Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Μummy to be θα γεννήσω και εγώ στο Ιασώ τέλος Ιουλίου 26 με 30 θα δουμε,με προγραμματισμένη καισαρική, αλλά δεν μου έχουν αναφέρει καν τον καρδιοτοκογράφο.Επίσης ηθελα να ρωτήσω αν γεννάει στο Ιασώ και άλλη κοπέλα εκείνες τις ημέρες. Ο αιματοκρίτης μου είναι 35,4 μου είπαν είναι εντάξει για έγκυο.Επίσης κορίτσια όταν ειμαι ορθια αρκετή ωρα ,αλλά και καθιστή σε καρέκλα πρίζονται τα  πόδια χαμηλά και οι αστραγάλοι.Αλλά και καθιστή στο κρεββάτι δεν ξέρω αν είναι καλό για το μωρό.Εσείς τι κάνετε , πως βολεύεστε μέσα στην μέρα, ? Θα μπω στην 36 εβδομάδα σε 3 μέρες και  ομπέμπης κουνιέται , τον νιώθω συνέχεια και με μεγαλυτερη ένταση, και εχει και λόξυγγα.Και εσείς έτσι νιώθετε?

Ιωάννα έχεις πολύ καλό αιματοκριτη μπράβο σου! Το πρήξιμο είναι αναπόφευκτο τώρα στον μήνα μας και δεν βοηθάει και η ζέστη, το χειροτερευει! Και γω ψιλοπρηζομαι αν περπατήσω αρκετά άλλα σε γενικές γραμμές όχι, μου έχει περιορίσει πολύ και το αλάτι ο γιατρός και βοήθησε πολύ! Με την πρώτη ευκαιρία να βάζεις τα πόδια σου ψηλά με ένα μαξιλάρι από κάτω, περιόρισε το αλάτι και πολύ νερό!! Μια εβδομάδα διαφορά έχουμε, εγώ δεν έχω καταλάβει τον λοξυγγα ακόμα,δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση, έχει έντονη δραστηριότητα όμως και με κουράζει πολλές φορές και με πονάει! Εντωμεταξύ πιστεύω ότι έχει πάρει θέση γτ η κοιλιά μου χαμήλωσε απότομα μέσα σε μια μέρα και την νιώθω δεξιά και αριστερά χαμηλά σαν να σπρώχνει!! Ανυπομονώ να την δω και να καταλάβω τι γίνεται, έξω από τον έμβρυολόγο είμαι περιμένω να μπω για την δεύτερη doppler

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ιωάννα έχεις πολύ καλό αιματοκριτη μπράβο σου! Το πρήξιμο είναι αναπόφευκτο τώρα στον μήνα μας και δεν βοηθάει και η ζέστη, το χειροτερευει! Και γω ψιλοπρηζομαι αν περπατήσω αρκετά άλλα σε γενικές γραμμές όχι, μου έχει περιορίσει πολύ και το αλάτι ο γιατρός και βοήθησε πολύ! Με την πρώτη ευκαιρία να βάζεις τα πόδια σου ψηλά με ένα μαξιλάρι από κάτω, περιόρισε το αλάτι και πολύ νερό!! Μια εβδομάδα διαφορά έχουμε, εγώ δεν έχω καταλάβει τον λοξυγγα ακόμα,δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση, έχει έντονη δραστηριότητα όμως και με κουράζει πολλές φορές και με πονάει! Εντωμεταξύ πιστεύω ότι έχει πάρει θέση γτ η κοιλιά μου χαμήλωσε απότομα μέσα σε μια μέρα και την νιώθω δεξιά και αριστερά χαμηλά σαν να σπρώχνει!! Ανυπομονώ να την δω και να καταλάβω τι γίνεται, έξω από τον έμβρυολόγο είμαι περιμένω να μπω για την δεύτερη doppler

