Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

Κοριτσια μ καλησπερα .. @Luna777κοριτσι μ ολα θα πανε καλα απλα ξεκουραση ηρεμια κ προσοχη..τωρα στα δικα μ νεα κοριτσια μ ομορφα .. εχθες οπως σας ειπα εκανα μια καλλιεργεια κολπικου υγρου κ βρεθηκε οτι εχω e coli .. πηρα απο το πρωι στο κεντρο να μου πουν τι να κανω πολλες φορες κ φυσικα δε με πηρε κανεις πισω ποτε ενω τους ειπα οτι δε θελω να χασω αλλο κυκλο .. ετσι μιλησα με τη γυναικολογο μ η οποια ειναι διευθυντρια εξωσωματικης στο Ελενα κ ο μονος λογος που δεν με ανελεβε εκεινη ηταν οτι χρειαζομασταν προεμφυτευτικο.. να μη τα πολυλογω εκεινη μ ειπε να παρω 10 μερες αντιβιωση πρωι βραδυ κ να κανω κανονικα τη διαδικασια ετ .. κ ηθελα να σας ρωτησω πιστευετε οτι ειναι σωστη η καθοδηγηση της να κανω στον ιδιο κυκλο την ετ κ οτι δεν υπαρχει προβλημα .. σιγουρα ο γιατρος κατι ξερει παραπανω αλλα με τοσες εμπειριες ολες εδω περα σιγουρα θα μ πειτε την γνωμη σας .. σας ευχαριστω κ με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@BlackCat μαυρογατουλα μας, ναι πήγα την Τετάρτη για το νιπτ. Εν τω μεταξύ όταν διαβαζα ένα χαρτί συναίνεσης που έπρεπε να υπογράψω και έλεγε τα σύνδρομα που βρίσκει απογοητευτηκα και το έκλεισα. Πω πω υπάρχουν τόσο πολλά... Τα αποτελέσματα θα τα πάρω σε 2 εβδομάδες περίπου.  Κάναμε και υπέρηχο και το μωράκι, δόξα τω Θεω είναι πολύ καλά! 

Με το καλο την Τρίτη στην υστεροσκοπηση.  Αντε να περάσει και αυτο και να βαλεις επιτέλους τα μαυρογατακια σας. Ανυπομονούμε να ακούσουμε τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ καλησπερα .. @Luna777κοριτσι μ ολα θα πανε καλα απλα ξεκουραση ηρεμια κ προσοχη..τωρα στα δικα μ νεα κοριτσια μ ομορφα .. εχθες οπως σας ειπα εκανα μια καλλιεργεια κολπικου υγρου κ βρεθηκε οτι εχω e coli .. πηρα απο το πρωι στο κεντρο να μου πουν τι να κανω πολλες φορες κ φυσικα δε με πηρε κανεις πισω ποτε ενω τους ειπα οτι δε θελω να χασω αλλο κυκλο .. ετσι μιλησα με τη γυναικολογο μ η οποια ειναι διευθυντρια εξωσωματικης στο Ελενα κ ο μονος λογος που δεν με ανελεβε εκεινη ηταν οτι χρειαζομασταν προεμφυτευτικο.. να μη τα πολυλογω εκεινη μ ειπε να παρω 10 μερες αντιβιωση πρωι βραδυ κ να κανω κανονικα τη διαδικασια ετ .. κ ηθελα να σας ρωτησω πιστευετε οτι ειναι σωστη η καθοδηγηση της να κανω στον ιδιο κυκλο την ετ κ οτι δεν υπαρχει προβλημα .. σιγουρα ο γιατρος κατι ξερει παραπανω αλλα με τοσες εμπειριες ολες εδω περα σιγουρα θα μ πειτε την γνωμη σας .. σας ευχαριστω κ με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο

Κοριτσάκι μου καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου. Σας έχουν κάτσει και μια, δυο στραβές και λες ότι δεν θα τελειώσει ποτέ όλο αυτό. 

