Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια χαίρομαι πολυ για τα νεα σας !! 

Εγω μπήκα 35η εβδομαδα. Πρωτα ο θεος σε ελαχιστες μερες μπαινω στον μηνα μου! Χριστε μου!! Σε 1 μηνα θα κραταμε το μωρο μας. Ειναι  σοκ!!!  🩷🩷🩷🩷

Μακαρι να είναι ολα τους γερα κ δυνατα κ να ειναι ευτυχισμένα παιδια! 

Δεν ξερω για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ αλλα τι να κανουμε ? Οτι πρεπει εκεινη την ωρα. Ας μην το σκεφτομαστε ακόμα! 

Εγώ μπήκα 34η και επίσης αγχώνομαι για τον τοκετό και το υδράμνιο! Μου έχει κολλήσει ότι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή από τώρα και στο εξής ξαφνικά ο τοκετός, λόγω αυτού, και δεν νιώθω φουλ έτοιμη.

Αύριο έχω εμβριολόγο πάλι και ελπίζω να ακούσω καλά λόγια, να έχει μειωθεί λίγο έστω το αμνιακό υγρό, ώστε να ΄μη βάζω με το νου μου τα χίλια δύο!

Υπομονή σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια χαίρομαι πολυ για τα νεα σας !! 

Εγω μπήκα 35η εβδομαδα. Πρωτα ο θεος σε ελαχιστες μερες μπαινω στον μηνα μου! Χριστε μου!! Σε 1 μηνα θα κραταμε το μωρο μας. Ειναι  σοκ!!!  🩷🩷🩷🩷

Μακαρι να είναι ολα τους γερα κ δυνατα κ να ειναι ευτυχισμένα παιδια! 

Δεν ξερω για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ αλλα τι να κανουμε ? Οτι πρεπει εκεινη την ωρα. Ας μην το σκεφτομαστε ακόμα! 

Άντε κορίτσι μου με το καλό να μας έρθουν. Μην αγχώνεσαι είναι ο,τι καλύτερο θα το θυμάσαι μια ζωή. Και ο,τι πόνο και να περάσεις με το που κρατήσεις το μωράκι ξεχνιούνται όλα απευθείας και θα πεις αμέσως...θέλω να το ξανακάνω.... Σε όλες έτσι συμβαίνει κι εμένα μου το έλεγαν και δεν το πίστευα!!!!! Όλα να πάνε καλά είμαστε κοντά εγώ αύριο μπαίνω στην 35!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria1985 είπε:

Εγώ μπήκα 34η και επίσης αγχώνομαι για τον τοκετό και το υδράμνιο! Μου έχει κολλήσει ότι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή από τώρα και στο εξής ξαφνικά ο τοκετός, λόγω αυτού, και δεν νιώθω φουλ έτοιμη.

Αύριο έχω εμβριολόγο πάλι και ελπίζω να ακούσω καλά λόγια, να έχει μειωθεί λίγο έστω το αμνιακό υγρό, ώστε να ΄μη βάζω με το νου μου τα χίλια δύο!

Υπομονή σε όλες μας!

Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου και χωρίς άγχος 💓💓 είμαστε εδώ να μας πεις νέα αύριο και υπομονή όπως το είπες.. ειδικά τώρα με τη ζέστη θα τη χρειαστούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ αύριο μπαίνω στην 36 εβδομάδα. Η μητέρα μου που είχε covid, βγήκε με rapid αρνητική σήμερα στις 6 μέρες. Σε 2 μέρες την Παρασκευή θα κάνει και μοριακό και αν βγει αρνητικό ή θετικό με πάνω από 26 κύκλους που σημαίνει δεν μεταδίδει τον ιό, θα μπορώ να γυρίσω στο σπίτι για να συνεχίσω τις ετοιμασίες για τον μπέμπη μου. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να  με έχει  κολλήσει, αλλά μου είπαν από τον εοδυ, να κάνω ξανά ένα rapid και εγώ στις 7 μέρες από τότε που ήρθα σε επαφή με το κρούσμα για να είμαι σίγουρη. Περιμένω λοιπόν την Παρασκευή για να έχω θετικά νέα, για να επιστρέψω και να συνεχίσω τις ετοιμασίες, να είμαι κοντά και στο μαιευτήριο για να νιώθω ασφάλεια. Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε καλές γέννες και γερά μωράκια!!!!🥰❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα να μας πανε κατ'ευχην !!!  Ειναι αγνωστη κατασταση για τις περισσοτερες απο εμας! Υπαρχει αυτη  η προσμονη, η ανυπομονησία,  το αγχος..! Το οτι ακομα δεν το πιστευουμε🥹🥹🥹  Κι ομως πρωτα ο Θεος έρχεται η ωρα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Aria1985 Κορίτσι μου μην το βαζεις τωρα με το νου σου αυτό. Διαβασα πως μονο το 2% των κυησεων θα κάνει υδράμνιο. Κάνε το σταυρό σου κι ολα θα πάνε καλα, πες μας τι θα σου πει ο εμβρυολογος αυριο! Θα περιμενουμε τα καλα σου νεα ❤️ 

@ΙΩΑΝΝΑ1972Δοξα το θεό, δεν κολλησες κορίτσι μου ❤️ Να γυρισεις σπιτάκι σου να ετοιμασεις το δωματιάκι, ειναι υπεροχη διαδικασία, εμεις το απολαμβανουμε πολύ! Φτιαχνουμε καθε σ/κ απο κάτι για να μην τελειώσει γρήγορα η διαδικασία. Τωρα περιμενω να βγω σε αδεια, να κρεμάσουμε την κουρτίνα και να πλύνουμε με τη μαμά τα ρουχαλάκια και ανυπομονώ σαν τρελή! Περιμενουμε και τα δικα σου ευχαριστα νεα, αν και προσωπικά πιστευω πως αν ηταν κι ειχες κολλήσει, θα ειχε δειξει. Την έχεις γλιτώσει, ειμαι σιγουρη ;) 

