Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι λογικά είναι εσωτερικές αιμορροΐδες γιατί απ'εξω όσο μπορώ να καταλάβω δεν έχει κάτι. Προς το παρόν πάντως όλα πάνε καλά. Καθαρό εσώρουχο και καθαρο χαρτί στην τουαλέτα. Θέλω να πιστεύω αν ήταν κάτι σοβαρό θα είχα ροή. Έχουν περάσει 4 ώρες σχεδόν!

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση ❤️

Κι όλα καλα θα ειναι ;)  θα το δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια εγώ μόλις βγήκα από τον γιατρό!! Ταλαιπωρηθηκα σήμερα πολύ γιατί πέσαμε σε χειρουργείο. Λοιπόν Κυριακή βράδυ θα κάνω εισαγωγη  να κόψουμε το ραμμα και μάλλον Δευτέρα πρωί αν πάνε όλα καλά θα γεννησω φυσιολογικα!!θα έρθω και θα συνεκτιμησουμε την κατάσταση πρώτα είπε, αν μας παίρνει ίσως το αφήσουμε για την Πέμπτη!!! Είναι όλα καλά, η ΝST βγήκε μια χαρά τα κιλά μας είναι 2900 σήμερα οπότε η μπέμπα θα βγει υπολογίζει 3kg με 3100,ειναι ευχαριστημένος! Απλά δεν θέλει να με αφήσει μέχρι τις 40 εβδομάδες γιατί φοβάται τους μύκητες που έχω και επίσης η μπέμπα είναι αρκετά χαμηλά, δεν θέλει λέει να με πιάσουν οι πόνοι και να τρέχω 40 λεπτά δρόμο!! Με το σάκχαρο τα ίδια είναι πολύ καλά ρυθμισμένο αλλά παρόλα αυτά δεν με αφήνει να φάω με τίποτα, ξερό κεφάλι 😂. Εγώ στο σύνολο έχω πάρει 7 κιλά και είναι λίγα μου είπε προτιμούσε να έχω πάει 12!Μου λέει η μαια μη σκας παιδάκι μου την Κυριακή που θα ρθεις θα παραγγείλουμε μαζί 😂

Με το καλό να πάνε όλα!!!!! Άρα εσύ είσαι " μωράκια Ιουλίου " . Τον Αύγουστο θα είσαι ήδη πανέτοιμη και έμπειρη να μας λες και εμάς τι να κάνουμε και πότε :P

7 κιλά? Καλέ αυτό είναι τέλειο!!!!! Σε ζηλεύουμε)

@pepe90 ουφ εντάξει. Αφού το έχεις βιώσει και εσύ , εντάξει. Κάπως αναοουφιστηκα. Εσύ παίρνεις κάτι για την δυσκοιλιότητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλά σας ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️!!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!! Ανάμεικτα τα συναισθήματά σίγουρα και αγωνία και άγχος και ανυπομονησία και τα πάντα όλα!!! Καλέ διώξτε μεεε και στα μωρακια Ιουλίου και 7 κιλά πάει πολύ 😂😂 αχ το έντερακι μου ξέρει τι πείνα πέρασε με αυτά τα κιλα!!! Θα σας πω ότι θέλετε και ευχαρίστως να μοιραστώ μαζί σας όλη μου την εμπειρία. Το πρώτο μωράκι όμως ήταν νομίζω της @Ersi85

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Με το καλό να πάνε όλα!!!!! Άρα εσύ είσαι " μωράκια Ιουλίου " . Τον Αύγουστο θα είσαι ήδη πανέτοιμη και έμπειρη να μας λες και εμάς τι να κάνουμε και πότε :P

7 κιλά? Καλέ αυτό είναι τέλειο!!!!! Σε ζηλεύουμε)

@pepe90 ουφ εντάξει. Αφού το έχεις βιώσει και εσύ , εντάξει. Κάπως αναοουφιστηκα. Εσύ παίρνεις κάτι για την δυσκοιλιότητα?

Δεν παίρνω κάτι γιατί τώρα που άλλαξα λίγο τη διατροφή μου και τρώω καλύτερα και περισσότερο μιας και μου έδωσε το ελεύθερο η ενδοκρινολόγος πάω πιο εύκολα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που μέχρι και τελευταία μέρα προσεχα τι θα έτρωγα και είχα μεγαααλο θέμα μου είχε δώσει duphalac αλλά επειδή νοσηλευόμουν κιόλας μου έβαζαν και υποθετα για να ανακουφιστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2023 at 5:59 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα δεν με κουράζεις! Λοιπόν

1) ε νομίζω ξεκινάς κανονικά και μετά έχεις τύπου διάρροια. Οκ παλευται δεν είναι κάτι τρομερό.

2) 4)Προσωπικά δεν θυμάμαι να μου μίλησαν μέχρι να βγει το μωρό. Μετά μου είπαν συγχαρητήρια και πιο μετά με ενημέρωσαν ότι τελειώνουν σε λίγο. Μόνο επισκληριδειο κατάλαβα ότι μου έκαναν, απλά σου βάζουν μεγάλη δόση (όχι όπως στον φυσιολογικό τοκετό) και δεν νιώθεις τίποτα περίπου από το στέρνο και κάτω. Τώρα μέθη πως γίνεται; Αν μου έβαλαν κάτι στον ορό πχ δεν ξέρω. Πάντως ήμουν κάπως μαστουρωμενη γενικά, οπότε εκείνη την ώρα δεν με ένοιαζε τίποτα 😅 Ψιλοκοιμομουν κι όλας.

3) Το μωρό στο φέρνουν να το δεις και μετά το παίρνουν. Δεν έχεις τη δύναμη δυστυχώς να το κρατήσεις. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα. Κουνούσα τα χέρια μου αλλά ένιωθα τρομερή αδυναμία. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κρατήσω το μωρό και να μου πέσει.

