Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχος,απαισιοδοξια και στεναχωρια


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι 29 ετων ο αντρας μου 34! Προσπαθουμε εδω κ 1 χρονο ομως θ λεγα πιο συστηματικα απο το πασχα και μετα! Ακομη δν εχει ερθει το θετικο αποτελεσμα....καθε μηνα εδω κ 1 χρονο μαζι με τη περιοδο ερχεται τ αγχ7ς η απογοητευση κ η στεναχωρια....εχω κανει εξετασεις ορμονικες αιματολογικες γυναικολογικες ολες καλες!εχω φτιαξει τις βιταμινες μου b12 d3 γιατι ηταν χαμηλες πιρνω τ4 γ ανεβασμενη tsh και σαλοσπιρ απο αιματολογο προληπτικα λογω θρομβοφιλιας της αδερφης μου! Η αμη μου στο 2! Οι εξετασεις τ συζυγου κ αυτες καλες με τις βιταμινες του κλπ! Οι μονες εξετασεις που εκρεμμουν ειναι η σαλπιγγογραφια και τ σπερμοδιαγραμμα

Τι γινεται ρε κοριτσια? Εσεις πως βιωνετε τ γεγονος οτι μαθαινετε για νεες εγκυμοσυνες στον περιγυρο σας και εσεις ακομα δν εχετε δει θετικο τεστ? Εμενα με επηρεαζει πολυ κοριτσια...προσφατα εμαθα γ μια φιλη που στους 3 μηνες εμεινε εγκυος και χωρις καμια εξεταση! Ολο ενα γιατι βασανιζει το μυαλο μου και μια ανυπομονησια βα δω κ γω θετικο τεστ! Πολυ αγχος κοριτσια...δν ξερω πως ν το διαχειριστω! Δβ ξερω πως γινεται κατι τ οποιο θελεις τοσο πολυ ν μην τ εχεις στο μυαλο σου και ν εισαι χαλαρη? Ολοι λενε βγαλτο απο το μυαλο σου και θ ρθει...μα πως???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι 29 ετων ο αντρας μου 34! Προσπαθουμε εδω κ 1 χρονο ομως θ λεγα πιο συστηματικα απο το πασχα και μετα! Ακομη δν εχει ερθει το θετικο αποτελεσμα....καθε μηνα εδω κ 1 χρονο μαζι με τη περιοδο ερχεται τ αγχ7ς η απογοητευση κ η στεναχωρια....εχω κανει εξετασεις ορμονικες αιματολογικες γυναικολογικες ολες καλες!εχω φτιαξει τις βιταμινες μου b12 d3 γιατι ηταν χαμηλες πιρνω τ4 γ ανεβασμενη tsh και σαλοσπιρ απο αιματολογο προληπτικα λογω θρομβοφιλιας της αδερφης μου! Η αμη μου στο 2! Οι εξετασεις τ συζυγου κ αυτες καλες με τις βιταμινες του κλπ! Οι μονες εξετασεις που εκρεμμουν ειναι η σαλπιγγογραφια και τ σπερμοδιαγραμμα

Τι γινεται ρε κοριτσια? Εσεις πως βιωνετε τ γεγονος οτι μαθαινετε για νεες εγκυμοσυνες στον περιγυρο σας και εσεις ακομα δν εχετε δει θετικο τεστ? Εμενα με επηρεαζει πολυ κοριτσια...προσφατα εμαθα γ μια φιλη που στους 3 μηνες εμεινε εγκυος και χωρις καμια εξεταση! Ολο ενα γιατι βασανιζει το μυαλο μου και μια ανυπομονησια βα δω κ γω θετικο τεστ! Πολυ αγχος κοριτσια...δν ξερω πως ν το διαχειριστω! Δβ ξερω πως γινεται κατι τ οποιο θελεις τοσο πολυ ν μην τ εχεις στο μυαλο σου και ν εισαι χαλαρη? Ολοι λενε βγαλτο απο το μυαλο σου και θ ρθει...μα πως???

