Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Πέρασε καιρός που δεν έγραψα, είπα να αφήσω τις γιορτές να περάσουν. Σήμερα, είμαι στην έβδομη ημέρα του κύκλου, και πάω το απόγευμα για σαλπιγγογραφια. Ήταν να πάω τον προηγούμενο μήνα, αλλά βρέθηκε ecoli και δεν πήγα. Κάναμε θεραπεία φυσικά και σήμερα έχω την εξέταση.

Φυσικα αλλάζω πάλι γιατρό.

Εχω ένα κάρο απορίες. Δεν ξέρω τι κάνω, απλώς κάνω εξετάσεις.

Με τον καινούργιο γιατρό θα πάμε λογικά για έλεγχο ωορρηξίας μέσω χαπιών κλπ. 

Πολλά θέλω να γράψω, αλλά νιώθω τόσο μπερδεμένη που απλώς θα μπερδέψω κι εσάς.

Απλά σκέφτομαι τον πόνο που θα ξανατραβηξω και θα είμαι μόνη. Θα σας γράψω εδώ τα αποτελέσματα.

Πείτε μου καμία καλή κουβέντα, να ξεχάσω! 😁🤣

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα σας. Πέρασε καιρός που δεν έγραψα, είπα να αφήσω τις γιορτές να περάσουν. Σήμερα, είμαι στην έβδομη ημέρα του κύκλου, και πάω το απόγευμα για σαλπιγγογραφια. Ήταν να πάω τον προηγούμενο μήνα, αλλά βρέθηκε ecoli και δεν πήγα. Κάναμε θεραπεία φυσικά και σήμερα έχω την εξέταση.

Φυσικα αλλάζω πάλι γιατρό.

Εχω ένα κάρο απορίες. Δεν ξέρω τι κάνω, απλώς κάνω εξετάσεις.

Με τον καινούργιο γιατρό θα πάμε λογικά για έλεγχο ωορρηξίας μέσω χαπιών κλπ. 

Πολλά θέλω να γράψω, αλλά νιώθω τόσο μπερδεμένη που απλώς θα μπερδέψω κι εσάς.

Απλά σκέφτομαι τον πόνο που θα ξανατραβηξω και θα είμαι μόνη. Θα σας γράψω εδώ τα αποτελέσματα.

Πείτε μου καμία καλή κουβέντα, να ξεχάσω! 😁🤣

 

 

Έτσι ακριβώς μπερδεμένη νιώθω και εγώ.. Είχα μια παλινδρομη πριν 1 μήνα και τώρα τρέχω με άπειρες εξετάσεις, πολλα πολλά λεφτά που δεν μου περισσεύουν και μια ψυχολογία χάλια. Μόνο σήμερα έδωσα αίμα σε 3 διαφορετικά εργαστήρια... Δεν θέλω να αλλάξω τον γιατρό μου, όμως δύο διαφορετικοί άνθρωποι( μια βιολόγος και μια γεντιστρια) μου είπαν ότι κακώς πέταξα σχεδόν 700€ για μοριακό καρυότυπο ζεύγους και ότι ο απλός που έκανα δωρεάν στο Παίδων αρκούσε. Ο γιατρός μου όμως επέμενε για μοριακό και τον άκουσα. Όλοι λένε για μίζες και βιομηχανία πάνω στον πόνο και την απελπισία ζευγαριών και μια τέτοια σκέψη απλά με ωθεί στο να μην έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου.... Κουράστηκα αλήθεια με όλα αυτά...

Δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφια και ούτε προτείνεται στην περίπτωση μου για να ξέρω τον πόνο, θα σου πω μόνο να σκέφτεσαι εκείνη τη στιγμή τον στόχο σου. Οραματισου το μωράκι σου και βάλε στο μυαλό σου ότι όλα αυτά γίνονται για να το έχεις στην αγκαλιά σου ❤️ Καλο κουράγιο και να μας γράψεις τα αποτελέσματα που εύχομαι να είναι τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα χθες την πρώτη μου σαλπιγγογραφια ! Εγώ έχω κανονική μήτρα κανονική αριστερή σάλπιγγα και η δεξιά μου δυστυχώς κάπου σταμάτησε. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από την γέννηση μου ή αν έγινε κάτι. Φυσικά αλλαξα γιατρο και το κατάλαβα γιατί απλά δεν βλέπαμε ποτέ δεξιά ωοθηκη. Σε άλλη γιατρο που πηγαινα μου είπε ότι την έχει δει… ψυχολογικά δεν είμαι και τόσο καλά. Θα το προσπαθήσουμε αργότερα με εξωσωματικη και ότι γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσι μου ,

Εγω εχω κάνει σαλπιγγογραφια και λένε πως αν έχεις θέμα τότε πονάει.. εγώ πονεσα πολύ καθώς είχα μια βουλωμενη η οποία δεν ξε βούλωσε ποτε!!έμεινα εγκυος μετά από ένα 3μηνο κανονικα!!

εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις καλά αποτελεσματα💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου,ίσως να έχεις πάει ήδη για την σαλπιγγογραφια σου οποτε σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.Εγω πονεσα γιατί έχω λίγο στραβό τράχηλο και ο γιατρός ζορίστηκε να βάλει το εργαλείο που δεν ξέρω πως λέγεται 😅,είχα ρωτήσει μια φίλη που είχε κάνει και μου είπε ότι δεν πόνεσε ιδιαίτερα,υποθέτω ότι εξαρτάται και από την ανατομία λογικά.Οπως και να έχει είναι μια σημαντική εξέταση οπότε την κάνουμε θέλοντας και μη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ!! Εγώ ξανακάνει άλλες δύο σαλπιγγογραφιας στη ζωή μου. Είχανε πονέσει πολύ. Αυτή ομολογουμένως δεν πόνεσε τόσο. Βγήκε καθαρή, όπως και οι άλλες παλιότερα.

Τώρα το μόνο που σκέφτομαι (για όσες δεν ξέρετε την ιστορία μου, έχω ήδη ένα παιδάκι 7 ετών το οποίο έκανα μετά από ενάμιση χρόνο υπογονιμότητας και αμέσως μετά από λαπαροσκόπηση έμεινα έγκυος φυσιολογικά.) Είναι να αναρωτιέμαι.

Όταν έκανα λαπαροσκόπηση, ο γιατρός είπε ότι είχα πολυκυστικες ωοθήκες τις οποίες έκανε καυτηριασμό. Και από τότε, δεν έχω κύστες στις ωοθήκες. Φεύγουν ρε κορίτσια οι πολυκυστικες; Είναι δυνατόν να θεραπεύτηκε αυτό;

Εν τω μεταξύ, νόμιζα ότι για να μην μπορώ να ξανακάνω παιδάκι, έχω το ίδιο πρόβλημα με τότε. Αλλά αυτό μάλλον δε στέκει. Εγώ νόμιζα ότι θα ξαναπάω για λαπαροσκόπηση και θα ξανεινω έγκυος.

Προφανώς, λάθος σκέψη, εφόσον δε φαίνονται πλέον πολυκυστικες ωοθήκες (και απορώ κιόλας αν είχα και πότε... Δεν ξέρω.) 

Τέλος πάντων, Τετάρτη έχω ραντεβού με τον καινούργιο γιατρό και με όλες τις εξετάσεις αν χείρας, και λογικά θα πάμε με κλομιφαινη.

 

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως είχες απλά κάποια κύστη παλαιοτερα;άλλο η κύστη και άλλο οι πολυκυστικες ωοθήκες, οι πολυκυστικες είναι σύνδρομο και δε φεύγουν,ενώ η κύστη αφαιρείται.Γνωμη μου να επισκεφτείς έναν γιατρό που να έχει εμπειρία στην υπογονιμοτητα,δεν είναι όλοι για όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η popcorn είπε:

Μήπως είχες απλά κάποια κύστη παλαιοτερα;άλλο η κύστη και άλλο οι πολυκυστικες ωοθήκες, οι πολυκυστικες είναι σύνδρομο και δε φεύγουν,ενώ η κύστη αφαιρείται.Γνωμη μου να επισκεφτείς έναν γιατρό που να έχει εμπειρία στην υπογονιμοτητα,δεν είναι όλοι για όλα.

Σίγουρα δεν είναι όλοι για όλα. Αλλά εκείνος ήταν ειδικός στη λαπαροσκόπηση για λόγους υπογονιμότητας. Και στο χαρτί που μου είχε δώσει τότε έγραφε PCOS. Και θυμάμαι και σε υπέρηχο που είχα κάνει, που φαινόταν κλινικά η εικόνα πολυκυστικων. Ήταν έτσι δομημένα τα ωάρια μέσα στην κύστη σαν κολιέ.

