάλυμα βασικό). 

Εχω πολυ ασχημη εμπειρια με τα χαρτακια ηλιοτροπιου! Για το καλο σας μην το ξαναβαλεις! Μπορει να αγχωθεις χωρις λογο. Δεν προτεινω σε καμια να τα εχει! Ακολουθηστε τις οδηγιες του γυναικολογου! Αυτος ειναι ο αρμοδιος! Εγω νοσηλευτηκα απο λαθος με τα χαττακια που μετρανε το ph..!! Δειτε στον υπερηχο τα αμνιακα και τελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι θα ήταν ούρα απο το πολύ νερό θα είχαν γίνει τελείως άοσμα και λευκά. Οπως πράγματι έτσι γίνονται, απο τέτοια ώρα, 11-12 με τόσο νερό που εχω πιει ήδη, ξεκινάνε και γίνονται όλο και πιο λευκά. 

Λες τέτοιο τεστ να ήθελε να μου κάνει στο ΙΑΣΩ? Ίσως και για αυτο μου έγραψε απευθείας και εξετάσεις ούρων... Γιατι εχθες είχαμε καταλήξει να μην μου γράψει εφόσον σε 20-22 μέρες θα ξαναπάω. Όμως αφου έγινε αυτή η κουβέντα μου έγραψε και γενικές ξανά και ούρα. 

Υπόλειμμα σαπουνιού να ανιχνεύσει απο το μπάνιο μας ή απο το εσώρουχο? Γιατι εγω για την περιοχή χρησιμοποιώ χρόνια τώρα ειδικό σαπούνι, άλλοτε Lactacyd, αλλοτε EvaMed.Τώρα έχω ένα ιταλικό, μου το εχει δω΄σει ο φαρμακοποιός μου για πολύ ελαφρύ και φιλικό προς το δέρμα. 

Στο νοσοκομείο σίγουρα θα έχουν καλύτερο τρόπο ανίχνευσης. Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς αλλά νομίζω είναι αυτά τα χαρτάκια ηλιοτροπιου που αναφέρθηκαν παρα πάνω. 

Εγώ πήρα αυτά https://www.hometest.gr/en/vaginal-ph-tests

Τα υπολείμματα σαπουνιού μπορεί να είναι από το πλύσιμο της περιοχής. Όχι του εσώρουχου. 

Και εγω απόρησα όταν ο γιατρός μου είπε οτι ήταν ούρα.  Λέω εγώ να κατουρηθω πάνω μου? Δεν θα το ένιωθα? Τελικά έμαθα από πάρα πολλές γυναίκες ότι τους έχει συμβεί στην εγκυμοσύνη!!!!!

Αλλά όπως τα λέει η @pepe90μου τα είπε και ο γιατρός μου. Εγώ είπα να κάνω 1 κάθε μήνα. Τώρα ελπίζω να μην ξανά χρειαστεί να κάνω γιατί όντως είναι αγχωτικά. Αλλά έλα που έχω κολλημένο μυαλό. Αυτο πληρώνω όμως μετά :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Στο νοσοκομείο σίγουρα θα έχουν καλύτερο τρόπο ανίχνευσης. Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς αλλά νομίζω είναι αυτά τα χαρτάκια ηλιοτροπιου που αναφέρθηκαν παρα πάνω. 

Εγώ πήρα αυτά https://www.hometest.gr/en/vaginal-ph-tests

Τα υπολείμματα σαπουνιού μπορεί να είναι από το πλύσιμο της περιοχής. Όχι του εσώρουχου. 

Και εγω απόρησα όταν ο γιατρός μου είπε οτι ήταν ούρα.  Λέω εγώ να κατουρηθω πάνω μου? Δεν θα το ένιωθα? Τελικά έμαθα από πάρα πολλές γυναίκες ότι τους έχει συμβεί στην εγκυμοσύνη!!!!!