Το διάστημα που προσπαθείτε συστηματικά όπως λες δεν είναι μεγάλο. Η δε ηλικία σας είναι μια χαρά. Αν η σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα δεν δείξουν κάποιο πρόβλημα πιστεύω πως είναι το άγχος σας και πως είναι θέμα χρόνου να δεις θετικό τεστ. Μην άγχεσαι εκ των προτέρων. Κάντε τις εξετάσεις σας και μετά βλέπετε τι θα κάνετε. Μη χάνεις την ελπίδα σου και σκέψου θετικά. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι 29 ετων ο αντρας μου 34! Προσπαθουμε εδω κ 1 χρονο ομως θ λεγα πιο συστηματικα απο το πασχα και μετα! Ακομη δν εχει ερθει το θετικο αποτελεσμα....καθε μηνα εδω κ 1 χρονο μαζι με τη περιοδο ερχεται τ αγχ7ς η απογοητευση κ η στεναχωρια....εχω κανει εξετασεις ορμονικες αιματολογικες γυναικολογικες ολες καλες!εχω φτιαξει τις βιταμινες μου b12 d3 γιατι ηταν χαμηλες πιρνω τ4 γ ανεβασμενη tsh και σαλοσπιρ απο αιματολογο προληπτικα λογω θρομβοφιλιας της αδερφης μου! Η αμη μου στο 2! Οι εξετασεις τ συζυγου κ αυτες καλες με τις βιταμινες του κλπ! Οι μονες εξετασεις που εκρεμμουν ειναι η σαλπιγγογραφια και τ σπερμοδιαγραμμα

Τι γινεται ρε κοριτσια? Εσεις πως βιωνετε τ γεγονος οτι μαθαινετε για νεες εγκυμοσυνες στον περιγυρο σας και εσεις ακομα δν εχετε δει θετικο τεστ? Εμενα με επηρεαζει πολυ κοριτσια...προσφατα εμαθα γ μια φιλη που στους 3 μηνες εμεινε εγκυος και χωρις καμια εξεταση! Ολο ενα γιατι βασανιζει το μυαλο μου και μια ανυπομονησια βα δω κ γω θετικο τεστ! Πολυ αγχος κοριτσια...δν ξερω πως ν το διαχειριστω! Δβ ξερω πως γινεται κατι τ οποιο θελεις τοσο πολυ ν μην τ εχεις στο μυαλο σου και ν εισαι χαλαρη? Ολοι λενε βγαλτο απο το μυαλο σου και θ ρθει...μα πως???

Καλησπέρα κορίτσι μου 

Εχω βρεθεί σε αυτήν την θέση και είναι όντως δύσκολη δυστυχώς.. λογικό είναι να αγχώνεσαι και να απογοητεύεσαι όταν δεν έρχεται ένα μωρακι που το θέλεις τόσο πολύ… εμένα μου πήρε 1,5 χρόνο έκανα ένα χρόνο προσπάθειες εντατικά και πάνω στο χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω εξετάσεις.. είχα ανεβασμένη την προλακτινη και πολυκυστηκες.. πήγα σε ενδοκρινολόγο γιατί οι γυναικολόγοι δεν είναι πολύ εξειδικευμένη με τις ορμόνες και πήρα χάπι.. είχε κάνει και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα..  

και εμένα με επηρέαζε πολύ γιατί οι φίλες μου έμειναν σχετικά εύκολα έγκυες και εγώ προσπαθούσα ποσο καιρό για να τα καταφέρω..

εγώ έχω λίγο διαφορετική άποψη για το θέμα άγχος πιστεύω μπορεί να επηρεάσει άντε ένα μήνα δυο μήνες πέντε μήνες ; Εεε δεν μπορεί ένα χρόνο και ένα μισή χρόνο να προσπαθείς και να μην έρχεται λόγο του άγχους.. και αυτό το χαλάρωσε και θα έρθει δεν ισχύει στην δίκη μου περίπτωση ίσα ίσα πιο πολύ μου σπάγαν τα νεύρα οταν μου το έλεγαν παρά με βοηθούσε 

εγω θα σου έλεγα αν θέλεις δοκίμασε και τα τεστ ωορρηξιας αν δεν σε προκαλούν έξτρα πίεση τα τεστ

