Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Elli13 έκανες τον υπέροχο; Πώς πάνε τα πράγματα;

Καλό μήνα κορίτσια !! Έκανα τον υπέρηχο , ακούσαμε καρδούλα 💖 Μαγική στιγμή !! Ο καλός μου δίπλα δακρυσε !! 

Βάσει περιόδου είμαι 7+2 αλλά υπερηχογραφικα 6+4 που το γνώριζα αφού παρακολουθούσα την ωορρηξία με τεστακια .  Πήρα μια μεγααααλη ανάσα που είδα και άκουσα το μωράκι .. Μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο πιστεύω δεν θα ηρεμήσω.

Τώρα μου έχει γράψει εξετάσεις , αποφάσισα να κάνω το φουλ πακέτο για κυστική ίνωση και ας μην το καλύψει το ταμείο. Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο για τη γρίπη και τριπλεξ καρδιάς. Μου είπε δεν υπάρχει λόγος να παίρνω τα utrogestan. Είναι ο νέος γιατρός που επισκέφθηκα σήμερα , καθηγητής πανεπιστημίου και ειλικρινά , με το χέρι στη καρδιά ο καλύτερος γιατρός που έχω πάει ποτέ !! Απίστευτος , με χιούμορ και επεξηγηματικός . Αφού μου είπε ότι το επόμενο ραντεβού θα έχει διάρκεια 1 ώρα για να μου εξηγήσει τα πάντα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια !! Έκανα τον υπέρηχο , ακούσαμε καρδούλα 💖 Μαγική στιγμή !! Ο καλός μου δίπλα δακρυσε !! 

Βάσει περιόδου είμαι 7+2 αλλά υπερηχογραφικα 6+4 που το γνώριζα αφού παρακολουθούσα την ωορρηξία με τεστακια .  Πήρα μια μεγααααλη ανάσα που είδα και άκουσα το μωράκι .. Μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο πιστεύω δεν θα ηρεμήσω.

Τώρα μου έχει γράψει εξετάσεις , αποφάσισα να κάνω το φουλ πακέτο για κυστική ίνωση και ας μην το καλύψει το ταμείο. Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο για τη γρίπη και τριπλεξ καρδιάς. Μου είπε δεν υπάρχει λόγος να παίρνω τα utrogestan. Είναι ο νέος γιατρός που επισκέφθηκα σήμερα , καθηγητής πανεπιστημίου και ειλικρινά , με το χέρι στη καρδιά ο καλύτερος γιατρός που έχω πάει ποτέ !! Απίστευτος , με χιούμορ και επεξηγηματικός . Αφού μου είπε ότι το επόμενο ραντεβού θα έχει διάρκεια 1 ώρα για να μου εξηγήσει τα πάντα !

Τέλεια κορίτσι! Μπράβο! 

Άρα ουσιαστικά έχουμε μια μέρα διάφορα. 6+4 εγώ. Πιστεύω είχα ωορρηξία την συνηθισμένη μου μέρα 😅 Θα δω κι εγώ τι θα μου βγάλει η γιατρός την Τετάρτη που θα πάω για υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα στα κορίτσια!!! Εγώ ειμαι χάλια πάλι. Πριν 7 χρόνια πέρασα πνευμόνια. Πριν ένα μήνα ένα κρυωμα μου το γύρισε σε ακροαστικα και αλλεργική βρογχοπνευμονία. Σταμάτησα περίπου 10-15 μέρες τα φάρμακα και είμαι χάλια εδω και 2 μέρες ξανά 🥹😭 μίλησα με τον γιατρό που με παρακολουθεί και μου είπε να ξεκινήσω ξανά τα εισπνεόμενα και την κορτιζόνη και να πάω να με ακροαστει σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

@Elli13τι υπέροχα νέα!! Με το καλό κορίτσι μου 

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Σε ευχαριστώ ελπίζω να συνέλθω γρηγορα. Εγώ την είχα κάνει δωρεάν στο λαϊκό νοσοκομείο. Απλά άργησαν λίγο να βγουν τα αποτελέσματα. Αλλά την είχα κάνει το 2012 δεν θυμάμαι καθόλου σε ποια τηλ κλπ επικοινώνησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Καλημέρα κορίτσι, τυχαία είδα την ερώτηση σου. Έχω κάνει το πλήρες πακέτο για κυστική ίνωση ( καλύπτει 90κατι % δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο των μεταλλάξεων). Σε μένα κόστισε 200€ αλλά είμαι και επαρχία οπότε λογικά εδώ όλα είναι πιο ακριβά 🤷.

