Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλή Μ. Εβδομάδα και με τελειόμηνες εγκυμοσύνες! 
Εγώ κορίτσια εδώ παλεύω με διατροφή το ζάχαρο, γιατί απο τον πρώτο μήνα το νηστείας μου ήταν πάνω απο 100. Τώρα το έχω ρυθμίσει με διατροφή αλλά δύσκολο από την αρχή να στερείσαι τόσα. Πάντως κορίτσια βλέπω οτι οι ενδοκρινολόγοι-διαβητολόγοι είναι έτη φωτός πίσω στην Ελλάδα με το διαβήτη κύησης, σε σχέση με αυτά που διαβάζω από ξένα sites. Η διατροφή για παράδειγμα που μου έχει δώσει εμένα είναι απλά για έναν διαβητικό άνθρωπο που δεν είναι σε κύηση των 2000 θερμιδων. Νομίζω υπάρχει άγνοια. Έχει καμία άλλη κοπέλα θέμα με το ζάχαρο και κάνει διατροφή;

Γειά σου κορίτσι μου!!! Εγώ εχω διαβήτη κυήσεως από τον τρίτο μήνα με νηστείας 98 από τότε κάνω διατροφή, τώρα παίρνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα!! Έχω τρελαθεί με τους μετρητές και τις τιμές δεν καταλαβαίνω τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου για τις δίαιτες, σου δίνουν κάτι ξεχασμένες από την εποχή του παππούλη μου και πορεψου με αυτή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου καλή εβδομάδα να έχουμε.

Εγώ δε νηστεύω ποτέ ίσως μόνο μεγάλη Πέμπτη μεγάλη Παρασκευή, πιστεύω στον Θεό, αλλά θεωρώ ότι καλυτερα είναι να είσαι καλός άνθρωπος στην ψυχή παρά να μην φας κρέας.

Επίσης δεν τρώω συχνά κρέας ίσως μια φορά την εβδομάδα έτσι κι αλλιώς, μόνο στις μικρές δίνω σχεδόν καθημερινά οπότε δεν μου κάνει αλλαγή η νηστεία. Ο καθένας ας κάνει αυτό που τον κάνει να νοιώθει πιο όμορφα στην ψυχή του όμως. 

Τώρα που είσαι εγκυουλα να τρως ότι τραβάει η όρεξη σου και του χρόνου πρώτα ο Θεός νηστευεις ❤️

Είναι όλα σχετικά. Κατά τη γνώμη μου την πίστη του ο καθένας την προσαρμόζει στον τρόπο ζωής του και σε αυτο που δεν τον πιέζει. Κι εγώ πιστεύω πολύ, αλλά δεν μπορώ να παω στην εκκλησία τακτικά. Εγω προτιμώ να πάω μία στο τόσο στον Αγιο Εφραιμ που ειναι προστάτης μου και να κατσω εκει 2 ωρες παρά να πηγαινω καθε Κυριακή. Θέλω να ξεκουραστώ, δεν μπορώ την Κυριακή να σηκωθω στις 8. Την Μεγάλη εβδομάδα θελω να παω στη Σταυρωση, θελω να παω στον επιτάφιο γτ το νιώθω εγώ, γιατι το απολαμβανω, γιατί αυτό ειναι Πάσχα για εμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, θα σας πω! 

Αυτό με τις ιώσεις και τον παιδικό είναι μεγάλο θέμα αλλά κάποια στιγμή χτίζουν ανοσοποιητικό και ηρεμούν όλοι στην οικογένεια! Κι εμας εδώ στην Ολλανδία τα ίδια με τις ιώσεις, έγινε χαμός είπαν φέτος. 

Όταν εμένα Ελλάδα το Πάσχα ήταν η αγαπημένη μου γιορτή, επιτάφιος, το βράδυ της ανάστασης, μου άρεσαν πολύ ολα. Πλέον είναι πιο δύσκολο να μπω στο πνεύμα και να νηστεψω κι όλα. Εκκλησία ορθόδοξη δυστυχώς δεν έχουμε κοντά και με δύο μικρά παιδιά είναι πολύ δύσκολο να πάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!!! Εγώ εχω διαβήτη κυήσεως από τον τρίτο μήνα με νηστείας 98 από τότε κάνω διατροφή, τώρα παίρνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα!! Έχω τρελαθεί με τους μετρητές και τις τιμές δεν καταλαβαίνω τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου για τις δίαιτες, σου δίνουν κάτι ξεχασμένες από την εποχή του παππούλη μου και πορεψου με αυτή!! 

