Μετάβαση σε περιεχόμενο

ειμαι τοσο λαθος;


stalla

Recommended Posts

ΧΑΧΑΧΑ... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΓΑΜΟ, ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΓΑΜΟ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΣΥΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΙΚΑ... ΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΓΙΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣ. ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟΝ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ... ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΕ...:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsakoulini ευτυχως τα ξεμπερδεψες γιατι κι εγω δεν ειχα καταλαβει τι εννοουσες...:P

Συνεχιζω ομως να επιμενω.... Οταν ενας αντρας ειναι με μια γυναικα 2-3 χρονια και δη σ'αυτη την ηλικια (32) και δεν "βλεπει" μελλον και οικογενεια μαζι της....νομιζω οτι σημαινει ΠΟΛΛΑ!!! Ενα απ'αυτα τα "πολλα" ειναι και η ελλειψη εμπιστοσυνης... νομιζω.....:dry:

Αρα...οταν δεν υπαρχουν "ανοιχτα χαρτια" και εμπιστοσυνη και απο τους δυο αυτο μας φερνει παλι στο συμπερασμα οτι κι αυτος απλως εδωσε τελεσιγραφο: "δε θελω παιδια" για να μετατοπισει ολες τις ευθυνες....στην ανευθυνη...:S Προκειμενου να μην "καταπιεστει" μεσα σε προφυλαχτικο εμεινε "ησυχος" οτι αυτη παιρνει αντισυλληψη (αν κατι πηγαινε στραβα θα εφταιγε μονο αυτη) και δεν μπηκε στον κοπο να σκεφτει να περιορισει τις πιθανοτητες να του συμβει αυτο που ΔΕΝ ηθελε...:angry:

Σε καμια περιπτωση δεν δινω ελαφρυντικα στην κοπελα...Γι αυτην εχω ακομα χειροτερη αποψη....αλλα θα πω οτι τουλαχιστον στα 2-3 χρονια μεχρι τωρα....ΜΟΝΟ αυτη προσεχε...!!:blink::unsure:

Φανταστειτε ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να επαναπαυτει. αλλα ειναι δικαιωμα του να επιλεξει αν θα κανει οικογενεια ή οχι. απ'την αρχη ηταν ξεκαθαρος με την κοπελα. αν αυτη δεν ηθελε μπορουσε να φυγει απ'αυτη τη σχεση, δεν την κρατουσε κανεις με το ζορι. θελω να πω οτι ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει τη ζωη που επιλεγει.

