Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι κοριτσάκι μου!!!

Γέννησα στις 3 Ιουλίου ένα όμορφο αγοράκι 3720 γραμμάρια!

Γεννήθηκε στις 37+5 λόγω του διαβήτη μου υπο ινσουλίνη και λόγω του ότι τα καρδιοτοκογραφήματα δεν έβγαιναν τόσο καλά όσα τα ήθελε η γιατρός μου και έτσι προτίμησε να πάω για τοκετό λίγο νωρίτερα κ να μη το αφήσουμε περισσότερο!! ❤️ 

Γέννησα με καισαρική, όπως ήταν αναμενόμενο.

Μια ιδιαίτερη εμπειρία~ Και τρομακτική (χειρουργείο), μα και όμορφη, εκ του αποτελέσματος ❤️ 

Επειδή καμιά φορά μπαίνω και σας διαβάζω κορίτσια του Αυγούστου, να ξέρεις ότι όλα θα πάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά και σε εσένα και θα μας γράφεις μετά πόσο χαρούμενη είσαι, μα και πόσο κουρασμένη και άυπνη τις πρώτες ημέρες! :) :) 

2 εβδομάδες μετά τον τοκετό και τώρα αρχίζω σιγά σιγά και συνέρχομαι σωματικά και ψυχολογικά.

Οι 4 ημέρες στο μαιευτήριο για μένα ήταν αρκετά δύσκολες μετά την καισαρική, καθότι έπρεπε να παίρνω αρκετά φάρμακα, ήμουν συνδεδεμένη με ορό, είχα καθετήρα στην ουρήθρα και παράλληλα το μωράκι μου χρειάστηκε να μείνει 3 βράδια σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα και φωτοθεραπεία εντός του μαιευτηρίου, επειδή κάναμε ίκτερο. Πονούσα πολύ στην κοιλιά και μετά βίας περπατούσα και όμως πήγαινα έως τη μονάδα νεογνών για να βλέπω το πλασματάκι μου και ταυτόχρονα να δοκιμάζω το θηλασμό.

Τώρα όμως όλα πάνε καλύτερα! :) 

Αυτό που ίσως μου φάνηκε πιο δύσκολο ήταν που την 3η μέρα μετά τον τοκετό, κατέβασα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γάλα στο στήθος, με αποτέλεσμα να πετρώνει και να ΠΟΝΑΕΙ φρικτά. Επίσης ένιωθα τους μαστούς να έχουν τόσο βάρος όσο δύο κοτρώνες. Μου φέρνανε νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλώ το περίσσιο γάλα και ο θηλασμός που έκανα στο μωρό έπρεπε να σταματήσει για λίγο, επειδή τραυματίστηκαν οι θηλές μου.

Για να μη πολυλογώ, έκανε 1 εβδομάδα να συνέλθει πλήρως το στήθος μου. Τελικά όμως όλα καλά και με αυτό το θέμα τώρα.

Ο καιρός γιατρεύει!

Σου εύχομαι έναν όμορφο τοκετό, να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς και στο λέω, όταν δεις το ανθρωπάκι σου, θα ξεχάσεις και τους πόνους σου :) !!! ❤️ Όλα θα πάνε υπέροχα..

 

Σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά!!! Είμαι σίγουρη ότι είναι όλα ακριβώς όπως τα λες τις πρώτες μέρες!! Φυσικά και ο χρόνος γιατρεύει και καλυτερεύει πάντα τα πράγματα!! Χαίρομαι πολύ που είσαι καλά σωματικά αλλά και ψυχολογικά γιατί είναι πολύ σημαντικό!!! Πέρασες και εσυ δύσκολα με τον διαβήτη και σου αξίζει τώρα όλη αυτή η ευτυχια ❤️!! Να συνεχίσεις έτσι δυναμικά και να είστε πάντα καλά, κάθε μέρα και καλύτερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Αχ εσεις κοριτσια που θα κανετε καισαρική δεν φοβάστε οπως εγω?? τι σκεφτεστε για να φυγει ο φόβος? Ο γιατρος σας σας εχει πει κανενα καθησυχαστικό λόγο να μην φοβόμαστε την καισαρική? Εμενα μου λεει οτι δεν ειναι κάτι, ειναι μπαμ μπαμ και μεχρι να δω το μωρο δεν θα καταλάβω τίποτα κλπ...
Την ημερομηνία μου την έκλεισε οταν πήγα την τετάρτη και ήμουν ακριβως 37 εβδομάδων και ο μπεμπάκος 3,150. Θα ξαναπάω την Τεταρτη έτσι κι αλλιως τωρα πάλι που θα ειμαι ακριβως 38 εβδομάδων αλλά ξέρουμε ήδη οτι την Παρασκευή το πρωι μπαινω μέσα και θα ειμαι 38+2. 
 

Με το καλό! Σου εύχομαι όλα να περάσουν γρήγορα και ανώδυνα και να είσαι ήρεμη! Σε νιώθω απόλυτα, φοβάμαι και πάντα φοβόμουν πολύ τον τοκετό και τις πρώτες μέρες μετά, βέβαια εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη η προοπτική κ.τ. αλλά αυτό ειναι δικό μου θέμα, η κάθεμια όπως θέλει και νιώθει πιο ασφαλής και άνετη.

