Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημερα! 

Μέχρι πότε κάνουμε εξετάσεις αιματος? Σήμερα με επιασε μια απελπισια, δεν ειμαι πολύ των ενέσεων και σημερα με πόνεσε κιολας η κυρια! Ενιωσα τη βελόνα να περναει το δέρμα και τη φλέβα, ανατριχιλα σκέτη. Δεν ξέρω γιατί έτσι σήμερα. Ακομα και η μπέμπα αρχισε να κλωτσάει :) Εγω διανύω 31η εβδομάδα, να εχουμε άλλη μια? Δεν θελω να ξαναπάω!!

Σε άλλα νεα χθες όταν ξάπλωσα, απλωσε η κοιλιά και είδα ενα πόδι ή χέρι να πετάγεται τόσο πολύ που έκανα ενα "ωωωωωχ" και φυσικα έσκασα στα γελια :D Τόσο πολύ να πεταχτεί κλωτσιά δεν ειχε ξανατύχει!! Σαν αυτά που έβλεπα στα βιντεο. Μετα είχe κολλήσει ο αντρας μου να περιμένει να ξαναγίνει, αλλά δεν του εκανε τη χάρη η κόρη του :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Έβαλα αυτό που μου είπε ο λογιστής του εργοδότη, ικα εταμ. Ίσως τελικά επρεπε να βαλω το ταξυ που είναι των των τουριστικών υπαλλήλων. Τώρα τον ξαναπήρα και θα ψάξει λέει τον σωστό ασφαλιστικό φορέα..

Πρόβλημα, τώρα η μόνη ελπίδα είναι η ένσταση αυτοπροσώπως ..

Κατάλαβα!! Λογικά θα πρέπει να ξανακάνεις την αίτηση με τον σωστό φορέα. Αν δεν βγάλεις άκρη με τον λογιστή πάρε τηλέφωνο σε ένα εφκα η σε αυτό που γράφει στο ίντερνετ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μου καλημερα! 

Μέχρι πότε κάνουμε εξετάσεις αιματος? Σήμερα με επιασε μια απελπισια, δεν ειμαι πολύ των ενέσεων και σημερα με πόνεσε κιολας η κυρια! Ενιωσα τη βελόνα να περναει το δέρμα και τη φλέβα, ανατριχιλα σκέτη. Δεν ξέρω γιατί έτσι σήμερα. Ακομα και η μπέμπα αρχισε να κλωτσάει :) Εγω διανύω 31η εβδομάδα, να εχουμε άλλη μια? Δεν θελω να ξαναπάω!!

Σε άλλα νεα χθες όταν ξάπλωσα, απλωσε η κοιλιά και είδα ενα πόδι ή χέρι να πετάγεται τόσο πολύ που έκανα ενα "ωωωωωχ" και φυσικα έσκασα στα γελια :D Τόσο πολύ να πεταχτεί κλωτσιά δεν ειχε ξανατύχει!! Σαν αυτά που έβλεπα στα βιντεο. Μετα είχe κολλήσει ο αντρας μου να περιμένει να ξαναγίνει, αλλά δεν του εκανε τη χάρη η κόρη του :P

Καλημέρα!!!! Είδες πως πετάγονται τα σκατουλια?? Και μένα με έχει ταράξει, πολύ υπερκινητικη, μου έμοιασε!!! Αιματολογικες θα κάνεις σίγουρα άλλη μια φορά τώρα για παραπέρα δεν ξέρω φαντάζομαι πως ναι. Εγώ τώρα είμαι 34η και αύριο θα πάω για αιματολογικες ε την άλλη εβδομάδα δεν θα μου ξαναγράψει για την επόμενη φορά?? Άλλη μια δλδ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!! Είδες πως πετάγονται τα σκατουλια?? Και μένα με έχει ταράξει, πολύ υπερκινητικη, μου έμοιασε!!! Αιματολογικες θα κάνεις σίγουρα άλλη μια φορά τώρα για παραπέρα δεν ξέρω φαντάζομαι πως ναι. Εγώ τώρα είμαι 34η και αύριο θα πάω για αιματολογικες ε την άλλη εβδομάδα δεν θα μου ξαναγράψει για την επόμενη φορά?? Άλλη μια δλδ!! 

ααααα αλλες δύο δλδ να εχω εγω?? Απαπαπα!! Δεν θέλω, δεν αντεχω! 

Θα βαλω τα κλάματα, θα τους πω, ως εδω, αρκετα! :P

Ειναι υπεροχη αισθηση, εγώ ενθουσιαστηκα τόσο πολύ που το είδα! Μοιαζει οτι πλέον εχει μεγαλώσει πολύ, για αυτο η χαρά μου ήταν τόση! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααααα αλλες δύο δλδ να εχω εγω?? Απαπαπα!! Δεν θέλω, δεν αντεχω! 