mitsakii ιδεα δεν ειχε οτι σταματησε την αντισυλληψη. το εμαθε οταν εμαθε και για την εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα και απο μενα! Τελικα ειμαστε εμεις οι γυναικες! Εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι να μην ψάχνετε βελόνα στα άχυρα. Το οτι εισαι με μια κοπελα 2-3 χρονια της εχεις ξεκαθαρίσει οτι δεν θέλεις οικογενεια αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και εμπιστοσυνη. Ο ανθρωπος ειχε μια σχεση και ειχε εμπιστοσυνη στην κοπελα του. Δηλαδη εμπιστοσυνη υπαρχει μονο οταν πας για γαμο! Εφοσον σου λεει οτι περνει αντισυλιπτικα σημαινει οτι αυτο ισχυει. Και εδω θα συμφωνησω με την gastroula. Ξερετε εσεις κανενα ζευγαρι να χρησιμοποιεί δυο μετρα αντισύλληψης! Καταλήγει εφιαλτης και οχι έρωτας!B)Η δικη μου η αποψη ειναι οτι η κοπελα θεωρησε οτι αν μεινει εγκυος εκεινος θα το αποδεχτει και θα αναθεωρήσει τις απόψεις του. Αυτος ομως, δυστηχως για εκεινη, οταν της δηλωσε οτι δεν θελει να κανει οικογενεια το εννοουσε. Του βγαζω το καπελο για τον τροπο που χειριζεται την υποθεση. Επισης θελω να πω οτι τετοιες καταστασεις πρεπει να μας βαζουν σε σκεψεις εμας τις γυναικες. Διοτι τελικα υπαρχουν αντρες αλλα εμεις μου φαινεται δεν ξερουμε τι θελουμε. Παντα προσπαθουμε να τους κανουμε οπως θελουμε εμεις. Παντα πρεπει να τα κανουμε ολα οπως μας βολεύει. Ελεος! Θα σας πω μια εμπειρια που ειχα! Ηξερα μια κοπελα που ηθελε να μεινει εγκυος. Με τον συντροφο της χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό. Εκεινος δεν ηθελε "ακομα" παιδι. Εκεινη ομως επερνε μια βελονα και τρυπουσε τα προφυλακτικα. Να σημειωσω οτι ηταν ανύπαντροι. Αυτο δεν ειναι δόλιο ομως! Τι σχεση ειναι αυτη! Τωρα θα ηθελα να πω κατι στην scarlet30. Υπαρχουν αντρες που η δεσμευση τους τρομοκρατεί. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν κανουν μακροχρονιες σχεσεις. Οταν νιωσουν οτι κατι δεν παει καλα, οτι πιεζονται κτλ τοτε χωριζουν. Ειχε την σχεση του με την κοπελα περνουσε καλα( απο την πλευρα του) και αυτο ειναι ολο. Διοτι εκεινη μαλλον καταπιεζοταν. Αλλα φαινεται ειχε πολλα πλεονεκτηματα ο αντρας αυτος γι αυτο και η φιλη μας ηθελε να δεσει τον γαιδαρο της! Αυτα ειχα να πω ειναι η αποψη μου αυτη και την εκφραζω παντοτε με φιλικη διαθεση ! Σας φιλω ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα stalla μου συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια και δεν είσαι καθόλου λάθος. Για να έρθει μια νέα ζωή στον κόσμο θα πρέπει να προσπαθήσουν αλλά και να το θέλουν και οι δύο. Δεν γίνεται να το θέλει ο ένας και να προσπαθεί με το ζόρι να το επιβάλει και στον άλλο, ειδικά σε αυτή την περίπτωση που μιλάμε και για ένα παιδί. Μπράβο του αυτός που δέχθηκε να της τον αναγνωρίσει και δεν της επέβαλε να κάνει έκτρωση. Μία γνωστή μου έκανε κάτι παρόμοιο στο σύντροφος της βέβαια αυτός δεν της είχε ξεκαθαρίσει κάτι από την αρχή!, όταν του το ανακοίνωσε της είπε να κάνει έκτρωση. Αυτή τότε έκανε ένα άλλο ακόμη πιο εξωφρενικό και δόλιο, πήγε στην οικογένεια του( ήξερε ότι ήταν της εκκλησίας) και τους είπε ότι είμαι έγκυος και μου λέει να κάνω έκτρωση τότε έπεσαν όλοι πάνω του και τελικά παντρευτήκαν. Τώρα έχουν 2 ή 3 παιδιά και είναι μια χαρά. Βέβαια η πράξη της με πλάγιους τρόπους να την τυλίξει και να τον παντρευτεί ήταν πολύ άσχημο αλλά τέλος καλό όλα καλά. τότε το είχα ζήσει από κοντά γιατί παρόλο που δεν ήμασταν κολλητές μου το είχε εμπιστευτεί γιατί ήξερε ότι δεν θα το έλεγα πουθενά ( ήμουν φοιτήτρια και δεν ήξερα άτομα από το μέρος που σπούδαζα) και ήταν πολύ δύσκολες καταστάσεις. Εγώ την είχα συμβουλέψει να το κρατήσει και με τη συζήτηση με το σύντροφο της ίσως βρουν μια λύση γιατί είναι πολύ κρίμα την πληρώνει ένα πλασματάκι που δεν φταίει σε τίποτα.Με φόρτωνε με πολύ βάρος για μια κατάσταση που έπρεπε εκείνη να διαχειριστει. Την ανωριμότητα των πράξεων κάποιων ανθρώπων να την πληρώνει το μωρό. Μακάρι εμείς οι γυναίκες να φερόμαστε σωστά και να μην πέφτουμε σε τέτοια λάθη και τέτοιες δολιότητες γιατί κακό κάνουμε μονό στον εαυτό μας. Προσπάθησε stalla μου να συμπαρασταθείς την φίλη σου και μην λες άλλο τη γνώμη σου τουλάχιστον σε αυτή γιατί την κάνεις να νιώθει ακόμη πιο χάλια για την ανεύθυνη αδερφή που έχει. Κορίτσια σόρυ άν σας κούρασα με την πολυλογία μου. :kiss::unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

I think it is great she kept her baby and she should not be upset at all! The point is that no contraceptive method that is 100% effective,so when someone has sex, they must be ready for everything!

Why he feels trapped!!! Would he have pushed for an abortion otherwise???

