Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλά υγρα

Recommended Posts

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες. Βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης και συνεχώς νιώθω πως είμαι πολυ υγρή από "κάτω". Άλλες φορές είναι υγρά λευκά και άλλες φορές διάφανα σαν νερό που ποτιζουν το εσώρουχο. Ανησυχώ μήπως είναι αμνιακο υγρό. Μίλησα με τον γυναικολογο και θα παω να με δει και να κάνουμε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Είχε άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; είχα μια Παλλινδρομη σε μικρή ηλικία κύησης στην οποία δεν είχα γενικά συμπτώματα και τώρα όλα με ανησυχούν σ αυτήν την εγκυμοσύνη. Είμαι φουλ στο άγχος και το στρες. 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Γενικά συνηθίζεται να έχεις πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη, από τη στιγμή που δεν μυρίζουν άσχημα δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας! Είχα κι εγώ και στις 2 μου !

Αν ήταν αμνιακό θα έτρεχε σαν βρυσούλα οπότε το θεωρώ απίθανο ! 

Να πας στο γυναικολόγο να σου φύγει το άγχος και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου ! Με το καλό και πάλι ❤️

στις πριν 2 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα μα το καλό σου εύχομαι !!! Εγώ στην αρχή είχα περάσει μια κολπίτιδα και ήταν έτσι , επίσης παίρνεις μήπως προγεστερονη;;; Εγω είχα έτσι πολλά υγρά άλλες λευκά άλλες διάφανα αλλά πραγματικά πολλά όμως όσο καιρό έπαιρνα προγεστερονη ! Επίσης έχω και τώρα αλλά όχι  τόσα πολλα όσο προηγούμενως αλλά βρίσκομαι στην 32 εβδομάδα απλά τώρα όντως αγχώνομαι ότι μπορεί να είναι αμνιακό λόγω κάποιας ελαφριάς οσμής αλλα θα το μαθω αύριο π έχω ραντεβού με τον γιατρό μ! 

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Πόσο αμνιακό υγρό να έχεις 6η εβδομάδα;; ούτε μισό εκατοστό δεν είναι το έμβρυο.

δεν είναι από την μήτρα, το πιθανότερο είναι να είναι ορμονικο λόγο της εγκυμοσύνης εφόσον δεν έχεις άλλες ενοχλήσεις, φαγούρα, δεν μυρίζουν κτλ. Να πας να κάνεις την καλλιέργεια και να ηρεμισεις. 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Καλησπέρα μα το καλό σου εύχομαι !!! Εγώ στην αρχή είχα περάσει μια κολπίτιδα και ήταν έτσι , επίσης παίρνεις μήπως προγεστερονη;;; Εγω είχα έτσι πολλά υγρά άλλες λευκά άλλες διάφανα αλλά πραγματικά πολλά όμως όσο καιρό έπαιρνα προγεστερονη ! Επίσης έχω και τώρα αλλά όχι  τόσα πολλα όσο προηγούμενως αλλά βρίσκομαι στην 32 εβδομάδα απλά τώρα όντως αγχώνομαι ότι μπορεί να είναι αμνιακό λόγω κάποιας ελαφριάς οσμής αλλα θα το μαθω αύριο π έχω ραντεβού με τον γιατρό μ! 

Καλησπερα! Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θα παω να κάνω την καλλιέργεια και θα δουμε. Ελπίζω να μην βγει κάτι. Παίρνω προγεστερονη ναι και όντως παει και εμένα το μυαλό μου μήπως είναι από εκεί. Αγχωνομαι πολυ και δεν κάνει καλό σίγουρα! Σου ευχομαι όλα να σου τέλεια και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπουμπουκι σου! 🥰🥰

στις πριν 12 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Γενικά συνηθίζεται να έχεις πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη, από τη στιγμή που δεν μυρίζουν άσχημα δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας! Είχα κι εγώ και στις 2 μου !

Αν ήταν αμνιακό θα έτρεχε σαν βρυσούλα οπότε το θεωρώ απίθανο ! 

Να πας στο γυναικολόγο να σου φύγει το άγχος και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου ! Με το καλό και πάλι ❤️

Καλημέρα!Σ' ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και τις ευχές σου. 🥰🥰 Θα πάω και θα το δω σήμερα ναι. Να ξεαγχωθω λιγο γτ δεν την παλευω 😂😂 μια το ένα με στρεσαρει μια το άλλο, και είμαι ακόμα αρχή! 

στις πριν 10 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Πόσο αμνιακό υγρό να έχεις 6η εβδομάδα;; ούτε μισό εκατοστό δεν είναι το έμβρυο.

δεν είναι από την μήτρα, το πιθανότερο είναι να είναι ορμονικο λόγο της εγκυμοσύνης εφόσον δεν έχεις άλλες ενοχλήσεις, φαγούρα, δεν μυρίζουν κτλ. Να πας να κάνεις την καλλιέργεια και να ηρεμισεις. 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! 