Θα βαλω τα κλάματα, θα τους πω, ως εδω, αρκετα! :P

Ειναι υπεροχη αισθηση, εγώ ενθουσιαστηκα τόσο πολύ που το είδα! Μοιαζει οτι πλέον εχει μεγαλώσει πολύ, για αυτο η χαρά μου ήταν τόση! ❤️ 

Ναι έτσι πιστεύω, την επόμενη φορά θα κάνουμε και μια καλλιέργεια μου ειπε, ετοιμαζόμαστε για τον τοκετό σιγά σιγά!!! Είναι συγκυνητικο πολύ ναι ❤️

Εγω είχα πάλι τα ίδια χθες, την ίδια ώρα, πιο ακανονιστοι πόνοι, όχι κάθε 5 λεπτα, σαν να πόναγε η μήτρα μάλλον αντιλαμβάνομαι ότι έτσι θα ναι από δω και πέρα, είδα διαφορά και στο περπάτημα πάω σε πάπια σαν κάτι να με ενοχλεί χαμηλά η πήρε θέση η μπουμπουλα η πάει να πάρει, κάτι γίνεται πάντως!! Όλη μέρα είμαι σχετικά καλά μόνο στην κίνηση ζορίζομαι να σηκωθώ, να κάτσω να περπατήσω το βράδυ όμως με πιάνουν αυτές οι κράμπες στην μητρα να της πω? ακαταλαβιστικο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Επειδή είδα ότι σας απασχολεί πολύ το θέμα του μαιευτηρίου και της παραμονής εκεί κάντε ένα τηλεφώνημα να σας πουν τι ισχύει γιατί είναι κρίμα να χαλιεστε και να σκατε για κάτι που ίσως δεν ισχύει.

Για παράδειγμα στην κλινική που θα γεννήσω εγώ μπορούν να δηλωθούν δύο συνοδοί οι οποίοι θα πρέπει να έχουν αρνητικό τεστ κάθε 48 ώρες όμως θα πρέπει να εναλλάσσονται, δεν θα μπορούν να είναι και οι δύο ταυτόχρονα. Γενικά πολύ χρήσιμο στην περίπτωση που υπάρχουν κι άλλα παιδιά στην οικογένεια γιατί θα είναι δύσκολα φαντάζομαι να λείπουν συνέχεια και η μαμά και ο μπαμπάς. 

Όσον αφορά το επισκεπτήριο εμένα μου είπαν ότι σε κάθε επισκεπτήριο (πρωί κ απόγευμα) "δικαιούμαστε" η κάθε μία έναν επισκέπτη για ένα εικοσαλεπτο. Δεν μπορούν δηλαδή να έρθουν δύο και να μείνουν από 10 λεπτά ο καθένας. Επίσης την ώρα του επισκεπτηρίου θα βγαίνει και ο συνοδός για να μη μαζευόμαστε πολλά άτομα. Τώρα ελπίζω κιόλας να τα εφαρμόζουν όπως μου τα είπαν!

Ανάμεσα στα κρεβάτια υπάρχουν παραβάν κουρτίνες που εννοείται όποτε θέλεις τις τραβάς για να απομονωθείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι έτσι πιστεύω, την επόμενη φορά θα κάνουμε και μια καλλιέργεια μου ειπε, ετοιμαζόμαστε για τον τοκετό σιγά σιγά!!! Είναι συγκυνητικο πολύ ναι ❤️

Εγω είχα πάλι τα ίδια χθες, την ίδια ώρα, πιο ακανονιστοι πόνοι, όχι κάθε 5 λεπτα, σαν να πόναγε η μήτρα μάλλον αντιλαμβάνομαι ότι έτσι θα ναι από δω και πέρα, είδα διαφορά και στο περπάτημα πάω σε πάπια σαν κάτι να με ενοχλεί χαμηλά η πήρε θέση η μπουμπουλα η πάει να πάρει, κάτι γίνεται πάντως!! Όλη μέρα είμαι σχετικά καλά μόνο στην κίνηση ζορίζομαι να σηκωθώ, να κάτσω να περπατήσω το βράδυ όμως με πιάνουν αυτές οι κράμπες στην μητρα να της πω? ακαταλαβιστικο!!! 

Με πίκρανες! 😳 Ηθελα να ακουσω άλλα, οτι τελειώσαμε με τα αίματα! Χαχα! ας είναι, για τα μωράκια μας τα πάντα ❤️ 

Εφόσον η μαία δεν ανησυχεί, θα έλεγα κι εγω ότι απο εδώ και πέρα έτσι θα είναι, τώρα εχουμε υπερβολικό βάρος στη μέση και λογικο να εχουμε πόνους που δεν ειχαμε τοσο καιρο που ήταν μεχρι 1 κιλό. Γιατι άλλο ενα κιλό, αλλο δύο, άλλο τρία. Και δεν ειναι οτι ειναι στα χερια το βαρος, ειναι αναμεσα στα οργανα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Επειδή είδα ότι σας απασχολεί πολύ το θέμα του μαιευτηρίου και της παραμονής εκεί κάντε ένα τηλεφώνημα να σας πουν τι ισχύει γιατί είναι κρίμα να χαλιεστε και να σκατε για κάτι που ίσως δεν ισχύει.