I also dont think that if a child grows up without father is such a disaster! What if a woman is pregnant and the dad dies?? Should she abort?!

I think what he offered was good and she should take it and not bother for a marriage at all- we are in 2009!

She has a lovely baby, his support and she is free for more options for her future :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά σίριαλ βλέπει αυτή.. Αλλά στην ζωή δεν είναι όπως στα έργα που εξαπατούν τους άντρες και εκείνοι πέφτουν.. Αν ήθελε τόσο πολύ να παντρευτεί και να κάνει παιδί, που δεν το βρίσκω καθόλου αφύσικο, όλες μας λίγο πολύ το θέλουμε, ας χώριζε από αυτόν και να έβρισκε κάποιον που να την αγαπούσε και να επιθυμούσε ένα παιδί μαζί της!

Τι να πω.. Καθόλου αυστηρή δεν είσαι αλλά αν θες την γνώμη μου, μην εκφέρεις γνώμη ανάμεσα σε αδερφές γιατί θα βγεις κακιά. Την πάτησα πολλές φορές και πλέον έχω ψυχρανθεί με την συμπεριφορά τους! Και να φανταστείς, ρωτά η αδερφή την γνώμη του άντρα μου, εκείνος της απαντάει και η αδερφή της- κολλητή μου υποτίθεται, τα έβαλε μαζί μου!! Καλό ε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 ακουσε λιγακι γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβες απο οσα ειπα.... Οταν μιλησα για μελλον δεν θεωρω αυτονοητο στο μυαλο μου το γαμο αλλα οπωσδηποτε την οικογενεια...!!!

Ανεξαρτητα με το ποσο δολια φερθηκε εκεινη....μη μου πεις οτι αυτος δεν ειχε ιδεα μεσα σε μια σχεση 2-3 χρονων για το πως βλεπει εκεινη τη σχεση και ενδεχομενως τι "σχεδια" εχει....

Επιμενω οτι μπορουσε να εχει τον νου του!!! Και ναι θα μπορουσε να παιρνει κι εκεινος αντισυλληψη... δεν γινεται εφιαλτης....γινεται αυτο που θες...

rad_mid εγραψε:

"so when someone has sex, they must be ready for everything!"

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τον κατηγορησουμε που δεν ηταν ταχυποπτος! Μηπως επρεπε να της δινει και το χαπι για να ειναι σιγουρος! Αυτα δεν γινονται. Συμφωνω και εγω με την συγκεκριμενη φραση αλλα τα δεδομενα μας εδω ειναι αλλα. Δεν μιλαμε για κατα λαθος εγκυμοσυνη. Οταν της εχει ξεκαθαρισει οτι δεν θελει παιδια και εκεινη παίρνει τα χαπια σημαινει οτι και εκεινη δεν θελει παιδια ή οτι προσποιείται και τα παίρνει με το ζόρι. Δεν στάθηκα στην πράξη της κοπελας γιατι με αγγιξε το θεμα με την ευρύτερη έννοια. Ισως ειμαι ρομαντικη αλλα θεωρω οτι η ζωη ειναι πολυ μικρη για να αναλώνεται ο άνθρωπος σε τέτοιες καταστάσεις. Αυτα ειχα να πω ειναι η αποψη μου αυτη και την εκφραζω παντοτε με φιλικη διαθεση ! Σας φιλω ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elpizo na idate to proigoumeno post mou, itan in english.

Diavazodas paretero, that ithela na rotiso to exis?

Giati theorite tin apofasi tis 'anithiki'?

I kinonia mas epitrepi tis shesis ektos gamou ke tin simviosi.

Den ine oute paranomes oute anithikes! Alla apodehtes.

Ara yiati ke i apofasi mias ginekas na mini egios ektos gamou ine anithiki?

Ean mia gineka itan 'padremeni', ke o adras pethani prin ti genna, tote prepi na kani ektrosi, epidi tha ine aftos apon? Ean tis zitisi diazigio prin ti genna, prepi pali na kani ekrtosi?

Tin stigmi pou kanena meso den ine 100% sigouro, tote pos kapios ehi tin apetisi na min gini pote pateras!? i metera?

Yiati i adres esthanode 'pagidevmeni' ke ohi perifani pou boroun na kanoun pedia? I gineka den pagidevete?

Ego to mono pou vlepo ligo astio ine to obsession ( na theli poli) to gamo, os kinoniki kataxiosi ke prosopiki epiveveosi allis epohis.