Επειδή έχω διαβάσει πολύ για αυτό τον τρόπο τοκετού γιατί αγ΄χωνομαι πολύ κι εγώ, να σου πω μόνο πως βοηθάει να το αποδεχτείς, γιατί όσο πιο αρνητικά το βλέπεις τόσο πιο πολύ θα ζοριστείς ψυχολογικά και σωματικά μετά και ειλικρινά δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Άσχημα μπορούν να πανε και πολλά πράγματα και στον φ.τ. , δεν βοηθάει να συγκρίνεις εφόσον το έχεις αποφασίσει. Εγώ σε περίπτωση που κάνω καισαρική σκέφτομαι ότι η ίδια η διαδικασία είναι γρήγορη και ανώδυνη, έχεις τον έλεγχο και όχι το μόνιμο άγχος του πότε θα σπασουν νερά/ ξεκινήσουν οι πόνοι κλπ. Για το μετά που ίσως να είναι πιο επώδυνο από το μετά του φ.τ., σκέφτομαι ότι θα είναι ένας παρατεταμένος πόνος που ολοένα και θα μειώνεται σε αντιθεση με το οξύ του φ.τ. Οι ενέσεις γιατί σε φοβίζουν, δεν νομίζω πως είναι τόσο επώδυνες.. Το μωρό θα το δεις αμέσως και μάλιστα θα είσαι και πιο ξεκούραστη αρχικά για να το θηλάσεις ή να το έχεις αγκαλιά και νομίζω την 1η μέρα που έχεις ακομη την επισκληρίδιο είσαι οκ και παλεύεται η κατάσταση. Τον καθετήρα τον βγάζουν νομίζω πριν την αφαίρεση της επισκληριδίου οπότε γλιτώνεις κι αυτή τη διαδικασία.

Τέλος υπάρχει το τέλειο σενάριο του να μην πονας καθόλου μετά και να νιώθεις απλά το τράβηγμα στην τομή στα σηκώματα. Έχω ακούσει τέτοιες θετικές εμπειρίες απο γνωστές μου ή μέτριες εμπειρίες, καμία πολύ κακή μετά απο κ.τ. πάντως! Όλα καλά θα σου πανε, και σε όλες μας. Πέφτουμε καμιά φορά ψυχολογικά αλλα ΄σφίγγουμε τα δόντια και προχωράμε , δεν βγαίνει αλλιώς!

Τα γράφω να τα ακούω και εγώ που σήμερα ξύπνησα βαριά, δυσκίνητη και χωρίς ενέργεια με μυαλό κιμά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Κι εγώ είμαι σε νησί κοντινό της Αθήνας και μου είπε 4 εβδομαδες πριν την ΠΗΤ που ειναι 23 Αυγούστου. ΄Λιγάκι υπερβολικό το βρήκα να είμαι Αθήνα από 24 Ιουλίου, αλλά τι να πεις!

Δεν ξερω. Ποια ειναι η καταλληλη ωρα γαμωτο...! Παλια πηγαιναν με το που εμπαιναν στο μηνα τους. Τωρα πια πιστευω 2 βδομαδες πριν ειναι καλα εάν σε παρακολουθει ο γιατρος βεβαια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini02 @Marika31, κορίτσια καλα γεννητούρια, ολα καλά θα πάνε θα δείτε!

@Eir_maμου, μην ανησυχείς ολα καλά θα είναι γι αυτό δεν ανησυχεί. Κι εμένα σήμερα μου ακύρωσε επειδή είχε μια γέννα, έκλεισα σε δύο μέρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα με απασχολεί πολύ το θέμα ζέστη για το μωρό.Στο δωμάτιο που θα είμαι με τον μπέμπη στο σπίτι,έχω κλιματισμό.Με απασχολεί όμως αν κάνει για το νεογένητο ή θα πρέπει να αγοράσω ανεμιστήρα.Εσείς τι ξέρετε από εμπειρία ή από ιατρικ΄ές οδηγίες , τι είναι καλύτερα?Μεχρι τώρα δεν το ειχα σκεφτεί αφού δεν είχε καυσωνα και τώρα όμως με απασχολεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια καλημέρα με απασχολεί πολύ το θέμα ζέστη για το μωρό.Στο δωμάτιο που θα είμαι με τον μπέμπη στο σπίτι,έχω κλιματισμό.Με απασχολεί όμως αν κάνει για το νεογένητο ή θα πρέπει να αγοράσω ανεμιστήρα.Εσείς τι ξέρετε από εμπειρία ή από ιατρικ΄ές οδηγίες , τι είναι καλύτερα?Μεχρι τώρα δεν το ειχα σκεφτεί αφού δεν είχε καυσωνα και τώρα όμως με απασχολεί.

Καλημέρα κορίτσι μου, βάζεις κανονικά κλισματισμο, ανοίγεις πολυυυ λίγο μια χαραμάδα από το παράθυρο και απλά φρόντισε να μην χτυπάει πάνω του.  Απλά θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει ήδη να του κάνεις μια συντήρηση με ψυκτικό και να πλύνεις τα φίλτρα πριν έρθει το μωράκι. Κι εγώ το έχω ένα αγχος γτ τα μικρά μου τα άλλα ήρθαν Οκτωβριο και Νοέμβριο και ήταν μια χαρά η θερμοκρασία, τώρα θα δείξει πως θα πάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια καλημέρα με απασχολεί πολύ το θέμα ζέστη για το μωρό.Στο δωμάτιο που θα είμαι με τον μπέμπη στο σπίτι,έχω κλιματισμό.Με απασχολεί όμως αν κάνει για το νεογένητο ή θα πρέπει να αγοράσω ανεμιστήρα.Εσείς τι ξέρετε από εμπειρία ή από ιατρικ΄ές οδηγίες , τι είναι καλύτερα?Μεχρι τώρα δεν το ειχα σκεφτεί αφού δεν είχε καυσωνα και τώρα όμως με απασχολεί.

Καλημέρα Ιωάννα!! Και γω αυτά ακριβώς που σου είπε η Ειρηνη γνωρίζω από ιατρικές οδηγιες!! Δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά να έχεις και ένα θερμόμετρο δωματίου να τσεκάρεις την θερμοκρασία  γενικά 26-27 βαθμοί έινια μια χαρά και να ελέγχεις το σβέρκο του συχνά να δεις αν ιδρώνει η τα ποδαράκια του αν κρυωνει! Πάντα σκεπασμένο με ένα σεντονακι και κάτι μακρύ σε φορμακι η μία κουβέρτα πικε και ένα κοντομανικο φορμακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, βάζεις κανονικά κλισματισμο, ανοίγεις πολυυυ λίγο μια χαραμάδα από το παράθυρο και απλά φρόντισε να μην χτυπάει πάνω του.  Απλά θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει ήδη να του κάνεις μια συντήρηση με ψυκτικό και να πλύνεις τα φίλτρα πριν έρθει το μωράκι. Κι εγώ το έχω ένα αγχος γτ τα μικρά μου τα άλλα ήρθαν Οκτωβριο και Νοέμβριο και ήταν μια χαρά η θερμοκρασία, τώρα θα δείξει πως θα πάει. 

