Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μπράβο κοπελάρα μου ❤️ Υπεροχα, μια χαρά!! Τέλεια όλα!!

Αντε τωρα ναι, κι εμεις Πέμπτη εχουμε το δικό μας!! 

Agnotis ναι εγω πηρα στο Γαλαξία ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλη μου!!! Με το καλό και εσύ να πας και να μας πει τα ευχάριστα!!!!!! ❤️

 

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια, όσες γεννησατε!!!!! Πάντα ευλογημένα και υγιή να είναι! 

@Eliza Kats κλίσμα κάνουν μόνο στην καισαρική? Σόρρυ αλλά αυτό κάπως μου έμεινε απ'οσα όλα είπες. Πονάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Watermelon είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλη μου!!! Με το καλό και εσύ να πας και να μας πει τα ευχάριστα!!!!!! ❤️

 

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια, όσες γεννησατε!!!!! Πάντα ευλογημένα και υγιή να είναι! 

@Eliza Kats κλίσμα κάνουν μόνο στην καισαρική? Σόρρυ αλλά αυτό κάπως μου έμεινε απ'οσα όλα είπες. Πονάει?

Ξέρω ότι κάνουν και στον φυσιολογικό.

Κοίτα κι εγώ το φοβόμουν το κλίσμα. Δεν πονάει καθόλου και μια χαρά αδειάζει το εντερακι 😅 Εγώ το ευχαριστήθηκα θα έλεγα 😅 Είχα και 3-4 μέρες να πάω τουαλέτα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το εμβολιο του κοκκύτη θα το κανω κι εγω την Τετα΄ρτη που θα παμε στη γιατρό μας.

Το κανουμε γτ εως 6 μηνων δεν μπορει να εμβολιαστει το μωρο, οποτε θα παρει τα αντισωματα απο τον πλακουντα μας ;)

Διαβασα πως δεν κανει ιδιαιτερα συμπτωματα περα απο μυϊκο πόνο και ίσως και πυρετό. Θελω να πιστευω όμως πως με τοσα που πίνουμε το ανοσοποιητικό μας ειναι ετσι που δυσκολο το βλεπω για πυρετο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Ξέρω ότι κάνουν και στον φυσιολογικό.

Κοίτα κι εγώ το φοβόμουν το κλίσμα. Δεν πονάει καθόλου και μια χαρά αδειάζει το εντερακι 😅 Εγώ το ευχαριστήθηκα θα έλεγα 😅 Είχα και 3-4 μέρες να πάω τουαλέτα 😂

Ένα λάδι δεν βάζουν στην άκρη στον πρωκτό? Ή με υπόθετο? 

Δεν εχω κάνει ποτέ επειδή υπόθετο παυσίπονο έχω πάρει, δεν πονάς... Εκτος αν επειδη νοσηλευόμουν και ήμουν χειρουργημένη δεν έδωσα ιδιαιτερη βάση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Για το εμβολιο του κοκκύτη θα το κανω κι εγω την Τετα΄ρτη που θα παμε στη γιατρό μας.

Το κανουμε γτ εως 6 μηνων δεν μπορει να εμβολιαστει το μωρο, οποτε θα παρει τα αντισωματα απο τον πλακουντα μας ;)

Διαβασα πως δεν κανει ιδιαιτερα συμπτωματα περα απο μυϊκο πόνο και ίσως και πυρετό. Θελω να πιστευω όμως πως με τοσα που πίνουμε το ανοσοποιητικό μας ειναι ετσι που δυσκολο το βλεπω για πυρετο... 

Γνωρίζεις πόση ώρα εκτός ψυγείου μπορεί να μείνει τώρα το καλοκαίρι? Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να το μεταφέρουμε με παγοκυστη και θυμάμαι που είχες πει ότι θα στο κάνει η γιατρός σου. Πώς θα το μεταφέρεις? Υπάρχει λόγος που επιλέγεις να στο κάνει η γιατρός και όχι στο φαρμακείο? Γτ και εγώ ψάχνονται να δω ποιος θα μου το κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Γνωρίζεις πόση ώρα εκτός ψυγείου μπορεί να μείνει τώρα το καλοκαίρι? Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να το μεταφέρουμε με παγοκυστη και θυμάμαι που είχες πει ότι θα στο κάνει η γιατρός σου. Πώς θα το μεταφέρεις? Υπάρχει λόγος που επιλέγεις να στο κάνει η γιατρός και όχι στο φαρμακείο? Γτ και εγώ ψάχνονται να δω ποιος θα μου το κάνει. 

Εμένα μου το έκαναν επί τόπου στο φαρμακείο. Ο γιατρός μου είχε πει είτε εκεί είτε σε αυτόν..οπότε προτίμησα στο φαρμακείο δίπλα από το σπίτι μου. Το μόνο που είχα ήταν μυϊκός πόνος 1-2 μέρες στο χέρι. Και ο ίδιος ο γιατρός μου ανέφερε ότι σε ένα μικρό ποσοστό των γυναικών εμφανίζεται πυρετός. Συνήθως όχι. Αλλά και να εμφανιστεί, παίρνεις απλώς ένα παυσίπονο κ όλα καλά. Δεν χρειάζεται δλδ ιδιαίτερη ανησυχία . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Γνωρίζεις πόση ώρα εκτός ψυγείου μπορεί να μείνει τώρα το καλοκαίρι? Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να το μεταφέρουμε με παγοκυστη και θυμάμαι που είχες πει ότι θα στο κάνει η γιατρός σου. Πώς θα το μεταφέρεις? Υπάρχει λόγος που επιλέγεις να στο κάνει η γιατρός και όχι στο φαρμακείο? Γτ και εγώ ψάχνονται να δω ποιος θα μου το κάνει. 