Εγω θα σου πω τη δική μου άποψη που τονίζω ότι στηρίζεται ξεκάθαρα στη διαίσθηση και καθόλου στη γνώση. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το e-coli. Διάβασα τις απαντήσεις που σου έδωσαν τα κορίτσια και πάνω κάτω κατάλαβα.  Εγω θα σε ρωτήσω το εξης: Μόνη σου δεν αποφάσισες να κάνεις την κολπική καλλιέργεια? Γιατί το αποφάσισες? Μα για να ελέγξεις όλους τους παράγοντες ότι είναι οκ  πριν πας για την ετ. Βλέπεις λοιπόν ότι αυτός δεν είναι οκ, όσο ήπιο και να είναι αυτό το βακτήριο. Γιατί λοιπόν να το ρισκάρεις? Για να γλιτώσεις έναν μήνα? Δεν το θεωρω καλή ιδέα να πάρεις 10 μέρες αντιβίωση και στο καπάκι όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε. Και εισαι σίγουρη ότι μετά τις 10 μέρες θα έχει περάσει? Δεν πρέπει να ξανακάνεις καλλιέργεια για να το επιβεβαιώσεις?

Κοίτα η εξωσωματική είναι ένα ψυχοφθορο και πανάκριβο σπορ. Αν θυμάμαι καλά, σας έχουν  μείνει 2 βλαστοκυστες. Γιατί να βιαστείς και να το ρισκάρεις?

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Από τον Σεπτέμβρη ήθελα να κάνω εξωσωματική.  Τελικά έκανα τον Γενάρη. Δεν ήθελαν στην αρχή να μου κάνουν για να προσπαθήσω φυσιολογικά.  Μετά κατά τον Νοέμβρη λέω θα κάνω μια σπερματεγχυση (σε εντελώς φυσικό κύκλο, ώστε αν δεν πετύχει να πάω κατευθείαν σε εξωσωματική). Και την ώρα που μου κάνει ο γιατρός μου τη σπερματεγχυση μου λέει:" Αν δεν πετύχει,  δεν θα πας αμέσως σε εξωσωματική. Θέλω στον επόμενο κύκλο να κοιτάξεις το ενδομητριο σου" .  Ξενερα  και γκρίνια εγω Γιατί μετά θα έχανα και τον  Δεκέμβριο λόγω γιορτών. Και μου λέει ο καλός μου γιατρούλης:" Δεν θέλω να σε στείλω για εξωσωματική έτσι για να πούμε ότι έκανες εξωσωματική. Είσαι στο τέλος της διαδρομής. Θέλω να πας στον πόλεμο με γεμάτη φαρέτρα ". Ε, έτσι πείστηκα, τον άκουσα και φυσικά δεν το μετάνιωσα.  Και μάλιστα όταν με πήρε για να πάω να κάνω τη χοριακή μου λέει:" μη φοβάσαι, σίγουρα θα έχει πάει καλά. Κάναμε τα πάντα και ελέγξαμε τα πάντα "

Για αυτό σου λέω. Να πας και εσύ στην τελευταία σου μάχη με όλες τις πιθανότητες υπέρ σου. Και μην ξεχνάς ότι πέρασες πρόσφατα κοβιντ και μπορεί ο οργανισμος σου και το ανοσοποιητικο σου να είναι λίγο πεσμένα.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, απλά ήθελα να εκφράσω τις σκέψεις μου, οι οποίες ξαναλέω σε καμία περίπτωση δεν βασίζονται σε γνώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@BlackCat μαυρογατουλα μας, ναι πήγα την Τετάρτη για το νιπτ. Εν τω μεταξύ όταν διαβαζα ένα χαρτί συναίνεσης που έπρεπε να υπογράψω και έλεγε τα σύνδρομα που βρίσκει απογοητευτηκα και το έκλεισα. Πω πω υπάρχουν τόσο πολλά... Τα αποτελέσματα θα τα πάρω σε 2 εβδομάδες περίπου.  Κάναμε και υπέρηχο και το μωράκι, δόξα τω Θεω είναι πολύ καλά! 

Με το καλο την Τρίτη στην υστεροσκοπηση.  Αντε να περάσει και αυτο και να βαλεις επιτέλους τα μαυρογατακια σας. Ανυπομονούμε να ακούσουμε τα ευχάριστα!

