Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλά υγρα


Recommended Posts

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Γενικά συνηθίζεται να έχεις πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη, από τη στιγμή που δεν μυρίζουν άσχημα δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας! Είχα κι εγώ και στις 2 μου !

Αν ήταν αμνιακό θα έτρεχε σαν βρυσούλα οπότε το θεωρώ απίθανο ! 

Να πας στο γυναικολόγο να σου φύγει το άγχος και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου ! Με το καλό και πάλι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

 

Καλησπέρα μα το καλό σου εύχομαι !!! Εγώ στην αρχή είχα περάσει μια κολπίτιδα και ήταν έτσι , επίσης παίρνεις μήπως προγεστερονη;;; Εγω είχα έτσι πολλά υγρά άλλες λευκά άλλες διάφανα αλλά πραγματικά πολλά όμως όσο καιρό έπαιρνα προγεστερονη ! Επίσης έχω και τώρα αλλά όχι  τόσα πολλα όσο προηγούμενως αλλά βρίσκομαι στην 32 εβδομάδα απλά τώρα όντως αγχώνομαι ότι μπορεί να είναι αμνιακό λόγω κάποιας ελαφριάς οσμής αλλα θα το μαθω αύριο π έχω ραντεβού με τον γιατρό μ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

 

Πόσο αμνιακό υγρό να έχεις 6η εβδομάδα;; ούτε μισό εκατοστό δεν είναι το έμβρυο.

δεν είναι από την μήτρα, το πιθανότερο είναι να είναι ορμονικο λόγο της εγκυμοσύνης εφόσον δεν έχεις άλλες ενοχλήσεις, φαγούρα, δεν μυρίζουν κτλ. Να πας να κάνεις την καλλιέργεια και να ηρεμισεις. 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα μα το καλό σου εύχομαι !!! Εγώ στην αρχή είχα περάσει μια κολπίτιδα και ήταν έτσι , επίσης παίρνεις μήπως προγεστερονη;;; Εγω είχα έτσι πολλά υγρά άλλες λευκά άλλες διάφανα αλλά πραγματικά πολλά όμως όσο καιρό έπαιρνα προγεστερονη ! Επίσης έχω και τώρα αλλά όχι  τόσα πολλα όσο προηγούμενως αλλά βρίσκομαι στην 32 εβδομάδα απλά τώρα όντως αγχώνομαι ότι μπορεί να είναι αμνιακό λόγω κάποιας ελαφριάς οσμής αλλα θα το μαθω αύριο π έχω ραντεβού με τον γιατρό μ! 

Καλησπερα! Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θα παω να κάνω την καλλιέργεια και θα δουμε. Ελπίζω να μην βγει κάτι. Παίρνω προγεστερονη ναι και όντως παει και εμένα το μυαλό μου μήπως είναι από εκεί. Αγχωνομαι πολυ και δεν κάνει καλό σίγουρα! Σου ευχομαι όλα να σου τέλεια και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπουμπουκι σου! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Γενικά συνηθίζεται να έχεις πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη, από τη στιγμή που δεν μυρίζουν άσχημα δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας! Είχα κι εγώ και στις 2 μου !

Αν ήταν αμνιακό θα έτρεχε σαν βρυσούλα οπότε το θεωρώ απίθανο ! 

Να πας στο γυναικολόγο να σου φύγει το άγχος και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου ! Με το καλό και πάλι ❤️

Καλημέρα!Σ' ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και τις ευχές σου. 🥰🥰 Θα πάω και θα το δω σήμερα ναι. Να ξεαγχωθω λιγο γτ δεν την παλευω 😂😂 μια το ένα με στρεσαρει μια το άλλο, και είμαι ακόμα αρχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Πόσο αμνιακό υγρό να έχεις 6η εβδομάδα;; ούτε μισό εκατοστό δεν είναι το έμβρυο.

δεν είναι από την μήτρα, το πιθανότερο είναι να είναι ορμονικο λόγο της εγκυμοσύνης εφόσον δεν έχεις άλλες ενοχλήσεις, φαγούρα, δεν μυρίζουν κτλ. Να πας να κάνεις την καλλιέργεια και να ηρεμισεις. 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! 