@Balak455 την @Eir_maνα ακους! Θα τα ξεχάσουμε όλα, κι εγω σκέφτομαι πόσο αγνωστο είναι όλο αυτό, εγω αναρωτιέμαι πως θα καταλαβω οτι γεννάω γιατι δοξα το θεο, συσπάσεις σοβαρές δεν εχω καταλάβει. Πετρώνει κάποιες φορές η κοιλιά, αλλά ειναι το μωρό. Δεν συνοδευεται απο πόνο δλδ, απλά σκληραίνει και ακουμπάω λίγο με το χερι και φευγει η γλυκουλα. Παρόλα αυτά, δεν ξερω αν ειναι η εννοια μου, αλλα θεωρώ πως εχει γυρίσει. Καταλαβαινω κλωτσιές ψηλά. Ποιος να ξερει τι γινεται εκει μέσα??? Μακάρι να ειχα ενα φακό να δω!! 

Πάμε δυνατά κορίτσια, εχουμε μπει στην τελική ευθεία. Εγώ, επειδη είμαι κ δρομέας, νιώθω σαν να ειμαι λίγο πριν το τελευταιο χιλιόμετρο. Εκεί που εχουν κοπεί τα γόνατα :P Αλλά όσο σκέφτομαι ότι θα δω τον τερματισμό να αγνοφαίνεται στην επομενη στροφή, παίρνω τα πανω μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

@Aria1985 Κορίτσι μου μην το βαζεις τωρα με το νου σου αυτό. Διαβασα πως μονο το 2% των κυησεων θα κάνει υδράμνιο. Κάνε το σταυρό σου κι ολα θα πάνε καλα, πες μας τι θα σου πει ο εμβρυολογος αυριο! Θα περιμενουμε τα καλα σου νεα ❤️ 

@ΙΩΑΝΝΑ1972Δοξα το θεό, δεν κολλησες κορίτσι μου ❤️ Να γυρισεις σπιτάκι σου να ετοιμασεις το δωματιάκι, ειναι υπεροχη διαδικασία, εμεις το απολαμβανουμε πολύ! Φτιαχνουμε καθε σ/κ απο κάτι για να μην τελειώσει γρήγορα η διαδικασία. Τωρα περιμενω να βγω σε αδεια, να κρεμάσουμε την κουρτίνα και να πλύνουμε με τη μαμά τα ρουχαλάκια και ανυπομονώ σαν τρελή! Περιμενουμε και τα δικα σου ευχαριστα νεα, αν και προσωπικά πιστευω πως αν ηταν κι ειχες κολλήσει, θα ειχε δειξει. Την έχεις γλιτώσει, ειμαι σιγουρη ;) 

@Balak455 την @Eir_maνα ακους! Θα τα ξεχάσουμε όλα, κι εγω σκέφτομαι πόσο αγνωστο είναι όλο αυτό, εγω αναρωτιέμαι πως θα καταλαβω οτι γεννάω γιατι δοξα το θεο, συσπάσεις σοβαρές δεν εχω καταλάβει. Πετρώνει κάποιες φορές η κοιλιά, αλλά ειναι το μωρό. Δεν συνοδευεται απο πόνο δλδ, απλά σκληραίνει και ακουμπάω λίγο με το χερι και φευγει η γλυκουλα. Παρόλα αυτά, δεν ξερω αν ειναι η εννοια μου, αλλα θεωρώ πως εχει γυρίσει. Καταλαβαινω κλωτσιές ψηλά. Ποιος να ξερει τι γινεται εκει μέσα??? Μακάρι να ειχα ενα φακό να δω!! 

Πάμε δυνατά κορίτσια, εχουμε μπει στην τελική ευθεία. Εγώ, επειδη είμαι κ δρομέας, νιώθω σαν να ειμαι λίγο πριν το τελευταιο χιλιόμετρο. Εκεί που εχουν κοπεί τα γόνατα :P Αλλά όσο σκέφτομαι ότι θα δω τον τερματισμό να αγνοφαίνεται στην επομενη στροφή, παίρνω τα πανω μου!! 

 Σε ευχαριστώ πολύ !!!Σας πιάνουν τα κλάματα από συγκίνηση κάποιες φορές? Εμένα ναι, όταν σκέφτομαι ότι θα το κρατήσω στην αγκαλιά μου....και θα ακούω το κλάμα του....!Προσεύχομαι για όλες μας κορίτσια να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΙΩΑΝΝΑ1972απο κλάμα άλλο τίποτα!! 

