Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συσπάσεις ;ή άλλες ενοχλήσεις;; τα φώτα σας!!


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα...

ελπίζω να είστε όλες καλα.

διανύω την 24 βδομάδα (23+5) και νιώθω κάτι σαν να με διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα ξεκινώντας από κάτω-κάτω σαν σε ευθεία κάθετη γραμμή μέχρι εκεί που τελει΄΄ωνει το τριχωτό της περιοχής κι αρχίζει η κοιλια..κ σαν πίεση στην ουροδόχο κύστη...αυτό πολύ συχνά μεσα στη μέρα κ στην νύχτα.τις ένιωσε κ ο άντρας μου σκεφτε΄΄ιτε...νόμιζα πως ήταν από κινήσεις του  μωρού που πίεζαν χαμηλά εκεί αλλά..πήγα χθες γιατρό κ μου είπε ότι έχω συσπάσεις, ήταν καθησυχαστικός κ μου ειπε πως είναι φυσιολογικές..μου είχε ξαναπει πως απο τον 6ο μηνα μπορεί να νιωθω μιας που εχω χαμηλό πλακούντα τις συσπάσεις braxton hicks..να πω πως κι η β επιπέδου έιχε καλά αποτελέσματα..μου συνεστησε ξεκούραση.αλλά έχω  τρομάξει κ λογω πιθανοτήτων προωρότητας.είναι συσπάσεις ;; κ τόσο συχνές ;; ή είναι κάτι άλλο ;;

το έχει νιώσει καμία;; γνωρίζετε κάτι για το θέμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

κορίτσια καλησπέρα...

ελπίζω να είστε όλες καλα.

διανύω την 24 βδομάδα (23+5) και νιώθω κάτι σαν να με διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα ξεκινώντας από κάτω-κάτω σαν σε ευθεία κάθετη γραμμή μέχρι εκεί που τελει΄΄ωνει το τριχωτό της περιοχής κι αρχίζει η κοιλια..κ σαν πίεση στην ουροδόχο κύστη...αυτό πολύ συχνά μεσα στη μέρα κ στην νύχτα.τις ένιωσε κ ο άντρας μου σκεφτε΄΄ιτε...νόμιζα πως ήταν από κινήσεις του  μωρού που πίεζαν χαμηλά εκεί αλλά..πήγα χθες γιατρό κ μου είπε ότι έχω συσπάσεις, ήταν καθησυχαστικός κ μου ειπε πως είναι φυσιολογικές..μου είχε ξαναπει πως απο τον 6ο μηνα μπορεί να νιωθω μιας που εχω χαμηλό πλακούντα τις συσπάσεις braxton hicks..να πω πως κι η β επιπέδου έιχε καλά αποτελέσματα..μου συνεστησε ξεκούραση.αλλά έχω  τρομάξει κ λογω πιθανοτήτων προωρότητας.είναι συσπάσεις ;; κ τόσο συχνές ;; ή είναι κάτι άλλο ;;

το έχει νιώσει καμία;; γνωρίζετε κάτι για το θέμα;;

Ναι είναι συσπάσεις. Νιώθεις σαν να σε σφίγγει η κοιλιά σου εκείνη την ώρα; σαν να πετρωνει; και εεμενα ξεκίνησαν περίπου στην εβδομάδα που είσαι και μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι ανησυχιτικο. Εκείνη τη στιγμή όμως νιώθεις στιγμιαία δυσφορία. Η ξεκούραση νομίζω ότι θα σε βοηθήσει. Κάποιοι δίνουν και μαγνήσιο. Με το καλό το μωρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Ναι είναι συσπάσεις. Νιώθεις σαν να σε σφίγγει η κοιλιά σου εκείνη την ώρα; σαν να πετρωνει; και εεμενα ξεκίνησαν περίπου στην εβδομάδα που είσαι και μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι ανησυχιτικο. Εκείνη τη στιγμή όμως νιώθεις στιγμιαία δυσφορία. Η ξεκούραση νομίζω ότι θα σε βοηθήσει. Κάποιοι δίνουν και μαγνήσιο. Με το καλό το μωρό σου! 

σ ευχαριστω για την απάντηση!δεν νιώθω ότι σφίγγει ΄΄οσο ότι είναι σαν ηλεκτρισμός..δλδ ειναι πολυ  χαμηλό στην κυστη κοντά -όχι στην κοιλιά-..είναι ενοχλητικές, όπως είπες νιώθεις δυσφορία..κρατούν 2-3δευτερα.δεν πονούν..αλλά είναι παααρα πολλές μέσα στην ημέρα.εσένα σου σταμάτησαν μετά ;;σου είχε πει ο γιατ΄ρος για προωρότητα ;; προτείνεται κι ακινησία σε αυτή την περίπτωση;;μου έχει δ΄ώσει μαγνήσιο , μετα την β επιπέδου μου το διπλασίασε σε δόση...επίσης παίρνω κ μπουσκοπάν πλέον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτο με τον ηλεκτρισμο το ειχα μονιμα!!Απο την 30η(πανω κατω)και μετα ενιωθα να με περναει ρευμα!Ναι ειναι φυσιολογικοτατο θα σου πω κι εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομοιοπαθούσα εδώ....αν κ δεν νοιώθω ακριβώς αυτό που περιγράφεις, αλλά στιγμιαία σφιξήματα με πετρωματάκια στο κάτω μέρος της κοιλιάς κυρίως. Ναι οι συσπάσεις που νιώθουμε είναι φυσιολογικές. Όταν όμως αυξάνονται σε συχνότητα και σε διάρκεια θα πρέπει άμεσα να ενημερώνεται ο γιατρός καθώς μπορεί να κρούουν τον κίνδυνο προωρότητας. Ταυτόχρονα θα πρέπει οπωσδήποτε να εξετάζεται και ο τράχηλος, καθώς ενδέχεται να τον επηρεάζουν. Σε κάθε περίπτωση δε θέλει άγχος καθώς ακόμη και να αυξηθούν υπάρχει τρόπος να κατασταλλούν και να αποφευχθεί τυχον προωρότητα. Απλά θέλει να έχουμε τον νου μας, να ξεκουραζόμαστε και να μην αγχωνόμαστε. Καλή συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες τις τις απαντήσεις σας !!έχω καθησυχάστει είναι η αλήθεια !!εύχομαι ο τι καλύτερο στις ζωές σας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...