Για παράδειγμα στην κλινική που θα γεννήσω εγώ μπορούν να δηλωθούν δύο συνοδοί οι οποίοι θα πρέπει να έχουν αρνητικό τεστ κάθε 48 ώρες όμως θα πρέπει να εναλλάσσονται, δεν θα μπορούν να είναι και οι δύο ταυτόχρονα. Γενικά πολύ χρήσιμο στην περίπτωση που υπάρχουν κι άλλα παιδιά στην οικογένεια γιατί θα είναι δύσκολα φαντάζομαι να λείπουν συνέχεια και η μαμά και ο μπαμπάς. 

Όσον αφορά το επισκεπτήριο εμένα μου είπαν ότι σε κάθε επισκεπτήριο (πρωί κ απόγευμα) "δικαιούμαστε" η κάθε μία έναν επισκέπτη για ένα εικοσαλεπτο. Δεν μπορούν δηλαδή να έρθουν δύο και να μείνουν από 10 λεπτά ο καθένας. Επίσης την ώρα του επισκεπτηρίου θα βγαίνει και ο συνοδός για να μη μαζευόμαστε πολλά άτομα. Τώρα ελπίζω κιόλας να τα εφαρμόζουν όπως μου τα είπαν!

Ανάμεσα στα κρεβάτια υπάρχουν παραβάν κουρτίνες που εννοείται όποτε θέλεις τις τραβάς για να απομονωθείς

Καλημερα! 

Να σου πω την αλήθεια η γιατρός μου που μου το είπε μου είπε πως θα δουν πως θα πάει. Αν δουν οτι έχουν προβλήματα και εντάσεις και ο κοσμος δεν προσέχει θα το αλλάξουν πάλι για να μην εχουν καυγαδες. Ετσι ειπε... Δεν μου είπε τόσες λεπτομέρειες όσες σου ειπαν εσένα.

Εσύ σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις κι εχουν τοσο σαφείς κανονισμους? Γιατι για 2 επισκε΄πτες για ενα εικοσαλεπτο ειναι πολύ οκ, έτσι δεν θα γκρινιαζει κανεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! 

Να σου πω την αλήθεια η γιατρός μου που μου το είπε μου είπε πως θα δουν πως θα πάει. Αν δουν οτι έχουν προβλήματα και εντάσεις και ο κοσμος δεν προσέχει θα το αλλάξουν πάλι για να μην εχουν καυγαδες. Ετσι ειπε... Δεν μου είπε τόσες λεπτομέρειες όσες σου ειπαν εσένα.

Εσύ σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις κι εχουν τοσο σαφείς κανονισμους? Γιατι για 2 επισκε΄πτες για ενα εικοσαλεπτο ειναι πολύ οκ, έτσι δεν θα γκρινιαζει κανεις. 

Στη Θεσσαλονίκη θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική. Για τις λεπτομέρειες πέραν του τοκετού επικοινώνησα με την κλινική για να μου πουν οι ίδιοι τι ακριβώς ισχύει 

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι αυτή την κατάσταση την θέλουν και οι ίδιες οι κλινικές γιατί και οι ίδιοι δεν έχουν τα πέρα δώθε που γίνονταν πριν τον κορονοιο και ενδεχομένως και τη γκρίνια οταν παραγινοταν χαμός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η whatever είπε:

Στη Θεσσαλονίκη θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική. Για τις λεπτομέρειες πέραν του τοκετού επικοινώνησα με την κλινική για να μου πουν οι ίδιοι τι ακριβώς ισχύει 

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι αυτή την κατάσταση την θέλουν και οι ίδιες οι κλινικές γιατί και οι ίδιοι δεν έχουν τα πέρα δώθε που γίνονταν πριν τον κορονοιο και ενδεχομένως και τη γκρίνια οταν παραγινοταν χαμός 

Κατάλαβα ναι ναι. Οπότε ισχυουν οι κανονισμοι που ισχύουν για όλους τους ασθενείς, όχι μόνο για τις νεες μανούλες. 

Ισχυει ότι γλιτώνουν απο γκρίνια. Ο κόσμος - ορισμένοι τελος πάντων - ακόμα φοβουνται. Μπορεί να μην θέλω εγώ να παρελάσει απο το δωμάτιο ολόκληρη κομπανία ανθρώπων. Δεν με νοιαζει αν εχεις αρνητικο ραπιντ, μπορει να εχεις οτιδηποτε άλλο φιλε μου, γιατί να έρθεις στο ίδιο δωμάτιο που εχω εγω το παιδι μου? Οπότε ναι... Θα αρχίσει να διαμαρτύρεται ο ενας κι ο αλλος και θα πρέπει να κανουν τους διαιτητές οι εργαζόμενοι...

Οσο πλησιάζει ο καιρός μας θα πάρω να ρωτήσω τι παίζει, γιατι μπορεί να αλλάξουν απο τη μια στιγμή στην άλλη οι κανονισμοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πάντως στον πρώτο μας την ευχαριστηθηκαμε αυτήν την κατάσταση γιατί όπως λες ήμασταν οι δυο μας και απολαύσαμε όλες τις στιγμές.

Τώρα που ήδη υπάρχει και ο μεγάλος μας μας εξυπηρετεί τρομερά ότι θα μπορεί να υπάρχει και δεύτερος συνοδός μαζί μου ώστε να μη λείπει και συνέχεια ο μπαμπάς από τον μεγάλο.

