Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις On 20/6/2023 at 10:52 ΠΜ, ο/η Aria1985 είπε:

Εμένα, στο διαγνωστικό που είχα πάει για αίματος για ιούς και λοιμέώξεις στο πλαίσιο της διερεύνησης του οριακά αυξημένου μου αμνιακού υγρού, ένας άντρας 50αρης όχι απλώς δεν παραχώρησε αλλά με προσπέρασε κιόλας. 20 λεπτά όρθια μέχρι να φτάσω ταμείο, να πληρώσω (γιατί δεν ξέρανε τιμές και ψάχνανε, ενώ μου τις ειχαν πει και τηλεφωνικά τελικά ήταν παραπάνω) και να πάω να τις κάνω.

Καλημέρα κορίτσια ! Τι κάνετε ; Πήγα χθες για την Doppler κι εγώ. Οι εμβρυολογοι εκεί μας είπαν όλα καλά όλα τέλεια. Είμαστε 31+5 χθες και ο μικρός είναι γύρω στα 1710 γραμμάρια . Μας έβγαλε 18η εκατοστιαία θέση και σκέφτομαι εγώ μήπως είναι μικρό; Βέβαια ο γιατρός με "κορόιδεψε" όταν του είπα και μου είπε ότι είναι όλες οι μετρήσεις πολύ καλές και να μην ανησυχώ . "Τέλεια τέλεια " μου είπε και με έδιωξε 😂 θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου σήμερα να δω τι θα μου πει κ εκείνος. 😋 Δεν ξέρω ίσως είναι η πρώτη εξέταση που όλα μου τα λενε τόσο καλά και ψάχνω λόγο ανησυχίας 🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ang87 είπε:

Καλημέρα! Είμαι μελλουσα μανουλα Οκτωβρίου (8/10). Υπολογισα οτι η δική μου αδεια θα ξεκινησει απο Δευτερα 14/8. Αρα ο γιατρος μου πρεπει να βγαλει τη βεβαιωση Παρασκευη 11/8, σωστα; Γιατι Κυριακη δεν ειναι εργασιμη...

Και κατι αλλο..Η βεβαιωση αυτη βγαινει ηλεκτρονικα οπως και οι αναρρωτικες αδειες ή χειρογραφα;

Καλή σου μέρα!! Με το καλό το παιδάκι σου🙂. Ναι αυτή η βεβαίωση βγαίνει ηλεκτρονικά στην εκτυπώνει και ο γιατρός και στην δίνει, λογικά πρέπει να πας από Παρασκευή αφού μεσολαβεί ΣΚ!! Ρώτα και τον ίδιο για σίγουρα πότε πρέπει να πας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μίαμ μιαμ πολύ ωραία ακούγεται!! Ελπιζω να το χάρηκες. Κράμπες παθαίνω και γω καμία φορά στον ύπνο αλλά ευτυχώς περνάει αμέσως. Σήμερα μόνο με πόναγε ολόκληρη η κοιλιά μου εξωτερικά σαν πιάσιμο στους μυς, την πάτησα στον ύπνο μου ούτε που ξέρω αλλά πέρασε μετά από ώρα! Μαμακιζεις και συ όπως μου είχε πει ο γιατρός μου 😄😄 όταν στρογγυλευουμε στο πρόσωπο,ευτυχως δεν είμαι καν πρησμένη, μου έκοψε το αλάτι γρήγορα!! Έλα μωρέ μη σκας, άσε το μαλλάκι ήσυχο κοντεύει ο καιρός που θα το περιποιηθεις ξανά,τωρα καλοκαιράκι τα πιάνουμε και συνέχεια δεν πολυφαινονται.,μια χαρά κουκλαρες θα γίνουμε παλι.Κοντευουμεε κορίτσιααααα 😁😁

Εγώ αλάτι δεν έχω κόψει αλλά πάντα πρόσεχαν πόσο θα βάλω. Ασυναίσθητα δηλαδή. Μετράω και την πίεση μου που και που και συνήθως 9,5 -10. 