Καταλαβαινω δεν έχω φτάσει στην nipt ούτε καν στην αυχενική αλλά κ μόνο στη σκέψη παγώνω όποτε άστο να πάει.. Το κάνατε και καλά κάνατε κατά την γνώμη μου και σε δυο εβδομάδες θα πάρετε τα πανέμορφα αποτελέσματα σας και αν δεν κάνω λάθος θα μαθετε κ το φύλο 🥰

Ναι σιγά σιγά φτάνω προς το Την αφετηρία κ εγώ ελπίζω με γεμάτη φαρέτρα..Είδωμεν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Ελα κοριτσι μου η νυφη μου ειχε δυο φορες παθει αποκολλιση την πρωτη 10 εβδομαδες κ της ειπε ξεκουραση ξαπλα κ να σηκωνεται μονο μεσα στο σπιτι κ καμια δουλεια την δευτερη εμεινε ξαπλα 15 μερες μεχρι να σταματησει το αιμα πηγαινε μονο τουαλετα να πω πως ο παιδαρος μας ειναι 6 χρονων κ τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αρα μην αγχωνεσαι συμβαινουν κ αυτα στελνω την θετικη μου ενεργεια🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καταλαβαινω δεν έχω φτάσει στην nipt ούτε καν στην αυχενική αλλά κ μόνο στη σκέψη παγώνω όποτε άστο να πάει.. Το κάνατε και καλά κάνατε κατά την γνώμη μου και σε δυο εβδομάδες θα πάρετε τα πανέμορφα αποτελέσματα σας και αν δεν κάνω λάθος θα μαθετε κ το φύλο 🥰

Ναι σιγά σιγά φτάνω προς το Την αφετηρία κ εγώ ελπίζω με γεμάτη φαρέτρα..Είδωμεν..

Εσένα δεν πάει πιο γεμάτη η φαρέτρα ρε αγάπη! Η επιτυχία είναι δεδομένη! 4 βλαστοκυστες πολύ καλής ποιότητας! Υστεροσκοπηση, έλεγχος από το Έλενα κτλ. Και μάλιστα και η τελευταία βλαστοκυστη δημιουργηθηκε με βελτιωμένο σπερμα (ε ρε ο κοβιντ τι κανει) που δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι θα παίζει και αυτό τον ρόλο του. Σε εμάς πάντως τώρα που πέτυχε ήταν το σπερμα αισθητά βελτιωμένο σε σχέση με τις προηγούμενες φορές και δόθηκε την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή αμέσως μετά την ωοληψια. Φαντάσου ότι την προηγούμενη φορά το είχαμε δώσει κατά τις 8 και εγω πήγα για ωοληψια κατά τη 1. Δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη ότι το φύλαξαν αμέσως κτλ. 

Όσον αφορά αυτό που λες ότι παγώνεις και μόνο στη σκέψη,  θα δεις ότι όταν με το καλο φτάσεις εκεί, βήμα βήμα ηρεμεις. Δεν έχουμε άλλη επιλογή, διαφορετικά αντί για το μαιευτηριο,  θα καταλήξουμε στο Δρομοκαιτειο. Σου λέω τα είδα, άρχισα να τα διαβάζω και τα έκλεισα.  Προς το παρόν δεν έχω ιδιαίτερη αγωνία, ψιλοξεχασα ότι έκανα και την εξέταση. Ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Όταν πλησιάζουν οι μέρες, φαντάζομαι ότι θα με πιάσει το αγχος. Και ναι θα μάθουμε και το φύλο σίγουρα πλέον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εσένα δεν πάει πιο γεμάτη η φαρέτρα ρε αγάπη! Η επιτυχία είναι δεδομένη! 4 βλαστοκυστες πολύ καλής ποιότητας! Υστεροσκοπηση, έλεγχος από το Έλενα κτλ. Και μάλιστα και η τελευταία βλαστοκυστη δημιουργηθηκε με βελτιωμένο σπερμα (ε ρε ο κοβιντ τι κανει) που δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι θα παίζει και αυτό τον ρόλο του. Σε εμάς πάντως τώρα που πέτυχε ήταν το σπερμα αισθητά βελτιωμένο σε σχέση με τις προηγούμενες φορές και δόθηκε την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή αμέσως μετά την ωοληψια. Φαντάσου ότι την προηγούμενη φορά το είχαμε δώσει κατά τις 8 και εγω πήγα για ωοληψια κατά τη 1. Δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη ότι το φύλαξαν αμέσως κτλ. 