Και γω νομίζω ότι αν όντως τηρείται και δεν κάνουν τα στραβά μάτια είναι τόσο λίγος ο χρόνος του επισκεπτηρίου που δεν θα μας ενοχλεί. Άσε που έτσι δεν θα ξεσηκώνεται και ο καθένας να έρχεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κατάλαβα ναι ναι. Οπότε ισχυουν οι κανονισμοι που ισχύουν για όλους τους ασθενείς, όχι μόνο για τις νεες μανούλες. 

Ισχυει ότι γλιτώνουν απο γκρίνια. Ο κόσμος - ορισμένοι τελος πάντων - ακόμα φοβουνται. Μπορεί να μην θέλω εγώ να παρελάσει απο το δωμάτιο ολόκληρη κομπανία ανθρώπων. Δεν με νοιαζει αν εχεις αρνητικο ραπιντ, μπορει να εχεις οτιδηποτε άλλο φιλε μου, γιατί να έρθεις στο ίδιο δωμάτιο που εχω εγω το παιδι μου? Οπότε ναι... Θα αρχίσει να διαμαρτύρεται ο ενας κι ο αλλος και θα πρέπει να κανουν τους διαιτητές οι εργαζόμενοι...

Οσο πλησιάζει ο καιρός μας θα πάρω να ρωτήσω τι παίζει, γιατι μπορεί να αλλάξουν απο τη μια στιγμή στην άλλη οι κανονισμοι. 

Ακριβώς αυτό! Βεβαίως δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό στην περίπτωση του rooming in ή απλά την ώρα του επισκεπτηρίου παίρνουν το μωρό από το δωμάτιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Εμείς πάντως στον πρώτο μας την ευχαριστηθηκαμε αυτήν την κατάσταση γιατί όπως λες ήμασταν οι δυο μας και απολαύσαμε όλες τις στιγμές.

Τώρα που ήδη υπάρχει και ο μεγάλος μας μας εξυπηρετεί τρομερά ότι θα μπορεί να υπάρχει και δεύτερος συνοδός μαζί μου ώστε να μη λείπει και συνέχεια ο μπαμπάς από τον μεγάλο.

Και γω νομίζω ότι αν όντως τηρείται και δεν κάνουν τα στραβά μάτια είναι τόσο λίγος ο χρόνος του επισκεπτηρίου που δεν θα μας ενοχλεί. Άσε που έτσι δεν θα ξεσηκώνεται και ο καθένας να έρχεται! 

Ακριβώς, να ερθουν για 10 λεπτα? Δεν νομιζω... Εγω θα το κανω σαφές πάντως, ακόμα κι αν αφηνουν περισσότερο, ότι δεν θέλω να ερθει κανείς πλην των γονιών. Και δεν με νοιαζει αν θα παρεξηγηθεί κανείς. 

Σχετικα με το μεγαλύτερο παιδάκι, σίγουρα βολευει γτ μπορει να ερθει η μητέρα σου σε ε΄σενα και ο αντρας σου να ειναι με το παιδι και το αντιστροφο. Ειναι πραγματικά μια λύση όταν αφηνεις ενα παιδι σπιτι.

Για το rooming in, δεν το σκέφτομαι για την ωρα. Θελω τη βοηθεια των κοριτσιών. Στο 2ο παιδακι πρωτα ο Θεός, ίσως το κάνω, αλλά τώρα που δεν ξερω που πάνε τα 4, ας εχω τη βοηθεια των νοσοκόμων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Με πίκρανες! 😳 Ηθελα να ακουσω άλλα, οτι τελειώσαμε με τα αίματα! Χαχα! ας είναι, για τα μωράκια μας τα πάντα ❤️ 

Εφόσον η μαία δεν ανησυχεί, θα έλεγα κι εγω ότι απο εδώ και πέρα έτσι θα είναι, τώρα εχουμε υπερβολικό βάρος στη μέση και λογικο να εχουμε πόνους που δεν ειχαμε τοσο καιρο που ήταν μεχρι 1 κιλό. Γιατι άλλο ενα κιλό, αλλο δύο, άλλο τρία. Και δεν ειναι οτι ειναι στα χερια το βαρος, ειναι αναμεσα στα οργανα μας! 

Ναι σίγουρα αναλόγως με τα κιλά η καταπόνηση στο σώμα μας  είναι μεγαλυτερη!! Φαντάζομαι τώρα θα είναι σίγουρα πάνω από 2200kg μέχρι να πάω στον γιατρό κιόλας αφού τελευταία φορά ήταν 1732kg!! Υπομονή 1-2 τσιμπήματα  θα έμειναν ακομη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2023 at 12:09 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι καλύτερα να ρωτήσεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Αφού δεν εσφιγγε η μήτρα κάτι άλλο ίσως να ήταν. Επειδή έχω βιώσει συσπάσεις τοκετού (πέρσι λόγω της διακοπής που είχα κάνει αλλά τεχνητά με αγωγή) πίστεψέ με ΥΠΟΦΈΡΕΙΣ!!!!! Εμένα βέβαια ήταν με φάρμακο και μου είπε ο γιατρός ότι το ένιωσα στο 1000/100 καθώς ήταν βεβιασμενο. Σκέψου έτρεμα κυριολεκτικά όλη και είχα ανεβάσει και πυρετό. Αχ. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. 

