Μετάβαση σε περιεχόμενο

2023 ευχές θα στείλω για υγεία, τύχη, χαρές και πολλά χαμόγελα στα χείλη από τα θετικά τα τεστ!!!! 😁❤️


marinamanoulitsa

Recommended Posts

κορίτσια μου καλή χρονιά! εύχομαι αλήθεια ότι καλύτερο σε όλες σας, στις μανούλες να έχουν πάντα υγεία και ευτυχία τα μωράκια σας, σε αυτές που περιμένουν μια τελειομανής εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούν πολύ πολύ γρήγορα ένα θετικό τεστ!

Εγω δεν είχα εύκολα Χριστούγεννα. Ειμαι 24η εβδομαδα και ενω μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσυνη έκανα τη β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες και ήταν όλα μια χαρά πέρα από τη δική μου μητριαια αρτηρια που μια τιμή ήταν πιο τσιμπημένη. Απο την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω πετρώματα, δεξιά ή αριστερά, σαν συσπάσεις όταν κουράζουν επειδή τις τελευταίες μέρες κουράστηκα παραπάνω και στον υπέρηχο το είδε και ο γιατρός, μου είπε ότι το βλέπει λίγο στριμωγμενο και φαίνεται ότι έχω κουραστεί. Συσταση 30 λεπτά περπατημα κάθε μέρα τίποτα παραπάνω και να με δει σε μια εβδομάδα.  Δεν έφτανε αυτο έκανα κολπική καλλιεργεια προληπτικά και βρήκε ουρεοπλασμα, άρα μου έδωσε 1 εβδομάδα zithromax. Εχω στεναχωρηθει πολυ γιατί ενώ μου είπε ότι είναι πολύ συχνό, δεν είχα ποτέ κανένα μικροβιο  και βρήκα τη στιγμή να κολλησω. μάλιστα στην 7η εβδομάδα η καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη. Φοβαμαι πολύ γιατί διαβάζω συνδέσεις αυτού του μικροβιου με πρόωρο τοκετό, έχει κάποια από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 292
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ωχ κοπέλα μου Περαστικά σας!!!! Πόσο είναι το παιδάκι σου;;;; γίνεται χαμός αυτό τον καιρό.. Πολλές ιώσεις... Κουράγιο το έχω ζήσει και είναι πολύ δύσκολο!!! Ένα φιλί και μια αγκαλιά από μένα 😘😘😘

Σ ευχαριστω πολύ !! Σε μια βδομάδα κλείνουν τα 2 τα δίδυμα. Τουλάχιστον η αδερφή του προς το παρόν είναι καλά!! Ο κακός χαμός από ιώσεις. Εμάς είναι κ η 1η χρονιά στο βρεφικό κ μας πάει καροτσάκι από το Νοέμβριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

κορίτσια το δικό μου το μωρό έχει κολικούς…η παιδίατρος μου είπε να κόψω για λίγο τα γαλακτοκομικά να δούμε! Μου έδωσε κ κάτι σταγόνες για το μωρό κ ευχόμαστε να μη κρατήσουν για πολύ! Έχει κάποια κοπέλα που να θηλάζει κ να έχει το μωρό της κολικους;; Είχα αλλεργία στο γάλα εγώ μικρή κ μου είπε να αρχίσουμε πρώτα από τα γαλακτοκομικά να τα περιορίσω να δούμε αν θα έχει διαφορά 

καλημερα Ραφαελα μου εγω εχωτεραστιο θεμα με κολικους τωρα θα ανοιξω θεμα, πως ξερειε ομως οτι ειναι απτο δικοσ σου γαλα και οχι απτο ξενο αν κανεις μικτη διατροφη? Εμενα ειναι απτο ξενο σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

κορίτσια μου καλή χρονιά! εύχομαι αλήθεια ότι καλύτερο σε όλες σας, στις μανούλες να έχουν πάντα υγεία και ευτυχία τα μωράκια σας, σε αυτές που περιμένουν μια τελειομανής εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούν πολύ πολύ γρήγορα ένα θετικό τεστ!