Ευχαριστώ , γιατί ετοιμαζόμουν να αγοράσω και ανεμιστήρα, ναι πριν από ενα μηνα ηρθε ο τεχνικος και έπλυνε τα φιλτρα και έκανε εις  βάθος καθαρισμό .Να σας πω εγω δεν μπορω να το ανεχτώ, μόνο τωρα στους 29 βαθμούς που το έχω απλά να δροσίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα Ιωάννα!! Και γω αυτά ακριβώς που σου είπε η Ειρηνη γνωρίζω από ιατρικές οδηγιες!! Δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά να έχεις και ένα θερμόμετρο δωματίου να τσεκάρεις την θερμοκρασία  γενικά 26-27 βαθμοί έινια μια χαρά και να ελέγχεις το σβέρκο του συχνά να δεις αν ιδρώνει η τα ποδαράκια του αν κρυωνει! Πάντα σκεπασμένο με ένα σεντονακι και κάτι μακρύ σε φορμακι η μία κουβέρτα πικε και ένα κοντομανικο φορμακι

ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ευχαριστώ , γιατί ετοιμαζόμουν να αγοράσω και ανεμιστήρα, ναι πριν από ενα μηνα ηρθε ο τεχνικος και έπλυνε τα φιλτρα και έκανε εις  βάθος καθαρισμό .Να σας πω εγω δεν μπορω να το ανεχτώ, μόνο τωρα στους 29 βαθμούς που το έχω απλά να δροσίζει.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα Ιωάννα!! Και γω αυτά ακριβώς που σου είπε η Ειρηνη γνωρίζω από ιατρικές οδηγιες!! Δεν υπάρχει πρόβλημα, γενικά να έχεις και ένα θερμόμετρο δωματίου να τσεκάρεις την θερμοκρασία  γενικά 26-27 βαθμοί έινια μια χαρά και να ελέγχεις το σβέρκο του συχνά να δεις αν ιδρώνει η τα ποδαράκια του αν κρυωνει! Πάντα σκεπασμένο με ένα σεντονακι και κάτι μακρύ σε φορμακι η μία κουβέρτα πικε και ένα κοντομανικο φορμακι

ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2023 at 1:57 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι ευτυχώς κουνιόταν, τους το έπαιξα και λίγο δράμα, ότι έχω πόνους, ότι έχω πολλά υγρά και φοβάμαι μην είναι αμνιακο, ότι αγχώνομαι. Μπας και με λυπηθούν και τίποτα!!! Εκεί δεν χρειάζεται υπέρηχος 😡

Δεν πειράζει εντάξει υπομονή θέλει, ελα μου που δεν έχω. Αλλά φτάσαμε στην τελική ευθεία... Εσύ δεν κατάλαβα, θα σου κόψει το ράμμα την επόμενη εβδομάδα και μπορεί να γεννήσεις;;;άμεσα;τι σου είπε ακριβώς;

Εντωμεταξυ ήρθαν κάτι αφρολουτρα και σαμπουάν που είχα παραγγείλει από το ίντερνετ για το μπεμπακι και έβραζαν @Mummy2beκάτι ήξερες!! Λέτε να αλλοιώθηκαν;

 

Καλησπέρα κορίτσια μου!!

ααααχ ρε γαμωτο δεν ξέρω! Εγώ ακόμα δεν έχω παραγγείλει τίποτα, θα περιμένω να περάσουν οι πολλές ζέστες. Γτ πιστεύω πως τοσες ωρεσ Μέσα στα βανάκια τα προϊόντα θα «ανάβουν»Λανολινη παράγγειλα κ την πήρα από το φαρμακείο που είναι πιο ασφαλές αλλά τα υπόλοιπα θα περιμένω λίγο. 
Εκανα την καμπύλη σήμερα κ ευτυχώς δεν ζαλίστηκα αυτή τη φορά 😉

Αναμενω τα αποτελέσματα να φύγει κι αυτό. Κατά τα άλλα «μπουκάραμε» στην 34η εβδομάδα σήμερα κ παμε γερα!!!

Δωματιο έτοιμο, βαλίτσα ψιλό έτοιμη (εσώρουχα λείπουν κ ρούχο εξόδου κ μια πετσέτα). Παράγγειλα δυο τρεις πανιτσες ακόμα γιατί ειχα 7 μόνο κ μου φάνηκαν λίγες.

Θα πάρετε εσώρουχα λοχείας; Αυτά που είναι μιας χρήσης σαν διχτάκι ή δίνουν στο Ιασώ; Κ σερβιέτες μεγάλες πήρα αλλά μου είπαν πως δίνουν, αλλά οκ θα τις κρατήσω για το σπίτι γτ μου είπε η μαμά μου πως αίμα μπορεί να έχω πολλές μέρες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις ήρθαν τα αποτελέσματα!

Τσαμπα τρυπήθηκα!

0 λεπτά 69 με τιμή αναφοράς 65-92

60 λεπτά 114 με τιμές 110-170

120 λεπτά 91 με τιμές 70-120

 

Εχω απλά μια μεγάλη ζουζουνα 🤷🏼‍♀️ η οποία μόλις ήπια τη γλυκόζη έκανε πάρτυ! Για αυτό κάνουν την καμπύλη νωρίς, γιατί όταν είναι ολόκληρα μωρα παθαίνουν κοκομπλοκο!

Πειτε μια γνώμη ακόμα. Μου είπε μια κοπέλα στο μικροβιολογικό που είχε φέρει το μπέμπη της για εξετάσεις ότι είναι καλύτερα να κάνω rooming in γτ έτσι δενόμαστε καλύτερα με τα μωρα. Το γνώμη έχετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μόλις ήρθαν τα αποτελέσματα!

Τσαμπα τρυπήθηκα!