Φαντάσου να μην έτρωγα αλάτι. Θα με ψάχνατε τώρα. Αχαχαχαχα. 

Δεν είναι πρήξιμο. Εγώ το λέω έξτρα κιλά αχαχαχαχα. 

Κοντευουμε πράγματι. Την άλλη βδομάδα μπαίνω στον 8ο. Που να το φανταζομουν ❤️

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Τι κάνετε ; Πήγα χθες για την Doppler κι εγώ. Οι εμβρυολογοι εκεί μας είπαν όλα καλά όλα τέλεια. Είμαστε 31+5 χθες και ο μικρός είναι γύρω στα 1710 γραμμάρια . Μας έβγαλε 18η εκατοστιαία θέση και σκέφτομαι εγώ μήπως είναι μικρό; Βέβαια ο γιατρός με "κορόιδεψε" όταν του είπα και μου είπε ότι είναι όλες οι μετρήσεις πολύ καλές και να μην ανησυχώ . "Τέλεια τέλεια " μου είπε και με έδιωξε 😂 θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου σήμερα να δω τι θα μου πει κ εκείνος. 😋 Δεν ξέρω ίσως είναι η πρώτη εξέταση που όλα μου τα λενε τόσο καλά και ψάχνω λόγο ανησυχίας 🙈

Και εμένα μια χαρά μου ακούγονται τα κιλακια του μωρού. 

Δες εδώ  https://www.doctorvasiliadis.gr/media/Androidhtml/FETUS_WEIGHT-A-W/FETUS_WEIGHT-A-W.htm

Και γενικά όπου και να ψάξεις ηλεκτρονικά τόσο δείχνει για την εβδομάδα Απού διανύεις. :)

Ρώτησα και για τον λόξυγκα κορίτσια χθες . Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχουν όσες φορές και να έχουν. Είναι καλό δείγμα υγείας του εμβρύου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Τι κάνετε ; Πήγα χθες για την Doppler κι εγώ. Οι εμβρυολογοι εκεί μας είπαν όλα καλά όλα τέλεια. Είμαστε 31+5 χθες και ο μικρός είναι γύρω στα 1710 γραμμάρια . Μας έβγαλε 18η εκατοστιαία θέση και σκέφτομαι εγώ μήπως είναι μικρό; Βέβαια ο γιατρός με "κορόιδεψε" όταν του είπα και μου είπε ότι είναι όλες οι μετρήσεις πολύ καλές και να μην ανησυχώ . "Τέλεια τέλεια " μου είπε και με έδιωξε 😂 θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου σήμερα να δω τι θα μου πει κ εκείνος. 😋 Δεν ξέρω ίσως είναι η πρώτη εξέταση που όλα μου τα λενε τόσο καλά και ψάχνω λόγο ανησυχίας 🙈

Καλημέρα κορίτσι!!! Μια χαρά είναι και τα κιλά και η θέση του μωρου σου θεωρώ!! και εμενα 30η εβδομάδα 21η θεση ηταν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ αλάτι δεν έχω κόψει αλλά πάντα πρόσεχαν πόσο θα βάλω. Ασυναίσθητα δηλαδή. Μετράω και την πίεση μου που και που και συνήθως 9,5 -10. 

Φαντάσου να μην έτρωγα αλάτι. Θα με ψάχνατε τώρα. Αχαχαχαχα. 

Δεν είναι πρήξιμο. Εγώ το λέω έξτρα κιλά αχαχαχαχα. 

Κοντευουμε πράγματι. Την άλλη βδομάδα μπαίνω στον 8ο. Που να το φανταζομουν ❤️

Και εμένα μια χαρά μου ακούγονται τα κιλακια του μωρού. 