Εγω δεν είχα εύκολα Χριστούγεννα. Ειμαι 24η εβδομαδα και ενω μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσυνη έκανα τη β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες και ήταν όλα μια χαρά πέρα από τη δική μου μητριαια αρτηρια που μια τιμή ήταν πιο τσιμπημένη. Απο την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα να έχω πετρώματα, δεξιά ή αριστερά, σαν συσπάσεις όταν κουράζουν επειδή τις τελευταίες μέρες κουράστηκα παραπάνω και στον υπέρηχο το είδε και ο γιατρός, μου είπε ότι το βλέπει λίγο στριμωγμενο και φαίνεται ότι έχω κουραστεί. Συσταση 30 λεπτά περπατημα κάθε μέρα τίποτα παραπάνω και να με δει σε μια εβδομάδα.  Δεν έφτανε αυτο έκανα κολπική καλλιεργεια προληπτικά και βρήκε ουρεοπλασμα, άρα μου έδωσε 1 εβδομάδα zithromax. Εχω στεναχωρηθει πολυ γιατί ενώ μου είπε ότι είναι πολύ συχνό, δεν είχα ποτέ κανένα μικροβιο  και βρήκα τη στιγμή να κολλησω. μάλιστα στην 7η εβδομάδα η καλλιέργεια ήταν πεντακάθαρη. Φοβαμαι πολύ γιατί διαβάζω συνδέσεις αυτού του μικροβιου με πρόωρο τοκετό, έχει κάποια από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Καλημέρα και καλή χρονιά. Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.. για το ουρεοπλασμα να μην ανησυχείς καθόλου γιατί το έχω ψάξει και έχω μιλήσει με 2 γυναικολόγους και 1 ανδρολογο. Είναι απλά ενα μικρόβιο το οποίο έχει ξεφύγει στις τιμές από την φυσιολογική χλωρίδα του κόλπο. Λένε διάφορες ιστορίες ότι ευθύνεται για αποβολές και για πρόωρους τοκετούς αλλά δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο είναι απλά θεωρίες.  Το έχουν παρά πολλές έγκυες κοπέλες χωρίς κανέναν απολύτως πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Ειδικά η 2η γιατρός η οποία είναι σε δημόσιο νοσοκομείο μου είπε επί λέξει: όλες οι τσιγγάνες που έρχονται εδώ για να γεννήσουν έχουν ουρεοπλασμα και ποτέ δεν είχαν θέμα με τον τοκετό η την εγκυμοσύνη:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

καλημερα Ραφαελα μου εγω εχωτεραστιο θεμα με κολικους τωρα θα ανοιξω θεμα, πως ξερειε ομως οτι ειναι απτο δικοσ σου γαλα και οχι απτο ξενο αν κανεις μικτη διατροφη? Εμενα ειναι απτο ξενο σιγουρα!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ κ για τις ευχές στο άλλο ποστ!! Ελπίζω να είσαι καλά!! 
 

