Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γειά σας κορίτσια! Κάναμε την Β επιπέδου! Όλα τέλεια! Κορίτσι το είδε και ο εμβρυολογος χωρίς αμφιβολία είπε 😅 Μόνο που έχω αυξημένα αμνιακα αλλά μέσα στα όρια και έχει πάρει αρκετό βάρος το μωρό, 530 μας το έβγαλε, οπότε μου είπε να προσέξω τη διατροφή μου και να κάνω από τώρα την καμπύλη ζαχάρου να δούμε πώς πάει.

@Lilaki87 εσείς πώς πήγατε; Για το καρότσι που λες, αφού βγαίνουν 3σε1 γιατί να μην πάρεις αυτό; Για να κουμπώνει και το αυγό και το πορτ μπεμπέ στο καρότσι, αφού σίγουρα αυτά τα 2 θα χρησιμοποιηθούν τους πρώτους μήνες. Εκτός και πάρεις ίδιας εταιρείας καρότσι και κουμπωνουν. 

Για ρουχαλακια ούτε εγώ ξέρω αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω με λίγα και να δω στην πορεία πως θα πάει. Προς το παρόν θα επικεντρωθώ στο να βρω καρότσι και κούνια.

Γεια σου κορίτσι μας!!

Συγχαρητήρια, αυτά είναι τα πιο όοοοομορφα νέα!!!

Ανάσα ανακούφισης τώρα μεγάλη, το ξέρω ❤️ Επειδή παλεύω με τον διαβήτη κύησης εδώ και 1 μήνα, να ξέρεις ότι ναι, μπορεί να αυξήσει το αμνιακό υγρό και επίσης να είναι το έμβρυο μεγαλούτσικο για την εβδομάδα του. Εμείς βγήκαμε 22η εβδομάδα (σήμερα μπήκα 23η) 480 γραμμάρια, άρα, είμαστε κοντά. Κάνε την καμπύλη σακχάρου σου και το βλέπεις. Μπορείς να ρυθμίσεις τον διαβήτη κύησης (εάν έχεις) διαιτητικά με διατροφή και σε τελευταίο στάδιο με ινσουλίνη (που στο 90% των περιπτώσεων, δεν χρειάζεται καν).

Ρουχαλάκια εγώ κορίτσια μου μετά την 27η-28η εβδομάδα θα μπω στη διαδικασία να πάρω! Δηλαδή αρχή 7ου μήνα.

Καρότσι μάλλον θα πάρουμε από την αδερφή μου (το κοριτσάκι της είναι πλέον 5 ετών), όπως και αποστειρωτή γάλακτος. Τα υπόλοιπα θα τα αγοράζουμε λίγα-λίγα από τον 7ο μήνα κ μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Θα πάω να τα δω και από κοντά!Φαίνεται πολύ ωραίο καρότσι και ανθεκτικό από ότι λενε!Από που το πήρες και σου έδωσαν και δωροεπιταγή;; Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο εκτός budget μας αλλά πιστεύω ότι το καρότσι είναι βασική αγορά οπότε θέλει καλό ψάξιμο!Έλεγα απλά μήπως και με το σκέτο καρότσι βολευτούμε αντί για 3 σε 1 επειδή αυγό και κάθισμα θα μας δώσουν και επίσης θα χρησιμοποιήσω κα αρκετά το μάρσιπο στην αρχή νομίζω!

Αχ με βλέπω σήμερα μετά τη β επιπέδου να ξεκινάω ψώνια και ποιος θα με μαζεύει!! 😅

Κορίτσι μου να μας πεις πως πήγε η Β αυχενική σου!! Εύχομαι τα καλυτερότεραααα!

Και εμείς θα πάρουμε κάποια πράγματα από αδέρφια, που έχουν μεγαλώσει τα δικά τους τα παιδάκια. Aφού λοιπόν μαζέψουμε ο,τι μας δώσουν, τότε θα φτιάξουμε μια λίστα με όσα χρειάζεται να πάρουμε εμείς. Και γενικά επειδή είμαι φοβιτσιάρα, θέλω να φτάσω πρώτα με το καλό 27η-28η εβδομάδα και τότε να ξεκινήσω αγορούλες. Τώρα είμαι 23w1d.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσι μου εγω αγορασα το cybex balios s 3in 1 ...Πραγματικα δοκιμασα πολλαα καροτσια αλλα αυτο με κερδισε σε πολλα και αξιζει τα λεφτα του.. Ηταν σε προσφορα καροτσι και καλαθουνα και δωρο το αυγο .. το λεω γιατι αν οντως παρεις καλαθουνα θα εχεις και κανουριο αυγο η αν δεν το παρεις το δωτο στην ουσια παλι τα ιδια λεφτα θα δωσεις ... διαφορετικα μονο του το καροτσι ...Το καροτσι ηταν σε προσφορα απο τα 870 στα 700 ευρω . αλλα επειδη αγορασαμε και κουνια μας εδωσαν δωροεπιταγη 150 ευρω και το πηραμε στα 550 ! 

Οσον αφορα τα ρουχαλακια επειδη θαναι καλοκαιρια θελουμε ψιλουλια μακρυμανικα μου ειπαν για το βραδακι ... εγω 0-1 πηρα μονο 5 φορμακια και 5 κοντομανικα κορμακια ... και τα υπολοιπα 1-3 απο 20 κομματια.. τα 0-1 μου ειπαν ειναι λιγο αχρηστη αγορα ...απο αλλες μανουλες που γεννησαν καλοκαιρι οι πληροφοιρες ❤️ 

Αν αγόραζα καρότσι, θα έπαιρνα σίγουρα Cybex. Από ποιο site το παραγγείλατε @vou.95 μας? Και πόσο καιρό σας είπαν πως θα είναι έτοιμο μετά την παραγγελία? 

