Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

Ορίστε πάλι και το πινακάκι!

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 κορίτσι ❤️

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7

 @MMaria  31/7

 

 @Christina Kaly, @Mademoiselle, @Stauroula_k, @MMaria εσείς κορίτσια πως πάτε; Μάθατε φύλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Λίγες μέρες μετά τα γενέθλιά μου δλδ [smilie=icon_sunny.: άψογα! 😊

Εμένα αρχές Ιουλίου πέφτει και η ορκωμοσία του μεταπτυχιακού μου, όχι πείτε μου, πως θα φορέσω τίβενο ετοιμόγεννη ε? Και θα είναι κρίμα να την χάσω, προσπάθησα πολύ για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ρε κορίτσια μου.

Μια χαρά θα την φορέσεις την τήβεννο! Καμαρωτή καμαρωτή! Κι εγώ τώρα τελείωσα το μεταπτυχιακό και ελπίζω να ορκιστούμε νωρίς 😅

Όσο για τα ψώνια σε νιώθω φουλ! Προσπαθώ να κάνω παντού οικονομία γιατί είναι πολλά τα έξοδα που έρχονται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Μια χαρά θα την φορέσεις την τήβεννο! Καμαρωτή καμαρωτή! Κι εγώ τώρα τελείωσα το μεταπτυχιακό και ελπίζω να ορκιστούμε νωρίς 😅

Όσο για τα ψώνια σε νιώθω φουλ! Προσπαθώ να κάνω παντού οικονομία γιατί είναι πολλά τα έξοδα που έρχονται...

΄Έτσι ακριβώς @Eliza Kats μου!

Συγχαρητήρια κ σε εσένα λοιπόν για την ολοκλήρωση των σπουδών σου!!! 🥳🎈🎈

Σε βλέπω κ εσένα καλοκαίρι με την τήββενο!!! Και με την κοιλίτσα του΄ρλα!

Σε κατανοώ και εγώ για το ζήτημα της οικονομίας, γιατί έμεινα χωρίς δουλίτσα από τον 1ο τρίμηνο της κύησης, λόγω των πρόωρων συσπάσεων, και δε πρόλαβα να βγω ούτε σε αναρρωτική.

Οπότε με ο,τι μικρές οικονομίες είχα στην άκρη, προσπαθώ να βάλω πλάνο στις αγορές του μωρού ❤️ Εννοείται πως μέχρι τον 7ο δε θα αγοράσω κάτι, απλά θα έχω καταγράψει όσα πρόκειται να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες του νεογέννητου, με σκοπό να κάνω εστιασμένες αγορές.

Άσε που δε ξέρουμε κ το φύλο σίγουρα, οπότε αναμένουμε στο ακουστικό μας.. τη Β αυχενική 😅

Τέλος, σε ευχαριστούμε ΠΑΡΑ πολύ για τον κόπο σου να φτιάξεις το συγκεντρωτικό πινακάκι με όλες μας! Ο,τι είναι θα σε ενημερώνουμε, να κάνεις τα updates. Εντάξει κορίτσια?? :) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats @Ersi85 συγχαρητήρια κορίτσια και στις δύο για τις σπουδές! Θα είστε τέλειες! 

Κι εγώ δε θέλω να χαλάω τίποτα για μένα 🤣 θέλω οοοολα να πάνε στο αγοράκι μου! 😍

Η κοιλιά παραφαινεται και σε μένα πλέον... Πήγα προχθές για καφέ και μου άνοιξαν τη πόρτα να περάσω...μου παραχώρησαν το μοναδικό άδειο τραπέζι στον εξωτερικό χωρο ενώ πήγαινε να κάτσει άλλο ζευγάρι...🤣 Έχει τα τυχερά της η εγκυμοσύνη 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats @Ersi85 συγχαρητήρια κορίτσια και στις δύο για τις σπουδές! Θα είστε τέλειες! 

Κι εγώ δε θέλω να χαλάω τίποτα για μένα 🤣 θέλω οοοολα να πάνε στο αγοράκι μου! 😍

Η κοιλιά παραφαινεται και σε μένα πλέον... Πήγα προχθές για καφέ και μου άνοιξαν τη πόρτα να περάσω...μου παραχώρησαν το μοναδικό άδειο τραπέζι στον εξωτερικό χωρο ενώ πήγαινε να κάτσει άλλο ζευγάρι...🤣 Έχει τα τυχερά της η εγκυμοσύνη 🤣

Σε ευχαριστούμε πολύ καλή μας!