Αξίζει να την κάνεις, γιατί την κάνεις μια φορά και ξεμπερδευεις ( δεν χρειάζεται να την ξανακάνεις σε άλλη εγκυμοσύνης) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Δεν την κάνουν όλα τα μικροβιολογικά, αλλά όλα τα μεγάλα την κάνουν, πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις να είσαι σίγουρη. Τα αποτελέσματα θέλουν περίπου 2 βδομάδες να βγουν. Νομίζω βέβαια ότι στην Αθήνα υπάρχει καποιο νοσοκομειο που την κάνουν δωρεάν ( το πλήρες πακέτο). Αν μένεις εκεί ψαξτο μήπως γλυτώσεις τα χρήματα.

Κορίτσια καλό μήνα και εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου το θαύμα να συμβεί σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 τέλεια πολύ χάρηκα με τα νέα σου κοπέλα μου!!! Με το καλό 😁❣️❣️❣️

@Pepe le pew Περαστικά λυπάμαι πολύ... Ευχομαι να περάσει γρήγορα!!! Πότε περιμένεις εσύ ;;; να του πεις ότι προσπαθείς για μωράκι να ξέρει για τα φάρμακα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΣΥ ΜΙΑ ΑΠ ΑΥΤΕΣ!!!

@Elli13 ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ !!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΗΡΕΜΗ ΟΜΟΡΦΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!! 

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΥΡΕΤΟ!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ,ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΟΥΚΩΜΑ...Ω ΘΕΕ... 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΥΣΑΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ....ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ... ΑΠΛΑ ΛΕΩ ,ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Ή ΤΣΑΜΠΑ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 12Η ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω και σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Εύχομαι ο Δεκέμβρης να είναι τυχερός μήνας για όλες μας και να μας φέρει το πολυπόθητο. Έλλη εγώ έκανα κυστική ίνωση και μου το κάλυψε το ταμείο κανονικά αλλά άκου να δεις τι έγινε. Πήγα σε 3 μικροβιολογικά και όλοι μου έλεγαν ότι δεν μπορούμε να στο καλύψουμε γιατί δεν κάνουμε εμείς την εξέταση αλλά στέλνουμε αλλού το δείγμα και αυτοί μας χρεώνουν. Είπα οκευ πείτε μου που το στέλνετε για να πάω εκεί κατευθείαν και μου είπαν ότι αυτή η εξέταση γίνεται όχι σε μικροβιολογικά αλλά σε μοριακά διαγνωστικά κέντρα. Εγώ δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά αλλά βρήκα ένα κέντρο μοριακή διάγνωση και μου το κάλυψε το ταμείο κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η efakii είπε:

@misofeggaro ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΣΥ ΜΙΑ ΑΠ ΑΥΤΕΣ!!!

@Elli13 ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ !!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΗΡΕΜΗ ΟΜΟΡΦΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!! 

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΥΡΕΤΟ!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ,ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΟΥΚΩΜΑ...Ω ΘΕΕ... 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΥΣΑΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ....ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ... ΑΠΛΑ ΛΕΩ ,ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Ή ΤΣΑΜΠΑ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 12Η ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ...

Περαστικά σου εύχομαι!! Καλό θα ήταν να περιμενεις μεχρι τη Δευτέρα, αλλά εγώ δεν ειμαι ειδική στο να δινω τετοιες συμβουλές... Έχω σπάσει ολα τα ρεκορ των τεστ εγκυομοσυνης ! Τα τεστ τωρα επηρρεάζονται ακομα από τις ορμονες ; Η μπορεις να κανεις και να δειξει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Καλημερα κοριτσι μουυυ και συγχαρητηρια για τα ομορφα νεααα!!! 😁❤️
Εμενα μου εγραψε μια εξεταση για κυστικη ινωση που το κοστος ειναι στα 50 ευρω αλλα συμμετοχη 0% . Δηλαδή υπάρχει και αλλη εξεταση πιο αναλυτικη? 



Οσον αφορα τα utrogestan και εμενα μου τα ειχε δωσει ο γιατρος μεχρι να ακουσουμε την καρδια και μετα θα τα κοβαμε , απλα τα πηρα λιγο ακομα λογω των ροζ. και μονο σε πονους χαμηλα στη κοιλια μου ειπε να παιρνω 1 το βραδυ ! 