Τι να πω; Εννοείται ότι πλέον δεν πηγαίνω στον ίδιο γιατρό. Εξάλλου βγήκε στη σύνταξη. Τετάρτη έχω ραντεβού, και θα ενημερώσω για την εξέλιξη! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ!! Εγώ ξανακάνει άλλες δύο σαλπιγγογραφιας στη ζωή μου. Είχανε πονέσει πολύ. Αυτή ομολογουμένως δεν πόνεσε τόσο. Βγήκε καθαρή, όπως και οι άλλες παλιότερα.

Τώρα το μόνο που σκέφτομαι (για όσες δεν ξέρετε την ιστορία μου, έχω ήδη ένα παιδάκι 7 ετών το οποίο έκανα μετά από ενάμιση χρόνο υπογονιμότητας και αμέσως μετά από λαπαροσκόπηση έμεινα έγκυος φυσιολογικά.) Είναι να αναρωτιέμαι.

Όταν έκανα λαπαροσκόπηση, ο γιατρός είπε ότι είχα πολυκυστικες ωοθήκες τις οποίες έκανε καυτηριασμό. Και από τότε, δεν έχω κύστες στις ωοθήκες. Φεύγουν ρε κορίτσια οι πολυκυστικες; Είναι δυνατόν να θεραπεύτηκε αυτό;

Εν τω μεταξύ, νόμιζα ότι για να μην μπορώ να ξανακάνω παιδάκι, έχω το ίδιο πρόβλημα με τότε. Αλλά αυτό μάλλον δε στέκει. Εγώ νόμιζα ότι θα ξαναπάω για λαπαροσκόπηση και θα ξανεινω έγκυος.

Προφανώς, λάθος σκέψη, εφόσον δε φαίνονται πλέον πολυκυστικες ωοθήκες (και απορώ κιόλας αν είχα και πότε... Δεν ξέρω.) 

Τέλος πάντων, Τετάρτη έχω ραντεβού με τον καινούργιο γιατρό και με όλες τις εξετάσεις αν χείρας, και λογικά θα πάμε με κλομιφαινη.

 

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη!

Καλημέρα κορίτσι μου σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια που κάνεις και να έχεις δύναμη και υπομονή. Δυστυχώς για κάποιες γυναίκες το θαύμα αργεί πολύ να γίνει . Οι πολυκυστικες φεύγουν αυτό που δεν φεύγει είναι το σύνδρομο πολυκυστικων . Είναι διαφορετικά πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2023 at 8:47 ΠΜ, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια που κάνεις και να έχεις δύναμη και υπομονή. Δυστυχώς για κάποιες γυναίκες το θαύμα αργεί πολύ να γίνει . Οι πολυκυστικες φεύγουν αυτό που δεν φεύγει είναι το σύνδρομο πολυκυστικων . Είναι διαφορετικά πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο γιατρός τότε είχε γράψει για σύνδρομο. Ίσως να είχε κάνει λάθος, τι να πω. Θα το αναφέρω κι αυτό στον καινούργιο γιατρό να δω τι έχει να μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου ξερει να μου απαντήσει καμία πόσο είναι το κόστος της σαλπιγγογραφιας?είχα κάνει το 2019 κι ήθελα να μάθω αν έχει ανεβεί η τιμή.. μάλλον θα χρειαστεί να ξανά κάνω..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου ξερει να μου απαντήσει καμία πόσο είναι το κόστος της σαλπιγγογραφιας?είχα κάνει το 2019 κι ήθελα να μάθω αν έχει ανεβεί η τιμή.. μάλλον θα χρειαστεί να ξανά κάνω..!!

Στο μη..ρα 180 ευρώ το Νοέμβριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Στο μη..ρα 180 ευρώ το Νοέμβριο. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  κοριτσι μουυ..Πωπω την είχα κάνει 140 σε ιδιώτη τότε.Αχ μακαρι να την γλιτώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου ξερει να μου απαντήσει καμία πόσο είναι το κόστος της σαλπιγγογραφιας?είχα κάνει το 2019 κι ήθελα να μάθω αν έχει ανεβεί η τιμή.. μάλλον θα χρειαστεί να ξανά κάνω..!!

