Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νεροοοοοο!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!!! Εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων. Τρωμε κανονικα 3 γευματα και 2 μπουκαλια γαλα την ημερα(καποιες φορες και 3 μπουκαλια). Τα παμε μια χαρα με το φαγητο, τα τρωει ολα με ευχαριστηση. Εχω ξεκινησει απο 6μιση μηνων περιπου να της δινω νερο. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Εχω δοκιμασει τα παντα. Σε κουταλακι, σε ποτηρακι, στο μπιμπερο. Κρυο, χλιαρο. Διαλυμενο μεσα ελαχιστο γαλα για να ξεγελαστει. Τιποτα! Δε γυριζει τη μουρη της, ουτε το αποφευγει, απλως κανει λες κ της δινω κωνειο να πιει! Δεν το καταπινει. Τρεχουν τα νερα απ εξω. Ο παιδιατρος λεει οτι πρεπει να πινει γιατι θα κανει δυσκοιλιοτητα. Ποια δυσκοιλιοτητα; Αυτο κανει 5 φορες τσια τη μερα και οι πανες ειναι φουλ στα ουρα, που σημαινει οτι δεν εχει θεμα με τα υγρα, αφου πινει το γαλα της και το φαγητο της εχει μεσα νερο. 
Το ερωτημα ειναι, θα ξεκινησει καααααποια στιγμη να το καταπινει το νερο; Η θα μου στραβομουτσουνιαζει;;; Να συνεχισω να προσπαθω ή να το παρατησω για λιγο καιρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων. Τρωμε κανονικα 3 γευματα και 2 μπουκαλια γαλα την ημερα(καποιες φορες και 3 μπουκαλια). Τα παμε μια χαρα με το φαγητο, τα τρωει ολα με ευχαριστηση. Εχω ξεκινησει απο 6μιση μηνων περιπου να της δινω νερο. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Εχω δοκιμασει τα παντα. Σε κουταλακι, σε ποτηρακι, στο μπιμπερο. Κρυο, χλιαρο. Διαλυμενο μεσα ελαχιστο γαλα για να ξεγελαστει. Τιποτα! Δε γυριζει τη μουρη της, ουτε το αποφευγει, απλως κανει λες κ της δινω κωνειο να πιει! Δεν το καταπινει. Τρεχουν τα νερα απ εξω. Ο παιδιατρος λεει οτι πρεπει να πινει γιατι θα κανει δυσκοιλιοτητα. Ποια δυσκοιλιοτητα; Αυτο κανει 5 φορες τσια τη μερα και οι πανες ειναι φουλ στα ουρα, που σημαινει οτι δεν εχει θεμα με τα υγρα, αφου πινει το γαλα της και το φαγητο της εχει μεσα νερο. 
Το ερωτημα ειναι, θα ξεκινησει καααααποια στιγμη να το καταπινει το νερο; Η θα μου στραβομουτσουνιαζει;;; Να συνεχισω να προσπαθω ή να το παρατησω για λιγο καιρο; 

Συνέχισε να προσφέρεις νερό σε διαφορετικά διαστήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας κ θα δεις ότι θα το δεχτεί σιγά σιγά. Σίγουρα μετά το φαγητό που θα διψάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων. Τρωμε κανονικα 3 γευματα και 2 μπουκαλια γαλα την ημερα(καποιες φορες και 3 μπουκαλια). Τα παμε μια χαρα με το φαγητο, τα τρωει ολα με ευχαριστηση. Εχω ξεκινησει απο 6μιση μηνων περιπου να της δινω νερο. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Εχω δοκιμασει τα παντα. Σε κουταλακι, σε ποτηρακι, στο μπιμπερο. Κρυο, χλιαρο. Διαλυμενο μεσα ελαχιστο γαλα για να ξεγελαστει. Τιποτα! Δε γυριζει τη μουρη της, ουτε το αποφευγει, απλως κανει λες κ της δινω κωνειο να πιει! Δεν το καταπινει. Τρεχουν τα νερα απ εξω. Ο παιδιατρος λεει οτι πρεπει να πινει γιατι θα κανει δυσκοιλιοτητα. Ποια δυσκοιλιοτητα; Αυτο κανει 5 φορες τσια τη μερα και οι πανες ειναι φουλ στα ουρα, που σημαινει οτι δεν εχει θεμα με τα υγρα, αφου πινει το γαλα της και το φαγητο της εχει μεσα νερο. 
Το ερωτημα ειναι, θα ξεκινησει καααααποια στιγμη να το καταπινει το νερο; Η θα μου στραβομουτσουνιαζει;;; Να συνεχισω να προσπαθω ή να το παρατησω για λιγο καιρο; 