Και εγω κανω 4 μετρησεις και δεν βγαζω ακρη με τα μηχανηματα..την ιδια στιγμη που μπορει να μου δειξει πχ μεταγευματικα 90 αν ξανακανω απευθειας μετρηση μπορει να δειξει 120..εχει μεγαλη αποκλιση..δεν ξερω αν πρεπει να τα εμπιστευομαστε ειλικρινα..θα περιμενω και εγω τη καμπυλη για να δουμε τι θα δειξει..στις αιματολογικες στο νηστειας παντως φανηκε οτι επεσε τη τελευταια φορα στο 88 απο 100 που ειχα..αλλα εγω δεν εχω παρει κιλο..εχω χασει κιολας 5 απο τις αδιαθεσιες του πρωτου τριμηνου! Αλλα γενικα πολυ στερηση…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αααχ ετσι νιωθω και εγω... Δεν μπορωωωω βαριεμαι, νυσταζω, θα ηθελα να βγω σε αδεια χθες!! Εχω και την εννοια μου που ενω καταλαβα τη μπεμπα, τωρα εχω 2 μερες να την καταλαβω, και δεν ξερω τι θελω τωρα!!! Απειρη κατσουφια, μια φατσα χάλι σημερα! 😕 

Μην αγχωνεσαι ετσι ειναι. Τις πρωτες βδομαδες που την κατάλαβα  κ εγω δεν την άκουγα καθε μερα. Πάντα επρεπε να ειμαι ξαπλωμενη για να την νιωσω. Τωρα εχει γινει πιο εντονο κ την νιωθω καμια φορα πχ κ ορθια ή σε διαφορες στιγμες μεσα στη μερα.

Ηρεμησε κ απολαυσε!! .

Καλα αποτελεσματα κ απο εμενα στο κοριτσια που θα κανουν β επιπεδου !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Και εγω κανω 4 μετρησεις και δεν βγαζω ακρη με τα μηχανηματα..την ιδια στιγμη που μπορει να μου δειξει πχ μεταγευματικα 90 αν ξανακανω απευθειας μετρηση μπορει να δειξει 120..εχει μεγαλη αποκλιση..δεν ξερω αν πρεπει να τα εμπιστευομαστε ειλικρινα..θα περιμενω και εγω τη καμπυλη για να δουμε τι θα δειξει..στις αιματολογικες στο νηστειας παντως φανηκε οτι επεσε τη τελευταια φορα στο 88 απο 100 που ειχα..αλλα εγω δεν εχω παρει κιλο..εχω χασει κιολας 5 απο τις αδιαθεσιες του πρωτου τριμηνου! Αλλα γενικα πολυ στερηση…

Καλημερααα!!! Πωπω και γω το ίδιο παθαίνω με τις μετρήσεις! Ποιον μετρητή έχεις? Εγώ ξεκίνησα με το solus v2 που με δείχνει υψηλα μέτα πήγα σε wellion που δείχνει πιο νορμάλ τιμές αλλά τις λες και υπογλυκαιμία, πχ το solus το πρωί πριν φάω δείχνει 98 έως 105 και το wllion από 70 έως 85. Επίσης στην αίματος είχα 85 και στην καμπύλη που ξαναέκανα 82 οπότε θεωρητικά είμαι μια χαρά αλλά με μπερδεύουν οι μετρήσεις οι καθημερινές!! Και γω ειμαι μείον 2 κιλά και με μάλωσε ο γιατρός!! Εσένα δεν σου λέει τίποτα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερααα!!! Πωπω και γω το ίδιο παθαίνω με τις μετρήσεις! Ποιον μετρητή έχεις? Εγώ ξεκίνησα με το solus v2 που με δείχνει υψηλα μέτα πήγα σε wellion που δείχνει πιο νορμάλ τιμές αλλά τις λες και υπογλυκαιμία, πχ το solus το πρωί πριν φάω δείχνει 98 έως 105 και το wllion από 70 έως 85. Επίσης στην αίματος είχα 85 και στην καμπύλη που ξαναέκανα 82 οπότε θεωρητικά είμαι μια χαρά αλλά με μπερδεύουν οι μετρήσεις οι καθημερινές!! Και γω ειμαι μείον 2 κιλά και με μάλωσε ο γιατρός!! Εσένα δεν σου λέει τίποτα? 