Εγώ την έκανα στο Αλέξανδρας και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη είχα παραπεμπτικό και δεν πλήρωσα τίποτα χωρίς παραπεμπτικό απ ότι θυμάμαι μου είχαν πει 12 ευρώ το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν παίρνεις εκείνη τη μέρα τα αποτέλεσμα σου λένε βέβαια τα αποτελέσματα και τα εξηγούν όλα αναλυτικά αλλά το χαρτι το παίρνεις μετά από καμιά εβδομάδα απ ότι θυμάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Εγώ την έκανα στο Αλέξανδρας και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη είχα παραπεμπτικό και δεν πλήρωσα τίποτα χωρίς παραπεμπτικό απ ότι θυμάμαι μου είχαν πει 12 ευρώ το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν παίρνεις εκείνη τη μέρα τα αποτέλεσμα σου λένε βέβαια τα αποτελέσματα και τα εξηγούν όλα αναλυτικά αλλά το χαρτι το παίρνεις μετά από καμιά εβδομάδα απ ότι θυμάμαι

καλησπέρα κορίτσι μου άρα γράφεται??ναι αλλά λογικά είναι με ραντεβού??για το χαρτί δεν με νοιαζει με ενδιαφέρει να δω αν έχει ξανά βουλώσει η σαλπιγγα μετα την καισαρικη οπότε φαντάζομαι ότι θα πάρω απάντηση κι εκείνη την στιγμή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου άρα γράφεται??ναι αλλά λογικά είναι με ραντεβού??για το χαρτί δεν με νοιαζει με ενδιαφέρει να δω αν έχει ξανά βουλώσει η σαλπιγγα μετα την καισαρικη οπότε φαντάζομαι ότι θα πάρω απάντηση κι εκείνη την στιγμή.. 

Καλησπέρα!! Ναι γράφετε το θέμα είναι αν πας ιδιωτικά να βρεις κάπου που να δέχονται το παραπεμπτικό γιατί εγώ σε όποιο ιδιωτικό πήρα μου είπαν ότι δεν το δέχονται... Την απάντηση θα την ξέρεις εκείνη την ώρα... Αν πας σε δημοσιο θα πάρεις τηλέφωνο την πρώτη μέρα περιόδου να κλείσεις ραντεβού πριν δεν κλείνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα!! Ναι γράφετε το θέμα είναι αν πας ιδιωτικά να βρεις κάπου που να δέχονται το παραπεμπτικό γιατί εγώ σε όποιο ιδιωτικό πήρα μου είπαν ότι δεν το δέχονται... Την απάντηση θα την ξέρεις εκείνη την ώρα... Αν πας σε δημοσιο θα πάρεις τηλέφωνο την πρώτη μέρα περιόδου να κλείσεις ραντεβού πριν δεν κλείνουν

Α πολύ ωραια σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να είσαι καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας. Γράφεται. Αλλά εγώ δεν έβρισκα κανένα ραντεβού δημόσια που να βολεύει τις μέρες μου και φυσικά δε μπορούσα από πριν να ξέρω για μετά από τρεις μήνες πότε ακριβώς θα έχω περίοδο ώστε να κλείσω.

Ωστοσο, εκεί στην Άνοιξη που πήγα, την έκανα με 60 ευρώ γιατί δεν είχα δυνατότητα να πληρώσω παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2023 at 5:55 ΜΜ, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου ξερει να μου απαντήσει καμία πόσο είναι το κόστος της σαλπιγγογραφιας?είχα κάνει το 2019 κι ήθελα να μάθω αν έχει ανεβεί η τιμή.. μάλλον θα χρειαστεί να ξανά κάνω..!!

Έκανα χθες στο ΙΑΣΩ επαρχία πλήρωσα 180€. Δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπάρχει δημόσια δομή μόνο ιδιωτικά και δεν δέχονται συνταγή. Εγώ πάντως δεν θέλω να ξανακάνω ποτέ στην ζωή μου, έκλαιγα με λυγμούς. Ευτυχώς και ο γιατρός και η βοηθός του ήταν εξαιρετικοί και η προσέγγιση τους φανταστική, με βοήθησαν πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα μέσα Οκτωβρίου 2022  στο Ιασώ την κλασική σαλπιγγογραφία και κόστιζε 190 ευρώ. Δεν πόνεσα παρά μόνο μία έντονη κράμπα είχα, ίσως γιατί ήταν καθαρή. Τα αποτελέσματα με τη διάγνωση τα πήρα μετά από 2 ώρες. Δυστυχώς δε δέχονται παραπεμπτικό ΕΟΠΥ, μόνο εάν έχεις κάποια ιδιωτική ασφάλιση σου κάνουν έκπτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...