Καλημέρα! Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς όταν της δίνεις το ποτηράκι της να βάζεις κ για εσένα ένα ποτήρι νερό κ να το πίνεις μπροστά της δείχνοντάς της πόσο σου αρέσει κ σε ξεδιψάει. Πού θα πάει...θα το πιει κάποια στιγμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Και τα 2 μου παιδιά δε πολύ γουσταραν το νερό σε βρεφική ηλικία. Βέβαια θήλαζαν οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα σε αυτό. 

Μια φίλη μου, με παρόμοιο πρόβλημα βρήκε τη λύση στα ποτήρια 360° , σιγά σιγά άρχισαν να πίνουν νερό σε ικανοποιητική ποσότητα και μόνα τους . Την βόλεψε γιατί δεν έσταζε κι όλας. Τώρα σκέφτομαι να πάρω και στον μικρό μου που είναι 1 πλέον γιατί στον πρώτο με το καλαμάκι τα κάναμε όλα μαντάρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Γενικα δεν ανησυχω κυριως γιατι πινει αρκετο γαλα, αλλα ειναι εκνευριστικο να μην πινει ουτε μια γουλια νερο!!! Θα της δινω συχνα κ καποια στιγμη θα το πιει, που θα παει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia33 είπε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Γενικα δεν ανησυχω κυριως γιατι πινει αρκετο γαλα, αλλα ειναι εκνευριστικο να μην πινει ουτε μια γουλια νερο!!! Θα της δινω συχνα κ καποια στιγμη θα το πιει, που θα παει!!!

Πάντα είχα το ποτήρι του εκεί που έπαιζε ή εκεί που ήταν ώστε να του το θυμίζω και πήγαινε και έπινε μόνος του σιγα σιγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Και τα 2 μου παιδιά δε πολύ γουσταραν το νερό σε βρεφική ηλικία. Βέβαια θήλαζαν οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα σε αυτό. 

Μια φίλη μου, με παρόμοιο πρόβλημα βρήκε τη λύση στα ποτήρια 360° , σιγά σιγά άρχισαν να πίνουν νερό σε ικανοποιητική ποσότητα και μόνα τους . Την βόλεψε γιατί δεν έσταζε κι όλας. Τώρα σκέφτομαι να πάρω και στον μικρό μου που είναι 1 πλέον γιατί στον πρώτο με το καλαμάκι τα κάναμε όλα μαντάρα! 

Και εγωωτο είχα αυτό το ποτηράκι και όντως πολύ βολικό είναι.  Αξίζει .  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2023 at 11:56 ΜΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων. Τρωμε κανονικα 3 γευματα και 2 μπουκαλια γαλα την ημερα(καποιες φορες και 3 μπουκαλια). Τα παμε μια χαρα με το φαγητο, τα τρωει ολα με ευχαριστηση. Εχω ξεκινησει απο 6μιση μηνων περιπου να της δινω νερο. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Εχω δοκιμασει τα παντα. Σε κουταλακι, σε ποτηρακι, στο μπιμπερο. Κρυο, χλιαρο. Διαλυμενο μεσα ελαχιστο γαλα για να ξεγελαστει. Τιποτα! Δε γυριζει τη μουρη της, ουτε το αποφευγει, απλως κανει λες κ της δινω κωνειο να πιει! Δεν το καταπινει. Τρεχουν τα νερα απ εξω. Ο παιδιατρος λεει οτι πρεπει να πινει γιατι θα κανει δυσκοιλιοτητα. Ποια δυσκοιλιοτητα; Αυτο κανει 5 φορες τσια τη μερα και οι πανες ειναι φουλ στα ουρα, που σημαινει οτι δεν εχει θεμα με τα υγρα, αφου πινει το γαλα της και το φαγητο της εχει μεσα νερο. 
Το ερωτημα ειναι, θα ξεκινησει καααααποια στιγμη να το καταπινει το νερο; Η θα μου στραβομουτσουνιαζει;;; Να συνεχισω να προσπαθω ή να το παρατησω για λιγο καιρο; 