Αλλά όπως τα λέει η @pepe90μου τα είπε και ο γιατρός μου. Εγώ είπα να κάνω 1 κάθε μήνα. Τώρα ελπίζω να μην ξανά χρειαστεί να κάνω γιατί όντως είναι αγχωτικά. Αλλά έλα που έχω κολλημένο μυαλό. Αυτο πληρώνω όμως μετά :P

 

Καλημέρα κορίτσια ! Χρόνια πολλά , Χριστός και Ανέστη ! 

Κάναμε κι εμείς χθες την β επιπέδου. Όλες οι μετρήσεις μας πολύ καλές όπως έπρεπε να είναι για τις εβδομάδες ! Σήμερα 22+1 το αγοράκι μας 💙 απλώς μου βρήκε λίγο πιο λεπτό τράχηλο από όσο θα έπρεπε και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερόνη κολπικά την οποία ξεκίνησα χθες κιόλας. Και κάθομαι λίγο περισσότερο στο αυγό μου γιατί η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είχα αλλάξει συμπεριφορά από τότε που έμεινα έγκυος μιας κ δεν είχα τίποτα. Εννοώ περπάτημα , δουλειές όλα κανονικά. Και ίσως αυτό με επηρέασε ... Έχω αγχωθει πολύ η αλήθεια είναι και στενοχωρήθηκα. Μου είπε ο γυναικολόγος μου που μίλησα αμέσως να μην ανησυχώ ούτε να κάθομαι μόνο ξάπλα . Απλώς να προσέχω και να πάω για επίσκεψη και τις δύο επόμενες εβδομάδες να το παρακολουθούμε ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ κατά την 18η εβδομάδα εκεί που ήμουν έξω και κατουριομουν, αποφασισα να πάω τουαλέτα στο μαγαζί μιας και στο σπίτι θα αργούσα να πάω. 

Πάω λοιπόν τουαλέτα και τι να δω? Όλο το ραμμένο κομμάτι που λες ήταν βρεγμένο. Σαν να είχε υγρασία. Δεν μύριζε τίποτα. Μόνο το απορρυπαντικό μύριζε. Έπαθα ΣΟΚ. πήρα τον γιατρό και μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον ξανά πάρω μετά από μισή ώρα τηλ. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα (αφού μεσολάβησε περπάτημα πάνω κάτω, αφόδευση (που είχε πίεση θέλω να πω) κλπ. Τελικά δόξα το θεό παρέμεινε στεγνό όπως και όλη την ημέρα. Πήγα την βδομάδα που μεσολάβησε 2 φορές για υπέρηχο και όλα μια χαρά. 

Τελικά έκανα ένα "πείραμα" την ίδια μέρα. Αφού στεγνώσει το 'βρεγμενο' εσώρουχο, το κατουρησα λίγο και είδα ότι τελικά πάλι ήταν άοσμο και πάλι έμοιαζε οπτικά με αυτό που ήταν πριν. Τελικά ήταν ούρα!!!!!! 

Ωστόσο χθες πήρα από το ίντερνετ phμέτρο. Έκανα ένα και ευτυχώς ήταν στην περιοχή 'normal'. Το αμνιακό υγρό όπως και τυχόν λοιμώξεις κάνουν το ph του κόλπου βασικό ενώ εμείς θέλουμε όξινο . 

Μπορείς να θες να πάρεις . Βέβαια θέλει προσοχή. Ο γυναικολόγος μου δεν είναι πολύ υπέρ όταν του το είπα γιατί μπορεί να με πανικοβάλλει και τζάμπα σε περίπτωση που ανίχνευση κάποιο υπόλειμμα σαπουνιού. (Που θα κάνει πάλι το διάλυμα βασικό). 

Κι εγώ έχω αυξημένα υγρά καποιες ημέρες , κάποιες λιγότερο. Μου έτυχε κ εμένα αυτό με το "σαν νερό" που λες ... Φοράω πάντα σερβιετακια... Ο γιατρός μου είχε πει όμως από την αρχή ότι θα το έχω στην εγκυμοσύνη γενικά και πάντα όταν πάω μου λέει μια χαρά το αμνιακό υγρό. Κι έτσι είμαι ήσυχη με αυτό . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Χρόνια πολλά , Χριστός και Ανέστη ! 