Είναι αναμενόμενο να θες να εστιάσεις τις αγορές σου στο μικρό σου πλασματάκι χεχεχχε ❤️ 

Όσο για την καφετέρια, αυτά είναι...! Όχι, ακόμα σε μένα δεν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο, γιατί με τα μπουφάν που φοράω την κρύβω άθελά μου :D 

Όμως αν πω να βάλω φόρεμα ή ελαστική μπλούζα, εκεί φαίνομαι χαχα

Το καλοκαιράκι θα φαινόμαστε καραμπάμ και από απόσταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και μέλλουσες μαμάδες! Πρώτη φορά γράφω εδώ στο φόρουμ. Πολύ χάρηκα που μαζευόμαστε εδώ και λέμε τα δικά μας! Εγώ έχω ΠΗΤ 30/07 και είναι κοριτσάκι!😊22/03 έχουμε ραντεβού για Β επιπέδου και ανυπομονώ! Εντάξει το άγχος μου αρκέτο για τα πάβτα,αν τα κάνω όλα σωστά αν είναι καλά η μπέμπα εκεί μέσα κτλ κτλ..χαχα! Ευχόμαι σε όλες με το καλό να υποδεχτούμε τα μπεμπάκια μας!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Γεια σας κορίτσια και μέλλουσες μαμάδες! Πρώτη φορά γράφω εδώ στο φόρουμ. Πολύ χάρηκα που μαζευόμαστε εδώ και λέμε τα δικά μας! Εγώ έχω ΠΗΤ 30/07 και είναι κοριτσάκι!😊22/03 έχουμε ραντεβού για Β επιπέδου και ανυπομονώ! Εντάξει το άγχος μου αρκέτο για τα πάβτα,αν τα κάνω όλα σωστά αν είναι καλά η μπέμπα εκεί μέσα κτλ κτλ..χαχα! Ευχόμαι σε όλες με το καλό να υποδεχτούμε τα μπεμπάκια μας!!❤️

Γειά σου κορίτσι! Καλώς ήρθες! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Θα σε βάλω στο πινακακι σύντομα! 

Πρώτο μωράκι κι εσένα;

Ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Γειά σου κορίτσι! Καλώς ήρθες! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Θα σε βάλω στο πινακακι σύντομα! 

Πρώτο μωράκι κι εσένα;

Ίδια μέρα έχουμε β επιπέδου 😅

Ναιιι πρώτο,είχα και μία παλλίνδρομη ακριβώς πριν..με΄χρι τώρα όλα καλά με αυτή την εγκυμοσύνη όμως! Αα ωραία,καλή επιτυχία σου έυχομαι! Να γράψουμε την εμπειρία μας! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

αρχικα @Eliza Katsκαι @Ersi85συγχαρητηρια! Ακόμα πιο σημαντική χρόνια για εσάς λοιπόν η φετινή. @Lilaki87 και @Eliza Katsδίπλα είμαστε εγώ 23 έχω β . Να γράφετε όλες τα αποτελέσματα σας και ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εμείς πάντως σχεδον σίγουρα κοριτσάκι περιμένουμε και έχω ενθουσιαστεί υπερβολικά πολυυυυυυ😁 είμαστε τρεις αδερφές όποτε δεν ξέρω έχω μια αδυναμία στα κοριτσάκια αλλά και μεγαλύτερη άνεση νομίζω (έχω και 12 χρόνια διαφορά από τη μικρή μου αδερφή όποτε είμασταν σαν δεύτερες μαμάδες της όταν γεννήθηκε). 

Θέλω τα φώτα σας κορίτσια, και ειδικά από τις ήδη μανούλες. Τώρα μετά την β επιπέδου θα αρχίσουμε τα ψώνια και θέλω να οργανωθώ καλά καλά (έχω κάνει εδώ και 4μηνες λίστα για ψώνια έχω ένα θεματάκι με την οργάνωση) 😊 Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αρχικά για καρότσι αν έχετε καταλήξει κάπου γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και τη θεωρώ πολύ σημαντική αγορά και γενικά ότι άλλο έχετε να προτείνετε από έπιπλα μπανιέρες κτλ.
Από εκεί και περα, Εμείς με τον άντρα μου θα φύγουμε Χαλκιδική (έχουμε μαγαζί σεζόν εκεί) τελη Απρίλη και θα γυρίσω εγω Ιούλιο με το που μπω δηλαδή στο μήνα μου. Τότε δεν ξέρω λοιπόν ποσό εύκολο θα μου είναι να κάνω ψώνια για φορμάκια, ρουχαλάκια,Καλτσάκια κτλ οποτε σκεφτόμουν να τα πάρω όλα σε κανα μήνα. Ποσά θεωρείται ότι θα χρειαστούμε στην αρχή? Πχ 20 φορμάκια είναι καλά ή λιγα? Και αν μπορεί κάποια να βάλει μια λίστα με τα πρώτα πραγματάκια που θα χρειαστούμε γιατί φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι. 

