Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αααχ εκανα και εγω την αυχενικη μου την Πεμπτη και δεν κουνιοταν καθολου . λεω τωρα βρηκε να κοιμηθειι; 
Και σε εμας είπε με επιφυλαξη αγορι , αλλα κατι θα ειδε ,οσο ναναι το αγορι φαινεται χαχα 
Εγω κοριτσια ειμαι πιο μετα απο εσας στις 19 Ιουνιου αλλα μαλλον πηγαίνω για αρχες γιατι θελω να γεννησω με καισαρικη 

Στο πρώτο μου παιδί ήταν συνέχεια έτσι..  σε όλους τους υπερηχους υπνο δε μπα να κουνουσαμε την κοιλιά  τίποτα αυτός ύπνο και κακο.. 

Όταν θα έχεις ημερομηνία πες μου να σε βάλω στο πινακάκι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιορτή του Αγίου Ελευθερίου σήμερα προστάτη των εγκύων, ο οποίος ας βοηθήσει όλες τις μέλλουσες μανούλες να γεννήσουν με το καλό το παιδάκι τους και ας ελευθερώσει την ψυχή μας από ο,τιδήποτε άσχημο  την βαραίνει. Βοήθειά μας! Καλημέρα... 

 

 

@kaounmar 09.05.2023

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου 16.05.2023 

@Princess28 28.05.2023

@marakineos 02.06.2023

@vou.95 19.06.2023

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Γιορτή του Αγίου Ελευθερίου σήμερα προστάτη των εγκύων, ο οποίος ας βοηθήσει όλες τις μέλλουσες μανούλες να γεννήσουν με το καλό το παιδάκι τους και ας ελευθερώσει την ψυχή μας από ο,τιδήποτε άσχημο  την βαραίνει. Βοήθειά μας! Καλημέρα... 

 

 

@kaounmar 09.05.2023

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου 16.05.2023 

@Princess28 28.05.2023

@marakineos 02.06.2023

@vou.95 19.06.2023

Όπως τα λες φίλη μου, μακάρι όλα τα κορίτσια να έχουν αυτό που επιθυμούν! Βοήθεια μας ο Άγιος Ελευθέριος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Όπως τα λες φίλη μου, μακάρι όλα τα κορίτσια να έχουν αυτό που επιθυμούν! Βοήθεια μας ο Άγιος Ελευθέριος!

Όλα μια χαρά πάνε φιλενάδα μου.. σιγά σιγά έχουμε μαζέψει τα μαξιλαράκια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στην ομάδα και από εμένα… 😀 τι κρίμα που δεν είχα σκεφτεί νωρίτερα να ψάξω για τέτοια ομάδα θα μου ηταν χρήσιμο απο την αρχή.. 

Εγω λοιπόν μετά πολλών κόπων και βασάνων (ας μην αναφερθώ δεν υπάρχει λόγος) κατάφερα  το πολυπόθητο όνειρο και περιμένουμε με τον άντρα μου το πρώτο μας  θαυματάκι μέχρι τις 20 Μαίου. 🥰

Αύριο κλείνω 18 εβδομάδες και είμαστε υπέρ χαρούμενοι μιας και μάθαμε οτι το λουλουδάκι μας εκτός του οτι πάει πολύ καλά και είναι γερό, ειναι κοριτσάκι!!! 😁 (οχι οτι δε θα ήμασταν υπέρ χαρούμενοι και αν μαθαίναμε οτι ειναι αγοράκι..) 

Η αλήθεια είναι πως είχα το πρώτο δίμηνο πολυ έντονες αναγούλες αλλα δόξα το θεο εξαφανίστηκαν  απο την 15η εβδομάδα… 

Εύχομαι λοιπόν σε όλες να εχουμε καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και μόνο καλά νέα απο τις εξετάσεις μας ..❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Τι ομορφαααα !! Συγχαρητηρια που το καταφερες παρα τις δυσκολιες οπως αναφερεις , κρατα μονο οτι το θαυματακι εχει γινει και σιγα σιγα θα ερθει στην αγκαλια σου ❤️ Ποτε εχεις την Β' επιπεδου ? ειναι μετα τις γιορτες ? 

