Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Δεν χρειάζεται να σου έρθει περίοδος για να ξαναμεινεις έγκυος και τώρα να ξέρεις είσαι πιο γόνιμη! Πολλές γνωστές μου νόμιζαν ότι δεν θα μείνουν έγκυες και έμειναν πάνω στο 3 μηνο 😅 Οπότε αν θέλετε τόσο κοντά κι άλλο παιδάκι κάντε τις επαφές σας ελεύθερα 😊

Αληθεια ?? Μα οταν θα ειναι 6μηνο αραγε δηλαδη ισχύει το ιδιο?  Καλα χωρίς περιοδο βρε κορίτσια πως γινεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Σωστηηη, καλα κανεις και αποθηκευεις γαλα!!! Εγω πλεον εχω πολυ λιγο γαλα στην καταψυξη για ωρες ανάγκης τωρα ας πούμε  που θελω να κανω δουλειές και να στρωσω η να παω για κουρεμα. Βγαζω μια φορα την ημερα με θηλαστρο αλλα η παραγωγή εχει μειωθει, λογικο εφοσον  απο 12 θηλασμους την ημερα που εκανα τωρα πεσαμε στους 6! Οποτε για να πω οτι εξασφαλιζω ενα γευμα της μπεμπας 150 ml πρεπει να βγαζω τουλάχιστον 3 φορες την ημερα κσι δεν την παλευω. Οποτε τερμα το μπουκαλι οσο της εδωσα της εδωσα τωρα μονο στηθος, ουτως η αλλως θα μπουμε και στο ρυζαλευρο τημ αλλη εβδομάδα και Γεναρη θα πινει και ξενο

Να κανεις οπως νιωθεις. Για να ειναι καλα τα παιδακια μας πρεπει πρώτα να ειμαστε εμεις καλα. Εγω αυτο κρατάω κ ετσι κανω.  Εγω συνηθως την εβδομαδα θα της δωσω  1 ή 2 γευματα ξενο

 Γιατι απλα ειτε θα βιαζομαι κ θα αγχωθω να βγαλω την ποσοτητα που θελω είτε πολυ απλα μπορει να νιώθω οτι δεν εχω τη διαθεση να περιμενω. Δεν ειναι τοσο τραγικο αν σκεφτείς οτι απο τα 45 περιπου γευματα τη βδομαδα, τα 2 θα ειναι ξενο. Σιγα. Καλα να ειμαστε πρεπει. 

Το κακο εμενα ειναι οτι τωρα εχει ξεσυνηθισει κ δεν πιανει ευκολα στηθος. Θα πιασει αλλα θα κλαψει αρκετά γιατι σου λεει το παιδι γιατί δεν μου.το εχεις ετοιμο κ πρεπει εγω να το βγαλω 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αληθεια ?? Μα οταν θα ειναι 6μηνο αραγε δηλαδη ισχύει το ιδιο?  Καλα χωρίς περιοδο βρε κορίτσια πως γινεται?

Γίνεται γιατί πρώτα έχεις ωορρηξία και μετά περίοδο. Οπότε μπορεί να έρθεις σε επαφή τις γόνιμες μέρες και να μην το ξέρεις και τσουπ να το πιάσετε το σπορακι 😉

Γενικά λένε ότι μετά από μια εγκυμοσύνη είσαι πιο γόνιμη. Τώρα τι ισχύει δεν ξέρω. Πάντως μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έκανε 1,5 χρόνο να πιάσει το πρώτο και τώρα το 2ο το έπιασε με μια τυχαία επαφή 😅 (άσχετα που δεν προχώρησε τελικά 😕). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 2:44 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Γίνεται γιατί πρώτα έχεις ωορρηξία και μετά περίοδο. Οπότε μπορεί να έρθεις σε επαφή τις γόνιμες μέρες και να μην το ξέρεις και τσουπ να το πιάσετε το σπορακι 😉

Γενικά λένε ότι μετά από μια εγκυμοσύνη είσαι πιο γόνιμη. Τώρα τι ισχύει δεν ξέρω. Πάντως μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έκανε 1,5 χρόνο να πιάσει το πρώτο και τώρα το 2ο το έπιασε με μια τυχαία επαφή 😅 (άσχετα που δεν προχώρησε τελικά 😕). 