5) Εγώ είχα μόνο τον σύζυγό έξω, αλλά έμαθα ότι άλλοι είχαν όλο το σόι 😅 Οπότε έβλεπαν όλοι το μωρό όταν το πήγαιναν να το δείξουν στον πατέρα.

6) Αχ ναι αυτό ισχύει 😕 Θα πω μόνο κουράγιο! Μην το σκέφτεσαι από τώρα 😅

7) Γενικά στην εγκυμοσύνη είχα πάρει περίπου 13 κιλά. Όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει τα 6. Η μικρή μου ήταν 2750. 10 μέρες μετά τον τοκετό ήμουν -10! Οπότε ουσιαστικά άλλα 3 μου έμειναν να χάσω 😁

Όσο για την διατροφή. Νερό ήπια λίγο στο δωμάτιο. Σε ξεκινάνε σταδιακά. Το μεσημέρι νομίζω ήπια τσάι και το βράδυ τσάι με 2 φρυγανιές. Το επόμενο πρωί το ίδιο, το μεσημέρι φιδέ σκέτο και το βράδυ φιδέ με κοτόπουλο. Τρίτη μέρα είχα για πρωινό καφέ με φρυγανιές, βούτυρο και μαρμελάδα, μεσημεριανό νομίζω μπριζόλα με ρύζι, βραδινό δεν θυμάμαι... Γενικά σου δίνουν φαί ανάλογα με τις οδηγίες του γιατρού σου.

Να πω εδώ κορίτσια ότι με το που γέννησα άρχισα να ξεπριζομαι και έφυγε και η ακμή που έκανα στην εγκυμοσύνη! Επιτέλους νιώθω λίγο ο εαυτός μου πάλι 😅 Επίσης κάτι που δεν ήξερα είναι ότι αφού γεννησουμε ιδρώνουμε φουλ για να φύγουν τα επιπλέον υγρά που είχαμε στο σώμα μας. 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για το χρόνο σου, γλύκιά νέα μανούλα!!!
Μακα΄ρι να είναι όλα τόσο απλά και έυκολα όσο μου τα μεταδίδεις. Για την διαδικασία τουλα΄χιστον. Φοβάμαι πάρα πολύ τα νοσοκομεία , εργαλεία, πρασινες ποδίές και γιατρούς!!! Αυτό που με παρηγορεί ειναι που λεω από μέσα μου πως κάθε μερα γίνονται τόοοοοσες καισαρικές στην Ελλάδα τουλαχιστον...και πως ειναι θέμα ρουτίνας πια!!! Από την άλλη φοβάμαι τις επιπλοκές...δεν ειναι οτι δεν ακούς και διάφορα!!!
Κάτι άλλο που λίγο με απασχολεί ειναι το δωμάτιο...Αν επιτρέπεται και δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση , σε τι δωμάτιο ήσουν...είχες συγκατοικο και αν ναι, ειχες αγχος να μην ενοχλεις εσυ και το μωράκι σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάρες!!!!
Μάλλον θα προλάβω εγω την @Marika31 μιας και μπαινω για καισαρική την Παρασκευή!!! Παναγία μου!!!!!!!!!!!!!! Το γράφω και σχεδόν τρέμω!!!! Από την μία τόση ανυπομονησία για να γνωρίσω αυτό το πλασματάκι που ζει τοσο καιρό μέσα μου αλλά απο την άλλη φοβος για το χειρουργικό κρεββάτι, τους γιατρούς, τις ενέσεις κλπ κλπ.... Τι να γινει ομως!!
Ηθελα να σας πω και τα νέα που έμαθα για το Ιασω που θα ενδιαφέρουν όσες γεννήσετε εκεί τουλάχιστον. Αρχικά λέει πληρώνεις όλο το κόστος του δωματίου με την εισαγωγή που θα κάνεις τη πρωτη μέρα, υπάρχει τρόπος και με δόσεις. Τωρα όλα τα υπολοιπα που μπορει να προκύψουν στη πορεία (πχ εξετασεις εξτρα του μωρου, εξτρα διανυκτέρευση κλπ...θα τα κανονίσεις φεύγοντας). Το δωμάτιο που θα διαλέξεις δεν μπορεις να το πεις απο τώρα.Το λες εκείνη την ώρα που μπαίνεις και αυτό ανάλογα την διαθεσιμότητα! Γενικα σε 2κλινα υπάρχουν περιορισμένα μου είπαν δυστυχώς. Καλά τι χαμός γινεται τον Ιούλιο αναρωτιέμαι βρε κορίτσια? Τώρα όσο για τους συνοδούς, επιτρέπονται μέχρι 2 συνοδοι με χαρτι εισόδου και PCR οι οποίοι θα εναλλάσσονται στο δωμάτιο!!! Κατα τ'αλλα μονο για την ώρα του τοκετού επιτρέπεται να περιμένει στο σαλονάκι έξω απο την αιθουσα τοκετου ΄΄η χειρουργείου η οικογενεια μας (οποιοι θέλουμε - εντάξει μην φερετε και την οικογενεια του my big fat greek wedding) με RAPID TEST το οποίο πρεπει να εχει γίνει στο ΙΑΣΩ εκείνη την ώρα και κοστίζει 10 ευρω. 
Δεν ξέρω αν τα ξέρατε όλα αυτα ήδη...εγω ενημερώθηκα σήμερα επισημα κι απο τη γραμματεία και θα δουμε και στη πράξη την Παρασκευή!!! Την Πέμπτη λογικά θα παω για τον προεγχειρητικό έλεγχο.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρες!!!!
Μάλλον θα προλάβω εγω την @Marika31 μιας και μπαινω για καισαρική την Παρασκευή!!! Παναγία μου!!!!!!!!!!!!!! Το γράφω και σχεδόν τρέμω!!!! Από την μία τόση ανυπομονησία για να γνωρίσω αυτό το πλασματάκι που ζει τοσο καιρό μέσα μου αλλά απο την άλλη φοβος για το χειρουργικό κρεββάτι, τους γιατρούς, τις ενέσεις κλπ κλπ.... Τι να γινει ομως!!
Ηθελα να σας πω και τα νέα που έμαθα για το Ιασω που θα ενδιαφέρουν όσες γεννήσετε εκεί τουλάχιστον. Αρχικά λέει πληρώνεις όλο το κόστος του δωματίου με την εισαγωγή που θα κάνεις τη πρωτη μέρα, υπάρχει τρόπος και με δόσεις. Τωρα όλα τα υπολοιπα που μπορει να προκύψουν στη πορεία (πχ εξετασεις εξτρα του μωρου, εξτρα διανυκτέρευση κλπ...θα τα κανονίσεις φεύγοντας). Το δωμάτιο που θα διαλέξεις δεν μπορεις να το πεις απο τώρα.Το λες εκείνη την ώρα που μπαίνεις και αυτό ανάλογα την διαθεσιμότητα! Γενικα σε 2κλινα υπάρχουν περιορισμένα μου είπαν δυστυχώς. Καλά τι χαμός γινεται τον Ιούλιο αναρωτιέμαι βρε κορίτσια? Τώρα όσο για τους συνοδούς, επιτρέπονται μέχρι 2 συνοδοι με χαρτι εισόδου και PCR οι οποίοι θα εναλλάσσονται στο δωμάτιο!!! Κατα τ'αλλα μονο για την ώρα του τοκετού επιτρέπεται να περιμένει στο σαλονάκι έξω απο την αιθουσα τοκετου ΄΄η χειρουργείου η οικογενεια μας (οποιοι θέλουμε - εντάξει μην φερετε και την οικογενεια του my big fat greek wedding) με RAPID TEST το οποίο πρεπει να εχει γίνει στο ΙΑΣΩ εκείνη την ώρα και κοστίζει 10 ευρω. 
Δεν ξέρω αν τα ξέρατε όλα αυτα ήδη...εγω ενημερώθηκα σήμερα επισημα κι απο τη γραμματεία και θα δουμε και στη πράξη την Παρασκευή!!! Την Πέμπτη λογικά θα παω για τον προεγχειρητικό έλεγχο.
 