Σ´ευχαριστώ πολυ! Την Β´ επιπέδου μου είπαν κατα τις 15 Ιανουαρίου οτι θα την κάνουμε.. ειναι η σημαντικότερη όλων απο οτι καταλαβαίνω ε; 😅

άντε να δούμε… η αυχενική ηταν πάντως πολυ πολυ καλη! 
Σε γενικές γραμμές Όλα βαίνουν άριστα πλην του γεγονότος των τόσο μα τόσο έντονων καουρων και παλινδρόμησης…😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς τώρα πια σχεδόν σε ότι τρώω! 😅 τι να πω… ιςως πρέπει να βάλω λίγη κίνηςη παραπάνω στο σωμα γιατι δεν κανω και πολλα…

Σκέφτομαι να αγοράσω μαξιλάρι ύπνου… εχω διαβάσει οτι «πρέπει» να κοιμόμαστε στο αριστερό πλευρό … αλλα πολλές φορές πιάνομαι και με βρίσκω ανάσκελα…😓 τι να πω.. 

 

Για πότε περίπου σκέφτεστε να αρχίσετε να ετοιμάζετε το δωμάτιο του μωρού; … έχουμε ήδη δει κάτι online αλλά σκέφτομαι οτι ιςως ειναι νωρίς ακόμα; Εσείς τι λέτε; 😊 δεν κρατιέμαι όπως καταλάβατε! 😁 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Δεν ξερω και εγω την αυχενικη εχω κανει χαχα αλλα νομιζω με την Β' επιβεβαιωνονται ολα με περισσοτερη σιγουρια ! εγω 9 Φεβρουαριου την εχω ... Σε πιανει καουρα σε οτι και αν τρως ? η σε συγκεκριμενα τροφιμα ? 

Γέλασα με τις καουρες γτ φωνάζω τον άντρα πολύ συχνά ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΚΑΙΓΟΜΑΙ  ψαχαχ φυσικά απ τις καούρες. Κόψε το βραδάκι τη ζάχαρη μπας και σε βοηθήσει 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elana είπε:

Σ´ευχαριστώ πολυ! Την Β´ επιπέδου μου είπαν κατα τις 15 Ιανουαρίου οτι θα την κάνουμε.. ειναι η σημαντικότερη όλων απο οτι καταλαβαίνω ε; 😅

άντε να δούμε… η αυχενική ηταν πάντως πολυ πολυ καλη! 
Σε γενικές γραμμές Όλα βαίνουν άριστα πλην του γεγονότος των τόσο μα τόσο έντονων καουρων και παλινδρόμησης…😅 

Οο αρκετά μετά στη βάλανε. Μια χαρά θα χει μεγαλώσει και το μωρο και θα τρελαίνεσαι ακόμα πιο πολύ. 

Συγχαρητήρια και αναμένουμε τα νέα σου. 

Εγω έχω β επιπέδου στις 04.01 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Παρασκευαιδου , θα προσπαθήσω να χω το νου μου μη φάω κάτι γλυκο απο το απόγευμα κ μετά… γιατι θα αρχίσω κι εγω τα «καίγομαι καίγομαι»🤣😂 Και άντε να βγει άκρη μετά… 😅

Επομένως εσυ θα μας εχεις πρώτη νέα… αναμένουμε τα δικά σου πρωτα λοιπόν…😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2022 at 10:16 ΠΜ, ο/η Elana είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση Παρασκευαιδου , θα προσπαθήσω να χω το νου μου μη φάω κάτι γλυκο απο το απόγευμα κ μετά… γιατι θα αρχίσω κι εγω τα «καίγομαι καίγομαι»🤣😂 Και άντε να βγει άκρη μετά… 😅