Καλημέρα! Ο γυναικολόγος αρχικά με παρέπεμψε στην ενδοκρινολόγο γιατι φοβήθηκε αλλά να σου πω την αληθεια δεν έχουμε συζητήσει για τα κιλά μου. Το μόνο που ήθελε ήταν να αντικαταστήσω το αλεύρι με ολικής και να σταματήσω τα γλυκά. Η ενδοκρινολόγος μου είναι πιο αυστηρή αλλα από την άλλη μου λέει πως πρέπει να πάρω κιλά για να μην κάνω λιποβαρές μωρό. Πως θα γίνει αυτό με αυτή τη διατροφή δεν ξέρω βέβαια. Πάντως αν βγουν καλές οι εξετάσεις που έκανα το πρωί έχω σκοπό να φάω παραπάνω το Πάσχα! Όσο για το μηχάνημα εχω και εγω της wellion και με δείχνει και εμένα το πρωί απο 72-88. Απλά διάβαζα αρνητικά σχόλια για την εγκυρότητα του! Τι να πω.. Αν όμως η καμπύλη σου βγήκε καλή θεωρώ απλά οτι δεν έχεις καν διαβήτη…ή αν είχες έχει βοηθήσει η διατροφή! Νομίζω οτι μπορείς να φας πιο νορμαλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Κοριτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα απο β-επιπέδου, όλα καλά ευτυχώς! Υιός είναι, ο τρίτος! ☺️Χαμός!

Congrats κοριτσαρα!!! Παντα ευχαριστα νεα να ακούς! ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερααα!!! Πωπω και γω το ίδιο παθαίνω με τις μετρήσεις! Ποιον μετρητή έχεις? Εγώ ξεκίνησα με το solus v2 που με δείχνει υψηλα μέτα πήγα σε wellion που δείχνει πιο νορμάλ τιμές αλλά τις λες και υπογλυκαιμία, πχ το solus το πρωί πριν φάω δείχνει 98 έως 105 και το wllion από 70 έως 85. Επίσης στην αίματος είχα 85 και στην καμπύλη που ξαναέκανα 82 οπότε θεωρητικά είμαι μια χαρά αλλά με μπερδεύουν οι μετρήσεις οι καθημερινές!! Και γω ειμαι μείον 2 κιλά και με μάλωσε ο γιατρός!! Εσένα δεν σου λέει τίποτα? 

καλημερα κοριτσια!

Να σας πω κατι που μου ελεγε η μάνα μου που παρακολουθει το σακχαρο της. Σχετικο και ασχετο με τα δικα σας, αλλα΄ θα σας το πω. Της ειπε ο γιατρος της πως οι μετρησεις που κανουμε απο το δαχτυλο δεν ειναι τοσο ακριβεις γτ παιρνουμε αιμα λιγο κατω απο το δερμα. Ενω οι μετρησεις που γινονται στο μικροβιολογικο ειναι πιο σιγουρες. Δεν το λεω για να σας αγχωσω, προς θεου. Ο γιατρος σας φανταζομαι το γνωριζει ηδη αυτο, δεν λεω οτι ο γιατρος της μανας μου ειναι ο γκουρου, αλλα το μοιραζομαι σαν πληροφορια που εμαθα. Για αυτο μπορει στο μικροβιολογικο να δεις 90 ας πουμε και στο δαχτυλο να ειναι 85. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ομορφες ❤️ 

Κοριτσια μου μου εδωσε η γιατρος μου την PRevenstria (αν τη γραφω σωστα γτ δεν την εχω μπροστα μου) της Frezyderm και σημερα καταφερα να δοκιμασω σε ενα μικρο μερος της κοιλιας μου να δω αν τυχον μου κανει καποια κοκκινιλα. 

Βαζετε και στην κοιλια και στους γοφους και στο στηθος? Μεχρι να απορροφηθει πρεπει να καθισουμε τσιτσιδες??? 2 φορες την ημερα λεει και σχετικα απορροφηθηκε γρηγορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Κοριτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα απο β-επιπέδου, όλα καλά ευτυχώς! Υιός είναι, ο τρίτος! ☺️Χαμός!

Τέλεια!!! Τρεις υιούς ε??καταπληκτικό, να τους χαίρεσαι και με το καλό να έρθει και το άλλο μέλος της οικογένειας!!! ❤️ Συνεχίζουμε δυναμικά κορίτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα ομορφες ❤️ 

Κοριτσια μου μου εδωσε η γιατρος μου την PRevenstria (αν τη γραφω σωστα γτ δεν την εχω μπροστα μου) της Frezyderm και σημερα καταφερα να δοκιμασω σε ενα μικρο μερος της κοιλιας μου να δω αν τυχον μου κανει καποια κοκκινιλα. 

Βαζετε και στην κοιλια και στους γοφους και στο στηθος? Μεχρι να απορροφηθει πρεπει να καθισουμε τσιτσιδες??? 2 φορες την ημερα λεει και σχετικα απορροφηθηκε γρηγορα. 