Κι εμένα τα ίδια έκανε.. είτε δεν έπινε καθόλου είτε το άφηνε να τρέχει από το στόμα του.. δοκίμασα κ εγώ διάφορα ποτηράκια γιατί το μπιμπερο το σπρώχνει δεν το βάζει καν στο στόμα... Είναι 9 μηνών και μόλις πριν δύο μέρες άρχισε να πίνει με καλαμάκι τελικά.. μέχρι τώρα απλά το μασούσε αλλά έβαλα νερό σε ένα ποτήρι έβαλα μέσα ενα καλαμάκι και έκλεισα την πάνω πλευρά με το δάχτυλο μου ώστε να έχει λίγο νεράκι μέσα το καλαμάκι και του το έδωσα, μετά από δύο τρεις φορές εκατσα απέναντι του ο καθένας με το ποτηράκι του και του έδειχνα πως να πίνει, κάποια στιγμή το κατάλαβε και ρουφηξε (του φάνηκε και πολύ αστείο) και τώρα που ξέρει τι να κάνει πίνει κανονικά.. δοκίμαζε συχνά απλά ίσως πρέπει να διαλέξεις έναν τρόπο στον οποίο θα επιμείνεις εγώ αυτό έκανα γιατί όσο δοκίμαζα διάφορα δεν κάναμε δουλειά, πάντως εννοείται πως θα αρχίσει να πίνει νερό κάποια στιγμή.. εχεις δοκιμάσει με θηλή μπιμπερο μικρότερης ροής? Στον ανιψιό μου που γενικά έπαιρνε μπουκάλι αυτό έφταιγε του ερχόταν πολύ με τη ροή για 6+ μηνών γιατί το νερό είναι πιο ρευστό από το γάλα και δεν το μπορούσε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά πιστεύω ότι είναι στο παιδί, αλλά θα σου πω και την περίπτωσή μας.

Η κόρη μου έμαθε κυρίως με το δικό μας ποτήρι. Μας έβλεπε που πίναμε κι ήθελε κι αυτή. Θυμάμαι την πρώτη φορά που τράβηξε με τα χεράκια της το ποτήρι μου και το έφερε στα χειλάκια της να πιει. Όχι με σπουδαία αποτελέσματα βέβαια... Το ίδιο έκανε (και κάνει ακόμα) όταν μας βλέπει να πίνουμε από οποιοδήποτε ποτήρι ή μπουκάλι. Γενικά βλέπω ότι η μίμηση είναι πολύ ισχυρό κίνητρο για τα μωρά.

Γενικά εγώ προσπαθούσα σε κάθε επαφή με το νερό να της βρέχω το στόμα για να μάθει. Από 6 μηνών δλδ, τότε που πρωτομπήκαμε στις τροφές, θυμάμαι ότι της άρεσε να ανοίγει το στόμα της και να γεύεται το νερό όταν της ξέπλενα το πρόσωπο με το χέρι μου. Και όταν έκανε μπάνιο το ίδιο.

Δεν ξέρω αν βοήθησαν όλ'αυτά, πα΄ντως τώρα πλέον (14 μηνών) αγαπάει πολύ το νερό, πίνει συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...