 ας κάνει και ένα σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο που να εμποδίζει την σύλληψη και σου εύχομαι να έρθει γρήγορα το θετικό τεστακι σου  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι 29 ετων ο αντρας μου 34! Προσπαθουμε εδω κ 1 χρονο ομως θ λεγα πιο συστηματικα απο το πασχα και μετα! Ακομη δν εχει ερθει το θετικο αποτελεσμα....καθε μηνα εδω κ 1 χρονο μαζι με τη περιοδο ερχεται τ αγχ7ς η απογοητευση κ η στεναχωρια....εχω κανει εξετασεις ορμονικες αιματολογικες γυναικολογικες ολες καλες!εχω φτιαξει τις βιταμινες μου b12 d3 γιατι ηταν χαμηλες πιρνω τ4 γ ανεβασμενη tsh και σαλοσπιρ απο αιματολογο προληπτικα λογω θρομβοφιλιας της αδερφης μου! Η αμη μου στο 2! Οι εξετασεις τ συζυγου κ αυτες καλες με τις βιταμινες του κλπ! Οι μονες εξετασεις που εκρεμμουν ειναι η σαλπιγγογραφια και τ σπερμοδιαγραμμα

Τι γινεται ρε κοριτσια? Εσεις πως βιωνετε τ γεγονος οτι μαθαινετε για νεες εγκυμοσυνες στον περιγυρο σας και εσεις ακομα δν εχετε δει θετικο τεστ? Εμενα με επηρεαζει πολυ κοριτσια...προσφατα εμαθα γ μια φιλη που στους 3 μηνες εμεινε εγκυος και χωρις καμια εξεταση! Ολο ενα γιατι βασανιζει το μυαλο μου και μια ανυπομονησια βα δω κ γω θετικο τεστ! Πολυ αγχος κοριτσια...δν ξερω πως ν το διαχειριστω! Δβ ξερω πως γινεται κατι τ οποιο θελεις τοσο πολυ ν μην τ εχεις στο μυαλο σου και ν εισαι χαλαρη? Ολοι λενε βγαλτο απο το μυαλο σου και θ ρθει...μα πως??

Είμαι 32, για περίπου 7 μήνες παλεύαμε, όχι ιδιαίτερα συστηματικά, κυρίως τους τελευταίους 3 μήνες. Αλλά παλεύαμε. Γνωστή μου έμεινε έγκυος με την πρώτη, χωρίς καν να κάνει προσπάθεια, επειδή καταλάθος ξέφυγε λίγο σπέρμα. Όταν το είχα μάθει είχα στεναχωρεί τόσο πολύ που λέω προσπαθώ τόσο καιρό και τίποτα και εκείνη με ελάχιστη φορά και έμεινε έγκυος. Πίστευα έχουμε πρόβλημα...δεν είχα κάνει εξετάσεις. Έλεγα θα κάνω τον επόμενο μήνα και πριν πάω, τσουπ, έγινε! Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις! Απλώς θες παραπάνω χρόνο...Αυτό είναι όλο! Εφόσον οι εξετάσεις είναι καλές, τότε απλά είναι θέμα timing! Μην σε παίρνει από κάτω και συνέχισε τις προσπάθειες! Θα συμβεί!! Στο εύχομαι ειλικρινά και περιμένουμε να μας πεις ότι τα κατάφερες! Όσο χρόνο κι αν πάρει, θα γίνει! Αυτό να σκέφτεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου 

Εχω βρεθεί σε αυτήν την θέση και είναι όντως δύσκολη δυστυχώς.. λογικό είναι να αγχώνεσαι και να απογοητεύεσαι όταν δεν έρχεται ένα μωρακι που το θέλεις τόσο πολύ… εμένα μου πήρε 1,5 χρόνο έκανα ένα χρόνο προσπάθειες εντατικά και πάνω στο χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω εξετάσεις.. είχα ανεβασμένη την προλακτινη και πολυκυστηκες.. πήγα σε ενδοκρινολόγο γιατί οι γυναικολόγοι δεν είναι πολύ εξειδικευμένη με τις ορμόνες και πήρα χάπι.. είχε κάνει και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα..  

και εμένα με επηρέαζε πολύ γιατί οι φίλες μου έμειναν σχετικά εύκολα έγκυες και εγώ προσπαθούσα ποσο καιρό για να τα καταφέρω..

