Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαφωνίες με το όνομα- βοήθεια


Erida

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το όνομα που θα δώσουμε στη μικρή μας. 

Ο άντρας μου δυστυχώς επιμένει (επηρεασμένος από τη μητέρα του) να δώσουμε στο μωρό διπλό όνομα Γεωργία- Ειρήνη από τους γονείς του. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ούτε το διπλό όνομα, ούτε το Γεωργία σκέτο, επίσης το Ειρήνη είναι και δικό μου όνομα και μου φαίνεται τελείως χαζό να έχω ίδιο όνομα με το παιδί. Γενικά δεν είμαι καθόλου της παράδοσης, μην με κραξετε, ήθελα κάποιο άσχετο και πιο σπάνιο όνομα για το παιδί πχ Ίριδα, Νεφέλη, Χλόη κλπ

Δυστυχώς όσο και να έχω κοιτάξει ούτε κάποιο ωραίο συνδυασμό των δύο ονομάτων έχω βρει και όλα τα υποκοριστικά του Γεωργία είναι χάλια (συγγνώμη αν προσβάλλω καμία, απλά δεν μου αρέσουν καθόλου).

Τι να κάνω; Κοντεύω να γεννήσω και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά γιατί κάθε φορά τσακωνόμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Erida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το όνομα που θα δώσουμε στη μικρή μας. 

Ο άντρας μου δυστυχώς επιμένει (επηρεασμένος από τη μητέρα του) να δώσουμε στο μωρό διπλό όνομα Γεωργία- Ειρήνη από τους γονείς του. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ούτε το διπλό όνομα, ούτε το Γεωργία σκέτο, επίσης το Ειρήνη είναι και δικό μου όνομα και μου φαίνεται τελείως χαζό να έχω ίδιο όνομα με το παιδί. Γενικά δεν είμαι καθόλου της παράδοσης, μην με κραξετε, ήθελα κάποιο άσχετο και πιο σπάνιο όνομα για το παιδί πχ Ίριδα, Νεφέλη, Χλόη κλπ

Δυστυχώς όσο και να έχω κοιτάξει ούτε κάποιο ωραίο συνδυασμό των δύο ονομάτων έχω βρει και όλα τα υποκοριστικά του Γεωργία είναι χάλια (συγγνώμη αν προσβάλλω καμία, απλά δεν μου αρέσουν καθόλου).

Τι να κάνω; Κοντεύω να γεννήσω και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά γιατί κάθε φορά τσακωνόμαστε. 

Επειδή και εμένα η πεθερούλα μου, παρόλο που είναι στον κόσμο της και δε βοηθάει πουθενά, εξέφρασε ότι θέλει το πλήρες όνομά της στη μικρή δηλαδή Μαρία Αννα, εγώ πάλι λέω Μαρία Ανθούλα που είναι της μαμάς μου και εμένα με λένε Μαρία και έχουμε τσακωθεί κάνα δυο φορές, πες του να μη σε συγχύζει γιατί το μωρό εσύ το κουβαλάς ούτε αυτός ούτε η μάνα του.

Σε δεύτερο επίπεδο βρείτε κάτι που να ικανοποιεί εσάς. Ένα τρίτο άσχετο όνομα δε θα ήταν κακό. Βγάλτε το πχ. Χλόη και για να του κάνεις το χατίρι κόλλα και το Ειρήνη δίπλα απλά εσύ θα τη φωνάζεις Χλόη. 

Οι πεθερές επειδή έχουν μάθει να τα σέρνουν από τη μύτη τα αγόρια τους χωνονται παντού. Μην της δίνεις καμία απολύτως ουσιαστική σημασία. Ο απογαλακτισμος στους άντρες στην Ελλάδα ειδικά γίνεται σπάνια, ενδεχομένως και ποτέ. Όσον αφορά τον δικό σου πες εγώ το κουβαλάω, εγώ θα κοίλο πονέσω να το γεννήσω, εγώ θα σκάσω να μεγαλώσει, η γλυκιά σου η μανούλα θα είναι η γιαγιά, βόλτες θα το βγάζει. Οπότε το όνομα θα το αποφασίσουμε εμείς ως γονείς. 