Κάναμε κι εμείς χθες την β επιπέδου. Όλες οι μετρήσεις μας πολύ καλές όπως έπρεπε να είναι για τις εβδομάδες ! Σήμερα 22+1 το αγοράκι μας 💙 απλώς μου βρήκε λίγο πιο λεπτό τράχηλο από όσο θα έπρεπε και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερόνη κολπικά την οποία ξεκίνησα χθες κιόλας. Και κάθομαι λίγο περισσότερο στο αυγό μου γιατί η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είχα αλλάξει συμπεριφορά από τότε που έμεινα έγκυος μιας κ δεν είχα τίποτα. Εννοώ περπάτημα , δουλειές όλα κανονικά. Και ίσως αυτό με επηρέασε ... Έχω αγχωθει πολύ η αλήθεια είναι και στενοχωρήθηκα. Μου είπε ο γυναικολόγος μου που μίλησα αμέσως να μην ανησυχώ ούτε να κάθομαι μόνο ξάπλα . Απλώς να προσέχω και να πάω για επίσκεψη και τις δύο επόμενες εβδομάδες να το παρακολουθούμε ... 

Μπράβο!! Τέλεια!

Άντε να έρθει και η σειρά μας να ηρεμήσουμε λίγο και να απολαύσουμε το άλλο μισό της εγκυμοσύνης. 

Κοντο τράχηλο σου βρήκε 'η λεπτό όπως είπες? Δεν ήξερα ότι μετράνε και το πάχος. Σε μήκος πόσο είναι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κι εγώ έχω αυξημένα υγρά καποιες ημέρες , κάποιες λιγότερο. Μου έτυχε κ εμένα αυτό με το "σαν νερό" που λες ... Φοράω πάντα σερβιετακια... Ο γιατρός μου είχε πει όμως από την αρχή ότι θα το έχω στην εγκυμοσύνη γενικά και πάντα όταν πάω μου λέει μια χαρά το αμνιακό υγρό. Κι έτσι είμαι ήσυχη με αυτό . 

Ναι ναι πλέον και εγώ έτσι πορευομαι. Απλά κολλάω πολλές φορές στο μυαλό και έτσι όπως μου κόλλησε προχθές να πάρω τα χαρτάκια, τα πήρα το έκανα και τέλος. 

Ναι ναι αυξημένα υγρά όλες έχουμε. Όπως τα λες. Άλλες μέρες πιο πολλά άλλες λιγότερο. 

Τα σερβιατακια : 1) κάνουν σε καθημερινή χρήση? Έχω ακούσει ότι αυξάνουν την υγρασία άρα και τις μολύνσεις 2) δεν σε ενοχλούν? Τις ημέρες που είχα περίοδο δυσανασχετουσα και ανυπομονούσα να τελειώσει. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να φοράω κάθε μέρα. Εστω και τα μικρά :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Χρόνια πολλά , Χριστός και Ανέστη ! 

Κάναμε κι εμείς χθες την β επιπέδου. Όλες οι μετρήσεις μας πολύ καλές όπως έπρεπε να είναι για τις εβδομάδες ! Σήμερα 22+1 το αγοράκι μας 💙 απλώς μου βρήκε λίγο πιο λεπτό τράχηλο από όσο θα έπρεπε και μου είπε να ξεκινήσω προγεστερόνη κολπικά την οποία ξεκίνησα χθες κιόλας. Και κάθομαι λίγο περισσότερο στο αυγό μου γιατί η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είχα αλλάξει συμπεριφορά από τότε που έμεινα έγκυος μιας κ δεν είχα τίποτα. Εννοώ περπάτημα , δουλειές όλα κανονικά. Και ίσως αυτό με επηρέασε ... Έχω αγχωθει πολύ η αλήθεια είναι και στενοχωρήθηκα. Μου είπε ο γυναικολόγος μου που μίλησα αμέσως να μην ανησυχώ ούτε να κάθομαι μόνο ξάπλα . Απλώς να προσέχω και να πάω για επίσκεψη και τις δύο επόμενες εβδομάδες να το παρακολουθούμε ... 