Δες εδώ  https://www.doctorvasiliadis.gr/media/Androidhtml/FETUS_WEIGHT-A-W/FETUS_WEIGHT-A-W.htm

Και γενικά όπου και να ψάξεις ηλεκτρονικά τόσο δείχνει για την εβδομάδα Απού διανύεις. :)

Ρώτησα και για τον λόξυγκα κορίτσια χθες . Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχουν όσες φορές και να έχουν. Είναι καλό δείγμα υγείας του εμβρύου. 

 

Καλα κάνεις!! Και συ υποτασική?? Η 10 είναι η μεγάλη σου? Εγώ είμαι πάντα 9 με 5 η 10 με 6!!ναι ισχύει αυτό με τον λόξυγκα, το ξέρω από την νύφη μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Καλα κάνεις!! Και συ υποτασική?? Η 10 είναι η μεγάλη σου? Εγώ είμαι πάντα 9 με 5 η 10 με 6!!ναι ισχύει αυτό με τον λόξυγκα, το ξέρω από την νύφη μου!! 

Ναι ναι έτσι ήμουν πάντα. Με τέτοιες τιμές όπως και εσύ. 

Γι αυτό και καποιες φορές δυστυχώς είχα χάσει λίγο το χρώμα μου και κοντευα να λιποθυμησω. Κουβαλαγα πάντα κάτι να έχω μαζί μου για φαί και νερό. Τώρα ευτυχώς το έχω ξεπεράσει αυτό γιατί ο φόβος δεν παλεύεται. 

Έχω ορθοστατική υπόταση μου είχε πει ο καρδιολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2023 at 10:53 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσάκι μου ξέρεις πως θα μαθεις 1000% ?

Θα μπεις να κανεις την αιτηση για το επιδομα τοκετου. Εγω πήγα να το κάνω και μου λέει ότι μπορώ να κατοχυρώσω την αιτηση απο 12/7 και μετά. Τη μερα δλδ που το HR μου ειπε οτι ξεκινά η άδεια μου.

Πονηρό???

Καλημέρα φίλη μου. Επανέρχομαι σε αυτό που λέγαμε. Λοιπόν χθες πήρα και εγώ τον πολυπόθητο κωδικό. Το δοκίμασα σήμερα. 

Από 10/7 μου λεει ξεκινά η άδεια μου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλή σου μέρα!! Με το καλό το παιδάκι σου🙂. Ναι αυτή η βεβαίωση βγαίνει ηλεκτρονικά στην εκτυπώνει και ο γιατρός και στην δίνει, λογικά πρέπει να πας από Παρασκευή αφού μεσολαβεί ΣΚ!! Ρώτα και τον ίδιο για σίγουρα πότε πρέπει να πας 

Ευχαριστώ! Το θεμα ειναι αν θα τον βρω κιολας μια ανασα πριν το 15Αυγουστο!!! Χαχαχα 

Με το καλο και το δικο σου μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι έτσι ήμουν πάντα. Με τέτοιες τιμές όπως και εσύ. 

Γι αυτό και καποιες φορές δυστυχώς είχα χάσει λίγο το χρώμα μου και κοντευα να λιποθυμησω. Κουβαλαγα πάντα κάτι να έχω μαζί μου για φαί και νερό. Τώρα ευτυχώς το έχω ξεπεράσει αυτό γιατί ο φόβος δεν παλεύεται. 

Έχω ορθοστατική υπόταση μου είχε πει ο καρδιολόγος. 

Χχμμ κατάλαβα!! Και γω στίγμα και ορθοστατικη υπόταση γιαυτό λιποθυμαω μια ζωη 😄!! Πρέπει απλά να τρώμε κάτι αλμυρό κυρίως μετά από αιματολογική εξέταση και εννοείται να μην στεκόμαστε όρθιες για πολύ ώρα, εγώ ούτε 5 λεπτά δε μπορώ ορθια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι μετά την doppler μενει μόνο ο καρδιοτοκογραφος, θα φάμε σοκολατααααα😁😁Πλησιάζει και η δική σου doppler, τίποτα δεν έμεινε, σκέψου τι άλλο έχεις να πάρεις και ξαμολυθειτε στα μαγαζιά 😄