Αχ μακαρι 🤣🤣🤣 θα το θελα πολυ 🤣🤣🤣 αλλα ποιος ξερει?!! Θα μάθουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες μου, έχει αρχίσει το κρύο και ψάχνω υπνόσακο..  εσείς πήρατε; ποιό σχέδιο; φουστανάκι ή  με χέρια πόδια; είστε ευχαριστημένες; από που; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/11/2023 at 10:22 ΜΜ, ο/η User10993 είπε:

Καλησπέρα μανούλες μου, έχει αρχίσει το κρύο και ψάχνω υπνόσακο..  εσείς πήρατε; ποιό σχέδιο; φουστανάκι ή  με χέρια πόδια; είστε ευχαριστημένες; από που; 

Προσωπικα δεν χρησιμοποιώ.  Δεν γνωριζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/11/2023 at 10:22 ΜΜ, ο/η User10993 είπε:

Καλησπέρα μανούλες μου, έχει αρχίσει το κρύο και ψάχνω υπνόσακο..  εσείς πήρατε; ποιό σχέδιο; φουστανάκι ή  με χέρια πόδια; είστε ευχαριστημένες; από που; 

Εγώ της έχω πάρει ένα φουστανακι σχέδιο από jukki αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να σου πω... Πάντως γλυκοκοιταζω και κάποιους με χέρια πόδια που έχει το Prenatal. Τα έχω δει από κοντά και φαίνονται πολύ καλή ποιότητα. 

Ξέρω δεν βοηθάω πολύ αλλά τώρα έβαλε κρύο εδώ 😅 Πιστεύω ότι και να πάρεις καλό θα είναι απλά να δεις πόσα tog είναι για να σκεφτείς πως θα ντύνεις το παιδί. Έχουν οδηγίες συνήθως. 

Τώρα αν δεν σου ξεσκεπάζεται, όπως και η δικιά μου, ή δεν τραβάει τις κουβέρτες στο προσωπάκι του, ίσως να το τρεναρεις το θέμα μέχρι να είσαι πιο σίγουρη τι θα σε βολεψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας κ παλι. 2 μερες εχω πονο στην κοιλια μου.  Να συνεχισω κανονικα το θηλασμο? Δεν ξερω αν είναι τυχαίο αλλα το μωρο μου εκανε χτες απογευμα κ σημερα το πρωι 2 ρουκέτες κ επισης τα κακακια μας ηταν πρασινωπα. 

Επηρεάζεται απο εμενα?? Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερεες κορίτσια  μου!!! @User10993 εγω πηρα στην μπεμπαα μου γιατι ξεσκεπαζεται αλλα και σκεπαζεται μεχρι επάνω ενα τύπου φουστανι με επένδυση προβατακι, απο μεσα που κλεινει με φερμουαρ αλλα δεν βολεψε καθολου, την ενοχλει κουναει χερια ποδια και την νευριαζει μαλλον, σκεψου σημερα θα της βγαλω κουβερτα!!! @Balak455kαι μενα μου ειχε συμβει πριν καιρο δεν είναι  τιποτα τα πράσινα κακά, σημαινει απλα οτι τα επηρεαζει  κατι απο την διατροφη σου, ολα καλα!!! Μηπως έφαγες σπανακι, φακη, αρακα, φασολαδα η τιποτα τέτοιο ??