Αχου Παναγιτσα μου!!! Θα περιμενουμε νεα σου! Ολα τελεια θα ειναι. Μην σε νοιαζει. Ξεραμε εξαλλου την διαδικασια για τη στιγμή που θα επρεπε να μπουμε νοσοκομειο! Δεν αλλαζει, αλλα ειναι το πολυ 1 μερα απο τη ζωη μας κ αξιζει θεωρω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 τι καλααα!!με το καλο κορίτσι μου,να πανε ολα τελεια και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα υγιέστατο και πανεμορφο μωρακι!!💕🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αχου Παναγιτσα μου!!! Θα περιμενουμε νεα σου! Ολα τελεια θα ειναι. Μην σε νοιαζει. Ξεραμε εξαλλου την διαδικασια για τη στιγμή που θα επρεπε να μπουμε νοσοκομειο! Δεν αλλαζει, αλλα ειναι το πολυ 1 μερα απο τη ζωη μας κ αξιζει θεωρω!! 

Ειρήνη θα σε σκεφτόμαστε, όλα θα Πάνε κατ΄'ευχήν !!Πόσο εβδομάδων θα είσαι ακριβώς την Παρασκευή?

Μαρίκα και εσύ θα τα πας περίφημα , πόσο εβδομάδων  θα είσαι ακριβώς στην γέννα?

Ρωτάω γιατί και εγώ θα γεννήσω με καισαρική, πήγα σήμερα στο γιατρό που είμαι 36 +4 μέρες , έχω πάρει 8 κιλά , ο μπέμπης είναι 3 κιλά, και θα με δει ξανά ο γιατρός στις 37+4 μέρες. Δεν μου έχει πει ακόμα την τελική ημερομηνία, αλλά φαντάζομαι θα μου πει την επόμενη φορά που θα πάω .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ειρήνη θα σε σκεφτόμαστε, όλα θα Πάνε κατ΄'ευχήν !!Πόσο εβδομάδων θα είσαι ακριβώς την Παρασκευή?

Μαρίκα και εσύ θα τα πας περίφημα , πόσο εβδομάδων  θα είσαι ακριβώς στην γέννα?

Ρωτάω γιατί και εγώ θα γεννήσω με καισαρική, πήγα σήμερα στο γιατρό που είμαι 36 +4 μέρες , έχω πάρει 8 κιλά , ο μπέμπης είναι 3 κιλά, και θα με δει ξανά ο γιατρός στις 37+4 μέρες. Δεν μου έχει πει ακόμα την τελική ημερομηνία, αλλά φαντάζομαι θα μου πει την επόμενη φορά που θα πάω .