Μπορω να την παρω την σοκολατα σε μορφη παγωτου ? :P

Ολο και κατι θα βρω, αν ειναι να χαλασω λεφτα βρίσκω! Το θεμα ειναι οτι ο καιρος πλησιαζει και πρεπει να κανουμε οικονομια! Κι εδω γελανε! Χαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα φίλη μου. Επανέρχομαι σε αυτό που λέγαμε. Λοιπόν χθες πήρα και εγώ τον πολυπόθητο κωδικό. Το δοκίμασα σήμερα. 

Από 10/7 μου λεει ξεκινά η άδεια μου. :)

Καλημερα! εεεε δεν τα ελεγα??? Χαχαχα!! θα με σεβεσαι, ειμαι και μεγαλύτερη σου! :P Χαχαχαχα!! 

Μια χαρα ειναι ο μπεμπουλης σου ❤️ Διαβασα τα σχολια σας ολα ;) 

Εγω κοριτσια πιεση ειχα παντα 11 τη μεγαλη τωρα ομως οσες φορες με μετραει η γιατρος μου βρισκει 12 και μου λεει οτι ειναι νορμαλ, μετα τη εγκυμοσυνη θα γυρισω στο 11 λεει αν και πιστευει οτι 12 μου βρισκει επειδη εχω αγωνια και ενταση καθε φορα να δω το μωρο. Αρκει που δεν την ανυσηχει.

Μπανανες που αναφερατε εχω πολυ καιρο να παρω με τοσα φρουτα, αλλα μαλλον θα παρω αφου θα βοηθαει στις κραμπες. Αν κι ακομα δεν εχω... Εμενα με ενοχλει το συνδρομο ανυσηχων ποδιων. Μου εδωσε μια κρεμα η γιατρος αλλα δεν κανει τιποτα. Οποτε οταν ξαπλωνω, θελω απλα να κουναω συνεχεια τα ποδια μου με αποτελεσμα να νευριαζω και να μην μπορω να κοιμηθω... Χθες το βραδυ δλδ παλι τα ιδια.

Ειχαμε πεταχτει για ενα μπανακι για καμια ωρα αλλα δεν κολυμπησα πολυ γτ ενιωθα τραβηγματα δεξια κι αριστερα στην κοιλια μου. Δεν πειραζει ομως, μια βουτια την καναμε και πηραμε λιγη δροσια. Αλλα με τα ποδια νευριασα πολυ. Θα γραψω ερωτηση στο κεντρικο φορουμ μηπως κανα αλλο κοριτσι το εχει αντιμετωπισει κι ειχε βρει κανα κολπακι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ang87 είπε:

Καλημέρα! Είμαι μελλουσα μανουλα Οκτωβρίου (8/10). Υπολογισα οτι η δική μου αδεια θα ξεκινησει απο Δευτερα 14/8. Αρα ο γιατρος μου πρεπει να βγαλει τη βεβαιωση Παρασκευη 11/8, σωστα; Γιατι Κυριακη δεν ειναι εργασιμη...

Και κατι αλλο..Η βεβαιωση αυτη βγαινει ηλεκτρονικα οπως και οι αναρρωτικες αδειες ή χειρογραφα;

Εμένα η αδεια μου ξεκινά σήμερα, μόλις έκανα την αίτηση και από το γιατρό είχα ζητήσει τη βεβαίωση εδώ και 2 μήνες, δηλαδή γ΄ραφει πάνω ημερομηνία έκδοσης 2/5 εβδομάδα 24η. Δεν εχω καταλάβει να παίζει ρόλο το πότε στην εκδίδει ο γιατρός. Όταν κάνεις την αίτηση, καταχωρείς τον αριθμό βεβαίωσης σε ένα πεδίο μετά πατάς αναζήτηση και βγαίνουν από κάτω όλα τα στοιχεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μπορω να την παρω την σοκολατα σε μορφη παγωτου ? :P

Ολο και κατι θα βρω, αν ειναι να χαλασω λεφτα βρίσκω! Το θεμα ειναι οτι ο καιρος πλησιαζει και πρεπει να κανουμε οικονομια! Κι εδω γελανε! Χαχαχα!!