Όσον αφορά αυτό που λες ότι παγώνεις και μόνο στη σκέψη,  θα δεις ότι όταν με το καλο φτάσεις εκεί, βήμα βήμα ηρεμεις. Δεν έχουμε άλλη επιλογή, διαφορετικά αντί για το μαιευτηριο,  θα καταλήξουμε στο Δρομοκαιτειο. Σου λέω τα είδα, άρχισα να τα διαβάζω και τα έκλεισα.  Προς το παρόν δεν έχω ιδιαίτερη αγωνία, ψιλοξεχασα ότι έκανα και την εξέταση. Ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Όταν πλησιάζουν οι μέρες, φαντάζομαι ότι θα με πιάσει το αγχος. Και ναι θα μάθουμε και το φύλο σίγουρα πλέον!

Στο Ιασώ τις προηγούμενες φορές μας έπαιρναν ταυτόχρονα εμένα για ωοληψια κ τον γάτο για να δώσει σπερμα.

Τωρα στο Γεν..σις πάντα τον καλούσαν μετά αφού τελείωνα εγώ. Σύνολο έκανα 5 ωοληψιες μόνο την μια φορά που δεν πήραν ωάρια δεν τον κάλεσαν. Ίσως βέβαια είχε να κάνει κ με το ότι πήγαινα με φυσικούς ή κ λόγω ΠΩΑ αλλά κ στην διέγερση κ στον τροποποιημένο φυσικό πάντα μετά τον έπαιρναν τηλεφωνο.

Τεσπα ναι δεν νομίζω ότι έμεινε και κάτι που δεν κάναμε..ότι είναι να γίνει θα γίνει..Ως προς αυτό νιωθω ήρεμη ότι δηλαδή έκανα ότι περνάει από το χέρι μου..Τα υπόλοιπα τα αφήνω εκεί ψηλά..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Ρε παιδιά τι roller coaster συναισθημάτων είναι αυτό;

Πως συνέβη αυτό; Έτσι ξαφνικά;

Ψυχραιμία ,ηρεμία και όλα θα πάνε καλά! 
Εδρασες γρήγορα χρειάζεται ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά!Τα μικρακια είναι δυνατά σαν την μαμά!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Έχω ακούσει πάρα πολλές γυναίκες που έχουν πάθει αποκολληση και εννοείται ότι όλα πηγαίνουν καλά. Χρειάζεται ξάπλα, μεγαλη προσοχή και όλα θα πάνε καλά,  θα το δεις! Να είσαι αισιόδοξη, λίγη υπομονή μέχρι να "δέσουν " Και όλα θα πάνε τέλεια! Θυμάμαι που που είχα εντονους πόνους στο τέλος της 5ης εβδομάδας και ήταν  σκ και μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι αν δεν σταματήσουν οι πονοι, να κάνω lentogest.  Την επόμενη μέρα πήγα στο ιατρείο του, ακούσαμε για πρώτη φορά καρδιά και μου είπε ότι είχε φοβηθεί για αποκολληση. Και ενώ πριν μου έλεγε ότι δεν είμαι άρρωστη και συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά, μετά μου είπε πολλή ξεκούραση.  Πάντως και την αποκολληση δεν  την είπε σαν κάτι πολύ ανησυχητικό. Απλά ειναι κάτι που θέλει προσοχή και ξεκούραση. 

Μα να σε ρωτήσω κάτι, μήπως σου ειπαν εσένα. Νόμιζα ότι αποκολληση παθαίνεις μετά το πρώτο τρίμηνο που έχει δημιουργήσει ο πλακουντας. Τωρα τι είδους αποκολληση είναι?