Έχω φίλη που τα πήρε έγραψε παντού σε μπαλόνια, μπομπονιέρες το Γεωργία της πεθεράς και όταν έφτασε η ώρα είχε συνεννοηθεί με την νονά και το είπαν Νεφέλη, άσχετο με το σόι. Σοκ έπαθε η πεθερά αλλά το χωνεψε, πήρε και το μήνυμα να κάτσει στα αυγά της. Εγώ ως τώρα δε μιλούσα αλλά έχω κάνει κάνα δυο ξεσπάσματα στον σύζυγο και ψιλό φοβάται να μου μιλάει για τη μάνα του, επιφυλασσομαι να της τα χώσω αφού γεννήσω και της ίδιας να ισιώσει. Αντε γιατί την ευγένεια την μεταφράζουν αδυναμία και επεκτεινονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2022 at 9:59 ΜΜ, ο/η Erida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το όνομα που θα δώσουμε στη μικρή μας. 

Ο άντρας μου δυστυχώς επιμένει (επηρεασμένος από τη μητέρα του) να δώσουμε στο μωρό διπλό όνομα Γεωργία- Ειρήνη από τους γονείς του. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ούτε το διπλό όνομα, ούτε το Γεωργία σκέτο, επίσης το Ειρήνη είναι και δικό μου όνομα και μου φαίνεται τελείως χαζό να έχω ίδιο όνομα με το παιδί. Γενικά δεν είμαι καθόλου της παράδοσης, μην με κραξετε, ήθελα κάποιο άσχετο και πιο σπάνιο όνομα για το παιδί πχ Ίριδα, Νεφέλη, Χλόη κλπ

Δυστυχώς όσο και να έχω κοιτάξει ούτε κάποιο ωραίο συνδυασμό των δύο ονομάτων έχω βρει και όλα τα υποκοριστικά του Γεωργία είναι χάλια (συγγνώμη αν προσβάλλω καμία, απλά δεν μου αρέσουν καθόλου).

Τι να κάνω; Κοντεύω να γεννήσω και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά γιατί κάθε φορά τσακωνόμαστε. 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!καταρχάς με το καλό το νινάκι σου !!!να πάνε όλα κατ ευχήν.

προσωπικα θα σου να μην πικραίνεσαι κ μη φθείρετε τη σχέση σας για τέτοια πράγματα και γενικώς και ειδικώς λόγω της εγκυμοσύνης... πρέπει να είμαστε χαλαρές για να είναι καλά κ τα μωράκια που κουβαλάμε. συμφωνώ και εγω΄μαζί σου για το διπλό όνομα και για να έχει το παιδάκι ίδιο όνομα μαζί σου.

εγώ θα πρότεινα να επιλέγατε ένα ακυρο όνομα,όσο κ αν δεν είμαι υπέρ...

είμαι πολύ της παράδοσης αλλά επειδή μα΄λλον με τον σύζυγο δε θα τα βρουμε ούτε εμείς στο θέμα όνομα θα επιλέξουμε κάτι ουδετερο που να αρέσει κι στους 2 ..

βέβαια εμένα δεν έχει αναφέρει κάτι ούτε μαμά ούτε πεθερά σχετικά με το να βγουν τα ονόματά της..απλώς στον άντρα μου δν αρέσει το όνομα της μαμάς μου..η αλήεθια είναι ότι η πεθερά μου έχει πολύ ωραίο όνομα αλλά με τίποτα δε θα τη βγάλω..δε βοηθάει σε τίποτα και είναι πολύ ψυχρή γυναίκα, δεν έχει μάθει δυστυχώς να δίνει αγάπη ..οπότε απαπα!!φυσικα και τα εχω πει στον άντρα μου κι δε  τα αρνηθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Erida Εμείς είμαστε από αυτούς που έβγαλαν άσχετο! Η πεθερά μου είναι εξαιρετική γυναίκα, με βοηθάει οπότε χρειαστώ, λατρεύει το παιδί κ ποτέ δε χώθηκε πουθενά. Μεγάλωσε τα παιδιά της να είναι ανεξάρτητα κ δεν ενοχλεί ποτέ. Το λέω αυτό για να μην νομίζετε ότι η επιλογή ονόματος είναι κάποιου είδους τιμωρία. Πολύ απλά θέλαμε ένα όνομα που να ταιριάζει στο παιδί, να είναι ξεχωριστό κ να μας αρέσει. Αυτό να κάνετε... Αυτά με τις παραδόσεις εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν. Η αγάπη κ ο σεβασμός δε φαίνονται από τέτοια. Διαλέξτε ένα ωραίο όνομα που να αρέσει στο παιδάκι αύριο μεθαύριο όταν το λέει κ τέλος!, εμένα με λένε Μαρία Κ έχω βαρεθεί να είμαι εγώ κ άλλες 10 παντού! Αυτό ήταν κ το βασικό μου κριτήριο να είναι το όνομα κάπως ξεχωριστό ❤️ (τη μαμά μου δεν την έβγαλα γιατί επίσης είχε κοινό όνομα, έχουμε ένα σωρό στην οικογένεια μας, κ ούτε εκείνη ενδιαφέρθηκε για τέτοια.) 

 Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα να σου πω την αλήθεια έπαψα να το συζητάω με τον σύζυγο. Θα γεννηθεί τον Αύγουστο η μπέμπα και κατά 99% θα την βαφτίσω του χρόνου το καλοκαίρι. Άσε να δούμε και τι στάση θα κρατήσει η πεθερά αυτόν τον χρόνο και θα κρίνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Erida Εμείς είμαστε από αυτούς που έβγαλαν άσχετο! Η πεθερά μου είναι εξαιρετική γυναίκα, με βοηθάει οπότε χρειαστώ, λατρεύει το παιδί κ ποτέ δε χώθηκε πουθενά. Μεγάλωσε τα παιδιά της να είναι ανεξάρτητα κ δεν ενοχλεί ποτέ. Το λέω αυτό για να μην νομίζετε ότι η επιλογή ονόματος είναι κάποιου είδους τιμωρία. Πολύ απλά θέλαμε ένα όνομα που να ταιριάζει στο παιδί, να είναι ξεχωριστό κ να μας αρέσει. Αυτό να κάνετε... Αυτά με τις παραδόσεις εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν. Η αγάπη κ ο σεβασμός δε φαίνονται από τέτοια. Διαλέξτε ένα ωραίο όνομα που να αρέσει στο παιδάκι αύριο μεθαύριο όταν το λέει κ τέλος!, εμένα με λένε Μαρία Κ έχω βαρεθεί να είμαι εγώ κ άλλες 10 παντού! Αυτό ήταν κ το βασικό μου κριτήριο να είναι το όνομα κάπως ξεχωριστό ❤️ (τη μαμά μου δεν την έβγαλα γιατί επίσης είχε κοινό όνομα, έχουμε ένα σωρό στην οικογένεια μας, κ ούτε εκείνη ενδιαφέρθηκε για τέτοια.) 

 Με το καλό! 

Κι εμάς κάπως έτσι. Με την πεθερά μου έχω τέλεια σχέση. Και με τη μαμά μου το ίδιο. Αλλά έχουν κοινά ονόματα. Εμένα οι γονείς μου ήδη δε μου έδωσαν κάποιας γιαγιάς το όνομα και ήταν απλά το όνομα μου τους άρεσε (Μυρτώ με λένε) ενώ ειδικά του πατέρα μου η μητέρα είχε θυμώσει πάρα πολύ και γκρίνιαζε. Ο άντρας μου έχει ένα από τα κλασικά συνηθισμένα αντρικά ονόματα και το βαριέται και ήθελε να μην είναι κάτι τέτοιο. Οπότε κι εμείς την κόρη μας έχουμε αποφασίσει από τους πρώτους μήνες πώς θα την πούμε και θέλαμε να είναι ένα ιδιαίτερο όνομα, το διαλέξαμε από την ηρωίδα ενός βιβλίου που διαβάζαμε μαζί πριν 10 χρόνια όταν τα πρωτοφτιαξαμε και οι γονείς μας δεν έχουν πει τίποτα εννοείται και ήδη φωνάζουν το μωρό από την κοιλιά μου με το όνομα που διαλέξαμε 💕

στις On 1/6/2022 at 9:59 ΜΜ, ο/η Erida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το όνομα που θα δώσουμε στη μικρή μας. 