Αχ καλή μου θα σε γελάσω, τι καλά που θα τανε να σκάσω μύτη με ένα πύραυλο 4*4 γεμάτη σοκολάτες 😄, να πιάνεται?? Αν και εγώ πρέπει να είμαι 8μιση ώρα το πρωί εκεί οπότε καταλαβαίνετε ότι θα έχω θέμα στην πορεία 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2023 at 10:18 ΠΜ, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα Ειρηνάκι! 

Δόξα το θεό, ειμαστε ολοι καλα ❤️ 

Εμείς πήγαμε Κινετα την Παρασκευή, απο θερμοκρασία ήταν καλά, δεν μπήκα με την πρώτη αλλά μετα απο 4-5 λεπτά ειχα βουτηξει. Εχει μαγαζιά εκεί, βέβαια τα σ/κ χρεώνουν τις ξαπλώστρες πλέον και νευριάζω γιατι είναι τέτοια η ποιότητα που δεν ειναι να τις χρεώνουν... αλλά το έμαθαν όλοι 2 χρόνια τώρα και σε βάζουν και τις πληρώνεις. Οπότε σ/κ δεν πάμε :P Σήμερα σκεφτόμαστε να ξαναπάμε αν και βλέπω οτι εχει αέρα πράγμα που σημαίνει ότι μπορει να φέρει βρωμιές η θάλασσα και να παμε τσάμπα. Αλλά θα δουμε! 

Εσεις εχετε θάλασσα κοντα? 

Κινετα ωραία είναι!! Μπα όχι δεν έχουμε πάμε εδώ γύρω είναι στα 45 λεπτα το πιο κοντινό. Είχαμε πάει στα Καλύβια, καλά ήταν αλλά γινόταν ο χαμός και θα ήθελα κάτι σε πιο ήρεμο.... Κινετα όταν είχα πάει πριν δύο χρόνια θυμάμαι ήταν κρύσταλλο η θαλασσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

@Eir_ma @Mummy2be από τον 6ο μήνα και μετά συνεχίσαν  οι εμέτοι μια φορά στο τόσο, για παράδειγμα 2 φορές το μήνα και αν! Κατάλαβα ότι τρώω σχετικά γρήγορα γιατί λόγω σακχάρου πρέπει να τρώω μέσα σε ένα τέταρτο και αγχωνομουνα οπότε μου καθόταν βαρύ το φαγητό άρχισα να ιδρώνω να ζαλίζομαι ξαφνικά να με πιάνει πόνος στο στομάχι και έκανα. Κάθε φορά το ίδιο πράγμα συνέβαινε, από τότε που τρώω πιο αργά και κυρίως κάνω διαλλειματα για να ρευομαι τα πάω καλυτερα. Εκεί ήταν όλο το μυστικό στο ρεψιμο, όπως τα μωρακια 😂. Κυριολεκτικά νιώθω σαν μωρό, όλη μέρα κοιμάμαι, τρώω και πίνω 180 ml γάλα 3 φορές την μέρα, τόσο πίνει και η ανιψιά μου😄

Αααα κατάλαβα, εσύ κάνεις πρόβες για το μωρό από τώρα στον εαυτό σου🤣🤣🤣. Άντε κι εγώ δεν ξέρω νομίζω δεν αντέχω άλλο, δεν την απολαμβάνω και τόσο αυτή την εγκυμοσύνη σε σχέση με τις άλλες, μετράω αντίστροφα να γεννήσω. Υπομονηηηη λίγο έμεινε❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Αχ καλή μου θα σε γελάσω, τι καλά που θα τανε να σκάσω μύτη με ένα πύραυλο 4*4 γεμάτη σοκολάτες 😄, να πιάνεται?? Αν και εγώ πρέπει να είμαι 8μιση ώρα το πρωί εκεί οπότε καταλαβαίνετε ότι θα έχω θέμα στην πορεία 😂😂