I Ellada ine i Number 1 hora stin evropi, stis ektrosis. Afto pos to vlepete?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rad_mid καλησπερα! κοπελα μου γλυκια δεν τίθεται θεμα έκτρωσης. Μηπως εχεις καταλαβει λαθος. Διαβασε το θεμα απο την αρχη και περιμενουμε να μας πεις την αποψη σου! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ego prosopika velpo tin praxi tis sosti-bori na tis aresoun ta pedia, ohi necessarily na ton égglovisi'...afti tin frasi tin vlepo gelia....kenena pedaki itan aftos....?? eas prosehe. To mono lathos ine i aparheomeni idea tou gamou pou ehi i kopela ke prepi grigora na xeperasi me tin voithia filon ke ikogenias.

Ehi oli ti zoi brosta tis!

Gnorize os enilikas aftos oti to hapi ehi 1% failure? Akoma ke ean i kopela den elege tin alithia, ti tha ekane?

Se afti tin periptosi tha tolmouse na zitisi tin ektrosi, me ola ta psihika ke somatika riska? Tote afto ine poli anithiko yia emena.

Ke se periptose apotolmage na kani teties nixis, i kopela eprepe na kopsi kathe epafi mazi tou ke malista na idopiisi tou gonis tou ean sinehisi na tin parenohli, oh yia gamo, alla yia na ton sineferoun!

To thema tis ektrosis- ean ke den milisame yia afto amesa- ine emesa iparkto se teties periptosis ke yia afto to theorisa kalo na to anafero, yiati ine epemvasi me polles psihikes ke somatikes epiplokes- ididika ean ginete horis iatrikous logous ke episis kato apo ekviastikes sinthikes-ine via kata tis ginekas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rad_mid κανεις δεν ειπε οτι ειναι ανηθικο που κρατησε το μωρο! προς θεου! αυτο που λεμε ειναι ο τροπος που εμεινε εγκυος. να σου πω κι εγω οτι κανενα μετρο αντισυλληψης δεν καλυπτει 100% παρα μονο η αποχη. μηπως δεν διαβασες το θεμα απ'την αρχη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rad_mid des to thema apo thn arxh gia na katalabeis kai na mhn grafeis oti nomizeis oti egine.

h kopela eperne antisiliptika kai ta diekopse xoris na to pei ston kalo ths gia na minei egios kai na anagastei na thn pantreutei.kati pou ths to eixai ksekopsei apo thn arxh aytos oti den thelei paidia oyte na pantreytoyne.

epekse bromika.

kalhtera na grafoume otan diabazoume to arxiko thema

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ρε παιδιά ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.. Αφού δεν ήθελε παιδιά αυτός, του αρκούσαν μόνο τα χάπια και τέλειωνε μέσα της?? Φταίει κατ'εμέ κι αυτός.

Και φυσικά παραμένω στο ότι η κοπέλα δεν φέρθηκε καλά! rad_mid, δεν λέμε ότι είναι ανήθικη που έμεινε έγκυος. Καλά έκανε!! Αλλά εφόσον ήξερε ότι ο άλλος δεν ήθελε δεν μπορεί να απαιτεί γάμο!! Αφού της είπε ότι θα το αναγνωρίσει και πάλι καλά!! Ήταν όμως ο τρόπος της ανήθικος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yia sas,

Ne katalava oti i kopela to ekane epitides, yia na ton 'desmefsi'.

Opos ipa den to theoro anithiko, apla astoho. Kanis- oute anipadros oute padremenos- den desmevete apo pedia ean then theli.

Posi padremeni, ke den desmeftika....para mono epifaniaka- sta hartia.

Se posous me anagnorisi i diazevgmenous den vgikan dikastikes apofasis na plirosoun ke exafanistikan....

To thema ine oti ke epitides na to ekane- yia parti tis omos- epidi ithele to pedi, alla horis na ehi stoho afto ton adra, ego den to theoro anithiko.

O pateras ine gnostos ke se polles cultures tou kosmou, ohi o kirios pehtis sto megaloma enos pediou.

As prosehi o kathe kirios tis kinisis tou.

Ean ego - en gnosi mou- ixera oti borousan na mou klepsoun to spiti ke afina stin porta ta klidia, den eho ke ego efthini?

To gegonos, oti iparhi ke 1% periptosi yia egimosini, akoma ke na pernis hapia- prepi na kani kapion na skefti prin kani sex.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...