Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Το πείραμα ήταν για χτες, για να δω τι περίπου έφταιξε και φτάσαμε στις μετρήσεις! Τώρα τα κεφαλια μέσα 😁! Το βασικό επίσης μου είπε να μην πάρω πολλα κιλά ακόμη, ήδη έχω πάρει 8. Τώρα μόνο σωστά και υγιεινά και όσο πάρει το μωρό μόνο.

Ποιο μηχάνημα έχεις πάρει?? Τα μαγευματικα όρια εμένα μου τα έχουν μέχρι 130 και το νηστείας μέχρι 90

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ποιο μηχάνημα έχεις πάρει?? Τα μαγευματικα όρια εμένα μου τα έχουν μέχρι 130 και το νηστείας μέχρι 90

Πήρα το contour care. Εν τω μεταξύ βελόνα αλλάζουμε κάθε φορά?? Στο φαρμακείο είπαν αν θέλω και κάθε 2 μέρες. Έκανα δοκιμή μετά το μεσημεριανό 1 ώρα και έβγαλε 88 ( με χρησιμοποιημένη), βάζω καινούρια έλεγε 108, ξαναβάζω πάλι νέα βελόνα πήγε 113. Ε δεν ξανατρυπηθηκα. Κρατώ το 113. Ελπίζω να είναι αξιόπιστο τι να πω! Ξέρεις στα 120' πόσο είναι το όριο? Και λογικα με τη διατροφή και το νηστείας θα πέσει φαντάζομαι. Εμένα μου έβγαλε 92 στην καμπύλη, 92 και σήμερα το πρωι το νηστείας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μεταξύ @Marika31 τώρα που λες 130 το μεταγευματικο...μου αρέσει που το δικό μου βγήκε 129 μια ώρα μετά το πρωινό και χάρηκα. Πωωω πόση προσοχή θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια.

εγω πάω για καμπυλη ζαχάρου το Σάββατο 13.05.

την είχα ξανακάνει και στις αρχές λόγω ότι στις γενικές αίματος είχα οριακά αθξημένη τιμή και με έβαλε ο γυναικολόγος να την κάνω και στην 10η-11η εβδομαδα προοληπτικα.

τοτε οι τιμές μου ήταν :

χρονος 0:91 έπρεπε μικρότερο του 93

χρόνος:60':102 έπρεπε μικρότερο του 180

χρόνος 120':95 έπρεπε  μικρότερο του 153

 

η αλήθεια είναι ότι έχω ανχωθεί πάρα πολύ να δω τι τιμές θα έχω σε αυτή την μέτρηση και τι θα γίνει.😥

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η wallakos01 είπε:

καλησπέρα!!!

σε μια κουβέντα που είχα με το γυαναικολόγο μου για αυτό το θέμα,επειδή και εγώ τα κάνω μαντάρα στο κεφάλι μου ,μου εξήγησε :

πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 28/08 άρα από 28 ιουλίου μπαινω στον 9ο μηνα.(28 ιουλίου εως 28 αυγούστου)

απο 28 ιουνίου μπαινω στον 8ο μήνα

από 28 μαιου μπαινω στον 7ο μήνα.

αρα οταν με ρωτάνε πόσο είμαι απλά απαντάω λίγο πιο γενικά.

τυπου: είμαι αρχες 6ου ή μέσα 6ου ή τελος 6ου.

επομένως λεω ότι είμαι σχεδόν μέσα 6ου τώρα που μιλάμε 😅

Καλησπερα!

Δεν ξερω γιατι αλλα σημερα ειδα αυτο το μήνυμα. 

Εχει δικιο ετσι οπως το λεει, αλλα αυτο οπως το λες, ειναι κάπως πιο γενικό. Καθώς η μέτρηση γίνεται με τις εβδομαδες. ΠΧ εγω εχω ΠΗΤ 6/9

Μπαινω στον 9ο - 6/8

Μπαινω στον 8ο - 6/7

Μπαινω στον 7ο - 6/6

Μπήκα στον 6ο - 6/5

Όμως με βαση το χαρτι που εχω απο τη γιατρό ειναι 17/5 η εβδομαδα που θα αλλαξει ο μηνας και θα κλεισει ο 6ος μηνας. 