Εγω πάλι ενιωθα εδω και 10 μερες μεγαλη ατονία και ζαλαδα και ξαφνικα ειχαα παρα πολλά υγρα, επισης η μπέμπα δεν τρωει οπως ετρωγε... βγαινει και μπαινει στο στηθος, γκρινιαζει υπαρχει μια ανυσηχια γενικότερα. Τελικά παω προχθες στο μπάνιο και βλεπω αιμα, αδειαθετησα κορίτσια  κανονικοτατα🙄 πολυ νωρις δεν ειναι?? Ξενερωσα λιγο ομολογω την περιμενα πολυ αργοτερα. Οχι τιποτα αλλο απλα εγω υποφερω απο πονους στην περιοδο γενικα, νιωθω χαλια και ερυχε τωρα που κανω και γενικη το σπιτι και εχω λιγο ισοπεδώθει ασε που θα ειναι εξτρα αγχος οι επαφές με τον ανδρα μου τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημερεες κορίτσια  μου!!! @User10993 εγω πηρα στην μπεμπαα μου γιατι ξεσκεπαζεται αλλα και σκεπαζεται μεχρι επάνω ενα τύπου φουστανι με επένδυση προβατακι απο μεσα αλλα που κλεινει με φερμουαρ αλλα δεν βολεψε καθολου, την ενοχλει κουναει χερια ποδια και την νευριαζει μαλλον, σκεψου σημερα θα της βγαλω κουβερτα!!! @Balak455kαι μενα μου ειχε συμβει πριν καιρο δεν είναι  τιποτα τα πράσινα κακά, σημαινει απλα οτι τα επηρεαζει  κατι απο την διατροφη σου, ολα καλα!!! Μηπως έφαγες σπανακι, φακη, αρακα, φασολαδα η τιποτα τέτοιο ??

Εγω πάλι ενιωθα εδω και 10 μερες μεγαλη ατονία και ζαλαδα και ξαφνικα ειχαα παρα πολλά υγρα, επισης η μπέμπα δεν τρωει οπως ετρωγε... βγαινει και μπανινει στο στηθος, γκρινιαζει υπαρχει μια ανυσηχια γενικότερα. Τελικά παω προχθες στο μπάνιο και βλεπω αιμα, αδειαθετησα κορίτσια  κανονικοτατα🙄 πολυ νωρις δεν ειναι?? Ξενερωσα λιγο ομολογω την περιμενα πολυ αργοτερα. Οχι τιποτα αλλο απλα εγω υποφερω απο πονους στην περιοδο γενικα, νιωθω χαλια και ερυχε τωρα που κανω και γενικη το σπιτι και εχω λιγο ισοπεδώθει ασε που θα ειναι εξτρα αγχος οι επαφές με τον ανδρα μου τωρα

@Marika31  εγω θελω να ερθει η περιοδος ! 🤣🤣🤣🤣 να κανουμε αλλαγή! Κ εγω πρώτα ο θεος απο αυριο σιγα σιγα κομματι κομματι θα ξεκινησω γενικη.  

Ηπια γαλα  μακρας διαρκειας. Ενω το ειχα κοψει 1 μηνα. Ποιος ξερει? Ισως να επηρεασε ?  Ολο τον καιρο επινα αμυγδαλου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

@Marika31  εγω θελω να ερθει η περιοδος ! 🤣🤣🤣🤣 να κανουμε αλλαγή! Κ εγω πρώτα ο θεος απο αυριο σιγα σιγα κομματι κομματι θα ξεκινησω γενικη.  

Ηπια γαλα  μακρας διαρκειας. Ενω το ειχα κοψει 1 μηνα. Ποιος ξερει? Ισως να επηρεασε ?  Ολο τον καιρο επινα αμυγδαλου

 

Χαχαχα πολυ θα το θελα αν γινοταν!! Καλο κουραγιο και σε σενα με την γενική και καλο χειμωνα να εχουμε, να χαιρομαστε τα μωρακια μας!! Ναι ισως να ειναι και απο το γαλα ποιος ξερει. Συνεχισε να πινεις και να τρως κανονικα οτι θέλεις δεν υπαρχει θεμα με τα κακα, μονο το χρωμα αλλαζει απλως μετα απο μερες παλι κιτρινα θα γινουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Χαχαχα πολυ θα το θελα αν γινοταν!! Καλο κουραγιο και σε σενα με την γενική και καλο χειμωνα να εχουμε, να χαιρομαστε τα μωρακια μας!! Ναι ισως να ειναι και απο το γαλα ποιος ξερει. Συνεχισε να πινεις και να τρως κανονικα οτι θέλεις δεν υπαρχει θεμα με τα κακα, μονο το χρωμα αλλαζει απλως μετα απο μερες παλι κιτρινα θα γινουν

Κ σε εσενα φιλη μου 🩷🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2023 at 11:08 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Αληθεια ?? Μα οταν θα ειναι 6μηνο αραγε δηλαδη ισχύει το ιδιο?  Καλα χωρίς περιοδο βρε κορίτσια πως γινεται?

