Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

 

 

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ τόσο για τις ευχές!
πριν καμία ώρα γύρισα! 
Πήγαν ολα πολύ καλά, είμαι πολύ ικανοποιημένη!
Καταρχην μας ενημέρωσαν οι εμβρυολογοι ότι από τα 2 έμβρυα της Δευτέρας μόνο το ένα προχώρησε και είναι 10 κύτταρα σήμερα και θα μπει κατάψυξη. Τελικά αποφάσισαν να ξεπαγώσουν τα άλλα 4 τα οποία μου είπαν ότι είναι grade 2 από 8 ως 12 κύτταρα το καθένα και ο γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος. 
Μετα με κατεβάσανε στο χειρουργείο να με ετοιμάσουν για τη μέθη και εκεί που ήμασταν μέσα στο χειρουργείο και ετοιμαζόταν η αναισθησιολόγος να ρίξει το φάρμακο, μου λέει ο γιατρός «μόνο μια πλύση θα σου κάνω» και σε 1 λεπτό μου ξαναλέει «πονάς τώρα, γιατί έχω κάνει πρόβα, αν δεν ενοχλείσαι να μην κάνουμε μέθη, σε άλλο 1 λεπτό θα τελειώσει» και τελικά ρε παιδιά όντως με την καθοδήγηση και από μια μαία που μου είπε κάπως να χαμηλώσω τη λεκάνη μου, έγινε η μεταφορά και είδα και τον καθετήρα στον υπέρηχο χωρίς μέθη, χωρίς τπτ. Ο γιατρός μου είπε πιο εύκολη μεταφορά δεν έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ταλαιπώρησαν την προηγούμενη φορά!
Γενικα ήταν πολύ συγκινητικά, στο μεταξύ ήταν στο χειρουργείο ο γιατρός και 3 ακόμα μαίες όλες πολύ υποστηρικτικές και μου μιλούσαν ήρεμα και γλυκά, δεν έχω λόγια. Λες και γένναγα ένα πράγμα. Αφού στο τέλος ένιωσα άσχημα που ειχαν όλοι κινητοποιηθεί για κάτι που είναι τόσο απλό αλλά πραγματικά η προηγούμενη μου μεταφορά ήταν δραματική εμπειρία και ευτυχώς έχω μάρτυρα τον άντρα μου που ήταν μέσα και κατάλαβε ποσο ποναγα. Το μόνο κρίμα είναι που σήμερα δεν ήταν μέσα και ο άντρας μου τελικά, ο οποιος περίμενε απ έξω και είχε φρικάρει ο κακομοίρης γιατί βγήκε μια μαία και του είπε ότι το κάναμε χωρίς μέθη και φοβόταν ότι έχω πονέσει πολύ και ότι θα βγω χάλια. 
Μετα έμεινα ένα τέταρτο στο κρεβάτι και γυρίσαμε. Έχω και τις φωτογραφίες και το ιστορικό της προσπάθειας. Το σπερμα είχε τις εξής παραμέτρους: όγκος 2, κινητικότητα 30%! Συγκέντρωση 30 εκατ/ml και φυσιολογικά μόλις 1%. 
Τώρα καναπές, λαπτοπ δουλειά πολύ χαλαρά, καφεδάκι και προς το παρόν καλή ψυχολογία. Όταν αρχίσω να μασάω τα κάγκελα απ την αγωνία θα σας ενημερώσω. 🤣 προς το παρόν το παίζω κουλ!

Μπραβο , τωρα μια τεραστια χοριακη🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Τα πονάκια είναι ένα καλό σιμαδι εύχομαι τα καλύτερα 

Μακάρι να είσαι καλά σε ευχαριστώ 🥰🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

 

 