τωρα με τοση ζεστη που να φας σοκολατα! Ενω ενα παγωτακι ανετααααα :P :P

Πολυ πρωι σε εβαλαν, πως να πας τοσο νωρις? Απαπα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Aria1985 είπε:

Εμένα η αδεια μου ξεκινά σήμερα, μόλις έκανα την αίτηση και από το γιατρό είχα ζητήσει τη βεβαίωση εδώ και 2 μήνες, δηλαδή γ΄ραφει πάνω ημερομηνία έκδοσης 2/5 εβδομάδα 24η. Δεν εχω καταλάβει να παίζει ρόλο το πότε στην εκδίδει ο γιατρός. Όταν κάνεις την αίτηση, καταχωρείς τον αριθμό βεβαίωσης σε ένα πεδίο μετά πατάς αναζήτηση και βγαίνουν από κάτω όλα τα στοιχεία.

Καλοφαγωτη η αδεια! Μιλαμε παντα για βεβαιωση ηλεκτρονική μεσω του συστηματος αναρρωτικων αδειων;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κινετα ωραία είναι!! Μπα όχι δεν έχουμε πάμε εδώ γύρω είναι στα 45 λεπτα το πιο κοντινό. Είχαμε πάει στα Καλύβια, καλά ήταν αλλά γινόταν ο χαμός και θα ήθελα κάτι σε πιο ήρεμο.... Κινετα όταν είχα πάει πριν δύο χρόνια θυμάμαι ήταν κρύσταλλο η θαλασσα

Εξαρταται απο τον αέρα. Βασικα η θαλασσα αυτη ηταν πραγματι κρυσταλλο,αλλά μετα τις φωτιες κατεβηκαν στη θαλασσα με τις βροχες βρωμες... Πλεον εχει καθαρισει παλι, αλλα πιστεψε με ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση. Αναλογα ομως με τον αερα φερνει κατι φύκια, οχι βρωμιά, απλά φέρνει λίγα πράσινα στην επιφανεια....

Εγω αποφευγω τα σ/κ απο θεμα κοσμου. Βλεπεις τα λαδια στην επιφανεια της θαλασσας... αηδια με πιανει. Οποτε αφου την εχουμε τοσο κοντα, παμε τις καθημερινες και δεν παμε το σ/κ. Θα μου πεις αλλοι δεν προλαβαινουν καθημερινες... Για αυτο το μοιραζόμαστε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! εεεε δεν τα ελεγα??? Χαχαχα!! θα με σεβεσαι, ειμαι και μεγαλύτερη σου! :P Χαχαχαχα!! 

Μια χαρα ειναι ο μπεμπουλης σου ❤️ Διαβασα τα σχολια σας ολα ;) 

Εγω κοριτσια πιεση ειχα παντα 11 τη μεγαλη τωρα ομως οσες φορες με μετραει η γιατρος μου βρισκει 12 και μου λεει οτι ειναι νορμαλ, μετα τη εγκυμοσυνη θα γυρισω στο 11 λεει αν και πιστευει οτι 12 μου βρισκει επειδη εχω αγωνια και ενταση καθε φορα να δω το μωρο. Αρκει που δεν την ανυσηχει.

Μπανανες που αναφερατε εχω πολυ καιρο να παρω με τοσα φρουτα, αλλα μαλλον θα παρω αφου θα βοηθαει στις κραμπες. Αν κι ακομα δεν εχω... Εμενα με ενοχλει το συνδρομο ανυσηχων ποδιων. Μου εδωσε μια κρεμα η γιατρος αλλα δεν κανει τιποτα. Οποτε οταν ξαπλωνω, θελω απλα να κουναω συνεχεια τα ποδια μου με αποτελεσμα να νευριαζω και να μην μπορω να κοιμηθω... Χθες το βραδυ δλδ παλι τα ιδια.