Και κάτι τελευταίο. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου με ράψιμο, μεταποιήσεις κτλ και σκέφτηκα να πάρω υφάσματα και να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου σαλιάριες, πανάκια ωμού και ότι άλλο μπορέσω. Δεν δουλεύω κιόλας όποτε έχω άπλετο χρόνο και σκέφτηκα ότι θα είναι καλός τρόπος να αξιοποιήσω το χρόνο μου. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω οποίες έχουν ήδη παιδάκια να μου πείτε από εμπειριες σας ποιες διαστάσεις θεωρείτε ότι είναι οι ιδανικές για μια σαλιαρα και ποια η διάμετρος για το λαιμουδακι γιατί στο Ίντερνετ έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο διαφορετικά πράγματα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MMaria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

αρχικα @Eliza Katsκαι @Ersi85συγχαρητηρια! Ακόμα πιο σημαντική χρόνια για εσάς λοιπόν η φετινή. @Lilaki87 και @Eliza Katsδίπλα είμαστε εγώ 23 έχω β . Να γράφετε όλες τα αποτελέσματα σας και ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εμείς πάντως σχεδον σίγουρα κοριτσάκι περιμένουμε και έχω ενθουσιαστεί υπερβολικά πολυυυυυυ😁 είμαστε τρεις αδερφές όποτε δεν ξέρω έχω μια αδυναμία στα κοριτσάκια αλλά και μεγαλύτερη άνεση νομίζω (έχω και 12 χρόνια διαφορά από τη μικρή μου αδερφή όποτε είμασταν σαν δεύτερες μαμάδες της όταν γεννήθηκε). 

Θέλω τα φώτα σας κορίτσια, και ειδικά από τις ήδη μανούλες. Τώρα μετά την β επιπέδου θα αρχίσουμε τα ψώνια και θέλω να οργανωθώ καλά καλά (έχω κάνει εδώ και 4μηνες λίστα για ψώνια έχω ένα θεματάκι με την οργάνωση) 😊 Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αρχικά για καρότσι αν έχετε καταλήξει κάπου γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και τη θεωρώ πολύ σημαντική αγορά και γενικά ότι άλλο έχετε να προτείνετε από έπιπλα μπανιέρες κτλ.
Από εκεί και περα, Εμείς με τον άντρα μου θα φύγουμε Χαλκιδική (έχουμε μαγαζί σεζόν εκεί) τελη Απρίλη και θα γυρίσω εγω Ιούλιο με το που μπω δηλαδή στο μήνα μου. Τότε δεν ξέρω λοιπόν ποσό εύκολο θα μου είναι να κάνω ψώνια για φορμάκια, ρουχαλάκια,Καλτσάκια κτλ οποτε σκεφτόμουν να τα πάρω όλα σε κανα μήνα. Ποσά θεωρείται ότι θα χρειαστούμε στην αρχή? Πχ 20 φορμάκια είναι καλά ή λιγα? Και αν μπορεί κάποια να βάλει μια λίστα με τα πρώτα πραγματάκια που θα χρειαστούμε γιατί φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι. 

Και κάτι τελευταίο. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου με ράψιμο, μεταποιήσεις κτλ και σκέφτηκα να πάρω υφάσματα και να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου σαλιάριες, πανάκια ωμού και ότι άλλο μπορέσω. Δεν δουλεύω κιόλας όποτε έχω άπλετο χρόνο και σκέφτηκα ότι θα είναι καλός τρόπος να αξιοποιήσω το χρόνο μου. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω οποίες έχουν ήδη παιδάκια να μου πείτε από εμπειριες σας ποιες διαστάσεις θεωρείτε ότι είναι οι ιδανικές για μια σαλιαρα και ποια η διάμετρος για το λαιμουδακι γιατί στο Ίντερνετ έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο διαφορετικά πράγματα.

 

Με το καλό και η δικιά σου Β! Θα περιμένουμε νέα!

Αχ... Μεγάλο θέμα τα ψώνια. Κι εγώ μετά την Β επιπέδου έχω σκοπό να πάρω σβαρνα τα μαγαζιά. 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί κι εμένα είναι το πρώτο μου 😅 Αλλά θα ρωτήσω και 2 φίλες που έχουν μωράκια και θα σου πω απόψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια ❤️

Κάναμε την Β επιπέδου,σε μόλις 40 λεπτά (η μπέμπα κοιμόταν) και βγήκε ΆΡΙΣΤΗ!!!! 🥰

Μου έφυγε ένα τεράστια βάρος!

Εύχομαι και σε εσάς  άριστες Β επιπέδου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια τι κανετε; Αργησαμε αλλα επιβεβαιωσαμε οτι περιμενουμε αγορακι 🍼

Η β επιπεδου οσο αν αφορα τον μπεμπινο βγηκε μια χαρα ειναι υγιεστατος .