Καλημέρα! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου! Ίσως είμαι υπερβολική λόγω του άγχους και του φόβου μου υστερα από την παλλινδρομη που πέρασα. Βλέπω το παραμικρο και αγχωνομαι.Πιστεύω να πάω και να ηρεμήσω όντως. 😄

@maraki1989 πάμε παράλληλα 🥰! 5.5 εβδομάδων έγκυος και εγώ. Λαμβάνω προγεστερόνη πρωί και βράδυ, το utrogestan, επειδή από την 1η μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, είχα καφέ υγρά, τα οποία συνεχίστηκαν για 10 μέρες και μόλις από προχθές άρχισαν να μειώνονται αισθητά. Απο χθες ωστόσο παρατηρώ κίτρινα πλέον υγρά ή κιτρινοκαφέ και γενικά φοράω καθημερινά σερβιετάκια για να παρατηρώ τι γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω κάποιες ενοχλήσεις από υγρά κάθε τόσο.. Την Τρίτη έχω πάλι υπέρηχο, οπότε και θα μιλήσω με τον γιατρό για αυτή την αλλαγή. Με είχε ενημερώσει πάντως πως αν ξεκινούσα προγεστερόνη ενδοκολπικά (τώρα λαμβάνω κάψουλες δια του στόματος), θα είχα κάποια αλλαγή στα υγρά και μάλιστα το γράφει και στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματος. Ακούω και από άλλα κορίτσια ότι χρειάζεται και καλλιέργεια κολπικού υγρού, για την περίπτωση κολπίτιδας. Θα μου πει λογικά ο γιατρός από Τρίτη αν θα χρειαστεί. 

Πάντως με τα καφέ υγρά, πέρασα άσχημα ψυχολογικά, νόμιζα ότι οδηγούμουν σε αποβολή, ωστόσο η χοριακή ανέβαινε κανονικά. Για αυτό χρειάζεται ψυχραιμία και να μη διαβάζουμε τις εμπειρίες της κάθε Τούλας-Σούλας-Κούλας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο γιατρός. 

Θεωρώ πως θα εξελιχθεί μια χαρά η κύησή σου!

Εμένα είναι η 1η μου κύηση (στα 37 μου) και όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα. Κάθε τι περίεργο μου προκαλεί πανικό και φόβο, αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Σίγουρα βοηθάει αυτό εδώ το φορουμ~

στις On 24/11/2022 at 11:16 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

@maraki1989 πάμε παράλληλα 🥰! 5.5 εβδομάδων έγκυος και εγώ. Λαμβάνω προγεστερόνη πρωί και βράδυ, το utrogestan, επειδή από την 1η μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος, είχα καφέ υγρά, τα οποία συνεχίστηκαν για 10 μέρες και μόλις από προχθές άρχισαν να μειώνονται αισθητά. Απο χθες ωστόσο παρατηρώ κίτρινα πλέον υγρά ή κιτρινοκαφέ και γενικά φοράω καθημερινά σερβιετάκια για να παρατηρώ τι γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω κάποιες ενοχλήσεις από υγρά κάθε τόσο.. Την Τρίτη έχω πάλι υπέρηχο, οπότε και θα μιλήσω με τον γιατρό για αυτή την αλλαγή. Με είχε ενημερώσει πάντως πως αν ξεκινούσα προγεστερόνη ενδοκολπικά (τώρα λαμβάνω κάψουλες δια του στόματος), θα είχα κάποια αλλαγή στα υγρά και μάλιστα το γράφει και στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματος. Ακούω και από άλλα κορίτσια ότι χρειάζεται και καλλιέργεια κολπικού υγρού, για την περίπτωση κολπίτιδας. Θα μου πει λογικά ο γιατρός από Τρίτη αν θα χρειαστεί. 

Πάντως με τα καφέ υγρά, πέρασα άσχημα ψυχολογικά, νόμιζα ότι οδηγούμουν σε αποβολή, ωστόσο η χοριακή ανέβαινε κανονικά. Για αυτό χρειάζεται ψυχραιμία και να μη διαβάζουμε τις εμπειρίες της κάθε Τούλας-Σούλας-Κούλας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο γιατρός. 

Θεωρώ πως θα εξελιχθεί μια χαρά η κύησή σου!

Εμένα είναι η 1η μου κύηση (στα 37 μου) και όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα. Κάθε τι περίεργο μου προκαλεί πανικό και φόβο, αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ.

Σίγουρα βοηθάει αυτό εδώ το φορουμ~

Καλησπέρα κορίτσι μου και συγχαρητήρια για το μωράκι σου! Εύχομαι όλα να σου πάνε τέλεια και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.😘 Μπορώ να καταλάβω το άγχος σου πραγματικά. Εμένα τα συμπτώματα είναι τελείως διαφορετικά από της πρώτης εγκυμοσύνης και νιώθω πολυ άγχος πόσο μάλλον για εσένα που είναι και η πρώτη σου !Είναι δυσκολο και πολυ στρεσογόνο να βλέπεις διάφορα (καφέ, αίμα κτλ) γτ το μυαλό μας πάει κατευθείαν στο κακό. Είχα δει και εγώ πριν καμια εβδομάδα μικρές κουκιδες κόκκινου αίματος και τα είχα παίξει. Με καθησυχασε ο γιατρός πως αφού παίρνω προγεστερονη θα πάνε όλα καλά και αν τα ξαναδώ να αυξήσω την δόση. Ευτυχώς δεν παρουσιάστηκαν ξανά. Τα λαμβάνω από το στόμα αλλά νομίζω ότι γενικά επειδή είναι ορμόνη προκαλεί κάποιες διαταραχές όπως τα έντονα κολπικα υγρά. 

