Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έλλειψη προγεστερόνης


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Εχει περάσει αρκετός καιρός απο το τέλος της δικής μου άσχημης ιστορίας και ακόμα νιώθω τον ίδιο πόνο.

Πριν απο 1 χρόνο πολύ εύκολα καταφέραμε με τον σύζυγο να συλλάβουμε. Δυστυχώς στην 9η εβδομάδα παλινδρόμησε. Όταν μου το ανακοίνωσε ο γιατρός δεν το πίστεψα. Ζήτησα δεύτερη γνώμη και τότε έμαθα οτι χάσαμε το παιδάκι μας επειδή ο πρώτος γιατρός δεν μου έδωσε προγεστερόνη που έλειπε απο τις ωοθήκες.

Πέρασαν οι 3 μήνες και ήρθε η στιγμή να ξανα δοκιμάσουμε. Απο τότε έχω πρόβλημα με την περίοδο μου που έρχεται πολύ νωρίτερα. Επισκέφθηκα τον(2ο πλεον) γιατρό και μου είπε ξανα έλλειψη προγεστερόνης. Παίρνω κάθε μήνα για 7 ημέρες και είδα μικρή βελτίωση. Ρώτησα τον γιατρό αν ειναι λόγος υπογονιμότητας και μου είπε πως μπορώ να ξανα μείνω έγκυος.

Έχω άσχημη ψυχολογία. Ξαφνικά νιώθω οτι φταίει η ηλικία μου(36). Δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα λεγόμενα του γιατρού...

Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Αν σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με την περίοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα άκου την δική μου ιστορία  και εγώ είχα προσπαθήσει την πρώτη φορά με τον άντρα μου για μωρό πιάσαμε στον πρώτο μήνα στον πρώτο υπέροχο είδαμε τον σάκο μια χαρά μετά στον δεύτερο δεν ακούσαμε την καρδιά του μωρού μας είπαν να περιμένουμε πήγαμε άλλες τρείς φορές τίποτα έκανα και β χορική είχαν πέσει η μονάδες μας είπαν παλινδρόμηση και μου είπαν μετά από αυτό  να κάνω και εξέταση για προγεστερόνη που ήταν πάρα πολύ χαμηλή τελικά από αυτό έχασα το μωράκι μετά από 1 μήνα ξανά προσπάθησα και έπαιρνα και προγεστερόνη και έμεινα έγκυος και άλλα πήγαν καλά μέχρι 4 μηνών έπαιρνα 4 χάπια την ημέρα μετά τα σιγά σιγά τα σταμάτησα και μην έχεις άγχος και βοηθάει πουθενά ξέρω κοπέλες που είχαν άγχος και δεν μπορούσαν να κάνουν μωρό μόλις χαλάρωσαν έπιασαν και αφού και τώρα παίρνεις και προγεστερόνη χαλάρωσε και όλα καλά θα πάνε και όσο για την περίοδο που έρχεται νωρίτερα και εμένα είχε αλλάξει ο κύκλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/4/2022 at 4:42 ΠΜ, ο/η Ναταλία_12 είπε:

Καλημέρα σας,

Εχει περάσει αρκετός καιρός απο το τέλος της δικής μου άσχημης ιστορίας και ακόμα νιώθω τον ίδιο πόνο.

Πριν απο 1 χρόνο πολύ εύκολα καταφέραμε με τον σύζυγο να συλλάβουμε. Δυστυχώς στην 9η εβδομάδα παλινδρόμησε. Όταν μου το ανακοίνωσε ο γιατρός δεν το πίστεψα. Ζήτησα δεύτερη γνώμη και τότε έμαθα οτι χάσαμε το παιδάκι μας επειδή ο πρώτος γιατρός δεν μου έδωσε προγεστερόνη που έλειπε απο τις ωοθήκες.

Πέρασαν οι 3 μήνες και ήρθε η στιγμή να ξανα δοκιμάσουμε. Απο τότε έχω πρόβλημα με την περίοδο μου που έρχεται πολύ νωρίτερα. Επισκέφθηκα τον(2ο πλεον) γιατρό και μου είπε ξανα έλλειψη προγεστερόνης. Παίρνω κάθε μήνα για 7 ημέρες και είδα μικρή βελτίωση. Ρώτησα τον γιατρό αν ειναι λόγος υπογονιμότητας και μου είπε πως μπορώ να ξανα μείνω έγκυος.

Έχω άσχημη ψυχολογία. Ξαφνικά νιώθω οτι φταίει η ηλικία μου(36). Δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα λεγόμενα του γιατρού...

Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Αν σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με την περίοδο.

Καλημέρα! Δεν ξέρω πόσο νωρίς εννοείς, υποθέτω τσεκάρεις ωορρηξια κ από εκείνη τη μέρα έρχεται σε λιγότερο από 11 ημέρες. Αν έχεις ωχρινικη φάση έως 11 μέρες είσαι οκ. Ο γιατρός πως κατάλαβε ότι έφταιγε η προγεστερόνη; έκανε κάποιες εξετάσεις; 

Από εκεί κ πέρα αν ανησυχείς τόσο πολύ θα έλεγα να επισκεφτείς άλλο γιατρό ΟΜΩΣ να είναι ειδικός υπογονιμοτητας. Όχι δλδ ένας απλός γυναικολόγος. Αν ζεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη θα βρεις εδώ στο φόρουμ πάρα πολλές συστάσεις για γιατρούς. Εγώ έχω Αθήνα να σου προτείνω, ειδικό υπογονιμοτητας που κάνει κ εξωσωματική όμως δίνει πολύ χρόνο κ εναλλακτικες πριν προτείνει οτιδήποτε. Αυτό στο λέω από προσωπική πείρα. 

Πάντως δώσε κ λίγο χρόνο στον εαυτό σου, ο κανόνας λέει ότι αν έμεινες τόσο εύκολα την πρώτη φορά θα ξαναέρθει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις σας.

Xristina B μου έδωσες πολυ κουράγιο. Να σαι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2022 at 3:34 ΠΜ, ο/η Ναταλία_12 είπε:

Σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις σας.

Xristina B μου έδωσες πολυ κουράγιο. Να σαι καλά!!

Τώρα πότε περιμένεις περίοδο μακάρι να πάνε όλα καλά και να ακούσουμε ευχάριστα νέα κάνεις τεστ για της γόνιμες μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2022 at 10:03 ΜΜ, ο/η Xristina B είπε:

Τώρα πότε περιμένεις περίοδο μακάρι να πάνε όλα καλά και να ακούσουμε ευχάριστα νέα κάνεις τεστ για της γόνιμες 

Τεστ για τις γονιμες μερες δεν κανω. Η περίοδος ήρθε και πριν απο λίγες μέρες έφυγε. 

Σ ευχαριστώ Xristina B.

Μακάρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ναταλία_12 είπε:

Τεστ για τις γονιμες μερες δεν κανω. Η περίοδος ήρθε και πριν απο λίγες μέρες έφυγε. 

Σ ευχαριστώ Xristina B.

Μακάρι!!!

Κάνε και τεστ έχει ταινίες που είναι οικονομικές ψάξτε και δες είναι πολύ οικονομικές και άμα γίνουν και η δύο γραμμές κόκκινες έντονες τότε είσαι σε γόνιμες μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...