μου είπε αρχικά να προσέξω εγώ λιγο τη διατροφή μου πρώτα να μην αλλάξουμε το γάλα κ τελικά να να μην έχει πρόβλημα! Αν προσέξω έγω κ συνεχίσει με τον ίδιο βαθμό ο πόνος του μωρού τότε θα αλλάξουμε το αλλο γάλα! Έχει 2 μερες είναι πολύ καλύτερος! Δεν έχουμε πρόβλημα το βράδυ έχουμε την ημέρα! Αρχίζουν γύρω στις 11:00 το πρωί κ πάει ως το απόγευμα! Χθες ήταν πολύ καλος κοιμήθηκε κ ώρες το απόγευμα προχθές ήταν χωρις σταματημό το κλάμα του από το μεσημέρι π πήγαμε για φαΐ στη μαμα μου ως τις 7:00 το απόγευμα! Σήμερα πάλι τον έπιασε αλλά κοιμήθηκε τώρα στις μια παρά! Τώρα του έδωσα μόνο φόρμουλα…το πρωί μόνο θηλασμό γιατί δεν ήθελε φόρμουλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά. Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.. για το ουρεοπλασμα να μην ανησυχείς καθόλου γιατί το έχω ψάξει και έχω μιλήσει με 2 γυναικολόγους και 1 ανδρολογο. Είναι απλά ενα μικρόβιο το οποίο έχει ξεφύγει στις τιμές από την φυσιολογική χλωρίδα του κόλπο. Λένε διάφορες ιστορίες ότι ευθύνεται για αποβολές και για πρόωρους τοκετούς αλλά δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο είναι απλά θεωρίες.  Το έχουν παρά πολλές έγκυες κοπέλες χωρίς κανέναν απολύτως πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Ειδικά η 2η γιατρός η οποία είναι σε δημόσιο νοσοκομείο μου είπε επί λέξει: όλες οι τσιγγάνες που έρχονται εδώ για να γεννήσουν έχουν ουρεοπλασμα και ποτέ δεν είχαν θέμα με τον τοκετό η την εγκυμοσύνη:

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμά σου, εύχομαι αλήθεια να μην επηρεάσει κάτι στην εγκυμοσυνη και με την αντιβίωση να φύγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια! 

Και εγώ τα Χριστούγεννα μεχρι και τη Πρωτοχρονιά ταλαιπωρήθηκα με άσχημη γρίπη, με αντιβίωση δυστυχώς, έπινα βέβαια πολλες βιταμίνες (μαγνήσιο,Βιτ C, B 12, φολλυκο).

Για όσες δεν με θυμούνται, παίρνω femara σε φυσιολογικο κύκλο. Αυτός ο μήνας ηταν και ο τελευταίος με femara( προηγήθηκαν άλλοι δύο,αποτυχημενοι)

Χθες είχα ωορρηξία. Εννοείται ότι οι επαφές μας συνεχίστηκαν όσο ήμουν με γρίπη.

Η απορία μου είναι κατά ποσο όλη αυτή η ταλαιπωρία με τη γρίπη, και ειδικά η αντιβίωση θα επηρεάσει 🥺 οσο άρρωστη και να ήμουν, το μυαλό μου ήταν συνεχώς εκεί, οτι πηγε χαμένος ακόμη ένας μήνας 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια! 

Και εγώ τα Χριστούγεννα μεχρι και τη Πρωτοχρονιά ταλαιπωρήθηκα με άσχημη γρίπη, με αντιβίωση δυστυχώς, έπινα βέβαια πολλες βιταμίνες (μαγνήσιο,Βιτ C, B 12, φολλυκο).

Για όσες δεν με θυμούνται, παίρνω femara σε φυσιολογικο κύκλο. Αυτός ο μήνας ηταν και ο τελευταίος με femara( προηγήθηκαν άλλοι δύο,αποτυχημενοι)

Χθες είχα ωορρηξία. Εννοείται ότι οι επαφές μας συνεχίστηκαν όσο ήμουν με γρίπη.

Η απορία μου είναι κατά ποσο όλη αυτή η ταλαιπωρία με τη γρίπη, και ειδικά η αντιβίωση θα επηρεάσει 🥺 οσο άρρωστη και να ήμουν, το μυαλό μου ήταν συνεχώς εκεί, οτι πηγε χαμένος ακόμη ένας μήνας 🥺