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ τόσο για τις ευχές!
πριν καμία ώρα γύρισα! 
Πήγαν ολα πολύ καλά, είμαι πολύ ικανοποιημένη!
Καταρχην μας ενημέρωσαν οι εμβρυολογοι ότι από τα 2 έμβρυα της Δευτέρας μόνο το ένα προχώρησε και είναι 10 κύτταρα σήμερα και θα μπει κατάψυξη. Τελικά αποφάσισαν να ξεπαγώσουν τα άλλα 4 τα οποία μου είπαν ότι είναι grade 2 από 8 ως 12 κύτταρα το καθένα και ο γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος. 
Μετα με κατεβάσανε στο χειρουργείο να με ετοιμάσουν για τη μέθη και εκεί που ήμασταν μέσα στο χειρουργείο και ετοιμαζόταν η αναισθησιολόγος να ρίξει το φάρμακο, μου λέει ο γιατρός «μόνο μια πλύση θα σου κάνω» και σε 1 λεπτό μου ξαναλέει «πονάς τώρα, γιατί έχω κάνει πρόβα, αν δεν ενοχλείσαι να μην κάνουμε μέθη, σε άλλο 1 λεπτό θα τελειώσει» και τελικά ρε παιδιά όντως με την καθοδήγηση και από μια μαία που μου είπε κάπως να χαμηλώσω τη λεκάνη μου, έγινε η μεταφορά και είδα και τον καθετήρα στον υπέρηχο χωρίς μέθη, χωρίς τπτ. Ο γιατρός μου είπε πιο εύκολη μεταφορά δεν έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ταλαιπώρησαν την προηγούμενη φορά!
Γενικα ήταν πολύ συγκινητικά, στο μεταξύ ήταν στο χειρουργείο ο γιατρός και 3 ακόμα μαίες όλες πολύ υποστηρικτικές και μου μιλούσαν ήρεμα και γλυκά, δεν έχω λόγια. Λες και γένναγα ένα πράγμα. Αφού στο τέλος ένιωσα άσχημα που ειχαν όλοι κινητοποιηθεί για κάτι που είναι τόσο απλό αλλά πραγματικά η προηγούμενη μου μεταφορά ήταν δραματική εμπειρία και ευτυχώς έχω μάρτυρα τον άντρα μου που ήταν μέσα και κατάλαβε ποσο ποναγα. Το μόνο κρίμα είναι που σήμερα δεν ήταν μέσα και ο άντρας μου τελικά, ο οποιος περίμενε απ έξω και είχε φρικάρει ο κακομοίρης γιατί βγήκε μια μαία και του είπε ότι το κάναμε χωρίς μέθη και φοβόταν ότι έχω πονέσει πολύ και ότι θα βγω χάλια. 
Μετα έμεινα ένα τέταρτο στο κρεβάτι και γυρίσαμε. Έχω και τις φωτογραφίες και το ιστορικό της προσπάθειας. Το σπερμα είχε τις εξής παραμέτρους: όγκος 2, κινητικότητα 30%! Συγκέντρωση 30 εκατ/ml και φυσιολογικά μόλις 1%. 
Τώρα καναπές, λαπτοπ δουλειά πολύ χαλαρά, καφεδάκι και προς το παρόν καλή ψυχολογία. Όταν αρχίσω να μασάω τα κάγκελα απ την αγωνία θα σας ενημερώσω. 🤣 προς το παρόν το παίζω κουλ!

Κοριτσι μ γλυκο ολα θα πανε τελεια .. να σε ρωτησω κ γω μιας κ εχουμε το ιδιο γιατρο κ ερχεται ο μηνας που θα κανω κ γω την πρωτη μου ετ μαζι του (2η στο συνολο) .. ειναι ελαφροχερης ο γιατρος μας ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Αντε συντομα και στη δική σου εμβρυομεταφορα με επιτυχίες! Έχω σηκωθεί νωρίς απ την αγωνία και ετοιμάζομαι!