Πιο πολυ μπερδευτηκα! χαχαχαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Στο μεταξύ @Marika31 τώρα που λες 130 το μεταγευματικο...μου αρέσει που το δικό μου βγήκε 129 μια ώρα μετά το πρωινό και χάρηκα. Πωωω πόση προσοχή θέλει!

Βελόνα εννοείται θα αλλάζεις σε κάθε μέτρηση απαγορεύεται ξαναχρησιμοποιημενη!καινούργια  βελόνα και ταινία σε κάθε μέτρηση γιαυτό σου έβγαζε ότι να ναι!! Το. Μηχάνημα που έχεις είναι πολύ καλό και αξιοπιστο. Ναι εμένα μεταγευματικα μέχρι 130 μου έχουν πει και νηστείας μέχρι 90

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα!

Δεν ξερω γιατι αλλα σημερα ειδα αυτο το μήνυμα. 

Εχει δικιο ετσι οπως το λεει, αλλα αυτο οπως το λες, ειναι κάπως πιο γενικό. Καθώς η μέτρηση γίνεται με τις εβδομαδες. ΠΧ εγω εχω ΠΗΤ 6/9

Μπαινω στον 9ο - 6/8

Μπαινω στον 8ο - 6/7

Μπαινω στον 7ο - 6/6

Μπήκα στον 6ο - 6/5

Όμως με βαση το χαρτι που εχω απο τη γιατρό ειναι 17/5 η εβδομαδα που θα αλλαξει ο μηνας και θα κλεισει ο 6ος μηνας. 

Πιο πολυ μπερδευτηκα! χαχαχαχαχα!!! 

😂😂 Καλέ δεν τα είπαμε??? Πως γίνεται 17/5 να κλείνεις τον 6ο??αφου σήμερα  23η εβδομάδα δεν είσαι? Ο 6ος κλείνετε όταν ολοκληρώσεις και την 26η εβδομάδα δηλαδή 7/6 που μπαίνεις 7ο μήνα!! Γιατί το γράφει αυτό η γιατρό σου 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

😂😂 Καλέ δεν τα είπαμε??? Πως γίνεται 17/5 να κλείνεις τον 6ο??αφου σήμερα  23η εβδομάδα δεν είσαι? Ο 6ος κλείνετε όταν ολοκληρώσεις και την 26η εβδομάδα δηλαδή 7/6 που μπαίνεις 7ο μήνα!! Γιατί το γράφει αυτό η γιατρό σου 🤔

ναι ναι θα συμφωνησω. Κι εγω το πάω βάση του πίνακα. 26+7 έλεγα πως ειμαι στον 6ο μήνα ακόμα και 27+1 είπα πως είμαι 7ο μήνα. Σήμερα ξεκινάω την 28η εβδομάδα οπότε ειμαι ακόμα 7ο και έχω ακομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα!

Δεν ξερω γιατι αλλα σημερα ειδα αυτο το μήνυμα. 

Εχει δικιο ετσι οπως το λεει, αλλα αυτο οπως το λες, ειναι κάπως πιο γενικό. Καθώς η μέτρηση γίνεται με τις εβδομαδες. ΠΧ εγω εχω ΠΗΤ 6/9

Μπαινω στον 9ο - 6/8

Μπαινω στον 8ο - 6/7

Μπαινω στον 7ο - 6/6

Μπήκα στον 6ο - 6/5

Όμως με βαση το χαρτι που εχω απο τη γιατρό ειναι 17/5 η εβδομαδα που θα αλλαξει ο μηνας και θα κλεισει ο 6ος μηνας. 

Πιο πολυ μπερδευτηκα! χαχαχαχαχα!!! 