Καλή χρονιά και από μένα!! 
Αχ ποσο σε καταλαβαίνω! Κ εγώ τα ίδια, βέβαια εγώ ήμουν σε αναμονή περιόδου κ φοβόμουν μήπως με τα φάρμακα επηρεάσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Τελικά αδιαθέτησα παραμονή Πρωτοχρονιάς και η ψυχολογία ήρθε και έδεσε! 😔 Πάντως δε νομίζω πως επηρεάστηκε η δίκη σου προσπάθεια, σκέψου θετικά! Περισσότερο ξέρω πως επηρεάζει ο πυρετός στο σπερμα και πάλι θέλει ενδεχομένως κάποιο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλή χρονιά και από μένα!! 
Αχ ποσο σε καταλαβαίνω! Κ εγώ τα ίδια, βέβαια εγώ ήμουν σε αναμονή περιόδου κ φοβόμουν μήπως με τα φάρμακα επηρεάσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Τελικά αδιαθέτησα παραμονή Πρωτοχρονιάς και η ψυχολογία ήρθε και έδεσε! 😔 Πάντως δε νομίζω πως επηρεάστηκε η δίκη σου προσπάθεια, σκέψου θετικά! Περισσότερο ξέρω πως επηρεάζει ο πυρετός στο σπερμα και πάλι θέλει ενδεχομένως κάποιο διάστημα.

Αχ αυτή η ψυχολογία... Εύχομαι ο επόμενος μήνας να είναι τυχερός και να έχεις οτι επιθυμείς 🫶

Τι να πω μακάρι να πανε όλα καλά. Ο άντρας μου ευτυχώς δεν κολλησε. Άρα το σπέρμα δεν επηρεάστηκε σίγουρα. Για την αντιβίωση πιο πολύ αγχώνομαι εγώ.

Θα δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κι εμένα είχε ο μεγάλος μου ο γιος έως 3 μηνών?!!! Κράτησαν πάρα πολύ.. Παιδεύτηκαμε πολύ... Έτσι και εγώ επειδή θήλαζα αποκλειστικά έκοψα όλα τα γαλακτομικα.. Τα πάντα όμως ε;;; ούτε μπισκότο ούτε τίποτα.. Θα κοιτάς τα συστατικά!! Και οι σταγονιτσες αυτές οι φυτικές που σε έδωσε και εσένα βοήθησαν.. Εγώ για 4 μήνες το κράτησα αυτό και είχα δει βελτίωση... Φιλιά και καλό κουράγιο μάνα!!!!! 😁😁😁

 

στις πριν 17 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εγώ δεν ειχα κόψει γαλακτοκομικά αλλά ότι είχε να κάνει με πρασινάδες φρούτα κλπ. Εννοείται όχι αναψυκτικά, καφέ, σοκολάτα. Εμάς μας βοήθησε παρα πολύ ο μαραθοσπορος κ οι σπόροι γλυκάνισου. Έκανα τσάι κ έπινα με τις κανάτες. Έκανε μεγάλη διαφορα. Υπομονή μανούλα θα περάσουν.

@Nandia- να σου ζήσει το αστεράκι σου!! 
 

Αχ κορίτσια πείτε κανένα καλό νέο αλήθεια δε μπορώ!! Είμαι με τον μικρό μου στην κλινική με λοίμωξη του αναπνευστικού😢😢😢

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εμας τα ίδια έκανε, υπομονή, αγκαλιά και μετά στον 5ο μηνα τρως κανονικά πάλι ότι θέλεις. Υπάρχει και ένα λαδάκι για την κοιλιά του μωρού που της κάνω μασάζ το βράδυ. Βοηθάει πιστεύω. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!! Σήμερα είναι αρκετά καλύτερος δεν ξέρω αν έπιασαν οι σταγόνες γιατί διατροφή σήμερα άρχισα…αν δεν δω βελτίωση κ με αυτο μάλλον θα πρέπει να κόψω κ οσπρια κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Αχ αυτή η ψυχολογία... Εύχομαι ο επόμενος μήνας να είναι τυχερός και να έχεις οτι επιθυμείς 🫶

Τι να πω μακάρι να πανε όλα καλά. Ο άντρας μου ευτυχώς δεν κολλησε. Άρα το σπέρμα δεν επηρεάστηκε σίγουρα. Για την αντιβίωση πιο πολύ αγχώνομαι εγώ.