Καλή σου επιτυχία Μαρίκα ! Περιμένουμε τα όμορφα νέα σου 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις βγήκα και πεταω!! Μας έφτιαξε την διάθεση ο γιατρός, χαλάλι η κούραση που είχα, τσίμπησαμε και το δωράκι μας 😉 δεν ξέρω τι έχει μέσα, λογικά κάποια  δείγματα, όταν το ανοίξω θα σας πω!! Μας είπε ότι τα πράγματα είναι υπερβολικά καλά, το μωρό σου λέει μεγαλώνει σωστά, τρέφετε σωστά, οξυγωνετε σωστα, ο εγκέφαλος της εξαιρετικός και ομφάλιος λωρος πιο τέλειος δεν γινόταν!! Είμαστε στα 2,500 kg, 35η εβδομάδα, έχει πάρει καταπληκτική θέση, πλακουντας, τράχηλος 3,1cm ,αμνιακο υγρό όλα τέλεια!!Εντυπωσιάστηκε που μόνο με διατροφή κατάφερα να έχω τον διαβήτη τόσο καλά ρυθμισμένο ώστε να μην έχει επηρεαστεί τίποτα στο παιδι, αν συνεχίσω έτσι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Αυτά μας είπε ο γιατρόυλης.. Αα και το σημαντικότερο..... μου έκανε βιοφυσικό προφιλ ήταν ένα μηχάνημα σαν θερμόμετρο από αυτά που βάζουμε στο μέτωπο και ήταν  σαν ρευμα που στο έβαζε στην κοιλιά και στρεσάρει το μωρό για να δει πως θα ανταποκριθεί σε αυτό το ερεθισμα και τα έκανε όλα... ααα αυτό το μικρό μας λέει είναι γατονι 😂ανέβασε αμέσως παλμούς και τους έριξε αμέσως, ακούει πολύ καλα, κουνιέται, καρδιακή λειτουργία άψογη!!Είναι ίδια ο μπαμπάς της, επιβεβαιωμενο κι από τον γιατρό 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μόλις βγήκα και πεταω!! Μας έφτιαξε την διάθεση ο γιατρός, χαλάλι η κούραση που είχα, τσίμπησαμε και το δωράκι μας 😉 δεν ξέρω τι έχει μέσα, λογικά κάποια  δείγματα, όταν το ανοίξω θα σας πω!! Μας είπε ότι τα πράγματα είναι υπερβολικά καλά, το μωρό σου λέει μεγαλώνει σωστά, τρέφετε σωστά, οξυγωνετε σωστα, ο εγκέφαλος της εξαιρετικός και ομφάλιος λωρος πιο τέλειος δεν γινόταν!! Είμαστε στα 2,500 kg, 35η εβδομάδα, έχει πάρει καταπληκτική θέση, πλακουντας, τράχηλος 3,1cm ,αμνιακο υγρό όλα τέλεια!!Εντυπωσιάστηκε που μόνο με διατροφή κατάφερα να έχω τον διαβήτη τόσο καλά ρυθμισμένο ώστε να μην έχει επηρεαστεί τίποτα στο παιδι, αν συνεχίσω έτσι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Αυτά μας είπε ο γιατρόυλης.. Αα και το σημαντικότερο..... μου έκανε βιοφυσικό προφιλ ήταν ένα μηχάνημα σαν θερμόμετρο από αυτά που βάζουμε στο μέτωπο και ήταν  σαν ρευμα που στο έβαζε στην κοιλιά και στρεσάρει το μωρό για να δει πως θα ανταποκριθεί σε αυτό το ερεθισμα και τα έκανε όλα... ααα αυτό το μικρό μας λέει είναι γατονι 😂ανέβασε αμέσως παλμούς και τους έριξε αμέσως, ακούει πολύ καλα, κουνιέται, καρδιακή λειτουργία άψογη!!Είναι ίδια ο μπαμπάς της, επιβεβαιωμενο κι από τον γιατρό 😄

Μπράβο!!!!!!!!!!!!

Φανταστικά νέα.!!! Εύχομαι όλες μας να έχουμε τόσο καλά νέα όσο εσύ :)

γιατί έκανες 2η φορά doppler? Συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι!

τι ωρίμανση είχε ο πλακούντας σου?

ΕΜένα βρε κορίτσια 30+1 ο τράχηλος ήταν 2,7. Προβληματιστηκα. Ψάχνω και στο ίντερνετ και για την εβδομάδα εκείνη λένε 3 και πάνω. Πρώτη φορά το μετρήσαμε τόσο. Ο γιατρός πάλι χαλαρός. Λέει είναι μια χαρά. Κάτω από 2,3 μας προβληματίζει. Σε μια εβδομάδα ακριβώς έχω Doppler. Για να δούμε πόσο θα τον μετρήσει. 😕

το καλό είναι ότι Παρασκευή είναι η τελευταία μέρα δουλειάς οπότε μετά θα είμαι όλη μέρα ξάπλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μπράβο!!!!!!!!!!!!

Φανταστικά νέα.!!! Εύχομαι όλες μας να έχουμε τόσο καλά νέα όσο εσύ :)

γιατί έκανες 2η φορά doppler? Συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι!

τι ωρίμανση είχε ο πλακούντας σου?

ΕΜένα βρε κορίτσια 30+1 ο τράχηλος ήταν 2,7. Προβληματιστηκα. Ψάχνω και στο ίντερνετ και για την εβδομάδα εκείνη λένε 3 και πάνω. Πρώτη φορά το μετρήσαμε τόσο. Ο γιατρός πάλι χαλαρός. Λέει είναι μια χαρά. Κάτω από 2,3 μας προβληματίζει. Σε μια εβδομάδα ακριβώς έχω Doppler. Για να δούμε πόσο θα τον μετρήσει. 😕