Φιλενάδα, νομιζω οτι το παραψάχνεις το πράγμα και θα σου προτεινα να ηρεμησεις λιγο 😂

Με την θερμοκρασια που εχουμε τωρα, και ο φαρμακοποιος με παγοκυστη θα στο δωσει. Εγω το εχω παρει σχεδον 20 μερες που ηταν τα πραγματα πιο νορμαλ, δεν εχει καυσωνα, πέρασα πηρα κι ενα γαλα θυμαμαι απο ένα μινι μπακαλικάκι και επειτα πηγα σπιτι. Δηλαδη εμεινε εξω 10 - 15 λεπτα αλλα μπηκα σε μαγαζι με κλιματιστικο και στο αυτοκινητο επισης με κλιματιστικο. 

Εμενα είπε να μου το κανει αυτή όταν ξαναπάμε χωρίς υπάρχει λογος συγκεκριμένος. Μου ειπε καντο οπου θέλεις στην αρχη, μετα μου λέει φέρτο μωρέ να στο κάνω εγώ όταν ξαναέρθεις, σε τετοια φάση, τελείως χαλαρά. Και να το εκανα στο φαρμακειο δεν θα μου ελεγε κατι δηλαδη. 

Της γρίπης επίσης, οταν έμεινα εγκυος, πήγα στο φαρμακειο και το εκανα. Μου το εφερε ο ανθρωπος μου λεει βγαλε χερι. Του λεω να μην παω στην γιατρό? Ελα καλε μου λεει που θα πας τωρα στο ιατρειο να περιμενεις να σου κανει μια ενεσουλα? και μας το κουμπωσε και των δυο μας :P Μετά όταν πήγαμε για υπέρηχο της το ειπα οτι δεν ηρθαμε κτλ και μου απαντησε πως ειναι το ιδιο, αρκει που εμβολιαστηκαμε και οι δυο. 

Για αυτο σου λεω,δεν χρειαζεται να βασανιζεις το μυαλο σου τοσο πολύ με κάτι τοσο απλό οσο ενα εμβολιο, εγω ειμαι η αγχώδης και η νευρωτική στην παρέα, μην προσπαθεις να με ξεπερασεις μικρη!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο Ιωάννα, όλα καλά!! Να ηρεμήσεις και εσύ και να κάνεις τι προετοιμασίες σου τώρα!Ναι οι ενέσεις κορτιζόνης συνηθιζονται για την προετοιμασία των πνευμόνων, μην ανυσηχεις!! Οντως το αλάτι τώρα θέλει προσοχή, ελπίζω να μην σε πάει σε ινσουλίνη είναι αρκετά προχωρημένη η κύηση δεν πιστεύω!! 

Σε ευχαριστω Μαρίκα.Ξέρεις αν επιτρέπεται αποσμητικό σε μορφή Στικ, η δεν επιτρέπεται τίποτα σε αρωμα λίγω τογ μωρου . ΔΕΝ εχω προλάβει να ρωτήσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Φιλενάδα, νομιζω οτι το παραψάχνεις το πράγμα και θα σου προτεινα να ηρεμησεις λιγο 😂

Με την θερμοκρασια που εχουμε τωρα, και ο φαρμακοποιος με παγοκυστη θα στο δωσει. Εγω το εχω παρει σχεδον 20 μερες που ηταν τα πραγματα πιο νορμαλ, δεν εχει καυσωνα, πέρασα πηρα κι ενα γαλα θυμαμαι απο ένα μινι μπακαλικάκι και επειτα πηγα σπιτι. Δηλαδη εμεινε εξω 10 - 15 λεπτα αλλα μπηκα σε μαγαζι με κλιματιστικο και στο αυτοκινητο επισης με κλιματιστικο. 

Εμενα είπε να μου το κανει αυτή όταν ξαναπάμε χωρίς υπάρχει λογος συγκεκριμένος. Μου ειπε καντο οπου θέλεις στην αρχη, μετα μου λέει φέρτο μωρέ να στο κάνω εγώ όταν ξαναέρθεις, σε τετοια φάση, τελείως χαλαρά. Και να το εκανα στο φαρμακειο δεν θα μου ελεγε κατι δηλαδη. 

Της γρίπης επίσης, οταν έμεινα εγκυος, πήγα στο φαρμακειο και το εκανα. Μου το εφερε ο ανθρωπος μου λεει βγαλε χερι. Του λεω να μην παω στην γιατρό? Ελα καλε μου λεει που θα πας τωρα στο ιατρειο να περιμενεις να σου κανει μια ενεσουλα? και μας το κουμπωσε και των δυο μας :P Μετά όταν πήγαμε για υπέρηχο της το ειπα οτι δεν ηρθαμε κτλ και μου απαντησε πως ειναι το ιδιο, αρκει που εμβολιαστηκαμε και οι δυο. 

Για αυτο σου λεω,δεν χρειαζεται να βασανιζεις το μυαλο σου τοσο πολύ με κάτι τοσο απλό οσο ενα εμβολιο, εγω ειμαι η αγχώδης και η νευρωτική στην παρέα, μην προσπαθεις να με ξεπερασεις μικρη!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Αχαχαχαχα κάτσε γιατί μπορεί να σε έχω ξεπεράσει και να μην τον έχεις καταλάβει. Αχαχαχαχα. 

Καλά θα πάω φαρμακείο να το βγάλει εκείνη την ώρα από το ψυγείο να μου το κάνει επί τόπου. Γιατί και στον γιατρό να το πάρω μαζί.μπορει να αργησω να μπω. Μην κουβαλάω ψυγειακια μαζί μου. 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστω Μαρίκα.Ξέρεις αν επιτρέπεται αποσμητικό σε μορφή Στικ, η δεν επιτρέπεται τίποτα σε αρωμα λίγω τογ μωρου . ΔΕΝ εχω προλάβει να ρωτήσω?