εγώ έχω λίγο διαφορετική άποψη για το θέμα άγχος πιστεύω μπορεί να επηρεάσει άντε ένα μήνα δυο μήνες πέντε μήνες ; Εεε δεν μπορεί ένα χρόνο και ένα μισή χρόνο να προσπαθείς και να μην έρχεται λόγο του άγχους.. και αυτό το χαλάρωσε και θα έρθει δεν ισχύει στην δίκη μου περίπτωση ίσα ίσα πιο πολύ μου σπάγαν τα νεύρα οταν μου το έλεγαν παρά με βοηθούσε 

εγω θα σου έλεγα αν θέλεις δοκίμασε και τα τεστ ωορρηξιας αν δεν σε προκαλούν έξτρα πίεση τα τεστ

 ας κάνει και ένα σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο που να εμποδίζει την σύλληψη και σου εύχομαι να έρθει γρήγορα το θετικό τεστακι σου  

Κοριτσι μου εσυ τ εχεια καταφερει?? Φευγει αραγε αυτο το αγχος? Εθπα πως τελος τ μηνα θ παω γ γεβικο γυβαικολογικο τσεκ απ παλι και θ κλεισω και σαλπιγγογραφια μετα! Κ θ κλεισω κ τ συζυγου ν παει γ σπερμοδιαγραμμα....υπαρχουν στ7φνες π λεω δν μπορω αλλο ν κοιμαμαι και ξ ξυοναω μ ρη σκεψη αυτη,πρεπεθ ν ηρεμησω και ν τ βγακω απο το μυακο μου. .αλλα οταν ερχονται οι μερες ι γονιμες ειναι δυσκολο ν μην τ εχεια στο μυαλο σου!!εχω δοκιμασει τεστ ωορρηξιας...οποτε ποναω τη βρισκω κανονικα...τους μηνες που δν ποναω στην ωορρηξια δν μπορω ν την εντοπισω οποτε μ μπαινεθ στο μυαλο και το ενδεχομενο μηοως δν κανω καθε μηνα ωορρηξια 

Πφφφφ δν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Το διάστημα που προσπαθείτε συστηματικά όπως λες δεν είναι μεγάλο. Η δε ηλικία σας είναι μια χαρά. Αν η σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα δεν δείξουν κάποιο πρόβλημα πιστεύω πως είναι το άγχος σας και πως είναι θέμα χρόνου να δεις θετικό τεστ. Μην άγχεσαι εκ των προτέρων. Κάντε τις εξετάσεις σας και μετά βλέπετε τι θα κάνετε. Μη χάνεις την ελπίδα σου και σκέψου θετικά. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Σ ευαχριστω πολυ κοριτσι μου.... και γω ωρες ωρες αυτα σκεφτομαι πως ειμαι μικρη πως εχω ακομα μπροστα μου καιρο και απο την αλλη ανυπομονω τοσο πολυ ν κανω ενα δικο μου παιδακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lizaki49 είπε:

Είμαι 32, για περίπου 7 μήνες παλεύαμε, όχι ιδιαίτερα συστηματικά, κυρίως τους τελευταίους 3 μήνες. Αλλά παλεύαμε. Γνωστή μου έμεινε έγκυος με την πρώτη, χωρίς καν να κάνει προσπάθεια, επειδή καταλάθος ξέφυγε λίγο σπέρμα. Όταν το είχα μάθει είχα στεναχωρεί τόσο πολύ που λέω προσπαθώ τόσο καιρό και τίποτα και εκείνη με ελάχιστη φορά και έμεινε έγκυος. Πίστευα έχουμε πρόβλημα...δεν είχα κάνει εξετάσεις. Έλεγα θα κάνω τον επόμενο μήνα και πριν πάω, τσουπ, έγινε! Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις! Απλώς θες παραπάνω χρόνο...Αυτό είναι όλο! Εφόσον οι εξετάσεις είναι καλές, τότε απλά είναι θέμα timing! Μην σε παίρνει από κάτω και συνέχισε τις προσπάθειες! Θα συμβεί!! Στο εύχομαι ειλικρινά και περιμένουμε να μας πεις ότι τα κατάφερες! Όσο χρόνο κι αν πάρει, θα γίνει! Αυτό να σκέφτεσαι! 