το καλό είναι ότι Παρασκευή είναι η τελευταία μέρα δουλειάς οπότε μετά θα είμαι όλη μέρα ξάπλα. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκό μου κορίτσι!!Μακάρι όλες να συνεχίσουμε έτσι, τα έχουμε καταφέρει πολύ καλά ως εδώ ❤️Την επανέλαβα γιατί έτσι έκρινε ο εβρυολογος και ο γυναικολόγος μου, λόγω περιδεσης αλλά και ιστορικού με πρόωρο τοκετο! Επίσης μου είχαν πει ότι ψηφίστηκε για υποχρεωτική από δω και πέρα να γίνεται διπλή η doppler για όλες τις έγκυες!! Ο πλακουντας μου είναι πρόσθιος υψηλός και ωρίμανση grade II!! Πάντως και γω αυτό που σου είπε ο γιατρός σου γνωρίζω ότι για 2,3cm και κάτω ανησυχουμε, μια χαρά είναι ο τράχηλος σου, μην το σκέφτεσαι!! Παίρνεις και προγεστερονη? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκό μου κορίτσι!!Μακάρι όλες να συνεχίσουμε έτσι, τα έχουμε καταφέρει πολύ καλά ως εδώ ❤️Την επανέλαβα γιατί έτσι έκρινε ο εβρυολογος και ο γυναικολόγος μου, λόγω περιδεσης αλλά και ιστορικού με πρόωρο τοκετο! Επίσης μου είχαν πει ότι ψηφίστηκε για υποχρεωτική από δω και πέρα να γίνεται διπλή η doppler για όλες τις έγκυες!! Ο πλακουντας μου είναι πρόσθιος υψηλός και ωρίμανση grade II!! Πάντως και γω αυτό που σου είπε ο γιατρός σου γνωρίζω ότι για 2,3cm και κάτω ανησυχουμε, μια χαρά είναι ο τράχηλος σου, μην το σκέφτεσαι!! Παίρνεις και προγεστερονη? 

 

Όχι όχι είναι αρνητικός για προγεστερόνη. Από την 15η εβδομάδα ένιωθα συσπάσεις (σφίξιμο μήτρας). Μετράγαμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα (εγώ το ζήτησα γιατί φοβόμουν) . Τον μετραγαμε από 3-4 cm. Τώρα έχουν μειωθεί οι συσπάσεις κατά πολύ (από μόνες τους) αλλά μειώθηκε ο τράχηλος. Χαχα. Δεν ήθελε να μου δώσει προγεστερόνη τζάμπα. Είναι κατά της χρήσης πολλών φαρμάκων. Θέλει όσο πιο φυσικά γίνεται. Εννοείται όμως χωρίς να σε θέσει σε κίνδυνο. Αν είχα κοντό τράχηλο σίγουρα θα δρούσε αλλιώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Όχι όχι είναι αρνητικός για προγεστερόνη. Από την 15η εβδομάδα ένιωθα συσπάσεις (σφίξιμο μήτρας). Μετράγαμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα (εγώ το ζήτησα γιατί φοβόμουν) . Τον μετραγαμε από 3-4 cm. Τώρα έχουν μειωθεί οι συσπάσεις κατά πολύ (από μόνες τους) αλλά μειώθηκε ο τράχηλος. Χαχα. Δεν ήθελε να μου δώσει προγεστερόνη τζάμπα. Είναι κατά της χρήσης πολλών φαρμάκων. Θέλει όσο πιο φυσικά γίνεται. Εννοείται όμως χωρίς να σε θέσει σε κίνδυνο. Αν είχα κοντό τράχηλο σίγουρα θα δρούσε αλλιώς. 

Όσο πλησιάζουμε προς το τέλος είναι φυσιολογικό να μειώνεται ο τράχηλος έτσι πολλές γυναίκες από 28η εβδομάδα κ μετά εχουν μείωση. Μάλιστα η δική σου δεν είναι καν κάτω από το 2.5 που μου είχαν πει εμένα στην β επιπέδου φαντάσου. Οπότε σίγουρα ο γιατρός σου καλά κάνει και δεν σου δίνει προγεστερόνη και γενικά που το βλέπει έτσι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Όχι όχι είναι αρνητικός για προγεστερόνη. Από την 15η εβδομάδα ένιωθα συσπάσεις (σφίξιμο μήτρας). Μετράγαμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα (εγώ το ζήτησα γιατί φοβόμουν) . Τον μετραγαμε από 3-4 cm. Τώρα έχουν μειωθεί οι συσπάσεις κατά πολύ (από μόνες τους) αλλά μειώθηκε ο τράχηλος. Χαχα. Δεν ήθελε να μου δώσει προγεστερόνη τζάμπα. Είναι κατά της χρήσης πολλών φαρμάκων. Θέλει όσο πιο φυσικά γίνεται. Εννοείται όμως χωρίς να σε θέσει σε κίνδυνο. Αν είχα κοντό τράχηλο σίγουρα θα δρούσε αλλιώς. 

Καλημέρα 🙂 οντως η προγεστερονη είναι φουλ ορμόνη αλλά είναι και θαυματουργή!! Όπως και να χει ο γιατρός σου ξέρει τι κάνει και κυρίως το μήκος του τράχηλου είναι μια χαρά!!! Εξάλλου είναι φυσιολογικό να μειώνεται και γω με 3,8 ξεκίνησα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μόλις βγήκα και πεταω!! Μας έφτιαξε την διάθεση ο γιατρός, χαλάλι η κούραση που είχα, τσίμπησαμε και το δωράκι μας 😉 δεν ξέρω τι έχει μέσα, λογικά κάποια  δείγματα, όταν το ανοίξω θα σας πω!! Μας είπε ότι τα πράγματα είναι υπερβολικά καλά, το μωρό σου λέει μεγαλώνει σωστά, τρέφετε σωστά, οξυγωνετε σωστα, ο εγκέφαλος της εξαιρετικός και ομφάλιος λωρος πιο τέλειος δεν γινόταν!! Είμαστε στα 2,500 kg, 35η εβδομάδα, έχει πάρει καταπληκτική θέση, πλακουντας, τράχηλος 3,1cm ,αμνιακο υγρό όλα τέλεια!!Εντυπωσιάστηκε που μόνο με διατροφή κατάφερα να έχω τον διαβήτη τόσο καλά ρυθμισμένο ώστε να μην έχει επηρεαστεί τίποτα στο παιδι, αν συνεχίσω έτσι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Αυτά μας είπε ο γιατρόυλης.. Αα και το σημαντικότερο..... μου έκανε βιοφυσικό προφιλ ήταν ένα μηχάνημα σαν θερμόμετρο από αυτά που βάζουμε στο μέτωπο και ήταν  σαν ρευμα που στο έβαζε στην κοιλιά και στρεσάρει το μωρό για να δει πως θα ανταποκριθεί σε αυτό το ερεθισμα και τα έκανε όλα... ααα αυτό το μικρό μας λέει είναι γατονι 😂ανέβασε αμέσως παλμούς και τους έριξε αμέσως, ακούει πολύ καλα, κουνιέται, καρδιακή λειτουργία άψογη!!Είναι ίδια ο μπαμπάς της, επιβεβαιωμενο κι από τον γιατρό 😄