Μια φίλη μου, που έχει γεννήσει ήδη 2 παιδιά και τα θήλασε αρκετά, μου είπε να πάρω αν θέλω αυτό το 'διαμαντι' που κυκλοφορεί 'η καθόλου. Πολλές φορές τα αποδημητικά μας, τα ενοχλεί τα μωράκια και υπάρχει μια απώθηση στον θηλασμό. Το καλύτερο είναι να μυρίζουν μόνο "μαμά" και όχι αποσμητικο/ κολωνιες κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχαχα κάτσε γιατί μπορεί να σε έχω ξεπεράσει και να μην τον έχεις καταλάβει. Αχαχαχαχα. 

Καλά θα πάω φαρμακείο να το βγάλει εκείνη την ώρα από το ψυγείο να μου το κάνει επί τόπου. Γιατί και στον γιατρό να το πάρω μαζί.μπορει να αργησω να μπω. Μην κουβαλάω ψυγειακια μαζί μου. 

Μια φίλη μου, που έχει γεννήσει ήδη 2 παιδιά και τα θήλασε αρκετά, μου είπε να πάρω αν θέλω αυτό το 'διαμαντι' που κυκλοφορεί 'η καθόλου. Πολλές φορές τα αποδημητικά μας, τα ενοχλεί τα μωράκια και υπάρχει μια απώθηση στον θηλασμό. Το καλύτερο είναι να μυρίζουν μόνο "μαμά" και όχι αποσμητικο/ κολωνιες κλπ. 

Κορίτσια εγω παρήγγειλα αυτό που μου το είπε η κουμπάρα μου που γέννησε, για άοσμο και κατάλληλο για όταν θα γεννησουμε. Δεν το χρησιμοποίησα το έβαλα αμέσως στα πράγματα για το μαιευτήριο γιατί και το καθόλου ρε σεις ξέρω γω, Αύγουστος θα είναι , ζέστη μην δεν μπορούν να μας πλησιάζουν ούτε κι αντρες μας 😂

received_786176796569646.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστω Μαρίκα.Ξέρεις αν επιτρέπεται αποσμητικό σε μορφή Στικ, η δεν επιτρέπεται τίποτα σε αρωμα λίγω τογ μωρου . ΔΕΝ εχω προλάβει να ρωτήσω?

Αυτό Ιωάννα μου δεν το γνωρίζω! Δεν έχω ρωτήσει ούτε και γω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ένα λάδι δεν βάζουν στην άκρη στον πρωκτό? Ή με υπόθετο? 

Δεν εχω κάνει ποτέ επειδή υπόθετο παυσίπονο έχω πάρει, δεν πονάς... Εκτος αν επειδη νοσηλευόμουν και ήμουν χειρουργημένη δεν έδωσα ιδιαιτερη βάση 

Να πω την αλήθεια δεν είδα πως είναι το κλίσμα. Δεν σου βάζουν λάδι, αλλά είναι ένα πολύ λεπτό στόμιο που σου βάζουν στον πρωκτό και μετά εισάγουν κάποιο υγρό μέσα. Σε λίγα λεπτά πας τουαλέτα και κάνεις δουλειά σου 😅 Εμένα η μαία που μου το έκανε ήταν πολύ gently, δεν πόνεσα, μόνο νιώθεις λίγο περίεργα με το υγρό, αλλά οκ λογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Και εγώ θα κάνω το εμβόλιο σήμερα/αύριο (32+1 σήμερα). 

Αναρωτιέμαι, αν το πάρω από το φαρμακείο πόση ώρα εκτός ψυγείου μπορεί να μείνει? Σκεφτόμουν μήπως το πάω στον γιατρό να μου το κάνει. Και στο φαρμακείο βέβαια μπορούν να μου το κάνουν. 

Μην ξεχνάς βέβαια ότι το εμβόλιο σου δίνει αντισώματα για κάποιο μεγάλο διάστημα. Οπότε ναι μεν γεννάνε καλοκαίρι αλλά το μωράκι μας.οταν θα μπούμε Σεπτέμβρη -οκτωβρη- Νοέμβρη θα είναι πολύ μικρό ακόμα και θα θέλει προστασία. Εσένα σου είπε να το κάνεις?

Εγω τον γυναικολογο δεν τον εχω ρωτησει ακομη, ειχα ρωτησει τη μαια του που μου ειπε να ρωτησω εναν παιδιατρο. Ρωτησα χθες και μου ειπε οτι ναι οκ το προτεινει αν θελω να το κανω.

Σήμερα που είχα τη δίωρη ενημερωση με τη μαια για τα ειδη των τοκετων την ξαναρωτησα. Μου ειπε οτι γενικα ειναι συσταση, οχι υποχρεωτικό, και κυρίως σε μαμαδες που εχουν ηδη παιδια ή είναι εκπαιδευτικοι, νηπιαγωγοι κλπ. Επειδή όμως κατάλαβα οτι ο κοκύτης χτυπαει κυρίως χειμερινους μήνες και τα μωρα κάνουν το εμβολιο τον 2ο η 3ο μηνα, λέω να μην το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι! Με το καλό να έρθει και το δικό σου μωράκι! ❤️

Δεν ξέρω πόσο νωρίς μπορεί να σου δώσει ημερομηνία ο γιατρός σου, γιατί εγώ μπήκα έκτακτα, αλλά αν κρίνω από τα κορίτσια θα έλεγα το πολύ μία εβδομάδα πριν.

Και εγώ στο Ιασώ την έκανα και σαν διαδικασία και από προσωπικό είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ειδικά το προσωπικό ήταν όλοι τους εξαιρετικοί.

Η διαδικασία είναι απλή θα έλεγα. Θα πας εκεί, θα σε βάλουν αρχικά σε ένα δωμάτιο για κάποιες εξετάσεις: αίματος, ούρων, καρδιογράφημα, πίεση. Θα σου κάνουν και κλίσμα, κάτι που εγώ φοβόμουν κάπως αλλά τελικά με την δυσκοιλιότητα που είχα το τελευταίο διάστημα ήταν φανταστική εμπειρία 🤣 Μπορώ να πω ότι το απόλαυσα 🤣🤣 Γενικά εκεί θα σου ζητήσουν να γδυθεις και θα σου δώσουν μια ρόμπα και πετσέτα. Θα κάνεις και το ντουζακι σου μετά το κλίσμα. 