Το μονο που βρηκαμε ειναι οτι η δεξια μητριαια αρτηρια εχει μεγαλη αντισταση και μ ειπε ο εμβρυολογος οτι αυτο σημαινει οτι στο μελλον μπορει να ανεβασω πιεση και να παθω προεκλαμψια και να γεννησω προωρα.(ξεκινησα salospir των 160)μπορει ειπε βεβαια. Εχει καμια καποια παρομοια εμπειρια; Επισης ειμαι 22 εβδομαδων κ ο μπεμπης νομιζει ότι παιζει ποδοσφαιρο .κλωτσαει διχως αυριο.Ειναι λογικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats χάθηκα, γιατί μείναμε με ένα λαπτοπ (το άλλα χτυπήθηκε στη μετακόμιση) αλλά θα προσπαθήσω να κάνω catch up~

Λοιπόν, έκανα επιτέλους την αυχενική Β επιπέδου (διανύω την 22η εβδομάδα τώρα) και ευτυχώς πήγαν καλά τα πράγματα.

Το πιο σημαντικό είναι ότι το μωρό δείχνει υγιές και για μένα μειώθηκε (επιτέλους) ο υψηλός κίνδυνος προεκλαμψίας που μου είχε βγει στην Α αυχενική μου (δηλαδή από 1/94 στην Α αυχενική, σε 1/938 στην Β). Συνεχίζω salospir των 160 mg, αλλά έφυγε το πολύ άγχος. @Stauroula_k το γράφω κυρίως για εσένα κοπέλα μου, διότι πέρασα αρκετό στρες από τη 12η εβδομάδα μου μέχρι την 21η, με τις πολύ υψηλές πιθανότητες για προεκλαμψία που μου είχαν βγει στην Α επιπέδου. Αυτά που εγώ έκανα και φαίνεται πως με βοήθησαν αρκετά, ήταν τα εξής τρία: α. Παίρνω ευλαβικά κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ το salospir των 160 mg, β. κοιμάμαι (σχεδόν) πάντα στην αριστερή μου πλευρά, γιατί σε αυτή τη στάση αιματώνονται καλύτερα οι μητριαίες αρτηρίες (ρώτα τον γιατρό σου σε ποια σου πλευρά είναι καλύτερα να κοιμάσαι εσύ) και γ. έκοψα από τη 12η εβδομάδα το αλάτι στα φαγητά μου. Να δεις που στην Γ αυχενική σου θα σου μειωθούν οι πιθανότητες, κυρίως γιατί το salospir κάνει καλή δουλειά στην προφύλαξη του οργανισμού. Και να παίρνεις κάποιες φορές την εβδομάδα την πίεσή σου και να την καταγράφεις.

@Eliza Kats μου και επιτέλους μάθαμε και το φύλο του μωρού μας. Θυμάσαι που μου έδωσαν 95% πιθανότητες για κοριτσάκι στην Α? Εεεε.. 💙 αγοράκι 👶 περιμένουμε τελικά! Διόρθωσέ μας στο πινακάκι 😅 Μας απολογήθηκε ο γιατρούλης μας, αλλά μας είπε ότι απλά άργησαν να αναπτυχθούν του μωρού τα "προσόντα". Οπότε ευτυχώς που δε πήραμε ρουχαλάκια έως τώρα. Περιμένω να φτάσω 7ο για να πάρω οτιδήποτε.

Εσύ πως πας κορίτσι μου? Γ' αυχενική πότε θα κάνεις? Τέλη Μαϊου με έβαλε εμένα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2023 at 12:53 ΜΜ, ο/η Lilaki87 είπε:

Γεια σας κορίτσια και μέλλουσες μαμάδες! Πρώτη φορά γράφω εδώ στο φόρουμ. Πολύ χάρηκα που μαζευόμαστε εδώ και λέμε τα δικά μας! Εγώ έχω ΠΗΤ 30/07 και είναι κοριτσάκι!😊22/03 έχουμε ραντεβού για Β επιπέδου και ανυπομονώ! Εντάξει το άγχος μου αρκέτο για τα πάβτα,αν τα κάνω όλα σωστά αν είναι καλά η μπέμπα εκεί μέσα κτλ κτλ..χαχα! Ευχόμαι σε όλες με το καλό να υποδεχτούμε τα μπεμπάκια μας!!❤️

Καλωσήρθες κορίτσι μου :)

Μια υπέροχη, τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι αρχικά! Σε μερικές ημέρες έχεις κ τη Β αυχενική σου.. τέλεια! Όλα καλά θα πάνε και να μας πεις πως πήγε τελικά! Το άγχος είναι δεδομένο για τις περισσότερες από εμάς, μέχρι να ακούσουμε ότι όλα πάνε καλά κ για το μωρό κ για εμάς τις ίδιες. Μια χαρά θα είναι η μπεμπούλα σου εκεί μέσα!