 

Αυτη που εκανες καλυπτει το 50%. Υπάρχει και αλλη και μαλιστα στο μικροβιολογικο που καλεσα πριν λιγο μου ειπαν για το φουλ πακετο υπαρχουν 2 : μια αξιας 260ευρω και μια ακομα πιο πληρης 300ευρω. Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι τον πληρη ελεγχο τον κανουν οσοι εχουν κυριως ιστορικο ανδρικης υπογονιμοτητας -ολιγοσπερμια - στην οικογενεια , ή οσοι θελουν να ελεγχουν τα παντα- εγώ δηλαδή! Αλλά τωρα να δωσω 300ευρω ..δεν μου περισσευουν ..

 

Κάλεσα στο λαϊκο αλλα δεν καταφερα να κλεισω ραντεβού..Αφού ζητάω αυτα που θελω κλεινει η γραμμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Elli13 τέλεια πολύ χάρηκα με τα νέα σου κοπέλα μου!!! Με το καλό 😁❣️❣️❣️

@Pepe le pew Περαστικά λυπάμαι πολύ... Ευχομαι να περάσει γρήγορα!!! Πότε περιμένεις εσύ ;;; να του πεις ότι προσπαθείς για μωράκι να ξέρει για τα φάρμακα 

Ευχαριστώ πολύ. Αν δεν ξέρω πότε περιμένω γιατί ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο όλο και μειώνετε. Βάση μια εφαρμογής στο κινητό περιμένω στις 15/12 βάση υπολογισμών στο πως έρχεται πια η ακατανομαστη περιμένω στις 12/12. Ναι μου έδωσε φάρμακα που είναι συμβατά για εγκύους η θηλάζουσες και μίλησα και με την γυναικολόγο προληπτικά και είπε ότι είναι οκ. Έχω πάρα πολύ βήχα πάλι από χτες. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η efakii είπε:

@misofeggaro ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΡΑΦΙΑ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΣΥ ΜΙΑ ΑΠ ΑΥΤΕΣ!!!

@Elli13 ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ !!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΗΡΕΜΗ ΟΜΟΡΦΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!! 

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΥΡΕΤΟ!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ,ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΟΥΚΩΜΑ...Ω ΘΕΕ... 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΥΣΑΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ....ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ... ΑΠΛΑ ΛΕΩ ,ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Ή ΤΣΑΜΠΑ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 12Η ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ...

Περαστικά προσπάθησε όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι και να κοιμάσαι ώστε να συνελθεις πιο γρήγορα. Και εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις να περάσει το σκ ( το ξέρω ότι ανυπομονείς τα ίδια κάνω και εγώ κάθε μήνα και απογοητεύομαι) αλλά σκέψου θετικά. Και θα δεις και τα αποτελέσματα μιας θετικής χοριακης. Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Καλημέρα κορίτσια 

Εγω έκανα κυστικη ίνωση το 99% και μου κόστισε 320 ευρώ η εξέταση και καθυστερούν τα αποτελέσματα κανένα μήνα 

δεν νομίζω ότι την κάνουν όλα τα μικροβιολογικά θα ρωτήσεις γιατί διαφέρουν και οι τιμές τους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Περαστικά σου εύχομαι!! Καλό θα ήταν να περιμενεις μεχρι τη Δευτέρα, αλλά εγώ δεν ειμαι ειδική στο να δινω τετοιες συμβουλές... Έχω σπάσει ολα τα ρεκορ των τεστ εγκυομοσυνης ! Τα τεστ τωρα επηρρεάζονται ακομα από τις ορμονες ; Η μπορεις να κανεις και να δειξει ;

εχω κανει ελλη μου αλλα δυστυχως αρνητικα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και περαστικά σου! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

 

Θα ήθελα να ρωτησω όσες κοπέλες έχετε κανει εξεταση για κυστικη ινωση.. Μου είπε για το 50% των παθησεων καλυπτει το ταμειο, αλλα εγώ λέω να κάνω την πλήρη εξεταση που κοστιζει περιπου 130-150 ευρω. Αξίζει πιστεύετε; Και που την κάνω; Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο;