Επειδή είμαστε με μόλις 2 ημέρες διάφορα για την ΠΗΤ θα σου πω λίγο με εμένα. 

ΤΕΡ 28/11. Αλλάζω εβδομάδα κάθε Δευτέρα (άρα εσύ Τετάρτη σωστά?)

Εγώ 1/5  (ώντας Δευτέρα) μπήκα στην 22η εβδομάδα. Άρα μπήκα στον 6ο μήνα. (διανύω τον 6, ήμουν δηλαδή 5 μηνών και 1 ημέρα). 

Μήνα αλλάζουμε στην 27 εβδομάδα άρα θα μπούμε στον 7 στις 5/6 εγώ (Δευτέρα) και εσύ λογικά στις 7/6. 

Την 36 εβδομάδα θα μπούμε στον μήνα μας. Εγώ θα μπω στις 7/8 (Δευτέρα) άρα εσύ στις 9/8. Μην ξεχναμε ότι ο 9ος μήνας έχει 5 εβδομάδες και όχι 4 . Άρα δεν είναι σωστό να μετράς ανάποδα από την ΠΗΤ και πίσω. Αλλά από την ΤΕΡ κ μπροστά. 

Επίσης 3ος μήνας  6ος , 8ος και 9ος έχουν μια εβδομάδα παραπάνω  άρα αν μετράς ανάποδα από την ΠΗΤ ανά 4 εβδομάδες θα σου περισσεύουν 4 ολόκληρες εβδομάδες και θα φαίνεται ότι θα είχες ΤΕΡ 1 μηνα ΝΩΡΊΤΕΡΑ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

εντωμεταξυ επειδή πάντα ψάχνω και στα αγγλικά στο Google ό,τι απορία έχω γτ τα ελληνικά σαιτ έχουν μια μικρή τάση να υπερβαλουν, είδα ότι το όριο της νηστείας είναι το 95 σε άλλες χώρες.μονο εδώ έχουμε την τιμή να είναι 92!!!! 

Και εμένα ο ενδοκρινολόγος μου 95 μου έχει δώσει όριο για το σάκχαρο νηστείας! Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμα και με διατροφή, είμαι μεταξύ 92 με 96 και με βλέπω για ινσουλίνες πολύ σύντομα!!😫😫😫😫😪😪😪😪😪😪🤐🤐🤐🤐🤐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Πήρα το contour care. Εν τω μεταξύ βελόνα αλλάζουμε κάθε φορά?? Στο φαρμακείο είπαν αν θέλω και κάθε 2 μέρες. Έκανα δοκιμή μετά το μεσημεριανό 1 ώρα και έβγαλε 88 ( με χρησιμοποιημένη), βάζω καινούρια έλεγε 108, ξαναβάζω πάλι νέα βελόνα πήγε 113. Ε δεν ξανατρυπηθηκα. Κρατώ το 113. Ελπίζω να είναι αξιόπιστο τι να πω! Ξέρεις στα 120' πόσο είναι το όριο? Και λογικα με τη διατροφή και το νηστείας θα πέσει φαντάζομαι. Εμένα μου έβγαλε 92 στην καμπύλη, 92 και σήμερα το πρωι το νηστείας.

Το ίδιο έχω και εγώ κορίτσι μου! 

Μακάρι να μου έβγαζε και καλυτερες τιμές βέβαια, πόσο χαρούμενη θα ήμουν! Αλλά δεν!!!!!