Σε ευχαριστούμε κ εμείς, με το καλό για όλες μας κ θα τα λέμε εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/3/2023 at 8:24 ΜΜ, ο/η MMaria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

αρχικα @Eliza Katsκαι @Ersi85συγχαρητηρια! Ακόμα πιο σημαντική χρόνια για εσάς λοιπόν η φετινή. @Lilaki87 και @Eliza Katsδίπλα είμαστε εγώ 23 έχω β . Να γράφετε όλες τα αποτελέσματα σας και ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εμείς πάντως σχεδον σίγουρα κοριτσάκι περιμένουμε και έχω ενθουσιαστεί υπερβολικά πολυυυυυυ😁 είμαστε τρεις αδερφές όποτε δεν ξέρω έχω μια αδυναμία στα κοριτσάκια αλλά και μεγαλύτερη άνεση νομίζω (έχω και 12 χρόνια διαφορά από τη μικρή μου αδερφή όποτε είμασταν σαν δεύτερες μαμάδες της όταν γεννήθηκε). 

Θέλω τα φώτα σας κορίτσια, και ειδικά από τις ήδη μανούλες. Τώρα μετά την β επιπέδου θα αρχίσουμε τα ψώνια και θέλω να οργανωθώ καλά καλά (έχω κάνει εδώ και 4μηνες λίστα για ψώνια έχω ένα θεματάκι με την οργάνωση) 😊 Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αρχικά για καρότσι αν έχετε καταλήξει κάπου γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και τη θεωρώ πολύ σημαντική αγορά και γενικά ότι άλλο έχετε να προτείνετε από έπιπλα μπανιέρες κτλ.
Από εκεί και περα, Εμείς με τον άντρα μου θα φύγουμε Χαλκιδική (έχουμε μαγαζί σεζόν εκεί) τελη Απρίλη και θα γυρίσω εγω Ιούλιο με το που μπω δηλαδή στο μήνα μου. Τότε δεν ξέρω λοιπόν ποσό εύκολο θα μου είναι να κάνω ψώνια για φορμάκια, ρουχαλάκια,Καλτσάκια κτλ οποτε σκεφτόμουν να τα πάρω όλα σε κανα μήνα. Ποσά θεωρείται ότι θα χρειαστούμε στην αρχή? Πχ 20 φορμάκια είναι καλά ή λιγα? Και αν μπορεί κάποια να βάλει μια λίστα με τα πρώτα πραγματάκια που θα χρειαστούμε γιατί φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι. 

Και κάτι τελευταίο. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου με ράψιμο, μεταποιήσεις κτλ και σκέφτηκα να πάρω υφάσματα και να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου σαλιάριες, πανάκια ωμού και ότι άλλο μπορέσω. Δεν δουλεύω κιόλας όποτε έχω άπλετο χρόνο και σκέφτηκα ότι θα είναι καλός τρόπος να αξιοποιήσω το χρόνο μου. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω οποίες έχουν ήδη παιδάκια να μου πείτε από εμπειριες σας ποιες διαστάσεις θεωρείτε ότι είναι οι ιδανικές για μια σαλιαρα και ποια η διάμετρος για το λαιμουδακι γιατί στο Ίντερνετ έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο διαφορετικά πράγματα.

 

Σε ευχαριστούμε κ εμείς ❤️ κ με το καλό και το δικό σου το μπεμπάκι!

Είναι το πρώτο μου και δεν έχω άλλη εμπειρία για να σε συμβουλέψω για τα ρουχαλάκια. Και εγώ πάω ψάχνοντας..!

Εμείς ζήσαμε ένα παράδοξο με το φύλο του παιδιού. Στην Α αυχενική μάθαμε πως περιμένουμε κοριτσάκι και τελικά ο μπόμπιράς μας έκανε την εμφάνισή του στην Β αυχενική και εμείς χαιρόμαστε που είναι καλά το μωράκι μας κ ετοιμαζόμαστε για τα μπλε 💙👶😄 Ρούχα θα του πάρω μετά τον 7ο μήνα, για να ξέρω περίπου πόσα κιλά προβλέπεται να γεννηθεί, και να πάρω τα αντίστοιχα μεγέθη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανανεωμένο πινακάκι μετά από λαϊκή απαίτηση :P

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7  αγόρι 💙

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87  30/7  κορίτσι ❤️

 @MMaria  31/7  κορίτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕλπίδαΚρ @Stauroula_k @Ersi85 τέλεια κορίτσια για τις Β!

@Stauroula_k δεν έχω προσωπική εμπειρία για προεκλαμψία, αλλά ξέρω ότι πολλές κοπέλες παίρνουν το salospir και όλα πάνε καλά! Ίσως χρειαστεί να γεννήσεις λίγο νωρίτερα, αλλά μην σε αγχώνει αυτό δεν είναι κάτι. Κλωτσιές νιώθω κι εγώ βδομάδα τη βδομάδα πιο δυνατές 😅 Ειδικά όταν τρώω κάνει πάρτυ εκεί μέσα! Να ναι καλά τα μωρουλίνια μας να μας δίνουν το παρών.