Καλημέρα όμορφη!!!!! Εγω βάζω και χέρια στο μπράτσο εκτός απο τα σημεία που είπες, αν την απλώσεις λίγο παραπάνω θα απορροφηθεί τελείως και δεν χρειάζεται να περιμενεις για να ντυθεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

καλημερα κοριτσια!

Να σας πω κατι που μου ελεγε η μάνα μου που παρακολουθει το σακχαρο της. Σχετικο και ασχετο με τα δικα σας, αλλα΄ θα σας το πω. Της ειπε ο γιατρος της πως οι μετρησεις που κανουμε απο το δαχτυλο δεν ειναι τοσο ακριβεις γτ παιρνουμε αιμα λιγο κατω απο το δερμα. Ενω οι μετρησεις που γινονται στο μικροβιολογικο ειναι πιο σιγουρες. Δεν το λεω για να σας αγχωσω, προς θεου. Ο γιατρος σας φανταζομαι το γνωριζει ηδη αυτο, δεν λεω οτι ο γιατρος της μανας μου ειναι ο γκουρου, αλλα το μοιραζομαι σαν πληροφορια που εμαθα. Για αυτο μπορει στο μικροβιολογικο να δεις 90 ας πουμε και στο δαχτυλο να ειναι 85. 

Συμφωνω με αυτό γιαυτό λέω να ακούσω και τον γυναικολόγο μου!! Κρατάω τα καλά αποελεσπατα των εξετάσεων μου λοιπόν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα όμορφη!!!!! Εγω βάζω και χέρια στο μπράτσο εκτός απο τα σημεία που είπες, αν την απλώσεις λίγο παραπάνω θα απορροφηθεί τελείως και δεν χρειάζεται να περιμενεις για να ντυθεις!! 

η αληθεια ειναι πως στα 5 λεπτα ειχε απορροφηθει, ειχα αφησει κοιλαρα εξω, επινα το γαλα μου και στεγνωσε μεχρι να πιω μια κουπα γαλα! εχεις δικιο, και στα χερια μας πρεπει να βαλουμε. 

Στο χαρτι που εχει μεσα παντως εχει κρεμες που προτεινει και για μετα, για συσφιξη κτλ. Βεβαια αν δεν πεινασουμε και δεν γυμναστουμε, δεν κανει τιποτα η κρεμα, αλλα μια κρεμα ειναι μια βοηθεια παραπανω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Κοριτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα απο β-επιπέδου, όλα καλά ευτυχώς! Υιός είναι, ο τρίτος! ☺️Χαμός!

Μπράβοοοοοο με το καλόοοο!!! Πάμε κορίτσια δυναμικά!!!! Όλες να μας έρθουν με ευχάριστα νέα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα!! 

Ερώτηση! Μανουλες που μένουν Αθήνα. Ξέρετε κάποια καλή (το τονιζω το καλή) καθαρίστρια για σπίτια;;;έχω μια η οποία δεν κάνει καλή δουλειά και με κρεμάει συνεχώς, της δίνω 30 ευρώ για 4 ώρες το πολύ. Σήμερα παλι δεν ήρθε γιατί κάτι είχε, είχε έρθει όμως τις τελευταίες εβδομάδες, πήγα που λέτε να καθαρίσω εγώ,πάω στο μπάνιο και ΕΦΡΙΞΑ!!! Επειδή έσκυψα να καθαρίσω είδα λεπτομέρειες που δεν έβλεπα καθώς εφόσον είχα γυναίκα δεν ασχολιομουν με τα μικροπραγματα του σπιτιού, δεν προλαβαίνω κιόλας με τις μικρές ούτε για κατούρημα μερικές φορές..Πισω από την τουαλέτα ήταν μες τη μούχλα δεν είχε καθαριστεί ποτέ εκεί το πλακάκι, πάω στο σαλόνι τραβάω τον καναπέ και πίσω γινόταν το έλα να δεις, δεν έχει σκουπίσει ποτέ!!!!καλά μην πω πως ήταν από κάτω τα κρεβάτια και οι καρέκλες. Ενοιωσα τελείως κορόιδο. Δυστυχώς είναι πράγματα που δεν μπορώ να κάνω μόνη μου, σήμερα έχω ανεβάσει πίεση με τόσες δουλειές και πράγματα που σήκωσα, άσε που έχω και τις μικρές από πίσω να κλαίνε να τσακώνονται να πάνε να πιάσουν τα καθαριστικά, μου έχει βγει η πίστη. Ξέρετε καμία ;;;;;θα με σώσετε πραγματικά δεν βρίσκω πουθενά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και γω τον γυναικολόγο μου λέω να ακούσω όμως δε μπορώ να πω ότι είμαι και ήσυχη!!θυμάμαι πάντα την δική σου περίπτωση και παίρνω κουράγιο λέω έτσι θα είναι και σε μένα!! Ξέρεις τι γινεται όμως?? Έχω μπλέξει με αυτούς τους χαζομετρητες. Δλδ η γλυκολιωμενη δείχνει ότι δεν έχω διαβητη, η καμπύλη που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα επίσης γιατί έδειξε82 νηστείας και 103 μετά το γεύμα (την έκανα με γεύμα όμως δλδ έφαγα απλά το πρωινό μου όχι με γλυκόζη, το πρότεινε ο ενδοκρινολογος) οι 2 μετρητές όμως που τρυπιεμαι καθημερινά 4 φορές  διαφορετικής εταιρείας δείχνουν τα εξής... Ο ένας δειχνει τιμές από 68 έως 85 νηστείας και μετά τα γεύματα κυμαίνομαι συνήθως από 90 έως 115 και ο άλλος με βγάζει με τιμές νηστείας από 95 έως 105 και μετά τα γεύματα από 115 μέχρι 140.δλδ οι αποκλίσεις είναι τεράστιες μεταξύ τους και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει τελικά? Δεν θέλω από λάθος μετρήσεις να βγουν λανθασμένα συμπεράσματα. Με το ένα είμαι υπογλυκαιμίκη και με το άλλο αρκετά αυξημενη. @Ersi85 τα φώτα σου..... Εσύ πως τα πας με τις μετρήσεις? Έχεις πιο νορμάλ τιμές? 