Καλημέρα! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου! Ίσως είμαι υπερβολική λόγω του άγχους και του φόβου μου υστερα από την παλλινδρομη που πέρασα. Βλέπω το παραμικρο και αγχωνομαι.Πιστεύω να πάω και να ηρεμήσω όντως. 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maraki1989 πάμε παράλληλα 🥰! 5.5 εβδομάδων έγκυος και εγώ. Λαμβάνω προγεστερόνη πρωί και βράδυ, το utrogestan, επειδή από την 1η μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, είχα καφέ υγρά, τα οποία συνεχίστηκαν για 10 μέρες και μόλις από προχθές άρχισαν να μειώνονται αισθητά. Απο χθες ωστόσο παρατηρώ κίτρινα πλέον υγρά ή κιτρινοκαφέ και γενικά φοράω καθημερινά σερβιετάκια για να παρατηρώ τι γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω κάποιες ενοχλήσεις από υγρά κάθε τόσο.. Την Τρίτη έχω πάλι υπέρηχο, οπότε και θα μιλήσω με τον γιατρό για αυτή την αλλαγή. Με είχε ενημερώσει πάντως πως αν ξεκινούσα προγεστερόνη ενδοκολπικά (τώρα λαμβάνω κάψουλες δια του στόματος), θα είχα κάποια αλλαγή στα υγρά και μάλιστα το γράφει και στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματος. Ακούω και από άλλα κορίτσια ότι χρειάζεται και καλλιέργεια κολπικού υγρού, για την περίπτωση κολπίτιδας. Θα μου πει λογικά ο γιατρός από Τρίτη αν θα χρειαστεί. 

Πάντως με τα καφέ υγρά, πέρασα άσχημα ψυχολογικά, νόμιζα ότι οδηγούμουν σε αποβολή, ωστόσο η χοριακή ανέβαινε κανονικά. Για αυτό χρειάζεται ψυχραιμία και να μη διαβάζουμε τις εμπειρίες της κάθε Τούλας-Σούλας-Κούλας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο γιατρός. 

Θεωρώ πως θα εξελιχθεί μια χαρά η κύησή σου!

Εμένα είναι η 1η μου κύηση (στα 37 μου) και όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα. Κάθε τι περίεργο μου προκαλεί πανικό και φόβο, αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Σίγουρα βοηθάει αυτό εδώ το φορουμ~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2022 at 11:16 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

@maraki1989 πάμε παράλληλα 🥰! 5.5 εβδομάδων έγκυος και εγώ. Λαμβάνω προγεστερόνη πρωί και βράδυ, το utrogestan, επειδή από την 1η μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, είχα καφέ υγρά, τα οποία συνεχίστηκαν για 10 μέρες και μόλις από προχθές άρχισαν να μειώνονται αισθητά. Απο χθες ωστόσο παρατηρώ κίτρινα πλέον υγρά ή κιτρινοκαφέ και γενικά φοράω καθημερινά σερβιετάκια για να παρατηρώ τι γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω κάποιες ενοχλήσεις από υγρά κάθε τόσο.. Την Τρίτη έχω πάλι υπέρηχο, οπότε και θα μιλήσω με τον γιατρό για αυτή την αλλαγή. Με είχε ενημερώσει πάντως πως αν ξεκινούσα προγεστερόνη ενδοκολπικά (τώρα λαμβάνω κάψουλες δια του στόματος), θα είχα κάποια αλλαγή στα υγρά και μάλιστα το γράφει και στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματος. Ακούω και από άλλα κορίτσια ότι χρειάζεται και καλλιέργεια κολπικού υγρού, για την περίπτωση κολπίτιδας. Θα μου πει λογικά ο γιατρός από Τρίτη αν θα χρειαστεί. 

Πάντως με τα καφέ υγρά, πέρασα άσχημα ψυχολογικά, νόμιζα ότι οδηγούμουν σε αποβολή, ωστόσο η χοριακή ανέβαινε κανονικά. Για αυτό χρειάζεται ψυχραιμία και να μη διαβάζουμε τις εμπειρίες της κάθε Τούλας-Σούλας-Κούλας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο γιατρός. 

Θεωρώ πως θα εξελιχθεί μια χαρά η κύησή σου!