Ενταξει, διαβαζω τα νεα σου και χαμογελάω όπως θα έκανα αν το ελεγε η κολλητη μου ❤️ Τελικά έχουμε γινει ωραια παρέα εδώ μέσα 😊 Μπράβο βρε κοριτσάρα τα νεα σου ειναι υπέροχα, τι να πει κανεις? Φτου φτου φτου, όλα πάνε υπέροχα, δο΄ξα το Θεό που φυλάει εκει μέσα το μπεμπάκι! Μου εφτιαξες τη μερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ιωάννα έχεις πολύ καλό αιματοκριτη μπράβο σου! Το πρήξιμο είναι αναπόφευκτο τώρα στον μήνα μας και δεν βοηθάει και η ζέστη, το χειροτερευει! Και γω ψιλοπρηζομαι αν περπατήσω αρκετά άλλα σε γενικές γραμμές όχι, μου έχει περιορίσει πολύ και το αλάτι ο γιατρός και βοήθησε πολύ! Με την πρώτη ευκαιρία να βάζεις τα πόδια σου ψηλά με ένα μαξιλάρι από κάτω, περιόρισε το αλάτι και πολύ νερό!! Μια εβδομάδα διαφορά έχουμε, εγώ δεν έχω καταλάβει τον λοξυγγα ακόμα,δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση, έχει έντονη δραστηριότητα όμως και με κουράζει πολλές φορές και με πονάει! Εντωμεταξύ πιστεύω ότι έχει πάρει θέση γτ η κοιλιά μου χαμήλωσε απότομα μέσα σε μια μέρα και την νιώθω δεξιά και αριστερά χαμηλά σαν να σπρώχνει!! Ανυπομονώ να την δω και να καταλάβω τι γίνεται, έξω από τον έμβρυολόγο είμαι περιμένω να μπω για την δεύτερη doppler

Κορίτσια μου @Marika31 & @ΙΩΑΝΝΑ1972ναι το πρηξιμο ειναι πλεον καθημερινη υποθεση. Εγω επειδη ακομα δουλευω και ειμαι στο γραφειο κατα τις2-3 τα ποδια μου εχουν γινει σαν φρατζολάκια. Εκεινη την ωρα θα παρω λαπτοπ και μετακομιζω στον καναπε. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως με το μαξιλαρι, η γιατρος μου ειπε να μην βαζουμε μαξιλαρι γτ το αιμα δημιουργει λιμνες πραγμα που δεν θελουμε για θρομβωση. Να βαζουμε τα ποδια μεν ψηλα, αλλα στο υψος της λεκανης μας, χωρις επιπλέον μαξιλάρι. 

Εμενα με ανακουφιζει το κρυο νερο και χθες που πηγαμε θαλασσα παλι βγηκα με πολυ αναλαφρα ποδια. Ηταν ωραια και η θαλασσα και κολυμπησα. 

Αλατι εγω εχω μειωσει πολυ στα γευματα και οτι παιρνω πχ ψωμι του τοστ θα παρω χωρις προσθηκη αλατιου και ζαχαρης. Παρολα αυτα ειμαι πρησμενη το βλεπω και το νιωθω. 

Λόξυγκα εχουμε κι εμεις, πιο συχνα πλεον, ανα 2 μερες δηλαδη την νιωθω κανει ενα ρυθμικο τουκ τουκ η κοιλια και ειναι πολυ αστειο να την σκεφτομαι να εχει λοξυγκα ενα τοσο δα πλασμα ❤️ 

Απο δραστηριοτητα κι εμεις εχουμε αρχισει πλεον φουλ, αφου καμια φορα, πιανω κοιλια και της λεω "κοιμησου λιγο βρε καρδουλα μου" :P γιατι με ποναει. Αποψε επειδη δεν κοιμηθηκα καλα, ολη νυχτα κουνιοταν, δεν ξερω ειχε αυπνιες μαλλον κι εκεινη. 