Εδώ είμαι να βοηθήσω με τη δική μου εμπειρία. Κάνω μετρήσεις σακχάρου με 1 συγκεκριμένο μηχανηματάκι από την αρχή που έμαθα πως έχω διαβήτη κύησης. Είναι το contour care και είναι χρώματος μπλε. Τους τελευταίους 2 μήνες προσπαθώ να ρυθμίσω το διαβήτη διαιτητικά, και αν και δεν είμαι η πιο πειθαρχημένη, τουλάχιστον το σάκχαρο νηστείας μου κυμαίνεται από 87 (πιο σπάνια) έως 94, που είναι κάτω από το όριο των 95 που έχει βάλει ο γιατρός. Συνήθως είμαι γύρω στο 90-92. Επίσης οι μεταγευματικές μου τιμές κυμαίνονται από 90 έως 115. Κάθε 2 εβδομάδες μου ζητάει να του στέλνω τις μετρήσεις μου, τις οποίες σημειώνω σε 1 μπλοκάκι, παράλληλα με τα φαγητά που τρώω την εκάστοτε ημέρα. 

Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ενδοκρινολόγος - διαβητολόγος.

Ο τρόπος που παρατήρησα πως το μηχανηματάκι έχει ακριβείς μετρήσεις, είναι που 2 φορές χρειάστηκε στις γενικές εξετάσεις αίματος να κάνω και σάκχαρο νηστείας, και τις 2 αυτές φορές, οι τιμές που βγήκαν από τις αιματολογικές, συνέπεσαν με τις τιμές που είχα πάρει νωρίτερα στο σπίτι με το contour care.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Εδώ είμαι να βοηθήσω με τη δική μου εμπειρία. Κάνω μετρήσεις σακχάρου με 1 συγκεκριμένο μηχανηματάκι από την αρχή που έμαθα πως έχω διαβήτη κύησης. Είναι το contour care και είναι χρώματος μπλε. Τους τελευταίους 2 μήνες προσπαθώ να ρυθμίσω το διαβήτη διαιτητικά, και αν και δεν είμαι η πιο πειθαρχημένη, τουλάχιστον το σάκχαρο νηστείας μου κυμαίνεται από 87 (πιο σπάνια) έως 94, που είναι κάτω από το όριο των 95 που έχει βάλει ο γιατρός. Συνήθως είμαι γύρω στο 90-92. Επίσης οι μεταγευματικές μου τιμές κυμαίνονται από 90 έως 115. Κάθε 2 εβδομάδες μου ζητάει να του στέλνω τις μετρήσεις μου, τις οποίες σημειώνω σε 1 μπλοκάκι, παράλληλα με τα φαγητά που τρώω την εκάστοτε ημέρα. 

Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ενδοκρινολόγος - διαβητολόγος.

Ο τρόπος που παρατήρησα πως το μηχανηματάκι έχει ακριβείς μετρήσεις, είναι που 2 φορές χρειάστηκε στις γενικές εξετάσεις αίματος να κάνω και σάκχαρο νηστείας, και τις 2 αυτές φορές, οι τιμές που βγήκαν από τις αιματολογικές, συνέπεσαν με τις τιμές που είχα πάρει νωρίτερα στο σπίτι με το contour care.