Επομένως εσυ θα μας εχεις πρώτη νέα… αναμένουμε τα δικά σου πρωτα λοιπόν…😀

Χαχαχαχ καίγομαι καίγομαι 🤣🤣🤣

Η @kaounmar είναι μια εβδομάδα πιο νωρις για την Β επιπέδου.  Δεν ξέρω αν έχει και κάποια άλλη πιο νωρις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια, με το καλό σε όλες! :)

Και γω τώρα σασ ανακάλυψα, πρώτο παιδάκι και αρκετό άγχος μιασ και είναι όλα  καινούρια!

ΠΗΤ 29/5!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η lianask είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια, με το καλό σε όλες! :)

Και γω τώρα σασ ανακάλυψα, πρώτο παιδάκι και αρκετό άγχος μιασ και είναι όλα  καινούρια!

ΠΗΤ 29/5!

Καλώς ήρθες lianask ! Με το καλό η ώρα η καλη! 😄🥰 πότε εχεις εσυ Β επιπέδου; Και τι φύλο ειναι το μωράκι σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εμείς σήμερα θα πάμε στη θεσσαλονικη (μένουμε σε επαρχιακή πόλη) για βόλτα και φυςικα θα επισκεφτούμε καταστήματα για παιδικά (βρεφικά) έπιπλα και ρουχακια… 😁 δεν κρατιέμαι….. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Εμεις καπου στον 7ο λεμε να μπουμε στη διαδικασια αγορών και μετα να ξεκινησουμε να το φτιαξουμε γιατι προσωπικα το βλεπουμε λιγο νωρις . τωρα ο καθενας οπως θελει , οχι οτι κρατιεμαι και εγω αλλα πρεπει χαχαχα . σιγουρα τα κοιταζω απο τωρα. ξερω απο που θα ψωνισουμε απλα οχι ακομη (πιστευω στην γλωσσοφαγια κτλ εγω ξερετε χαχαχαχ) 
Οσον αφορα την αριστερη πλευρα ναι .οχι οτι πρεπει απλα επειδη κατω δεξια ξεκιναει να ειναι το σπορακι να μη το πιεζουμε πολυ . μπορεις να βαζεις ενα απλο μαξιλαρι αν νιωθεις οτι πιεζεσαι . απλα να αποφευγεις την δεξια , διαφορετικα και εμενα το ανασκελα βολευει , δεν υπαρχει προβλημα κανενα ❤️ 

Άσε ας σου πει η @kaounmar τι έχω περάσει αυτό το διάστημα.. εδω κ ένα δίμηνο δεν έχω ηρεμήσει..  μάτι πολύ μάτι..  αλλα θα της το βγάλω το μάτι... που θα παει. Ξύδι με αλάτι σε μια γωνίτσα πάλι πρεπει να βάλω. 

Εγω παλι σαν σβούρα γυρίζω.. μια δεξια μια αριστερά. .. 🤣 μια ανασκελα δεν μπορώ σε μια μεριά με  τίποτα να κοιμηθώ. 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elana είπε:

Πάντως εμείς σήμερα θα πάμε στη θεσσαλονικη (μένουμε σε επαρχιακή πόλη) για βόλτα και φυςικα θα επισκεφτούμε καταστήματα για παιδικά (βρεφικά) έπιπλα και ρουχακια… 😁 δεν κρατιέμαι….. 🥰

Πως πήγε η βολτούλα; ; στο πρώτο μου παιδάκι παικο δωμάτιο παραγγείλουμε στον 6ο μήνα κ ευτυχως γτ άργησε κ ήρθε μόλις μπήκα στο μήνα μου. Ζω στη Γερμανία κ αργούν αυτά τα έπιπλα. Τώρα δεν χω τέτοια να πάρω πέρα από μια αλλαξερα όλα τα άλλα τα έχω. Ρούχα κτλ και πάλι όμως δεν κρατιέμαι να τα βγάλω απ τις κούτες να κάνω ανάστα το σαλόνι και να δω ποια θα κρατήσω και ποια θα δώσω. Εφω θα ξεκινήσω από τέλος Φεβρουαρίου που σταματάω απ τη δουλειά (τελειώνει η σύμβαση μου ) και έτσι θα χω χρόνο ηρεμία να τα δω όλα. 

