Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός μετά το έτος


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 40στις μανούλες. Έχω ένα 14μηνων κορίτσι και θηλάζουμε ακόμα. Τελευταία μου ζητά στήθος συνεχώς. Ούτε ως νεογέννητο δεν ζητούσε τόσο. Έχω σκεφτεί ότι ίσως φταίει ότι έχω πιάσει δουλειά και λείπω ώρες από το σπίτι, σε συνάρτηση με τα δόντια που βγάζει αλλά και πάλι. Δεν προλαβαίνει να ηρεμήσει το στήθος. Έχω φτάσει στο σημείο να σκεφτώ τον απόθηλασμο. Τι να κάνω μανούλες; 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2022 at 7:14 ΜΜ, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 40στις μανούλες. Έχω ένα 14μηνων κορίτσι και θηλάζουμε ακόμα. Τελευταία μου ζητά στήθος συνεχώς. Ούτε ως νεογέννητο δεν ζητούσε τόσο. Έχω σκεφτεί ότι ίσως φταίει ότι έχω πιάσει δουλειά και λείπω ώρες από το σπίτι, σε συνάρτηση με τα δόντια που βγάζει αλλά και πάλι. Δεν προλαβαίνει να ηρεμήσει το στήθος. Έχω φτάσει στο σημείο να σκεφτώ τον απόθηλασμο. Τι να κάνω μανούλες; 😢

Καλησπέρα! εχω και γω ενα κοριτσακι λίιγο μεγαλυτερο (κοντεύει 15μ) και θηλαζει ακομα. Εγω προσωπικά γυρω στους 11 μηνες παρατηρησα οτι μονη της μειωσε τους ημερησιους θηλασμους και καθοδηγουμενα της εκοψα το μεσημεριανο (αντεδρασε αλλα με πολλες αγκαλιες κλπ το συνηθισε μετα απο 3 4 μερες). Από τότε θηλαζει μονο βραδυ πριν τον υπνο και ξημερωματα και αν τυχει να ξυπνησει τη νυχτα (άλλοτε 1 ή καμια φορα άλλοτε και 3!). Προσωπικά όταν κάποιες φορες ζηταει σε ακυρη ωρα της αποσπαω την προσοχη κ ουσιαστικα αρνουμαι... καλως κακως αυτο κανω... γυρισα πλεον δουλεια και επειδη ειχε μαθει να μη θηλαζει μεσα στη μερα δεν εφερε καποια αλλαγη. Δοκιμασε κατα τη γνωμη μου να μειωσεις θηλασμους. Δλδ αν ερχεται μια ακυρη ωρα το απογευμα σηκω πριν σε τσακωσει κ βγειτε μια βολτα ή παιξτε. Να μαθει να θηλαζει πχ πρωι βραδυ (ή οποτε θες εσυ). Εγω σκοπευω να αποθηλασω μεσα στο καλοκαιρι και λεω απο ιουνιο να κοψω το βραδυνο κ βλεπουμε. Εχει τη φασαρια του ειναι η αληθεια αλλα αν το παρεις αποφαση θα δεις ειναι λιγες μερες ολος ο κοπος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...