Μετά εμένα με πήγαν σε μια αίθουσα τοκετού και με σύνδεσαν με καρδιοτοκογραφο μέχρι να έρθει η ώρα για το χειρουργείο.

Μετά με πήγαν στο χειρουργείο (μικρό θα έλεγα, το περίμενα πιο Grace Anatomy φάση 😅). Εκεί ήρθε ο αναισθησιολογος για την επισκληριδειο. Εξαιρετικός, δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα και με έπιασε αμέσως. Ε μετά σε ξαπλώνουν στο χειρουργικό κρεβάτι και ξεκινάνε τα δικά τους 😅 Μετά την επισκληριδειο θα είσαι ζαλισμενη και δεν θα σε νοιάζει τίποτα 😜 

Σε πολύ λίγο χρόνο βγήκε το μωράκι μου, μου το έφερε η μαία να το δω και μετά το πήραν μάλλον, δεν θυμάμαι.

Η όλη διαδικασία δεν κρατάει πάνω από ώρα και μετά σε πάνε στην ανάνηψη. Εκεί θες τουλάχιστον 2 ώρες. Εγώ πρέπει να έκατσα 4 γιατί κάτι με τα λόχεια κοιτάνε. Α μόλις συνέλθεις λίγο θα σε πάνε να δεις και τον άντρα σου. Και το μωράκι θα του δείξουν σε κάποια στιγμή. Εγώ είμαι τυχερή γιατί στην ανάνηψη είχα πιάσει κουβέντα με τη διπλανή κυρία και πέρασε γρήγορα σχετικά η ώρα 😅 

Μετά θα σε πάνε μαζί με τον άντρα σου στο δωμάτιο και τέλος 😜 Εγώ ξαναείδα το μωρό στο δωμάτιο, αλλά σε μία κοπέλα το έφερε ο γιατρός της στην ανάνηψη να το θηλάσει. Δεν κατάλαβα όμως αν η κοπέλα ήταν από καισαρική ή φυσιολογικό.

Ελπίζω να σε ξεαγχωσα κάπως. Πραγματικά σαν διαδικασία δεν είναι κάτι και περνάει η ώρα νεράκι. Έτσι πολύ σύντομα θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά 😘

Αχ πόσο κουράγιο μου δίνεις!!!! Ετσι όπως τα λες φαίνονται όλα τόσο απλά και όμορφα παρολο που ειναι ενα χειρουργείο! Βεβαια σε κάτι σχόλια στο φβ θυμάμαι πάντα μια κοπέλα που έλεγε οτι η αδερφη της που ειναι νοσοκομα λεει πως πλεον η καισαρική οριακά θεωρείται χειρουργείο για αυτούς. Τελος παντων, εγω έξω από το χορό βέβαια, μονο που σκέφτομαι τις πράσινες ποδιές, με πιάνει ενα κάτι λίγο...
Εχω κάποιες ερωτησούλες..(χαχα τωρα που σε βρήκαμε!)
1) Το κλισμα οκ δν πονάει, αλλα σε κάνει να πηγαινεις με διαρροια? συγγνωμη κιολας...η πας κανονικά?
2) Αυτό το "ξεκινάνε με τα δικά τους" ειναι που με αγχώνει χαχχα... Σου μιλάνε καθόλου? το κλιμα πως ειναι τουλαχιστον μεχρι να βγει το μωρό? Ισχύει αυτο που λενε οτι ταρακουνιέσαι παρα πολύ , οτι νιώθεις τα παντα απλα δεν ειναι πόνος?? Εμενα με αγχωνει και μηπως δεν πιασει η επισκληρίδιος και ξαφνικα νιωθω τα παντα....
3) Οσο σε ράβουν μετα , εσυ εχεις το μωρο σου πάνω σου ή ακόμα περιμένεις?
4) Γιατι λες "μολις συνέλθεις" , αφου απο την αρχή ξυπνια είσαι....μηπως σου βάζουν και λίγο μέθη?
5) Εξω μπορούν να σε περιμένουν συζηγος , μαμα κλπ? η μονο 1? Για το δωμάτιο ξερω οτι 1 συνοδος επιτρεπεται μονο αλλά λεω μηπως κατω επιτρεπεται να δουν το μωρο μια φορα κ περισσότεροι.
6) Αυτο που έχω διαβάσει οτι μετα σε πατάνε και σε ξαναπατάνε στη κοιλιά ειναι αληθεια??? 
7) Τελος, αυτό απο περιέργεια οχι οτι ειναι σημαντικό....με τα κιλά ισχυει οτι μεχρι να φύγεις απο το μαιευτηριο εχεις χάσει 5-6 κιλα? και να φανταστώ το πρωτο 24ωρο επινες μονο τσαι ε?