Εμένα είναι η 1η μου κύηση (στα 37 μου) και όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα. Κάθε τι περίεργο μου προκαλεί πανικό και φόβο, αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Σίγουρα βοηθάει αυτό εδώ το φορουμ~

Καλησπέρα κορίτσι μου και συγχαρητήρια για το μωράκι σου! Εύχομαι όλα να σου πάνε τέλεια και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.😘 Μπορώ να καταλάβω το άγχος σου πραγματικά. Εμένα τα συμπτώματα είναι τελείως διαφορετικά από της πρώτης εγκυμοσύνης και νιώθω πολυ άγχος πόσο μάλλον για εσένα που είναι και η πρώτη σου !Είναι δυσκολο και πολυ στρεσογόνο να βλέπεις διάφορα (καφέ, αίμα κτλ) γτ το μυαλό μας πάει κατευθείαν στο κακό. Είχα δει και εγώ πριν καμια εβδομάδα μικρές κουκιδες κόκκινου αίματος και τα είχα παίξει. Με καθησυχασε ο γιατρός πως αφού παίρνω προγεστερονη θα πάνε όλα καλά και αν τα ξαναδώ να αυξήσω την δόση. Ευτυχώς δεν παρουσιάστηκαν ξανά. Τα λαμβάνω από το στόμα αλλά νομίζω ότι γενικά επειδή είναι ορμόνη προκαλεί κάποιες διαταραχές όπως τα έντονα κολπικα υγρά. 

Χθες πήγα για τον δεύτερο υπερυχο. Μου είπε πως όλα είναι καλά, και ακούσαμε και καρδούλα! Τι μαγική στιγμή! Δεν το περιμενα από τόσο νωρίς! 🥰🥰 Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και περιμένω τα αποτελέσματα. Κάνε και εσυ καλου κακου. Εγώ ξεκίνησα πλυσεις από κάτω με εναν αφρό που μου είχε συστήσει παλιοτερα ο γιατρός και με χαμομηλι. Αισθάνομαι καλύτερα. Θα φανεί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maraki1989 σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλά, θα φανεί και στον υπέρηχο που έρχεται. Σήμερα μπήκα 6η εβδομάδα. 

Είναι τέλειο που ακούσατε την καρδιά τόσο νωρίς! ❤️ 

Εμένα μου είπαν από 6η και μετά. Γενικά, σε κάθε κοπέλα εξελίσσεται με λίγο διαφορετικό ρυθμό το εμβρυάκι ❤️

Ναι, η προγεστερόνη γενικά βοηθάει αρκετά στην αποτροπή αποβολών, όπως έχω καταλάβει. 

Πόσα χάπια την ημέρα παίρνεις? Εγώ είμαι στα 3, αλλά θα τα ελαττώσουμε στα 2 σιγά σιγά, είπε ο γιατρός.

Τί συμπτώματα έχεις σε αυτή την εγκυμοσύνη?

Εγώ σήμερα ξεκίνησα ναυτία.. Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε υπερέμεση, όπως στη μητέρα και την αδερφή μου, στις δικές τους κυήσεις. Πάσχω από εμετοφοβία και κάνω τα πάντα για να μην φτάσω σε εμετό (μικρά γεύματα, κρακεράκια, βραχιόλια πίεσης καρπού, τσάι με τζίντζερ κλπ).

Κατά τα άλλα, πονάει το στήθος, έχω φούσκωμα στην κοιλιά, υπνηλία το μεσημέρι. Εσύ πως είσαι?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

@maraki1989 σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλά, θα φανεί και στον υπέρηχο που έρχεται. Σήμερα μπήκα 6η εβδομάδα. 

Είναι τέλειο που ακούσατε την καρδιά τόσο νωρίς! ❤️ 

Εμένα μου είπαν από 6η και μετά. Γενικά, σε κάθε κοπέλα εξελίσσεται με λίγο διαφορετικό ρυθμό το εμβρυάκι ❤️

Ναι, η προγεστερόνη γενικά βοηθάει αρκετά στην αποτροπή αποβολών, όπως έχω καταλάβει. 

Πόσα χάπια την ημέρα παίρνεις? Εγώ είμαι στα 3, αλλά θα τα ελαττώσουμε στα 2 σιγά σιγά, είπε ο γιατρός.

Τί συμπτώματα έχεις σε αυτή την εγκυμοσύνη?

Εγώ σήμερα ξεκίνησα ναυτία.. Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε υπερέμεση, όπως στη μητέρα και την αδερφή μου, στις δικές τους κυήσεις. Πάσχω από εμετοφοβία και κάνω τα πάντα για να μην φτάσω σε εμετό (μικρά γεύματα, κρακεράκια, βραχιόλια πίεσης καρπού, τσάι με τζίντζερ κλπ).