0 λεπτά 69 με τιμή αναφοράς 65-92

60 λεπτά 114 με τιμές 110-170

120 λεπτά 91 με τιμές 70-120

 

Εχω απλά μια μεγάλη ζουζουνα 🤷🏼‍♀️ η οποία μόλις ήπια τη γλυκόζη έκανε πάρτυ! Για αυτό κάνουν την καμπύλη νωρίς, γιατί όταν είναι ολόκληρα μωρα παθαίνουν κοκομπλοκο!

Πειτε μια γνώμη ακόμα. Μου είπε μια κοπέλα στο μικροβιολογικό που είχε φέρει το μπέμπη της για εξετάσεις ότι είναι καλύτερα να κάνω rooming in γτ έτσι δενόμαστε καλύτερα με τα μωρα. Το γνώμη έχετε; 

Μπραβο τελεια!!! Κ εμεις rooming in θελουμε να κανουμε. Τωρα θα δειξει.. να δουμε πως θα πανε τα πράγματα κ μακαρι να εχουμε δυναμη να την έχουμε  μαζι μας !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μόλις ήρθαν τα αποτελέσματα!

Τσαμπα τρυπήθηκα!

0 λεπτά 69 με τιμή αναφοράς 65-92

60 λεπτά 114 με τιμές 110-170

120 λεπτά 91 με τιμές 70-120

 

Εχω απλά μια μεγάλη ζουζουνα 🤷🏼‍♀️ η οποία μόλις ήπια τη γλυκόζη έκανε πάρτυ! Για αυτό κάνουν την καμπύλη νωρίς, γιατί όταν είναι ολόκληρα μωρα παθαίνουν κοκομπλοκο!

Πειτε μια γνώμη ακόμα. Μου είπε μια κοπέλα στο μικροβιολογικό που είχε φέρει το μπέμπη της για εξετάσεις ότι είναι καλύτερα να κάνω rooming in γτ έτσι δενόμαστε καλύτερα με τα μωρα. Το γνώμη έχετε; 

Μπραβοοο!!!!! Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα είχες!!!! Θα φαινόταν θαρρώ και στο ντομπλερ κάτι (μεγάλη κοιλίτσα μωρού, πολυ αμνιακό). Αλλά όλα ήταν τέλεια! Δεν πειράζει! Όλα καλά!!! 

Πετσέτα θα πάρεις 1 για το νοσοκομείο?

Και εγώ πρώτα ο Θεός λέω να κάνω rooming in. Το διάβαζα κι εγώ ότι δενεσαι πιο πολύ με το μωρό αλλά και το μωρό με εσένα. Και επειδή θα είναι ένα ασφαλές περιβάλλον , θα είναι ευκαιρία να εξοικειωθούμε όσο πιο πολύ γίνεται μαζί του γιατί η μετάβαση στο σπίτι θα είναι λίγο δύσκολη στην αρχή. Ενώ αν έχεις εξοικειωθεί με το πώς να το πιάνεις , να το θηλασεις κλπ θα είναι καλύτερα. Σίγουρα μπορείς να ζητήσεις να στο πάρουν μερικές ώρες κάποια στιγμή για να κοιμηθείς/κάνεις μπάνιο κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Μπραβο τελεια!!! Κ εμεις rooming in θελουμε να κανουμε. Τωρα θα δειξει.. να δουμε πως θα πανε τα πράγματα κ μακαρι να εχουμε δυναμη να την έχουμε  μαζι μας !! 

Τσάμπα τρία τρυπηματα κ ένα άδικα γτ δεν βρήκε φλέβα μεγάλη! 😂

Χαλαλι αρκεί που το μωράκι δεν κινδυνεύει. 
Ειμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα ζητησω να την κρατήσω εκεί. Την περιμένω πως κ πως!! Γίνεται να μπορούμε να τα αποχωριστούμε;;;

Ας το κάνουμε! Κι ότι γίνει! 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μπραβοοο!!!!! Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα είχες!!!! Θα φαινόταν θαρρώ και στο ντομπλερ κάτι (μεγάλη κοιλίτσα μωρού, πολυ αμνιακό). Αλλά όλα ήταν τέλεια! Δεν πειράζει! Όλα καλά!!! 

Πετσέτα θα πάρεις 1 για το νοσοκομείο?

Και εγώ πρώτα ο Θεός λέω να κάνω rooming in. Το διάβαζα κι εγώ ότι δενεσαι πιο πολύ με το μωρό αλλά και το μωρό με εσένα. Και επειδή θα είναι ένα ασφαλές περιβάλλον , θα είναι ευκαιρία να εξοικειωθούμε όσο πιο πολύ γίνεται μαζί του γιατί η μετάβαση στο σπίτι θα είναι λίγο δύσκολη στην αρχή. Ενώ αν έχεις εξοικειωθεί με το πώς να το πιάνεις , να το θηλασεις κλπ θα είναι καλύτερα. Σίγουρα μπορείς να ζητήσεις να στο πάρουν μερικές ώρες κάποια στιγμή για να κοιμηθείς/κάνεις μπάνιο κλπ. 

Ευχαριστώ!! 💖

Ναι η μεγάλη κοιλιά είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης. Αλλά δόξα το θεό δεν έχουμε πρόβλημα, στο διάγραμμα ήταν κοντά στη φυσιολογική τιμή κ τα αμνιακό ήταν με άνω όριο το 8 κι εγώ ήμουν στο 5κατι. 
 

Πετσέτα ναι θα πάρω μια. Να υπάρχει καλού κακού. 

Πήρα λανολινη κ πατς για τις θηλές. 
 

Στο rooming in το μωρό το παίρνουν αυτοί κ το πλένουν κ το αλλάζουν εκτός αν το θελήσεις να το αλλάξεις εσύ. 
Γενικά όμως εγώ στην αρχή σκεφτόμουν μήπως είναι δύσκολο ως πρώτο μωρό, αλλά γιατί να μην την χαρώ;;; Με απασχολεί λίγο το θέμα του ύπνου αλλά σκέφτομαι να ζητησω μικτό. Να τρώει όλη μέρα στήθος και το βράδυ να τρώει μπουκάλι να κοιμάται κι αυτή να κοιμάμαι κι εγώ να είμαι ξεκούραστη. Δεν ξέρω! Σενάρια κάνω στο μυαλό μου, περιμένω να μιλήσω με την παιδίατρο να δω τι προτείνει κι εκείνη. 
Σκεφτεσαι να θηλάσεις αποκλειστικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ευχαριστώ!! 💖

Ναι η μεγάλη κοιλιά είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης. Αλλά δόξα το θεό δεν έχουμε πρόβλημα, στο διάγραμμα ήταν κοντά στη φυσιολογική τιμή κ τα αμνιακό ήταν με άνω όριο το 8 κι εγώ ήμουν στο 5κατι. 
 