Από ότι βλέπω θα χρειαστούμε φορμάκια και με κοντό, αλλά και με μακρύ μανίκι. Ποια εβδομάδα σου διανύεις τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια κορίτσια για τις β επιπέδου! Από εδώ και πέρα χαλαρώνουμε ακόμα περισσότερο!!!  ☺️

Για τα ρούχα του μικρού έχω μπερδευτεί... Να κοιτάξω μόνο για καλοκαιρινά; Ή πρέπει να δω και μακρυμάνικα; 

Εμείς ξεκινάμε σιγά σιγά να φτιάχνουμε το δωμάτιο του.... Ανυπομονώ να το δω τελειωμένο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!Μια χαρά και η δική μας β επιπέδου!!😊 Κορίτσαρος 100% 440γρ!Για καμπύλη δε μου είπε να την κάνω νωρίτερα οπότε θα περιμένω να μου πει ο γυναικολόγος.Αλλο άγχος και αυτό!Αλλά το σημαντικό είναι ότι περάσαμε ήδη το μισό βρε κορίτσια και όλα πάνε καλά με τα μωράκια μας!!Εύχομαι σε όλες τελειόμηνες και χαλαρές εγκυμοσύνες!!

Πωπω αν θέλουν και καιρό να έρθουν τα καρότσια μήπως πρέπει να παραγγείλω από τώρα;; Βασικά θα είχα ήδη πάει αλλά έχω τον άντρα μου που είναι πιο χαλαρός και με κρατάει. 🤣 Καρότσι και λίκνο είναι οι 2 βασικές μας αγορές.

@Ersi85 Αχ το καταλαβαίνω το άγχος σου κορίτσι μου και εγώ από μέσα μου μέχρι να τη δω να βγαίνει στον έξω κόσμο υγιής όλο και κάτι θα σκέφτομαι...αλλά προσπαθώ να αποβάλω τις άσχημες σκέψεις,δεν ωφελούν ούτε εμάς ούτε τα μωρά μας! 

@peacockέτσι και εγώ κανονίζω τώρα για το βάψιμο του δωματίου τον άλλο μήνα...μωρέ ανυπομονω να το δω και εγώ έτοιμο. Ψάχνω να της βάλω και κανένα ωραίο αυτοκόλλητο στους τοίχους! Για τα ρούχα το ίδιο μπερδεμένη και εγώ...Νομίζω από αυτά που έχω ακούσει ότι θα είμαστε με κοντομάνικα και αν έχει ψυχρούλα το βράδυ ή air condition θα φοράμε και κανένα μακρυμανικάκι. Οπότε λέω να ξεκινήσω με μερικά κοντομάνικα κορμάκια. Θα πάω να χαζέψω σήμερα στα Prenatal! 😍Και στα Marks & spencer είδα έχει 5αδες πχ σε λευκά που θέλω να πάρω και να της γράψω πάνω δικά μας μηνύματα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!! Είχα να μπω πολύ καιρό στο forum και μόλις είδα τα ευχάριστα απο την @peacock Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Χάρηκα τόσο πολύ με τα νέα σου,ξέρω ότι πέρασες πολλά και πραγματικά σου εύχομαι από εδώ και πέρα να σου είναι όλα ρόδινα. Τα μωράκια το καλοκαίρι ζεσταίνονται πολύ. Μιας και θα γεννήσετε όλες Ιούλιο πάρτε σίγουρα φαρμάκια καλοκαιρινά για εξω και φακελάκια κοντομάνικα για μέσα στο σπίτι. Όσο για καρότσι σας συμβουλεύω να πάρετε κάποιο ελαφρύ σχετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!! Είχα να μπω πολύ καιρό στο forum και μόλις είδα τα ευχάριστα απο την @peacock Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Χάρηκα τόσο πολύ με τα νέα σου,ξέρω ότι πέρασες πολλά και πραγματικά σου εύχομαι από εδώ και πέρα να σου είναι όλα ρόδινα. Τα μωράκια το καλοκαίρι ζεσταίνονται πολύ. Μιας και θα γεννήσετε όλες Ιούλιο πάρτε σίγουρα φαρμάκια καλοκαιρινά για εξω και φακελάκια κοντομάνικα για μέσα στο σπίτι. Όσο για καρότσι σας συμβουλεύω να πάρετε κάποιο ελαφρύ σχετικά.

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου! 💙 Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω ☺️💙 

Τα καλοκαιρινά φορμακια κοντομανικα είναι έτσι; Με τα μπουτάκια έξω σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια εγώ που δεν έχω κάποιον να μου δώσει ρουχαλακια, σκέφτομαι να πάρω από swaplanet. Είναι ένα site με μεταχειρισμένα, τα οποία στα πλένουν και στα πωλούν με πολύ χαμηλή τιμή, και μπορείς κι εσύ να δώσεις αργότερα ρούχα. 

Σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να χαλάσω λεφτά σε καινούργια, αφού τα φοράνε πολύ λίγο καιρό 😅 Απλά σας το αναφέρω σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει. Σας αφήνω και το link αν θέλετε να το ψάξετε https://swaplanet.com/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου! 💙 Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω ☺️💙 

Τα καλοκαιρινά φορμακια κοντομανικα είναι έτσι; Με τα μπουτάκια έξω σωστά;

Εδώ και σε εμένα που ο μικρός μου είναι σχεδόν 2,5 ώρες ώρες μου φαίνεται απίστευτο😁Ναι κοντομάνικα ολόσωμα φορμάκια με τα μπουτάκια απ'εξω. Υπάρχουν και αμάνικα αν θέλεις όπως και μπλουζάκι παντελονάκι αλλά θεωρώ οτι τα φορμάκια είναι πιο βολικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Πάντως κορίτσια εγώ που δεν έχω κάποιον να μου δώσει ρουχαλακια, σκέφτομαι να πάρω από swaplanet. Είναι ένα site με μεταχειρισμένα, τα οποία στα πλένουν και στα πωλούν με πολύ χαμηλή τιμή, και μπορείς κι εσύ να δώσεις αργότερα ρούχα. 

Σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να χαλάσω λεφτά σε καινούργια, αφού τα φοράνε πολύ λίγο καιρό 😅 Απλά σας το αναφέρω σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει. Σας αφήνω και το link αν θέλετε να το ψάξετε https://swaplanet.com/

 

Είμαι τυχερή γιατί έχω δύο πολύ καλές μου φίλες που μου έχουν δώσει ρούχα και μια φίλη από Θεσσαλονίκη που μου έχει στείλει. Θα του πάρω βέβαια και έξτρα να έχει από τη μαμά και τον μπαμπά του 💙

Γενικά κι εγώ θεωρώ ότι τα φοράνε λίγο οπότε δεν αξίζει να τα πάρουμε όλα ή να είναι όλα ολοκαίνουργια κτλ. 

Υπάρχει καμία κοπέλα που έχει κάνει αγορά από pat pat? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πάντως κορίτσια εγώ που δεν έχω κάποιον να μου δώσει ρουχαλακια, σκέφτομαι να πάρω από swaplanet. Είναι ένα site με μεταχειρισμένα, τα οποία στα πλένουν και στα πωλούν με πολύ χαμηλή τιμή, και μπορείς κι εσύ να δώσεις αργότερα ρούχα. 

Σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να χαλάσω λεφτά σε καινούργια, αφού τα φοράνε πολύ λίγο καιρό 😅 Απλά σας το αναφέρω σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει. Σας αφήνω και το link αν θέλετε να το ψάξετε https://swaplanet.com/

 

Καλημέρα κορίτσια!!Και εμένα μου έχουν δώσει κάποια καλοκαιρινά ρουχαλάκια αλλά σίγουρα θα της πάρω και κάτι καινούριο.Αλλά όχι υπερβολές γιατί όπως σωστά λέτε μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν αξίζει να χαλάμε πολλά λεφτά.Το swaplanet κάπου το πήρε το μάτι μου,το έχω στα υπόψην! 

@peacock έχω κάνει εγγραφή και ήδη έχω κάποια πράγματα στο καλάθι για να αγοραστούν από pat pat! 😁 Το έμαθα από κάποια συζήτηση και έλεγαν όλοι τα καλύτερα, ΄΄όπως και μέσα στο Site τους βλέπω πολύ καλές κριτικές!

Και εγώ για ολόσωμα φαρμάκια προσανατολίζομαι, νομίζω τα πάνω κάτω δε βολεύουν και πολύ στα πολύ μικράκια..άρα κοντομάνικα,αμάνικα και κανενα ψιλο μακρυμάνικο αν έχει δροσούλα! απλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη για τα μεγέθη.φοβάμαι μην πάρω και είναι μικρά πχ.Είμαστε και οι 2 γόνεις ψηλοί γι'αυτό 🙃Γιατί αν είναι μεγαλύτερα πες εντάξει θα πλέει και λίγο το μωρό δεν έγινε και τίποτα χεχε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες♥️

σήμερα παραλάβαμε το καρότσι .. εντάξει δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα!!! Ανυπομονώ να την δω μεσα εκεί κορίτσια !!! ❤️❤️❤️

σας εύχομαι ολεσ ότι καλύτερο💟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MMaria την κάνατε τη Β' ; Πώς πήγε;

@peacock δεν έχω παραγγείλει ποτέ από pat pat, αλλά είχα δει μια YouTuber που είχε πάρει και έλεγε ότι είναι καλά. Τα γλυκοκοιταζω κι εγώ αυτά στο pat pat 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@MMaria την κάνατε τη Β' ; Πώς πήγε;

@peacock δεν έχω παραγγείλει ποτέ από pat pat, αλλά είχα δει μια YouTuber που είχε πάρει και έλεγε ότι είναι καλά. Τα γλυκοκοιταζω κι εγώ αυτά στο pat pat 😅

Θα παραγγείλω 2-3 ρουχαλακια από περιέργεια και θα σας πω αν αξίζουν ή όχι. Πάντως στα σχόλια των προϊόντων δε βλέπω κάτι αρνητικό. 