Κατά τα άλλα, πονάει το στήθος, έχω φούσκωμα στην κοιλιά, υπνηλία το μεσημέρι. Εσύ πως είσαι?

 

 

Όλα θα πάνε τέλεια! Να μην αγχώνεσαι και να έχεις θετική σκέψη! Τα ίδια λέω και στον εαυτό μου! 😄 με το καλο να ακουσετε και την καρδούλα! 

Εγώ παιρνω ένα χαπι των 200mg το βράδυ. Γενικά ενισχυει το ενδομήτριο απ'οσο ξέρω. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό μου προκαλει τόσα υγρά ή είναι τα υγρά από μόνο τους ένα συμπτωμα. Νιώθω μουσκεμα όλη την ώρα. Πολυ εκνευριστικό. Περιμένω και την καλλιέργεια να βγει, ίσως δείξει κάτι γτ έχω και μια ψιλοφαγουρα. 

Από συμπτώματα έχω ανακατοσουρες, υπνηλία και κούραση, το στήθος μια ετσι μια αλλιώς και παρατηρώ ότι μερικές μέρες κρυωνω πολυ. Και μπόλικα νευρα γενικά και κλάμματα 😂😂 ευχομαι να μην κάνεις εμετους και τετοια. Ειδικά αν έχεις θέμα. Αλλά και παλι θα τα αντέξουμε όλα για χάρη των μικρών μας! 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι κι εγώ στην 7η εβδομάδα κύησης και γενικά είχα μερικές φορές καφέ σταγόνες και μου είχε πει η γιατρός που με είδε πριν μια εβδομάδα ότι να μην με ανησυχεί. Αλλά τώρα εδώ και 4 μέρες έχω πολύ περισσότερα καφέ. Ειδικά την Τετάρτη είχα πάρα πολύ, αλλά μειώθηκε.

Λέτε έπρεπε να επικοινωνήσω με τη γιατρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι κι εγώ στην 7η εβδομάδα κύησης και γενικά είχα μερικές φορές καφέ σταγόνες και μου είχε πει η γιατρός που με είδε πριν μια εβδομάδα ότι να μην με ανησυχεί. Αλλά τώρα εδώ και 4 μέρες έχω πολύ περισσότερα καφέ. Ειδικά την Τετάρτη είχα πάρα πολύ, αλλά μειώθηκε.

Λέτε έπρεπε να επικοινωνήσω με τη γιατρό; 

Παίρνεις προγεστερονη;; Σήμερα έχεις καφέ; Πόνους;; γενικά το καφέ δείχνει παλιό αίμα, από πληγή που επουλώνει. Πότε πας πάλι γιατρό για υπέρηχο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Παίρνεις προγεστερονη;; Σήμερα έχεις καφέ; Πόνους;; γενικά το καφέ δείχνει παλιό αίμα, από πληγή που επουλώνει. Πότε πας πάλι γιατρό για υπέρηχο;; 

Όχι δεν παίρνω. Δεν έχω πόνους. Την Τετάρτη είναι να πάω πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maraki1989 καλημέρα! Πως πάει κορίτσι μου, όλα οκ με τα πολλά υγρά? Τι εξήγηση έδωσε ο γιατρός? Τα δικά μου τα καφέ διήρκησαν πολύ, συνολικά 15-17 ημέρες (από την μέρα που ανακάλυψα την κύηση) και μειώθηκαν σταδιακά με συστηματική λήψη προγεστερόνης. Όλο αυτό το διάστημα ήμουν ανήσυχη, καθώς δε μπορούσα να καταλάβω γιατί διαρκούν τόσο πολύ. Μέσα στο Δεκέμβριο θα κάνω και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Όσο για τον χτύπο που λέγαμε, τελικά ακούσαμε στην 6 εβδ 2 ημερ. Τα καφέ δλδ δεν σχετίζονταν με την υγεία του εμβρύου, αλλά έχουν να κάνουν με τη μήτρα, για αυτό και την ενισχύουν με προγεστερόνη. Τώρα κατέβηκα στα 2 κολπικά υπόθετα/ημέρα και ελπίζω να φτάσουμε στο 1/ημέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2022 at 10:34 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

