Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νερό και ούρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα αγοράκι λίγο παραπάνω από 6μιση μηνών.

Θήλασα μέχρι τους 5μιση που μπήκαμε και στις στέρεες τροφές.

Με τις τροφές πρέπει να εισάγουμε και νερό εκεί ήρθαν τα δύσκολα.Ενω τρώμε τα πάντα, έχουμε τεράστια άρνηση να πιούμε νερό.Εχω δοκιμάσει με κουταλάκι,με μπιμπερο,με ποτηράκι εκμάθησης,με ποτηράκι με καλαμάκι.

Επίσης ζεστό, χλιαρό, δροσερό.

Τίποτα.Επισης το πρωί που ξυπνάει πίνει 60ml & μετά άλλα 60 με το ζόρι (παιχνίδι).

Λες και μετά από 9 ώρες νηστικός δεν πεινάει (ενώ όλη την υπόλοιπη μέρα με τις τροφές που τρώει και σε μικρότερα χρονικά διαστήματα μια χαρά).

Το γάλα το βραδινό που το πίνει κοιμισμένος στις 12(κι αυτό γτ κατά τις 7-8 τρώει την κρέμα του και μετά κοιμάται για βράδυ) μια χαρά (αρκεί να μην ξυπνήσει😝γτ δεν θα το θέλει).

Όλα αυτά μαζί με το ότι το μωρό με την διακοπή θηλασμού ουρεί ελάχιστα (βασικά τις αλλάζω γτ κάνει κακά ή γτ την φορά πολλές ώρες).

Το μωρό είναι ευδιάθετο και ο γιατρός που το είδε μας είπε μια χαρά.

Όμως δεν μας ρώτησε για παράδειγμα πόσες πάνες βρέχει?Κάτι?Τον είδε...δεν είναι άρρωστος...προσπάθησε να του δίνεις νερό! Αυτά!

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Θα ήθελα κάποια απάντηση από κάποια μανούλα που να της έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή να ξέρει κάτι.

Γτ αγχώνομαι λίγο.

Λογικά θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η AV FK είπε:

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα αγοράκι λίγο παραπάνω από 6μιση μηνών.

Θήλασα μέχρι τους 5μιση που μπήκαμε και στις στέρεες τροφές.

Με τις τροφές πρέπει να εισάγουμε και νερό εκεί ήρθαν τα δύσκολα.Ενω τρώμε τα πάντα, έχουμε τεράστια άρνηση να πιούμε νερό.Εχω δοκιμάσει με κουταλάκι,με μπιμπερο,με ποτηράκι εκμάθησης,με ποτηράκι με καλαμάκι.

Επίσης ζεστό, χλιαρό, δροσερό.

Τίποτα.Επισης το πρωί που ξυπνάει πίνει 60ml & μετά άλλα 60 με το ζόρι (παιχνίδι).

Λες και μετά από 9 ώρες νηστικός δεν πεινάει (ενώ όλη την υπόλοιπη μέρα με τις τροφές που τρώει και σε μικρότερα χρονικά διαστήματα μια χαρά).

Το γάλα το βραδινό που το πίνει κοιμισμένος στις 12(κι αυτό γτ κατά τις 7-8 τρώει την κρέμα του και μετά κοιμάται για βράδυ) μια χαρά (αρκεί να μην ξυπνήσει😝γτ δεν θα το θέλει).

Όλα αυτά μαζί με το ότι το μωρό με την διακοπή θηλασμού ουρεί ελάχιστα (βασικά τις αλλάζω γτ κάνει κακά ή γτ την φορά πολλές ώρες).

Το μωρό είναι ευδιάθετο και ο γιατρός που το είδε μας είπε μια χαρά.

Όμως δεν μας ρώτησε για παράδειγμα πόσες πάνες βρέχει?Κάτι?Τον είδε...δεν είναι άρρωστος...προσπάθησε να του δίνεις νερό! Αυτά!

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Θα ήθελα κάποια απάντηση από κάποια μανούλα που να της έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή να ξέρει κάτι.

Γτ αγχώνομαι λίγο.

Λογικά θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο.

 

Δεν πίνει νερό, γιατί το φαίνεται άνοστο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσης μην ανησυχείς, γιατί νερό περιέχεται σε όλες του τις τροφές + στο γάλα. Δηλ. στη φρουτόκρεμα και στη χορτοκρεατόσουπα για να τα αλέσεις, βάζεις και νεράκι ή χυμό πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα. Τα λαχανικά και τα φρούτα επίσης περιέχουν πολύ νερό. Μη σκέφτεσαι ότι πρέπει να πιει νερό, θα το πιει αν το θέλει και αν το έχει ανάγκη. Μην ανησυχείς. Εφόσον δε βλέπεις σημάδια αφυδάτωσης (π.χ. ξερά χείλη) δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μωρό σου ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι χρειάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν πίνει νερό, γιατί το φαίνεται άνοστο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσης μην ανησυχείς, γιατί νερό περιέχεται σε όλες του τις τροφές + στο γάλα. Δηλ. στη φρουτόκρεμα και στη χορτοκρεατόσουπα για να τα αλέσεις, βάζεις και νεράκι ή χυμό πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα. Τα λαχανικά και τα φρούτα επίσης περιέχουν πολύ νερό. Μη σκέφτεσαι ότι πρέπει να πιει νερό, θα το πιει αν το θέλει και αν το έχει ανάγκη. Μην ανησυχείς. Εφόσον δε βλέπεις σημάδια αφυδάτωσης (π.χ. ξερά χείλη) δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μωρό σου ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι χρειάζεται. 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ με την απάντηση!