Συγχαρητήρια που νιώθεις σε τόσο σύντομο χρονικο διάστημα έτοιμη για μια νέα εγκυμοσύνη.  Εγώ νιώθω ότι θέλω να κοιμηθώ σερί 1-2 μήνες για αρχή 🤣

 

Κορίτσια εγώ έχω να πρόβλημα. Είμαστε 3 μηνών και ενώ θήλαζε κανονικά χωρίς πρόβλημα, ξαφνικά τι τον έχει πιάσει μερικές μέρες και κλαίει και ωρύεται στο στήθος. Με χτυπάει , κάνει το σώμα του τόξο προς τα πίσω και κλαίει, κλαίει, κλαίει. Με το που τον γέρνω δηλαδή να τον βάλω. Δεν έχω προλάβει ΚΑΝ να του δώσω στήθος και τσουπ. Ξεκινάει. ΤΙ ΦΤΑΊΕΙ???? Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Balak455 τελείως φιλικά κορίτσι μου, επειδή έχω κάνα 2 γνωστές μου που έκαναν τα παιδάκια τους πολύ κοντά (πριν κλείσει χρόνο το πρώτο) βασανίστηκαν αρκετά. Τώρα αν έχεις βοήθεια καλώς, αλλιώς σκέψου ότι θα έχεις ένα μωρό που θα θέλει συνέχεια αγκαλιά και αν είσαι έγκυος δεν θα μπορείς να το σηκώνεις. Είναι πολύ κούραση.  

Στο λέω επειδή μου το έχουν πει όλοι οι γνωστοί μου, να αφήσω τουλάχιστον ένα χρόνο πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες για 2ο. Φυσικά ότι θέλει κανείς. Δεν θέλω να παρέμβω, απλά είπα να στο αναφέρω σε περίπτωση που δεν το έχεις σκεφτεί. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Συγχαρητήρια που νιώθεις σε τόσο σύντομο χρονικο διάστημα έτοιμη για μια νέα εγκυμοσύνη.  Εγώ νιώθω ότι θέλω να κοιμηθώ σερί 1-2 μήνες για αρχή 🤣

 

Κορίτσια εγώ έχω να πρόβλημα. Είμαστε 3 μηνών και ενώ θήλαζε κανονικά χωρίς πρόβλημα, ξαφνικά τι τον έχει πιάσει μερικές μέρες και κλαίει και ωρύεται στο στήθος. Με χτυπάει , κάνει το σώμα του τόξο προς τα πίσω και κλαίει, κλαίει, κλαίει. Με το που τον γέρνω δηλαδή να τον βάλω. Δεν έχω προλάβει ΚΑΝ να του δώσω στήθος και τσουπ. Ξεκινάει. ΤΙ ΦΤΑΊΕΙ???? Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης. 

Κλαίει αφού έχει φάει λίγο πρώτα ή πριν; 

Αυτό που λες το κάνουν συνήθως όταν έχουν παλινδρόμηση. Αλλά φαντάζομαι αυτό υπάρχει από την αρχή περίπου. Δλδ η δικιά μου έχει θέμα από ενός μηνών που ήταν. Αλλά συνήθως τρώνε πρώτα και μετά τα πιάνει η παλινδρόμηση.