Τωρα το λουσιακια... φωλιάζουν στην κοιλίτσα σου:-)   :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου @Lucia79 γιατί να κάνεις μεθη; 🤔 υπάρχει κάποιο θεμα; στην εμβρυομεταφορα δεν έκανα ποτέ μέθη δεν νιώθεις τίποτα πέρα αππέραν πλύση που λέει πάει κατουρησα πάνω μου χαχαχχα όπως τρέχει μετά χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσι μου @Lucia79 γιατί να κάνεις μεθη; 🤔 υπάρχει κάποιο θεμα; στην εμβρυομεταφορα δεν έκανα ποτέ μέθη δεν νιώθεις τίποτα πέρα αππέραν πλύση που λέει πάει κατουρησα πάνω μου χαχαχχα όπως τρέχει μετά χαχαχαχ

Εγώ να πω την αλήθεια όταν διάβασα το μνμ της lucia  είπα κάτι λάθος έγινε στην δική μου ετ...ούτε πλύση ( δεν ξέρω και τι εννοείτε) , εγώ κατουριομουν , έκανε υπέρηχο η μαία , ο γιατρός έβαλε ένα λεπτό σωληνάκι , η εμβρυολογος έφερε το έμβρυο , το είδα στην οθόνη , κοίταξε η εμβρυολογος αν όντως έχει φύγει από το σωληνάκι , έκανα πιπι σε κάτι που μου έφεραν εκεί για να μην σηκωθω έμοιαζε με λεκανη.....έχω πολλές απορίες απ' τις δικές σας εμπειρίες!! Μέθη; Πλύση; Τελείως χαζή πρέπει να είμαι , τίποτα απ' αυτά δεν κατάλαβα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Εγώ να πω την αλήθεια όταν διάβασα το μνμ της lucia  είπα κάτι λάθος έγινε στην δική μου ετ...ούτε πλύση ( δεν ξέρω και τι εννοείτε) , εγώ κατουριομουν , έκανε υπέρηχο η μαία , ο γιατρός έβαλε ένα λεπτό σωληνάκι , η εμβρυολογος έφερε το έμβρυο , το είδα στην οθόνη , κοίταξε η εμβρυολογος αν όντως έχει φύγει από το σωληνάκι , έκανα πιπι σε κάτι που μου έφεραν εκεί για να μην σηκωθω έμοιαζε με λεκανη.....έχω πολλές απορίες απ' τις δικές σας εμπειρίες!! Μέθη; Πλύση; Τελείως χαζή πρέπει να είμαι , τίποτα απ' αυτά δεν κατάλαβα...

Μέθη κοπέλα μου δεν κάνουν στην ετ. Πολύ σπάνια κάνουν,  αν υπάρχει κάποια ανατομική δυσκολία και πονάει η γυναίκα. Πλύση λογικά σου έκαναν αλλά δεν το κατάλαβες. Στην κάνουν πριν σου βάλουν τον καθετήρα. 

@Lucia79 τα νέα σου είναι υπέροχα! Είμαι σίγουρη ότι πλέον όλα θα πάνε καλά και ότι τώρα ήρθε η στιγμή σου! Σύντομα να ακούσουμε το όμορφο νούμερο της χοριακης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Εγώ να πω την αλήθεια όταν διάβασα το μνμ της lucia  είπα κάτι λάθος έγινε στην δική μου ετ...ούτε πλύση ( δεν ξέρω και τι εννοείτε) , εγώ κατουριομουν , έκανε υπέρηχο η μαία , ο γιατρός έβαλε ένα λεπτό σωληνάκι , η εμβρυολογος έφερε το έμβρυο , το είδα στην οθόνη , κοίταξε η εμβρυολογος αν όντως έχει φύγει από το σωληνάκι , έκανα πιπι σε κάτι που μου έφεραν εκεί για να μην σηκωθω έμοιαζε με λεκανη.....έχω πολλές απορίες απ' τις δικές σας εμπειρίες!! Μέθη; Πλύση; Τελείως χαζή πρέπει να είμαι , τίποτα απ' αυτά δεν κατάλαβα...

Μέθη δεν κάνουν πολύ σπάνια. Την πλύση την κάνουν αλλά δεν την καταλαβαίνεις το κάνουν για απολύμανση εσωτερικά στο κολπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Μέθη δεν κάνουν πολύ σπάνια. Την πλύση την κάνουν αλλά δεν την καταλαβαίνεις το κάνουν για απολύμανση εσωτερικά στο κολπο