Ουφφφ ολοκληρο ερωτηματολόγιο, ντρέπομαι λίγο...Ομως δεν θέλω καθόλου να σε κουράσω...Ο,τι θέλεις να απαντήσεις και όποτε θέλεις!!!! 
Σημασία έχει να χαίρεστε τις μονάδικές στιγμές σας τωρα!!!!!!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Αχ πόσο κουράγιο μου δίνεις!!!! Ετσι όπως τα λες φαίνονται όλα τόσο απλά και όμορφα παρολο που ειναι ενα χειρουργείο! Βεβαια σε κάτι σχόλια στο φβ θυμάμαι πάντα μια κοπέλα που έλεγε οτι η αδερφη της που ειναι νοσοκομα λεει πως πλεον η καισαρική οριακά θεωρείται χειρουργείο για αυτούς. Τελος παντων, εγω έξω από το χορό βέβαια, μονο που σκέφτομαι τις πράσινες ποδιές, με πιάνει ενα κάτι λίγο...
Εχω κάποιες ερωτησούλες..(χαχα τωρα που σε βρήκαμε!)
1) Το κλισμα οκ δν πονάει, αλλα σε κάνει να πηγαινεις με διαρροια? συγγνωμη κιολας...η πας κανονικά?
2) Αυτό το "ξεκινάνε με τα δικά τους" ειναι που με αγχώνει χαχχα... Σου μιλάνε καθόλου? το κλιμα πως ειναι τουλαχιστον μεχρι να βγει το μωρό? Ισχύει αυτο που λενε οτι ταρακουνιέσαι παρα πολύ , οτι νιώθεις τα παντα απλα δεν ειναι πόνος?? Εμενα με αγχωνει και μηπως δεν πιασει η επισκληρίδιος και ξαφνικα νιωθω τα παντα....
3) Οσο σε ράβουν μετα , εσυ εχεις το μωρο σου πάνω σου ή ακόμα περιμένεις?
4) Γιατι λες "μολις συνέλθεις" , αφου απο την αρχή ξυπνια είσαι....μηπως σου βάζουν και λίγο μέθη?
5) Εξω μπορούν να σε περιμένουν συζηγος , μαμα κλπ? η μονο 1? Για το δωμάτιο ξερω οτι 1 συνοδος επιτρεπεται μονο αλλά λεω μηπως κατω επιτρεπεται να δουν το μωρο μια φορα κ περισσότεροι.
6) Αυτο που έχω διαβάσει οτι μετα σε πατάνε και σε ξαναπατάνε στη κοιλιά ειναι αληθεια??? 
7) Τελος, αυτό απο περιέργεια οχι οτι ειναι σημαντικό....με τα κιλά ισχυει οτι μεχρι να φύγεις απο το μαιευτηριο εχεις χάσει 5-6 κιλα? και να φανταστώ το πρωτο 24ωρο επινες μονο τσαι ε?

Ουφφφ ολοκληρο ερωτηματολόγιο, ντρέπομαι λίγο...Ομως δεν θέλω καθόλου να σε κουράσω...Ο,τι θέλεις να απαντήσεις και όποτε θέλεις!!!! 
Σημασία έχει να χαίρεστε τις μονάδικές στιγμές σας τωρα!!!!!!! 
 

Εγώ που ε΄χω παρομοιες απορίες με σενα θα απαντήσω ο,τι μου ειπε σήμερα η μαία στην ενημέρωση κι αν βοηθήσω, βοήθησα. Μιλάω για το Μητέρα στην Αθήνα πάντα.

Εμένα μου είπε ότι αν κάνω καισαρική, μπορώ με το που το βγάλουν να μου λύσουν τα χέρια και να το αγκαλιάσω με το σμήγμα και να το εχω αγκαλιά όσο δουλεύουν εκεί κάτω. Μέτα μπορώ να έχω ζητήσει να μην το βγαλουν έξω και να μην το δειχνουν μόνο του σε συγγενείς, αλλά να είναι όπως προείπα πάνω μου, να με πάνε μετα σε ένα δωμάτιο όπου θα το θηλάσω εκεί για πρώτη φορά και εκεί θα έρθει να το δει και ο μπαμπας η ο συνοδός πρώτη φορά και στη συνέχεια να παω στο δωμάτιο ανάνηψης που μένεις κάποιες ώρες. Εκεί νομίζω το έχω πάλι, αλλά όχι όλη την ώρα, δεν το θυμάμαι αυτό.

Για να γίνουν έτσι τα πράγματα, γράφω σε ένα word αυτή μου την επιθυμία  (το γράψαμε μαζί) και το δίνω ως πλάνο τοκετού στο μαιευτήριο, ώστε να μην κάνουν τα δικά τους. Και φυσικά θα απαιτεί κι αυτή εκεί για μένα, ώστε να μην το ξεπλύνουν αμέσως, το πάρουν με τη μία κλπ κλπ.

Για το κλύσμα δεν νομίζω να πονάει και για μέθη δεν είπε κάτι. Είπε ότι κρατάς την επισκ΄ληρίδιο ως τη δεύτερη μέρα οπότε και στην βγάζουν. Η 2η μέρα είπε ειναι πολύ επώδυνη και τη βγάζεις συνήθως με παρακεταμόλη και ιβουπροφαίνη και απο τρίτη είσαι πιο καλά.Κατάλαβα όμως ότι μπορούν να σου κανουν και μέχρι δύο δόσεις από κάτι πιο βαρύ και να είσαι οκ.

Την περιοχή της τομής είπε δεν την νιώθεις για 3 μηνες περίπου, λόγω του ότι έχουν κοπεί τα νεύρα.

Μου είπε επίσης ότι στο 2ωρο σου δίνουν νερό, στο 6ωρο τσαι και φρυγανια και σούπα και εκεί κάπου σε σηκώνουν να περπατήσεις κιολας και στο 12ωρο μπιφτέκι και απο τη 2η μέρα κανονικό φαί. Αυτό που σε αφήνουν νηστική για ένα 24ωρο είπε ότι γίνεται μόνο σε κάποια δημόσια νοσοκομεία.

Ο καθετήρας νομίζω ότι μπαίνει και βγαίνει χωρίς πόνο, λόγω επισκληριδίου.

Καλή μας τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/7/2023 at 12:41 ΜΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσαρα με το καλο!! ❤️ Να πανε ολα κατ'ευχην!!! 

Εγω δεν εχω εμπειρια αλλα επειδη λες οτι πας πολυ αγχωμένη στο χειρουργειο θα σου πω ενα πράγμα. 

Εχε πίστη και εμπιστοσυνη στο γιατρό σου, γεννάς σε ενα νοσοκομειο αξιοπρεπέστατο, δεν γεννας σε κάποιο νοσοκομειο στην ακρη της γης, όπου όλοι θα σε φροντίσουν. 