@maraki1989 καλημέρα! Πως πάει κορίτσι μου, όλα οκ με τα πολλά υγρά? Τι εξήγηση έδωσε ο γιατρός? Τα δικά μου τα καφέ διήρκησαν πολύ, συνολικά 15-17 ημέρες (από την μέρα που ανακάλυψα την κύηση) και μειώθηκαν σταδιακά με συστηματική λήψη προγεστερόνης. Όλο αυτό το διάστημα ήμουν ανήσυχη, καθώς δε μπορούσα να καταλάβω γιατί διαρκούν τόσο πολύ. Μέσα στο Δεκέμβριο θα κάνω και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Όσο για τον χτύπο που λέγαμε, τελικά ακούσαμε στην 6 εβδ 2 ημερ. Τα καφέ δλδ δεν σχετίζονταν με την υγεία του εμβρύου, αλλά έχουν να κάνουν με τη μήτρα, για αυτό και την ενισχύουν με προγεστερόνη. Τώρα κατέβηκα στα 2 κολπικά υπόθετα/ημέρα και ελπίζω να φτάσουμε στο 1/ημέρα. 

Γεια σου κορίτσι μου! Καλησπέρα! Πόσο χαίρομαι που είπες ότι άκουσες την καρδούλα του μπεμπέ σου! 🥰🥰 όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα. 

Κοίτα με τα υγρά μια ετσι μια αλλιώς η καλλιέργεια κολπικού υγρού βγήκε καθαρή καθώς και η καλλιέργεια ουρων. Όποτε μάλλον είναι από την ίδια την εγκυμοσύνη. Αφού είδες βελτίωση με τα καφέ μια χαρά, δεν είναι κάτι ανησυχητικό( το κόκκινο αίμα θα ήταν). Η προγενέστερη είναι η αλήθεια βοηθάει πολυ και καλώς κάνουν και μας την δίνουν. 

Από συμπτώματα πως είσαι; εμένα μια μέρα είναι έτσι μια μέρα αλλιώς και αυτό με τρελαίνει. Νομίζω ότι κάτι κακό έχει συμβεί. Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα και είναι να σκάσω. Εσυ πότε θα ξαναπάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

 

 

Είχα και εγω αιμα και μαλιστα κατακοκκινο με μαυρη βλεννα . μια φορα βεβαια και κατι ροζ μερες πριν εμφανιστει το κοκκινο . Ετρεμα εννοειται και πηγα αμεσως στο γιατρο μολις ξημερωσε . Παρολα αυτα ηταν σαν μικρη αποκολλησουλα που εβλεπε λιγο αιμα μεσα μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα να καθισω λιγες μερες να μη κανω δουλειες και θα φυγει εντελως. Μου εδωσε utrogestan ενα κολπικα το πρωι( για να μη ζαλιζομαι και επειδη ειναι και καλυτερα) και ενα το βραδυ δια του στοματος πριν κοιμηθω ! μετα απο 15 μερες τα κοψαμε εντελως ... Είχα αρκετα υγρα ηταν ομως απο τα χαπια.. Ωστόσο οσο προχωραει η εγκυμοσυνη υπαρχουν και πολλα υγρα και σε καποιες μυριζουν κιολας χωρις να σημαινει οτι κατι εχουν απο αυτο
Ειμαι στην 12ε και 2μ .αλλα δεν ξανα ειδα αιμα τιποτα , εκατσα 15 μερες αντι για 1 εβδομαδα που μου ειπε για σιγουρια και απο δουλεια κτλ ! 

 

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2022 at 5:14 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Καλησπέρα! Πόσο χαίρομαι που είπες ότι άκουσες την καρδούλα του μπεμπέ σου! 🥰🥰 όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα. 

Κοίτα με τα υγρά μια ετσι μια αλλιώς η καλλιέργεια κολπικού υγρού βγήκε καθαρή καθώς και η καλλιέργεια ουρων. Όποτε μάλλον είναι από την ίδια την εγκυμοσύνη. Αφού είδες βελτίωση με τα καφέ μια χαρά, δεν είναι κάτι ανησυχητικό( το κόκκινο αίμα θα ήταν). Η προγενέστερη είναι η αλήθεια βοηθάει πολυ και καλώς κάνουν και μας την δίνουν. 