 

Αχ εσεις κοριτσια που θα κανετε καισαρική δεν φοβάστε οπως εγω?? τι σκεφτεστε για να φυγει ο φόβος? Ο γιατρος σας σας εχει πει κανενα καθησυχαστικό λόγο να μην φοβόμαστε την καισαρική? Εμενα μου λεει οτι δεν ειναι κάτι, ειναι μπαμ μπαμ και μεχρι να δω το μωρο δεν θα καταλάβω τίποτα κλπ...
Την ημερομηνία μου την έκλεισε οταν πήγα την τετάρτη και ήμουν ακριβως 37 εβδομάδων και ο μπεμπάκος 3,150. Θα ξαναπάω την Τεταρτη έτσι κι αλλιως τωρα πάλι που θα ειμαι ακριβως 38 εβδομάδων αλλά ξέρουμε ήδη οτι την Παρασκευή το πρωι μπαινω μέσα και θα ειμαι 38+2. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Αχ εσεις κοριτσια που θα κανετε καισαρική δεν φοβάστε οπως εγω?? τι σκεφτεστε για να φυγει ο φόβος? Ο γιατρος σας σας εχει πει κανενα καθησυχαστικό λόγο να μην φοβόμαστε την καισαρική? Εμενα μου λεει οτι δεν ειναι κάτι, ειναι μπαμ μπαμ και μεχρι να δω το μωρο δεν θα καταλάβω τίποτα κλπ...
Την ημερομηνία μου την έκλεισε οταν πήγα την τετάρτη και ήμουν ακριβως 37 εβδομάδων και ο μπεμπάκος 3,150. Θα ξαναπάω την Τεταρτη έτσι κι αλλιως τωρα πάλι που θα ειμαι ακριβως 38 εβδομάδων αλλά ξέρουμε ήδη οτι την Παρασκευή το πρωι μπαινω μέσα και θα ειμαι 38+2. 
 

Δεν φοβαμαι , οχι με την καισαρικη .Εχω εμπιστοσύνη στο γιατρό και θεωρω ότι είναι για καλύτερα , δεν θα ζοριστει ούτε το μωρό , ούτε εγ΄ώ.Για να το προτείνουν σε κάποιες από εμάς κάτι ξέρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ειρήνη θα σε σκεφτόμαστε, όλα θα Πάνε κατ΄'ευχήν !!Πόσο εβδομάδων θα είσαι ακριβώς την Παρασκευή?

Μαρίκα και εσύ θα τα πας περίφημα , πόσο εβδομάδων  θα είσαι ακριβώς στην γέννα?

Ρωτάω γιατί και εγώ θα γεννήσω με καισαρική, πήγα σήμερα στο γιατρό που είμαι 36 +4 μέρες , έχω πάρει 8 κιλά , ο μπέμπης είναι 3 κιλά, και θα με δει ξανά ο γιατρός στις 37+4 μέρες. Δεν μου έχει πει ακόμα την τελική ημερομηνία, αλλά φαντάζομαι θα μου πει την επόμενη φορά που θα πάω .

 

@irini02 με το καλό ❤️!!! Πρέπει να έχουμε κουράγιο και ψυχραιμία!!Ιωάννα μου σε ευχαριστώ πολύ, θα είμαι ακριβώς 38η στην γέννα, εγώ θα πάω φυσιολογικα! Φαντάζομαι στο επόμενο ραντεβού σου σίγουρα θα τα πείτε πιο αναλυτικά, εντωμεταξύ πάνω κάτω τα ίδια είμαστε 7 κιλά εγώ 37η εβδομάδα 2900 η μπέμπα!! Η ώρα η καλή να έρθει και για σένα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό σε όλα τα κορίτσια που θ κάνουν ποδαρικο στην ομάδα μας ! Απίστευτο πώς πέρασε κ καιρός ! Με το καλό 🙏🏻🙏🏻😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια εγώ μόλις βγήκα από τον γιατρό!! Ταλαιπωρηθηκα σήμερα πολύ γιατί πέσαμε σε χειρουργείο. Λοιπόν Κυριακή βράδυ θα κάνω εισαγωγη  να κόψουμε το ραμμα και μάλλον Δευτέρα πρωί αν πάνε όλα καλά θα γεννησω φυσιολογικα!!θα έρθω και θα συνεκτιμησουμε την κατάσταση πρώτα είπε, αν μας παίρνει ίσως το αφήσουμε για την Πέμπτη!!! Είναι όλα καλά, η ΝST βγήκε μια χαρά τα κιλά μας είναι 2900 σήμερα οπότε η μπέμπα θα βγει υπολογίζει 3kg με 3100,ειναι ευχαριστημένος! Απλά δεν θέλει να με αφήσει μέχρι τις 40 εβδομάδες γιατί φοβάται τους μύκητες που έχω και επίσης η μπέμπα είναι αρκετά χαμηλά, δεν θέλει λέει να με πιάσουν οι πόνοι και να τρέχω 40 λεπτά δρόμο!! Με το σάκχαρο τα ίδια είναι πολύ καλά ρυθμισμένο αλλά παρόλα αυτά δεν με αφήνει να φάω με τίποτα, ξερό κεφάλι 😂. Εγώ στο σύνολο έχω πάρει 7 κιλά και είναι λίγα μου είπε προτιμούσε να έχω πάει 12!Μου λέει η μαια μη σκας παιδάκι μου την Κυριακή που θα ρθεις θα παραγγείλουμε μαζί 😂