Θα δείξει 

Κ σε σένα το εύχομαι!! ☺️☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

 

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!! Σήμερα είναι αρκετά καλύτερος δεν ξέρω αν έπιασαν οι σταγόνες γιατί διατροφή σήμερα άρχισα…αν δεν δω βελτίωση κ με αυτο μάλλον θα πρέπει να κόψω κ οσπρια κτλ

Εννοείται όχι όσπρια!! Αυτό μου το είχε πει η μαία μου πριν καν γεννηθούν τα δίδυμα. Ξεκίνησα να τρώω τα πάντα εκτός από όσπρια, σοκολάτα κ καφέ κ με το που ξεκίνησαν οι κολικοι έκοψα κ αυτά που σου ειπα πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας και χρονια πολλα😍😍

Περιμενω περιοδο στης 13 αυτου του μηνα.Εχω κυκλο σταθερο 24-25 μερες, Στις 29 και 30 του μηνα ειχα ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό μου.Και Στις 31 του μήνα και 1 του μηνα Είχα ροζ αιματακι και την επομενη ημερα  ειχα καφε στο Σκούπισμα τι μπορεί να συμβαίνει είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό.Ηθελα να σας ρωτησω Τι μπορεί να σημαίνει😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλες κορίτσια μου εύχομαι αυτός ο μήνας να γεμίσει τις κοιλίτσες μας με μωρακιααααα❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εννοείται όχι όσπρια!! Αυτό μου το είχε πει η μαία μου πριν καν γεννηθούν τα δίδυμα. Ξεκίνησα να τρώω τα πάντα εκτός από όσπρια, σοκολάτα κ καφέ κ με το που ξεκίνησαν οι κολικοι έκοψα κ αυτά που σου ειπα πριν. 

Οσπρια έφαγα 2 φορες ως τώρα αλλά τότε δε φάνηκε να είχαν πειράξει…θα δούμε! Σπανάκι έτρωγες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amore είπε:

Καλησπερα σας και χρονια πολλα😍😍

Περιμενω περιοδο στης 13 αυτου του μηνα.Εχω κυκλο σταθερο 24-25 μερες, Στις 29 και 30 του μηνα ειχα ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό μου.Και Στις 31 του μήνα και 1 του μηνα Είχα ροζ αιματακι και την επομενη ημερα  ειχα καφε στο Σκούπισμα τι μπορεί να συμβαίνει είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό.Ηθελα να σας ρωτησω Τι μπορεί να σημαίνει😕 

Μήπως είχες ωορρηξία κ για αυτό να είχες αιμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου αύριο θεωρητικά περιμένω περίοδο δηλαδή από ότι μ είπε η μαια με βάση τον υπέρηχο της ωορρηξιας να κάνω λέτε τεστ?με έχει φάει το άγχος από την μια σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσω κι τον άλλο μηνα από την άλλη γιατί να μην έχω μείνει εφόσον είχα κι επαφές κι παρακολούθησα την ωορρηξια με τον υπέρηχο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου αύριο θεωρητικά περιμένω περίοδο δηλαδή από ότι μ είπε η μαια με βάση τον υπέρηχο της ωορρηξιας να κάνω λέτε τεστ?με έχει φάει το άγχος από την μια σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσω κι τον άλλο μηνα από την άλλη γιατί να μην έχω μείνει εφόσον είχα κι επαφές κι παρακολούθησα την ωορρηξια με τον υπέρηχο??