Έχει πολύ ωραία συνολακια! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι ωραιο γκρουπάκι που έχετε και εδώ!
Νομίζω γ΄ραφω πρώτη φορα σε αυτή τη συζήτηση. Ειμαι κυρίως ενεργή στα Μωράκια Αυγούστου 2023 μιας και εχω ΠΗΤ 6/8 αλλά πιστευω θα γεννη΄σω τέλη Ιουλίου, δεν ξερω γιατί...Ισως επειδη ξερω από τωρα οτι θα παμε με καισαρική λόγω του ιστορικού μου. Τέλος παντων, στο άλλο γκρουπακι ειμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη 21+5 σήμερα άρα τις περισσότερες εξετάσεις και τα συμπτώματα τα έχω εγω πρώτη. Επομένως ΄παρακολουθώ και την δικιά σας συζήτηση γιατι πολλές φορές εχω απορίες και αγωνίες μιας και ειμαι πρωτη φορα μανούλα και δεν εχω καμία εμπειρία. Εχω δύο ερωτησούλες να κανω αν ξέρετε να με προετοιμάσετε...Την Πέμπτη έχω ραντεβου για την Β επιπέδου (στο embryo), και ήθελα να ρωτη΄σω αν σε αυτή την εξεταση σε κοιτάνε και κολπικα? Εκεί εκανα και την αυχενική και ήταν μόνο υπέρηχος απο την κοιλίτσα ολα... Αλλά τωρα καπου διαβασα και κατι για κολπικά και αγχωθηκα λίγο. Επειδή δεν είναι ο γυναικολόγος μου που παω χρονια και ειναι εμβρυολογος που παω μόνο για αυτό η αληθεια ειναι οτι δεν θα νιώθω και πολύ άνετα και ρωτάω για να προετοιμαστώ λίγο και ψυχολογικά. Επίσης χαζή ερώτηση αλλά τωρα με την εγκυμοσύνη , αν εξετάζουν και κολπικά ποναει περισσότερο ή είναι όπως παντα?
Κάτι άλλο που είχα απορία ειναι οτι την Τετάρτη που πηγα στον γυναικολόγο μου , μετρησε το μωράκι μας 445 γρ για 21η εβδομάδα...Δεν ειπε κάτι, όλα μια χαρά, αλλά ειναι μεγάλο πιστευετε?? ρωταω γιατι οι εφαρμογες στο κινητο κλπ βγαζουν περιπου λίγοτερα γραμμαρια για 21η εβδομαδα και λεω τι γινεται?! 
Ανυπομονώ να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι ωραιο γκρουπάκι που έχετε και εδώ!
Νομίζω γ΄ραφω πρώτη φορα σε αυτή τη συζήτηση. Ειμαι κυρίως ενεργή στα Μωράκια Αυγούστου 2023 μιας και εχω ΠΗΤ 6/8 αλλά πιστευω θα γεννη΄σω τέλη Ιουλίου, δεν ξερω γιατί...Ισως επειδη ξερω από τωρα οτι θα παμε με καισαρική λόγω του ιστορικού μου. Τέλος παντων, στο άλλο γκρουπακι ειμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη 21+5 σήμερα άρα τις περισσότερες εξετάσεις και τα συμπτώματα τα έχω εγω πρώτη. Επομένως ΄παρακολουθώ και την δικιά σας συζήτηση γιατι πολλές φορές εχω απορίες και αγωνίες μιας και ειμαι πρωτη φορα μανούλα και δεν εχω καμία εμπειρία. Εχω δύο ερωτησούλες να κανω αν ξέρετε να με προετοιμάσετε...Την Πέμπτη έχω ραντεβου για την Β επιπέδου (στο embryo), και ήθελα να ρωτη΄σω αν σε αυτή την εξεταση σε κοιτάνε και κολπικα? Εκεί εκανα και την αυχενική και ήταν μόνο υπέρηχος απο την κοιλίτσα ολα... Αλλά τωρα καπου διαβασα και κατι για κολπικά και αγχωθηκα λίγο. Επειδή δεν είναι ο γυναικολόγος μου που παω χρονια και ειναι εμβρυολογος που παω μόνο για αυτό η αληθεια ειναι οτι δεν θα νιώθω και πολύ άνετα και ρωτάω για να προετοιμαστώ λίγο και ψυχολογικά. Επίσης χαζή ερώτηση αλλά τωρα με την εγκυμοσύνη , αν εξετάζουν και κολπικά ποναει περισσότερο ή είναι όπως παντα?
Κάτι άλλο που είχα απορία ειναι οτι την Τετάρτη που πηγα στον γυναικολόγο μου , μετρησε το μωράκι μας 445 γρ για 21η εβδομάδα...Δεν ειπε κάτι, όλα μια χαρά, αλλά ειναι μεγάλο πιστευετε?? ρωταω γιατι οι εφαρμογες στο κινητο κλπ βγαζουν περιπου λίγοτερα γραμμαρια για 21η εβδομαδα και λεω τι γινεται?! 
Ανυπομονώ να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Καλημέρα @irini02! Και εγώ παρακολουθώ και το γκρουπ του Αυγούστου γιατί έχω ΠΗΤ 30/07 αλλά πιστεύω πως θα γεννήσω Αύγουστο,συνήθως στην 1η εγκυμοσυ΄νη λένε παίρνεις όλες τις εβδομάδες γι'αυτό!Εγώ έκανα τη β επιπέδου την περασμένη εβδομάδα στο ίδιο κέντρο που είχα κάνει και την αυχενική και στις 2 εξετάσεις με εξέτασε και κολπικά για να μετρήσει τον τράχηλο.Είναι μία παράμετρος που κοιτάζουν για προωρότητα.Δεν πόνεσε καθόλου όμως και κράτησε ελάχιστα μην αγχώνεσαι,είναι για καλό!

Εμένα η μπέμπα αρχές 22ης εβδομάδας που πήγα ζύγιζε 440γρ και επειδή ρώτησα μου είπε πως είναι μια χαρά το βάρος!