Τι δεν την καταλαβαίνεις.. δεν πονάει αλλά ένιωσα το υγρό που έφευγε.  Κ επειδή κατουριομουν λέω πσει κατουρησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Εγώ να πω την αλήθεια όταν διάβασα το μνμ της lucia  είπα κάτι λάθος έγινε στην δική μου ετ...ούτε πλύση ( δεν ξέρω και τι εννοείτε) , εγώ κατουριομουν , έκανε υπέρηχο η μαία , ο γιατρός έβαλε ένα λεπτό σωληνάκι , η εμβρυολογος έφερε το έμβρυο , το είδα στην οθόνη , κοίταξε η εμβρυολογος αν όντως έχει φύγει από το σωληνάκι , έκανα πιπι σε κάτι που μου έφεραν εκεί για να μην σηκωθω έμοιαζε με λεκανη.....έχω πολλές απορίες απ' τις δικές σας εμπειρίες!! Μέθη; Πλύση; Τελείως χαζή πρέπει να είμαι , τίποτα απ' αυτά δεν κατάλαβα...

Μέθη όπως είπαν τα κορίτσια αν υπάρχει θέμα. 

Πλυσεις είναι σαν υγρό σου βάζουν για απολύμανση το ένιωσα την πρώτη φορά σα να σπασαν τα νερά (όπως όταν γέννας) δεν μπορώ να στο εξηγήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως μετά.κρατιομουνα κ δεν κατουρουσα γιατινφοβομουν μη φύγουν τα έμβρυα!χαχαχα...σας το χω ξαναπει νομίζω!η αλήθεια είναι πάντως ότι κ γω δεν την καταλαβα την πλύση!όντως κάνουν Ε?χαχαχα.πωπω.κοσμαρα είμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τι δεν την καταλαβαίνεις.. δεν πονάει αλλά ένιωσα το υγρό που έφευγε.  Κ επειδή κατουριομουν λέω πσει κατουρησα 

Συγνώμη που γελάω. Εγω πάλι δεν κατάλαβα τίποτα μου το είπαν κιόλας ότι κάνουν λέω κάντε ότι θέλετε λέω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ανθη7 είπε:

Εγώ πάντως μετά.κρατιομουνα κ δεν κατουρουσα γιατινφοβομουν μη φύγουν τα έμβρυα!χαχαχα...σας το χω ξαναπει νομίζω!η αλήθεια είναι πάντως ότι κ γω δεν την καταλαβα την πλύση!όντως κάνουν Ε?χαχαχα.πωπω.κοσμαρα είμαι!

Α κι εγώ έτσι είναι ψυχολογικό δεν πάνε πουθενά αλλά με το ζόρι πήγαινα μετά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μέθη κοπέλα μου δεν κάνουν στην ετ. Πολύ σπάνια κάνουν,  αν υπάρχει κάποια ανατομική δυσκολία και πονάει η γυναίκα. Πλύση λογικά σου έκαναν αλλά δεν το κατάλαβες. Στην κάνουν πριν σου βάλουν τον καθετήρα. 

@Lucia79 τα νέα σου είναι υπέροχα! Είμαι σίγουρη ότι πλέον όλα θα πάνε καλά και ότι τώρα ήρθε η στιγμή σου! Σύντομα να ακούσουμε το όμορφο νούμερο της χοριακης σου!

Δεν σου λέω εγώ , χαζή τελείως , τίποτα δεν κατάλαβα...δηλαδή τι είναι η πλύση; Έριξαν κάτι μέσα; Πως; Χαχα γελάω μόνη μου , πήγα έκανα όλη την διαδικασία και δεν κατάλαβα τι μου έκαναν!! Να πω την αλήθεια κατουριομουν πάρα πολύ , μπορεί να μου το πε ο γιατρός αλλά να μην έδωσα σημασία...καλά είσαι κορίτσι μου;; Το μπιζελακι ή ο,τι φρούτο είναι τώρα τελοσπαντων ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Δεν ξέρω τι να γράψω...υπομονή...είμαστε εδώ για εσένα... πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Λυπάμαι πολύ... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Κορίτσι μου λυπάμαι παρά πολύ. Ήθελα να σε ρωτήσω τι έγινε αλλά το είχα φοβηθεί ότι μπορεί να μην είχες ευχάριστα νέα. Συνήθως τα ευχάριστα θελουμε όλες να τα μοιραστούμε γρήγορα γρήγορα εδώ μέσα. Δεν ξέρω τι να σου πω αλλά ναι, σίγουρα είναι καλύτερη η αρνητική χοριακη από ένα τέτοιο σοκ,,