Οι μεγάλες μου αγορές είναι καθισματακι  αυτοκινήτου  που το έχω ψάξει είδη με τεστ κτλ οπότε ξέρω ποιο θα πάρω απλά αργότερα ώστε να χω και την εγγύηση περισσότερο καιρό. Και καρότσι γιατί το πάλιο το πούλησα έπιανε χώρο 😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Εμεις καπου στον 7ο λεμε να μπουμε στη διαδικασια αγορών και μετα να ξεκινησουμε να το φτιαξουμε γιατι προσωπικα το βλεπουμε λιγο νωρις . τωρα ο καθενας οπως θελει , οχι οτι κρατιεμαι και εγω αλλα πρεπει χαχαχα . σιγουρα τα κοιταζω απο τωρα. ξερω απο που θα ψωνισουμε απλα οχι ακομη (πιστευω στην γλωσσοφαγια κτλ εγω ξερετε χαχαχαχ) 
Οσον αφορα την αριστερη πλευρα ναι .οχι οτι πρεπει απλα επειδη κατω δεξια ξεκιναει να ειναι το σπορακι να μη το πιεζουμε πολυ . μπορεις να βαζεις ενα απλο μαξιλαρι αν νιωθεις οτι πιεζεσαι . απλα να αποφευγεις την δεξια , διαφορετικα και εμενα το ανασκελα βολευει , δεν υπαρχει προβλημα κανενα ❤️ 

Άσε ας σου πει η @kaounmar τι έχω περάσει αυτό το διάστημα.. εδω κ ένα δίμηνο δεν έχω ηρεμήσει..  μάτι πολύ μάτι..  αλλα θα της το βγάλω το μάτι... που θα παει. Ξύδι με αλάτι σε μια γωνίτσα πάλι πρεπει να βάλω. 

Εγω παλι σαν σβούρα γυρίζω.. μια δεξια μια αριστερά. .. 🤣 μια ανασκελα δεν μπορώ σε μια μεριά με  τίποτα να κοιμηθώ. 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elana είπε:

Πάντως εμείς σήμερα θα πάμε στη θεσσαλονικη (μένουμε σε επαρχιακή πόλη) για βόλτα και φυςικα θα επισκεφτούμε καταστήματα για παιδικά (βρεφικά) έπιπλα και ρουχακια… 😁 δεν κρατιέμαι….. 🥰

Πως πήγε η βολτούλα; ; στο πρώτο μου παιδάκι το δωμάτιο παραγγείλουμε στον 6ο μήνα κ ευτυχως γτ άργησε κ ήρθε μόλις μπήκα στο μήνα μου. Ζω στη Γερμανία κ αργούν αυτά τα έπιπλα. Τώρα δεν χω τέτοια να πάρω πέρα από μια αλλαξερα όλα τα άλλα τα έχω. Ρούχα κτλ και πάλι όμως δεν κρατιέμαι να τα βγάλω απ τις κούτες να κάνω ανάστα το σαλόνι και να δω ποια θα κρατήσω και ποια θα δώσω. Εφω θα ξεκινήσω από τέλος Φεβρουαρίου που σταματάω απ τη δουλειά (τελειώνει η σύμβαση μου ) και έτσι θα χω χρόνο ηρεμία να τα δω όλα. 