Τώρα αν κλαίει πριν το φαί, υπάρχει περίπτωση να του δίνεις πριν πεινάσει και ζητήσει από μόνος του; Ίσως για αυτό να τσαντιζεται; Ή μήπως δεν τον βολεύει η στάση θηλασμού;

Όπως και να χει παρακαλουθησε πότε το κάνει και μίλα με τον παιδίατρο ειδικά αν χάνει γεύματα έτσι ή δεν τρώει καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Balak455 τελείως φιλικά κορίτσι μου, επειδή έχω κάνα 2 γνωστές μου που έκαναν τα παιδάκια τους πολύ κοντά (πριν κλείσει χρόνο το πρώτο) βασανίστηκαν αρκετά. Τώρα αν έχεις βοήθεια καλώς, αλλιώς σκέψου ότι θα έχεις ένα μωρό που θα θέλει συνέχεια αγκαλιά και αν είσαι έγκυος δεν θα μπορείς να το σηκώνεις. Είναι πολύ κούραση.  

Στο λέω επειδή μου το έχουν πει όλοι οι γνωστοί μου, να αφήσω τουλάχιστον ένα χρόνο πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες για 2ο. Φυσικά ότι θέλει κανείς. Δεν θέλω να παρέμβω, απλά είπα να στο αναφέρω σε περίπτωση που δεν το έχεις σκεφτεί. ❤️

Ναι  το γνωριζω. Εχεις δικιο σε αυτο

 Απλα νομιζω οτι παλι δεν θα πιασουμε αμεσως! Δεν ξερω. Κ εγω κ ο αντρας μ εχουμε μικρη διαφορα με τα αδερφια μας  (1.5 χρονο) κ αυτο ειναι το ιδανικο για εμας!! Εννοειται αν δεν ειχα βοηθεια δεν θα το σκεφτόμουν καν. Τωρα αυτο που δεν θα μπορω να την πιανω με προβληματιζει πολυ. Γιατί το σκεφτηκα κ εγω οτι δεν θα μπορω. Ισως το αφησω μεχρι μαρτη κ μετα ξεκινάμε. Εννοειται θελω να ξεζουμισω το μωρακι μ!! Δεν θα αντεξω να μην την πιανω κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μιας κ αναφερθήκαμε στο θηλασμο, το ενα μου στηθος μπορει να βγαζει πχ 130 μλ κ το αλλο μολις 70 μλ. Ειναι νορμαλ? Εσας κ τα 2 στηθη τα νιώθετε  το ιδιο βαρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια μιας κ αναφερθήκαμε στο θηλασμο, το ενα μου στηθος μπορει να βγαζει πχ 130 μλ κ το αλλο μολις 70 μλ. Ειναι νορμαλ? Εσας κ τα 2 στηθη τα νιώθετε  το ιδιο βαρια?

Εγώ ανάλογα τις μέρες μπορεί να νιώθω ότι το ένα έχει πιο πολύ από το άλλο. Βέβαια με το οικιακό το θηλαστρο βγάζω με δυσκολία ενώ έχω αρκετό γάλα. Πάντα δίνω ένα στήθος τη φορά και ποτέ δεν μου έχει ζητήσει κι άλλο. Στο 5' έχει φάει. Πνίγεται κι όλας από τη ροή και κάνει και γουλιες μετά 😅 Ενώ με το θηλαστρο βγάζω 60ml στα 10-15' με το ζόρι (κάνω και μασάζ παράλληλα για να κατέβει).

Θέλω να πω ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό της παραγωγής σου για το πόσο έχει το κάθε στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ ανάλογα τις μέρες μπορεί να νιώθω ότι το ένα έχει πιο πολύ από το άλλο. Βέβαια με το οικιακό το θηλαστρο βγάζω με δυσκολία ενώ έχω αρκετό γάλα. Πάντα δίνω ένα στήθος τη φορά και ποτέ δεν μου έχει ζητήσει κι άλλο. Στο 5' έχει φάει. Πνίγεται κι όλας από τη ροή και κάνει και γουλιες μετά 😅 Ενώ με το θηλαστρο βγάζω 60ml στα 10-15' με το ζόρι (κάνω και μασάζ παράλληλα για να κατέβει).

Θέλω να πω ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό της παραγωγής σου για το πόσο έχει το κάθε στήθος.

