Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θλίψη των ημερών


Recommended Posts

Κάνεις όνειρα, σχεδιάζεις και προγραμματίζεις τη νέα σου ζωή με τα μικρουλια σου. Οργανώνεσαι και περιμένεις με λαχτάρα. Κάτι στραβώνει και χάνεις τον κόσμο. Μένεις μόνος να κλάψεις και κανεις δεν είναι δίπλα σου, γιατί είναι γιορτές και όλοι θέλουν να περνούν καλά. Ακόμα και ο γιατρός σου δεν απαντά στις κλήσεις σου. Μετά αρχίζουν οι σκεψεις: τι έκανα λάθος? γιατί δεν είδε κάτι ο γιατρός να με προειδοποιησει και με άφησε να ελπίζω? κόστος: εξωσωματικη + φάρμακα + εξετάσεις + επισκέψεις για υπέρηχο + αγορές μωρουδιακά + σωματική καταπόνηση + ψυχική φθορά = 0 μωρά   & πονος, κλάματα, νεύρα, απογοήτευση, μοναξιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Κάνεις όνειρα, σχεδιάζεις και προγραμματίζεις τη νέα σου ζωή με τα μικρουλια σου. Οργανώνεσαι και περιμένεις με λαχτάρα. Κάτι στραβώνει και χάνεις τον κόσμο. Μένεις μόνος να κλάψεις και κανεις δεν είναι δίπλα σου, γιατί είναι γιορτές και όλοι θέλουν να περνούν καλά. Ακόμα και ο γιατρός σου δεν απαντά στις κλήσεις σου. Μετά αρχίζουν οι σκεψεις: τι έκανα λάθος? γιατί δεν είδε κάτι ο γιατρός να με προειδοποιησει και με άφησε να ελπίζω? κόστος: εξωσωματικη + φάρμακα + εξετάσεις + επισκέψεις για υπέρηχο + αγορές μωρουδιακά + σωματική καταπόνηση + ψυχική φθορά = 0 μωρά   & πονος, κλάματα, νεύρα, απογοήτευση, μοναξιά. 

Οσο και αν θα φανεί κοινότυπο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και δεν πρέπει να πεθαίνει ποτέ. Στη ζωή μας δοκιμαζομαστε ξανά και ξανά και μερικές φορές φτάνουμε στα όρια μας, τα ξεπερνάμε, φτάνουμε στον πάτο και αρχίζουμε ξανά από την αρχή. Με νέα όνειρα, με περισσότερη ελπίδα και με πιο πολύ δύναμη. Έτσι πάει ο κόσμος μπροστά, με αγώνες και ελπίδα. 

Η καταπίεση των γιορτών, ότι πρέπει να είσαι καλά και πρέπει να διασκεδάσεις και να συμμετάσχεις σε όλα, θες δεν θες, και εμένα μου τη δίνει. Μην κατηγορείς όμως αυτούς που θέλουν να το κάνουν. Εσύ επιλέγεις με ποιον θα πας και ποιον θα αφήνεις. 

Εμείς αποφασίζουμε πόσο θα μείνουμε στα σκοτάδια και για πόσο θα ξινουμε την πληγή. Στην αρχή την πειράζουμε και μας αρέσει που πονάει, μας ανακουφίζει, αλλά στο τέλος γίνεται εμμονή και εθιζομαστε σε αυτό. Όμως μένει μόνο μια απόφαση, η δική μας απόφαση, για να δούμε τα πράγματα αλλιώς και να πάμε παρακάτω. 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις περάσει, εύχομαι όμως η νέα χρονιά να σου δώσει την ευτυχία που ζητάς και να μπορέσεις να χαρίσεις την αγάπη σου σε αυτούς που υ θα την χρειάζονται περισσότερο. ❤️🎁🎶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Κάνεις όνειρα, σχεδιάζεις και προγραμματίζεις τη νέα σου ζωή με τα μικρουλια σου. Οργανώνεσαι και περιμένεις με λαχτάρα. Κάτι στραβώνει και χάνεις τον κόσμο. Μένεις μόνος να κλάψεις και κανεις δεν είναι δίπλα σου, γιατί είναι γιορτές και όλοι θέλουν να περνούν καλά. Ακόμα και ο γιατρός σου δεν απαντά στις κλήσεις σου. Μετά αρχίζουν οι σκεψεις: τι έκανα λάθος? γιατί δεν είδε κάτι ο γιατρός να με προειδοποιησει και με άφησε να ελπίζω? κόστος: εξωσωματικη + φάρμακα + εξετάσεις + επισκέψεις για υπέρηχο + αγορές μωρουδιακά + σωματική καταπόνηση + ψυχική φθορά = 0 μωρά   & πονος, κλάματα, νεύρα, απογοήτευση, μοναξιά. 