Οι μεγάλες μου αγορές είναι καθισματακι  αυτοκινήτου  που το έχω ψάξει είδη με τεστ κτλ οπότε ξέρω ποιο θα πάρω απλά αργότερα ώστε να χω και την εγγύηση περισσότερο καιρό. Και καρότσι γιατί το πάλιο το πούλησα έπιανε χώρο 😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

 

@kaounmar 09.05.2023

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου 16.05.2023 

@Princess28 28.05.2023

@lianask 29.05.2023

@marakineos 02.06.2023

@vou.95 19.06.2023

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2022 at 9:58 ΜΜ, ο/η lianask είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια, με το καλό σε όλες! :)

Και γω τώρα σασ ανακάλυψα, πρώτο παιδάκι και αρκετό άγχος μιασ και είναι όλα  καινούρια!

ΠΗΤ 29/5!

Με το καλό κοπέλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/12/2022 at 12:22 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Με το καλό κοπέλα μου

Ευχαριστω κοριτσια!!

Το μωρακι μας ειναι αγορακι, αν κ ο σύζυγος ηθελε απεγνωσμενα κοριτσακι!😝

αλλα σημασια εχει να ειναι γερο κ ολα καλα!☺️

Την αυχενικη μου ειπε ο γιατρος να την κλεσω 18-24 Ιανουαριου δν την εχω κλεισει ακομα!

Εμεις λεμε να αρχισουμε τις αγορες απο 10Γεναρη σιγα σιγα που ξεκινανε κ οι εκπτωσεις!

Πως τα πατε με τα κιλα κ την ορεξη;😛 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η lianask είπε:

Ευχαριστω κοριτσια!!

Το μωρακι μας ειναι αγορακι, αν κ ο σύζυγος ηθελε απεγνωσμενα κοριτσακι!😝

αλλα σημασια εχει να ειναι γερο κ ολα καλα!☺️

Την αυχενικη μου ειπε ο γιατρος να την κλεσω 18-24 Ιανουαριου δν την εχω κλεισει ακομα!

Εμεις λεμε να αρχισουμε τις αγορες απο 10Γεναρη σιγα σιγα που ξεκινανε κ οι εκπτωσεις!

Πως τα πατε με τα κιλα κ την ορεξη;😛 

Ναι, τι καλά όντως «πέφτουμε» στις εκπτώσεις! 😄 

Εγώ ενώ στο πρώτο τρίμηνο είχα χάσει 2 κιλά λόγω αναγουλων κ υγιεινής διατροφής… τωρα βρίσκομαι στον συν 4 απο τα αρχικά μου κιλά (63,5) κ με μια όρεξη που πρέπει να την κουλαντρίζω όλη την ώρα…. Ιδίως για χαζομάρες τύπου πίτες ή γλυκά που δεν έτρωγα καθολου στην αρχη! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βολτούλα στη θεσσαλονικη πήγε τέλεια! Ήταν πολύ βοηθητική η πρώτη αναγνωριστική που κάναμε και ανακαλύψαμε πόσα προϊόντα τελικα που χρειάζεται να πάρουμε και δεν το ξέραμε! 😅

Επειδη για εμας ειναι πρώτο, πρέπει να πάρουμε τα πάντα απο το μηδέν… οπότε πέρα απο έπιπλα και καρότσι είδαμε πόσα άλλα πράγματα υπάρχουν (όπως πχ διάφορες μικροσυσκευές τύπου αποστειρωτές, ατμό μάγειρας, για ζέσταμα κλπ… κλπ…) Οπότε πήραμε μια ιδέα για το τι μας περιμένει…😅

vou.95 καλα τα λες ετςι και αλλιώς απλως παίρναμε ιδέες απο τιμές και προϊόντα ώστε μετά τη Β επιπέδου να ξεκινήσουμε τις παραγγελίες σιγά σιγά για να μη μας έρθουν όλα μαζι απότομα και πελαγώσουμε ! 

