Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλά υγρα


Recommended Posts

στις On 15/12/2022 at 3:57 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Σήμερα έχω ραντεβού και άγχος χτυπάει ζενίθ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου για αύριο. Ίσως όντως πρέπει να το δούμε πιο ήρεμα γιατί σε εμένα προσωπικά φτάνει σε υπερβολικό σημείο το άγχος μου και δεν χαίρομαι τίποτα. 

Για χόμπι που λες εμένα μου αρέσει να ζωγραφίζω στο σπίτι. Κυρίως αυτά που έχουν πολύπλοκα σχέδια και τα κάνεις χρωματιστά. Σκέφτομαι ίσως πιο μετα να κάνω γυμναστική για εγκύους. Πιλάτες ή γιόγκα. Θα ρωτήσω και τον γιατρό. Θα σε συμβούλευα γενικά να αποφευγεις τον συνωστισμό, ειδικά αν δεν υπάρχει μάσκα. 

Πως πήγε @maraki1989? Είναι όλα καλά? Εγώ σήμερα είχα το προγραμματισμένο ραντεβού... Ενώ το εμβρυάκι μου είναι μια χαρά, εμένα μου βρήκαν πολύποδα (σε μέγεθος φακής) κατά τη διάρκεια που μου πήραν κολπικό υγρό για την τυπική εξέταση της καλλιέργειας. Έχω στεναχωρηθεί πολύ. Μου είπε ο γιατρός να τον αφαιρέσω μετά τον τοκετό (δηλ. σε 7 μήνες) γιατί μπορεί να "τρυπήσει" ο σάκος του εμβρύου αν κάνω τώρα πλήρη αφαίρεση. Μετά πήγα για μια δεύτερη γνώμη σε δεύτερη γιατρό-μαιευτήρα και μου είπε πως μπορεί να μου το αφαιρέσει τώρα αν θέλω, αλλά επιφανειακά, και στην συνέχεια να το στείλει για εργαστηριακκή ανάλυση, χωρίς ρίσκο για το έμβρυο, όπως ανέφερε. Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω :( Αν επιλέξω τη 2η λύση και συμβεί παρ'όλα αυτά κάτι στο εμβρυάκι είτε τώρα είτε αργότερα στην κύηση, δε ξέρω πως θα μου το συγχωρέσω. Είμαι χάλια σήμερα και η μόνη μου λύση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2022 at 6:35 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Πως πήγε @maraki1989? Είναι όλα καλά? Εγώ σήμερα είχα το προγραμματισμένο ραντεβού... Ενώ το εμβρυάκι μου είναι μια χαρά, εμένα μου βρήκαν πολύποδα (σε μέγεθος φακής) κατά τη διάρκεια που μου πήραν κολπικό υγρό για την τυπική εξέταση της καλλιέργειας. Έχω στεναχωρηθεί πολύ. Μου είπε ο γιατρός να τον αφαιρέσω μετά τον τοκετό (δηλ. σε 7 μήνες) γιατί μπορεί να "τρυπήσει" ο σάκος του εμβρύου αν κάνω τώρα πλήρη αφαίρεση. Μετά πήγα για μια δεύτερη γνώμη σε δεύτερη γιατρό-μαιευτήρα και μου είπε πως μπορεί να μου το αφαιρέσει τώρα αν θέλω, αλλά επιφανειακά, και στην συνέχεια να το στείλει για εργαστηριακκή ανάλυση, χωρίς ρίσκο για το έμβρυο, όπως ανέφερε. Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω :( Αν επιλέξω τη 2η λύση και συμβεί παρ'όλα αυτά κάτι στο εμβρυάκι είτε τώρα είτε αργότερα στην κύηση, δε ξέρω πως θα μου το συγχωρέσω. Είμαι χάλια σήμερα και η μόνη μου λύση 