Εγω, φουλ σκληρος ανθρωπος, δεν εχω κλάψει ποτέ. Σε χαρές, ποτέ, σε ταινίες, τίποτα. Και απο τον 2ο-3ο περιπου κλαιω με το παραμικρό. Εδω κοιτάζω τα ρουχαλάκια της και δακρυζω, χωρις λογο! Γιατι ετσι! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω μεγάλη συγκίνηση!! Σκέφτομαι συνέχεια πως θα είναι η καθημερινότητα, κοιτάζω δίπλα στον κρεβάτι και λέω να εδώ θα είναι σε λίγο καιρό και θα την κοιτάζω, θα της μιλαω. Κάθε μέρα που ξυπνάω ότι και να κάνω σκέφτομαι πως θα είναι και με την μπέμπα μαζι, τα χω χάσει τα μυαλά μου από τώρα!! Αυτό που με εκνευρίζει όμως απίστευτα είναι οι γύρω μας, όλοι συγγενείς και φίλοι μας λένε κάτσε όπως είσαι τώρα γιατί μετά έχεις να τραβήξεις Γολγοθά, ότι θα τσακώνομαι πολυ με τον άνδρα μου και θα θέλω να τον χωρίσω, ότι δεν θα μπορώ να πάω πουθενά και να κάνω τίποτα και γενικώς σου κάνουν μαύρη την ψυχη!! Εγώ απλά ανυπομονω να συναντήσω το παιδί μου και ότι δυσκολίες υπάρξουν τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά εγώ είμαι αλλιώς, τα χειρίζομαι διαφορετικα τα πράγματα και δεν πάω με τον σωρό. Ότι μου λένε όλοι αυτοί δεν πιστεύω τίποτα και θεωρώ ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρα μαζί με τον άνδρα μου, δεν είμαι από τις γυναίκες που τα ισοπεδώνουνε όλα και κοιτάνε μόνο την πάρτυ τους ή μονο το παιδί τους και για όλα τα άλλα αδιαφορούν!! Ακόμα και για το γεγονός ότι έχω εκφράσει πως θέλω από τον 6ο, 8ο μήνα και μετά να προσπαθήσω να βάλω την μπέμπα στο δωμάτιο της δεν φαντάζεστε τι έχω ακούσει!! Επειδή δεν το κατάφεραν όλοι αυτοί δεν σημαίνει πως δε μπορω και γω, έλεος δλδ!!! Σας τα λένε και εσάς αυτά?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Και γω μεγάλη συγκίνηση!! Σκέφτομαι συνέχεια πως θα είναι η καθημερινότητα, κοιτάζω δίπλα στον κρεβάτι και λέω να εδώ θα είναι σε λίγο καιρό και θα την κοιτάζω, θα της μιλαω. Κάθε μέρα που ξυπνάω ότι και να κάνω σκέφτομαι πως θα είναι και με την μπέμπα μαζι, τα χω χάσει τα μυαλά μου από τώρα!! Αυτό που με εκνευρίζει όμως απίστευτα είναι οι γύρω μας, όλοι συγγενείς και φίλοι μας λένε κάτσε όπως είσαι τώρα γιατί μετά έχεις να τραβήξεις Γολγοθά, ότι θα τσακώνομαι πολυ με τον άνδρα μου και θα θέλω να τον χωρίσω, ότι δεν θα μπορώ να πάω πουθενά και να κάνω τίποτα και γενικώς σου κάνουν μαύρη την ψυχη!! Εγώ απλά ανυπομονω να συναντήσω το παιδί μου και ότι δυσκολίες υπάρξουν τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά εγώ είμαι αλλιώς, τα χειρίζομαι διαφορετικα τα πράγματα και δεν πάω με τον σωρό. Ότι μου λένε όλοι αυτοί δεν πιστεύω τίποτα και θεωρώ ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρα μαζί με τον άνδρα μου, δεν είμαι από τις γυναίκες που τα ισοπεδώνουνε όλα και κοιτάνε μόνο την πάρτυ τους ή μονο το παιδί τους και για όλα τα άλλα αδιαφορούν!! Ακόμα και για το γεγονός ότι έχω εκφράσει πως θέλω από τον 6ο, 8ο μήνα και μετά να προσπαθήσω να βάλω την μπέμπα στο δωμάτιο της δεν φαντάζεστε τι έχω ακούσει!! Επειδή δεν το κατάφεραν όλοι αυτοί δεν σημαίνει πως δε μπορω και γω, έλεος δλδ!!! Σας τα λένε και εσάς αυτά?? 

Να μην ακούς κανέναν!!! Ζούμε σε τόσο επιπόλαιη κοινωνία που δυστυχώς πολλές αξίες και θεσμοί εχουν χαθεί (ιδίως αυτός της οικογένειας) , που όλοι κοιτάνε την πάρτυ τους και κάνουν παιδιά για να πουν ότι τα κάνουν τότε ναί αυτοί θα έχουν πρόβλημα. Αυτοί που παντρεύονται από ανάγκη είτε δεν αγαπούν αυτόν που παντρεύονται τότε ναι και αυτοί θα έχουν πρόβλημα!!!!!

Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι! Εγώ προσωπικά δεν το έχω ακούσει από κανέναν αυτό, ούτε από φίλες κλπ. Εννοείται ότι λένε ότι έρχονται δύσκολες στιγμές με την έννοια ότι πλέον έχεις την ευθύνη ενός ανθρώπου, ότι μπαίνεις σε ένα άλλο πλάνο ζωής και όχι όπως πριν που ήσουν με τον άντρα σου και κάνατε ότι θέλετε χωρίς να υπολογίζετε τίποτα. Αυτό ναι δεκτό και κατανοητό. Αλλά μέχρι εκεί. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένα τόσο ευχάριστο γεγονός οδηγεί ζευγάρια να χωρίσουν αντί να τους ενώσουν ακόμα πιο πολύ. 

Προσωπικά θα μιλήσω, επειδή εμάς ήταν απόλυτα συνειδητή επιλογή, το να γίνουμε γονείς, είμαστε μαζί 14 χρόνια με τον άντρα μου (από παιδιά), ανυπομονούμε τόσο πολύ να έρθει αυτός ο ανθρωπάκος που θα είναι πραγματικά ο καρπός του έρωτα μας ( 14 χρόνια είναι αυτά χαχα) που έχουμε τόσο κέφι να ασχοληθούμε και όσο δύσκολο και να είναι (που θα είναι στην αρχή) έχεις τόσα ωφέλη να πάρεις, τόση αγάπη που δεν τα συγκρίνω καν. Ανυπομονουμε για τις βόλτες που θα κάνουμε οι 3 μας, για τις αγκαλιές και τα φιλιά και την αγάπη που θα δώσουμε/πάρουμε που δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο. 

Μην ακούς λοιπόν τους άλλους. Δεν ξέρεις καθόλου σε τι βάσεις στηρίζεται η κάθε οικογένεια. Δυστυχώς πολλά ακούν τα αφτιά μας αλλά εσύ κρατά τις δικές σου σκέψεις και αυτές που ξέρεις ότι αντικατοπτρίζουν τον γάμο σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να μην ακούς κανέναν!!! Ζούμε σε τόσο επιπόλαιη κοινωνία που δυστυχώς πολλές αξίες και θεσμοί εχουν χαθεί (ιδίως αυτός της οικογένειας) , που όλοι κοιτάνε την πάρτυ τους και κάνουν παιδιά για να πουν ότι τα κάνουν τότε ναί αυτοί θα έχουν πρόβλημα. Αυτοί που παντρεύονται από ανάγκη είτε δεν αγαπούν αυτόν που παντρεύονται τότε ναι και αυτοί θα έχουν πρόβλημα!!!!!

Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι! Εγώ προσωπικά δεν το έχω ακούσει από κανέναν αυτό, ούτε από φίλες κλπ. Εννοείται ότι λένε ότι έρχονται δύσκολες στιγμές με την έννοια ότι πλέον έχεις την ευθύνη ενός ανθρώπου, ότι μπαίνεις σε ένα άλλο πλάνο ζωής και όχι όπως πριν που ήσουν με τον άντρα σου και κάνατε ότι θέλετε χωρίς να υπολογίζετε τίποτα. Αυτό ναι δεκτό και κατανοητό. Αλλά μέχρι εκεί. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένα τόσο ευχάριστο γεγονός οδηγεί ζευγάρια να χωρίσουν αντί να τους ενώσουν ακόμα πιο πολύ. 

Προσωπικά θα μιλήσω, επειδή εμάς ήταν απόλυτα συνειδητή επιλογή, το να γίνουμε γονείς, είμαστε μαζί 14 χρόνια με τον άντρα μου (από παιδιά), ανυπομονούμε τόσο πολύ να έρθει αυτός ο ανθρωπάκος που θα είναι πραγματικά ο καρπός του έρωτα μας ( 14 χρόνια είναι αυτά χαχα) που έχουμε τόσο κέφι να ασχοληθούμε και όσο δύσκολο και να είναι (που θα είναι στην αρχή) έχεις τόσα ωφέλη να πάρεις, τόση αγάπη που δεν τα συγκρίνω καν. Ανυπομονουμε για τις βόλτες που θα κάνουμε οι 3 μας, για τις αγκαλιές και τα φιλιά και την αγάπη που θα δώσουμε/πάρουμε που δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο. 

Μην ακούς λοιπόν τους άλλους. Δεν ξέρεις καθόλου σε τι βάσεις στηρίζεται η κάθε οικογένεια. Δυστυχώς πολλά ακούν τα αφτιά μας αλλά εσύ κρατά τις δικές σου σκέψεις και αυτές που ξέρεις ότι αντικατοπτρίζουν τον γάμο σας. 

Τις δικές μου σκέψεις κρατάω και δεν μου επηρεάζουν αυτά που πιστευω, αλλά δεν είναι ίδιες όλες οι στιγμες και με στεναχωρουν αλλά κυρίως με προβληματιζουν για όλα αυτά που πολύ ωραια ανέφερες!Χαίρομαι που είστε τόσο χρόνια με τον άνδρα σου και κυρίως όλες οι επιλογές σας είναι συνηδειτες, να είστε ευλογημένοι πάντα! Και εμείς έτσι πράττουμε στην ζωή μας και είμαστε 7 χρόνια μαζί.Αν με ωριμότητα αναλάμβαναμε όλοι τις ευθύνες που μας αναλογούν σε σχέση με τα παιδιά μας θα ειμασταν και καλύτεροι άνθρωποι και συζυγοι. Και γω μια επιπόλαιοτητά βλέπω παντού μια ρηχότητα, μια αμορφωσια και κυρίως από νέα ζευγάρια, κρίμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Τις δικές μου σκέψεις κρατάω και δεν μου επηρεάζουν αυτά που πιστευω, αλλά δεν είναι ίδιες όλες οι στιγμες και με στεναχωρουν αλλά κυρίως με προβληματιζουν για όλα αυτά που πολύ ωραια ανέφερες!Χαίρομαι που είστε τόσο χρόνια με τον άνδρα σου και κυρίως όλες οι επιλογές σας είναι συνηδειτες, να είστε ευλογημένοι πάντα! Και εμείς έτσι πράττουμε στην ζωή μας και είμαστε 7 χρόνια μαζί.Αν με ωριμότητα αναλάμβαναμε όλοι τις ευθύνες που μας αναλογούν σε σχέση με τα παιδιά μας θα ειμασταν και καλύτεροι άνθρωποι και συζυγοι. Και γω μια επιπόλαιοτητά βλέπω παντού μια ρηχότητα, μια αμορφωσια και κυρίως από νέα ζευγάρια, κρίμα!! 

Να'σαι καλά και εσείς πάντα αγαπημένοι και χαρούμενοι να είστε ❤️

Δυστυχώς όπως τα λες είναι. Πολύ επιπολαιότητα. Αμορφωσια δεν το συζητώ καν. Άστο!!!!! δυστυχώς μπρος στα θέλω των γονιών που πολλές φορές τείνουν να είναι πολυυυ διαφορετικά μεταξύ τους, κανείς δεν υποχωρεί και καταλήγουν να βάζουν τα θέλω τους πάνω από την οικογένεια τους και τα παιδιά τους. Βλέπεις η καλοπέραση και ο τρόπος ζωής που πλασάρεται στα social τους έχει ξεμυαλισει όλους. 

Καλά να είμαστε, να μεγαλώσουμε υγιή και σωστά παιδιά και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν. Βέβαια βλέπεις και την κατάντια της κοινωνίας και κάπου έχεις αρχίσει να ανησυχείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 & @Watermelon κοριτσια μου! 

Ολοι αυτοί που τα λένε αυτά, έχουν κάνει παιδιά και οικογένεια γενικότερα για λάθους λόγους. Για αυτο τα λένε αυτά. Βλέπεις η Watermelon, σου λεει ειμαστε μαζι 14 χρόνια, γουσταρουμε που ειμαστε μαζι και θέλουμε ένα παιδί. 