Πετσέτα ναι θα πάρω μια. Να υπάρχει καλού κακού. 

Πήρα λανολινη κ πατς για τις θηλές. 
 

Στο rooming in το μωρό το παίρνουν αυτοί κ το πλένουν κ το αλλάζουν εκτός αν το θελήσεις να το αλλάξεις εσύ. 
Γενικά όμως εγώ στην αρχή σκεφτόμουν μήπως είναι δύσκολο ως πρώτο μωρό, αλλά γιατί να μην την χαρώ;;; Με απασχολεί λίγο το θέμα του ύπνου αλλά σκέφτομαι να ζητησω μικτό. Να τρώει όλη μέρα στήθος και το βράδυ να τρώει μπουκάλι να κοιμάται κι αυτή να κοιμάμαι κι εγώ να είμαι ξεκούραστη. Δεν ξέρω! Σενάρια κάνω στο μυαλό μου, περιμένω να μιλήσω με την παιδίατρο να δω τι προτείνει κι εκείνη. 
Σκεφτεσαι να θηλάσεις αποκλειστικά; 

Ναι εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω ειδικά για τους πρώτους μήνες.  Θα πάρω όμως και μπιμπερο 1-2 να έχω για παν ενδεχόμενο. 

Σκέφτηκα ότι αφού μαία δεν θα έχω μιας και στο νοσοκομείο θα έχω βοήθεια από τις μαιες που θα έχει εκεί, αν δεν τα καταφέρω με τον θηλασμό 'η είμαι στα πρόθυρα κρίσης (επειδή κάτι δεν θα πηγαίνει καλά) να πάρω σύμβουλο θηλασμού. Την θεωρώ πολύ χρήσιμη. 

Μακάρι όμως να πάνε πολύ καλά. Μια φίλη μου που γέννησε πριν 2 μήνες μου είπε ότι το μωρό συγχρονιστηκε επιτόπου με το στήθος και τα πήγαν πολύ καλά! Παίρνω θάρρος. 

Εσύ λες να κάνεις μικρή διατροφή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!

ααααχ ρε γαμωτο δεν ξέρω! Εγώ ακόμα δεν έχω παραγγείλει τίποτα, θα περιμένω να περάσουν οι πολλές ζέστες. Γτ πιστεύω πως τοσες ωρεσ Μέσα στα βανάκια τα προϊόντα θα «ανάβουν»Λανολινη παράγγειλα κ την πήρα από το φαρμακείο που είναι πιο ασφαλές αλλά τα υπόλοιπα θα περιμένω λίγο. 
Εκανα την καμπύλη σήμερα κ ευτυχώς δεν ζαλίστηκα αυτή τη φορά 😉

Αναμενω τα αποτελέσματα να φύγει κι αυτό. Κατά τα άλλα «μπουκάραμε» στην 34η εβδομάδα σήμερα κ παμε γερα!!!

Δωματιο έτοιμο, βαλίτσα ψιλό έτοιμη (εσώρουχα λείπουν κ ρούχο εξόδου κ μια πετσέτα). Παράγγειλα δυο τρεις πανιτσες ακόμα γιατί ειχα 7 μόνο κ μου φάνηκαν λίγες.

Θα πάρετε εσώρουχα λοχείας; Αυτά που είναι μιας χρήσης σαν διχτάκι ή δίνουν στο Ιασώ; Κ σερβιέτες μεγάλες πήρα αλλά μου είπαν πως δίνουν, αλλά οκ θα τις κρατήσω για το σπίτι γτ μου είπε η μαμά μου πως αίμα μπορεί να έχω πολλές μέρες .

Είδα και για την καμπύλη τα αποτελέσματα μπραβοοοο μα αν είναι δυνατόν να είχες!!! Είσαι τέλεια μια χαρά ❤️❤️

Εμένα αυτά με το διχτακι δεν μου κάνουν 🤣🤣🤣ούτε που έμπαινε το ένα μου μπούτι (μας έδιναν στο Ρέα και σερβιετες λοχίας και από αυτά και ένα σαπούνακι για από κάτω να πλενομαστε). Έβαζα μεγάλες βράκες δικές μου και τις σερβιετες, απλά είχα πάρει πολλές γτ λερώνονται εύκολα.

Πάρε καλύτερα γτ έχω ακούσει ότι κάποια μαιευτήρια δεν δίνουν, μια φίλη μου στο Ιασώ πριν 3 χρόνια βέβαια δεν της είχαν δώσει ούτε σερβιετες λοχίας τώρα δεν ξέρω αν το άλλαξαν. Εγώ θα πάρω για καλο και για κακό γτ ποτέ δεν ξέρεις τι έχει αλλάξει δύο και τρία χρόνια πριν.

Πλησιάζεις και εσύ ρε κορίτσι αντε να δούμε ποια θα γεννήσει επομενη, εγώ αύριο μπαίνω στην 37η εβδομάδα αισίως.... Αναμένουμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, επεμβαίνω λίγο στη συζήτηση επειδή βλέπω κάποιες θα γεννήσετε στο Ιασώ.