Από συμπτώματα πως είσαι; εμένα μια μέρα είναι έτσι μια μέρα αλλιώς και αυτό με τρελαίνει. Νομίζω ότι κάτι κακό έχει συμβεί. Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα και είναι να σκάσω. Εσυ πότε θα ξαναπάς;

Αφού βγήκε καθαρή και η καλλιέργεια, όλα καλά!! Καιρός να απολαύσεις την περίοδο αυτή με χαλάρωση και ήρεμο μυαλό. Όσο για τα συμπτώματα σε καταλαβαίνω, τη μία μέρα έχω ναυτία η οποία μπορεί να κρατήσει σχεδόν όλη μέρα και την επόμενη δεν έχω. Οπότε τίποτα κακό δε συμβαίνει, είναι κυριολεκτικά τυχαίο γεγονός. Στο μεταξύ η ναυτία αυτή μου φέρνει και μελαγχολία ρε κορίτσια... συμβαίνει σε καμία άλλη αυτό? Η επόμενη προγραμματισμένη επίσκεψη για μένα είναι στα τέλη της 8ης εβδομάδας, άρα την επόμενη εβδομάδα. Τώρα είμαι 7 w 3 d. Οπότε υπομονή και καρτερία θα κάνω έως τότε και βλέπουμε ❤️ Μου φαίνεται πολύ το διάστημα 2 εβδομάδων τώρα στην αρχή για το επόμενο ραντεβού μου, αλλά οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 11:19 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

 

 

Είχα και εγω αιμα και μαλιστα κατακοκκινο με μαυρη βλεννα . μια φορα βεβαια και κατι ροζ μερες πριν εμφανιστει το κοκκινο . Ετρεμα εννοειται και πηγα αμεσως στο γιατρο μολις ξημερωσε . Παρολα αυτα ηταν σαν μικρη αποκολλησουλα που εβλεπε λιγο αιμα μεσα μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα να καθισω λιγες μερες να μη κανω δουλειες και θα φυγει εντελως. Μου εδωσε utrogestan ενα κολπικα το πρωι( για να μη ζαλιζομαι και επειδη ειναι και καλυτερα) και ενα το βραδυ δια του στοματος πριν κοιμηθω ! μετα απο 15 μερες τα κοψαμε εντελως ... Είχα αρκετα υγρα ηταν ομως απο τα χαπια.. Ωστόσο οσο προχωραει η εγκυμοσυνη υπαρχουν και πολλα υγρα και σε καποιες μυριζουν κιολας χωρις να σημαινει οτι κατι εχουν απο αυτο
Ειμαι στην 12ε και 2μ .αλλα δεν ξανα ειδα αιμα τιποτα , εκατσα 15 μερες αντι για 1 εβδομαδα που μου ειπε για σιγουρια και απο δουλεια κτλ ! 

 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά. Από την επόμενη εβδομάδα θα είσαι ακόμα πιο ήρεμη που θα βγεις από το "επικίνδυνο" διάστημα του 1ου τριμήνου. Το utrogestan κάνει θαυματάκια όντως. Με βοήθησε να τιθασεύσω αιμορραγία με καφέ βλέννη 15+ ημερών. Επειδή μου έκανε λιποθυμικές τάσεις, πλέον το λαμβάνω μόνο κολπικά, πρωί και βράδυ. Σε καταλαβαίνω με τις ζαλάδες, είχα φοβηθεί πάρα πολύ 3 φορές που μου συνέβη, και συγκεκριμένα ακριβώς 1 ώρα μετά τη λήψη utrogestan από το στόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 11:22 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

Μήπως να εκανες πιο συντομα την επισκεψη σου ; ισα για να σου φυγει το αγχος και να ανακουφιστεις ❤️ 

Το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη γενικά γτ το άγχος μόνο κακό μου κάνει. Θα δω αν θα την παλεψω 😂😂 Σ' ευχαριστώ που απάντησες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 11:19 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

 

 

Είχα και εγω αιμα και μαλιστα κατακοκκινο με μαυρη βλεννα . μια φορα βεβαια και κατι ροζ μερες πριν εμφανιστει το κοκκινο . Ετρεμα εννοειται και πηγα αμεσως στο γιατρο μολις ξημερωσε . Παρολα αυτα ηταν σαν μικρη αποκολλησουλα που εβλεπε λιγο αιμα μεσα μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικο αλλα να καθισω λιγες μερες να μη κανω δουλειες και θα φυγει εντελως. Μου εδωσε utrogestan ενα κολπικα το πρωι( για να μη ζαλιζομαι και επειδη ειναι και καλυτερα) και ενα το βραδυ δια του στοματος πριν κοιμηθω ! μετα απο 15 μερες τα κοψαμε εντελως ... Είχα αρκετα υγρα ηταν ομως απο τα χαπια.. Ωστόσο οσο προχωραει η εγκυμοσυνη υπαρχουν και πολλα υγρα και σε καποιες μυριζουν κιολας χωρις να σημαινει οτι κατι εχουν απο αυτο
Ειμαι στην 12ε και 2μ .αλλα δεν ξανα ειδα αιμα τιποτα , εκατσα 15 μερες αντι για 1 εβδομαδα που μου ειπε για σιγουρια και απο δουλεια κτλ ! 