Καλημέρα κορίτσι μου,Αληθώς Ανέστη!!!μην στεναχωριέσαι ο τράχηλος όπως χάνει την ελαστικότητα του και το μήκος του έτσι ξαναπλαθεται θέλει απλά ξεκούραση!! Να μην κουράζεσαι πολύ οι δουλειές πάντα θα υπάρχουν, να κάνεις μόνο τα βασικά και σε άλλους ρυθμούς από οτι πριν κι ας μην νιώθεις κατι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Στο νοσοκομείο σίγουρα θα έχουν καλύτερο τρόπο ανίχνευσης. Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς αλλά νομίζω είναι αυτά τα χαρτάκια ηλιοτροπιου που αναφέρθηκαν παρα πάνω. 

Εγώ πήρα αυτά https://www.hometest.gr/en/vaginal-ph-tests

Τα υπολείμματα σαπουνιού μπορεί να είναι από το πλύσιμο της περιοχής. Όχι του εσώρουχου. 

Και εγω απόρησα όταν ο γιατρός μου είπε οτι ήταν ούρα.  Λέω εγώ να κατουρηθω πάνω μου? Δεν θα το ένιωθα? Τελικά έμαθα από πάρα πολλές γυναίκες ότι τους έχει συμβεί στην εγκυμοσύνη!!!!!

Αλλά όπως τα λέει η @pepe90μου τα είπε και ο γιατρός μου. Εγώ είπα να κάνω 1 κάθε μήνα. Τώρα ελπίζω να μην ξανά χρειαστεί να κάνω γιατί όντως είναι αγχωτικά. Αλλά έλα που έχω κολλημένο μυαλό. Αυτο πληρώνω όμως μετά :P

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ όπως η @Amp92. Από τη αρχή της εγκυμοσύνης είχα υγρά σαν νερό πότε πιο πηχτα, πότε μυρίζουν πότε όχι, διαφορά τεσπα. Τον τελευταίο μηνα έχω αρκετά και λερωνομαι αρκετά γιαυτό και φοράω σερβιέτακια, το αμνιακό υγρό είναι μια χαρά και δεν πίνω και νερό, ακόμα και τώρα με το που θα σηκωθώ θα βγάλω όλο κάτι τρέχει και όταν περπατάω η είμαι όρθια αρκετή ώρα. όταν χάνεις αμνιακα υγρά μου είχε πει ο γιατρός θα το καταλάβεις γτ είναι πολύ ζεστά πολλά και σαν νερό!! Δεν νομίζω πως είναι έτσι εύκολο να χάσεις αμνιακό, μην το σκέφτεσαι όπως είπε και η γιατρό σου δεν εννουσε ότι χάνεις, απλά τα λένε λίγο περίεργα οι γιατροί με τον δικό τους τρόπο, όπως μου είπε εμένα για τα γραμμαρια του μωρου που δεν συμφωνώ καθόλου αλλά ούτε και είπε ότι είναι ανυσηχητικο. Κατάλαβες?? @Mummy2be

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι πλέον και εγώ έτσι πορευομαι. Απλά κολλάω πολλές φορές στο μυαλό και έτσι όπως μου κόλλησε προχθές να πάρω τα χαρτάκια, τα πήρα το έκανα και τέλος. 

Ναι ναι αυξημένα υγρά όλες έχουμε. Όπως τα λες. Άλλες μέρες πιο πολλά άλλες λιγότερο. 