Λοιπόν εγώ που γέννησα εκεί 1/7, μου έδωσαν 3 πακέτα σερβιετες - ένα από κάθε μέγεθος, ένα πακέτο τεράστια, ένα πιο μικρά και ένα κανονικά - από τα οποία να φανταστείτε με το ζόρι τελείωσα το ένα. Μου έδωσαν και 1 νομίζω βρακί μιας χρήσης αλλά ήταν στενό στο μπούτι και χρησιμοποίησα κάποια δικά μου της chicco που είχα (όσες κάνετε καισαρική να πάρετε θα σας βολεψουν για τις πρώτες μέρες που δεν θέλετε να ακουμπάει κάτι την τομή). Πιστεύω αν ζητούσα κι άλλο βρακί θα μου έδιναν. Επίσης μου έδωσαν από δείγματα ένα σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και ένα αφρολουτρο, που με βολεψαν μια χαρά όσες μέρες ήμουν εκεί (φυσικά έμειναν και για το σπίτι) και πέρασαν και 2-3 εταιρείες που μας άφησαν δωράκια πολύ χρήσιμα (μπιμπερο, πιπίλες, water wipes, κρέμες κα)

Τώρα για το rooming in. Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι σου φέρνουν μια αλλαξιερα στο δωμάτιο και τα κάνεις όλα εσύ και ότι δεν μπορείς να τους δώσεις το παιδί να το κρατήσουν. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν έτσι μου το είπε μια μαία για να με "τρομοκρατήσει". Γιατί δεν είχαμε πει στην αρχή ότι θέλουμε rooming in και ρωτήσαμε μια μαία όταν μπήκαμε στο δωμάτιο. Εννοείται όσες κάνετε καισαρική μην κάνετε rooming in, θα ζοριστητε πολύ. Λοιπόν χωρίς rooming in λοιπόν μπορείς να έχεις το παιδί όσο θες στο δωμάτιο και απλά καλείς να στο αλλάξουν. Εγώ το είχα όλη μέρα μαζί μου και απλά το βράδυ μετά τον "τελευταίο" θηλασμό ζητούσα να το πάρουν στον βρεφοθαλαμο και να μου το φέρουν όταν πεινάσει. Έτσι κέρδιζα κάποιες ώρες καλού ύπνου γιατί δεν είχα το άγχος του μωρού. Οπότε με βόλεψε αρκετά και καλή σχέση απέκτησα με το παιδί και τον θηλασμό.

Τώρα όσο αφορά τον θηλασμό να καλείτε όσες φορές θέλετε τις μαίες για βοήθεια γιατί δεν παίζει να έρθουν από μόνες τους και αν θέλετε μπορείτε να ζητήσετε να σας επισκευθεί κάποια σύμβουλος θηλασμού! Εκμεταλλευτείτε το πριν φύγετε από κει!  

Αν έχετε άλλες απορίες για το Ιασώ πείτε μου να σας πω. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια, επεμβαίνω λίγο στη συζήτηση επειδή βλέπω κάποιες θα γεννήσετε στο Ιασώ.

Λοιπόν εγώ που γέννησα εκεί 1/7, μου έδωσαν 3 πακέτα σερβιετες - ένα από κάθε μέγεθος, ένα πακέτο τεράστια, ένα πιο μικρά και ένα κανονικά - από τα οποία να φανταστείτε με το ζόρι τελείωσα το ένα. Μου έδωσαν και 1 νομίζω βρακί μιας χρήσης αλλά ήταν στενό στο μπούτι και χρησιμοποίησα κάποια δικά μου της chicco που είχα (όσες κάνετε καισαρική να πάρετε θα σας βολεψουν για τις πρώτες μέρες που δεν θέλετε να ακουμπάει κάτι την τομή). Πιστεύω αν ζητούσα κι άλλο βρακί θα μου έδιναν. Επίσης μου έδωσαν από δείγματα ένα σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και ένα αφρολουτρο, που με βολεψαν μια χαρά όσες μέρες ήμουν εκεί (φυσικά έμειναν και για το σπίτι) και πέρασαν και 2-3 εταιρείες που μας άφησαν δωράκια πολύ χρήσιμα (μπιμπερο, πιπίλες, water wipes, κρέμες κα)

Τώρα για το rooming in. Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι σου φέρνουν μια αλλαξιερα στο δωμάτιο και τα κάνεις όλα εσύ και ότι δεν μπορείς να τους δώσεις το παιδί να το κρατήσουν. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν έτσι μου το είπε μια μαία για να με "τρομοκρατήσει". Γιατί δεν είχαμε πει στην αρχή ότι θέλουμε rooming in και ρωτήσαμε μια μαία όταν μπήκαμε στο δωμάτιο. Εννοείται όσες κάνετε καισαρική μην κάνετε rooming in, θα ζοριστητε πολύ. Λοιπόν χωρίς rooming in λοιπόν μπορείς να έχεις το παιδί όσο θες στο δωμάτιο και απλά καλείς να στο αλλάξουν. Εγώ το είχα όλη μέρα μαζί μου και απλά το βράδυ μετά τον "τελευταίο" θηλασμό ζητούσα να το πάρουν στον βρεφοθαλαμο και να μου το φέρουν όταν πεινάσει. Έτσι κέρδιζα κάποιες ώρες καλού ύπνου γιατί δεν είχα το άγχος του μωρού. Οπότε με βόλεψε αρκετά και καλή σχέση απέκτησα με το παιδί και τον θηλασμό.

Τώρα όσο αφορά τον θηλασμό να καλείτε όσες φορές θέλετε τις μαίες για βοήθεια γιατί δεν παίζει να έρθουν από μόνες τους και αν θέλετε μπορείτε να ζητήσετε να σας επισκευθεί κάποια σύμβουλος θηλασμού! Εκμεταλλευτείτε το πριν φύγετε από κει!  

Αν έχετε άλλες απορίες για το Ιασώ πείτε μου να σας πω. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας ❤️

Μια απορία: Η σύμβουλος θηλασμού έρχεται δωρεάν όσο είσαι στο μαιευτήριο ',η την πληρώνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!

ααααχ ρε γαμωτο δεν ξέρω! Εγώ ακόμα δεν έχω παραγγείλει τίποτα, θα περιμένω να περάσουν οι πολλές ζέστες. Γτ πιστεύω πως τοσες ωρεσ Μέσα στα βανάκια τα προϊόντα θα «ανάβουν»Λανολινη παράγγειλα κ την πήρα από το φαρμακείο που είναι πιο ασφαλές αλλά τα υπόλοιπα θα περιμένω λίγο. 
Εκανα την καμπύλη σήμερα κ ευτυχώς δεν ζαλίστηκα αυτή τη φορά 😉

Αναμενω τα αποτελέσματα να φύγει κι αυτό. Κατά τα άλλα «μπουκάραμε» στην 34η εβδομάδα σήμερα κ παμε γερα!!!