Κορίτσι μου θυμάμαι που έψαχνες κλινική για να γεννήσεις. Καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου ότι πέρασες δύσκολα… Δύναμη σου εύχομαι, για να σταθείς γρήγορα στα πόδια σου❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Κάνεις όνειρα, σχεδιάζεις και προγραμματίζεις τη νέα σου ζωή με τα μικρουλια σου. Οργανώνεσαι και περιμένεις με λαχτάρα. Κάτι στραβώνει και χάνεις τον κόσμο. Μένεις μόνος να κλάψεις και κανεις δεν είναι δίπλα σου, γιατί είναι γιορτές και όλοι θέλουν να περνούν καλά. Ακόμα και ο γιατρός σου δεν απαντά στις κλήσεις σου. Μετά αρχίζουν οι σκεψεις: τι έκανα λάθος? γιατί δεν είδε κάτι ο γιατρός να με προειδοποιησει και με άφησε να ελπίζω? κόστος: εξωσωματικη + φάρμακα + εξετάσεις + επισκέψεις για υπέρηχο + αγορές μωρουδιακά + σωματική καταπόνηση + ψυχική φθορά = 0 μωρά   & πονος, κλάματα, νεύρα, απογοήτευση, μοναξιά. 

Κορίτσι μου γλυκό, να πω ότι δεν σε νιώθω ; Θα είναι ψέματα... Πόσο να κλάψω και πόσο να ρίξω και τους γύρω μου. Επιλέγω να μην το κάνω, δεν έχει νόημα να τους μαυρίζω όλους μέρες που είναι. Το περνάω μέσα μου, σιωπηλά, και παλεύω να ξαναβρώ την ελπίδα.. Βουτηγμένη στην απελπισία είμαι αλλά δεν έχω επιλογή πλέον, οφείλω να σηκωθώ όσο και αν δεν θέλω!! Δεν περνάει λεπτό που να μην σκέφτομαι τι έγινε πριν 11 μέρες, είναι πλέον σαν να συνέβη σε κάποια άλλη και όχι σε μένα. Και οι γιορτές με ρίχνουν ακόμα περισσότερο για κάποιο λόγο. Και αυτές οι διαφημίσεις με μωράκια λίγο ακόμα, και οι ευχές για το νέο έτος, και οι κοινωνικές υποχρεώσεις, και τα καλά ρούχα που φοράω, και η μάσκα στο πρόσωπο μου για να μην καταλάβει κανείς τίποτα...

Καλή δύναμη εύχομαι μόνο, καλό κουράγιο και μια τεράστια αγκαλιά, γιατί δεν είσαι μόνη σου, στο λέω μέσα από την ψυχή μου. Είμαστε εδώ, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ για όποια το έχει ανάγκη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στις 16.12 έχασα τον πατέρα μου, όλο το βράδυ ήμασταν στα τηλέφωνα Θεσσαλονίκη Αθήνα, τελικά εξέπνευσε μετά από 25 χρόνια ανάπηρος. Έχω ένα μωράκι 5 μηνών, δεν μπόρεσα λόγω φόρτου να είμαι δίπλα του πριν πεθάνει, πήγα μετά στην κηδεία, του έπιασα το χέρι και του είπα "σε αγαπώ μπαμπάκα μου". Θα σου συνιστούσα με αγάπη να δεχτείς τα συναισθήματα που αισθάνεσαι, να τα αγκαλιασεις και να αφήσεις τη ψυχή σου να γιατρευτει μιλώντας σε όσους σε αγαπούν και εδώ σε εμάς. Γιορτάζουμε τη γέννηση του Χριστού που έγινε σε μία φατνη με δυσκολίες και προβλήματα. Μετά από λίγο καιρό ο Ηρώδης διατάζει τη σφαγή βρεφών και νηπίων. Ο πόνος είναι συνυφασμένος με την πίστη και την ανθρώπινη φύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...