Κοριτσι μου πως το διαχειριστηκες αυτο? Γενικα πως διαχειριζοσουν τ αγχος...σκεφτομαθ να παω ακομα και σε ψυχολογο μηοως με βοηθησει!! Δν ξερω τι ν πω αληθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kate1992 είπε:

Κοριτσι μου εσυ τ εχεια καταφερει?? Φευγει αραγε αυτο το αγχος? Εθπα πως τελος τ μηνα θ παω γ γεβικο γυβαικολογικο τσεκ απ παλι και θ κλεισω και σαλπιγγογραφια μετα! Κ θ κλεισω κ τ συζυγου ν παει γ σπερμοδιαγραμμα....υπαρχουν στ7φνες π λεω δν μπορω αλλο ν κοιμαμαι και ξ ξυοναω μ ρη σκεψη αυτη,πρεπεθ ν ηρεμησω και ν τ βγακω απο το μυακο μου. .αλλα οταν ερχονται οι μερες ι γονιμες ειναι δυσκολο ν μην τ εχεια στο μυαλο σου!!εχω δοκιμασει τεστ ωορρηξιας...οποτε ποναω τη βρισκω κανονικα...τους μηνες που δν ποναω στην ωορρηξια δν μπορω ν την εντοπισω οποτε μ μπαινεθ στο μυαλο και το ενδεχομενο μηοως δν κανω καθε μηνα ωορρηξια 

Πφφφφ δν ξερω

Εγώ τα κατάφερα μετά από 1,5 χρόνο έκανα την θεραπεία με τον χάπι για την προλακτινη τώρα είναι στον μήνα μου περιμένω να γεννήσω 

Θα ειμαι ειλικρινής όχι το άγχος δεν θα σου φύγει και εγώ με άγχος και στρες και νεύρα έμεινα εγκυος με ψυχολογία τέτοια δηλαδή όχι και την καλύτερη.. και εννοείται το άγχος συνεχίστηκε σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και τώρα που περιμένω σε 2-3 βδομαδες να γεννήσω.. 

Κοιτά εγώ είχα προλακτινη ανεβασμένη 32 και μετά ξανά έκανα από 2 μήνες πήγε 70 η προλακτινη εμποδιζει να κανείς ωορρηξία όποτε πριν παρω το χάπι εγώ δεν έκανα κάθε μήνα αν και τα τεστ ωορρηξιας έβγαιναν θετικά αλλά τα ωάρια που είχα δεν ήταν γόνιμα κάπως έτσι το κατάλαβα και εγώ 

Εγω σαλμπιγκογραφια δεν είχα κάνει γιατί δεν προλαβα να πάω..να πας να τα δεις σιγά σιγά να ξέρεις που βρίσκεστε εμένα μου έκανε καλό στην ψυχολογία μου όταν ξεκίνησα να το ψάχνω γιατί έλεγα τουλάχιστον δεν μένω άπραγη προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο σου προτείνω να πας 

εμενα αυτήν ήταν εμπειρία μου με λίγα λόγια.. δεν είναι εύκολο το ταξίδι αυτό για καποιες απο εμάς αλλά να ξέρεις γινόμαστε πιο δυνατές 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι 29 ετων ο αντρας μου 34! Προσπαθουμε εδω κ 1 χρονο ομως θ λεγα πιο συστηματικα απο το πασχα και μετα! Ακομη δν εχει ερθει το θετικο αποτελεσμα....καθε μηνα εδω κ 1 χρονο μαζι με τη περιοδο ερχεται τ αγχ7ς η απογοητευση κ η στεναχωρια....εχω κανει εξετασεις ορμονικες αιματολογικες γυναικολογικες ολες καλες!εχω φτιαξει τις βιταμινες μου b12 d3 γιατι ηταν χαμηλες πιρνω τ4 γ ανεβασμενη tsh και σαλοσπιρ απο αιματολογο προληπτικα λογω θρομβοφιλιας της αδερφης μου! Η αμη μου στο 2! Οι εξετασεις τ συζυγου κ αυτες καλες με τις βιταμινες του κλπ! Οι μονες εξετασεις που εκρεμμουν ειναι η σαλπιγγογραφια και τ σπερμοδιαγραμμα

Τι γινεται ρε κοριτσια? Εσεις πως βιωνετε τ γεγονος οτι μαθαινετε για νεες εγκυμοσυνες στον περιγυρο σας και εσεις ακομα δν εχετε δει θετικο τεστ? Εμενα με επηρεαζει πολυ κοριτσια...προσφατα εμαθα γ μια φιλη που στους 3 μηνες εμεινε εγκυος και χωρις καμια εξεταση! Ολο ενα γιατι βασανιζει το μυαλο μου και μια ανυπομονησια βα δω κ γω θετικο τεστ! Πολυ αγχος κοριτσια...δν ξερω πως ν το διαχειριστω! Δβ ξερω πως γινεται κατι τ οποιο θελεις τοσο πολυ ν μην τ εχεις στο μυαλο σου και ν εισαι χαλαρη? Ολοι λενε βγαλτο απο το μυαλο σου και θ ρθει...μα πως???