Εϊναι ωραία εξέταση γιατί βλέπεις αρκετή ώρα το μωράκι σου το οποίο έχει μεγαλώσει πλέον και έχει σχηματιστεί ολόκληρο και λογικά θα σου δώσουν και 3d φωτογραγίες,είναι υπέροχο συναίσθημα να το βλέπεις! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα και περιμένουμε νέα΄!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι ωραιο γκρουπάκι που έχετε και εδώ!
Νομίζω γ΄ραφω πρώτη φορα σε αυτή τη συζήτηση. Ειμαι κυρίως ενεργή στα Μωράκια Αυγούστου 2023 μιας και εχω ΠΗΤ 6/8 αλλά πιστευω θα γεννη΄σω τέλη Ιουλίου, δεν ξερω γιατί...Ισως επειδη ξερω από τωρα οτι θα παμε με καισαρική λόγω του ιστορικού μου. Τέλος παντων, στο άλλο γκρουπακι ειμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη 21+5 σήμερα άρα τις περισσότερες εξετάσεις και τα συμπτώματα τα έχω εγω πρώτη. Επομένως ΄παρακολουθώ και την δικιά σας συζήτηση γιατι πολλές φορές εχω απορίες και αγωνίες μιας και ειμαι πρωτη φορα μανούλα και δεν εχω καμία εμπειρία. Εχω δύο ερωτησούλες να κανω αν ξέρετε να με προετοιμάσετε...Την Πέμπτη έχω ραντεβου για την Β επιπέδου (στο embryo), και ήθελα να ρωτη΄σω αν σε αυτή την εξεταση σε κοιτάνε και κολπικα? Εκεί εκανα και την αυχενική και ήταν μόνο υπέρηχος απο την κοιλίτσα ολα... Αλλά τωρα καπου διαβασα και κατι για κολπικά και αγχωθηκα λίγο. Επειδή δεν είναι ο γυναικολόγος μου που παω χρονια και ειναι εμβρυολογος που παω μόνο για αυτό η αληθεια ειναι οτι δεν θα νιώθω και πολύ άνετα και ρωτάω για να προετοιμαστώ λίγο και ψυχολογικά. Επίσης χαζή ερώτηση αλλά τωρα με την εγκυμοσύνη , αν εξετάζουν και κολπικά ποναει περισσότερο ή είναι όπως παντα?
Κάτι άλλο που είχα απορία ειναι οτι την Τετάρτη που πηγα στον γυναικολόγο μου , μετρησε το μωράκι μας 445 γρ για 21η εβδομάδα...Δεν ειπε κάτι, όλα μια χαρά, αλλά ειναι μεγάλο πιστευετε?? ρωταω γιατι οι εφαρμογες στο κινητο κλπ βγαζουν περιπου λίγοτερα γραμμαρια για 21η εβδομαδα και λεω τι γινεται?! 
Ανυπομονώ να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Καλώς ήρθες και από δω κορίτσι! Κι εγώ παρακολουθώ το θεματακι σας 😛 Όλες ευπρόσδεκτες! 

Εμένα στη Β επιπέδου δεν μου έκανε κολπικό, είδε τον τράχηλο από τον κοιλιακό υπέρηχο. Πάντως και να σου κάνει δεν θα νιώσεις διάφορα από όταν έκανες παλιά. Μου είχε κάνει ένας γιατρός την 18η εβδομάδα για να δει καλύτερα τον τράχηλο και ήταν μια χαρά.

Μην αγχώνεσαι για το βάρος του μωρού, θα μάθεις αν είναι παχουλουλι την Τετάρτη μια και καλή 🤣 22+2 έκανα εγώ την Β και ήταν 530 η μπέμπα και μας είπε ότι είναι λίγο τσουπωτη, αλλά δεν ανέφερε κάτι άλλο για το βάρος. Μόνο τα αμνιακα υγρά τον ενοιξαν πιο πολύ που ήταν ναι μεν φυσιολογικά αλλά στο πάνω όριο. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά για να μην αγχωθεις με τη διατροφή σου όπως εγώ τώρα 😅 Θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι ωραιο γκρουπάκι που έχετε και εδώ!
Νομίζω γ΄ραφω πρώτη φορα σε αυτή τη συζήτηση. Ειμαι κυρίως ενεργή στα Μωράκια Αυγούστου 2023 μιας και εχω ΠΗΤ 6/8 αλλά πιστευω θα γεννη΄σω τέλη Ιουλίου, δεν ξερω γιατί...Ισως επειδη ξερω από τωρα οτι θα παμε με καισαρική λόγω του ιστορικού μου. Τέλος παντων, στο άλλο γκρουπακι ειμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη 21+5 σήμερα άρα τις περισσότερες εξετάσεις και τα συμπτώματα τα έχω εγω πρώτη. Επομένως ΄παρακολουθώ και την δικιά σας συζήτηση γιατι πολλές φορές εχω απορίες και αγωνίες μιας και ειμαι πρωτη φορα μανούλα και δεν εχω καμία εμπειρία. Εχω δύο ερωτησούλες να κανω αν ξέρετε να με προετοιμάσετε...Την Πέμπτη έχω ραντεβου για την Β επιπέδου (στο embryo), και ήθελα να ρωτη΄σω αν σε αυτή την εξεταση σε κοιτάνε και κολπικα? Εκεί εκανα και την αυχενική και ήταν μόνο υπέρηχος απο την κοιλίτσα ολα... Αλλά τωρα καπου διαβασα και κατι για κολπικά και αγχωθηκα λίγο. Επειδή δεν είναι ο γυναικολόγος μου που παω χρονια και ειναι εμβρυολογος που παω μόνο για αυτό η αληθεια ειναι οτι δεν θα νιώθω και πολύ άνετα και ρωτάω για να προετοιμαστώ λίγο και ψυχολογικά. Επίσης χαζή ερώτηση αλλά τωρα με την εγκυμοσύνη , αν εξετάζουν και κολπικά ποναει περισσότερο ή είναι όπως παντα?
Κάτι άλλο που είχα απορία ειναι οτι την Τετάρτη που πηγα στον γυναικολόγο μου , μετρησε το μωράκι μας 445 γρ για 21η εβδομάδα...Δεν ειπε κάτι, όλα μια χαρά, αλλά ειναι μεγάλο πιστευετε?? ρωταω γιατι οι εφαρμογες στο κινητο κλπ βγαζουν περιπου λίγοτερα γραμμαρια για 21η εβδομαδα και λεω τι γινεται?! 
Ανυπομονώ να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Καλώς ήρθες! ☺️ Με το καλό και η β επιπέδου σου! 

Έμενα μου μέτρησε ο εμβρυομητρικος τον τράχηλο με κολπικό υπέρηχο στη β επιπέδου αλλά και στην αυχενική διαφάνεια, θεωρείται γενικά λίγο πιο αξιόπιστη μέθοδος μέτρησης. Αν γίνει έτσι δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι γιατρός είναι.. επίσης δε προκαλεί κανένα πρόβλημα στο έμβρυο, ούτε πονάει. 