 

 

Καλησπέρα! Εχω ακούσει για το μηχάνημα αυτό οτι είναι απο τα δυο καλύτερα μαζι με το freestyle. Ισως πρεπει να το αλλαξω και εγω. Παντως τις δυο τελευταιες φορες που εκανα αιματολογικες  στο εργαστηριο και πηρα και το μηχανημα μαζι μου οι διαφορες ηταν τεραστιες. Δηλαδη οι εξετασεις εδειξαν 88 ζαχαρο και οι μετρηση με το αιμα απο τη συριγγα εδειξε 113. Μεγαλη αποκλιση. Απλα δεν ξερω και ποσο σωστος ειναι ο τροπος να παιρνουν απο τη πεταλουδα αιμα να το βαζουν στις ταινιες μετρησεις ειναι η αληθεια! Θα το συζητησω και με την ενδοκρινολογο μου που εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα να μου πει την αποψη της. Εσενα η διατροφη ειναι τοσο αυστηρη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Εδώ είμαι να βοηθήσω με τη δική μου εμπειρία. Κάνω μετρήσεις σακχάρου με 1 συγκεκριμένο μηχανηματάκι από την αρχή που έμαθα πως έχω διαβήτη κύησης. Είναι το contour care και είναι χρώματος μπλε. Τους τελευταίους 2 μήνες προσπαθώ να ρυθμίσω το διαβήτη διαιτητικά, και αν και δεν είμαι η πιο πειθαρχημένη, τουλάχιστον το σάκχαρο νηστείας μου κυμαίνεται από 87 (πιο σπάνια) έως 94, που είναι κάτω από το όριο των 95 που έχει βάλει ο γιατρός. Συνήθως είμαι γύρω στο 90-92. Επίσης οι μεταγευματικές μου τιμές κυμαίνονται από 90 έως 115. Κάθε 2 εβδομάδες μου ζητάει να του στέλνω τις μετρήσεις μου, τις οποίες σημειώνω σε 1 μπλοκάκι, παράλληλα με τα φαγητά που τρώω την εκάστοτε ημέρα. 

Ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ενδοκρινολόγος - διαβητολόγος.

Ο τρόπος που παρατήρησα πως το μηχανηματάκι έχει ακριβείς μετρήσεις, είναι που 2 φορές χρειάστηκε στις γενικές εξετάσεις αίματος να κάνω και σάκχαρο νηστείας, και τις 2 αυτές φορές, οι τιμές που βγήκαν από τις αιματολογικές, συνέπεσαν με τις τιμές που είχα πάρει νωρίτερα στο σπίτι με το contour care.

 

 

Λένε ότι έιναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί το contour μηχάνημα!!αλλά δεν μπορούμε να βρούμε εμείς εδώ γιατί η φαρμακοποιός είπε πως δεν υπάρχουν!! Οι μεταγευματικες σου μετρήσεις επίσης  είναι τελειες, από τι καταλαβαίνω με το νηστείας έχει θέματακι και συ όπως και γω!! Τα όρια γιατί σε κάθε γιατρό διαφέρουν?? Εμενα μου έχει βάλει όριο νηστείας 90 και κάτω και μεταγευματικες άνω των 130 πφφφ δε καταλαβαίνω τίποτα!! Εγώ από μηχανήματα έχω το solus v2(ούτε για τα σκουπίδια) και το wellion  που θεωρείται από τα καλύτερα!! Το solus με δείχνει νηστείας από 98 και πάνω καθημερινά, μεταγευματικα πάνω από 120 ενώ το wellion δείχνει νηστείας από 70 έως 85  και μεταγευματικα από 90 μέχρι 115. Η αιματολογική που έκανα πριν λίγο καιρό βγήκε νηστείας 82 και συνέπεσε με την τιμή του wellion που είχα πάρει. Ο ενδοκρινολογος όμως ισχυρίζεται πως δεν του αρέσουν οι τιμές που μου  βγάζει  το wellion τις βρίσκει αρκετά χαμηλές. Ο γυναικολόγος μου από την άλλη συμφωνεί μόνο με τις τιμές του wellion και βασίζεται στις εξετάσεις που είναι πολύ καλές καθώς και σε αυτό που βλέπει στον υπερηχο ότι μωρό είναι μια χαρά και δεν έχει καταλάβει καν ακόμα ότι έχω διαβήτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα ομορφες ❤️ 

Κοριτσια μου μου εδωσε η γιατρος μου την PRevenstria (αν τη γραφω σωστα γτ δεν την εχω μπροστα μου) της Frezyderm και σημερα καταφερα να δοκιμασω σε ενα μικρο μερος της κοιλιας μου να δω αν τυχον μου κανει καποια κοκκινιλα. 