Ναι τιποτα δνε θα ειναι το ίδιο, κι εγώ έλεγα πρόσφατα στον άντρα μου, επειδη εχουμε και οι δυο την συνηθεια οταν παμε εκδρομες να φτιαχνουμε βαλίτσα πριν πέσουμε για υπνο το προηγουμενο βραδυ. Απο οταν δε μείναμε και μαζι εχει τυχει να σηκωθουμε πρωι να κανουμε βαλίτσα. Και του έλεγα οτι αυτο δενθα το ξανακάνουμε ποτέ! Ή του λεω πως ειναι το τελευταιο καλοκαίρι που πάμε παραλία με μια πετσέτα. Κι άλλα τέτοια πράγματα που κάνουμε για τελευταια φορά. Αλλά ρε κορίτσια, κοιτάζω την κοιλιά μου και λέω πως δεν με νοιαζει εν τελη τίποτα. Βλέπω τους συναδελφους που εχουν αρχισει και οργώνουν τα νησιά και λέω στον άντρα μου πως ζηλευω που πανε εκδρομές, αλλά η ψυχή μου, η καρδια μου δεν νοιαζεται.  Ναι θα ηθελα να ετοιμαζομαι για νησί, αλλά αν τα εβαζα σε μια ζυγαριά, η ζυγαρια θα λύγιζε - μην πω πως θα εσπαγε κιολας - προς τη μερια του παιδιου΄. Κοιτάζω την κοιλιά μου οταν η μπεμπα χορευει και της λεω "σε αγαπω κοριτσάρα μου" και δεν με νοιαζουν οι διακοπές όλου του κόσμου. 

Κι οχι δεν θα κοιμηθούμε στην αρχή και θα ερθουν στιγμές που δεν θα ξέρουμε τι θα κάνουμε. Αλλά μας διάλεξαν, μας διαλεξαν για μαναδες τους και αυτο ειναι το φάρμακο για όλα. Δεν με νοιαζει που οι άλλοι λένε τις γνωστες ηλιθιότητες κοιμήσου τώρα που μπορείς κι άλλα τετοια. Εγω δεν κοιμάμαι μήνες τώρα, φακ οφ, κοίτα τη δουλεια σου που θα μου πεις ποτε θα κοιμηθώ. 

Και οι αντρες μας, δεν θα μας παρατησουν οχι. Αν εχουμε αποφασισει απλα να προσθέσουμε τον ρόλο της μαμάς δίπλα στο ρόλο της συζυγου οχι,δεν θα εχουμε προβλήματα ούτε θα χωρίσουμε. Θα ειμαστε κουρασμένες και ξενυχτησμένες, αλλά εγω πιστευω πως όταν θέλεις χρόνο θα βρεις για να έρθεις κοντά με τον άντρα σου. Εμενα η σκέψη μου είναι η μπέμπα τα Χριστουγεννα να εχει πάει στο δωματιό της. Μας χωρίζει ενας τοιχος, θα πάρω μια ωραια κάμερα και θα παει το μωρό στο δωματιό του. Το ζευγάρι ειναι ζευγάρι. 

Συν του οτι εχω αποφασισει πως κοντά στον Απρίλιο - Μαιο η μαμά θα κρατήσει το μωρό και θα παμε ενα σ/κ για παρτυ μας να κανουμε το σεξακι μας, να πιουμε τα ποτά μας, να βολτάρουμε. Δεν θα με κάνει κακή μάνα αυτό, θα με κάνει ήρεμη μάνα. Τύψεις κι ενοχές δεν θα σας γεμίσει κανείς για καμια αποφαση σας. 

Ξαδερφη μου γεννησε προσφατα και μου λεει δεν γουσταρω να θηλάσω και με εχουν φαει όλοι. Γιατι? Κουμάντο στα βυζιά της? Όχι! Κανείς, καμία κουβέντα. Το παιδί της η καθεμία θα το μεγαλώσει όπως θέλει, κλείστε τα αυτιά σας. Βλέπεις στο facebook γυναικες να κριτικάρουν άλλες γυναίκες και να γράφουν σχόλια του στυλ "μάνα εισαι εσύ?" κι αλλα τέτοια ωραια... Και ναι αυτά τα σκέφτονται και οι γυρω μας κι ας μην εχουν τα κοτσια να τα πουν, αλλά μας κριτικάρουν με τον ίδιο τρόπο. Το κουβεντιάζουν μετά με τη μάνα τους και τον άντρα τους. Κανείς δεν μπαίνει στα παπούτσια του άλλου...

Αλλά έτσι είμαστε. Το κάνουμε όλοι... Εγω το παλεύω πολύ να μην κάνω τέτοιες σκέψεις. Καποιες φορές το συγκρατώ, κάποιες άλλες όχι. Ξέφυγα απο το θέμα ίσως λίγο, αλλά για εμένα ειναι φαύλος κύκλος. Τωρα μας νοιαζει μην δεχτουμε κριτική, αλλά χθες κι αυριο θα κάνουμε εμείς κριτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να'σαι καλά και εσείς πάντα αγαπημένοι και χαρούμενοι να είστε ❤️

Δυστυχώς όπως τα λες είναι. Πολύ επιπολαιότητα. Αμορφωσια δεν το συζητώ καν. Άστο!!!!! δυστυχώς μπρος στα θέλω των γονιών που πολλές φορές τείνουν να είναι πολυυυ διαφορετικά μεταξύ τους, κανείς δεν υποχωρεί και καταλήγουν να βάζουν τα θέλω τους πάνω από την οικογένεια τους και τα παιδιά τους. Βλέπεις η καλοπέραση και ο τρόπος ζωής που πλασάρεται στα social τους έχει ξεμυαλισει όλους. 

Καλά να είμαστε, να μεγαλώσουμε υγιή και σωστά παιδιά και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν. Βέβαια βλέπεις και την κατάντια της κοινωνίας και κάπου έχεις αρχίσει να ανησυχείς

Πετάγομαι κι εγω στην κουβέντα πάλι :P

Τη μεγαλύτερη αλήθεια ειπες. Τι ζητά η οικογένεια και η κοινωνία. Παντρέψου. Παντρέυτηκες? Τωρα κάνε παιδι. Εχει περασει 1 χρόνος και δεν εχεις παιδι? Εχεις προβλημα. Εκανες παιδι? Τωρα κάνει 2ο? Γιατι δνε κάνεις 2ο? Μηπως εχετε προβλημα στο γάμο? Εκανες 2ο. Ωραια τωρα παρε ενα καινουργιο αυτοκινητο. Κτλ κτλ. 