Εμάς ο μικρός στη β επιπέδου ήταν 452γρ και πήγα 22+2 αλλά γενικά κάθε μωράκι έχει διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης και απόκτησης βάρους! Μην αγχώνεσαι για τέτοια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι ωραιο γκρουπάκι που έχετε και εδώ!
Νομίζω γ΄ραφω πρώτη φορα σε αυτή τη συζήτηση. Ειμαι κυρίως ενεργή στα Μωράκια Αυγούστου 2023 μιας και εχω ΠΗΤ 6/8 αλλά πιστευω θα γεννη΄σω τέλη Ιουλίου, δεν ξερω γιατί...Ισως επειδη ξερω από τωρα οτι θα παμε με καισαρική λόγω του ιστορικού μου. Τέλος παντων, στο άλλο γκρουπακι ειμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη 21+5 σήμερα άρα τις περισσότερες εξετάσεις και τα συμπτώματα τα έχω εγω πρώτη. Επομένως ΄παρακολουθώ και την δικιά σας συζήτηση γιατι πολλές φορές εχω απορίες και αγωνίες μιας και ειμαι πρωτη φορα μανούλα και δεν εχω καμία εμπειρία. Εχω δύο ερωτησούλες να κανω αν ξέρετε να με προετοιμάσετε...Την Πέμπτη έχω ραντεβου για την Β επιπέδου (στο embryo), και ήθελα να ρωτη΄σω αν σε αυτή την εξεταση σε κοιτάνε και κολπικα? Εκεί εκανα και την αυχενική και ήταν μόνο υπέρηχος απο την κοιλίτσα ολα... Αλλά τωρα καπου διαβασα και κατι για κολπικά και αγχωθηκα λίγο. Επειδή δεν είναι ο γυναικολόγος μου που παω χρονια και ειναι εμβρυολογος που παω μόνο για αυτό η αληθεια ειναι οτι δεν θα νιώθω και πολύ άνετα και ρωτάω για να προετοιμαστώ λίγο και ψυχολογικά. Επίσης χαζή ερώτηση αλλά τωρα με την εγκυμοσύνη , αν εξετάζουν και κολπικά ποναει περισσότερο ή είναι όπως παντα?
Κάτι άλλο που είχα απορία ειναι οτι την Τετάρτη που πηγα στον γυναικολόγο μου , μετρησε το μωράκι μας 445 γρ για 21η εβδομάδα...Δεν ειπε κάτι, όλα μια χαρά, αλλά ειναι μεγάλο πιστευετε?? ρωταω γιατι οι εφαρμογες στο κινητο κλπ βγαζουν περιπου λίγοτερα γραμμαρια για 21η εβδομαδα και λεω τι γινεται?! 
Ανυπομονώ να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Γεια σου Ειρήνη! Εμείς νομίζω τα έχουμε πει και στα Μωράκια Αυγούστου, μιας και η ΠΗΤ μου είναι προς τα τέλη του Ιουλίου.. Εκεί εγώ ήμουν η πιο "μεγάλη" :) 23w 5d. Λοιπόν, στη δική μου Β αυχενική, όπως και στα περισσότερα κορίτσια που διαβάζω εδώ, μου έγινε κολπικός υπέρηχος, έξτρα από την κανονική εξέταση στην περιοχή της κοιλιάς. Ο λόγος που το κάνει ο γιατρός είναι για να έχει μια καθαρή εικόνα του τραχήλου (μήκος, κατάσταση κλπ), για να μετρήσει με ακρίβεια τη ροή στις μητριαίες αρτηρίες και να βγάλει τα ποσοστά για προεκλαμψία / καθυστέρηση ανάπτυξης / πρόωρο τοκετό κλπ. Γίνεται για καλό μας. Σαν αίσθηση το εργαλείο αυτό το ένιωσα λίγο άβολα, κυρίως κατά την είσοδο, όπου ΄ήταν κάπως πιο "χοντρό" (πως αλλιώς να το πω πιο κομψά, δε ξέρω), αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα η αίσθηση ομαλοποιήθηκε πλήρως και ήταν σα να μην ένιωθα τίποτα. Δεν ήταν επίπονο. ΄΄Ολα πήγαν καλά. Το μωρό βρίσκεται πιο ψηλά στην μήτρα, πρός την κοιλιά, και όχι στον τράχηλο, από όσο έχω καταλάβει, συνεπώς δεν θεωρώ ότι κινδυνεύει. Τα ίδια περίπου γραμμάρια βγήκε και το δικό μας μωρό, στην 22η εβδομάδα ήταν 458 γραμμάρια. Φαντάσου πως εγώ έχω και διαβήτη κύησης και με προσεκτική διατροφή προσπαθώ να το ρυθμίσω, για να μην αυξάνεται το βάρος του μωρού παραπάνω από τις κανονικές για την εβδομάδα του τιμές. Όλα να σου πάνε κατ ευχήν στη Β αυχενική σου, και θα πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και καλως σας βρήκα!!!! Ευχαριστώ πολυ΄ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Από ότι καταλαβαίνω οι μισές κανατε και κολπικό τουλα΄χιστον...αρα 50-50!! Ενταξει δεν πειραζει, μικρό το κακό δεν το συζητώ, το μωρακι μας να ειναι καλα και ολα τα αλλά χαλάλι!!!! 
Τωρα για το βάρος του μπέμπη εχω μπει σε σκέψεις γιατι εχω διαβάσει ότι συνδυάζεται με την διατροφή και τον διαβήτη κύησης...Ακόμα δεν εχω κάνει καμπύλη ζαχαρου και ουτε ο γυναικολόγος μου την έβαλε για αυτόν το μήνα...μαλλον ειναι τον επόμενο. Μονο με ρώτησε τωρα αν έχω ιστορικο στην οικογενεια με ζαχαρο και γενικα ξερω πως δεν ειχαμε κατι τετειο.. Η τι΄μη μου στον προγεννετικό ελεγχο ήταν 81 (νηστική).  Και αυτο αν χρειαστεί θα το αντιμετωπίσω, δεν το συζητώ, στρατιωτάκι!!..απλά θα ειναι το κερασακι στη τουρτα γιατι ήδη η εγκυμοσυνη μου έβγαλε θυρωειδή, κάνω και τις αντιπηκτικές ενέσεις απο την πρωτη μέρα (οι οποιες τωρα που η κοιλια μεγαλωνει γίνονται ακόμα πιο δυσκολα, απορω τι θα γινει στον 8ο) και γενικα  δεν θα ήθελα να εχω και θέμα διαβήτη...Την θέλω την σοκολατίτσα και το μακαρονάκι μου! Ελπίζω να πανε όλα καλά μεθάυριο και να μην φυγω με αγωνίες απο εκεί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Γεια σας κορίτσια και καλως σας βρήκα!!!! Ευχαριστώ πολυ΄ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Από ότι καταλαβαίνω οι μισές κανατε και κολπικό τουλα΄χιστον...αρα 50-50!! Ενταξει δεν πειραζει, μικρό το κακό δεν το συζητώ, το μωρακι μας να ειναι καλα και ολα τα αλλά χαλάλι!!!! 
Τωρα για το βάρος του μπέμπη εχω μπει σε σκέψεις γιατι εχω διαβάσει ότι συνδυάζεται με την διατροφή και τον διαβήτη κύησης...Ακόμα δεν εχω κάνει καμπύλη ζαχαρου και ουτε ο γυναικολόγος μου την έβαλε για αυτόν το μήνα...μαλλον ειναι τον επόμενο. Μονο με ρώτησε τωρα αν έχω ιστορικο στην οικογενεια με ζαχαρο και γενικα ξερω πως δεν ειχαμε κατι τετειο.. Η τι΄μη μου στον προγεννετικό ελεγχο ήταν 81 (νηστική).  Και αυτο αν χρειαστεί θα το αντιμετωπίσω, δεν το συζητώ, στρατιωτάκι!!..απλά θα ειναι το κερασακι στη τουρτα γιατι ήδη η εγκυμοσυνη μου έβγαλε θυρωειδή, κάνω και τις αντιπηκτικές ενέσεις απο την πρωτη μέρα (οι οποιες τωρα που η κοιλια μεγαλωνει γίνονται ακόμα πιο δυσκολα, απορω τι θα γινει στον 8ο) και γενικα  δεν θα ήθελα να εχω και θέμα διαβήτη...Την θέλω την σοκολατίτσα και το μακαρονάκι μου! Ελπίζω να πανε όλα καλά μεθάυριο και να μην φυγω με αγωνίες απο εκεί!!! 