Καλημέρα κοριτσι μου, με το καλό να σου έρθουν όλα ❤️❤️ θα πάτε με καισαρική η πρόκληση;;; Μια χαρά το μωράκι σου τέλεια στα κιλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρες!!!!
Μάλλον θα προλάβω εγω την @Marika31 μιας και μπαινω για καισαρική την Παρασκευή!!! Παναγία μου!!!!!!!!!!!!!! Το γράφω και σχεδόν τρέμω!!!! Από την μία τόση ανυπομονησία για να γνωρίσω αυτό το πλασματάκι που ζει τοσο καιρό μέσα μου αλλά απο την άλλη φοβος για το χειρουργικό κρεββάτι, τους γιατρούς, τις ενέσεις κλπ κλπ.... Τι να γινει ομως!!
Ηθελα να σας πω και τα νέα που έμαθα για το Ιασω που θα ενδιαφέρουν όσες γεννήσετε εκεί τουλάχιστον. Αρχικά λέει πληρώνεις όλο το κόστος του δωματίου με την εισαγωγή που θα κάνεις τη πρωτη μέρα, υπάρχει τρόπος και με δόσεις. Τωρα όλα τα υπολοιπα που μπορει να προκύψουν στη πορεία (πχ εξετασεις εξτρα του μωρου, εξτρα διανυκτέρευση κλπ...θα τα κανονίσεις φεύγοντας). Το δωμάτιο που θα διαλέξεις δεν μπορεις να το πεις απο τώρα.Το λες εκείνη την ώρα που μπαίνεις και αυτό ανάλογα την διαθεσιμότητα! Γενικα σε 2κλινα υπάρχουν περιορισμένα μου είπαν δυστυχώς. Καλά τι χαμός γινεται τον Ιούλιο αναρωτιέμαι βρε κορίτσια? Τώρα όσο για τους συνοδούς, επιτρέπονται μέχρι 2 συνοδοι με χαρτι εισόδου και PCR οι οποίοι θα εναλλάσσονται στο δωμάτιο!!! Κατα τ'αλλα μονο για την ώρα του τοκετού επιτρέπεται να περιμένει στο σαλονάκι έξω απο την αιθουσα τοκετου ΄΄η χειρουργείου η οικογενεια μας (οποιοι θέλουμε - εντάξει μην φερετε και την οικογενεια του my big fat greek wedding) με RAPID TEST το οποίο πρεπει να εχει γίνει στο ΙΑΣΩ εκείνη την ώρα και κοστίζει 10 ευρω. 
Δεν ξέρω αν τα ξέρατε όλα αυτα ήδη...εγω ενημερώθηκα σήμερα επισημα κι απο τη γραμματεία και θα δουμε και στη πράξη την Παρασκευή!!! Την Πέμπτη λογικά θα παω για τον προεγχειρητικό έλεγχο.
 

Ωωωωω με το καλόοοο κορίτσι μου!!!! Με έναν πόνο!!!! Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο να μας ενημερώσεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα, διάβασα τα νέα σας όλα τέλεια!!! Άντε ανυπομονούμε για τα πρώτα μωράκια του group και τα νέα σας!!! Οι ευχές μας και οι προσευχές μας για μια καλή γέννα και γρήγορη ανάρρωση!!

Εγώ έχω τα νεύρα μου, είμαι 36+5, έχω να πάω στο γιατρό από 31+3, είχα κλείσει ραντεβού για χθες αλλά με πήρε και μου το ακύρωσε τελευταία στιγμή, κάτι πρέπει να έπαθε κάποιος συγγενής από ότι κατάλαβα, θα λείπει όλη την εβδομάδα. Έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα που θα είμαι 37+4!!! Θα έχω να δω το μωρό έξι ολόκληρες εβδομάδες. Δεν ξέρω πόσα κιλά είναι, αν έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω ,πως πάνε τα αμνιακα μου τίποτα.! Τα νεύρα όμως τα έχω με το μαιευτήριο γτ πήγα χθες για καρδιοτοκογραφο και τους παρακάλεσα να μου κάνουν έναν υπέρηχο για να δω το μωράκι (εννοείται επί πληρωμή) και δεν μου έκαναν. Με είχαν στον καρδιοτοκογραφο μία ώρα όλα καλά, μου λένε δε χρειάζεται. Από τη μια οκ το καταλαβαίνω σε άλλες χώρες δεν κάνουν καν υπερήχους, αλλά από την άλλη την αγωνία μου ποιος την καταλαβαίνει;;; Πραγματικά, έτσι μου ήρθε να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να κάνω αλλά δεν ήξερα αν θα με δεχόντουσαν χωρίς να έχουν το ιστορικό μου... Αυτά από εμένα! Με λίγα λόγια θα γεννήσω και δεν θα ξέρω τα κιλά, γτ την άλλη εβδομάδα δεν θα μου βγάλει βάρος σιγουρα πάντα έτσι κάνει ο γιατρός μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ ❤️ να έρθει η ώρα η ευλογημένη γρήγορα για όλους μας!! @elena1990, @Amp92 @Eir_ma πρέπει πρώτα να κοπεί το ραμμα της περιδεσης με το που θα κοπει αυτο θα έχω κατευθείαν μια διαστολή διαστολή 4 5 εκατοστών οπότε λογικά θα με πιάσουν πόνοι αν δεν με πιάσουν γιατί συμβαίνει λέει ο γιατρός καμιά φορά μέχρι το πρωί της Δευτέρας θα μου βάλει τεχνητούς και θα γεννήσω!! Πωω σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ είχα να τον δω από 33η και τον είδα χθες για τον ίδιο λόγο έλειψε κι εκείνος εκτάκτως, βέβαια είχα την επιλογή να ήθελα να πάω στον άλλον τον γιατρό γιατί έχω είμαι σε δημόσιο αλλα δεν ήθελα!! Εσένα είναι πολύς καιρός έχεις δίκιο γιατί η αγωνία σου θα έχει βαρέσει κόκκινο!! Κάνε ένα ξερό κουράγιο, τουλάχιστον έκανες τον καρδιοτοκογραφο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ ❤️ να έρθει η ώρα η ευλογημένη γρήγορα για όλους μας!! @elena1990, @Amp92 @Eir_ma πρέπει πρώτα να κοπεί το ραμμα της περιδεσης με το που θα κοπει αυτο θα έχω κατευθείαν μια διαστολή διαστολή 4 5 εκατοστών οπότε λογικά θα με πιάσουν πόνοι αν δεν με πιάσουν γιατί συμβαίνει λέει ο γιατρός καμιά φορά μέχρι το πρωί της Δευτέρας θα μου βάλει τεχνητούς και θα γεννήσω!! Πωω σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ είχα να τον δω από 33η και τον είδα χθες για τον ίδιο λόγο έλειψε κι εκείνος εκτάκτως, βέβαια είχα την επιλογή να ήθελα να πάω στον άλλον τον γιατρό γιατί έχω είμαι σε δημόσιο αλλα δεν ήθελα!! Εσένα είναι πολύς καιρός έχεις δίκιο γιατί η αγωνία σου θα έχει βαρέσει κόκκινο!! Κάνε ένα ξερό κουράγιο, τουλάχιστον έκανες τον καρδιοτοκογραφο.