Χθες πήγα για τον δεύτερο υπερυχο. Μου είπε πως όλα είναι καλά, και ακούσαμε και καρδούλα! Τι μαγική στιγμή! Δεν το περιμενα από τόσο νωρίς! 🥰🥰 Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και περιμένω τα αποτελέσματα. Κάνε και εσυ καλου κακου. Εγώ ξεκίνησα πλυσεις από κάτω με εναν αφρό που μου είχε συστήσει παλιοτερα ο γιατρός και με χαμομηλι. Αισθάνομαι καλύτερα. Θα φανεί! 

@maraki1989 σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλά, θα φανεί και στον υπέρηχο που έρχεται. Σήμερα μπήκα 6η εβδομάδα. 

Είναι τέλειο που ακούσατε την καρδιά τόσο νωρίς! ❤️ 

Εμένα μου είπαν από 6η και μετά. Γενικά, σε κάθε κοπέλα εξελίσσεται με λίγο διαφορετικό ρυθμό το εμβρυάκι ❤️

Ναι, η προγεστερόνη γενικά βοηθάει αρκετά στην αποτροπή αποβολών, όπως έχω καταλάβει. 

Πόσα χάπια την ημέρα παίρνεις? Εγώ είμαι στα 3, αλλά θα τα ελαττώσουμε στα 2 σιγά σιγά, είπε ο γιατρός.

Τί συμπτώματα έχεις σε αυτή την εγκυμοσύνη?

Εγώ σήμερα ξεκίνησα ναυτία.. Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε υπερέμεση, όπως στη μητέρα και την αδερφή μου, στις δικές τους κυήσεις. Πάσχω από εμετοφοβία και κάνω τα πάντα για να μην φτάσω σε εμετό (μικρά γεύματα, κρακεράκια, βραχιόλια πίεσης καρπού, τσάι με τζίντζερ κλπ).

Κατά τα άλλα, πονάει το στήθος, έχω φούσκωμα στην κοιλιά, υπνηλία το μεσημέρι. Εσύ πως είσαι?

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

@maraki1989 σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι όλα να πάνε καλά, θα φανεί και στον υπέρηχο που έρχεται. Σήμερα μπήκα 6η εβδομάδα. 

Είναι τέλειο που ακούσατε την καρδιά τόσο νωρίς! ❤️ 

Εμένα μου είπαν από 6η και μετά. Γενικά, σε κάθε κοπέλα εξελίσσεται με λίγο διαφορετικό ρυθμό το εμβρυάκι ❤️

Ναι, η προγεστερόνη γενικά βοηθάει αρκετά στην αποτροπή αποβολών, όπως έχω καταλάβει. 

Πόσα χάπια την ημέρα παίρνεις? Εγώ είμαι στα 3, αλλά θα τα ελαττώσουμε στα 2 σιγά σιγά, είπε ο γιατρός.

Τί συμπτώματα έχεις σε αυτή την εγκυμοσύνη?

Εγώ σήμερα ξεκίνησα ναυτία.. Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε υπερέμεση, όπως στη μητέρα και την αδερφή μου, στις δικές τους κυήσεις. Πάσχω από εμετοφοβία και κάνω τα πάντα για να μην φτάσω σε εμετό (μικρά γεύματα, κρακεράκια, βραχιόλια πίεσης καρπού, τσάι με τζίντζερ κλπ).

Κατά τα άλλα, πονάει το στήθος, έχω φούσκωμα στην κοιλιά, υπνηλία το μεσημέρι. Εσύ πως είσαι?

Όλα θα πάνε τέλεια! Να μην αγχώνεσαι και να έχεις θετική σκέψη! Τα ίδια λέω και στον εαυτό μου! 😄 με το καλο να ακουσετε και την καρδούλα! 

Εγώ παιρνω ένα χαπι των 200mg το βράδυ. Γενικά ενισχυει το ενδομήτριο απ'οσο ξέρω. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό μου προκαλει τόσα υγρά ή είναι τα υγρά από μόνο τους ένα συμπτωμα. Νιώθω μουσκεμα όλη την ώρα. Πολυ εκνευριστικό. Περιμένω και την καλλιέργεια να βγει, ίσως δείξει κάτι γτ έχω και μια ψιλοφαγουρα. 

Από συμπτώματα έχω ανακατοσουρες, υπνηλία και κούραση, το στήθος μια ετσι μια αλλιώς και παρατηρώ ότι μερικές μέρες κρυωνω πολυ. Και μπόλικα νευρα γενικά και κλάμματα 😂😂 ευχομαι να μην κάνεις εμετους και τετοια. Ειδικά αν έχεις θέμα. Αλλά και παλι θα τα αντέξουμε όλα για χάρη των μικρών μας! 🥰

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Προσθήκη...