Τα σερβιατακια : 1) κάνουν σε καθημερινή χρήση? Έχω ακούσει ότι αυξάνουν την υγρασία άρα και τις μολύνσεις 2) δεν σε ενοχλούν? Τις ημέρες που είχα περίοδο δυσανασχετουσα και ανυπομονούσα να τελειώσει. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να φοράω κάθε μέρα. Εστω και τα μικρά :P

Και γω τα φοράω αναγκαστικά αλλιώς θα άλλαζα κάθε 5 λεπτά εσωρουχο αφού όλο κάτι θα τρέξει!! Δεν είναι ότι καλύτερο σίγουρα, εμένα με πιάνει και φαγούρα μερικές μέρες γιαυτό τα φοράω για ενα διάστημα μετά τα σταματάω και πάλι απ την αρχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σου @Amp92 με το καλό το αγοράκι σου!! Κορίτσια και εγώ έχω υγρά φουλ, βέβαια έχω και τα 2 utrogestan τη μέρα οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιώ σερβιετακια σχεδόν εξ αρχής αλλά και για να παρατηρώ τυχόν καφέ κλπ που δε φαίνονται παρά μόνο σε λευκό εσώρουχο. Εγώ πάλι έχω άλλη αγωνία τώρα, το μωρό δεν το νιώθω το ίδιο δυνατά μου φαίνεται...ξέρω ότι δε μετράμε ακόμη κινήσεις αλλά στην 23 εβδομάδα πόσο συχνά πάνω κάτω και πόσο έντονα το καταλαβαίνουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Μπράβο σου @Amp92 με το καλό το αγοράκι σου!! Κορίτσια και εγώ έχω υγρά φουλ, βέβαια έχω και τα 2 utrogestan τη μέρα οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιώ σερβιετακια σχεδόν εξ αρχής αλλά και για να παρατηρώ τυχόν καφέ κλπ που δε φαίνονται παρά μόνο σε λευκό εσώρουχο. Εγώ πάλι έχω άλλη αγωνία τώρα, το μωρό δεν το νιώθω το ίδιο δυνατά μου φαίνεται...ξέρω ότι δε μετράμε ακόμη κινήσεις αλλά στην 23 εβδομάδα πόσο συχνά πάνω κάτω και πόσο έντονα το καταλαβαίνουμε?

Χθες πάντως μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα σχετικά με το "μέτρημα" των κινήσεων ότι αυτα είναι του 'διαδικτυου ' θεωρίες.  Δεν είναι εφικτό να μετράς κυριολεκτικά τις κινήσεις μιας και που μετά (για το 3ο τρίμηνο μας νοιάζει αυτό) το μωρό κλωτσαει συχνά και εννοείται έχουμε αρκετές δουλειές μέσα στην ημέρα οπότε ο νους σου δεν μπορεί να είναι εκεί. 

Μας νοιάζει το μοτίβο κινήσεων αλλά και το να μην περάσουν πολλές ώρες που να μην νιώσεις τίποτα. (αλλά αυτά για πιο μεγάλες εβδομάδες). 

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σάς? Να μετράτε κινήσεις?

Εγώ είμαι 20+4 και νιώθω κ εγώ όπως το λες. Άλλες φορές πετάγομαι από την κλωτσιές άλλες φορές νιώθω ένα ελαφρύ σκίρτημα. Αλλά έχει πολύ χώρο ακόμα και για αυτό. Χθες στον υπέρηχο κουνιόταν πολύ πάνω κάτω αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα. Σποραδικά νιώθω κινήσεις μέσα στην ημέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω τα φοράω αναγκαστικά αλλιώς θα άλλαζα κάθε 5 λεπτά εσωρουχο αφού όλο κάτι θα τρέξει!! Δεν είναι ότι καλύτερο σίγουρα, εμένα με πιάνει και φαγούρα μερικές μέρες γιαυτό τα φοράω για ενα διάστημα μετά τα σταματάω και πάλι απ την αρχή 

Εγώ να σου πω προτιμώ να αλλάζω εσώρουχο. Γυρνάω από την δουλειά, κάνω το ντουζακι μου βάζω τις κρέμες μου στην κοιλιά, αλλάζω εννοείται εσώρουχο και ευτυχώς κρατιέται μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι που κάνω το ίδιο.  Σπάνια αλλάζω και δεύτερο μέσα στη μέρα. Συνήθως το πρωί στην δουλειά "λερώνεται". 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μπράβο!! Τέλεια!