Αλλά θέλω να σου πω ότι η μήτρα όντως σφίγγει. Τώρα αν ήταν απλά πόνος θα αναμένουμε τα νέα σου να μας πεις τι μπορεί να ήταν. 

@Mummy2be ναι  έχεις δίκιο.  Η μάσκα δεν παλεύεται αλλά το κακό είναι ότι δεν μας νοιάζει μόνο ο κοβιντ. Αλλά και όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν (αδενοιοι , στρεπτόκοκκος κλπ). 

 

Ααααχ ακούγεται φρίκη αυτό με τους τεχνητούς πόνους. Κάτι τέτοια ακούω και δεν την θέλω καθόλου την πρόκληση! Ηρωίδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μπορείς να ξανά κάνεις αίτηση με το άλλον ασφαλιστικό φορέα?

Γιατί και εγώ τώρα θα κάνω με το ΙΚΑ ( ως μισθωτή τους τελευταίους μήνες) αλλά επειδή δεν μαζεύω τα ένσημα που απαιτούνται μου είπαν στον εφκα να κάνω μετά αίτηση σαν μη μισθωτή (ελεύθερος επαγγελματίας) που ήμουν πρίν, αν αυτή του ΙΚΑ απορριφθεί... 

Άρα δοκίμασε να κάνεις και με τον άλλον ασφαλιστικό φορέα αίτηση. 

@Mummy2be εφόσον επιτρέπουν 1 σύνοδο πάλι απλά μπορεί να εναλλάσσεται, στα δωμάτια λογικά θα επικρατεί ησυχία. Τώρα στους διαδρόμους αν γίνεται χαμός λογικά δεν θα μας επηρεάζει. Το δωμάτιο είναι το θέμα.  Στα κρεβάτια δεν έχουν παραβάν τριγύρω Ε? Το λέω γιατί εγώ ας πούμε όταν θα θηλάζω δεν θέλω να είναι οι άντρες των άλλων κοριτσιών εκεί και αντίστοιχα ο δικός μου. Λογικά θα βγαίνουν έξω?

Αφήστε είμαι όλο το πρωινό στα τηλ εν μεσω του χαους που επικρατει ακομη στο σπιτι με επισκευες κλπ. Ο καθένας λέει τα δικά του, αλλά οι λογιστές, άλλα οι τοπικοι έφκα , άλλα το 1555. Τελικώς ακολούθησα την οδηγία από το τμήμα επιδόματος μητρότητας στα κεντρικά Αθήνα που μου είπαν να ξανακάνω αίτηση με άλλο φορέα. Έχω επιφυλάξεις αν θα πετύχει αυτό γιατί άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι με αποθάρρυναν και μου έλεγαν για πολύπλοκες διαδικασίες χωρίς τέλος καθώς η ένσταση δεν σε ''πληρώνει'' , απλώς βγαίνει μετά από πολύ καιρό μία απόφαση για το εάν δέχονται ή όχι να επανεξετάσουν την αίτηση.

 

Σχετικά με το επισκεπτήριο, κάλεσα το πρωί το Μητέρα Αθήνας και μου είπαν ότι απαγορεύεται. Επιτρέπονται μέχρι δύο συνοδοί εναλλα΄ξ και όχι και οι δύο μαζί. Να διανυκτερεύσει μαζί σου συνοδός επιτρέπεται, άσχετα με τον τύπο δωματίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Ααααχ ακούγεται φρίκη αυτό με τους τεχνητούς πόνους. Κάτι τέτοια ακούω και δεν την θέλω καθόλου την πρόκληση! Ηρωίδα!!!

Η περιπτωση της @Watermelon είναι ιδιαίτερη, δεν πήγε για πρόκληση για να γεννηθει το μωράκι επειδή είχε ολοκληρωθεί η εγκυμοσύνη, ήταν διακοπή. Για αυτό κι ισως να ηταν διαφορετικοί πόνοι και το βιωσε τόσο άσχημα. Δοξα το θεό, ο μπέμπης της τωρα μεγαλώνει και ειναι υγιεστατος και με τη βοηθεια της Παναγιας αν τυχόν χρειαστει προκληση στις 40+, επειδη η μαμά του έχει φτιάξει τοσο ωραιο περιβάλλον και θα εχει βολευτεί, θα ειναι τελείως διαφορετικό. 

Φρικτά ακούγονται όλα, αλλά πιστευω πως όταν φτάσουμε εκεί και θα περιμένουμε τα πλασματάκια να τα δουμε στην αγκαλια μας δεν θα σκεφτουμε απολύτως τίποτα. Πρόκληση? Πρόκληση. Καισαρική? Καισαρική. Ό,τι θα ειναι καλύτερο για την διασφαλιση της υγείας και των 2. 