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το μωρό και στο άλλο στήθος? Και αν ναι ποια η αντίδραση? Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν θέλει άλλο?

 

Παλλινδρομηση δεν νομίζω να έχουμε γιατί δεν υπάρχει κανένα σύμπτωμα που να μας προμηνύει. Ιδίως αφού έχουμε φτάσει 3 μηνών. Αν ήταν κάτι σχετικό θα το βλέπαμε από την αρχή. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Προσπαθώ να του δείχνω ένα παιχνιδάκι που κάνει θόρυβο να εστιάζει εκεί. 

Συνήθως κλαίει πριν μπει στήθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το μωρό και στο άλλο στήθος? Και αν ναι ποια η αντίδραση? Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν θέλει άλλο?

 

Παλλινδρομηση δεν νομίζω να έχουμε γιατί δεν υπάρχει κανένα σύμπτωμα που να μας προμηνύει. Ιδίως αφού έχουμε φτάσει 3 μηνών. Αν ήταν κάτι σχετικό θα το βλέπαμε από την αρχή. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Προσπαθώ να του δείχνω ένα παιχνιδάκι που κάνει θόρυβο να εστιάζει εκεί. 

Συνήθως κλαίει πριν μπει στήθος 

Καλησπέρα watermelon. Πώς τα πας με το μωράκι σου? Κλαίει ακόμα πριν το θηλασμό? Εμείς έχουμε μια μέρα διαφορά, το δικό μου το μωράκι αύριο γίνεται 3 μηνών και τις 3 τελευταίες μέρες είναι πολύ πιο ανήσυχος απ ' ότι κανονικά! Στους 3 μήνες περνάνε άλλο ένα άλμα ανάπτυξης οπότε μπορεί να έχουν περίεργη συμπεριφορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα watermelon. Πώς τα πας με το μωράκι σου? Κλαίει ακόμα πριν το θηλασμό? Εμείς έχουμε μια μέρα διαφορά, το δικό μου το μωράκι αύριο γίνεται 3 μηνών και τις 3 τελευταίες μέρες είναι πολύ πιο ανήσυχος απ ' ότι κανονικά! Στους 3 μήνες περνάνε άλλο ένα άλμα ανάπτυξης οπότε μπορεί να έχουν περίεργη συμπεριφορά! 

Γεια σου Σόνια! Θυμάμαι ότι είμαστε κοντά :) ο μπεμπουλης είναι πολύ ήσυχος και συνεργάσιμος. Δεν έχω παράπονο. Τα πάμε πολύ καλά. Μια μικροβιοφοβια έχω πάθει ομολογώ αλλά την προσπαθώ 🤪

Λες να περνάει κανά άλμα ανάπτυξης? Δεν βρήκα στην εβδομάδα που διανύουμε άλμα, στα πινακακια που κυκλοφορούν στο google. Όταν είναι κοιμισμένος θηλάζει μια χαρά. Μέσα στην μέρα τον απασχολω με ένα παιχνίδι όσο θηλάζει. Αν δεν θηλάσει παρ'ολες τις προσπάθειες , αντλώ και του το δίνω 'η δίνω και ξένο. Έχω ένα άγχος σε.καθε γεύμα. 

 

Εσύ πως πας?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Γεια σου Σόνια! Θυμάμαι ότι είμαστε κοντά :) ο μπεμπουλης είναι πολύ ήσυχος και συνεργάσιμος. Δεν έχω παράπονο. Τα πάμε πολύ καλά. Μια μικροβιοφοβια έχω πάθει ομολογώ αλλά την προσπαθώ 🤪

Λες να περνάει κανά άλμα ανάπτυξης? Δεν βρήκα στην εβδομάδα που διανύουμε άλμα, στα πινακακια που κυκλοφορούν στο google. Όταν είναι κοιμισμένος θηλάζει μια χαρά. Μέσα στην μέρα τον απασχολω με ένα παιχνίδι όσο θηλάζει. Αν δεν θηλάσει παρ'ολες τις προσπάθειες , αντλώ και του το δίνω 'η δίνω και ξένο. Έχω ένα άγχος σε.καθε γεύμα. 