ευχομαι να αναρρώσεις όσο πιο συντομα γίνεται και στη συνέχεια να ψάξεις τον λόγο. Αφού συνέβη 2η φορά το ίδιο, θα υπάρχει μάλλον κάποιος λόγος. Μόλις τον εντοπίσετε και πάρετε τα κατάλληλα μέτρα θα έρθει αυτό που επιθυμείς. Από το Έλενα έχεις περάσει για έλεγχο?

μεγαλη μεγαλη αγκαλιά. Μείνε δυνατή σε παρακαλώ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μέθη όπως είπαν τα κορίτσια αν υπάρχει θέμα. 

Πλυσεις είναι σαν υγρό σου βάζουν για απολύμανση το ένιωσα την πρώτη φορά σα να σπασαν τα νερά (όπως όταν γέννας) δεν μπορώ να στο εξηγήσω 

Δυστυχώς δεν έχω γεννήσει...πάντως δεν ένιωσα τίποτα....κατάλαβα,θα γεννάω και δεν θα καταλάβω τίποτα...θα πάω στο νοσοκομείο , θα μου πουν καλέ έχουν σπάσει τα νερά και θα λέω τι λέτε , εγώ δεν ξέρω τίποτα!!!! Πφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ανθη7 είπε:

Εγώ πάντως μετά.κρατιομουνα κ δεν κατουρουσα γιατινφοβομουν μη φύγουν τα έμβρυα!χαχαχα...σας το χω ξαναπει νομίζω!η αλήθεια είναι πάντως ότι κ γω δεν την καταλαβα την πλύση!όντως κάνουν Ε?χαχαχα.πωπω.κοσμαρα είμαι!

Πάλι καλά , δεν είμαι η μόνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακές ή θα κάνουν εμβρυομεταφορές και διεγέρσεις. Και καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη στις εγκυμονούσες. 

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το εμβρυάκι παλινδρόμησε - δεν είχε καρδιακό παλμό και είχε μείνει σε μέγεθος 6w+1 ενώ ο σάκος είχε μεγαλώσει. Έκανα έναν έξτρα υπέρηχο σήμερα στο νοσοκομείο που έκανα τον καθαρισμό για επιβεβαίωση… (που δεν ήθελα να τον κάνω γιατί ήταν όλες με την κοιλιά τούρλα και ήθελα να βάλω τα κλάματα που εγώ ήμουν σε αυτή την κατάσταση). Στην αρχή αυτός είδε τον σάκο και είπα μια χαρά, αλλά του λέω για κοιτάξτε καλύτερα και είδε ότι ήταν μικρό και δεν είχε καρδιακό παλμό. Το ίδιο που είχα πάθει την 1η φορά. 
Είναι βαρύ το φορτίο αλλά θα πρέπει να το αντέξω και μάλλον να το πάρω απόφαση. 
Δεν θέλω να μεμψιμοιρώ και να γίνομαι φορτική γιατί προφανώς δεν είμαι η πρώτη ούτε η τελευταία που της συμβαίνει αυτό. 
Αλλά ο καθαρισμός είναι από τις πιο επώδυνες καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου και ψυχολογικά και σωματικά. Αφήστε που στο Ιασώ που την έκανα αυτή τη φορά μου φάνηκαν εντελώς ανοργάνωτοι, γιατί με καθυστέρησαν πάρα πολύ. Από τις 9 με πήραν 12:10. Μου είχε δώσει και η μαία 2 χάπια για σύσπαση της μήτρας και άρχισα να πονάω και να αιμορραγώ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά μάλλον η αρνητική χοριακή τώρα που το σκέφτομαι. Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πόνος. Και τώρα έχω αιμορραγία, πονάω και είμαι με αντιβίωση. 
Ας μην το ζήσει Χριστέ μου καμία κοπέλα αυτό. 
 