@Ersi85 να τος ο αγοραρός! Αφού δεν το είδατε κατευθείαν στη γέννα πάλι καλά 😅 Εμένα αν και μου έχουν πει 2 γιατροί με σιγουριά ότι είναι κορίτσι περιμένω την Β μην τυχόν πεταχτεί και σε εμάς κανένα τσουτσουνάκι 🤣 Αν και θα ξενερώσω λίγο αν γίνει κάτι τέτοιο γιατί έχω κάνει όνειρα για κορίτσι τώρα 😅 Τετάρτη θα πάω για την Β, οπότε μετά θα κανονίσω και για το doppler. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ανανεωμένο πινακάκι μετά από λαϊκή απαίτηση :P

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ 

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7  αγόρι 💙

@Mademoiselle 20/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87  30/7  κορίτσι ❤️

 @MMaria  31/7  κορίτσι ❤️

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ @Eliza Kats μας! Για τον κόπο σου με το πινακάκι!

Πράγματι, μέχρι να σου πούνε 100% στην Β αυχενική τι μωράκι βλέπουν, μη δένεσαι με κάποια συγκεκριμένη εικόνα. Εμείς πραγματικά δεν περιμέναμε αυτή την ανατροπή στο τελευταίο ημίχρονο και όμως έγινε! Αλλά αυτό που σίγουρα περιμέναμε με ανυπομονησία να ακούσουμε ήταν ότι είναι υγιές. Ξέχασα να πω ότι πήγα δικό μου στικάκι και μου πέρασε ένα πολύ μικρό βίντεο της αυχενικής κ μερικές 3d/4d φώτο.

Σκέφτομαι να τις εκτυπώσω και να αρχίσω να φτιάχνω ένα αναμνηστικό βρεφικό άλπουμ φωτογραφιών εγκυμοσύνης, υπερήχων και φώτο από αυχενικές. Είναι ωραία ιδέα? Τι λες? Δε το έχω δει κάπου, το σκέφτηκα μόνη μου κοιτώντας όσα ως τώρα έχω μαζέψει, σκεπτόμενη πως να τα αξιοποίησω για να έχει αργότερα κάτι το παιδί να βλέπει από όταν ήταν ακόμα στην κοιλιά της μαμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ @Eliza Kats μας! Για τον κόπο σου με το πινακάκι!

Πράγματι, μέχρι να σου πούνε 100% στην Β αυχενική τι μωράκι βλέπουν, μη δένεσαι με κάποια συγκεκριμένη εικόνα. Εμείς πραγματικά δεν περιμέναμε αυτή την ανατροπή στο τελευταίο ημίχρονο και όμως έγινε! Αλλά αυτό που σίγουρα περιμέναμε με ανυπομονησία να ακούσουμε ήταν ότι είναι υγιές. Ξέχασα να πω ότι πήγα δικό μου στικάκι και μου πέρασε ένα πολύ μικρό βίντεο της αυχενικής κ μερικές 3d/4d φώτο.

Σκέφτομαι να τις εκτυπώσω και να αρχίσω να φτιάχνω ένα αναμνηστικό βρεφικό άλπουμ φωτογραφιών εγκυμοσύνης, υπερήχων και φώτο από αυχενικές. Είναι ωραία ιδέα? Τι λες? Δε το έχω δει κάπου, το σκέφτηκα μόνη μου κοιτώντας όσα ως τώρα έχω μαζέψει, σκεπτόμενη πως να τα αξιοποίησω για να έχει αργότερα κάτι το παιδί να βλέπει από όταν ήταν ακόμα στην κοιλιά της μαμάς.

Τέλεια ιδέα! Έχω δει και κάτι κορνίζες που φτιάχνουν με τα πρώτα αποτυπώματα του παιδιού από τα χεράκια ή τα ποδαράκια τους 😁

Θα πάρω κι εγώ ένα usb μήπως μου περάσουν κι εμένα καμιά φωτογραφία ή βίντεο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια ιδέα! Έχω δει και κάτι κορνίζες που φτιάχνουν με τα πρώτα αποτυπώματα του παιδιού από τα χεράκια ή τα ποδαράκια τους 😁

Θα πάρω κι εγώ ένα usb μήπως μου περάσουν κι εμένα καμιά φωτογραφία ή βίντεο! 

Ναι, ναι, να πάρεις οπωσδήποτε αν το θυμηθείς! Και να ζητήσεις από την αρχή αν γίνεται να σου γράψουν ένα μικρό βίντεο, ώστε μετά να σου το περάσουν στο στικάκι. Όπως επίσης και τις φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. 