Άντε να έρθει και η σειρά μας να ηρεμήσουμε λίγο και να απολαύσουμε το άλλο μισό της εγκυμοσύνης. 

Κοντο τράχηλο σου βρήκε 'η λεπτό όπως είπες? Δεν ήξερα ότι μετράνε και το πάχος. Σε μήκος πόσο είναι?

 

Μήκος μετράνε ναι έχεις δίκιο ..αυτό εννοούσα κ εγώ... έχω 2.3- 2.4 και μου είπαν καλό θα είναι να ήταν 2.5 και πάνω. Χθες αυτό δλδ. Μου είπε να πάω πάλι την άλλη βδομάδα και την μεθεπόμενη να το βλέπουμε γιατί μάλλον αλλάζει και όπως μου είπαν αν μείνει έτσι δεν μας ενοχλεί τόσο , μας ενοχλεί να μειώνεται. Ωστόσο νταξει ξέρετε πως είμαστε.... Δεν μου ήρθε ευχάριστο. Έφυγα δλδ με ενα βάρος. Ειδικά όταν δεν τα έχεις ζήσει όλα αυτά ποτέ ξανά και τα ακούς πρώτη φορά ε σου έρχεται μια κρυάδα... Όπως είπε και η @Marika31νομίζω θέλει λίγο να ξεκουραστω παραπανω και να μην συμπεριφέρομαι τελείως σα να μην είμαι έγκυος. Η πλάκα είναι ότι επειδή είμαι εκπαιδευτικός δεν δουλεύω από την αρχή έτσι κ αλλιώς πήρα άδεια γιατί ημουν μακριά από το σπίτι μου και δεν το ρίσκαρα. Ωστόσο και πάλι δεν σταμάτησα να κάνω δουλειές και υπάρχουν μέρες που είμαι οοοοολη μέρα έξω 😂Γιόλο! Φάε τώρα !😂

ΤΑ σερβιετακια με ενοχλούν πολύ και κάποια φορές με φαγουριζουν κι εμένα. Αλλά δεν έχω άλλη λύση. Γιατί είναι απρόβλεπτα τα υγρά 😂 πότε δεν εμφανίζονται και πότε θα έτρεχα τουαλέτα αν δεν τα φορούσα. Πάντως και χθες το αμνιακό υγρό ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα οπότε θεωρώ ότι είμαι οοκ. Μου είχε πει και η κουμπάρα μου που είναι 2 μήνες και μπροστά στην κύηση ότι είναι απαραίτητα τα σερβιετακια και ότι έχει κ αυτή πολύ θέμα οπότε εξ αρχής ήμουν κάπως προετοιμασμένη. 

κινήσεις κι εγώ 22+1 νιώθω πλέον κάθε μέρα. Το καταλαβαίνω σιγά σιγά και χωρίς να συγκεντρωθω πολύ ..λέω δλδ οπ κάτι γίνεται κ όντως κουνιέται. Όχι συνέχεια φυσικά και εννοείται ότι δεν το καταλαβαίνω πάντα πάντα . Ειδικά κανένα βράδυ που θα ξαπλώσω ή θα έχω φάει εκεί το νιώθω πολύ περισσότερο. Χθες παρατήρησα ότι κι εξωτερικά άρχισε να κουνιέται η κοιλιά μου με το χτύπημα αλλά αμυδρά 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Στο νοσοκομείο σίγουρα θα έχουν καλύτερο τρόπο ανίχνευσης. Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς αλλά νομίζω είναι αυτά τα χαρτάκια ηλιοτροπιου που αναφέρθηκαν παρα πάνω. 