Κορίτσι μου Καλησπερα!!! Αυτή την απορία για το που βρίσκεται αυτό το κουμπί του άγχους που δεν βρίσκουμε να πατήσουμε την έχω κ εγώ🤣  Είμαι κ εγώ στον χρόνο περίπου που δεν έχω δει αυτό το ‘+’ και κάθε μήνα για 1 εβδομάδα ζω μια παρωδία με τα ‘’συμπτωματα’’. Ο λόγος που γράφτηκα σήμερα σε αυτό το φόρουμ ειναι τ ότι κατάλαβα ότι το άγχος δεν πρόκειται να φύγει, όποτε καλύτερα να το εξωτερικεύεις και να συζητάς με άτομα που σε καταλαβαίνουν κ βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση, από το να το βιώνεις μόνη σου!! Ελπίζω σύντομα να δούμε αυτό το θετικό και να μιλάμε για αλλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγώ τα κατάφερα μετά από 1,5 χρόνο έκανα την θεραπεία με τον χάπι για την προλακτινη τώρα είναι στον μήνα μου περιμένω να γεννήσω 

Θα ειμαι ειλικρινής όχι το άγχος δεν θα σου φύγει και εγώ με άγχος και στρες και νεύρα έμεινα εγκυος με ψυχολογία τέτοια δηλαδή όχι και την καλύτερη.. και εννοείται το άγχος συνεχίστηκε σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και τώρα που περιμένω σε 2-3 βδομαδες να γεννήσω.. 

Κοιτά εγώ είχα προλακτινη ανεβασμένη 32 και μετά ξανά έκανα από 2 μήνες πήγε 70 η προλακτινη εμποδιζει να κανείς ωορρηξία όποτε πριν παρω το χάπι εγώ δεν έκανα κάθε μήνα αν και τα τεστ ωορρηξιας έβγαιναν θετικά αλλά τα ωάρια που είχα δεν ήταν γόνιμα κάπως έτσι το κατάλαβα και εγώ 

Εγω σαλμπιγκογραφια δεν είχα κάνει γιατί δεν προλαβα να πάω..να πας να τα δεις σιγά σιγά να ξέρεις που βρίσκεστε εμένα μου έκανε καλό στην ψυχολογία μου όταν ξεκίνησα να το ψάχνω γιατί έλεγα τουλάχιστον δεν μένω άπραγη προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο σου προτείνω να πας 

εμενα αυτήν ήταν εμπειρία μου με λίγα λόγια.. δεν είναι εύκολο το ταξίδι αυτό για καποιες απο εμάς αλλά να ξέρεις γινόμαστε πιο δυνατές 😊

Εχω παει σε ενδοκρινολογο...παιρνω τ4 γιατι ειχα ανεβασμενη tsh στο 3.46! Οι ορμονικες μου ηταν κομπλε,προλακτικη fsh lh οιστραδιολη κλπ κλπ! Δν ξερω γιατι αλλα νομιζω πως δν κανω καθε μηνα ωορρηξια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate1992 είπε:

Εχω παει σε ενδοκρινολογο...παιρνω τ4 γιατι ειχα ανεβασμενη tsh στο 3.46! Οι ορμονικες μου ηταν κομπλε,προλακτικη fsh lh οιστραδιολη κλπ κλπ! Δν ξερω γιατι αλλα νομιζω πως δν κανω καθε μηνα ωορρηξια!! 

Ίσως θα μπορούσες να πηγαίνεις στο γιατρό σου και να παρακολουθείς την ωορρηξία με τον υπέροχο ώστε όταν είναι να γίνει να στο πει ο γιατρός σου και να κανείς πιο στοχευμένα επαφες και να μάθεις αν κανείς και κάθε μήνα ωορρηξία με αυτόν τον τρόπο... εγώ δεν το έχω κάνει αυτό αλλά έχω διαβάσει κοπέλες που το παρακολουθούσαν έτσι και βοήθησε 

Εμένα ο θυρεοειδής ήταν 3,33 αλλά δεν μου έδωσε κάτι για αυτό αν και μου είχε πει ο γυναικολόγος ήθελε κάτω απο 2,5 αν θυμάμαι αλλά εμένα δεν ασχολήθηκε η Ενδοκρινολογος με αυτό καθόλου 

σου εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να έχεις στα χέρια σου το θετικό τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Εχω παει σε ενδοκρινολογο...παιρνω τ4 γιατι ειχα ανεβασμενη tsh στο 3.46! Οι ορμονικες μου ηταν κομπλε,προλακτικη fsh lh οιστραδιολη κλπ κλπ! Δν ξερω γιατι αλλα νομιζω πως δν κανω καθε μηνα ωορρηξια!! 