Σε καταλαβαίνω (απόλυτα), διότι αν και αθλητικό άτομο με τις γυμναστικές μου κ από κιλά πάντα κανονική.... στην εγκυμοσύνη μου έβγαλα πολλά: διαβήτη κύησης, πρόωρες συσπάσεις από την 14η-15η εβδομάδα (μέχρι κ σήμερα) για τις οποίες παίρνω 3 προγεστερόνες τη μέρα non stop όοοολο αυτό το διάστημα, εμφάνισα πολύποδα στον τράχηλο από την 6η εβδομάδα κύησης (τον οποίο αφαιρέσαμε με ανάλογο ρίσκο), πέρασα αμυγδαλίτιδα όπου πήρα 7 ημέρες αντιβίωση στην 17η εβδομάδα περίπου και έχω μόνιμα και τα ουδετερόφιλά μου (Τύπος) υψηλά στις αιματολογικές!

Η κύηση είναι η μέγιστη ευτυχία, είναι όμως και διαρκής αγώνας και εμείς οι αμαζόνες!!!! Και τώρα που το σκέφτομαι, ίσως είναι αναμενόμενο να είναι πιο περιπετειώδεις/challenging οι δικές μας οι εγκυμοσύνες, σε σχέση με τα χρόνια των γονιών μας, αφού οι περισσότερες κάνουμε το πρώτο μας μωράκι μετά τα 30. Όλα θα μας πάνε καλά όμως, ναι!!!

υ.γ. Ο διαβητολόγος (ενδοκρινολόγος) που με παρακολουθεί, μου έχει επιτρέψει να τρώω σοκολάτα με στέβια!! Αγαπημένη είναι της ION με το φουντούκι και τη στέβια. Άρα δεν είναι απαραίτητο ότι θα στερηθείς ❤️;) Και είμαι βέβαιη ότι όλα θα σου πάνε καλά πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καταρχάς να πω κουράγιο σε όσες έχουν διαβήτη κύησης! Εγώ έκανα την καμπύλη ζαχάρου την Τρίτη και βρήκε τέλεια! Ουφ... Θα προσέχω παρόλα αυτά να μην τρώω γλυκα και πολλά ζυμαρικά και μου γίνει το παιδί τσουπωτο και δεν βγαίνει μετά 🤣🤣🤣🤣

Επίσης να πω ότι βρήκα μια ωραία συνταγή για banana bread, χωρίς ζάχαρη και αλεύρι, που πιστεύω είναι ότι πρέπει για τις λιγούρες για όσες έχουν διαβήτη ειδικά.

https://cookpad.com/gr/sintages/12039640-banana-bread-xoris-aleuri-xoris-zaxari

@irini02 την έκανες τη Β επιπέδου? Πώς πήγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Αχ εγώ περιμένω για την εξέταση του διαβήτη με άγχος...βέβαια αυτό δε μ έχει εμποδίσει να τρώω τα πάντα!! 🤣🤣 Αυτή τη συνταγή όμως @Eliza Kats θα τη δοκιμάσω!! 