Να σκεφτείς πως αν εχεις άγχος θα δυσκολεψεις τις καταστασεις, παρά θα τις διευκολύνεις. Θα μου πεις, εχω κουμπι να σταματησω το άγχος? Όχι δεν εχεις, αλλά επειδη πάντα πιστευω πως όλα ειναι στο μυαλό, πάρε βαθιά ανάσα και ξεκίνα για την πιο μοναδικη εμπειρία. Στο τέλος θα παρεις το αντράκι σου σπιτι! Δεν αξίζει λοιπόν να σφίξεις τα δόντια και να πεις πάμε?? ;) 

 

αχχ ναιι, εισαι η φωνη της λογικής!!! Κι εγω προσπαθω να σκεφτομαι οσο πλησιαζουν οι μέρες το πόσες χιλιάδες γέννες γ΄ίνονται κάθε μέρα και πόσες καισαρικές και όλα πανε καλαα!!!!! Και κάπως έτσι παίρνω θάρρος οταν με παίρνει από κάτω!!!  Κακά τα ψέμματα οταν φοβάσαι γιατρους και νοσοκομεία...ακόμα και η γεννα σου φαίνεται βουνο! Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας!!!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πώς είστε με τόόόση ζέστη? Εγώ έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες ότι πονάω στις κλειδώσεις των δακτύλων μου. Έχει τύχει σε κάποια απο εσάς? Είμαι 34η βδομάδα.. Σε σημείο που κάποιες φορές έχω και κράμπες στα δάκτυλα. Πώς το αντιμετωπίσατε? Έχω ραντεβού στην γιατρό την επόμενη βδομάδα για να της το αναφέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummy2be θα περιμένουμε νέα σου από την doppler σήμερα!!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι ολόψυχα!!

@pepe90και εσύ κάπου κοντά με εμάς είσαι σωστά? Έκανες Doppler?

Σήμερα είχα και αιμστολογο και μου έδωσε οδηγίες για την γέννα επειδή κάνω αντιπηκτικες και μου είπε ότι και στον φυσιολογικό τοκετό κάνουν κλίσμα. 😨 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;;;πως είστε;;; Εγώ σήμερα μπήκα στις 36 εβδομάδες και επισήμως στον μήνα μου. Τη Δευτέρα έχω γιατρό και θα πάω για καρδιοτοκογραφο. Θα σας ενημερώσω για τα νέα!! Περιμένουμε τώρα και τα κορίτσια με το ντοπλερ που θα κάνουν νεακια. Και τις φίλες που είμαστε κοντά!!! 

Εγώ δεν σας κρύβω χθες μια τρομάρα την πήρα γτ με έπιασαν πόνοι για αρκετές ώρες. Και λέω πάει γενναμε. Αλλά ευτυχώς ξάπλωσα κοιμήθηκα και ηρέμησαν. Ελπίζω να κρατηθεί άλλες 2-3 εβδομάδες το μπεμπακι γιατί αν έρθει τώρα κλαφτα ούτε μάνα ούτε πεθερά ούτε κανέναν δεν έχω να μου κρατήσει τις μικρές...  Θα πάω με ταξί να γεννήσω για να μείνει ο σύζυγος μαζί τους. 

Εσείς;τα νέα σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

@Mummy2be θα περιμένουμε νέα σου από την doppler σήμερα!!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι ολόψυχα!!

@pepe90και εσύ κάπου κοντά με εμάς είσαι σωστά? Έκανες Doppler?

Σήμερα είχα και αιμστολογο και μου έδωσε οδηγίες για την γέννα επειδή κάνω αντιπηκτικες και μου είπε ότι και στον φυσιολογικό τοκετό κάνουν κλίσμα. 😨 

Καλησπέρα κορίτσι μου ναι κάνουν, δεν είναι κάτι δεν πονάει ούτε που θα το καταλάβεις. Σου ρίχνουν κάτι σαν υγρό και πας τουαλέτα και τα κάνεις, μετά ντουζακι και είσαι έτοιμη. Θα νοιώσεις και ξαλαφρωμενη. Πίστεψέ με καλύτερα να τα κάνεις με κλισμα παρά την ώρα που θα γέννας να σου φύγουν.(όχι πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, εγώ στην δεύτερη είχα κάνει και κλισμα και πάλι.....) Ευτυχώς οι μαίες εκεί σε πλένουν στο δευτερόλεπτο ούτε που πήρε χαμπάρι ο άντρας μου τιποτα γτ μόνο για αυτόν ντρεπόμουν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ναι κάνουν, δεν είναι κάτι δεν πονάει ούτε που θα το καταλάβεις. Σου ρίχνουν κάτι σαν υγρό και πας τουαλέτα και τα κάνεις, μετά ντουζακι και είσαι έτοιμη. Θα νοιώσεις και ξαλαφρωμενη. Πίστεψέ με καλύτερα να τα κάνεις με κλισμα παρά την ώρα που θα γέννας να σου φύγουν.(όχι πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, εγώ στην δεύτερη είχα κάνει και κλισμα και πάλι.....) Ευτυχώς οι μαίες εκεί σε πλένουν στο δευτερόλεπτο ούτε που πήρε χαμπάρι ο άντρας μου τιποτα γτ μόνο για αυτόν ντρεπόμουν ...

Όντως Ε ? Γιατί κάπως το έχω συνδέσει στο μυαλό μου ως επίπονο? Πάλι καλά!

Να σε ρωτήσω, εσύ που έχεις γεννήσει άλλες 2 φορές και ξέρεις.. 

Όταν σπάσουν τα νερά, μετά από πόσες ώρες άραγε γεννάς? Μου έλεγε η μανα μου για την αδερφή μου ότι την είχαν πιάσει η πόνοι τότε, ο γιατρός της έλεγε πάρε μπουσκοπαν, το πρωί της έσπασαν τα νερά και με το που έφτασε νοσοκομείο, μετά από 20 λεπτά γέννησε. (Πριν 30+ χρόνια αυτό ε? :PΔεν ξέρω βέβαια τότε τι λάθος είχε γίνει και ήταν στο τσακ αλλά φοβάμαι μην γεννήσω στον δρόμο αν σπάσουν τα νερά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Όντως Ε ? Γιατί κάπως το έχω συνδέσει στο μυαλό μου ως επίπονο? Πάλι καλά!