Μια φίλη της μαμάς μου όταν έμαθε οτι είμαι έγκυος, της ευχήθηκε για εμένα, να γεννήσω τόσο εύκολά όσο κάνει η κότα το αυγό! αυτό εύχομαι κι εγω για όλες μας κορίτσια ❤️ Να γεννήσουμε τόσο εύκολα όσο οι κοτούλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Η περιπτωση της @Watermelon είναι ιδιαίτερη, δεν πήγε για πρόκληση για να γεννηθει το μωράκι επειδή είχε ολοκληρωθεί η εγκυμοσύνη, ήταν διακοπή. Για αυτό κι ισως να ηταν διαφορετικοί πόνοι και το βιωσε τόσο άσχημα. Δοξα το θεό, ο μπέμπης της τωρα μεγαλώνει και ειναι υγιεστατος και με τη βοηθεια της Παναγιας αν τυχόν χρειαστει προκληση στις 40+, επειδη η μαμά του έχει φτιάξει τοσο ωραιο περιβάλλον και θα εχει βολευτεί, θα ειναι τελείως διαφορετικό. 

Φρικτά ακούγονται όλα, αλλά πιστευω πως όταν φτάσουμε εκεί και θα περιμένουμε τα πλασματάκια να τα δουμε στην αγκαλια μας δεν θα σκεφτουμε απολύτως τίποτα. Πρόκληση? Πρόκληση. Καισαρική? Καισαρική. Ό,τι θα ειναι καλύτερο για την διασφαλιση της υγείας και των 2. 

Μια φίλη της μαμάς μου όταν έμαθε οτι είμαι έγκυος, της ευχήθηκε για εμένα, να γεννήσω τόσο εύκολά όσο κάνει η κότα το αυγό! αυτό εύχομαι κι εγω για όλες μας κορίτσια ❤️ Να γεννήσουμε τόσο εύκολα όσο οι κοτούλες! 

Εμένα οι πόνοι ήρθαν μετά από χάπι που προκαλούσε συσπάσεις. Στην πρόκληση απ'οσο ξέρω σου βάζουν ενδοφλέβια κάτι. Επίσης η επισκληριδειος κάνει θαύματα. Εγώ αυτούς τους πόνους τους ένιωθα πριν μου κάνουν επισκληριδειο. 

Ο μπεμπουλης εύχομαι να πάρει θέση την κατάλληλη στιγμή και να γεννήσω φυσιολογικά στην ώρα μου. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω της ήδη μίας φυσιολογικής γέννας, θεωρεί ότι θα γεννήσω εύκολα. 

@Mummy2beσε ευχαριστώ<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εμένα οι πόνοι ήρθαν μετά από χάπι που προκαλούσε συσπάσεις. Στην πρόκληση απ'οσο ξέρω σου βάζουν ενδοφλέβια κάτι. Επίσης η επισκληριδειος κάνει θαύματα. Εγώ αυτούς τους πόνους τους ένιωθα πριν μου κάνουν επισκληριδειο. 

Ο μπεμπουλης εύχομαι να πάρει θέση την κατάλληλη στιγμή και να γεννήσω φυσιολογικά στην ώρα μου. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω της ήδη μίας φυσιολογικής γέννας, θεωρεί ότι θα γεννήσω εύκολα. 

@Mummy2beσε ευχαριστώ<3

Μην με ευχαριστεις, ειμαστε φιλες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με αφορμη την θεση του μωρου που λεει και η @Watermelon διαβασα σημερα πως πρεπει να κανουμε μεγαλα βηματα οταν περπαταμε και για λιγο με το ενα ποδι επανω στο πεζοδρομιο και το αλλο κατω για να μπει το παιδι στη μητρα μας. 

Σχετικα με το σεξ, διαβασα πως χρειαζονται ελευθερες επαφες καθως ότι έβαλε μέσα το μωρό, είναι ικανό και να το βγάλει! Ακουγεται λίγο περιεργο αλλά ετσι το εγραφε! :D

Επισης προτεινει μπαλα πιλατες. Να καθόμαστε επανω και να χοροπηδαμε και να τρωμε και χουρμαδες γτ καποια ουσία έχει που βοηθάει πολύ! 

Και καλά όλα βρε κοριτσια, αλλα σεξ με αυτη την κοιλια πως θα κανουμε? ? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Με αφορμη την θεση του μωρου που λεει και η @Watermelon διαβασα σημερα πως πρεπει να κανουμε μεγαλα βηματα οταν περπαταμε και για λιγο με το ενα ποδι επανω στο πεζοδρομιο και το αλλο κατω για να μπει το παιδι στη μητρα μας. 

Σχετικα με το σεξ, διαβασα πως χρειαζονται ελευθερες επαφες καθως ότι έβαλε μέσα το μωρό, είναι ικανό και να το βγάλει! Ακουγεται λίγο περιεργο αλλά ετσι το εγραφε! :D

Επισης προτεινει μπαλα πιλατες. Να καθόμαστε επανω και να χοροπηδαμε και να τρωμε και χουρμαδες γτ καποια ουσία έχει που βοηθάει πολύ! 

