Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώιμα συμπτώματα εγκυμοσύνης


Nana_kr

Recommended Posts

Καινούργια εδώ !!! 
καλησπέρα στη πιο γλυκιά παρέα ! Για να μπήκα και εγώ εδώ , καταλαβαίνετε πως με καίνε οι απορροές 😄  Είμαι 27 χρόνων και έχω σταθερό κύκλο περιόδου 26 μέρες. Δεν έχω κανένα θέμα υγείας παρα μόνο το στίγμα για το οποίο παίρνω filicine. Είχα ελεύθερη επαφή με το αγόρι μου μια φορά μόνο στις 22/11 όπου ήμουν στις γόνιμες και θα είχα ωορρηξία στις 24. Τελευταία περίοδος 12/11. Κορίτσια έχω 2 μέρες τσιμπήματα στη μήτρα , λίγο πόνο στη μέση, 37 θερμοκρασία και κολπικά υγρά καθαρά και κολλώδης σα μυξα. Περιμένω περίοδο σε 9 μέρες. Είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ; Δε ξανά είχα ποτε τέτοια συμπτώματα και τέτοιο πρήξιμο στο στήθος και στη κοιλιά τόσες μέρες νωρίτερα. Έχετε παρόμοια εμπειρία ; Επίσης, επειδή θα σκάσω μέχρι να έρθει η περίοδος, υπάρχει έμπιστο τεστ για λίγες μέρες νωρίτερα ; Ευχαριστώ ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nana_kr είπε:

Καινούργια εδώ !!! 
καλησπέρα στη πιο γλυκιά παρέα ! Για να μπήκα και εγώ εδώ , καταλαβαίνετε πως με καίνε οι απορροές 😄  Είμαι 27 χρόνων και έχω σταθερό κύκλο περιόδου 26 μέρες. Δεν έχω κανένα θέμα υγείας παρα μόνο το στίγμα για το οποίο παίρνω filicine. Είχα ελεύθερη επαφή με το αγόρι μου μια φορά μόνο στις 22/11 όπου ήμουν στις γόνιμες και θα είχα ωορρηξία στις 24. Τελευταία περίοδος 12/11. Κορίτσια έχω 2 μέρες τσιμπήματα στη μήτρα , λίγο πόνο στη μέση, 37 θερμοκρασία και κολπικά υγρά καθαρά και κολλώδης σα μυξα. Περιμένω περίοδο σε 9 μέρες. Είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ; Δε ξανά είχα ποτε τέτοια συμπτώματα και τέτοιο πρήξιμο στο στήθος και στη κοιλιά τόσες μέρες νωρίτερα. Έχετε παρόμοια εμπειρία ; Επίσης, επειδή θα σκάσω μέχρι να έρθει η περίοδος, υπάρχει έμπιστο τεστ για λίγες μέρες νωρίτερα ; Ευχαριστώ ☺️

Καλημέρα Νανά.

Έχουμε ίδιες μέρες κύκλου, 26 μέρες. Εγώ είχα τελευταία περίοδο 11/11. Ήρθαμε σε επαφή 21/11 και θεωρητικά είχα ωορρηξία 23/11. Περιμένω περίοδο σε 7 μέρες.

Είχα κι εγώ έντονες κράμπες στην κοιλιά, αλλά ενημερώθηκα ότι πιθανόν να είναι ενοχλήσεις που δημιουργεί το σπέρμα στη μήτρα, ειδικά τις πρώτες φορές.

Σα σύμπτωμα παρατήρησα 1-2 φλέβες στις θηλές, αλλά μπορεί να τις είχα και από πριν απλά να μην τις είχα παρατηρήσει.

Από τεστ προσωπικά έχω παραγγείλει τα one step τεστ εγκυμοσύνης που είναι σε μορφή ταινιών. Είναι αρκετά πιο οικονομικά από τα υπόλοιπα του εμπορίου και από ότι διάβασα τα πιο έγκυρα. Μάλιστα ανιχνεύουν πρόωρα και την εγκυμοσύνη, περίπου 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Απλά η γραμμή είναι πιο αχνή τότε. Η συσκευασία μπορεί να έχει 5, 10 ή και 20 τμχ, οπότε συμφέρει. 

Εγώ λέω να κάνω ένα τεστ κατά την Παρασκευή. 