Να σε ρωτήσω, εσύ που έχεις γεννήσει άλλες 2 φορές και ξέρεις.. 

Όταν σπάσουν τα νερά, μετά από πόσες ώρες άραγε γεννάς? Μου έλεγε η μανα μου για την αδερφή μου ότι την είχαν πιάσει η πόνοι τότε, ο γιατρός της έλεγε πάρε μπουσκοπαν, το πρωί της έσπασαν τα νερά και με το που έφτασε νοσοκομείο, μετά από 20 λεπτά γέννησε. (Πριν 30+ χρόνια αυτό ε? :PΔεν ξέρω βέβαια τότε τι λάθος είχε γίνει και ήταν στο τσακ αλλά φοβάμαι μην γεννήσω στον δρόμο αν σπάσουν τα νερά. 

Όχι καλέ, εγώ γέννησα 13 ώρες αφού μου έσπασαν τα νερά. Γενικά στην πρώτη γέννα θα αργήσεις να γεννήσεις, θα έχεις το χρόνο σου να κάνεις το μπανάκι σου να ξυριστεις και χαλαρά πας νοσοκομείο. Επίσης μπορεί να σε πιάσουν πόνοι πριν σου σπάσουν τα νερά και τα νερά όντως να σου σπάσουν τελευταία στιγμή. Εσύ σε κάθε περίπτωση είτε σε πιάσουν οι πόνοι είτε σπάσουν τα νερά , κατευθύνεσαι προς το μαιευτήριο (θα πάρεις και τον γιατρό σου πρωτα να σου πει γτ οι πόνοι πρέπει να είναι ανά ίσα χρόνια διαστήματα και να μειώνονται, δηλαδή ανά πέντε λεπτά ανά 4 λεπτά ανά τρία λεπτά κτλ κτλ). Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις ελάχιστες αλλά όχι και να γεννήσεις στο αμάξι🤣🤣 αυτό είναι σπάνιο γι'αυτό το δείχνουν στις ειδήσεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2023 at 9:03 ΜΜ, ο/η irini02 είπε:

Αχ πόσο κουράγιο μου δίνεις!!!! Ετσι όπως τα λες φαίνονται όλα τόσο απλά και όμορφα παρολο που ειναι ενα χειρουργείο! Βεβαια σε κάτι σχόλια στο φβ θυμάμαι πάντα μια κοπέλα που έλεγε οτι η αδερφη της που ειναι νοσοκομα λεει πως πλεον η καισαρική οριακά θεωρείται χειρουργείο για αυτούς. Τελος παντων, εγω έξω από το χορό βέβαια, μονο που σκέφτομαι τις πράσινες ποδιές, με πιάνει ενα κάτι λίγο...
Εχω κάποιες ερωτησούλες..(χαχα τωρα που σε βρήκαμε!)
1) Το κλισμα οκ δν πονάει, αλλα σε κάνει να πηγαινεις με διαρροια? συγγνωμη κιολας...η πας κανονικά?
2) Αυτό το "ξεκινάνε με τα δικά τους" ειναι που με αγχώνει χαχχα... Σου μιλάνε καθόλου? το κλιμα πως ειναι τουλαχιστον μεχρι να βγει το μωρό? Ισχύει αυτο που λενε οτι ταρακουνιέσαι παρα πολύ , οτι νιώθεις τα παντα απλα δεν ειναι πόνος?? Εμενα με αγχωνει και μηπως δεν πιασει η επισκληρίδιος και ξαφνικα νιωθω τα παντα....
3) Οσο σε ράβουν μετα , εσυ εχεις το μωρο σου πάνω σου ή ακόμα περιμένεις?
4) Γιατι λες "μολις συνέλθεις" , αφου απο την αρχή ξυπνια είσαι....μηπως σου βάζουν και λίγο μέθη?
5) Εξω μπορούν να σε περιμένουν συζηγος , μαμα κλπ? η μονο 1? Για το δωμάτιο ξερω οτι 1 συνοδος επιτρεπεται μονο αλλά λεω μηπως κατω επιτρεπεται να δουν το μωρο μια φορα κ περισσότεροι.
6) Αυτο που έχω διαβάσει οτι μετα σε πατάνε και σε ξαναπατάνε στη κοιλιά ειναι αληθεια??? 
7) Τελος, αυτό απο περιέργεια οχι οτι ειναι σημαντικό....με τα κιλά ισχυει οτι μεχρι να φύγεις απο το μαιευτηριο εχεις χάσει 5-6 κιλα? και να φανταστώ το πρωτο 24ωρο επινες μονο τσαι ε?

Ουφφφ ολοκληρο ερωτηματολόγιο, ντρέπομαι λίγο...Ομως δεν θέλω καθόλου να σε κουράσω...Ο,τι θέλεις να απαντήσεις και όποτε θέλεις!!!! 
Σημασία έχει να χαίρεστε τις μονάδικές στιγμές σας τωρα!!!!!!! 
 

Χαχα δεν με κουράζεις! Λοιπόν

1) ε νομίζω ξεκινάς κανονικά και μετά έχεις τύπου διάρροια. Οκ παλευται δεν είναι κάτι τρομερό.

2) 4)Προσωπικά δεν θυμάμαι να μου μίλησαν μέχρι να βγει το μωρό. Μετά μου είπαν συγχαρητήρια και πιο μετά με ενημέρωσαν ότι τελειώνουν σε λίγο. Μόνο επισκληριδειο κατάλαβα ότι μου έκαναν, απλά σου βάζουν μεγάλη δόση (όχι όπως στον φυσιολογικό τοκετό) και δεν νιώθεις τίποτα περίπου από το στέρνο και κάτω. Τώρα μέθη πως γίνεται; Αν μου έβαλαν κάτι στον ορό πχ δεν ξέρω. Πάντως ήμουν κάπως μαστουρωμενη γενικά, οπότε εκείνη την ώρα δεν με ένοιαζε τίποτα 😅 Ψιλοκοιμομουν κι όλας.