Και καλά όλα βρε κοριτσια, αλλα σεξ με αυτη την κοιλια πως θα κανουμε? ? 🤣

Χαχα, είναι όντως ένα ερώτημα και αυτό. Εδώ δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρο. Φαντάσου όλα τα άλλα. Αχαχαχα. Αλλά αυτά νομίζω όταν μπούμε στον μήνα μας σωστά? Εγώ νιώθω ότι ο μπέμπης ακόμα κάνει βόλτες. Πότε κλωτσαει/σπρώχνει χαμηλά πότε ψηλά. 

@Mummy2be αυτό που ένιωσες/είδες στην κοιλιά πρέπει όντως να είχε πλάκα. Πέρα από το βουναλακι που σχηματίστηκε, είδες και δαχτυλακια? 'η ήταν κάτι εννιαίο?

Εμένα έχει αυτή τη βδομάδα με κλωτσαει και το βράδυ στον ύπνο και κάπως κουτσό ξυπνάω αλλά μετά ξανά κοιμάμαι. Αχαχαχ. Κουράζομαι τόσο πολύ από τη δουλειά που δεν νιώθω. 

Ελπίζω τώρα που θα σταματήσω να μην με πιάσουν οι αϋπνίες. :P

Αύριο θα πάμε σε ένα μαγαζί να πάρουμε λευκά είδη (σεντονακια κλπ). Έχω μπερδευτεί όμως. Από ρουχαλακια τι να πάρω?

να πάρω 4-5 κοντομανικα εσωρουχακια -φορμακια για νεογέννητο και μετά πάλι κοντομανικα για 3μηνων? 'η να πάρω και μακρυμάνικα? 'η να πάρω πιο πολλά για νεογέννητο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Χαχα, είναι όντως ένα ερώτημα και αυτό. Εδώ δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρο. Φαντάσου όλα τα άλλα. Αχαχαχα. Αλλά αυτά νομίζω όταν μπούμε στον μήνα μας σωστά? Εγώ νιώθω ότι ο μπέμπης ακόμα κάνει βόλτες. Πότε κλωτσαει/σπρώχνει χαμηλά πότε ψηλά. 

@Mummy2be αυτό που ένιωσες/είδες στην κοιλιά πρέπει όντως να είχε πλάκα. Πέρα από το βουναλακι που σχηματίστηκε, είδες και δαχτυλακια? 'η ήταν κάτι εννιαίο?

Εμένα έχει αυτή τη βδομάδα με κλωτσαει και το βράδυ στον ύπνο και κάπως κουτσό ξυπνάω αλλά μετά ξανά κοιμάμαι. Αχαχαχ. Κουράζομαι τόσο πολύ από τη δουλειά που δεν νιώθω. 

Ελπίζω τώρα που θα σταματήσω να μην με πιάσουν οι αϋπνίες. :P

Αύριο θα πάμε σε ένα μαγαζί να πάρουμε λευκά είδη (σεντονακια κλπ). Έχω μπερδευτεί όμως. Από ρουχαλακια τι να πάρω?

να πάρω 4-5 κοντομανικα εσωρουχακια -φορμακια για νεογέννητο και μετά πάλι κοντομανικα για 3μηνων? 'η να πάρω και μακρυμάνικα? 'η να πάρω πιο πολλά για νεογέννητο? 

Εγώ πήρα ανάλογα με το ύψος γιατί μπερδεύουν με τις εταιρείες και τους μήνες. Οπότε κοίταξα να πάρω 55-56 κάποια και μετά 62. Πήρα Από αυτά κοντομανικα και κάποια λίγα  με μακρύ να υπάρχουν και όταν με το καλό βγει ο μπέμπης μας θα δούμε πόσος θα είναι, τι χρειάζεται και θα πάρουμε κ άλλα. Γέννησε πριν ούτε μήνα η κουμπάρα μας και μου είπε ότι λερώνεται συνέχεια στην αρχή οπότε σίγουρα θα χρειαστώ παραπάνω απλώς ας γεννηθεί να φιξαρω το νούμερο 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Με αφορμη την θεση του μωρου που λεει και η @Watermelon διαβασα σημερα πως πρεπει να κανουμε μεγαλα βηματα οταν περπαταμε και για λιγο με το ενα ποδι επανω στο πεζοδρομιο και το αλλο κατω για να μπει το παιδι στη μητρα μας. 

Σχετικα με το σεξ, διαβασα πως χρειαζονται ελευθερες επαφες καθως ότι έβαλε μέσα το μωρό, είναι ικανό και να το βγάλει! Ακουγεται λίγο περιεργο αλλά ετσι το εγραφε! :D

Επισης προτεινει μπαλα πιλατες. Να καθόμαστε επανω και να χοροπηδαμε και να τρωμε και χουρμαδες γτ καποια ουσία έχει που βοηθάει πολύ! 