Εύχομαι να είσαι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nana_kr είπε:

Καινούργια εδώ !!! 
καλησπέρα στη πιο γλυκιά παρέα ! Για να μπήκα και εγώ εδώ , καταλαβαίνετε πως με καίνε οι απορροές 😄  Είμαι 27 χρόνων και έχω σταθερό κύκλο περιόδου 26 μέρες. Δεν έχω κανένα θέμα υγείας παρα μόνο το στίγμα για το οποίο παίρνω filicine. Είχα ελεύθερη επαφή με το αγόρι μου μια φορά μόνο στις 22/11 όπου ήμουν στις γόνιμες και θα είχα ωορρηξία στις 24. Τελευταία περίοδος 12/11. Κορίτσια έχω 2 μέρες τσιμπήματα στη μήτρα , λίγο πόνο στη μέση, 37 θερμοκρασία και κολπικά υγρά καθαρά και κολλώδης σα μυξα. Περιμένω περίοδο σε 9 μέρες. Είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ; Δε ξανά είχα ποτε τέτοια συμπτώματα και τέτοιο πρήξιμο στο στήθος και στη κοιλιά τόσες μέρες νωρίτερα. Έχετε παρόμοια εμπειρία ; Επίσης, επειδή θα σκάσω μέχρι να έρθει η περίοδος, υπάρχει έμπιστο τεστ για λίγες μέρες νωρίτερα ; Ευχαριστώ ☺️

Αν κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση με τον τίτλο πρώιμα συμπτώματα θα δεις ότι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα πρώιμα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Ειδικά 9 μέρες πριν είναι πολύ νωρίς. Το πιο νωρίς που μπορείς να έχεις θετικό τεστ εγκυμοσύνης είναι περίπου 8μερες μετά την ωορρηξία με τη λογική ότι ξέρεις ακριβώς πότε είναι η ωορρηξια σου και δεν πέφτεις καθόλου εκτός και τότε έχεις 50% πιθανότητες να είναι θετικο το τεστ αν είσαι έγκυος. Εγώ θα πρότεινα αν έχεις σταθερή περίοδο να περιμένεις έως την καθυστέρηση ή έστω λιγάκι πριν, γιατί ένα άλλο πολύ συνηθισμένο φαινόμενο είναι οι βιοχημικες, δηλ αχνό θετικό τεστ που δε σκουραινει και έρχεται περίοδος κανονικά ή με λίγες μέρες καθυστέρηση. Είναι μεγάλη η απογοήτευση μετά. 

Τώρα γι αυτά τα πονακια, το 37 κλπ που λες δεν τα ξαναειχες μπορεί να είναι εγκυμοσύνη, μπορεί να είναι η αντίδραση του οργανισμού σου στο σπέρμα, μπορεί να είναι αυθυποβολή επειδή θες να μείνεις έγκυος. Ελπίζω να είναι απλά εγκυμοσύνη! Αν δεν είσαι έγκυος μην απογοητευτει όμως. Απ'ο, τι κατάλαβα τώρα ξεκινάτε προσπάθειες. Να έχετε πιο πολλές επαφές μέσα στο μήνα και όχι τόσο τόσο στοχευμενες, γιατί ειδικά όταν ξεκινάμε προσπάθειες αλλάζει συχνά και ο κύκλος μας. Εγώ προσωπικά και τους δύο μήνες που προσπαθούσα είχα αυτά που περιγράφεις και τον έναν ήμουν τον άλλο δεν ήμουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Αν κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση με τον τίτλο πρώιμα συμπτώματα θα δεις ότι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα πρώιμα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Ειδικά 9 μέρες πριν είναι πολύ νωρίς. Το πιο νωρίς που μπορείς να έχεις θετικό τεστ εγκυμοσύνης είναι περίπου 8μερες μετά την ωορρηξία με τη λογική ότι ξέρεις ακριβώς πότε είναι η ωορρηξια σου και δεν πέφτεις καθόλου εκτός και τότε έχεις 50% πιθανότητες να είναι θετικο το τεστ αν είσαι έγκυος. Εγώ θα πρότεινα αν έχεις σταθερή περίοδο να περιμένεις έως την καθυστέρηση ή έστω λιγάκι πριν, γιατί ένα άλλο πολύ συνηθισμένο φαινόμενο είναι οι βιοχημικες, δηλ αχνό θετικό τεστ που δε σκουραινει και έρχεται περίοδος κανονικά ή με λίγες μέρες καθυστέρηση. Είναι μεγάλη η απογοήτευση μετά. 