Φανταστική ιδέα τα αποτυπώματα από τα χεράκια, ποδαράκια..! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/3/2023 at 8:24 ΜΜ, ο/η MMaria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

αρχικα @Eliza Katsκαι @Ersi85συγχαρητηρια! Ακόμα πιο σημαντική χρόνια για εσάς λοιπόν η φετινή. @Lilaki87 και @Eliza Katsδίπλα είμαστε εγώ 23 έχω β . Να γράφετε όλες τα αποτελέσματα σας και ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εμείς πάντως σχεδον σίγουρα κοριτσάκι περιμένουμε και έχω ενθουσιαστεί υπερβολικά πολυυυυυυ😁 είμαστε τρεις αδερφές όποτε δεν ξέρω έχω μια αδυναμία στα κοριτσάκια αλλά και μεγαλύτερη άνεση νομίζω (έχω και 12 χρόνια διαφορά από τη μικρή μου αδερφή όποτε είμασταν σαν δεύτερες μαμάδες της όταν γεννήθηκε). 

Θέλω τα φώτα σας κορίτσια, και ειδικά από τις ήδη μανούλες. Τώρα μετά την β επιπέδου θα αρχίσουμε τα ψώνια και θέλω να οργανωθώ καλά καλά (έχω κάνει εδώ και 4μηνες λίστα για ψώνια έχω ένα θεματάκι με την οργάνωση) 😊 Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αρχικά για καρότσι αν έχετε καταλήξει κάπου γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και τη θεωρώ πολύ σημαντική αγορά και γενικά ότι άλλο έχετε να προτείνετε από έπιπλα μπανιέρες κτλ.
Από εκεί και περα, Εμείς με τον άντρα μου θα φύγουμε Χαλκιδική (έχουμε μαγαζί σεζόν εκεί) τελη Απρίλη και θα γυρίσω εγω Ιούλιο με το που μπω δηλαδή στο μήνα μου. Τότε δεν ξέρω λοιπόν ποσό εύκολο θα μου είναι να κάνω ψώνια για φορμάκια, ρουχαλάκια,Καλτσάκια κτλ οποτε σκεφτόμουν να τα πάρω όλα σε κανα μήνα. Ποσά θεωρείται ότι θα χρειαστούμε στην αρχή? Πχ 20 φορμάκια είναι καλά ή λιγα? Και αν μπορεί κάποια να βάλει μια λίστα με τα πρώτα πραγματάκια που θα χρειαστούμε γιατί φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι. 

Και κάτι τελευταίο. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου με ράψιμο, μεταποιήσεις κτλ και σκέφτηκα να πάρω υφάσματα και να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου σαλιάριες, πανάκια ωμού και ότι άλλο μπορέσω. Δεν δουλεύω κιόλας όποτε έχω άπλετο χρόνο και σκέφτηκα ότι θα είναι καλός τρόπος να αξιοποιήσω το χρόνο μου. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω οποίες έχουν ήδη παιδάκια να μου πείτε από εμπειριες σας ποιες διαστάσεις θεωρείτε ότι είναι οι ιδανικές για μια σαλιαρα και ποια η διάμετρος για το λαιμουδακι γιατί στο Ίντερνετ έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο διαφορετικά πράγματα.

 

Και εγώ έχω ενθουσιαστεί που θα έχουμε κοριτσάκι,μου φαίνεται πως θα έχω μεγαλύτερη άνεση!Βεβαια μέχρι αύριο κρατάω και μία πισινή μήπως μας βγει αγόρι,με αυτά που ακούω από εσάς εδώ!🤪 Δε θα με πειράξει καθόλου, να είναι γερά τα πλασματάκια μας!!

Για καρότσι ψάχνω και εγώ μιας και θα είναι από τις βασικές και πρώτες αγορές αλλα΄ δεν εχω καταλήξει ακόμα σε τύπο κτλ..Χρειάζεται το πορτ μπεμπε για την αρχή;;Εμάς καθισματάκι θα μας δώσουν πχ και αυγό έχω να δανειστώ για το μαιευτήριο,οπότε με ενδιαφέρει το καρότσι σαν καρότσι.Εχω δει πχ αυτό το Cybex Balios S που αναφέρει ότι ειναι απο 0+ μηνών,αλλά εγω είχα στο μυαλό μου ότι στην αρχή πρεπει να είναι εντελώς ξάπλα τα μωρά οπότε ισως χρειαστεί port bebe??Όποια έχει εμπειρία τα φωτα της παρακαλώ!!🙃

Φορμάκια κοντόμανικα θα πα΄ρετε για την αρχή;;Εχω ακούσει διάφορες απόψεις και μπερδευομαι χαχα!