Όχι ευτυχώς... σημάδια αφυδάτωσης δεν έχω δεί!

Και για να είμαι ειλικρινής δεν θα με είχε προβληματίσει τόσο γτ έχεις δίκιο για τα υγρά σε όλες τις τροφές.Όμως σε συνδυασμό που δεν ουρεί πολύ (εως και 12 ώρες χωρίς καθόλου τσισα)...με τρομάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η AV FK είπε:

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα αγοράκι λίγο παραπάνω από 6μιση μηνών.

Θήλασα μέχρι τους 5μιση που μπήκαμε και στις στέρεες τροφές.

Με τις τροφές πρέπει να εισάγουμε και νερό εκεί ήρθαν τα δύσκολα.Ενω τρώμε τα πάντα, έχουμε τεράστια άρνηση να πιούμε νερό.Εχω δοκιμάσει με κουταλάκι,με μπιμπερο,με ποτηράκι εκμάθησης,με ποτηράκι με καλαμάκι.

Επίσης ζεστό, χλιαρό, δροσερό.

Τίποτα.Επισης το πρωί που ξυπνάει πίνει 60ml & μετά άλλα 60 με το ζόρι (παιχνίδι).

Λες και μετά από 9 ώρες νηστικός δεν πεινάει (ενώ όλη την υπόλοιπη μέρα με τις τροφές που τρώει και σε μικρότερα χρονικά διαστήματα μια χαρά).

Το γάλα το βραδινό που το πίνει κοιμισμένος στις 12(κι αυτό γτ κατά τις 7-8 τρώει την κρέμα του και μετά κοιμάται για βράδυ) μια χαρά (αρκεί να μην ξυπνήσει😝γτ δεν θα το θέλει).

Όλα αυτά μαζί με το ότι το μωρό με την διακοπή θηλασμού ουρεί ελάχιστα (βασικά τις αλλάζω γτ κάνει κακά ή γτ την φορά πολλές ώρες).

Το μωρό είναι ευδιάθετο και ο γιατρός που το είδε μας είπε μια χαρά.

Όμως δεν μας ρώτησε για παράδειγμα πόσες πάνες βρέχει?Κάτι?Τον είδε...δεν είναι άρρωστος...προσπάθησε να του δίνεις νερό! Αυτά!

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Θα ήθελα κάποια απάντηση από κάποια μανούλα που να της έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή να ξέρει κάτι.

Γτ αγχώνομαι λίγο.

Λογικά θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον παιδίατρο.

 

Όπως σου έγραψε παραπάνω κ η @troiaτο μωρο παίρνει υγρά μέσω των τροφών κ του γάλακτος. Επίσης τώρα όσο ζεσταίνει ο καιρός κάνουν όλο κ λιγότερα ουρά γιατί κρατάνε περισσότερα υγρά! Όσο για το γάλα φοβάμαι ότι απλά δεν του αρέσει η γεύση. Τά παιδιά που θηλάζουν είναι πολύ συχνό να μην δέχονται τη φόρμουλα. Η δική μου το έφτυνε ακόμα κ κοιμισμένη κ έτσι συνέχισα το θηλασμό! Όσο για το νερό έτσι κάνουν στην αρχή δεν το θέλουν όμως μόλις καταλάβει πως ξεδιψάει θα κατεβάζει ξαφνικά ποτήρια ολόκληρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2022 at 10:49 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Όπως σου έγραψε παραπάνω κ η @troiaτο μωρο παίρνει υγρά μέσω των τροφών κ του γάλακτος. Επίσης τώρα όσο ζεσταίνει ο καιρός κάνουν όλο κ λιγότερα ουρά γιατί κρατάνε περισσότερα υγρά! Όσο για το γάλα φοβάμαι ότι απλά δεν του αρέσει η γεύση. Τά παιδιά που θηλάζουν είναι πολύ συχνό να μην δέχονται τη φόρμουλα. Η δική μου το έφτυνε ακόμα κ κοιμισμένη κ έτσι συνέχισα το θηλασμό! Όσο για το νερό έτσι κάνουν στην αρχή δεν το θέλουν όμως μόλις καταλάβει πως ξεδιψάει θα κατεβάζει ξαφνικά ποτήρια ολόκληρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άργησα να απαντήσω γτ μας βρήκε και μια ίωση μέσα σε όλα!

Το γάλα το πίνει εδώ και μήνες (έκανα μικτή διατροφή θηλασμού και μπιμπερο).Μια χαρά το έπινε...πιο εύκολα απ'ότι από εμένα.

Το θέμα είναι ότι με το που μπήκαμε στις στέρεες τροφές,δεν συμπαθεί τα υγρά.

Τις κρέμες τις θέλει πηχτες (αν ας πούμε με την ώρα αραίωσει η βρώμη μετά δεν την θέλει, επίσης η φρουτοκρεμα που είναι το πιο αραιό την τρώει αλλά την συμπαθεί λιγότερο από το αλλά 2 γεύματα που είναι πιο πηχτά).

Εννοείται ότι και με τα αντιπυρετικά τώρα που περνάμε γινόταν μάχη....κι αυτά υγρά είναι!

Έχω απελπιστει.Οσο πάει χειροτερεύει...και το νερό που έριχνα ελάχιστη σκόνη μέσα για να πιεί λίγα ,ml τώρα δεν το πολυθελει κι αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...