Ειχαμε πεταχτει για ενα μπανακι για καμια ωρα αλλα δεν κολυμπησα πολυ γτ ενιωθα τραβηγματα δεξια κι αριστερα στην κοιλια μου. Δεν πειραζει ομως, μια βουτια την καναμε και πηραμε λιγη δροσια. Αλλα με τα ποδια νευριασα πολυ. Θα γραψω ερωτηση στο κεντρικο φορουμ μηπως κανα αλλο κοριτσι το εχει αντιμετωπισει κι ειχε βρει κανα κολπακι... 

Είσαι πολύ μπροστά βρε φίλη. Αχαχαχαχα. Respect :P

Κορίτσια, τώρα το συνειδητοποίησα, πρέπει να φάμε πριν την Doppler? Εμένα δεν μου είπε κάτι ο γιατρός. 

Πόση ώρα πριν ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Είσαι πολύ μπροστά βρε φίλη. Αχαχαχαχα. Respect :P

Κορίτσια, τώρα το συνειδητοποίησα, πρέπει να φάμε πριν την Doppler? Εμένα δεν μου είπε κάτι ο γιατρός. 

Πόση ώρα πριν ?

 

Οχι πριν την doppler δεν τρώμε κάτι, μόνο αν σου το ζητήσει ο γιατρός  τρως κανένα σοκολάτακι!! Για τον καρδιοτοκογραφο λέμε που μου ειπε ο γιατρός ότι θα πάρω την πιο απαγορευτική σοκολάτα που κυκλοφορεί και θα την φάω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Οχι πριν την doppler δεν τρώμε κάτι, μόνο αν σου το ζητήσει ο γιατρός  τρως κανένα σοκολάτακι!! Για τον καρδιοτοκογραφο λέμε που μου ειπε ο γιατρός ότι θα πάρω την πιο απαγορευτική σοκολάτα που κυκλοφορεί και θα την φάω 😂

Ναι μωρέ τα μπέρδεψα στο μυαλο μου. Αχαχαχα. Η ζέστη φταίει :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι μωρέ τα μπέρδεψα στο μυαλο μου. Αχαχαχα. Η ζέστη φταίει :P

 

😂😂 Έλα μωρέ μια παρέα είμαστε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην λετε για ζεστη, και εχω 2 προσκλητηρια για γαμους 8 και 15 Ιουλίου!! Πως θα ντυθω να παμε??? Και κυριως τι παπουτσια να βαλω? Κοριτσια, εμενα τα ποδια μου μετα το μεσημερι πρηζονται αρκετα με αποτελεσμα να μου κανουν μονο κατι φλατ περσυνα που εχουν παρει το πόδι δλδ. Παράγγειλα τελειο σανδάλι απο Tamaris ανατομικο με τα στολιδια του να βγαλω τις υποχρεώσεις μου και δεν μου μπαινει :D :D :D Εσεις εχετε πρησμένα πόδια? Η μάνα μου λεει "εεετσι ειναι τα κοριτσια". Επιστημονικη αποψη δηλαδη 🤣

Και καλα τον εναν μπορω να τον κανω skip, θα πανε και η μανουλα, άνετα πασαρω το δώρο μου να το δώσουν εκείνοι και να μην παμε, αλλα ο αλλος ειναι φιλος του αντρα μου απο το σχολειο και θα πρέπει να παμε! Με βλέπω τελευταια στιγμη να φτάνουμε στην εκκλησια. 7 ο γαμος? 8 παρα τεταρτο εγω στην εκκλησια! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Μην λετε για ζεστη, και εχω 2 προσκλητηρια για γαμους 8 και 15 Ιουλίου!! Πως θα ντυθω να παμε??? Και κυριως τι παπουτσια να βαλω? Κοριτσια, εμενα τα ποδια μου μετα το μεσημερι πρηζονται αρκετα με αποτελεσμα να μου κανουν μονο κατι φλατ περσυνα που εχουν παρει το πόδι δλδ. Παράγγειλα τελειο σανδάλι απο Tamaris ανατομικο με τα στολιδια του να βγαλω τις υποχρεώσεις μου και δεν μου μπαινει :D :D :D Εσεις εχετε πρησμένα πόδια? Η μάνα μου λεει "εεετσι ειναι τα κοριτσια". Επιστημονικη αποψη δηλαδη 🤣