Σε άλλα νέα πήραμε καρότσι!!Το Cybex Balios,το βρήκαμε και σε προσφορά και πολύ χάρηκα! Αύριο μαγαζιά και πρώτα ψώνια δειλά δειλά!!😚

Εσείς που νιώθετε ήδη τα μωράκια σας,κάθε πότε τα  νιώθετε και που;; Εγώ μόλις περάσουν μερικές ώρες και δεν έχω νιώσει τίποτα αγχώνομαι..🙄 Επίσης τη νιώθω αρκετά χαμηλά ακόμα,δηλαδή κάτω από τον αφαλό..μέχρι να πάω την άλλη εβδομάδα στο γιατρό το έχω μια έννοια...τελικά δε θα μου φύγει ποτέ πια το άγχος εκεί έχω καταλήξει! 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

ναι ναι κάναμε και εμείς τη β´επιπεδου και ευτυχώς ήταν όλα τέλεια η μικρή μεγαλώνει και είναι όλα στα φυσιολογικά πλαίσια  😁 έχω πάθει μια μικρή εμμονή με τις φωτογραφίες του υπερήχου και ειδικά τις 4δ που φαίνεται η φατσούλα της και αυτές με τα πατουσακια της😍 

Για εσάς που περνάτε τόσες δυσκολίες κορίτσια αλήθεια λυπάμαι πολύ που ταλαιπωριέστε αλλά προσπαθήστε να κάνετε υπομονή και το ξέρετε ότι αξίζει και με το παραπάνω! Εγώ να σας πω πραγματικά ότι θαυμάζω το κουράγιο σας και ελπίζω να σας πάνε όλα τέλεια από εδώ και στο εξής.

Για τα καρότσια που λέτε το είδα και εγώ το Cybex Balios s. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο dovadi atta 3 σε 1,αλλά τελικά με κέρδισε το dovadi. Έχει άψογες αναρτήσεις (έπαθα σοκ γιατί αντίστοιχο καρότσι με τέτοιες αναρτήσεις είχα δει μόνο ένα στα 1200€), είναι από τα πιο ελαφριά που έχω δει, αρκετά μικρό όταν κλείνει, είναι με στρώμα κοκοφοίνικα που είναι λένε πολύ καλό για τα νινακια, μαξιλαρακια πολύ άνετα για τη θέση και για το κάθισμα αυτοκινητου,ποδοσακους και για τα τρία κομμάτια, τέλεια στήριξη για το κεφαλάκι του μωρού στο καθισματάκι αυτοκινήτου, αδιάβροχο, κουνουπιέρα, τσάντα-αλλαξιερα και κουβερτούλα. Επίσης έχει τέλεια χρώματα (εγώ εχω έρωτα με το λάδι όποτε εκεί κατεληξα) και θα πάμε αύριο μάλλον να το παραγγείλουμε. Στο Σκρουτζ το έχει 800 αλλά σε ένα μαγαζί εδώ Θεσσαλονίκη σου κάνουν 10% έκπτωση και σου δίνουν και δώρο έξτρα στρωματακι όποτε οοοοοολα αυτά θα μου βγουν στα 720€ ☺️ 

τωρα όσον αφορά ρουχαλάκια και τέτοια και εγώ πιο μετά λέω να αρχίσω για να βγουν τα πιο καλοκαιρινά. Τώρα ίσως να πάρω άμα βρω κάτι που θα λατρεψω. Αυτό το patpat μπράβο κορίτσια που το αναφέρατε εγώ δεν το ήξερα και έχει τέλεια σχεδιακια. Επίσης εγώ σκεφτόμουν μήπως πάρω κάποια πραγματάκια από το σειν. Διάβασα σε κάποιες συζητήσεις ότι αυτά που γράφουν βαμβάκι είναι παρά πολύ καλά και όλες έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένες. Το φοβάμαι βέβαια λίγο αλλά δεν ξέρω λέω να το δοκιμάσω. Εσείς τι λέτε?

επισης για λίκνο που λέτε, εγώ θα πετάξω την ιδέα γιατί εμάς αυτό μας βόλεψε. Επειδή εχουμε μαγαζί σεζόν Χαλκιδική, κάθε καλοκαίρι λείπουμε 5 μήνες όποτε χρειαζόμασταν κάτι και για να κοιμάται το παιδί εκεί. Βρήκαμε λοιπόν παρκοκρεβατο το οποίο γίνεται και λίκνο για το πρώτο 6μηνο του παιδιού (φυσικά θα πάρουμε πολύ καλό στρώμα γιατί τα στρωματακια για τα παρκοκρεβατα δεν ειναι και ότι καλύτερο) και μετά το εξάμηνο που θα βάλουμε τη μικρή στην κούνια της να κοιμάται, θα έχουμε το παρκοκρεβατο για το εξοχικό. Το λέω λοιπόν για όσες σκέφτονται τα παρκοκρεβατα και τα χρειάζονται για ταξίδια, εξοχικά κτλ ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή ώστε να γλυτώσουν την αγορά του λίκνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τις 4d φωτογραφίες! Κι εγώ κάθε τόσο κάθομαι και τις χαζεύω 😅 Και εννοείται μου φαίνεται το πιο όμορφο μωρό που έχω δει 🤣

Δεν τα έχω δει καθόλου αυτά τα Cybex, αλλά θα τα ψάξω! Αύριο λέω να πάω στο Λητώ εγώ να δω τι έχει γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να ψάχνω σοβαρά.

Όσο αφορά το λίκνο, σκέφτομαι να μην πάρω και να το έχω κατευθείαν στην κούνια του. Γιατί νιώθω ότι είναι τσάμπα λεφτά για 6 μήνες. @MMaria αλλά αυτό που λες ότι είναι και παρκοκρεβατο και λίκνο δεν το έχω δει. Σε ποια εταιρεία το βρήκες;

@Lilaki87 κι εγώ εκεί χαμηλά το νιώθω. Από τον αφαλό και κάτω δηλαδή. Και εννοείται έχει τις ώρες της, δεν κλωτσαει συνέχεια. Κάπου διάβασα ότι κοιμούνται 20ωρες την ημέρα μέσα στην κοιλιά! Οπότε λογικό είναι να μην το νιώθουμε συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...