Εγώ πήρα αυτά https://www.hometest.gr/en/vaginal-ph-tests

Τα υπολείμματα σαπουνιού μπορεί να είναι από το πλύσιμο της περιοχής. Όχι του εσώρουχου. 

Και εγω απόρησα όταν ο γιατρός μου είπε οτι ήταν ούρα.  Λέω εγώ να κατουρηθω πάνω μου? Δεν θα το ένιωθα? Τελικά έμαθα από πάρα πολλές γυναίκες ότι τους έχει συμβεί στην εγκυμοσύνη!!!!!

Αλλά όπως τα λέει η @pepe90μου τα είπε και ο γιατρός μου. Εγώ είπα να κάνω 1 κάθε μήνα. Τώρα ελπίζω να μην ξανά χρειαστεί να κάνω γιατί όντως είναι αγχωτικά. Αλλά έλα που έχω κολλημένο μυαλό. Αυτο πληρώνω όμως μετά :P

 

Τωρα τι να σου πω? Οτι δεν καταλαβαινω την αγωνια σου? Θα είναι ψέμα. Εχεις δίκιο, εσύ είδες το εσώρουχο βρεγμένο φαντάζομαι τι τρομάρα θα πήρες.

Το έχω διαβασει κι εγω πως πολλές φορε΄ς μας φέυγουν στην εγκυμοσύνη, ίσως σε μεγαλύτερο μήνα. Για αυτο και εγώ δεν ειχα δώσει βάση. Αλλαζα εσώρουχο και ολα καλα. Αλλά που είναι τελικά κάτι που θα πρέπει να μας κινεί την περιέργεια και να το αναφέρουμε στο γιατρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Ακριβώς το ίδιο και εγώ όπως η @Amp92. Από τη αρχή της εγκυμοσύνης είχα υγρά σαν νερό πότε πιο πηχτα, πότε μυρίζουν πότε όχι, διαφορά τεσπα. Τον τελευταίο μηνα έχω αρκετά και λερωνομαι αρκετά γιαυτό και φοράω σερβιέτακια, το αμνιακό υγρό είναι μια χαρά και δεν πίνω και νερό, ακόμα και τώρα με το που θα σηκωθώ θα βγάλω όλο κάτι τρέχει και όταν περπατάω η είμαι όρθια αρκετή ώρα. όταν χάνεις αμνιακα υγρά μου είχε πει ο γιατρός θα το καταλάβεις γτ είναι πολύ ζεστά πολλά και σαν νερό!! Δεν νομίζω πως είναι έτσι εύκολο να χάσεις αμνιακό, μην το σκέφτεσαι όπως είπε και η γιατρό σου δεν εννουσε ότι χάνεις, απλά τα λένε λίγο περίεργα οι γιατροί με τον δικό τους τρόπο, όπως μου είπε εμένα για τα γραμμαρια του μωρου που δεν συμφωνώ καθόλου αλλά ούτε και είπε ότι είναι ανυσηχητικο. Κατάλαβες?? @Mummy2be

Εμένα μου το είπε καθώς αν έχανα πράγματι αμνιακό υγρό θα σήμαινε ότι θα είχαν σπάσει τα νερά και το μωρό θα στέγνωνε. Αλλά εννούσε πολύ, όπως λες εσυ, να βραχεί το εσώρουχο. Αν δω λεει ποσοτητα όσο ενα δίευρω ειναι οκ. Κι επισης δεν μιλάμε για τα λευκά υγρά που έχουμε. 

Αυτό που της φάνηκε πάντα οκ και για αυτο δεν της κίνησε την περιέργεια για την ώρα, καθώς τα υγρά λεει αυξομειώνονται, είναι ότι δεν έχω κάποια ανωμαλία στην εγκυμοσύνη και άρα δεν την τρόμαξε τόσο. 