@MMaria πιστεύω ότι λιγότερα απο 20 θα χρειαστούν γιατι μεγαλώνουν γρήγορα όποτε μπορεί να μας μείνουν..εγώ ελεγα καμια 10αρια για αρχη να δούμε και το μέγεθος της μπεμπας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/3/2023 at 8:47 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Καλωσήρθες κορίτσι μου :)

Μια υπέροχη, τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι αρχικά! Σε μερικές ημέρες έχεις κ τη Β αυχενική σου.. τέλεια! Όλα καλά θα πάνε και να μας πεις πως πήγε τελικά! Το άγχος είναι δεδομένο για τις περισσότερες από εμάς, μέχρι να ακούσουμε ότι όλα πάνε καλά κ για το μωρό κ για εμάς τις ίδιες. Μια χαρά θα είναι η μπεμπούλα σου εκεί μέσα!

Σε ευχαριστούμε κ εμείς, με το καλό για όλες μας κ θα τα λέμε εδώ!

Χαίρομαι που ήταν καλή η β επιπέδου σου κορίτσι μου μπράβο!Εγώ μετράω ώρες για να δω το μωράκι...😊θα σας πω νέα!Πλέον πάντως τη νιώθω να κάνει τα δικά της στην κοιλιά αρκετά συχνά και χαμογελάω!!Αυτό που λές για τις φωτογραφίες του υπέρηχου το έχω σκεφτεί και εγω να κάνω κάποιες σε κορνίζα στο δωμάτιο της,από όταν ηταν με΄σα στην  κοιλιά μέχρι αφού γεννήθηκε! Πολύ ωραία ιδέα όπως και το αποτύπωπα από χεράκια ποδαράκια!Σαν χαζομαμά θέλω να τα πάρω όλα!!🤣🤑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Κάναμε την Β επιπέδου! Όλα τέλεια! Κορίτσι το είδε και ο εμβρυολογος χωρίς αμφιβολία είπε 😅 Μόνο που έχω αυξημένα αμνιακα αλλά μέσα στα όρια και έχει πάρει αρκετό βάρος το μωρό, 530 μας το έβγαλε, οπότε μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου και να κάνω από τώρα την καμπύλη ζαχάρου να δούμε πώς πάει.

@Lilaki87 εσείς πώς πήγατε; Για το καρότσι που λες, αφού βγαίνουν 3σε1 γιατί να μην πάρεις αυτό; Για να κουμπώνει και το αυγό και το πορτ μπεμπέ στο καρότσι, αφού σίγουρα αυτά τα 2 θα χρησιμοποιηθούν τους πρώτους μήνες. Εκτός και πάρεις ίδιας εταιρείας καρότσι και κουμπωνουν. 

Για ρουχαλακια ούτε εγώ ξέρω αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω με λίγα και να δω στην πορεία πως θα πάει. Προς το παρόν θα επικεντρωθώ στο να βρω καρότσι και κούνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσι μου εγω αγορασα το cybex balios s 3in 1 ...Πραγματικα δοκιμασα πολλαα καροτσια αλλα αυτο με κερδισε σε πολλα και αξιζει τα λεφτα του.. Ηταν σε προσφορα καροτσι και καλαθουνα και δωρο το αυγο .. το λεω γιατι αν οντως παρεις καλαθουνα θα εχεις και κανουριο αυγο η αν δεν το παρεις το δωτο στην ουσια παλι τα ιδια λεφτα θα δωσεις ... διαφορετικα μονο του το καροτσι ...Το καροτσι ηταν σε προσφορα απο τα 870 στα 700 ευρω . αλλα επειδη αγορασαμε και κουνια μας εδωσαν δωροεπιταγη 150 ευρω και το πηραμε στα 550 ! 

Οσον αφορα τα ρουχαλακια επειδη θαναι καλοκαιρια θελουμε ψιλουλια μακρυμανικα μου ειπαν για το βραδακι ... εγω 0-1 πηρα μονο 5 φορμακια και 5 κοντομανικα κορμακια ... και τα υπολοιπα 1-3 απο 20 κομματια.. τα 0-1 μου ειπαν ειναι λιγο αχρηστη αγορα ...απο αλλες μανουλες που γεννησαν καλοκαιρι οι πληροφοιρες ❤️ 

Θα πάω να τα δω και από κοντά!Φαίνεται πολύ ωραίο καρότσι και ανθεκτικό από ότι λενε!Από που το πήρες και σου έδωσαν και δωροεπιταγή;; Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο εκτός budget μας αλλά πιστεύω ότι το καρότσι είναι βασική αγορά οπότε θέλει καλό ψάξιμο!Έλεγα απλά μήπως και με το σκέτο καρότσι βολευτούμε αντί για 3 σε 1 επειδή αυγό και κάθισμα θα μας δώσουν και επίσης θα χρησιμοποιήσω κα αρκετά το μάρσιπο στην αρχή νομίζω!

Αχ με βλέπω σήμερα μετά τη β επιπέδου να ξεκινάω ψώνια και ποιος θα με μαζεύει!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...