Δωματιο έτοιμο, βαλίτσα ψιλό έτοιμη (εσώρουχα λείπουν κ ρούχο εξόδου κ μια πετσέτα). Παράγγειλα δυο τρεις πανιτσες ακόμα γιατί ειχα 7 μόνο κ μου φάνηκαν λίγες.

Θα πάρετε εσώρουχα λοχείας; Αυτά που είναι μιας χρήσης σαν διχτάκι ή δίνουν στο Ιασώ; Κ σερβιέτες μεγάλες πήρα αλλά μου είπαν πως δίνουν, αλλά οκ θα τις κρατήσω για το σπίτι γτ μου είπε η μαμά μου πως αίμα μπορεί να έχω πολλές μέρες .

Καλημερααα!!!!ειδες που ήταν καλύτερα αυτή την φορά με την καμπύλη 😉 πότε έχεις γιατρό τώρα?? Αυτά τα εσώρουχα μιας χρήσης τα πήρα εγώ, περισσότερο για να είναι μου καλύπτουν την κοιλιά μετά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια, επεμβαίνω λίγο στη συζήτηση επειδή βλέπω κάποιες θα γεννήσετε στο Ιασώ.

Λοιπόν εγώ που γέννησα εκεί 1/7, μου έδωσαν 3 πακέτα σερβιετες - ένα από κάθε μέγεθος, ένα πακέτο τεράστια, ένα πιο μικρά και ένα κανονικά - από τα οποία να φανταστείτε με το ζόρι τελείωσα το ένα. Μου έδωσαν και 1 νομίζω βρακί μιας χρήσης αλλά ήταν στενό στο μπούτι και χρησιμοποίησα κάποια δικά μου της chicco που είχα (όσες κάνετε καισαρική να πάρετε θα σας βολεψουν για τις πρώτες μέρες που δεν θέλετε να ακουμπάει κάτι την τομή). Πιστεύω αν ζητούσα κι άλλο βρακί θα μου έδιναν. Επίσης μου έδωσαν από δείγματα ένα σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και ένα αφρολουτρο, που με βολεψαν μια χαρά όσες μέρες ήμουν εκεί (φυσικά έμειναν και για το σπίτι) και πέρασαν και 2-3 εταιρείες που μας άφησαν δωράκια πολύ χρήσιμα (μπιμπερο, πιπίλες, water wipes, κρέμες κα)

Τώρα για το rooming in. Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι σου φέρνουν μια αλλαξιερα στο δωμάτιο και τα κάνεις όλα εσύ και ότι δεν μπορείς να τους δώσεις το παιδί να το κρατήσουν. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν έτσι μου το είπε μια μαία για να με "τρομοκρατήσει". Γιατί δεν είχαμε πει στην αρχή ότι θέλουμε rooming in και ρωτήσαμε μια μαία όταν μπήκαμε στο δωμάτιο. Εννοείται όσες κάνετε καισαρική μην κάνετε rooming in, θα ζοριστητε πολύ. Λοιπόν χωρίς rooming in λοιπόν μπορείς να έχεις το παιδί όσο θες στο δωμάτιο και απλά καλείς να στο αλλάξουν. Εγώ το είχα όλη μέρα μαζί μου και απλά το βράδυ μετά τον "τελευταίο" θηλασμό ζητούσα να το πάρουν στον βρεφοθαλαμο και να μου το φέρουν όταν πεινάσει. Έτσι κέρδιζα κάποιες ώρες καλού ύπνου γιατί δεν είχα το άγχος του μωρού. Οπότε με βόλεψε αρκετά και καλή σχέση απέκτησα με το παιδί και τον θηλασμό.

Τώρα όσο αφορά τον θηλασμό να καλείτε όσες φορές θέλετε τις μαίες για βοήθεια γιατί δεν παίζει να έρθουν από μόνες τους και αν θέλετε μπορείτε να ζητήσετε να σας επισκευθεί κάποια σύμβουλος θηλασμού! Εκμεταλλευτείτε το πριν φύγετε από κει!  

Αν έχετε άλλες απορίες για το Ιασώ πείτε μου να σας πω. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας ❤️

Καλημέρα κορίτσι μου να σου ζήσει και πάλι το μωράκι σου!!! 

Αααα μια χαρά τα έχουν τα πράγματα πλέον και στο Ιασώ γτ εμένα της φίλης μου είχαν στείλει τον σύζυγό να της πάρει σερβιετες....

Για το δίχτυ βρακάκι σου ήταν κι εσένα στενό στο μπούτι;;;;; Νόμιζα μόνο εμένα γτ τα άλλα κορίτσια τα φόραγαν άνετα και ενοιωθα λίγο άσχημα🤣🤣🤣

Εγώ πάντως στο Ρέα που τα είχα Και τα δύο rooming in φώναζα όταν έκαναν κακα η τσισα τις μαίες και τα έπαιρναν μέσα και τα άλλαζαν, επίσης κάθε μέρα τα έπαιρναν και τα πήγαιναν να τα δουν οι παιδίατροι και τα έκαναν μπάνιο.  Την πρώτη μέρα μάλιστα τους ζήτησα να τα πάρουν λίγο μέσα το βράδυ για να κοιμηθώ γτ δεν κοιμόντουσαν, και τα πήραν και μου τα έφεραν όταν έψαχναν για γάλα. Γενικά μπορείς να κάνεις rooming in και να τους λες να τα παίρνουν για να ξεκουραστείς η να κάνεις το μπάνιο σου. Συμφωνώ πάντως με την καισαρική καλύτερα όχι rooming in αλλά αυτό θέλει προσοχή γτ στο Ρέα παρατήρησα ότι δεν τα έφερναν στα κορίτσια δίπλα μου στο δυωρο τρίωρο που πρέπει να θηλάσει το παιδί κοιμάται δεν κοιμάται και μετά τις άρχισαν στα γνωστά δώσε ξένο, δεν πήρε βάρος έχει ίκτερο κτλ κτλ. 