Εγώ έκανα Αθήνα μια, ως την πλήρη μου είχαν πει να τη ζητήσω αλλά δε θυμάμαι πόσο έκανε ακριβώς. Έχω την αίσθηση ότι έκανε τη συνταγή του εοππυ για 50% +έξτρα 150 για εμένα που έστειλε τα χαρτιά μου ο γιατρός της αυχενικής και τη συνταγή +200 για τον άντρα μου που την κλείσαμε μετά γιατί εγώ βγήκαν θετική σε μια πολύ σπάνια μετάλλαξη. Αυτός δε βγήκε θετικός οπότε γλιτώσαμε την αμνιοπαρακεντηση. Βέβαια να πω ότι επειδή βρίσκει ακριβώς όλες τις μεταλλάξεις, κάποιες δεν έχουν κλινική ερμηνεία λόγω έλλειψης νοσουντων που να φέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο. Εμένα τη μετάλλαξη την είχαν κάτι τύπου 8 άτομα που είχαν βρεθεί να νοσούν στον κόσμο (με διάγνωση στην ενήλικη ζωή γιατί είχαν κάποια ήπια συμπτώματα κυστικής που δεν τα αντιλήφθηκαν καν όσο ήταν παιδιά) και όλοι είχαν συνδυασμό της δικής μου μετάλλαξης και μιας από τις κλασικές της βαριάς νόσου. Οπότε οδηγεί σε ένα αδιέξοδο που οι γενετιστές δεν ξέρουν τι να σε συμβουλέψουν να κάνεις και σου λένε διάλεξε εσύ. Ρίχνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ένα παιδί που μπορεί να έχει μια ευαισθησία στους πνεύμονες απλά; δεν ξέρεις και σίγουρα όμως γιατί με 8 άτομα δεν έχεις ποσοστά. Αν εσένα το παιδί σου είναι πολύ βαριά και έχει άλλη συμπτωματολια; απο την άλλη υπάρχουν άπειρες άλλες γενετικές ασθένειες που θα μπορούσαν να έχουν που δεν τις ελέγχουμε. Γι αυτό δεν είμαι κι εγώ η ίδια σίγουρη αν αξίζει τον κόπο και το στρες το πλήρες πακέτο ή καλύτερα να κάνεις ένα πιο ενδιάμεσο μεταξύ του 50%και του 99% που θα έχει τις πιο γνωστές μεταλλάξεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η efakii είπε:

εχω κανει ελλη μου αλλα δυστυχως αρνητικα... 

Τότε καλυτερα να περιμενεις μεχρι τη Δευτέρα. Ε΄τσι και αλλιως και αρνητικη να βγει η χοριακή αύριο-που ειλικρινά το απεύχομαι, δεν θα πρεπει να την επαναλάβεις τη Δευτέρα για να κόψεις τα φαρμακα ;  Μέσα από την ψυχή μου ευχομαι να ειναι απλά νωρίς και το θαυματάκι σου να φανεί τη Δευτέρα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ έκανα Αθήνα μια, ως την πλήρη μου είχαν πει να τη ζητήσω αλλά δε θυμάμαι πόσο έκανε ακριβώς. Έχω την αίσθηση ότι έκανε τη συνταγή του εοππυ για 50% +έξτρα 150 για εμένα που έστειλε τα χαρτιά μου ο γιατρός της αυχενικής και τη συνταγή +200 για τον άντρα μου που την κλείσαμε μετά γιατί εγώ βγήκαν θετική σε μια πολύ σπάνια μετάλλαξη. Αυτός δε βγήκε θετικός οπότε γλιτώσαμε την αμνιοπαρακεντηση. Βέβαια να πω ότι επειδή βρίσκει ακριβώς όλες τις μεταλλάξεις, κάποιες δεν έχουν κλινική ερμηνεία λόγω έλλειψης νοσουντων που να φέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο. Εμένα τη μετάλλαξη την είχαν κάτι τύπου 8 άτομα που είχαν βρεθεί να νοσούν στον κόσμο (με διάγνωση στην ενήλικη ζωή γιατί είχαν κάποια ήπια συμπτώματα κυστικής που δεν τα αντιλήφθηκαν καν όσο ήταν παιδιά) και όλοι είχαν συνδυασμό της δικής μου μετάλλαξης και μιας από τις κλασικές της βαριάς νόσου. Οπότε οδηγεί σε ένα αδιέξοδο που οι γενετιστές δεν ξέρουν τι να σε συμβουλέψουν να κάνεις και σου λένε διάλεξε εσύ. Ρίχνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ένα παιδί που μπορεί να έχει μια ευαισθησία στους πνεύμονες απλά; δεν ξέρεις και σίγουρα όμως γιατί με 8 άτομα δεν έχεις ποσοστά. Αν εσένα το παιδί σου είναι πολύ βαριά και έχει άλλη συμπτωματολια; απο την άλλη έχουν άπειρες άλλες γενετικές ασθένειες που θα μπορούσαν να έχουν που δεν τις ελέγχουμε. Γι αυτό δεν είμαι κι εγώ η ίδια σίγουρη αν αξίζει τον κόπο και το στρες το πλήρες πακέτο ή καλύτερα να κάνεις ένα πιο ενδιάμεσο μεταξύ του 50%και του 99% που θα έχει τις πιο γνωστές μεταλλάξεις. 