Και καλά όλα βρε κοριτσια, αλλα σεξ με αυτη την κοιλια πως θα κανουμε? ? 🤣

Η αλήθεια είναι κ εγώ το έχω ακούσει αυτό. Ότι το σπέρμα έχει κάτι που " χαλαρώνει " τον τράχηλο οπότε στην ουσία προκαλεί τοκετό. Γι'αυτό κιόλας στην αρχή ο γιατρός μας είχε πει να έχουμε επαφες αλλά επουδενί να μην είναι ολοκληρωμένες. Επίσης λογικά ανοίγει κ η δίοδος για το μωρό μας χαχαχα . Ωστόσο εγώ τα λέω αυτά με αποχή από τον Απρίλιο λόγω τραχήλου. Εσείς που μπορείτε (όπως μπορείτε- απορία το έχω κ εγώ 😋) να κάνετε μόλις μπείτε στον μήνα σας . 😋 Προσωπικά αν μου πει ο γιατρός οκ είμαστε καλά κάντε για να γεννηθεί, θα βρω τρόπο δεν ξέρω πώς! Θα αφήσω κάπου την κοιλιά μου και θα κάνω 😂😂 γιατί δεν την παλεύω σιγά σιγά 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Χαχα, είναι όντως ένα ερώτημα και αυτό. Εδώ δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρο. Φαντάσου όλα τα άλλα. Αχαχαχα. Αλλά αυτά νομίζω όταν μπούμε στον μήνα μας σωστά? Εγώ νιώθω ότι ο μπέμπης ακόμα κάνει βόλτες. Πότε κλωτσαει/σπρώχνει χαμηλά πότε ψηλά. 

@Mummy2be αυτό που ένιωσες/είδες στην κοιλιά πρέπει όντως να είχε πλάκα. Πέρα από το βουναλακι που σχηματίστηκε, είδες και δαχτυλακια? 'η ήταν κάτι εννιαίο?

Εμένα έχει αυτή τη βδομάδα με κλωτσαει και το βράδυ στον ύπνο και κάπως κουτσό ξυπνάω αλλά μετά ξανά κοιμάμαι. Αχαχαχ. Κουράζομαι τόσο πολύ από τη δουλειά που δεν νιώθω. 

Ελπίζω τώρα που θα σταματήσω να μην με πιάσουν οι αϋπνίες. :P

Αύριο θα πάμε σε ένα μαγαζί να πάρουμε λευκά είδη (σεντονακια κλπ). Έχω μπερδευτεί όμως. Από ρουχαλακια τι να πάρω?

να πάρω 4-5 κοντομανικα εσωρουχακια -φορμακια για νεογέννητο και μετά πάλι κοντομανικα για 3μηνων? 'η να πάρω και μακρυμάνικα? 'η να πάρω πιο πολλά για νεογέννητο? 

Τέλεια, έχει ψώνια αύριο!! Εγώ τα πήρα σχεδόν όλα 0-3 μηνων για νεογέννητο πήρα 3,καλυτερα να τους είναι μεγάλα, έτσι πρεοει να είναι και άνετα! Θα πάρεις σίγουρα αρκετά φορμακια δλδ εσώρουχα με κοντό μανίκι και θα πάρεις και φορμες ολόσωμες (εξωρουχο) μακρύ πόδι μακρύ μανίκι αλλά λεπτό υφασμα. Στο μαιευτήριο θα τα χρειαστείς όλα αυτά για 3-4 μέρες σίγουρα! Τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο τους φοράνε μόνο μακρύ μανίκι και πόδι γιατι ο χώρος κλιματιζεται, μετά στο σπίτι εμείς μπορούμε να τα έχουμε και με κοντομανικο η μόνο με το παμπερς. Επίσης εγώ πήρα και μερικα καλτσακια λεπτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, αναγκάστηκα την 35 εβδομάδα να πάω να μείνω σε μια φίλη μου,γιατί στο σπίτι, μένω με την μητέρα μου ή οποία κόλλησε κορονοιό και έχει πυρετό υψηλό και έντονα συμπτώματα.Εγώ ειμαι προς το παρόν αρνητική , θα κάνω πάλι σήμερα Τεστ covid,καθώς θα έχουν περάσει 48 ώρες.Ανυσηχώ πολύ,και έχω στεναχωρηθεί, καθως δεν ξέρω τι να κάνω αν έχω κορονοιό και εγώ.Με φιλοξενεί μια φίλη μου τώρα, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα, και νιώθω μεγάλη ανασφάλεια., έχω θυμώσει και λίγο με την μητέρα μου  γιατί δεν προσέχει, ξέρετε φοράει την μάδκα και λότάν πέφτει δεν την ανεβάζει και αφήνει να φαίνεται η μύτη έξω.ξέρω ότι δεν φταίει αλλά φοβάμαι για το μπεμπάκι μου.και για την ίδια την μητέρα μου.Επίσης νιώθω ενοχέσ που έφυγα και την άφησσ.Φυσικά πριν φύγω κανόνισα να πάρει τα φσρμακά της με τον καρδιολόγο της,και να της ψωνίσω, επίσης θα πηγαίνει και η αδερφή μου, αν χρειαστεί κάτι.ΤΙ με συμβουλευετε? Εχει κανείς, παρόμοια εμπειρία.?Τι να κάνω αν είμαι θετική και εγώ? Δεν νιώθω όμως συμπτώματα πλην της εγκυμοδύνης.Να ξαναπαω στην μητέρα μου ή να παω σε ξενοδοχείο αν είμαι θετική σήμερα?Δεν θα δεχτεί να με φιλοξενήσει κανένας...., ίσως ένα Airbnb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...