Τώρα γι αυτά τα πονακια, το 37 κλπ που λες δεν τα ξαναειχες μπορεί να είναι εγκυμοσύνη, μπορεί να είναι η αντίδραση του οργανισμού σου στο σπέρμα, μπορεί να είναι αυθυποβολή επειδή θες να μείνεις έγκυος. Ελπίζω να είναι απλά εγκυμοσύνη! Αν δεν είσαι έγκυος μην απογοητευτει όμως. Απ'ο, τι κατάλαβα τώρα ξεκινάτε προσπάθειες. Να έχετε πιο πολλές επαφές μέσα στο μήνα και όχι τόσο τόσο στοχευμενες, γιατί ειδικά όταν ξεκινάμε προσπάθειες αλλάζει συχνά και ο κύκλος μας. Εγώ προσωπικά και τους δύο μήνες που προσπαθούσα είχα αυτά που περιγράφεις και τον έναν ήμουν τον άλλο δεν ήμουν. 

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες και κυρίως για τις επαφές  !! @Nana_kr έκανες τεστ ωορρηξίας και είσαι τόσο σίγουρη για την ακριβή ημέρα ?

Μακάρι να είσαι έγκυος , αλλά μην βιαστείς τόσο με το τεστ, ίσως βγει αρνητικό επειδή είναι πολύ νωρίς και άδικα θα στεναχωρηθείς! Εάν είσαι σίγουρη 100% για την ωορρηξία σου ( όχι επειδή είχες πονακια και υγρά απλά ) τότε μπορείς 11 μέρες μετά να κάνεις κάποιο πολύ ευαίσθητο τεστ πρώιμης ανίχνευσης η μια χοριακη . Όπως είπε όμως ήδη η MyNa , επειδή παίζουν δυστυχώς πολυ οι βιοχημικές καλό θα ήταν για δική σου ψυχολογική ασφάλεια να περιμένεις την καθυστέρηση. Στο λέω εγώ που είχα βιοχημική και το έμαθα επειδή έκανα τεστ την 20η μέρα τοτ κύκλου μου . Αδιαθετησα κανονικά την 26η , άρα δεν θα το είχα μάθει ποτέ . Μου στοίχησε όμως τόσο πολύ , που ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος 7 εβδομάδων σκέφτομαι τη βιοχημική και τρέμω ...

Καλή επιτυχία εύχομαι , μακάρι να μας πεις σύντομα τα ευχάριστα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πιο πάνω και θα σου πω αν θέλεις μωράκι τότε 1 φορά δεν αρκεί. Τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και την επίμαχη εβδομάδα  μερα παρσ μερσ . 

Ε.χω κάνει και εξωσωματική κτλ ξέρω πολύ καλά το σώμα μου ειδικά μετά την καισαρική ξέρω πότε κάνω ωορηξια και όμως έμεινα έγκυος με μια μέρα πριν την ωορηξια. Άρα το σπέρμα μας συνάντησε το ωάριο μια μέρα μετά την επαφή.  Για αυτό όχι μόνο μια μέρα αλλά συχνά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σας και εύχομαι να είστε όλες καλά 😊 

Σίγουρα δεν αντιλέγω σε αυτά που λέτε , απλώς να σας εξηγήσω ότι δεν ξεκινήσαμε κάποιου είδους προσπάθειες για παιδί, απλώς κατά τη σεξουαλικη πράξη, η  εκσπερμάτωση έγινε ενδοκολπικα. Ήμασταν και ταξιδάκι.. καταλαβαίνετε .. 😄 όσο να ναι νιώθεις πιο χαλαρός. Θα σας ενημερώσω κορίτσια ! Αναμένω ! Είμαι μια μέρα πριν τη περίοδο και νιώθω τα συμπτώματα της περιόδου. Ειδικά το στήθος με πεθαίνει και μεγάλωσε λίγο (ευτυχώς 😂). Θα περιμένω αύριο και μετά θα κάνω τεστ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2022 at 11:45 ΠΜ, ο/η Nasia_29 είπε:

Καλημέρα Νανά.

Έχουμε ίδιες μέρες κύκλου, 26 μέρες. Εγώ είχα τελευταία περίοδο 11/11. Ήρθαμε σε επαφή 21/11 και θεωρητικά είχα ωορρηξία 23/11. Περιμένω περίοδο σε 7 μέρες.

Είχα κι εγώ έντονες κράμπες στην κοιλιά, αλλά ενημερώθηκα ότι πιθανόν να είναι ενοχλήσεις που δημιουργεί το σπέρμα στη μήτρα, ειδικά τις πρώτες φορές.