Ιασω λοιπον κι εμεις Ιωαννα μου, αλλα εμεις ειμαι αργοτερα, εγω μπαινω αυριο στην 32η εβδομαδα, εχουμε ακομα λιγο καιρο! Καρδιοτοκογράφημα κανουμε τις τελευταιες εβδομαδες και οι περισσοτεροι γιατροι εχουν στο ιατρειο τους απο οτι λενε κι εδω τα κοριτσια. Εγω δεν εχω ρωτησει, θα την ρωτησω την ερχομενη εβδομαδα που εχω το ραντεβου μου ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλες!!! @Mummy2be σε ευχαριστώ τόσο μα τοσο πολύ, όπως και όλα τα κοριτσια❤️Είναι γεγονός ότι είμαστε μια παρέα και έχουμε μοιραστεί τόσα πράγματα και προσωπικές στιγμές εδώ μέσα που δεν γίνεται να μην νοιαζόμαστε!!το κρύο νερό για τα πόδια είναι όντως τέλειο, με ανακουφίζει και μένα, όχι μαξιλάρι λοιπόν ε? Και που μπορούμε να τα τοποθετούμε όταν είμαστε ξαπλωμένες?? Κορίτσια εσείς που ξερετε η τιμή Τ4 0,68 και ΤSH 1,32 πως σας φαίνονται?? Η Τ4 είναι λίγο χαμηλή από το όριο, σημαίνει κάτι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα μανουλες!!! @Mummy2be σε ευχαριστώ τόσο μα τοσο πολύ, όπως και όλα τα κοριτσια❤️Είναι γεγονός ότι είμαστε μια παρέα και έχουμε μοιραστεί τόσα πράγματα και προσωπικές στιγμές εδώ μέσα που δεν γίνεται να μην νοιαζόμαστε!!το κρύο νερό για τα πόδια είναι όντως τέλειο, με ανακουφίζει και μένα, όχι μαξιλάρι λοιπόν ε? Και που μπορούμε να τα τοποθετούμε όταν είμαστε ξαπλωμένες?? Κορίτσια εσείς που ξερετε η τιμή Τ4 0,68 και ΤSH 1,32 πως σας φαίνονται?? Η Τ4 είναι λίγο χαμηλή από το όριο, σημαίνει κάτι? 

Ειμαστε φιλεναδες ❤️ 

Μαξιλαρι οχι, καθολου. Ουτε ξαπλωμενες... Δεν ξερω δε θελω να σας παρω στο λαιμο μου, αλλα μου ειπε πως δημιουργονται λιμνες στις φλεβες... Αν μιλησεις με το γιατρο κανε μια ερωτηση το πολυ πολυ αλλα εμενα μου ειπε οχι.

ΤSH το 1,32 ειναι καλα. Εμενα ειναι στο 1.03 και μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι ειναι μια χαρα. Γενικα κατω απο 2.5 θελουμε να ειναι. Τ4 σαν τιμη εγώ δεν εχω δει σε καμια εξεταση μου 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:


Στο πρωτο τρίμηνο ειχα κανει τεστ παπ γιατι Μαρτιο του 2022 ειχα κανει το τελευταιο, οποτε Μαρτιο του 23 επρεπε να επαναλαβω. Καναμε λοιπον το Παπ οπως επρεπε αλλα για καλλιεργεια δεν μου ειπε κατι και με προβλημάτισες τωρα... Γιατι να μην μου έκανε? Τι ακριβώς είδατε σε αυτη την καλλιεργεια? 

 

Νυχτικο με ρομπα θα παρω κι εγω κι ενα νυχτικο εξτρα. Νομιζω 2 αρκουν για το νοσοκομειο μην τυχον λερωθουμε με κάτι κι οταν γυρισουμε σπιτι μας θα ειμαστε διαφορετικά. 

Σουτιεν προβληματιζομαι πολυ με το νουμερο... Τελευταιο σουτιεν που αγορασα ηταν 90F 😳 Τωρα τι θα παρω δεν ξερω...

Πλυσιμο θα κανω εγω την ερχομενη εβδομαδα που ξεκιναει η αδεια μας ❤️ Πηρα ομως απορρυπαντικο Agnotis και ενα απολυμαντικο για επιφανειες baby planet για να καθαρισω την ντουλάπα, την αλλαξιερα, την κουνια. Μαλιστα ξεχασα να δω αν κανει για υφασματα, μηπως πλυνω πχ το αυγο και το βγαλω στον ηλιο. 

Αλλιως ξυδάκι και νεράκι, κλασσικά κι αγαπημενα μαμαδιστικα κολπα ;)