Γεια σου κορίτσι μου! Χαίρομαι για το μωράκι σου που είναι όλα καλά! Και εμένα καλά. Αναπτύσσεται σωστά μόνο που είχε λίγους παλμούς παραπάνω μάλλον λόγω της δικιάς μου υπερέντασης. (Από το άγχος είχα ανεβάσει πιεση και παλμούς ). Θα σε συμβούλευα κορίτσι μου να μην επέμβεις στην μήτρα. Ίσως είναι επικίνδυνο. Μια φίλη της κουμπάρας μου είχε πολλά ινομυώματα ενώ ήταν έγκυος και περίμενε να γεννήσει για να αφαιρεθούν. Πιστεύω ότι από την στιγμή που είναι τόσο μικρό το μέγεθος δεν θα υπάρξει θέμα. Θα το παρακολουθείς κιόλας. Εγώ έχω κάνει αφαίρεση πολυπόδων πριν μείνω έγκυος τους οποίους βρήκα τυχαία. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2022 at 9:59 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Χαίρομαι για το μωράκι σου που είναι όλα καλά! Και εμένα καλά. Αναπτύσσεται σωστά μόνο που είχε λίγους παλμούς παραπάνω μάλλον λόγω της δικιάς μου υπερέντασης. (Από το άγχος είχα ανεβάσει πιεση και παλμούς ). Θα σε συμβούλευα κορίτσι μου να μην επέμβεις στην μήτρα. Ίσως είναι επικίνδυνο. Μια φίλη της κουμπάρας μου είχε πολλά ινομυώματα ενώ ήταν έγκυος και περίμενε να γεννήσει για να αφαιρεθούν. Πιστεύω ότι από την στιγμή που είναι τόσο μικρό το μέγεθος δεν θα υπάρξει θέμα. Θα το παρακολουθείς κιόλας. Εγώ έχω κάνει αφαίρεση πολυπόδων πριν μείνω έγκυος τους οποίους βρήκα τυχαία. 

 

Γεια σου καλή μου! Μόλις επέστρεψα από τη γιατρό. Τελικά το αφαίρεσα επιφανειακά (ήταν στον τράχηλο, όχι στην μήτρα) και το στείλαμε στο εργαστήριο. Θα πάρω αντιβίωση για 2 μέρες. Ελέγξαμε μετά από την αφαίρεση και το έμβρυό μου και ήταν καλά. Το παράξενο είναι ότι την περασμένη Παρασκευή στο ραντεβού που είχα με τον μαιευτήρα, μέτρησε 178 παλμούς στο έμβρυο (διανύω την 9η εβδομάδα). Μόλις όμως 3 ημέρες μετά (σήμερα) η νέα γιατρός μέτρησε 150 παλμούς.. Οταν την ενημερώσαμε ότι άλλος γιατρός είδε 178 παλμούς, μας είπε ότι αν ήταν έτσι, το έμβρυο ήταν ταχυκαρδικό και θα είχε "πρόβλημα". Εκείνη στους σημερινούς του παλμούς (150-158) το βρήκε φυσιολογικό. Φύγαμε με την απορία...! Παρουσιάζουν απόκλιση όσα μας λένε οι δύο γιατροί. Περιμένω εναγωνίως την Α αυχενική που θα την κάνω μέσα Ιανουαρίου σε τρίτο γιατρό, μήπως και ξεκαθαρίσει το τοπίο και ηρεμήσουμε. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές που μου έδωσες σχετικά και με τον πολ΄ύποδα, το εκτιμώ πάρα πολύ, σε μια τέτοια περίεργα δύσκολη περίοδο. Με ξαφνιάζει που τόσες κοπέλες αντιμετωπίζουν πολύποδες ΄ή ινωμυώματα. Σε κάποιες περιπτώσεις απορροφούνται και από τον ίδιο τον οργανισμό και εξαφανίζονται. Όσο για την αρτηριακή πίεση, στο σπίτι τη μετράω σχεδόν καθημερινά και είναι κάτω από 12/8 και στο ιατρείο την Παρασκευή με βρήκαν 131/9. Τυχαίο? ίσως.. μάλλον με αγχώνουν πολύ οι γιατροί. Μου φαίνεται φυσιολογικό να στη βρήκαν λίγο παραπάνω, λογικά απέδωσέ το σε άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...