Ααααα μια χαρά είσαι κορίτσι τέλεια!!!!❤️❤️❤️❤️ Ούτε τεχνητούς θα χρειαστείς, με έναν πόνο αγάπη μου γλυκιά!!!!

Λες να με καλύπτει ο καρδιοτοκογραφος; Από άποψη υγείας μωρού;δεν ξέρω, αν έχω παραπάνω η λιγότερο αμνιακό;αν το μωρό δεν έχει πάρει το βάρος που πρέπει;αν ο πλακούντας μου έχει γεράσει και δεν τρέφεται;πως μπορείς να τα ξέρεις αυτά;;;και μια εβδομάδα είναι καιρός για αυτά τα ζητηματα(που δεν είναι μια θα είναι έξι!!!!). Ο γιατρός μου χαλαρός από την άλλη μου είπε εντάξει μωρέ δύο φορές έχεις γεννήσει πως κάνεις έτσι!!! Από την αρχή της εγκυμοσύνης αυτή την καραμέλα. Αν το ήξερα βρε γιατρουλη μου θα πήγαινα να γεννήσω και μόνη μου στα χωράφια, θα γλίτωνα και τα τρία χιλιαρικακια που θα πληρώσω! Αφού έτσι μου έρχεται όταν έρθει η ώρα να του δώσω τα λεφτά να του πω εντάξει μωρέ πως κάνεις έτσι τρίτη φορά με ξεγεννησες στα δίνω του χρόνου 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό σε όλες κορίτσια μου! Θα έχετε στην αγκαλιά τα μωράκια σας και θα πάνε όλα καλά! Κουράγιο και υπομονή στις υπόλοιπες! Φτάνει και η δίκη μας ώρα! Καλά τελειόμήνα μωράκια σε όλες! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ααααα μια χαρά είσαι κορίτσι τέλεια!!!!❤️❤️❤️❤️ Ούτε τεχνητούς θα χρειαστείς, με έναν πόνο αγάπη μου γλυκιά!!!!

Λες να με καλύπτει ο καρδιοτοκογραφος; Από άποψη υγείας μωρού;δεν ξέρω, αν έχω παραπάνω η λιγότερο αμνιακό;αν το μωρό δεν έχει πάρει το βάρος που πρέπει;αν ο πλακούντας μου έχει γεράσει και δεν τρέφεται;πως μπορείς να τα ξέρεις αυτά;;;και μια εβδομάδα είναι καιρός για αυτά τα ζητηματα(που δεν είναι μια θα είναι έξι!!!!). Ο γιατρός μου χαλαρός από την άλλη μου είπε εντάξει μωρέ δύο φορές έχεις γεννήσει πως κάνεις έτσι!!! Από την αρχή της εγκυμοσύνης αυτή την καραμέλα. Αν το ήξερα βρε γιατρουλη μου θα πήγαινα να γεννήσω και μόνη μου στα χωράφια, θα γλίτωνα και τα τρία χιλιαρικακια που θα πληρώσω! Αφού έτσι μου έρχεται όταν έρθει η ώρα να του δώσω τα λεφτά να του πω εντάξει μωρέ πως κάνεις έτσι τρίτη φορά με ξεγεννησες στα δίνω του χρόνου 🤣🤣

Έχεις ένα δίκιο τώρα σε αυτό που λες, τι σημαίνει αυτό το έχεις κάνει αλλά δύο... Και?? Μειώνεται το άγχος σου η ξαφνικά έχεις πάρει ντοκτορά και τα γνωρίζεις όλα χωρίς καμία ανυσηχια?? Οι 6 εβδομάδες είναι όντως αρκετός καιρός αλλά από την άλλη αφού ήταν όλα καλά, δεν θα σε άφηνε έτσι ξεκρεμαστη για τοσες εβδομάδες αν ανησυχούσε για κάτι συγκεκριμένο, όλα καλά θα είναι Ειρήνη  μην σκέφτεσαι ετσι! Αν κουνιόταν αρκετά ο μικρός στον καρδιοτοκογραφο όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Έχεις ένα δίκιο τώρα σε αυτό που λες, τι σημαίνει αυτό το έχεις κάνει αλλά δύο... Και?? Μειώνεται το άγχος σου η ξαφνικά έχεις πάρει ντοκτορά και τα γνωρίζεις όλα χωρίς καμία ανυσηχια?? Οι 6 εβδομάδες είναι όντως αρκετός καιρός αλλά από την άλλη αφού ήταν όλα καλά, δεν θα σε άφηνε έτσι ξεκρεμαστη για τοσες εβδομάδες αν ανησυχούσε για κάτι συγκεκριμένο, όλα καλά θα είναι Ειρήνη  μην σκέφτεσαι ετσι! Αν κουνιόταν αρκετά ο μικρός στον καρδιοτοκογραφο όλα καλα

Ναι ευτυχώς κουνιόταν, τους το έπαιξα και λίγο δράμα, ότι έχω πόνους, ότι έχω πολλά υγρά και φοβάμαι μην είναι αμνιακο, ότι αγχώνομαι. Μπας και με λυπηθούν και τίποτα!!! Εκεί δεν χρειάζεται υπέρηχος 😡