Καλημέρα κορίτσι μου πως είσαι;; Συγγνώμη που πετάγομαι πάλι σαν την πορδή 🤣🤣 αλλά πάρτε 3-4 νυχτικά καλύτερα γτ παίζει πολύ αίμα από κάτω και σίγουρα θα λερωθείτε. Τα λέω από πείρα 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μόλις βγήκα και πεταω!! Μας έφτιαξε την διάθεση ο γιατρός, χαλάλι η κούραση που είχα, τσίμπησαμε και το δωράκι μας 😉 δεν ξέρω τι έχει μέσα, λογικά κάποια  δείγματα, όταν το ανοίξω θα σας πω!! Μας είπε ότι τα πράγματα είναι υπερβολικά καλά, το μωρό σου λέει μεγαλώνει σωστά, τρέφετε σωστά, οξυγωνετε σωστα, ο εγκέφαλος της εξαιρετικός και ομφάλιος λωρος πιο τέλειος δεν γινόταν!! Είμαστε στα 2,500 kg, 35η εβδομάδα, έχει πάρει καταπληκτική θέση, πλακουντας, τράχηλος 3,1cm ,αμνιακο υγρό όλα τέλεια!!Εντυπωσιάστηκε που μόνο με διατροφή κατάφερα να έχω τον διαβήτη τόσο καλά ρυθμισμένο ώστε να μην έχει επηρεαστεί τίποτα στο παιδι, αν συνεχίσω έτσι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Αυτά μας είπε ο γιατρόυλης.. Αα και το σημαντικότερο..... μου έκανε βιοφυσικό προφιλ ήταν ένα μηχάνημα σαν θερμόμετρο από αυτά που βάζουμε στο μέτωπο και ήταν  σαν ρευμα που στο έβαζε στην κοιλιά και στρεσάρει το μωρό για να δει πως θα ανταποκριθεί σε αυτό το ερεθισμα και τα έκανε όλα... ααα αυτό το μικρό μας λέει είναι γατονι 😂ανέβασε αμέσως παλμούς και τους έριξε αμέσως, ακούει πολύ καλα, κουνιέται, καρδιακή λειτουργία άψογη!!Είναι ίδια ο μπαμπάς της, επιβεβαιωμενο κι από τον γιατρό 😄

Μπράβο κορίτσι μου όλα τέλεια με το μπεμπακι σου πάντα τέτοια!!! Εγώ τώρα έκλεισα ραντεβού όταν θα είμαι 36 εβδομάδων την άλλη Δευτέρα και φαντάζομαι θα ξεκινήσουμε τον καρδιοτοκογραφο κάθε εβδομάδα... Κοντευουμεεεε💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Μπράβο κορίτσι μου όλα τέλεια με το μπεμπακι σου πάντα τέτοια!!! Εγώ τώρα έκλεισα ραντεβού όταν θα είμαι 36 εβδομάδων την άλλη Δευτέρα και φαντάζομαι θα ξεκινήσουμε τον καρδιοτοκογραφο κάθε εβδομάδα... Κοντευουμεεεε💓💓💓

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Ραντεβού με τον γυναικολόγο σου εννοείς?? Εγώ έχω την Παρασκευή θα είμαι 35+3 και θα με βάλει καρδιοτοκογραφο, ανυπομονώ!! Μετά λογικά θα μας βάζεις κάθε εβδομάδα Ειρήνη?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Ραντεβού με τον γυναικολόγο σου εννοείς?? Εγώ έχω την Παρασκευή θα είμαι 35+3 και θα με βάλει καρδιοτοκογραφο, ανυπομονώ!! Μετά λογικά θα μας βάζεις κάθε εβδομάδα Ειρήνη?? 

Ναι με το γυναικολόγο, θα πάω να με δει και θα με στείλει λογικά και για καρδιοτοκογραφο στο μαιευτήριο (δεν έχει στο ιατρείο του εμένα δυστυχώς οπότε κάθε εβδομάδα θα τρέχουμε). Εσένα έχει;ναι όταν μπαίνεις στον μήνα σου κάθε εβδομάδα πας. Κι εγώ που υποτίθεται μένω Αθήνα μια ώρα κάνουμε να φτάσουμε στο μαιευτήριο μη νομίζεις, γιατί εγώ μένω βόρειοδυτικα και το μαιευτήριο είναι νότια στην άλλη άκρη της Αθήνας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι με το γυναικολόγο, θα πάω να με δει και θα με στείλει λογικά και για καρδιοτοκογραφο στο μαιευτήριο (δεν έχει στο ιατρείο του εμένα δυστυχώς οπότε κάθε εβδομάδα θα τρέχουμε). Εσένα έχει;ναι όταν μπαίνεις στον μήνα σου κάθε εβδομάδα πας. Κι εγώ που υποτίθεται μένω Αθήνα μια ώρα κάνουμε να φτάσουμε στο μαιευτήριο μη νομίζεις, γιατί εγώ μένω βόρειοδυτικα και το μαιευτήριο είναι νότια στην άλλη άκρη της Αθήνας. 

Κατάλαβα, είναι κουραστική κι αυτή η Αθήνα! Εμένα έχει καρδιοτοκογραφο ναι, οπότε θα με βάζει και μετά θα κάνουμε το ραντεβού μας!! Και γω πάντως είμαι 45 λεπτά μακρυά από το σπίτι ως το νοσοκομείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κατάλαβα, είναι κουραστική κι αυτή Αθήνα! Εμένα έχει καρδιοτοκογραφο ναι, οπότε θα με βάζει και μετά θα κάνουμε το ραντεβού μας!! Και γω πάντως είμαι 45 λεπτά μακρυά από το σπίτι ως το νοσοκομείο 

Μακάρι να εχει και η δικια μου.... Απο το ΙΑΣΩ δεν ειμαστε μακρια, ειμαστε κανα μισαωρο απο Μέγαρα, αλλά πρεπει να εχω καποιον να με παει γιατι φοβαμαι να οδηγώ μονη μου τωρα... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μακάρι να εχει και η δικια μου.... Απο το ΙΑΣΩ δεν ειμαστε μακρια, ειμαστε κανα μισαωρο απο Μέγαρα, αλλά πρεπει να εχω καποιον να με παει γιατι φοβαμαι να οδηγώ μονη μου τωρα... :(

Ααα ωραία εσύ είσαι κοντά!!! Ναι καλά κάνεις μην οδηγεις εσύ τώρα, η μαμα σου οδηγεί?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Ααα ωραία εσύ είσαι κοντά!!! Ναι καλά κάνεις μην οδηγάς εσύ τώρα, η μαμα σου οδηγεί?? 