Σε νιωθω , σε καταλαβαίνω, σε αισθάνομαι, σε κατανοώ, έχω βρεθεί εκεί, σε βλέπω με τα μάτια της ίδιας εμπειρίας , της ίδιας δυστυχίας όπως και χιλιάδες άλλες από εμάς..

Αλλα για κάθε μια είναι ο δικός της Σταυρός και θα τον κουβαλήσει..θέλει δεν θέλει..δυστυχώς..

Προσωπικά κ στις δυο αποβολές κ αντίστοιχες αποξεσεις ένιωθα σαν να είχα φύγει από το σώμα μου κ να το παρατηρώ από ψηλά..Ήμουν απλός παρατηρητής, ήθελα να πάω σπίτι μου να τελειώνει το βασανιστήριο..Και όταν γύρισα στο καταφύγιο μου εκεί κατέρρευσα..

Αυτο που παρακαλάω τώρα ναι είναι 1000 φορές να δω μηδενική χοριακη αν δεν είναι γραπτό να γεννήσω γερό μωρό..
Δωσε χρόνο σε σώμα κ ψυχή να αναρρώσει και οργάνωσε σκέψεις κ επιλογές ακόμα και αν η «επιλογή» πονάει. Το τι αντέχει η ψυχούλα σου μόνο εσυ το ξέρεις κανένας άλλος.

Η θέση σου στο τυχερό πινακακι όσο είμαι εγώ «αρχηγός» να είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει γιατί ξέρω ότι δίνει δύναμη και οραμα για το μέλλον..

«Δεν είσαι μόνη και δεν είσαι η μόνη..»

Μια φράση που τώρα πραγματικά δεν σε αγγίζει κ δεν σου λέει τίποτα κ το ξέρω όμως σε βάθος χρόνου απαλύνει τον πόνο κ δίνει δύναμη..

Μεγάλη ιντερνετική αγκαλιά κ δύναμη για να σταθείς στα πόδια σου μαζί με το ταίρι σου ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσι μ γλυκο ολα θα πανε τελεια .. να σε ρωτησω κ γω μιας κ εχουμε το ιδιο γιατρο κ ερχεται ο μηνας που θα κανω κ γω την πρωτη μου ετ μαζι του (2η στο συνολο) .. ειναι ελαφροχερης ο γιατρος μας ;; 

Θα σου πω το εξής: 1η μεταφορά με άλλο γιατρο πριν ένα χρόνο, δε μου έκανε ούτε πρόβα ούτε τίποτα, ήταν αργό και βασανιστικό. Με κοιτούσε σαν χάνος και ούτε ο ίδιος δε μπορούσε να πιστέψει ότι πονούσα. Όμως είχα πολύ έντονη ενόχληση και κράτησε ακατανόητα πολλή ώρα. Στο μεταξύ όλες λένε ότι δεν καταλαβαίνουν τπτ στη μεταφορά οπότε μου φάνηκε εξαιρετικά περίεργο. Μετά την αρνητική χοριακη, ο ίδιος γιατρός μου είπε μόνος του ότι την επόμενη μεταφορά θα την κάνω με μέθη, όπως κι έγινε. Κι από εκεί κουλούρα πήρα και ερχόμαστε στο σήμερα, όπου έχοντας αυτή την εμπειρία ζήτησα στο γιατρο μας μέθη απαραιτήτως και συμφώνησε. Και τελικά όπως έγραψα, ενώ μου είχαν ήδη ετοιμάσει το φλεβοκαθετηρα και θα περνούσε η αναισθησιολόγος το φάρμακο, μου λέει ο Μαστρο «μόνο την πλύση θα σου κάνω» αλλά τελικά έκανε κανονική πρόβα, έβαλε τον καθετήρα και μου είπε «το έχω ήδη κάνει, αν δεν σε πονάει, σε 1 λεπτό θα έχουμε τελειώσει για να γλυτώσεις τη μέθη». Και την γλύτωσα χωρίς να καταλάβω τίποτα. Καταλαβαίνεις ότι ναι, είναι ελαφροχερης σίγουρα 100%. Έχεις εγγύηση εμένα που είμαι περίπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσι μου @Lucia79 γιατί να κάνεις μεθη; 🤔 υπάρχει κάποιο θεμα; στην εμβρυομεταφορα δεν έκανα ποτέ μέθη δεν νιώθεις τίποτα πέρα αππέραν πλύση που λέει πάει κατουρησα πάνω μου χαχαχχα όπως τρέχει μετά χαχαχαχ