 

Εσύ πως πας?? :)

Κοριτσια το αλμα αναπτυξης το μετραμε απο την τελικη ημερομηνια τοκετού.  Οχι απο την ημερομηνία γεννησης. Οποτε για τσεκαρε ξανα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το μωρό και στο άλλο στήθος? Και αν ναι ποια η αντίδραση? Πώς καταλαβαίνεις ότι δεν θέλει άλλο?

 

Παλλινδρομηση δεν νομίζω να έχουμε γιατί δεν υπάρχει κανένα σύμπτωμα που να μας προμηνύει. Ιδίως αφού έχουμε φτάσει 3 μηνών. Αν ήταν κάτι σχετικό θα το βλέπαμε από την αρχή. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Προσπαθώ να του δείχνω ένα παιχνιδάκι που κάνει θόρυβο να εστιάζει εκεί. 

Συνήθως κλαίει πριν μπει στήθος 

Περίπου από τον πρώτο μήνα σταμάτησα να την βάζω και στα 2 γιατί είχα και υπερπαραγωγή εγώ. Εμένα σταματάει όταν φάει και με κοιτάει και γελάει ή μιλάει 😅 Δεν ενδιαφέρεται δλδ για άλλο φαί. Αν πάω να την ξαναβάλω δεν κάθεται και μπορεί να τσαντιστει και να αρχίσει το κλάμα. Αλλά μία φορά το έχω κάνει αυτό.

Επίσης μια φορά τους τελευταίους 3 μήνες (κοντεύει 5 μηνών τώρα), άφησε το ένα στήθος κλαίγοντας και της έδωσα το άλλο και έφαγε. Υποθέτω ότι μόνο τότε έτυχε να μην έχω αρκετό γάλα στο ένα και να ήθελε κι άλλο ή να είχε πιο αργή ροή και να την κούρασε.

Πάντως κορίτσια πρέπει να προσπαθείτε να αδειάσει το ένα στήθος πριν πάτε στο άλλο για να παίρνει όλα τα θρεπτικά του γάλακτος. Λένε ότι στην αρχή το γάλα που βγαίνει είναι πιο νερουλό για να προετοιμάσει το στομάχι και μετά κατεβαίνει πιο λιπαρό. Τώρα πως θα καταλάβαιτε ότι έχει αδειάσει δεν ξέρω 😅

Αχ τώρα θυμήθηκα ότι μιας φίλης μου το παιδί 3 μηνών για 2-3 μέρες δεν ήθελε καθόλου το ένα της στήθος και ήθελε μόνο το άλλο! Μετά του πέρασε ευτυχώς. Μήπως περνάει τη φάση του και ο δικός σου; Πως είναι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια το αλμα αναπτυξης το μετραμε απο την τελικη ημερομηνια τοκετού.  Οχι απο την ημερομηνία γεννησης. Οποτε για τσεκαρε ξανα!!

Όταν λες τελική ημερομηνία τοκετού εννοείς την ΠΗΤ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ τώρα θυμήθηκα ότι μιας φίλης μου το παιδί 3 μηνών για 2-3 μέρες δεν ήθελε καθόλου το ένα της στήθος και ήθελε μόνο το άλλο! Μετά του πέρασε ευτυχώς. Μήπως περνάει τη φάση του και ο δικός σου; Πως είναι τώρα;

Σήμερα ευτυχώς σε όλα τα γεύματα δεν μου έκανε γκρίνιες. Ελπίζω να ήταν μπόρα και να περασε. Θεωρώ ότι πλέον ο μπέμπης μου ας πούμε που τρώει στα 10 λεπτά ('η άλλα παιδιά ακούω και για 5') το λιπαρό κομμάτι θα έρχεται πολύ σύντομα πλέον. Μετά το δεκάλεπτο αν χρειαστεί τον αλλάζω στήθος. Εκτός αν στο ένα στήθος χάσει πολύ γρήγορα το ενδιαφέρον του για κάποιον λόγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...