Δεν πειράζει εντάξει υπομονή θέλει, ελα μου που δεν έχω. Αλλά φτάσαμε στην τελική ευθεία... Εσύ δεν κατάλαβα, θα σου κόψει το ράμμα την επόμενη εβδομάδα και μπορεί να γεννήσεις;;;άμεσα;τι σου είπε ακριβώς;

Εντωμεταξυ ήρθαν κάτι αφρολουτρα και σαμπουάν που είχα παραγγείλει από το ίντερνετ για το μπεμπακι και έβραζαν @Mummy2beκάτι ήξερες!! Λέτε να αλλοιώθηκαν;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου καλά σας ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️!!! Εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!! Ανάμεικτα τα συναισθήματά σίγουρα και αγωνία και άγχος και ανυπομονησία και τα πάντα όλα!!! Καλέ διώξτε μεεε και στα μωρακια Ιουλίου και 7 κιλά πάει πολύ 😂😂 αχ το έντερακι μου ξέρει τι πείνα πέρασε με αυτά τα κιλα!!! Θα σας πω ότι θέλετε και ευχαρίστως να μοιραστώ μαζί σας όλη μου την εμπειρία. Το πρώτο μωράκι όμως ήταν νομίζω της @Ersi85

Ναι κοριτσάκι μου!!!

Γέννησα στις 3 Ιουλίου ένα όμορφο αγοράκι 3720 γραμμάρια!

Γεννήθηκε στις 37+5 λόγω του διαβήτη μου υπο ινσουλίνη και λόγω του ότι τα καρδιοτοκογραφήματα δεν έβγαιναν τόσο καλά όσα τα ήθελε η γιατρός μου και έτσι προτίμησε να πάω για τοκετό λίγο νωρίτερα κ να μη το αφήσουμε περισσότερο!! ❤️ 

Γέννησα με καισαρική, όπως ήταν αναμενόμενο.

Μια ιδιαίτερη εμπειρία~ Και τρομακτική (χειρουργείο), μα και όμορφη, εκ του αποτελέσματος ❤️ 

Επειδή καμιά φορά μπαίνω και σας διαβάζω κορίτσια του Αυγούστου, να ξέρεις ότι όλα θα πάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά και σε εσένα και θα μας γράφεις μετά πόσο χαρούμενη είσαι, μα και πόσο κουρασμένη και άυπνη τις πρώτες ημέρες! :) :) 

2 εβδομάδες μετά τον τοκετό και τώρα αρχίζω σιγά σιγά και συνέρχομαι σωματικά και ψυχολογικά.

Οι 4 ημέρες στο μαιευτήριο για μένα ήταν αρκετά δύσκολες μετά την καισαρική, καθότι έπρεπε να παίρνω αρκετά φάρμακα, ήμουν συνδεδεμένη με ορό, είχα καθετήρα στην ουρήθρα και παράλληλα το μωράκι μου χρειάστηκε να μείνει 3 βράδια σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα και φωτοθεραπεία εντός του μαιευτηρίου, επειδή κάναμε ίκτερο. Πονούσα πολύ στην κοιλιά και μετά βίας περπατούσα και όμως πήγαινα έως τη μονάδα νεογνών για να βλέπω το πλασματάκι μου και ταυτόχρονα να δοκιμάζω το θηλασμό.

Τώρα όμως όλα πάνε καλύτερα! :) 

Αυτό που ίσως μου φάνηκε πιο δύσκολο ήταν που την 3η μέρα μετά τον τοκετό, κατέβασα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γάλα στο στήθος, με αποτέλεσμα να πετρώνει και να ΠΟΝΑΕΙ φρικτά. Επίσης ένιωθα τους μαστούς να έχουν τόσο βάρος όσο δύο κοτρώνες. Μου φέρνανε νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλώ το περίσσιο γάλα και ο θηλασμός που έκανα στο μωρό έπρεπε να σταματήσει για λίγο, επειδή τραυματίστηκαν οι θηλές μου.

Για να μη πολυλογώ, έκανε 1 εβδομάδα να συνέλθει πλήρως το στήθος μου. Τελικά όμως όλα καλά και με αυτό το θέμα τώρα.

Ο καιρός γιατρεύει!

Σου εύχομαι έναν όμορφο τοκετό, να το απολαύσεις όσο περισσότερο μπορείς και στο λέω, όταν δεις το ανθρωπάκι σου, θα ξεχάσεις και τους πόνους σου :) !!! ❤️ Όλα θα πάνε υπέροχα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2023 at 6:58 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ειμαι σε νησι! :S

Που σημαινει οτι 15 ημερες πριν την τελικη ημερομηνια περιπου θα πρέπει να παω Αθηνα!  🤣🤣🤣 για αυτο σας λεω!! 

Κι εγώ είμαι σε νησί κοντινό της Αθήνας και μου είπε 4 εβδομαδες πριν την ΠΗΤ που ειναι 23 Αυγούστου. ΄Λιγάκι υπερβολικό το βρήκα να είμαι Αθήνα από 24 Ιουλίου, αλλά τι να πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι ευτυχώς κουνιόταν, τους το έπαιξα και λίγο δράμα, ότι έχω πόνους, ότι έχω πολλά υγρά και φοβάμαι μην είναι αμνιακο, ότι αγχώνομαι. Μπας και με λυπηθούν και τίποτα!!! Εκεί δεν χρειάζεται υπέρηχος 😡

Δεν πειράζει εντάξει υπομονή θέλει, ελα μου που δεν έχω. Αλλά φτάσαμε στην τελική ευθεία... Εσύ δεν κατάλαβα, θα σου κόψει το ράμμα την επόμενη εβδομάδα και μπορεί να γεννήσεις;;;άμεσα;τι σου είπε ακριβώς;