Θα συμφωνήσω σε όλα με τη. @Elk. Προσωπικά δε νομίζω να μην κάνεις ωορρηξία εφόσον έχεις καλές κ ορμόνες κ καλή ηλικία. Κάντε ένα κόπο να γίνει ένα σπερμοδιαγραμμα, δυστυχώς πια είναι πολύ κοινά τα θέματα σε άντρες. Αν βγει κ αυτό καλό τότε είναι θέμα χρόνου! Όσο για το άγχος κ γω δεν πιστεύω ότι παίζει ρολο... Εδώ γεννιούνται παιδιά σε πόλεμο! Αυτά είναι κουβέντες του αέρα. Τσεκαρε κ την ωορρηξία σου με υπέρηχο για να σου φύγει η ιδέα (αν κ σου είπα δεν περιμένω να έχεις κάποιο θέμα) κ θα δεις μετά θα μπουν όλα σε σειρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ίσως θα μπορούσες να πηγαίνεις στο γιατρό σου και να παρακολουθείς την ωορρηξία με τον υπέροχο ώστε όταν είναι να γίνει να στο πει ο γιατρός σου και να κανείς πιο στοχευμένα επαφες και να μάθεις αν κανείς και κάθε μήνα ωορρηξία με αυτόν τον τρόπο... εγώ δεν το έχω κάνει αυτό αλλά έχω διαβάσει κοπέλες που το παρακολουθούσαν έτσι και βοήθησε 

Εμένα ο θυρεοειδής ήταν 3,33 αλλά δεν μου έδωσε κάτι για αυτό αν και μου είχε πει ο γυναικολόγος ήθελε κάτω απο 2,5 αν θυμάμαι αλλά εμένα δεν ασχολήθηκε η Ενδοκρινολογος με αυτό καθόλου 

σου εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να έχεις στα χέρια σου το θετικό τεστ 

Ναι κ οι γυναικολογοι και οι ενδοκρινολογοι το θελουν κατω απο 2.5 την tsh!! Οχι ομως οτι ειναι απιθαξο καποια κοπελα ν μεινει και με μεγαλυτεργ tsh οπως εσυ πχ!!! 

Αυτο με τηβ παρακολουθηση πως θ τ κανω? Θ πηγαινω καθε μερα στις γονιμες μερες μου γ υπερηχο??? 

Φοβαμαι πως αν τ κανω αυτο κ βρουμε ωορρηξια τοτε θ ναι που θ παμε φουμ στο αγχος τη στογμη π θ ρθω σε επαφη με τον αντρα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Θα συμφωνήσω σε όλα με τη. @Elk. Προσωπικά δε νομίζω να μην κάνεις ωορρηξία εφόσον έχεις καλές κ ορμόνες κ καλή ηλικία. Κάντε ένα κόπο να γίνει ένα σπερμοδιαγραμμα, δυστυχώς πια είναι πολύ κοινά τα θέματα σε άντρες. Αν βγει κ αυτό καλό τότε είναι θέμα χρόνου! Όσο για το άγχος κ γω δεν πιστεύω ότι παίζει ρολο... Εδώ γεννιούνται παιδιά σε πόλεμο! Αυτά είναι κουβέντες του αέρα. Τσεκαρε κ την ωορρηξία σου με υπέρηχο για να σου φύγει η ιδέα (αν κ σου είπα δεν περιμένω να έχεις κάποιο θέμα) κ θα δεις μετά θα μπουν όλα σε σειρά!