Βαζετε και στην κοιλια και στους γοφους και στο στηθος? Μεχρι να απορροφηθει πρεπει να καθισουμε τσιτσιδες??? 2 φορες την ημερα λεει και σχετικα απορροφηθηκε γρηγορα. 

Καλησπέρα!Εγώ βάζω μόνο κοιλιά και αυτό όποτε το θυμάμαι..🤪Τη βάζω και ντύνομαι απευθείας.Απορροφάται πολύ γρήγορα αλλά δε μου αρέσει όπως μυρίζει οπότε ξεκίνησα το bio oil.Μέχρι και αυτό που είναι λάδι απορροφάται μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Λένε ότι έιναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί το contour μηχάνημα!!αλλά δεν μπορούμε να βρούμε εμείς εδώ γιατί η φαρμακοποιός είπε πως δεν υπάρχουν!! Οι μεταγευματικες σου μετρήσεις επίσης  είναι τελειες, από τι καταλαβαίνω με το νηστείας έχει θέματακι και συ όπως και γω!! Τα όρια γιατί σε κάθε γιατρό διαφέρουν?? Εμενα μου έχει βάλει όριο νηστείας 90 και κάτω και μεταγευματικες άνω των 130 πφφφ δε καταλαβαίνω τίποτα!! Εγώ από μηχανήματα έχω το solus v2(ούτε για τα σκουπίδια) και το wellion  που θεωρείται από τα καλύτερα!! Το solus με δείχνει νηστείας από 98 και πάνω καθημερινά, μεταγευματικα πάνω από 120 ενώ το wellion δείχνει νηστείας από 70 έως 85  και μεταγευματικα από 90 μέχρι 115. Η αιματολογική που έκανα πριν λίγο καιρό βγήκε νηστείας 82 και συνέπεσε με την τιμή του wellion που είχα πάρει. Ο ενδοκρινολογος όμως ισχυρίζεται πως δεν του αρέσουν οι τιμές που μου  βγάζει  το wellion τις βρίσκει αρκετά χαμηλές. Ο γυναικολόγος μου από την άλλη συμφωνεί μόνο με τις τιμές του wellion και βασίζεται στις εξετάσεις που είναι πολύ καλές καθώς και σε αυτό που βλέπει στον υπερηχο ότι μωρό είναι μια χαρά και δεν έχει καταλάβει καν ακόμα ότι έχω διαβήτη! 

Τι να πω εμενα εχει αποκλιση πολυ μεγαλη με το wellion απο τις εργαστηριακες. Δεν ξερω ειλικρινα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Λένε ότι έιναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί το contour μηχάνημα!!αλλά δεν μπορούμε να βρούμε εμείς εδώ γιατί η φαρμακοποιός είπε πως δεν υπάρχουν!! Οι μεταγευματικες σου μετρήσεις επίσης  είναι τελειες, από τι καταλαβαίνω με το νηστείας έχει θέματακι και συ όπως και γω!! Τα όρια γιατί σε κάθε γιατρό διαφέρουν?? Εμενα μου έχει βάλει όριο νηστείας 90 και κάτω και μεταγευματικες άνω των 130 πφφφ δε καταλαβαίνω τίποτα!! Εγώ από μηχανήματα έχω το solus v2(ούτε για τα σκουπίδια) και το wellion  που θεωρείται από τα καλύτερα!! Το solus με δείχνει νηστείας από 98 και πάνω καθημερινά, μεταγευματικα πάνω από 120 ενώ το wellion δείχνει νηστείας από 70 έως 85  και μεταγευματικα από 90 μέχρι 115. Η αιματολογική που έκανα πριν λίγο καιρό βγήκε νηστείας 82 και συνέπεσε με την τιμή του wellion που είχα πάρει. Ο ενδοκρινολογος όμως ισχυρίζεται πως δεν του αρέσουν οι τιμές που μου  βγάζει  το wellion τις βρίσκει αρκετά χαμηλές. Ο γυναικολόγος μου από την άλλη συμφωνεί μόνο με τις τιμές του wellion και βασίζεται στις εξετάσεις που είναι πολύ καλές καθώς και σε αυτό που βλέπει στον υπερηχο ότι μωρό είναι μια χαρά και δεν έχει καταλάβει καν ακόμα ότι έχω διαβήτη! 