Ευχαριστώ Παρασκευαιδακι μου! Μέθη ζήτησα λόγω κακής προηγούμενης εμπειρίας αλλά όπως έγραψα και παραπάνω τελικά δεν έκανα! Ο γιατρός αστέρι, με κατάφερε και δεν πόνεσα! Ήταν όλοι πολύ υποστηρικτικοί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσια μπράβο που έχετε ετοιμάσει τόσα πράγματα κ την τσάντα μαιευτηριου. Εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς ακόμα, σήμερα είμαι 31 εβδομάδες ακριβώς. Ίσως είναι που κ την πρώτη την γέννησα 40+2. Εγώ προς το παρόν σκέφτομαι μόνο την τσάντα διακοπών🤣, όταν με το καλό γυρισω θα σκεφτώ και την μαιευτηριου🤣 Προς το παρόν έχω πλυνει μόνο τα πράγματα που είχα από την πρώτη, σίδερο μετά τις διακοπές κ αυτο😁
    • Σ' υπερευχαριστώ κορίτσι! Μακάρι! Θα σας ενημερώνω με τις εξελίξεις εάν έρθουν χαχαχα και σας διαβάζω καθημερινά!
    • Χαχαχαχαχα κι εμάς έβαζε το δάχτυλο στο στόμα κάτι που το έκανε κι ο σύντροφός μου μέχρι και που ήταν 5 χρόνων και είπαμε ότι ήδη ξέρουμε από πού πήρε το παιδί 🤣🤣🤣 Τι καλά που είδες κι εσύ το μωράκι σου καλή μου! Πότε είναι η αυχενική τώρα;  Εδώ που λες η οδηγία είναι να κάνουμε αυτές τις εξετάσεις στη 10η εβδομάδα. Βέβαια εγώ με βάση τον τελευταίο υπέρηχο πήγα με το νου μου 10+2 αλλά τελικά ήμουν 11+2 αφού αποδείχτηκε προχθές ότι το μωράκι είχε μεγαλώσει. Δε ξέρω, τι να σου πω, ίσως είναι διαφορετικά πρωτόκολλα από Ελλάδα. Πάντως και στο ξένο μαμαδογκρουπ όλες την ίδια οδηγία με μένα έχουν 😅
    • Κορίτσι μου καλημέρα! Αρχικά συγχαρητήρια για την προαγωγή...όσον αφορά στο ψυχολογικό κομμάτι, πάρε το χρόνο σου..καλοκαιράκι τώρα..βγείτε πιείτε τα ποτά σας,μπανάκια..χαμός..και που ξέρεις; Μπορεί τώρα χωρίς πρόγραμμα να έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις..
    • Πετρώνει με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά απ' ότι καταλαβαίνω! Όλη η μήτρα πετρώνει, όχι σε κάποια συγκεκριμένη μεριά, απλά από δεξιά φτάνει μέχρι πιο ψηλά λόγω σχήματος μήτρας!  Ελάχιστες φορές μπορεί να καταλάβαινα ότι έχει βάλει κεφάλι ή ποπό σε μια μεριά γιατί ήταν πιο φουσκωμένη η κοιλιά αλλά όχι την ώρα που κάνω σύσπαση,σε άσχετη στιγμή! Αλλά πλέον όσο μεγαλώνει το καταλαβαίνω λιγότερο γιατί πλέον πιάνει όλο τον χώρο οπότε όταν γυρνάει δεν ξέρω σε τι θέση ήταν και σε τι θέση βρέθηκε!  Μην το προδικαζεις πάντως! . Νομίζω και χθες διάβαζα που έλεγε ένα από τα κορίτσια ότι πήγε για Doppler και το μωρό ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ο γιατρός της είπε ότι δεν σημαίνει κάτι ακόμα γιατί μπορεί να αλλάξει θέση το μωρό.      
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...