Ευτυχως ναι, δεν λεω, με εξυπηρετει φουλ. Αλλα εχω τρομαξει γιατι τωρα με τον χαμηλο σιδηρο εχω ζαλαδες. Και πριν καμια δεκαρια μερες πηγα μεχρι το φουρνο και ζαλιστηκα λιγο απο τον καθρεφτη, τα αμαξια τη ζεστη και εχω κατουρηθει τωρα, δεν παω πουθενα. Ο αντρας μου γκρινιαζει αλλα εχω φοβηθει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ευτυχως ναι, δεν λεω, με εξυπηρετει φουλ. Αλλα εχω τρομαξει γιατι τωρα με τον χαμηλο σιδηρο εχω ζαλαδες. Και πριν καμια δεκαρια μερες πηγα μεχρι το φουρνο και ζαλιστηκα λιγο απο τον καθρεφτη, τα αμαξια τη ζεστη και εχω κατουρηθει τωρα, δεν παω πουθενα. Ο αντρας μου γκρινιαζει αλλα εχω φοβηθει... 

Τέλεια, εχεις την μανούλα σου οπότε μη φοβάσαι τίποτα,τώρα που είναι απρόβλεπτες και ξαφνικές οι ζαλάδες μας μην το ρισκάρεις καθολου!! Εμένα ο γιατρός  μου έχει κόψει την οδήγηση αμέσως μετά την περιδεση δλδ από τον 4ο μήνα και με παει παντού ο άνδρας μου, ευτυχώς έχει καλό ωράριο στην δουλειά 7 με 3 οπότε κάνουμε τις δουλειές μας αλλιώς με εξυπηρετούν και τα αδέρφια μου, τους έχω εδώ στην περιοχή  τους δύο!! Και η δική μου μαμά οδηγεί αλλά δεν την έχω κοντά, τώρα έφυγε και θα ξανάρθει όταν της πω μια και καλή στην γεννα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Τέλεια, εχεις την μανούλα σου οπότε μη φοβάσαι τίποτα,τώρα που είναι απρόβλεπτες και ξαφνικές οι ζαλάδες μας μην το ρισκάρεις καθολου!! Εμένα ο γιατρός  μου έχει κόψει την οδήγηση αμέσως μετά την περιδεση δλδ από τον 4ο μήνα και με παει παντού ο άνδρας μου, ευτυχώς έχει καλό ωράριο στην δουλειά 7 με 3 οπότε κάνουμε τις δουλειές μας αλλιώς με εξυπηρετούν και τα αδέρφια μου, τους έχω εδώ στην περιοχή  τους δύο!! Και η δική μου μαμά οδηγεί αλλά δεν την έχω κοντά, τώρα έφυγε και θα ξανάρθει όταν της πω μια και καλή στην γεννα!! 

Ναι δεν παιρνω το ρισκο, ασε... Μην μου μεινει καμια φοβια μετα. Καλα δουλευει ο αντρας σου, εμενα που φευγει 7 και γυριζει 6+ ?? 😳 Πολλή μοναξιά... Αλλά με παει παντου, ειμαστε μικρη πολη εμείς εδώ, όλα ειναι τριγύρω μου. Μανάβης, φουρνος, όλα ειναι γυρω μας. Τωρα μολις βγω σε αδεια ναι, τα ψωνια θα τα κανω με τη μητερα, νωρις νωρις πριν πιασει η ζεστη!! 

Ο αδερφος μου ειναι μικρότερος, αν του πω όλο και καπου θα ειναι :P Κι ο πατερας μου με παει οπου θελω, δεν εχω παραπονο! Το παράπονο το εχω ξαναπει, το εχω απο την αλλη πλευρα που δεν εχει προσφερθει ουτε μιση φορα να μας κανει κατι. Αλλά δεν πειραζει... δανεικα ειναι αυτα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι δεν παιρνω το ρισκο, ασε... Μην μου μεινει καμια φοβια μετα. Καλα δουλευει ο αντρας σου, εμενα που φευγει 7 και γυριζει 6+ ?? 😳 Πολλή μοναξιά... Αλλά με παει παντου, ειμαστε μικρη πολη εμείς εδώ, όλα ειναι τριγύρω μου. Μανάβης, φουρνος, όλα ειναι γυρω μας. Τωρα μολις βγω σε αδεια ναι, τα ψωνια θα τα κανω με τη μητερα, νωρις νωρις πριν πιασει η ζεστη!! 