Ναι, με το νηστείας έχω το θεματάκι! Το όριο νηστείας που μου έδωσε ο γιατρός είναι 95 και το όριο για μεταγευματικές είναι 135! Δε ξέρω γιατί είναι τόσο! 

Αναφορικά με τις επιπτώσεις του διαβήτη στα μωράκια μας, θα φανεί και από το βάρος του μωρού (καθώς και το βάρος του αμνιακού υγρού), αν δλδ αντιστοιχεί στην εβδομάδα του ή είναι παραπάνω. Εμένα την προηγούμενη φορά ήταν 2 εβδομάδες μπροστά σύμφωνα με το μηχάνημα της γυναικολόγου και κανονικό σε βάρος σύμφωνα με το μηχάνημα του εμβρυομητρικού).

Το μηχάνημα contour υπάρχει σε αρκετά φαρμακεία στην Πάτρα, δες μήπως μπορείς να το παραγγείλεις ηλεκτρονικά! Πάντως θυμάμαι στο μικροβιολογικό κέντρο μου είχαν πει ότι μετράνε το σάκχαρο νηστείας με μηχανήμα πολλών χιλιάδων ευρώ, που δε συγκρίνεται με ένα μηχάνημα των 15-20 ευρώ όπως τα δικά μας. Άρα μία κάποια απόκλιση είναι αναμενόμενο να δούμε. Για αυτό θεωρώ ότι οι μετρήσεις σπίτι καλό είναι να γίνονται με μια συγκεκριμένη συσκευή, τλχστον να ξέρουμε τι αυξομειώσεις παρουσιάζουμε.

Μην σε αγχώνει τόσο ο διαβήτης, είναι αντιμετωπίσιμος! Ακόμα και η ινσουλίνη δεν είναι κάτι τρομερό τελικά όπως μου εξήγησε η γυναικολόγος, αλλά όσο μπορούμε διαιτητικά, το πάμε έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι, με το νηστείας έχω το θεματάκι! Το όριο νηστείας που μου έδωσε ο γιατρός είναι 95 και το όριο για μεταγευματικές είναι 135! Δε ξέρω γιατί είναι τόσο! 

Αναφορικά με τις επιπτώσεις του διαβήτη στα μωράκια μας, θα φανεί και από το βάρος του μωρού (καθώς και το βάρος του αμνιακού υγρού), αν δλδ αντιστοιχεί στην εβδομάδα του ή είναι παραπάνω. Εμένα την προηγούμενη φορά ήταν 2 εβδομάδες μπροστά σύμφωνα με το μηχάνημα της γυναικολόγου και κανονικό σε βάρος σύμφωνα με το μηχάνημα του εμβρυομητρικού).

Το μηχάνημα contour υπάρχει σε αρκετά φαρμακεία στην Πάτρα, δες μήπως μπορείς να το παραγγείλεις ηλεκτρονικά! Πάντως θυμάμαι στο μικροβιολογικό κέντρο μου είχαν πει ότι μετράνε το σάκχαρο νηστείας με μηχανήμα πολλών χιλιάδων ευρώ, που δε συγκρίνεται με ένα μηχάνημα των 15-20 ευρώ όπως τα δικά μας. Άρα μία κάποια απόκλιση είναι αναμενόμενο να δούμε. Για αυτό θεωρώ ότι οι μετρήσεις σπίτι καλό είναι να γίνονται με μια συγκεκριμένη συσκευή, τλχστον να ξέρουμε τι αυξομειώσεις παρουσιάζουμε.

Μην σε αγχώνει τόσο ο διαβήτης, είναι αντιμετωπίσιμος! Ακόμα και η ινσουλίνη δεν είναι κάτι τρομερό τελικά όπως μου εξήγησε η γυναικολόγος, αλλά όσο μπορούμε διαιτητικά, το πάμε έτσι!

Εμενα με αγχώνει που δεν ξέρω στις καθημερινές μετρήσεις τι συμβαίνει πράγματικα, σίγουρα δεν είναι κάτι ο διαβήτης εφόσον τον ελέγχουμε με διατροφή!!! Απλώς δεν καταλαβαίνω τον ενδοκρινολογο που επιμένει ότι οι υψηλές τιμές μου είναι οι φυσιολογικες και όχι οι χαμηλές, αφού η αιματολογική έδειξε 82!!με το ζόρι δλδ να με βγάλει διαβητική!!τελικά τι τιμές έχω κάθε μέρα?? Τεσπα θα τον γράψω και μάλλον δεν θα ξαναπάω γιατί με έχει τρελάνει, πρέπει να εμπιστευτώ τον γυναικολόγο μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...