Συνήθως η 1η μέτρηση είναι η σωστή, αλλά παρατηρώ πως αν αλλάζω δάχτυλο, αλλάζει και η τιμή :D 

Βελόνα αλλάζω κάθε φορά, δλδ 4 φορές την ημέρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Και εμένα ο ενδοκρινολόγος μου 95 μου έχει δώσει όριο για το σάκχαρο νηστείας! Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμα και με διατροφή, είμαι μεταξύ 92 με 96 και με βλέπω για ινσουλίνες πολύ σύντομα!!😫😫😫😫😪😪😪😪😪😪🤐🤐🤐🤐🤐

Κορίτσι μου και σε σκεφτόμουνα. Πώς είσαι;;;;με το άλλο το θέμα που είχες;;;;πήγαν όλα καλά;

Ε όχι και ινσουλίνες βρε για 96 νηστείας δε νομίζω....είσαι μια χαρά πιστεύω, σου είπε κάτι ο γιατρός για ινσουλίνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Και εμένα ο ενδοκρινολόγος μου 95 μου έχει δώσει όριο για το σάκχαρο νηστείας! Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμα και με διατροφή, είμαι μεταξύ 92 με 96 και με βλέπω για ινσουλίνες πολύ σύντομα!!😫😫😫😫😪😪😪😪😪😪🤐🤐🤐🤐🤐

Αντε καλέ!! Για τόσο λίγο πάνω από το οριο δεν πιστεύω να πας ινσουλίνη, έτσι εύκολα πάμε?? Δεν ξέρω μου φαίνεται απιθανο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ξεκίνησα μετρήσεις για το ζάχαρο!! 4 φορές τη μέρα!! Χτες επειδή παραγγείλαμε έκανα μια ...δοκιμαστική με burger (όχι το πάνω ψωμί) και 1 ώρα μετά ήταν 180 🥴, 120' μετά είχε κατέβει 132. Γενικά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο μετά την 1η ώρα, και αν κατάλαβα καλά θέλουμε στα 120 λεπτά μετά το γεύμα να είναι κάτω από 153. Αλλού έχω δει βέβαια κάτω από 120... Μπλέξιμο κ αυτό!! Πάντως στα 60' μετά το φαγητό το θέλει να κυμαίνεται κάτω από 140-150. Να σας θυμίσω ότι εγω στην καμπύλη είχα ένα ωραιότατο 186 στα 60'. Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη αν και δε μου ανέφερε καν τη λέξη. Σε καμιά 20 άρια μέρες θα ξαναπάω να αξιολογήσει τις μετρήσεις, για την ώρα ξεκίνησα καταγραφή γευμάτων.

Γεια σου Τόνια.Μόλις ξεκινησα και εγώ μετρήσεις για το ζάχαρο.Εμένα στην εξέταση ήταν 84-156-118, και ο γιατρός είπε το θέλει κάτω από 150 στα 60 λεπτά.Απλά εμένα μου είπε η ενδοκρινολόγος να παω σε μια εβδομάδα ξανά αφου καταγράψω την διατροφή , ενοειτε ότι ξεκίνησα ήδη διατροφή έδω και 2 μέρες.Μου εβγαλε, με μια μπριζόλα στο γκριλ , ψωμι, και σαλάτα 122 στην μια ώρα που το μέτρησα.

Πιστευω οτι πρέπει να αλλαξω ενδοκρινιλογο γιατί μου φαίνεται οτι  αυτή εκμεταλευεται .Για την tsh,μου έλεγε να με βλέπει καθε 20 μέρες χωρίς να έχω ιδιαιτερο πρόβλημα , και τωρα μου λεει κα΄θε εβδομάδα ΄να βλέπει τι μετρήσεις , και φυσικά να την πληρώνω .Εχω κανονίσει να δω αυτον που συστήνει ο γιατρός μου στο Ιασώ.Εσεις τι λετε , μήπως είμαι υπερβολική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Και εμένα ο ενδοκρινολόγος μου 95 μου έχει δώσει όριο για το σάκχαρο νηστείας! Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμα και με διατροφή, είμαι μεταξύ 92 με 96 και με βλέπω για ινσουλίνες πολύ σύντομα!!😫😫😫😫😪😪😪😪😪😪🤐🤐🤐🤐🤐