 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά κορίτσι μου! Εύχομαι με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα πλασματακια που έχουμε στην κοιλιτσα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Αφού βγήκε καθαρή και η καλλιέργεια, όλα καλά!! Καιρός να απολαύσεις την περίοδο αυτή με χαλάρωση και ήρεμο μυαλό. Όσο για τα συμπτώματα σε καταλαβαίνω, τη μία μέρα έχω ναυτία η οποία μπορεί να κρατήσει σχεδόν όλη μέρα και την επόμενη δεν έχω. Οπότε τίποτα κακό δε συμβαίνει, είναι κυριολεκτικά τυχαίο γεγονός. Στο μεταξύ η ναυτία αυτή μου φέρνει και μελαγχολία ρε κορίτσια... συμβαίνει σε καμία άλλη αυτό? Η επόμενη προγραμματισμένη επίσκεψη για μένα είναι στα τέλη της 8ης εβδομάδας, άρα την επόμενη εβδομάδα. Τώρα είμαι 7 w 3 d. Οπότε υπομονή και καρτερία θα κάνω έως τότε και βλέπουμε ❤️ Μου φαίνεται πολύ το διάστημα 2 εβδομάδων τώρα στην αρχή για το επόμενο ραντεβού μου, αλλά οκ.

Προσπαθώ να είναι κορίτσι μου ήρεμη. Λόγω προηγουμένης απώλειας το μυαλό μου κάνει συνεχώς άσχημα παιχνίδια. Και εγώ βλέπω αλλαγές στην διάθεση μου. Μια μελαγχολική, μια χαρουμενη, μια θα κλαίω. Εναλλαγή συναισθημάτων γενικά.

Ραντεβού έχω και εγώ την επομενη Πέμπτη που θα μπαίνω με το καλό στην 9η εβδομάδα. Και εμένα το διάστημα που φαίνεται πολυ μεγάλο.. Τι να κάνουμε υπομονή και ευχομαι να μας πανε ολα καλα. 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Μακαρι να μας πανε ολα  καλα χωρις προβληματαααα μεχρι τελους ... 
Τ΄ώρα πηγαινεις καθε 2 εβδομαδες ? εμεις μετα την αυχενικη μου ειπε 3 εβδομαδες μεχρι την  β επιπεδου. τον κοιτααωω... μ λεει ενταξει αν θελεις ελα και πιο νωρις χαχαχα 

Μακάρι,μακάρι όλα να πάνε τέλεια!Περίπου κάθε 2 εβδομάδες ναι. Και μου φαίνεται μεγάλο το κενό, ειδικά λόγω άγχους. Το καλύτερο είναι να πηγαίνει η μανουλα όσο συχνά το έχει ανάγκη. Αχ τι να πω.. Υπομονή θα κάνουμε! Τώρα που είναι έρχονται και γιορτές από του χρόνου μας βλέπω να πηγαίνουμε ξανά στον γιατρό. 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2022 at 12:44 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Προσπαθώ να είναι κορίτσι μου ήρεμη. Λόγω προηγουμένης απώλειας το μυαλό μου κάνει συνεχώς άσχημα παιχνίδια. Και εγώ βλέπω αλλαγές στην διάθεση μου. Μια μελαγχολική, μια χαρουμενη, μια θα κλαίω. Εναλλαγή συναισθημάτων γενικά.