Και καλα τον εναν μπορω να τον κανω skip, θα πανε και η μανουλα, άνετα πασαρω το δώρο μου να το δώσουν εκείνοι και να μην παμε, αλλα ο αλλος ειναι φιλος του αντρα μου απο το σχολειο και θα πρέπει να παμε! Με βλέπω τελευταια στιγμη να φτάνουμε στην εκκλησια. 7 ο γαμος? 8 παρα τεταρτο εγω στην εκκλησια! :D

Και γω πρήζομαι λίγο το βράδυ κυρίως, η αν έχω περπατήσει, δεν μας βοηθάει η ζέστη καθόλου μωρέ!! Περιόρισε και εσύ αν θες λίγο το αλάτι αν είναι, καλό θα κανει!! Και γω κάτι φλατ πέδιλα θα βάλω την Κυριακή στην βάπτιση της ανιψιας μου, που τελικά δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω αλλά λέμε τώρα σε περίπτωση που😄!! Εμάς 12 η ώρα είναι 1 θα φτάσω κυριολεκτικά γιατί σκέφτομαι να πάω μόνο στο τραπέζι αφού η το εξωκκλήσι δεν θα έχει ούτε ανεμιστήρα 😯!! Μήπως να τα βοηθήσεις εκείνη την ημέρα βάζοντας τα σε λίγο κρυο νερό και κρατώντας τα ψηλά για να σου μπουν τα σανδάλια και μετά στο τραπέζι από κάτω τα βγάζεις κιόλας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω πρήζομαι λίγο το βράδυ κυρίως, η αν έχω περπατήσει, δεν μας βοηθάει η ζέστη καθόλου μωρέ!! Περιόρισε και εσύ αν θες λίγο το αλάτι αν είναι, καλό θα κανει!! Και γω κάτι φλατ πέδιλα θα βάλω την Κυριακή στην βάπτιση της ανιψιας μου, που τελικά δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω αλλά λέμε τώρα σε περίπτωση που😄!! Εμάς 12 η ώρα είναι 1 θα φτάσω κυριολεκτικά γιατί σκέφτομαι να πάω μόνο στο τραπέζι αφού η το εξωκκλήσι δεν θα έχει ούτε ανεμιστήρα 😯!! Μήπως να τα βοηθήσεις εκείνη την ημέρα βάζοντας τα σε λίγο κρυο νερό και κρατώντας τα ψηλά για να σου μπουν τα σανδάλια και μετά στο τραπέζι από κάτω τα βγάζεις κιόλας 

Αλάτι στο φαγητο δεν βαζω πολύ ούτως ή άλλως, βαζω πολύ λίγο γιατι δεν το θελει ο αντρας μου. Προ εγκυμοσυνης εγω έβαζα στο πιατο μου για να καταλαβεις, αλλα τωρα δεν βαζω πλεον. 

12 η ωρα πως θα πας??? Ανασα δεν θα παίρνεις, μήπως να πας αμέσως στο τραπέζι κι εσυ? Που θα σταθείς μεσα στη ζεστη? 

Τα σανδαλια μου δεν παιζει να μπουν δυστυχως. Τα κρατησα να τα βαλω του χρόνου, που θα κυνηγαω τη μπεμπα οταν θα κανει τα πρωτα της βήματα ❤️ Θα βαλω τα περσυνα, δεν θα σκάσω κιολας! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...