Τι να πω...? Ειλικρινά, λαχτάρησα τόσο πολυ΄. Τώρα ηρεμώ καθώς όλη μέρα μόνο λίγο λευκή βλέννα είδα το πρωί και απο τότε τίποτα άλλο. Κινήθηκα κιολας, ανεβοκατεβηκα την σκάλα, μαγειρεψα να φαω, ήμουν σχεδόν μισή ώρα όρθια, αν ηταν αμνιακό δεν θα ετρεχε?? Τι στο καλο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια σήμερα 24+3  νιώθω κανονικότατα την μπέμπα είτε κινούμαι είτε όχι σε βαθμό που με ενοχλεί κιόλας και αναγκάζομαι να αλλάζω θέσεις, αλλά έχει και πλάκα!!! Ο γιατρός εμένα μου έχει πει να έχω τον νου μου στις κινήσεις, θέλουμε 12 κινήσεις την ημέρα αλλά όπως είπε και η φίλη μας δεν είναι και πολύ εφικτό αυτό τουλάχιστον ακόμα άσε που θα τρελαθείς αν το προσπαθήσεις οπότε καλύτερο είναι το ότι σίγουρα πρέπει να μας ανυσηχησει αν δεν τα ακούμε καθόλου για 12 ωρες! Αυτό ξέρω εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Χθες πάντως μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα σχετικά με το "μέτρημα" των κινήσεων ότι αυτα είναι του 'διαδικτυου ' θεωρίες.  Δεν είναι εφικτό να μετράς κυριολεκτικά τις κινήσεις μιας και που μετά (για το 3ο τρίμηνο μας νοιάζει αυτό) το μωρό κλωτσαει συχνά και εννοείται έχουμε αρκετές δουλειές μέσα στην ημέρα οπότε ο νους σου δεν μπορεί να είναι εκεί. 

Μας νοιάζει το μοτίβο κινήσεων αλλά και το να μην περάσουν πολλές ώρες που να μην νιώσεις τίποτα. (αλλά αυτά για πιο μεγάλες εβδομάδες). 

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σάς? Να μετράτε κινήσεις?

Εγώ είμαι 20+4 και νιώθω κ εγώ όπως το λες. Άλλες φορές πετάγομαι από την κλωτσιές άλλες φορές νιώθω ένα ελαφρύ σκίρτημα. Αλλά έχει πολύ χώρο ακόμα και για αυτό. Χθες στον υπέρηχο κουνιόταν πολύ πάνω κάτω αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα. Σποραδικά νιώθω κινήσεις μέσα στην ημέρα. 

Εχουμε μόλις 2 μέρες διαφορά τελικά εμεις ❤️ 

Εγω 20+2 σήμερα. Κι εγω ακομα οπως το λες, νιώθω σκίρτημα, σαν κάτι να κολυμπάει. Να πεταχτω απο κλωτσιά όχι ακομα, αλλά στο κρεβάτι ειναι πιο έντονες οι κινήσεις της. Κυριως αν ειμαι ανασκελα. Μέσα στη μέρα, εγω επειδη σε καρέκλα γραφειου δεν την καταλαβαινω ιδιαιτερα. Πρεπει να καθισω καναπε, να χαλαρώσω για να την καταλαβω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τα κάνεις στον ατμό δηλαδή;; Και το κρέας σε κομμάτια το δίνεις;; Επίσης απόγευμα το δίνετε εσείς κορίτσια;; Εμάς μας είπε κρέμα της hipp ή κατσικίσιο γιαούρτι..
    • Είδες μωρέ πώς μεγαλώνουν..🤗εμας έχει κόψει το παμπερς τελείως και μου φαίνεται τόσο παράξενο σαν απότομα να μεγάλωσε το μικρό μου..χθες το βράδυ ξύπνησε ζήτησε τουαλέτα και ξαναξοιμηθηκε με τον άντρα μου σοκ πάθαμε χαχα🤪
    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...