Ησουν πολύ κατατοπιστική, σ ευχαριστώ!! Μαάλλον για το ενδιάμεσο θα παω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το προχωρημένης το λέω γιατί όπως είπε η ελκ αργούν οι απαντήσεις. Εμένα άργησαν και να μου προτείνουν την εξέταση και ήμουν σχεδόν 5 μηνών έγκυος όταν βγήκαν και του άντρα μου. Βάλε να έκανα και αμνιο μετά και να βγουν τα αποτελέσματα. Θα έπρεπε να κάνω τοκετό χωρίς να πάρω το μωράκι μου για μια άγνωστη περίπτωση με μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει απλά κάποιες ευαισθησίες όταν μεγαλωνε. Είχα πάρει την απόφαση μου πριν βγουν τα αποτελέσματα του άντρα μου ότι δε θα έκανα διακοπή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια !! Έκανα τον υπέρηχο , ακούσαμε καρδούλα 💖 Μαγική στιγμή !! Ο καλός μου δίπλα δακρυσε !! 

Βάσει περιόδου είμαι 7+2 αλλά υπερηχογραφικα 6+4 που το γνώριζα αφού παρακολουθούσα την ωορρηξία με τεστακια .  Πήρα μια μεγααααλη ανάσα που είδα και άκουσα το μωράκι .. Μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο πιστεύω δεν θα ηρεμήσω.

Τώρα μου έχει γράψει εξετάσεις , αποφάσισα να κάνω το φουλ πακέτο για κυστική ίνωση και ας μην το καλύψει το ταμείο. Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο για τη γρίπη και τριπλεξ καρδιάς. Μου είπε δεν υπάρχει λόγος να παίρνω τα utrogestan. Είναι ο νέος γιατρός που επισκέφθηκα σήμερα , καθηγητής πανεπιστημίου και ειλικρινά , με το χέρι στη καρδιά ο καλύτερος γιατρός που έχω πάει ποτέ !! Απίστευτος , με χιούμορ και επεξηγηματικός . Αφού μου είπε ότι το επόμενο ραντεβού θα έχει διάρκεια 1 ώρα για να μου εξηγήσει τα πάντα !

Δε σου είπα κιόλας για την καρδούλα! Υπέροχα νέα! Προχωράτε όμορφα όπως αναμένεται 💕😊 λογικό είναι ότι δε θα ηρεμήσεις μέχρι να περάσει το 1ο τρίμηνο. Κι εγώ που πήγα όλη την υπόλοιπη εγκυμοσύνη ζεν, μέχρι την αυχενική ήμουν του τρελού. Μετά την αυχενική με χτύπησε λίγο το θέμα με την κυστική, έκλαψα και αγχώθηκα 2 μέρες, πήρα τις αποφάσεις μου και το ζεν επανήλθε. Αγχωνομουν μόνο ακριβώς πριν και μετά τους υπερηχους κάθε φορά 😂 Προσωπικά με βοήθησε και πολύ όταν άρχισα να την αισθάνομαι και με έδερνε μέρα νύχτα οπότε ήμουν ήρεμη ότι όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Δε σου είπα κιόλας για την καρδούλα! Υπέροχα νέα! Προχωράτε όμορφα όπως αναμένεται 💕😊 λογικό είναι ότι δε θα ηρεμήσεις μέχρι να περάσει το 1ο τρίμηνο. Κι εγώ που πήγα όλη την υπόλοιπη εγκυμοσύνη ζεν, μέχρι την αυχενική ήμουν του τρελού. Μετά την αυχενική με χτύπησε λίγο το θέμα με την κυστική, έκλαψα και αγχώθηκα 2 μέρες, πήρα τις αποφάσεις μου και το ζεν επανήλθε. Αγχωνομουν μόνο ακριβώς πριν και μετά τους υπερηχους κάθε φορά 😂 Προσωπικά με βοήθησε και πολύ όταν άρχισα να την αισθάνομαι και με έδερνε μέρα νύχτα οπότε ήμουν ήρεμη ότι όλα καλά 

Αυτό πιστεύω ειναι το θέμα στην αρχή : δεν νιωθεις το μωρο αρα μεχρι τον υπερηχο δεν γνωριζεις αν ειναι ολα καλα. Μετά θεωρώ ειναι λίγο καλυτερα τα πραγματα αφου αντιλαμβανεσαι τις κινησεις. Δεν θα βγει ομως η εγκυμοσυνη μεσα στο αγχος. Ειμαι ενα τσικ πιο ηρεμη απο χτες, αλλα δεν ξερω για πόσο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...