Ραντεβού έχω και εγώ την επομενη Πέμπτη που θα μπαίνω με το καλό στην 9η εβδομάδα. Και εμένα το διάστημα που φαίνεται πολυ μεγάλο.. Τι να κάνουμε υπομονή και ευχομαι να μας πανε ολα καλα. 🥰🥰

Παρασκευή ραντεβού εγώ.. όσο προχωράει η εβδομάδα, η αγωνία κορυφώνεται. Κάθε 2-3 εβδομάδες έχω κ εγώ συναντήσεις. Πάντως όσο και να αγχωθούμε, δε θα αλλάξουμε κάτι~ Ίσως πρέπει απλά να το βλέπουμε πιο "χαλαρά" και να ζούμε την καθημερινότητα όσο πιο φυσιολογικά γίνεται. Καταλαβαίνω αυτό που έγραψες, πως αν υπάρχει προηγούμενη ατυχής εμπειρία, το μυαλό εύκολα πάει στο κακό. Έχω ωστόσο διαβάσει σε αρκετές πηγές πως ακόμη κ αν υπάρχει ιστορικό αποβολής, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως η επόμενη κύηση δε θα είναι υγιέστατη 😊 Αφού για την ώρα πάνε καλά τα πράγματα, γιατί να μη συνεχίσουν το ίδιο καλά και πολύ καλύτερα? 🤗💕 

Αλήθεια κορίτσια (ερώτηση πρός όλες) έχετε βρει ασχολίες/χόμπι για εγκύους πρώτου τριμήνου??

Έκανα χορό κάποια χρόνια, τώρα δε μπορώ λόγω ναυτίας κυρίως.

Σκέφτηκα να ξεκινήσω εργαστήριο ζωγραφικής, αλλά φοβάμαι μήπως τα χρώματα έχουν τοξικές οσμές..

Είχα ξεκινήσει και χορωδία, αλλά επειδή δε μπορώ να φοράω μάσκα εκεί κ ακόμη δεν έχω κάνει αντιγριπικό, τη σταμάτησα. Μήπως είμαι υπερβολική? Είναι όμως 20+ άτομα σε μικρή αίθουσα, χωρίς μάσκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2022 at 7:53 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Παρασκευή ραντεβού εγώ.. όσο προχωράει η εβδομάδα, η αγωνία κορυφώνεται. Κάθε 2-3 εβδομάδες έχω κ εγώ συναντήσεις. Πάντως όσο και να αγχωθούμε, δε θα αλλάξουμε κάτι~ Ίσως πρέπει απλά να το βλέπουμε πιο "χαλαρά" και να ζούμε την καθημερινότητα όσο πιο φυσιολογικά γίνεται. Καταλαβαίνω αυτό που έγραψες, πως αν υπάρχει προηγούμενη ατυχής εμπειρία, το μυαλό εύκολα πάει στο κακό. Έχω ωστόσο διαβάσει σε αρκετές πηγές πως ακόμη κ αν υπάρχει ιστορικό αποβολής, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως η επόμενη κύηση δε θα είναι υγιέστατη 😊 Αφού για την ώρα πάνε καλά τα πράγματα, γιατί να μη συνεχίσουν το ίδιο καλά και πολύ καλύτερα? 🤗💕 

Αλήθεια κορίτσια (ερώτηση πρός όλες) έχετε βρει ασχολίες/χόμπι για εγκύους πρώτου τριμήνου??

Έκανα χορό κάποια χρόνια, τώρα δε μπορώ λόγω ναυτίας κυρίως.

Σκέφτηκα να ξεκινήσω εργαστήριο ζωγραφικής, αλλά φοβάμαι μήπως τα χρώματα έχουν τοξικές οσμές..

Είχα ξεκινήσει και χορωδία, αλλά επειδή δε μπορώ να φοράω μάσκα εκεί κ ακόμη δεν έχω κάνει αντιγριπικό, τη σταμάτησα. Μήπως είμαι υπερβολική? Είναι όμως 20+ άτομα σε μικρή αίθουσα, χωρίς μάσκες.

Σήμερα έχω ραντεβού και άγχος χτυπάει ζενίθ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου για αύριο. Ίσως όντως πρέπει να το δούμε πιο ήρεμα γιατί σε εμένα προσωπικά φτάνει σε υπερβολικό σημείο το άγχος μου και δεν χαίρομαι τίποτα. 

Για χόμπι που λες εμένα μου αρέσει να ζωγραφίζω στο σπίτι. Κυρίως αυτά που έχουν πολύπλοκα σχέδια και τα κάνεις χρωματιστά. Σκέφτομαι ίσως πιο μετα να κάνω γυμναστική για εγκύους. Πιλάτες ή γιόγκα. Θα ρωτήσω και τον γιατρό. Θα σε συμβούλευα γενικά να αποφευγεις τον συνωστισμό, ειδικά αν δεν υπάρχει μάσκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...