Σα σύμπτωμα παρατήρησα 1-2 φλέβες στις θηλές, αλλά μπορεί να τις είχα και από πριν απλά να μην τις είχα παρατηρήσει.

Από τεστ προσωπικά έχω παραγγείλει τα one step τεστ εγκυμοσύνης που είναι σε μορφή ταινιών. Είναι αρκετά πιο οικονομικά από τα υπόλοιπα του εμπορίου και από ότι διάβασα τα πιο έγκυρα. Μάλιστα ανιχνεύουν πρόωρα και την εγκυμοσύνη, περίπου 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Απλά η γραμμή είναι πιο αχνή τότε. Η συσκευασία μπορεί να έχει 5, 10 ή και 20 τμχ, οπότε συμφέρει. 

Εγώ λέω να κάνω ένα τεστ κατά την Παρασκευή. 

Εύχομαι να είσαι :) 

Εύχομαι να είσαι ! Είμαστε σχεδόν ίδιες ημερομηνίες ! Έκανες το τεστ ή περιμένεις ; Εγώ σκέφτομαι για αύριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 7:21 ΠΜ, ο/η Nana_kr είπε:

Εύχομαι να είσαι ! Είμαστε σχεδόν ίδιες ημερομηνίες ! Έκανες το τεστ ή περιμένεις ; Εγώ σκέφτομαι για αύριο. 

Καλημέρα Νανά.

Δυστυχώς αδιαθέτησα. 

Εσύ θα το κάνεις σήμερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2022 at 10:05 ΠΜ, ο/η Nasia_29 είπε:

Καλημέρα Νανά.

Δυστυχώς αδιαθέτησα. 

Εσύ θα το κάνεις σήμερα?

Καλημεραα 😊 εγώ περιμένω ακόμα να αδιαθετήσω.. 1 μέρα καθυστέρηση με βάση την εφαρμογή. Έχω πονάκια χαμηλα και πρησμένο στήθος. Έκανα ένα τεστ σήμερα με πρωινά ουρα αλλα βγήκε κάτι αχνό μετά από ωριτσα όμως, όχι αμέσως στο 1 λεπτό όπως λέει. Μπορεί να είναι και άκυρο. Πάντως όταν είχα ξανά κάνει και ήταν αρνητικό , δε βγήκε αυτή η άχνη γραμμή μετά από ώρα, δε ξέρω , θα φανεί 😏 

μην απογοητεύεσαι κορίτσι μου.. σε καταλαβαίνω επειδή και εγώ το θέλω.. αλλά ο θεουλης ξέρει.. ας έρθει οποτε είναι η ώρα του…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2022 at 3:31 ΜΜ, ο/η Nana_kr είπε:

Καλημεραα 😊 εγώ περιμένω ακόμα να αδιαθετήσω.. 1 μέρα καθυστέρηση με βάση την εφαρμογή. Έχω πονάκια χαμηλα και πρησμένο στήθος. Έκανα ένα τεστ σήμερα με πρωινά ουρα αλλα βγήκε κάτι αχνό μετά από ωριτσα όμως, όχι αμέσως στο 1 λεπτό όπως λέει. Μπορεί να είναι και άκυρο. Πάντως όταν είχα ξανά κάνει και ήταν αρνητικό , δε βγήκε αυτή η άχνη γραμμή μετά από ώρα, δε ξέρω , θα φανεί 😏 

μην απογοητεύεσαι κορίτσι μου.. σε καταλαβαίνω επειδή και εγώ το θέλω.. αλλά ο θεουλης ξέρει.. ας έρθει οποτε είναι η ώρα του…

Καλημέρα Νανά. 

Θέλει υπομονή ναι.

Εσύ έχεις επαναλάβει το τεστ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nasia_29 είπε:

Καλημέρα Νανά. 

Θέλει υπομονή ναι.

Εσύ έχεις επαναλάβει το τεστ?

ΑδιΘετησα και εγώ σήμερα. Μου ήρθε ξαφνικά πολύ αίμα και έχω πολύ πόνο…

Δε πειράζει! Υγεία πάνω από όλα και θα έρθει και αυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς!

Προσωπικά επειδή έχω κι αρκετές ελλείψεις σαν οργανισμός, πχ σίδηρος, D, κλπ, θα αρχίσω να παίρνω και κάποια συμπληρώματα. Όσο να ναι βοηθάει ένα καλό ανοσοποιητικό :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...