Ο αδερφος μου ειναι μικρότερος, αν του πω όλο και καπου θα ειναι :P Κι ο πατερας μου με παει οπου θελω, δεν εχω παραπονο! Το παράπονο το εχω ξαναπει, το εχω απο την αλλη πλευρα που δεν εχει προσφερθει ουτε μιση φορα να μας κανει κατι. Αλλά δεν πειραζει... δανεικα ειναι αυτα! ;)

Μία χαρά, είναι σημαντικό να έχεις όλα τα μαγαζιά στα πόδια σου και εμάς έτσι είναι εδώ αλλά ούτε αυτό δεν κάνω, κανονίζουμε από την προηγούμενη μέρα τα πάντα με τον άνδρα μου και έχω και τον πεθερο μου που κοντεύει να βγει σε σύνταξη και είναι χαλαρός με το ωράριο του οποτε μου ψωνίζει στην λαϊκή και δύο ή ώρα που σχολάει μου φέρνει και ψωμακι!! Όπως το λες είναι, δανεικά είναι αυτά οπότε δεν πειράζει, έχεις τους γονείς σου και τον άνδρα σου, δόξα τω Θεό να λέμε και ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μία χαρά, είναι σημαντικό να έχεις όλα τα μαγαζιά στα πόδια σου και εμάς έτσι είναι εδώ αλλά ούτε αυτό δεν κάνω, κανονίζουμε από την προηγούμενη μέρα τα πάντα με τον άνδρα μου και έχω και τον πεθερο μου που κοντεύει να βγει σε σύνταξη και είναι χαλαρός με το ωράριο του οποτε μου ψωνίζει στην λαϊκή και δύο ή ώρα που σχολάει μου φέρνει και ψωμακι!! Όπως το λες είναι, δανεικά είναι αυτά οπότε δεν πειράζει, έχεις τους γονείς σου και τον άνδρα σου, δόξα τω Θεό να λέμε και ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται 😉

Ακριβώς, όπως το λες. Λέμε Δόξα το Θεό για αυτα που έχουμε και προχωράμε κι ο καθενας όπως εστρωσε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια χαίρομαι πολυ για τα νεα σας !! 

Εγω μπήκα 35η εβδομαδα. Πρωτα ο θεος σε ελαχιστες μερες μπαινω στον μηνα μου! Χριστε μου!! Σε 1 μηνα θα κραταμε το μωρο μας. Ειναι  σοκ!!!  🩷🩷🩷🩷

Μακαρι να είναι ολα τους γερα κ δυνατα κ να ειναι ευτυχισμένα παιδια! 

Δεν ξερω για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ αλλα τι να κανουμε ? Οτι πρεπει εκεινη την ωρα. Ας μην το σκεφτομαστε ακόμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Επόμενο υπέρηχο σε 1 εβδομάδα. Μου έγραψε και τις εξετάσεις του προγεννητικου να κάνω στο μεσοδιάστημα.  Η μαμά μου χάρηκε πολύ, αλλά τώρα με ζαλίζει, θα την πάρω εγώ, θα απλώσω εγώ τα ρούχα, μη εσύ αυτό και μη εκείνο 😂 Και δεν έχω χειρότερο πράγμα από αυτό, αλλά ξέρω ότι το κάνει από αγάπη.. Αναμένουμε και τα δικά σου ευχάριστα τώρα από το ραντεβού σου ♥️  Εσύ τι πέρασες και πολύ ζόρικα το πρώτο τρίμηνο. Ελπίζω να μην μου αρχίσουν και εμένα οι εμετοί.. Ήδη σκέφτομαι μελλοντικά με την κοιλιά πως θα κοιμιζω την μικρή, που προς ώρας την κάνω πάνω κάτω στο σαλόνι αγκαλιά..  Εσένα η κορούλα σου έχει αντιληφθεί διαφορά στη στάση σου απέναντι της, με τις αγκαλιές κλπ;  Εγώ είμαι 7+5 τώρα, αλλά σκέψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα που ακούσαμε καρδιά, δεν ήταν τόσο δυνατά και αυτό ακριβώς με αγχωσε. Άδικα προφανώς. Οπότε όχι κορίτσι μου, να μην αγχωθεις αν πας Παρασκευή και δεν την ακούσετε!! Αφού ξεκίνησαν και οι ναυτιες όλα θα είναι τέλεια και το σπορακι σου θα μεγαλώνει 🤗 ♥️♥️🧿🧿 Σε ευχαριστώ πολύ!! Την επόμενη Δευτέρα θα πάω πάλι μαζί με τις εξετάσεις που με έχει βάλει να κάνω. Ειλικρινά, ακόμα μου φαίνεται απίστευτο ότι είμαι έγκυος, ίσως επειδή προσπέρασα αυτό το στάδιο με τις χοριακες κλπ!! Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ την μπεμπουλα σου γερή και υγιή στην αγκαλιά σου ♥️ 
    • Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕 Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..
    • Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀
    • Μα του είχα πει στην επίσκεψη ότι έχω λίγο τσιμπημένο ζαχαρο και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο και ότι δεν είχα κάποιο θέμα σοβαρό με ρώτησε αν πήρα ινσουλίνη ειπα όχι απλά προσεχα λίγο την ζάχαρη και υδατάνθρακα και ότι κάνω μετρησεις με μηχανάκι αν ήταν θα μου έλεγε να τα στείλω μόλις βγουν 🤷‍♀️
    • @Mommyel εμένα κορίτσι μου ήταν 35,1 και εμένα από την κοιλιά το μέτρησε εσενα ποσο είναι; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...