Καλημέρα @Ersi85 και εγώ σήμερα το πρωι έπαθα ένα σοκ γιατί μέτρησα το νηστείας και ήταν 99!!! Έφαγα βέβαια αργά χτες το βράδυ και ίσως να φταίει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα αν παίζει ρόλο η ώρα του βραδινού αν και σίγουρα είχαν περάσει 8 ώρες.... Οι άλλες σου μετρήσεις πως είναι μετά τα γεύματα δηλαδή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Γεια σου Τόνια.Μόλις ξεκινησα και εγώ μετρήσεις για το ζάχαρο.Εμένα στην εξέταση ήταν 84-156-118, και ο γιατρός είπε το θέλει κάτω από 150 στα 60 λεπτά.Απλά εμένα μου είπε η ενδοκρινολόγος να παω σε μια εβδομάδα ξανά αφου καταγράψω την διατροφή , ενοειτε ότι ξεκίνησα ήδη διατροφή έδω και 2 μέρες.Μου εβγαλε, με μια μπριζόλα στο γκριλ , ψωμι, και σαλάτα 122 στην μια ώρα που το μέτρησα.

Πιστευω οτι πρέπει να αλλαξω ενδοκρινιλογο γιατί μου φαίνεται οτι  αυτή εκμεταλευεται .Για την tsh,μου έλεγε να με βλέπει καθε 20 μέρες χωρίς να έχω ιδιαιτερο πρόβλημα , και τωρα μου λεει κα΄θε εβδομάδα ΄να βλέπει τι μετρήσεις , και φυσικά να την πληρώνω .Εχω κανονίσει να δω αυτον που συστήνει ο γιατρός μου στο Ιασώ.Εσεις τι λετε , μήπως είμαι υπερβολική?

Καλημέρα Ιωάννα, λίγο πολύ όλοι εκμεταλλεύονται είναι η ταπεινή μου γνώμη, σύμφωνα με τις δικές σου τιμές τουλάχιστον και συγκρίνοντας με αυτή που παρακολουθεί εμένα και τις μετρήσεις μου. Πχ εμένα τι θα μου έλεγε? Να πηγαίνω κάθε 3 μέρες? Από την άλλη μπήκαμε στο χορό και χορεύουμε...εμένα ευτυχώς είναι στο δημόσιο το ενδοκρινολογικό τμημα που με παρακολουθεί και μου είπε μετά από 10-15 μέρες να δει πως πάω με τη διατροφή. Κάποτε όμως είχα πάει σε έναν ιδιώτη και ήταν πολύ αυστηρός (τότε είχα αντίσταση στην ινσουλίνη ούτε καν σάκχαρο). Ίσως είναι στο γιατρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Γεια σου Τόνια.Μόλις ξεκινησα και εγώ μετρήσεις για το ζάχαρο.Εμένα στην εξέταση ήταν 84-156-118, και ο γιατρός είπε το θέλει κάτω από 150 στα 60 λεπτά.Απλά εμένα μου είπε η ενδοκρινολόγος να παω σε μια εβδομάδα ξανά αφου καταγράψω την διατροφή , ενοειτε ότι ξεκίνησα ήδη διατροφή έδω και 2 μέρες.Μου εβγαλε, με μια μπριζόλα στο γκριλ , ψωμι, και σαλάτα 122 στην μια ώρα που το μέτρησα.

Πιστευω οτι πρέπει να αλλαξω ενδοκρινιλογο γιατί μου φαίνεται οτι  αυτή εκμεταλευεται .Για την tsh,μου έλεγε να με βλέπει καθε 20 μέρες χωρίς να έχω ιδιαιτερο πρόβλημα , και τωρα μου λεει κα΄θε εβδομάδα ΄να βλέπει τι μετρήσεις , και φυσικά να την πληρώνω .Εχω κανονίσει να δω αυτον που συστήνει ο γιατρός μου στο Ιασώ.Εσεις τι λετε , μήπως είμαι υπερβολική?