Η ελληνική οικογένεια και ειδικότερα η ελληνιδα μάνα μια κατηγορία στη ψυχολογία απο μόνη της. Να επεμβαίνουν, να χειραγωγούν, με 1002 κόλπα να κατευθύνουν και να κινούν τα νήματα. 

Σχετικά με social media, μπροστά στον "θαυμασμό" των ξένων, θυσιάζονται αξίες και ηθική για πλάκα πλέον. Δυστυχώς. Αρκεί να γίνουμε μέλος μιας κοινότητας που δεν εχει να προσφέρει τίποτα. Πολλά τα παραδείγματα. Βλέπεις ανθρώπους που γνώριζες καλά, να εκφέρουν άποψη σε ζητήματα που δεν ειναι δικά τους. Αλλά ετσι ειναι αποδεκτοί απο το κοινό τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να'σαι καλά και εσείς πάντα αγαπημένοι και χαρούμενοι να είστε ❤️

Δυστυχώς όπως τα λες είναι. Πολύ επιπολαιότητα. Αμορφωσια δεν το συζητώ καν. Άστο!!!!! δυστυχώς μπρος στα θέλω των γονιών που πολλές φορές τείνουν να είναι πολυυυ διαφορετικά μεταξύ τους, κανείς δεν υποχωρεί και καταλήγουν να βάζουν τα θέλω τους πάνω από την οικογένεια τους και τα παιδιά τους. Βλέπεις η καλοπέραση και ο τρόπος ζωής που πλασάρεται στα social τους έχει ξεμυαλισει όλους. 

Καλά να είμαστε, να μεγαλώσουμε υγιή και σωστά παιδιά και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν. Βέβαια βλέπεις και την κατάντια της κοινωνίας και κάπου έχεις αρχίσει να ανησυχείς

Αυτή την μάστιγα με τα social που την πας?? Όπως το είπες, έχουν χαζέψει όλοι, έχουν γίνει όλοι ειδικοί!! Μεγάλη κουβέντα τελοσπαντων. Κουράστηκα απλά να ασχολούνται όλοι με κάτι και να σου λένε την κακή γνώμη τους χωρίς καν να την έχεις ζητήσει, αμέσως να σε κατασπαραξουν!! @Mummy2be τις ίδιες σκέψεις έχουμε 🙂❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 @Mummy2be ευτυχώς κορίτσια που υπάρχουν ακόμα νοήμων άνθρωποι. Χαίρομαι που συμφωνούμε και δεν είμαι εγώ η περίεργη. Πολλές φορές αναρωτιόμαστε με τον άντρα μου, εμείς είμαστε οι περίεργοι 'η οι άλλοι? 

Χαχα. Εγώ έχω σκεφτεί, πρώτα ο Θεός να πάει το μωρό στην κούνια μετά το εξάμηνο. 'η τέλος πάντων όσο χωράει στην καλαθουνα , θα μείνει στο δωμάτιο μας. Η κούνια που πήραμε δεν έχει ροδακια οπότε δεν γίνεται να την μεταφέρουμε όπου θέλουμε. 

Έχουμε κανονίσει ήδη με τον άντρα μου , πού θα βρίσκουμε χώρο για εμάς :P

Οπότε, όσο χωράει ο μπέμπης μας εκεί, θα μείνει μαζί μας. Μετά στο δωμάτιο του που το φτιάχνουμε με τόσο αγάπη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

@Marika31 @Mummy2be ευτυχώς κορίτσια που υπάρχουν ακόμα νοήμων άνθρωποι. Χαίρομαι που συμφωνούμε και δεν είμαι εγώ η περίεργη. Πολλές φορές αναρωτιόμαστε με τον άντρα μου, εμείς είμαστε οι περίεργοι 'η οι άλλοι? 

Χαχα. Εγώ έχω σκεφτεί, πρώτα ο Θεός να πάει το μωρό στην κούνια μετά το εξάμηνο. 'η τέλος πάντων όσο χωράει στην καλαθουνα , θα μείνει στο δωμάτιο μας. Η κούνια που πήραμε δεν έχει ροδακια οπότε δεν γίνεται να την μεταφέρουμε όπου θέλουμε. 

Έχουμε κανονίσει ήδη με τον άντρα μου , πού θα βρίσκουμε χώρο για εμάς :P

Οπότε, όσο χωράει ο μπέμπης μας εκεί, θα μείνει μαζί μας. Μετά στο δωμάτιο του που το φτιάχνουμε με τόσο αγάπη :)

Πραγματικά τα λες τόσο ωραία!! Συμφωνώ απόλυτα και ακριβώς τα ίδια λέμε και μεις με τον άνδρα μου Χαχαχ μήπως έχουμε εμείς το πρόβλημα τελικά?? 😄

Να είστε καλά βρε κορίτσια,μου φτιάξατε το κέφι γιατί ώρες ώρες νιώθω ότι δεν με καταλαβαίνει κανένας!! υπάρχει ελπίδα τελικά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια σόρρυ που το πάω αλλού τώρα το θέμα συζήτηση αλλά μαγείρευα. Ήμουν σίγουρα μισή ώρα όρθια και έκανα διάφορα. Ξαφνικά ξεκίνησε να με πιάνει ένας πόνος , σαν κάψιμο στο σημείο που έχω μαρκάρει με μπλε στην φωτογραφία που ανέβασα. Όλο και δυνάμωνε. Πήγα επιτόπου ξάπλωσα και πέρασε. Πίεσα την περιοχή και από κάτω είναι ακριβώς κόκκαλο. Το πίεζα το πίεζα και με ποναγε το κόκκαλο. 