Ναιιιι κανεεεεεεεε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Οσπρια έφαγα 2 φορες ως τώρα αλλά τότε δε φάνηκε να είχαν πειράξει…θα δούμε! Σπανάκι έτρωγες; 

Όχι κοριτσάκι μου γλυκό. Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι κολικοι έκοψα τα πάντα από πρασινάδες φρούτα κλπ. Μόνο μήλο βρασμένο σε μορφή κρέμας έτρωγα από αυτά. Κ έπινα απο το τσάι που σου ειπα κανατες όχι αστεία🤣🤣🤣 Κατά τα άλλα κρέας, πατάτες, ρυζι, μακαρόνια κλπ. Κ όταν πέρασαν οι κολικοι έβαζα σιγά σιγά τροφές για να δούμε μην τα πειράξει κάτι στα στομαχακια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η annie! είπε:

Όχι κοριτσάκι μου γλυκό. Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι κολικοι έκοψα τα πάντα από πρασινάδες φρούτα κλπ. Μόνο μήλο βρασμένο σε μορφή κρέμας έτρωγα από αυτά. Κ έπινα απο το τσάι που σου ειπα κανατες όχι αστεία🤣🤣🤣 Κατά τα άλλα κρέας, πατάτες, ρυζι, μακαρόνια κλπ. Κ όταν πέρασαν οι κολικοι έβαζα σιγά σιγά τροφές για να δούμε μην τα πειράξει κάτι στα στομαχακια τους.

Και δεν έπαθες εσυ δυσκοιλιότητα ;; Τα φρούτα γιατί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

μήπως να περιμένω??φοβάμαι μην απογοητευτώ 😔

Αφου ξέρεις την ωορρηξία σου τι φοβάσαι;;; αν έγινε κάτι θα δείξει.. Αν όχι δεν πειράζει.. Τον επόμενο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου αύριο θεωρητικά περιμένω περίοδο δηλαδή από ότι μ είπε η μαια με βάση τον υπέρηχο της ωορρηξιας να κάνω λέτε τεστ?με έχει φάει το άγχος από την μια σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσω κι τον άλλο μηνα από την άλλη γιατί να μην έχω μείνει εφόσον είχα κι επαφές κι παρακολούθησα την ωορρηξια με τον υπέρηχο??

Καλημέρα κορίτσι μιυ!! Οτι νομιζεις εσυ κάτι που να μη σε αγχώνει να κανεις! Εύχομαι να είναι θετικό κ να ήρθε με το δεξί ο καινούργιος χρόνος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

κορίτσια μου αύριο θεωρητικά περιμένω περίοδο δηλαδή από ότι μ είπε η μαια με βάση τον υπέρηχο της ωορρηξιας να κάνω λέτε τεστ?με έχει φάει το άγχος από την μια σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσω κι τον άλλο μηνα από την άλλη γιατί να μην έχω μείνει εφόσον είχα κι επαφές κι παρακολούθησα την ωορρηξια με τον υπέρηχο??

Καλημέρα όπως νιώθεις αν δεν θέλεις μην κανείς ακομα..

εγω προσωπικά έκανα κάθε φορά που περίμενα (δεν είχα σταθερό κύκλο) προτιμούσα να ξέρω το γίνεται γιατί έτρεφα ελπίδες χωρίς λόγο για εμένα ήταν χειρότερο να περιμένω και να τρέχω τουαλέτα να δω αν ήρθε κάθε φορά ενώ έκανα το τεστ μου και ήξερα τι γίνεται άσε που αν ήμουν ηθελα να το ξέρω νωρίς νωρίς σε περίπτωση που έπρεπε να παρω κάποιο φάρμακο να μην χάνω μερες από τον φόβο μου μην δω αρνητικό τεστ… να το κανείς όμως όταν θα είσαι εσυ έτοιμη.. 

εύχομαι να είναι θετικό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θερμοκρασία 37..περίεργα νιώθω.. Αναγούλες... Ψυχολογία περίεργη.. Στήθος πρησμένο φουλ... Κοιλιά πρησμένη... Ή έρχεται περίοδος ή μωράκι.. Αλλά δεν αισθάνομαι όπως πάντα πριν μου έρθει περίοδος... Ένα περίεργο συναίσθημα... Να κάνω τεστ ή είναι νωρίς;;;; 7/1 περίμενω περίοδο.. Τι λέτε;;;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...