Καλημέρα!!!! Οντως πολύ σύντομα ζητάει να σε δει, τι να σου πω οι περισσότεροι λαμογια είναι και γω τον δικό μου ενδοκρινολογο τον σταμάτησα γιατί τον έβρισκα υπερβολικό σύμφωνα με τις μετρήσεις μου έχω δεν υπήρχε καμία παθολογική τιμή μου είπε να συνεχίζω να πηγαίνω να με βλέπει κάθε μήνα αλλά ο γυναικολόγος μου είπε δεν χρειάζεται,ε και σκέφτηκα μήπως το έκανε για τα χρήματα, δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα @Ersi85 και εγώ σήμερα το πρωι έπαθα ένα σοκ γιατί μέτρησα το νηστείας και ήταν 99!!! Έφαγα βέβαια αργά χτες το βράδυ και ίσως να φταίει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα αν παίζει ρόλο η ώρα του βραδινού αν και σίγουρα είχαν περάσει 8 ώρες.... Οι άλλες σου μετρήσεις πως είναι μετά τα γεύματα δηλαδή? 

Οι ώρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην δίαιτα του διαβήτη!! Δεν σας έχουν ώρες. γευματων  δίπλα?? Εγώ τρώω πολύ συγκεκριμένα 8:00, 10:30,13:00,16:30, 19:00 και το τελευταίο προ υπνου(γάλα) στις 23:00

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Οι ώρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην δίαιτα του διαβήτη!! Δεν σας έχουν ώρες. γευματων  δίπλα?? Εγώ τρώω πολύ συγκεκριμένα 8:00, 10:30,13:00,16:30, 19:00 και το τελευταίο προ υπνου(γάλα) στις 23:00

Καλημέρα Μαρίκα! Εμένα δεν μου έχει δίπλα ώρες! Έφαγα 9.40 το βραδυνό όπου 1 ώρα μετά είχα 122 και το 1 ποτήρι γάλα προ ύπνου στις 11.00 και ξυπνάω το πρωί με 99!! Είναι εύκολο να ανεβάσεις τη διατροφή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

😂😂 Καλέ δεν τα είπαμε??? Πως γίνεται 17/5 να κλείνεις τον 6ο??αφου σήμερα  23η εβδομάδα δεν είσαι? Ο 6ος κλείνετε όταν ολοκληρώσεις και την 26η εβδομάδα δηλαδή 7/6 που μπαίνεις 7ο μήνα!! Γιατί το γράφει αυτό η γιατρό σου 🤔

Δεν ξερω κοριτσι μου, πραγματικα! Μου τα εγραψε αυτα με βαση την ΠΗΤ και ποτε αλλαζω εβδομαδα. 

Τωρα τι να πω...? Μακαρι να καταλαβαινα να σας ελεγα! Να σας διαφωτιζα 🌞🌞🌞🌞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Οι ώρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην δίαιτα του διαβήτη!! Δεν σας έχουν ώρες. γευματων  δίπλα?? Εγώ τρώω πολύ συγκεκριμένα 8:00, 10:30,13:00,16:30, 19:00 και το τελευταίο προ υπνου(γάλα) στις 23:00

Πήρα μόλις τηλ και τους ρώτησα αν φταίει το ανεβασμενο ζάχαρο νηστείας στο ότι έφαγα αργά ( τους είπα ώρες και ώρα ύπνου) και είπε ότι κανονικά δεν παίζει ρόλο! Πόσο εκνευριστικο να μην υπάρχει μια κοινή γραμμή στους γιατρούς.... Μου είπε απλά ότι αφού τώρα ξεκίνησα να περιμένω να ρυθμιστεί...άντε βγάλε άκρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Πήρα μόλις τηλ και τους ρώτησα αν φταίει το ανεβασμενο ζάχαρο νηστείας στο ότι έφαγα αργά ( τους είπα ώρες και ώρα ύπνου) και είπε ότι κανονικά δεν παίζει ρόλο! Πόσο εκνευριστικο να μην υπάρχει μια κοινή γραμμή στους γιατρούς.... Μου είπε απλά ότι αφού τώρα ξεκίνησα να περιμένω να ρυθμιστεί...άντε βγάλε άκρη...