3) Το μωρό στο φέρνουν να το δεις και μετά το παίρνουν. Δεν έχεις τη δύναμη δυστυχώς να το κρατήσεις. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα. Κουνούσα τα χέρια μου αλλά ένιωθα τρομερή αδυναμία. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κρατήσω το μωρό και να μου πέσει.

5) Εγώ είχα μόνο τον σύζυγό έξω, αλλά έμαθα ότι άλλοι είχαν όλο το σόι 😅 Οπότε έβλεπαν όλοι το μωρό όταν το πήγαιναν να το δείξουν στον πατέρα.

6) Αχ ναι αυτό ισχύει 😕 Θα πω μόνο κουράγιο! Μην το σκέφτεσαι από τώρα 😅

7) Γενικά στην εγκυμοσύνη είχα πάρει περίπου 13 κιλά. Όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει τα 6. Η μικρή μου ήταν 2750. 10 μέρες μετά τον τοκετό ήμουν -10! Οπότε ουσιαστικά άλλα 3 μου έμειναν να χάσω 😁

Όσο για την διατροφή. Νερό ήπια λίγο στο δωμάτιο. Σε ξεκινάνε σταδιακά. Το μεσημέρι νομίζω ήπια τσάι και το βράδυ τσάι με 2 φρυγανιές. Το επόμενο πρωί το ίδιο, το μεσημέρι φιδέ σκέτο και το βράδυ φιδέ με κοτόπουλο. Τρίτη μέρα είχα για πρωινό καφέ με φρυγανιές, βούτυρο και μαρμελάδα, μεσημεριανό νομίζω μπριζόλα με ρύζι, βραδινό δεν θυμάμαι... Γενικά σου δίνουν φαί ανάλογα με τις οδηγίες του γιατρού σου.

Να πω εδώ κορίτσια ότι με το που γέννησα άρχισα να ξεπριζομαι και έφυγε και η ακμή που έκανα στην εγκυμοσύνη! Επιτέλους νιώθω λίγο ο εαυτός μου πάλι 😅 Επίσης κάτι που δεν ήξερα είναι ότι αφού γεννησουμε ιδρώνουμε φουλ για να φύγουν τα επιπλέον υγρά που είχαμε στο σώμα μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@Mummy2be θα περιμένουμε νέα σου από την doppler σήμερα!!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι ολόψυχα!!

@pepe90και εσύ κάπου κοντά με εμάς είσαι σωστά? Έκανες Doppler?

Σήμερα είχα και αιμστολογο και μου έδωσε οδηγίες για την γέννα επειδή κάνω αντιπηκτικες και μου είπε ότι και στον φυσιολογικό τοκετό κάνουν κλίσμα. 😨 

Χαίρεται και από εμένα! Χάθηκα λίγο, αλλά σας διάβαζα. Είχαμε κάποια θεματάκια αλλά όλα καλά πια. Εγώ ντόπλερ δεν κάνω, μου κάνει ο γυναικολόγος μου, αφού μου κοιτάει αρτηρίες και κάνει τις μετρήσεις δεν έχει νόημα. Παρόλα αυτά σήμερα πήγα και εγώ στον εμβρυολογο να με δει γιατί το κεφαλάκι έβγαινε αρκετά πιο μικρό αλλά τελικά όλα καλά. Γενικα το έμβρυο βγαίνει μια εβδομάδα μικροτερο, όπως και το πρώτο μου παιδί. Όποτε σήμερα που έκανα τον υπέρηχο είμαι 32+ 5 ημερών βγαίνει γύρω στα 1850 γρ. Απλά και αυτό θα βγει λίγο μικροτερο. Αλλά δεν υπάρχει εν τελεί κάτι παθολογικό. Τώρα ο τράχηλος μειώθηκε και πήγε 1,94-2 όποτε για δυο εβδομάδες θα είμαι αρκετά ξάπλα. Και όσον αφορά το ζάχαρο που είχα το έχω ρυθμίσει με διατροφή πολύ καλά, όποτε μου έδωσε το οκ η ενδοκρινολόγος να τρώω παραπάνω να βοηθήσω και το έμβρυο να πάρει βαρος γιατί μέχρι στιγμής και εγώ πήρα δυο κιλά και πρέπει να πάρω λίγα παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε? Κι εγώ χάθηκα με τα τρεξίματα, τις δουλειές κτλ αλλα σας διαβαζα κι εγω! 

Εγω ειμαι τώρα 33+1 και νιώθω το μωράκι λες κι έχει κατέβει σε σχέση με την προηγούμενη βδομάδα. Την Τρίτη θα πάω στη μαια να δω τι θα μου πει. Εγω κανονικα δεν έχω άλλον υπέροχηχο απο δω και πέρα, ο, τι είναι με τα χέρια! 

Στις 3 Αυγούστου θα βγω σε άδεια αλλα ευτυχώς επειδή έχω δουλειά γραφείου αντέχω. 

Για πείτε βρε κορίτσια εσάς τι σας έχει λείψει να φατε και λαχτάρατε μετά τη γέννα? Εμενα μη με κράξετε του στυλ είχες και στο χωριό σου, αλλα μου έχει λείψει πολύ το σούσι. Μη με κράξετε εδώ συνηθίζεται πολύ να το τρώμε ειδικά το all you can eat. Πληρώνεις ενα πόσο και τρως οοοοσο θες. Εμείς δεν έχουμε ταβερνουλες και κουτουκακια και τη βγαζουμε αλλιώς τι να κάνουμε. Έχω πει του καλού μου ότι μόλις γεννήσω, πρώτη δεύτερη μέρα θα παραγγείλουμε σούσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...