Και γω υπαρχουβ στ7γμες που τ σκεφτομαι αυτα που λρς....παιδια πιανονται απο βιασμο σε περιοδο πολεμου κλπ κλπ δν γινεται να παιζει τοσο ρολο τ αγχος!!! Τι ν πω

Οσον αφορα γ την ωορρηξια δν ποναω καθε μηνα....τους μηνες που ποναω βρισκω την ω7ρρηξια και με το τεστ! Τους μηνες που δν ποναω δν μπορω ν την βρω ..δν ξερω γιατι! Επισης ποναω παντα απο δεξια,δβ ξερω αν παιζει και αυτο ρολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ναι κ οι γυναικολογοι και οι ενδοκρινολογοι το θελουν κατω απο 2.5 την tsh!! Οχι ομως οτι ειναι απιθαξο καποια κοπελα ν μεινει και με μεγαλυτεργ tsh οπως εσυ πχ!!! 

Αυτο με τηβ παρακολουθηση πως θ τ κανω? Θ πηγαινω καθε μερα στις γονιμες μερες μου γ υπερηχο??? 

Φοβαμαι πως αν τ κανω αυτο κ βρουμε ωορρηξια τοτε θ ναι που θ παμε φουμ στο αγχος τη στογμη π θ ρθω σε επαφη με τον αντρα μου!!

Λεπτομέρειες δυστηχως δεν γνωριζω για την διαδικασία παρακολουθήσεις ωορρηξιας με τον γιατρό γιατί δεν το έχω κάνει.. θα μπορούσες όταν πας καποια στιγμή να τον ρωτήσεις και να σου πει εκεινος πως γίνεται αυτήν η διαδικασία 

ναι θα έχεις πιο πολύ άγχος εκείνη την ώρα στην επαφή σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις επαφή με πρόγραμμα αλλα πιστεύω ότι θα βοηθήσει 

Εγώ στην ωορρηξία είχα αρκετά υγρά πόνο όχι πάντα αλλα έκανα αργά ωορρηξία δηλαδή 18-19-20 μέρα του κύκλου 

έχεις δοκιμάσει να πάρεις καμία βιταμίνη που βοηθανε στην ωορρηξία ; Δεν κάνουν και θαύματα οι βιταμίνες αλλα λιγο βοηθανε  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κοριτσι μου πως το διαχειριστηκες αυτο? Γενικα πως διαχειριζοσουν τ αγχος...σκεφτομαθ να παω ακομα και σε ψυχολογο μηοως με βοηθησει!! Δν ξερω τι ν πω αληθεια

Είχα πολύ άγχος και στεναχώρια...Μιλούσα με φίλη μου και της τα έλεγα...Όλοι μου έλεγαν κάνε υπομονή, θα έρθει, το άγχος παίζει ρόλο...Και επειδή από τη φύση μου είμαι αγχωτικό άτομο, δεν μπορούσα να κάνω και πολλά...Κάθε μήνα ήλπιζα και κάθε μήνα ερχόταν η περίοδος και έκλαιγα..Έλεγα δεν θα τα καταφέρω, γιατί να πρέπει να προσπαθώ τοσο πολύ για κάτι που θέλω..Κάθε φορά που είχα καθυστέρηση έκανα τεστ και έβγαιναν αρνητικά. Είχα πάρει και τεστ ωορρηξίας, αλλά δεν τα χρηισμοποιησα ιδιαίτερα. Και τελικά τον μήνα που όντως είχα μείνει έγκυος, έλεγα δεν κανω τεστ γιατί θα απογοητευτω πάλι. Και μετά δεν μπορούσα να το συνειδητοποιησω ότι συνέβη! Καταλαβαίνω πως νιώθεις....Αλλά σου είπα, αν οι εξετάσεις είναι κομπλέ, είναι απλά θέμα σωστού timing! Ο γυναικολόγος μου είχε πει να προσπαθώ την 10η, 12η και 14η μερα μετά την περίοδο...και αυτό επιδίωξα...ε κάποια στιγμή πέτυχε! Σκέψου ότι γνωρίζω περίπτωση που κοπέλα έκανε ένα παιδί και μετά προσπαθούσε για 1 χρόνο για δεύτερο και δεν έμενε έγκυος...της είχε πει ο γιατρός δεν υπάρχει πρόβλημα, εφόσον έχεις ήδη κάνει παιδί, άρα είναι θέμα να πέσεις στην στιγμή! Δεν θα σου πω να μην αγχώνεσαι και να το πάρεις χαλαρά, γιατί ξέρω δεν είναι εύκολο...απλά να σκέφτεσαι αυτό, ότι θες λίγο παραπάνω χρονο και υπομονή και μετά θα αποζημιωθείς στο μέγιστο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...