Κορίτσι μου ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί ήταν απόλυτος στο ότι το τελευταίο μου γεύμα πρέπει να είναι το ΠΟΛΥ εως τις 20.30 το βράδυ!!

Για του λόγου το αληθές, όποτε έχω φάει μετά τις 20.30, το πρωί οι τιμές μου είναι στα ύψη!

Είναι πολύ σημαντικό να τρως βραδινό νωρίς.

Επίσης τις μεταγευματικές σου τιμές να τις μετράς από την πρώτη μπουκιά, δλδ με το που ξεκινάς το φαγητό σου και όχι να μετράς τα 60 λεπτά από τη στιγμή που τελειώνεις.

Ακόμη η εντολή που έχω είναι να τρώω ανά 3 ώρες (!) αλλά δε μπορώ καθόλου να το τηρήσω αυτό. Τρώω ανά μία με δύο ώρες και ίσως για αυτό δεν πάνε καλά οι τιμές μου..

Τέλος, η διατροφή που μου έχει δώσει περιέχει για πρωινό 1 ποτήρι γάλα 1.5% λιπαρά (ελαφρύ) και 2 φρυγανιές.... Ε, λοιπόν, όποτε έχω φάει αυτό, έχω μεταγευματική 126!!! Αντίθετα, αν φάω 1 φρυγανιά ολικής άλεσης με τυρί cottage και λίγο ελαιόλαδο, έχω τιμή 92. Τα συμπεράσματα δικά σου :D

 Επιπλέον, η διατροφή του λέει πως μπορώ να τρώω λαδερά ως μεσημεριανό, αλλά κάθε φορά που τρώω λαδερά, οι μεταγευματικές μου είναι πάνω από 130!!!!

Αντίθετα, αν φάω πχ ψητές σαρδέλες με βραστά χόρτα, δεν έχω ποτέ πάνω από 110.

Άρα χρειάζεται πειραματισμούς μέχρι να βρεις ποια φαγητά δε σε ανεβάζουν, ανεξάρτητα από όποια διατροφή σου δώσουν. 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Πήρα μόλις τηλ και τους ρώτησα αν φταίει το ανεβασμενο ζάχαρο νηστείας στο ότι έφαγα αργά ( τους είπα ώρες και ώρα ύπνου) και είπε ότι κανονικά δεν παίζει ρόλο! Πόσο εκνευριστικο να μην υπάρχει μια κοινή γραμμή στους γιατρούς.... Μου είπε απλά ότι αφού τώρα ξεκίνησα να περιμένω να ρυθμιστεί...άντε βγάλε άκρη...

Έχεις δικιο, αυτό με την κοινή γραμμή είναι εξοργυστικο!!! Και γω δεν μπορώ να κατανοησω κάποια πράγματα!! Πάντως θα συμφωνήσω με την. @Ersi85 γιατί κια γω από τους γιατρούς μου αυτό ξέρω το βραδινό όσο πιο νωρίς γίνεται εμένα μου το εχει μέχρι 19:00 αντε να τα να τα παω το πολύ μισή ώρα μετά. Όπως επίσης μου έχει και το πρωινό να τρώγεται στις 8:00 για να παίρνω μέτρηση 9:00.Τεσπα, ορίστε το δικό μου πρόγραμμα. Με αυτο κατάφερα και είμαι σε αυτό το τόσο καλά ρυθμισμένο επίπεδο τωρα

IMG_20230511_114544.jpg

IMG_20230511_114538.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί ήταν απόλυτος στο ότι το τελευταίο μου γεύμα πρέπει να είναι το ΠΟΛΥ εως τις 20.30 το βράδυ!!

Για του λόγου το αληθές, όποτε έχω φάει μετά τις 20.30, το πρωί οι τιμές μου είναι στα ύψη!

Είναι πολύ σημαντικό να τρως βραδινό νωρίς.