Ο άντρας μου δυστυχώς επιμένει (επηρεασμένος από τη μητέρα του) να δώσουμε στο μωρό διπλό όνομα Γεωργία- Ειρήνη από τους γονείς του. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ούτε το διπλό όνομα, ούτε το Γεωργία σκέτο, επίσης το Ειρήνη είναι και δικό μου όνομα και μου φαίνεται τελείως χαζό να έχω ίδιο όνομα με το παιδί. Γενικά δεν είμαι καθόλου της παράδοσης, μην με κραξετε, ήθελα κάποιο άσχετο και πιο σπάνιο όνομα για το παιδί πχ Ίριδα, Νεφέλη, Χλόη κλπ

Δυστυχώς όσο και να έχω κοιτάξει ούτε κάποιο ωραίο συνδυασμό των δύο ονομάτων έχω βρει και όλα τα υποκοριστικά του Γεωργία είναι χάλια (συγγνώμη αν προσβάλλω καμία, απλά δεν μου αρέσουν καθόλου).

Τι να κάνω; Κοντεύω να γεννήσω και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά γιατί κάθε φορά τσακωνόμαστε. 

Το να επιμένουν να πεις το παιδί με το δικό σου όνομα μου φαίνεται πραγματικά υπερβολή.Το Γεωργία ούτε εμένα μου αρέσει, ίσως θα την έλεγα Τζωρτζινα αν έπρεπε με το ζόρι να πω αυτό. Το Γιώργος σε αντρικό αν και ακραία συνηθισμένο μου ακούγεται πιο καλά από το Γεωργία.  Επίσης δε φτάνουν οι παραδόσεις, θα δώσεις και τους δύο γονείς του; ούτε καν να διαλέξουν ένα; Άσε που με αυτή τη συμπεριφορά μετά αν κάνετε δεύτερο και είναι αγόρι παίζει να διεκδικούν να το πείτε κι αυτό Γιώργο. Για να έχει ολόκληρο το όνομα του παππού. Το έχω δει να συμβαίνει. Τα άσχετα ονόματα που αναφέρεις είναι πολύ ωραία και θα ενθάρρυνα κι εγώ να δώσετε ένα τέτοιο όνομα, να μην είναι από κανέναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 1/6/2022 at 9:59 ΜΜ, ο/η Erida είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το όνομα που θα δώσουμε στη μικρή μας. 

Ο άντρας μου δυστυχώς επιμένει (επηρεασμένος από τη μητέρα του) να δώσουμε στο μωρό διπλό όνομα Γεωργία- Ειρήνη από τους γονείς του. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ούτε το διπλό όνομα, ούτε το Γεωργία σκέτο, επίσης το Ειρήνη είναι και δικό μου όνομα και μου φαίνεται τελείως χαζό να έχω ίδιο όνομα με το παιδί. Γενικά δεν είμαι καθόλου της παράδοσης, μην με κραξετε, ήθελα κάποιο άσχετο και πιο σπάνιο όνομα για το παιδί πχ Ίριδα, Νεφέλη, Χλόη κλπ

Δυστυχώς όσο και να έχω κοιτάξει ούτε κάποιο ωραίο συνδυασμό των δύο ονομάτων έχω βρει και όλα τα υποκοριστικά του Γεωργία είναι χάλια (συγγνώμη αν προσβάλλω καμία, απλά δεν μου αρέσουν καθόλου).

Τι να κάνω; Κοντεύω να γεννήσω και δεν έχουμε καταλήξει πουθενά γιατί κάθε φορά τσακωνόμαστε. 

Μισό για να καταλάβω... Λες ότι ο άντρας σου θέλει να βγάλετε τη μικρή Γεωργία-Ειρήνη από τους γονείς του;; οπότε όπως καταλαβαίνω τον πατέρα του τον λένε Γιώργο και την μητέρα του Ειρήνη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nemesis τι σου συμβαίνει; Μίλησε μας για τη δική σου ιστορία, μη περιμένεις να απαντήσουν και στα υπόλοιπα ποστ, κάποια είναι πολύ παλιά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...