Αγοράσαμε κι ένα μακρύ μαξιλάρι εγκυμοσύνης - ύπνου το οποίο πραγματικά ειναι πολύ βολικό!!!

Εεεεεειιιιι Παρασκευαίδου ξέχασες να βάλεις κι εμένα στον πίνακα με ημερομηνία 20/05! 😁

πάντως απο ο.τι και αν πήραμε από την Θεσσαλονίκη το τσουρέκι κάστανου του τερκενλή  ηταν Όλα τα λεφτά!!! Το έφαγα σχεδόν όλο μόνη μου!!! 😅😅 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η lianask είπε:

Ευχαριστω κοριτσια!!

Το μωρακι μας ειναι αγορακι, αν κ ο σύζυγος ηθελε απεγνωσμενα κοριτσακι!😝

αλλα σημασια εχει να ειναι γερο κ ολα καλα!☺️

Την αυχενικη μου ειπε ο γιατρος να την κλεσω 18-24 Ιανουαριου δν την εχω κλεισει ακομα!

Εμεις λεμε να αρχισουμε τις αγορες απο 10Γεναρη σιγα σιγα που ξεκινανε κ οι εκπτωσεις!

Πως τα πατε με τα κιλα κ την ορεξη;😛 

Με το καλό 🥰

Και εμείς λέγαμε κοριτσάκι γιατί έχουμε αγοράκι αλλά τελικά έχουμε αγοράκι φυσικά χαρήκαμε . 

Από όρεξη μέχρι την 14 εβδ δεν τα πήγαινα καλά λόγο αναγούλες αλλά οκ έτρωγα. Στην 12εβδ είχα βάλει 2 κιλά και ήμουν καλά.  Την προηγούμενη εβδ μπήκα στο νοσοκομείο για αφυδάτωση με έπιασε γαστρεντεριτιδα και είχα εμετούς και διάρροια 4 μέρες με ορους γλυκόζη, χλωριουχο νατριο γυρίζω ανεβαίνω ζυγαριά +5κιλα 🤐 σοκ έπαθα σύνολο 7 κιλά σοκ σοκ μου λέει ο άντρας μου θα δεις θα φύγουν και όντων μέσα σε 3 μέρες έχουν φύγει.  Και είμαι τώρα στα +3 κιλά στην 20 εβδμ 

Δεν πρέπει να πάρω πολλά γιατί είμαι στρουμπουλή και φοβάμαι για πίεση για την γεννα κτλ 

Στο πρώτο πήρα 18 και όταν βγήκα απ το νοσοκομείο 10 μέρες έκατσα μέσα είχα χάσει 20 . Τα είχα χάσει όλα της γέννας βέβαια είχα 10κιλα υγρά και 4000γρ παίδαρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμασ είναι πρώτο οπότε όλα τα πράγματα θα είναι από την αρχή και έχω χαθεί ΄λίγο με το τι να πρωτοπάρω! το καλό είναι ότι τα μωράκια μασ πάνε προσ καλοκαίρι και δεν χρειαζόμαστε πολλά χοντρά!

και γω με τισ αναγούλες μια από τα ίδια, δεν πηρα καθόλου στο πρώτο τρίμηνο αλλά μόλις έκλεισε μου έχει παρανοίξει η όρεξη και είμαι 4κιλά πάνω και έχω αρχίσει να αγχώνομαι !:p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια! Κ εμάς επείδή είναι το δεύτερο παιδάκι δεν θα έχουμε πολλές αγορές!

Ενώ στην αυχενική μας είχαν πει πως φαίνεται για κοριτσάκι στην επίσκεψη αυτή την εβδομάδα κάτι φάνηκε ανάμεσα στα πόδια και τελικά όπως φαίνεται έχουμε αγοράκι πάλι! Θα θέλαμε κοριτσάκι για να έχουμε ένα κ ένα αλλά πραγματικά να είναι γερό και ότι θέλει ας είναι!