Εντωμεταξυ ήρθαν κάτι αφρολουτρα και σαμπουάν που είχα παραγγείλει από το ίντερνετ για το μπεμπακι και έβραζαν @Mummy2beκάτι ήξερες!! Λέτε να αλλοιώθηκαν;

 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι ευτυχώς κουνιόταν, τους το έπαιξα και λίγο δράμα, ότι έχω πόνους, ότι έχω πολλά υγρά και φοβάμαι μην είναι αμνιακο, ότι αγχώνομαι. Μπας και με λυπηθούν και τίποτα!!! Εκεί δεν χρειάζεται υπέρηχος 😡

Δεν πειράζει εντάξει υπομονή θέλει, ελα μου που δεν έχω. Αλλά φτάσαμε στην τελική ευθεία... Εσύ δεν κατάλαβα, θα σου κόψει το ράμμα την επόμενη εβδομάδα και μπορεί να γεννήσεις;;;άμεσα;τι σου είπε ακριβώς;

Εντωμεταξυ ήρθαν κάτι αφρολουτρα και σαμπουάν που είχα παραγγείλει από το ίντερνετ για το μπεμπακι και έβραζαν @Mummy2beκάτι ήξερες!! Λέτε να αλλοιώθηκαν;

 

Ειρήνη μπορείς να τα τσεκάρεις τα σαμπουαν, δες αν αλλοιώθηκε η μυρωδιά τους και αν βγάζουν λάδι, βάλε λίγο στο χέρι σου να δεις την σύνθεση τους πως είναι!! Εχεις πάρει και κρέμες και άλλα είδη περιποίησης?? Αν ναι κάνε το ίδιο!! Εγώ την Κυριακή 9 το βράδυ θα πάω στο νοσοκομείο θα κάνουμε NST ξανά, θα έχει βγει και η καλλιέργεια που μου έκανε χθες για να δούμε αν έχω το μικρόβιο β-αιμολυτικο στρεπτοκοκκο β (GBS) έτσι ελέγχουν μου είπε λίγο πριν την γεννα γιατί εγώ έχω και μύκητες τώρα και αν όλα είναι καλά και δεν κάνω και συσπασεις μπορεί να με διώξει μου είπε και να παω μετά Πέμπτη 28/7. Αν τελικά όμως αποφασίσουμε μαζί να μείνω την Κυριακή θα μου κόψει το ραμμα αργά τα μεσάνυχτα και θα κάνω κατευθείαν μια διαστολή λόγω ανεπάρκειας και υπάρχει περίπτωση να μέ πιάσουν κατευθείαν πόνοι και μεχρι το πρωί της Δευτέρας θα έχω γεννησει αν δεν με πιάσουν πόνοι γιατί παίζει κι αυτό θα βάλουμε τεχνητούς και πάλι μέχρι το πρωί θα έχω γεννήσει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για το χρόνο σου, γλύκιά νέα μανούλα!!!
Μακα΄ρι να είναι όλα τόσο απλά και έυκολα όσο μου τα μεταδίδεις. Για την διαδικασία τουλα΄χιστον. Φοβάμαι πάρα πολύ τα νοσοκομεία , εργαλεία, πρασινες ποδίές και γιατρούς!!! Αυτό που με παρηγορεί ειναι που λεω από μέσα μου πως κάθε μερα γίνονται τόοοοοσες καισαρικές στην Ελλάδα τουλαχιστον...και πως ειναι θέμα ρουτίνας πια!!! Από την άλλη φοβάμαι τις επιπλοκές...δεν ειναι οτι δεν ακούς και διάφορα!!!
Κάτι άλλο που λίγο με απασχολεί ειναι το δωμάτιο...Αν επιτρέπεται και δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση , σε τι δωμάτιο ήσουν...είχες συγκατοικο και αν ναι, ειχες αγχος να μην ενοχλεις εσυ και το μωράκι σου? 

Καταρχάς με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου ❤️

Ναι είναι ρουτίνα πλέον για αυτούς. Θυμάμαι στην ανάνηψη που ήμουν ήταν πολλές κοπέλες από καισαρική. Οπότε μην φοβάσαι! Το χειρουργείο είναι 1 ώρα περίπου, ούτε που θα το καταλάβεις πως θα περάσει.

Α μια συμβουλή! Ξύρισε καλα (κόντρα) την πάνω μεριά από το εφηβαίο σου και το κάτω μέρος της κοιλιάς σου γιατί δεν θέλουν να έχεις καθόλου τρίχες και θα σε ξυρίσουν εκεί αν είναι και δεν το κάνουν και πολύ καλά 😅

Εγώ δωμάτιο ζήτησα τρίκλινο, αλλά δεν είχαν και μπήκα σε δίκλινο (καλύτερα 😅) (τα κανόνισε και η γιατρός μου και δεν με χρέωσαν την έξτρα χρέωση). 

Είχα μια υπέροχη συγκάτοικο. Τα μωράκια τις πρώτες μέρες κοιμούνται πιο πολύ, οπότε δεν θα έχετε πολλά κλάματα. Αλλά και να κλαίνε δεν πειράζει 😅 Μην σε αγχωνει αυτό. Αυτό που έκανα εγώ ήταν ότι είχα το παιδί όλη μέρα στο δωμάτιο, καλούσα για να την πάρουν για αλλαγμα και το βράδυ κατά τις 11-12 όταν κοιμόταν μετά τον θηλασμό τους καλούσα να την πάρουν στον βρεφοθαλαμο και να μου την φέρουν όταν ξυπνήσει για φαί. Έτσι έχεις 2-3 ώρες να κοιμηθείς ήσυχα, γιατί τα μωράκια κάνουν ήχους στον ύπνο τους και θα ξυπνάς από την αγωνία μη θέλει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...