Το έχω ξανά πάθει όταν είχαμε πάει μια βόλτα πριν 2 εβδομάδες και περπατήσαμε αρκετά (για τα τωρινά δεδομένα) αλλά και στο μαγαζί που ψωνίσαμε τα βρεφικά που πάλι ήμουν ώρα όρθια. Σας έχει συμβεί? Σήμερα τρόμαξα λίγο. 

Screenshot_2023-07-06-20-55-03-647_com.android.chrome~2.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και γω μεγάλη συγκίνηση!! Σκέφτομαι συνέχεια πως θα είναι η καθημερινότητα, κοιτάζω δίπλα στον κρεβάτι και λέω να εδώ θα είναι σε λίγο καιρό και θα την κοιτάζω, θα της μιλαω. Κάθε μέρα που ξυπνάω ότι και να κάνω σκέφτομαι πως θα είναι και με την μπέμπα μαζι, τα χω χάσει τα μυαλά μου από τώρα!! Αυτό που με εκνευρίζει όμως απίστευτα είναι οι γύρω μας, όλοι συγγενείς και φίλοι μας λένε κάτσε όπως είσαι τώρα γιατί μετά έχεις να τραβήξεις Γολγοθά, ότι θα τσακώνομαι πολυ με τον άνδρα μου και θα θέλω να τον χωρίσω, ότι δεν θα μπορώ να πάω πουθενά και να κάνω τίποτα και γενικώς σου κάνουν μαύρη την ψυχη!! Εγώ απλά ανυπομονω να συναντήσω το παιδί μου και ότι δυσκολίες υπάρξουν τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά εγώ είμαι αλλιώς, τα χειρίζομαι διαφορετικα τα πράγματα και δεν πάω με τον σωρό. Ότι μου λένε όλοι αυτοί δεν πιστεύω τίποτα και θεωρώ ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρα μαζί με τον άνδρα μου, δεν είμαι από τις γυναίκες που τα ισοπεδώνουνε όλα και κοιτάνε μόνο την πάρτυ τους ή μονο το παιδί τους και για όλα τα άλλα αδιαφορούν!! Ακόμα και για το γεγονός ότι έχω εκφράσει πως θέλω από τον 6ο, 8ο μήνα και μετά να προσπαθήσω να βάλω την μπέμπα στο δωμάτιο της δεν φαντάζεστε τι έχω ακούσει!! Επειδή δεν το κατάφεραν όλοι αυτοί δεν σημαίνει πως δε μπορω και γω, έλεος δλδ!!! Σας τα λένε και εσάς αυτά?? 

@Marika31 @Watermelon @Mummy2be Κορίτσια μου καλά κάνετε και χαίρεστε τον ερχομό του μωρού σας. Ισχύει ότι θα κουράζεστε τόσο πολύ όσο δεν έχετε κουραστεί στη ζωή σας ξανά και με τον σύζυγό σίγουρα θα χαθούν οι ισορροπίες γιατί θα μπει ένα νέο μέλος στην εξίσωση. Φυσικά και τίποτα δεν θα είναι το ίδιο. Τους καταλαβαίνω που σας τα λένε αυτά εν μερη. Αλλά.... Θα έχετε τα μωράκια σας, θα την κοιτάτε και θα λιώνετε, είναι ένα περίεργο συναίσθημα δεν μπορώ να το περιγράψω με λέξεις. Θα περιμένετε πως και πως για να κοιμηθουνε μπας και ηρεμήσετε λίγο και με το που κοιμηθούν θα σας λειπουν και θα κοιτάτε φωτογραφίες τους🤣🤣 Θα συζητάτε με τον άντρα σας τι αστείο έκανε την ημέρα που πέρασε και θα γελάτε. 

Όταν έρθει το μωρό θα δειτε κι εσεις ότι τα ίδια θα λετε σε επόμενες επιδοξες μανουλες 🤣🤣 . Όλα γίνονται όμως, πρέπει με τον σύζυγό να στηρίζετε ο ένας τον άλλον γιατί θα υπάρχουν μέρες που θα είστε εξουθενωμένοι. 

Όσο για το δωμάτιο θα το δειτε στην πράξη ότι δεν θα γίνει με ευκολία υπάρχουν τρόποι να το κάνετε αλλά πρεπει να δεχτείτε ότι θα κλάψει το μωρό λίγες μέρες μέχρι να συνηθίσει. Δυστυχώς χωρίς κλαμα δεν γίνεται. Εκεί να δειτε πως θα πέσουν να σας φάνε. Εγώ έκανα και στα δύο μου παιδιά εκπαίδευση ύπνου όταν πήγαν ενός έτους γιατί δεν άντεχα άλλη αϋπνία και ήθελα να πάνε στο δωμάτιο τους. Εκλαψαν αλλά έμαθαν και τώρα κοιμούνται τέλεια και αυτές και εγώ. Δεν το μετάνιωσα στιγμη. Και φυσικά όλες οι τέλειες μου επιτίθονται ότι τους έκανα μεγάλο κακο. Έχετε να ακούσετε πολλά από τους γύρω λόγια,όλοι θα έχουν μια γνώμη αλλά στο τέλος θα κάνετε ο,τι βολεύει εσας και την οικογένειά σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Βρε κορίτσια σόρρυ που το πάω αλλού τώρα το θέμα συζήτηση αλλά μαγείρευα. Ήμουν σίγουρα μισή ώρα όρθια και έκανα διάφορα. Ξαφνικά ξεκίνησε να με πιάνει ένας πόνος , σαν κάψιμο στο σημείο που έχω μαρκάρει με μπλε στην φωτογραφία που ανέβασα. Όλο και δυνάμωνε. Πήγα επιτόπου ξάπλωσα και πέρασε. Πίεσα την περιοχή και από κάτω είναι ακριβώς κόκκαλο. Το πίεζα το πίεζα και με ποναγε το κόκκαλο. 