19η εβδομάδα κ ακόμη δεν έχει στρώσει τελείως το στομάχι, κάνω και εμετό 2-3 φορές την εβδομάδα, ελπίζω να έμεινε λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η lianask είπε:

κ εμασ είναι πρώτο οπότε όλα τα πράγματα θα είναι από την αρχή και έχω χαθεί ΄λίγο με το τι να πρωτοπάρω! το καλό είναι ότι τα μωράκια μασ πάνε προσ καλοκαίρι και δεν χρειαζόμαστε πολλά χοντρά!

και γω με τισ αναγούλες μια από τα ίδια, δεν πηρα καθόλου στο πρώτο τρίμηνο αλλά μόλις έκλεισε μου έχει παρανοίξει η όρεξη και είμαι 4κιλά πάνω και έχω αρχίσει να αγχώνομαι !:p

Μια χαρά είσαι 4 κιλά περίπου 1 το μήνα να σκέφτεσαι απλά εκεί στον 7ο πρέπει να έχεις το νου σου εκεί βάζουμε απότομα.  Αν είσαι και κανονική- όχι σαν εμένα στρουμπουλή  🤫 τότε μη σκας ιδιαίτερα με τα κιλά 😉 πιο πολύ ριναι να μην ανεβάσεις πίεση και η γεννα ριναι πιο εύκολη. Όταν δεν ξεφεύγουμε.  

Τα καλοκαιρινά μωράκι είναι πιο"  τυχερά " γιατί πάνε τις βολτούλες τους. Με τον πρώτο δυσκολεύτηκα γιατί είχαμε χιόνια και -10 βαθμούς όσο και να τον έντυνα είτε εγωωνα έβαζα χοντρά παγωνιά είχε μια μικρή βολτούλα καταφέρναμε.  Τώρα ανυπομονώ για αυτές τις βόλτες στο δάσος στη φύση (ζω σε χωριό στη Γερμανία) μεγάλος με ποδήλατο μπροστά και εγώ από πίσω με το καρότσι κάνω εικόνα και λιώνω. 

Όσο για τις αγορές στον πρώτο  πήρα πάρα μα πάρα πολλά πράγματα και απ όλα.  Τα μισά τα πούλησα γιατί δεν άξιζε να χεις τόσα. Λίγα τελικά χρειαζόμαστε.  Ένα κρεβατάκι μια μπανιέρα μια αλλαξιερα ένα ριλαξ ένα καρότσι και ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου.  Όλα τα άλλα είναι καθαρά με τις δικές σου ανάγκες μην πάρεις αν δεν το ψάξεις και σου χρειάζονται.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Kαλημέρα κορίτσια! Κ εμάς επείδή είναι το δεύτερο παιδάκι δεν θα έχουμε πολλές αγορές!

Ενώ στην αυχενική μας είχαν πει πως φαίνεται για κοριτσάκι στην επίσκεψη αυτή την εβδομάδα κάτι φάνηκε ανάμεσα στα πόδια και τελικά όπως φαίνεται έχουμε αγοράκι πάλι! Θα θέλαμε κοριτσάκι για να έχουμε ένα κ ένα αλλά πραγματικά να είναι γερό και ότι θέλει ας είναι!

19η εβδομάδα κ ακόμη δεν έχει στρώσει τελείως το στομάχι, κάνω και εμετό 2-3 φορές την εβδομάδα, ελπίζω να έμεινε λίγο!

Χιχιζι σου την έφερε..  χιχιχ στον πρώτο έμαθα στην Β επιπέδου τι είναι πιο νωρις συνεχεία γυρισμένος και δεν έδειχνε.  Εδώ αυτός πάλι όλο βόλτες κάνει.. 

Λένε λογικά θα στρώσει το στόμα Ι στον 5ο να μη μένεις νηστικ8α προσπάθησε ίσως σε βοηθήσει να μασουλάς.ξηρους καρπούς κτλ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...