Δηλαδή και rooming in να μην κάνεις πρέπει να έχεις το νου σου να ζητάς το μωρό να το θηλάζεις συχνά γτ μερικά είναι μικρουλια και δεν ξυπνάνε από μόνα τους να φάνε.

Τώρα εκείνη την ώρα όλες τα έχουμε χαμένα και κάνουμε ο,τι μας λένε η αλήθεια είναι. 

Εσύ κορίτσι μου πως τα πας με το μωράκι;;;; Βρήκατε τους ρυθμούς σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μια απορία: Η σύμβουλος θηλασμού έρχεται δωρεάν όσο είσαι στο μαιευτήριο ',η την πληρώνεις? 

Καλημέρα κοριτσι μου. Εγώ πάντως το 19 μου ζητούσαν όλες 50αρικο για να έρθουν, τώρα δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάτι δωρεάν. Μακάρι γιατί είναι κάτι που πρέπει να το έχει οποία μαμά θέλει, χρειάζεται η βοήθεια αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μια απορία: Η σύμβουλος θηλασμού έρχεται δωρεάν όσο είσαι στο μαιευτήριο ',η την πληρώνεις? 

Δωρεάν έρχεται. Εγώ είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο θηλασμού του Ιασώ που μας είπαν ότι έχουν σε κάθε βάρδια νομίζω μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού. Οπότε ζήτησα και ήρθε. Φυσικά και οι μαίες σου έδειχναν, αλλά η σύμβουλος καθόταν λίγο παραπάνω 😅 Γιατί οι μαίες ήταν φουλ απο δουλειά, οπότε σου έδειχναν 2 λεπτά και έφευγαν 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου να σου ζήσει και πάλι το μωράκι σου!!! 

Αααα μια χαρά τα έχουν τα πράγματα πλέον και στο Ιασώ γτ εμένα της φίλης μου είχαν στείλει τον σύζυγό να της πάρει σερβιετες....

Για το δίχτυ βρακάκι σου ήταν κι εσένα στενό στο μπούτι;;;;; Νόμιζα μόνο εμένα γτ τα άλλα κορίτσια τα φόραγαν άνετα και ενοιωθα λίγο άσχημα🤣🤣🤣

Εγώ πάντως στο Ρέα που τα είχα Και τα δύο rooming in φώναζα όταν έκαναν κακα η τσισα τις μαίες και τα έπαιρναν μέσα και τα άλλαζαν, επίσης κάθε μέρα τα έπαιρναν και τα πήγαιναν να τα δουν οι παιδίατροι και τα έκαναν μπάνιο.  Την πρώτη μέρα μάλιστα τους ζήτησα να τα πάρουν λίγο μέσα το βράδυ για να κοιμηθώ γτ δεν κοιμόντουσαν, και τα πήραν και μου τα έφεραν όταν έψαχναν για γάλα. Γενικά μπορείς να κάνεις rooming in και να τους λες να τα παίρνουν για να ξεκουραστείς η να κάνεις το μπάνιο σου. Συμφωνώ πάντως με την καισαρική καλύτερα όχι rooming in αλλά αυτό θέλει προσοχή γτ στο Ρέα παρατήρησα ότι δεν τα έφερναν στα κορίτσια δίπλα μου στο δυωρο τρίωρο που πρέπει να θηλάσει το παιδί κοιμάται δεν κοιμάται και μετά τις άρχισαν στα γνωστά δώσε ξένο, δεν πήρε βάρος έχει ίκτερο κτλ κτλ. 

Δηλαδή και rooming in να μην κάνεις πρέπει να έχεις το νου σου να ζητάς το μωρό να το θηλάζεις συχνά γτ μερικά είναι μικρουλια και δεν ξυπνάνε από μόνα τους να φάνε.

Τώρα εκείνη την ώρα όλες τα έχουμε χαμένα και κάνουμε ο,τι μας λένε η αλήθεια είναι. 

Εσύ κορίτσι μου πως τα πας με το μωράκι;;;; Βρήκατε τους ρυθμούς σας;

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι σιγά σιγά τα βρίσκουμε. Πρόγραμμα δεν υπάρχει φυσικά, αλλά υπάρχει καλύτερη συνεργασία με το μωράκι 😊 Μην ανησυχείτε κορίτσια, θα σας βγουν τα περισσότερα φυσικά πιστεύω, αρκεί να μην έχετε άγχος.

Νομίζω πλέον δεν τα κάνουν μπάνιο αν δεν το ζητήσεις. Ξέρω ότι καλό είναι να μην κάνουν μπάνιο τις πρώτες μέρες τα νεογέννητα. Εμένα δλδ μου το έκαναν μπάνιο πριν την έξοδο που μου έδειξαν πως θα το πλένω. 

Ναι έχω κι εγώ μπουτακια και με στένευαν 😅

Κι εγώ αυτά που λες είχα ακούσει για το rooming in, αλλά δεν ξέρω γιατί είπε έτσι η μαια, μπορεί να το αλλαξαν. Γι αυτό ρωτήστε πρώτα καλού κακού. Πάντως πραγματικά δεν είχε διαφορά αυτό που έκανα στο τέλος εγώ. Γιατί το είχα συνέχεια στο δωμάτιο και το έπαιρναν μόνο για τον παιδίατρο. Αν δεν τους έλεγες να στο πάρουν, το είχες εκεί.

Τώρα για ξένο γάλα ξέρω ότι απαγορεύεται αν δεν δώσεις εσύ άδεια. Αφού κι εγώ που ζήτησα την πρώτη μέρα να μου δώσουν γάλα συμπλήρωμα για να της δώσω μου έφεραν χαρτί να υπογράψω ότι εγώ το ζήτησα. Τώρα για το να τα ξυπνήσουν στο 3ωρο οι απόψεις διίστανται. Εμένα ένα βράδυ κοιμήθηκε 4 ώρες. Αλλά γενικά δεν έπαθε κάτι, και βάρος και ίκτερος μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...