Το έχω ξανά πάθει όταν είχαμε πάει μια βόλτα πριν 2 εβδομάδες και περπατήσαμε αρκετά (για τα τωρινά δεδομένα) αλλά και στο μαγαζί που ψωνίσαμε τα βρεφικά που πάλι ήμουν ώρα όρθια. Σας έχει συμβεί? Σήμερα τρόμαξα λίγο. 

Screenshot_2023-07-06-20-55-03-647_com.android.chrome~2.jpg

Καλά πονάω εκεί ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ άστο... Το είχα γράψει νομίζω κι εγλδω πριν κάτι μέρες . Σα να με κλωτσανε ένα πράγμα....ειδικά όταν κάθομαι και σηκώνομαι, πάω σαν χεσμενη από τον πόνο. Τι εβδομάδα είσαι θύμισε μου; Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και όταν δεν αντέχω ντεπον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά πονάω εκεί ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ άστο... Το είχα γράψει νομίζω κι εγλδω πριν κάτι μέρες . Σα να με κλωτσανε ένα πράγμα....ειδικά όταν κάθομαι και σηκώνομαι, πάω σαν χεσμενη από τον πόνο. Τι εβδομάδα είσαι θύμισε μου; Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και όταν δεν αντέχω ντεπον...

Αχ αλήθεια? Δεν είχα καταλάβει το σημείο που ποναγες. Να βάζεις φωτογραφίες σαν εμένα, εγώ έτσι μόνο καταλαβαίνω. Αχαχαχαχα. 

Εγώ το νιώθω μόνο αν κουραστω. Σήμερα είμαι 31+3. Αλλά το νιώθω σίγουρα από την 29η. 

Μάλλον το ηβικό οστό είναι αυτό. Διάβασα ότι φταίει η ρηλαξινη. Χαλαρώνει τα οστά της λεκάνης ως προετοιμασία για τον τοκετό. 

Κάποιες φορές με πιάνει και εκεί που είναι η κόκκινες γραμμές (στρογγυλοι σύνδεσμοι) αλλά 2-3 φορές εκεί στο μπλε σημείο. Πω πω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχ αλήθεια? Δεν είχα καταλάβει το σημείο που ποναγες. Να βάζεις φωτογραφίες σαν εμένα, εγώ έτσι μόνο καταλαβαίνω. Αχαχαχαχα. 

Εγώ το νιώθω μόνο αν κουραστω. Σήμερα είμαι 31+3. Αλλά το νιώθω σίγουρα από την 29η. 

Μάλλον το ηβικό οστό είναι αυτό. Διάβασα ότι φταίει η ρηλαξινη. Χαλαρώνει τα οστά της λεκάνης ως προετοιμασία για τον τοκετό. 

Κάποιες φορές με πιάνει και εκεί που είναι η κόκκινες γραμμές (στρογγυλοι σύνδεσμοι) αλλά 2-3 φορές εκεί στο μπλε σημείο. Πω πω ..

Στα κόκκινα έχω πονέσει κ εγώ κατά καιρούς. Τώρα ευτυχώς έχει καιρό να συμβεί. Στο μπλε όχι. Αλλά γενικά σε καθεμία τα συμπτώματα και οι πόνοι μάλλον είναι διαφορετικά. Αφού έχεις ενημερώσει τον γιατρό σου και σου είπε εντάξει, πιστεύω δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Αν και καταλαβαίνω ότι είναι και δύσκολο να μην ανησυχείς και ενοχλητικό να σου συμβαίνει.

Λίγο υπομονή κορίτσια, τον φαγαμε τον γάιδαρο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Βρε κορίτσια σόρρυ που το πάω αλλού τώρα το θέμα συζήτηση αλλά μαγείρευα. Ήμουν σίγουρα μισή ώρα όρθια και έκανα διάφορα. Ξαφνικά ξεκίνησε να με πιάνει ένας πόνος , σαν κάψιμο στο σημείο που έχω μαρκάρει με μπλε στην φωτογραφία που ανέβασα. Όλο και δυνάμωνε. Πήγα επιτόπου ξάπλωσα και πέρασε. Πίεσα την περιοχή και από κάτω είναι ακριβώς κόκκαλο. Το πίεζα το πίεζα και με ποναγε το κόκκαλο. 

Το έχω ξανά πάθει όταν είχαμε πάει μια βόλτα πριν 2 εβδομάδες και περπατήσαμε αρκετά (για τα τωρινά δεδομένα) αλλά και στο μαγαζί που ψωνίσαμε τα βρεφικά που πάλι ήμουν ώρα όρθια. Σας έχει συμβεί? Σήμερα τρόμαξα λίγο. 

Screenshot_2023-07-06-20-55-03-647_com.android.chrome~2.jpg

Και γω όταν κουράζομαι πονάω εκεί, μην ανυσηχεις ❤️!! Όταν σε πιάνει να ξαπλώνεις αμέσως μη ζορίζεσαι και γω έτσι κανω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μίλησα με τον γιατρό. Τον είχα ρωτήσει μόνο για τις ενοχλήσεις στην κόκκινη περιοχή που ειχα άλλη φορά.  Αφού μου πέρασε με το που ξάπλωσα και δεν με ξανά έπιασε πόνος λογικά ήταν σκελετικό το θέμα. Θα τον ρωτήσω την τριτηυπου έχω ραντεβού. Ευτυχώς ούτε η μήτρα έσφιξε, ο μπέμπης μια χαρά δραστήριος άρα θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά. 

Ευχαριστώ<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μίλησα με τον γιατρό. Τον είχα ρωτήσει μόνο για τις ενοχλήσεις στην κόκκινη περιοχή που ειχα άλλη φορά.  Αφού μου πέρασε με το που ξάπλωσα και δεν με ξανά έπιασε πόνος λογικά ήταν σκελετικό το θέμα. Θα τον ρωτήσω την τριτηυπου έχω ραντεβού. Ευτυχώς ούτε η μήτρα έσφιξε, ο μπέμπης μια χαρά δραστήριος άρα θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά. 

Ευχαριστώ<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...