Επίσης τις μεταγευματικές σου τιμές να τις μετράς από την πρώτη μπουκιά, δλδ με το που ξεκινάς το φαγητό σου και όχι να μετράς τα 60 λεπτά από τη στιγμή που τελειώνεις.

Ακόμη η εντολή που έχω είναι να τρώω ανά 3 ώρες (!) αλλά δε μπορώ καθόλου να το τηρήσω αυτό. Τρώω ανά μία με δύο ώρες και ίσως για αυτό δεν πάνε καλά οι τιμές μου..

Τέλος, η διατροφή που μου έχει δώσει περιέχει για πρωινό 1 ποτήρι γάλα 1.5% λιπαρά (ελαφρύ) και 2 φρυγανιές.... Ε, λοιπόν, όποτε έχω φάει αυτό, έχω μεταγευματική 126!!! Αντίθετα, αν φάω 1 φρυγανιά ολικής άλεσης με τυρί cottage και λίγο ελαιόλαδο, έχω τιμή 92. Τα συμπεράσματα δικά σου :D

 Επιπλέον, η διατροφή του λέει πως μπορώ να τρώω λαδερά ως μεσημεριανό, αλλά κάθε φορά που τρώω λαδερά, οι μεταγευματικές μου είναι πάνω από 130!!!!

Αντίθετα, αν φάω πχ ψητές σαρδέλες με βραστά χόρτα, δεν έχω ποτέ πάνω από 110.

Άρα χρειάζεται πειραματισμούς μέχρι να βρεις ποια φαγητά δε σε ανεβάζουν, ανεξάρτητα από όποια διατροφή σου δώσουν. 

 

 

 

 

 

 

Καλημερα! 

Δεν ειμαι ειδικός, αλλά αυτό που καταλαβαινω εγώ κι από αυτα που η γιατρός μου μου προτείνει είναι οτι για να μην κανει βολτες το σακχαρο, χρειαζεται πρωτεϊνη. Πχ η φρυγανια με το cottage ειναι πρωτεϊνη το τυρί. Για αυτο και δεν στο ανεβαζει. Το ψάρι επίσης. 

Εμενα η διαιτολογος ας πουμε, μου δινει για πρωϊνό ενα ποτηρι χυμο φρέσκο κι ενα ψωμί τοστ ολικης με 1 φετα τυρι κι αυγό. Και με κραταει πολυ περισσότερη ωρα. Δεν ξερω τι κανει στο σακχαρο μου, δεν μετραω (ακομα ισως) αλλά όπου παίζει πρωτεϊνη ειναι καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Γεια σου Τόνια.Μόλις ξεκινησα και εγώ μετρήσεις για το ζάχαρο.Εμένα στην εξέταση ήταν 84-156-118, και ο γιατρός είπε το θέλει κάτω από 150 στα 60 λεπτά.Απλά εμένα μου είπε η ενδοκρινολόγος να παω σε μια εβδομάδα ξανά αφου καταγράψω την διατροφή , ενοειτε ότι ξεκίνησα ήδη διατροφή έδω και 2 μέρες.Μου εβγαλε, με μια μπριζόλα στο γκριλ , ψωμι, και σαλάτα 122 στην μια ώρα που το μέτρησα.

Πιστευω οτι πρέπει να αλλαξω ενδοκρινιλογο γιατί μου φαίνεται οτι  αυτή εκμεταλευεται .Για την tsh,μου έλεγε να με βλέπει καθε 20 μέρες χωρίς να έχω ιδιαιτερο πρόβλημα , και τωρα μου λεει κα΄θε εβδομάδα ΄να βλέπει τι μετρήσεις , και φυσικά να την πληρώνω .Εχω κανονίσει να δω αυτον που συστήνει ο γιατρός μου στο Ιασώ.Εσεις τι λετε , μήπως είμαι υπερβολική?

Μηπως ειναι ο Κερασιώτης αυτος του Ιασω? Και εμένα σε αυτόν με εστειλε για τον θυροειδή μου ομως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...