Τι να σας πω βρε κορίτσια. Και εμείς τα χάσαμε. Το πρωί ήταν όλα τέλεια στον υπέρηχο και ξαφνικά το βράδυ άρχισε να τρέχει το αίμα ποτάμι στα πόδια μου. Έπαθα σοκ. Δουλειά είχα πάει μόνο 3 ώρες και ήμουν χαλαρά και μετά πήγαμε με τον άντρα μου για φαγητό έξω και ειμασταν χαρούμενοι. Δεν έκανα κάτι περίεργο ή κουραστικό. Μου είπαν πως δεν φταίει κάτι που έκανα και να μην το σκέφτομαι καν αυτό. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Απ'ότι κατάλαβα, γιατί μέσα στον πανικό ξεχνούσα τι ήθελα να ρωτήσω, έγινε μερική αποκόλληση των σάκων. Φαινόταν μεγάλη περιοχή με αίμα στον υπέρηχο πάνω από τους σάκους. Τώρα έχει μειωθεί αρκετά η ροή και παραμένω ξάπλα. Τρίτη είπαν να κάνω πάλι lentogest.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Στο Ιασώ τις προηγούμενες φορές μας έπαιρναν ταυτόχρονα εμένα για ωοληψια κ τον γάτο για να δώσει σπερμα.

Τωρα στο Γεν..σις πάντα τον καλούσαν μετά αφού τελείωνα εγώ. Σύνολο έκανα 5 ωοληψιες μόνο την μια φορά που δεν πήραν ωάρια δεν τον κάλεσαν. Ίσως βέβαια είχε να κάνει κ με το ότι πήγαινα με φυσικούς ή κ λόγω ΠΩΑ αλλά κ στην διέγερση κ στον τροποποιημένο φυσικό πάντα μετά τον έπαιρναν τηλεφωνο.

Τεσπα ναι δεν νομίζω ότι έμεινε και κάτι που δεν κάναμε..ότι είναι να γίνει θα γίνει..Ως προς αυτό νιωθω ήρεμη ότι δηλαδή έκανα ότι περνάει από το χέρι μου..Τα υπόλοιπα τα αφήνω εκεί ψηλά..

 

Αυτή ακριβώς η αντιμετωπιση που έχεις είναι το κλειδί για την επιτυχία! Εσείς κάνατε και με το παραπάνω ο, τι μπορούσατε. Τα υπόλοιπα τα αποφασίζει άλλος. Αλλά ειλικρινά στο λέω, είμαι σίγουρη ότι αυτή είναι η φορά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δεν προλάβαμε να χαρούμε και ξαφνικά το βράδυ με έπιασε τρελή αιμορραγία. Έκανα lentogest και ξεκίνησα μαγνήσιο. Πήγα πάλι για υπέρηχο σήμερα και έχω πάθει μια μεγάλη αποκόλληση. Οπότε τώρα ξάπλα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι οτι όλα θα πάνε καλά. Μου είπαν πως είναι αισιόδοξοι, αλλά να προσέχω να μην κουράζομαι. Έχετε ακούσει για παρόμοια περίπτωση που είχε τελικά θετική εκβαση; Λείπει και ο άντρας μου εξωτερικό και φοβάμαι πάρα πολύ. 

Κοπέλα μου όλα καλά εύχομαι να πάνε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσακι μ καλη επιτυχια για τα 3 ωαριακια σου .. Να γονιμοποιηθουν ολα κ να πας τελεια .. αληθεια μπορω να σε ρωτησω ποσες διεγερσεις εχεις κανει κ σε ποσο χρονικο διαστημα;

Σε ευχαριστώ καλή μου. Αυτή τη φορά δεν έχω κάνει διέγερση, έχω κάνει τροποποιημένο φυσικό κύκλο με φεμαρα. 
Συνολικα έχω κάνει ήδη 4 διεγέρσεις. 1η Μάρτιο 2021, 2η, Ιούνιο 2021, 3η τέλος Σεπτέμβρη και 4η τέλος Γενάρη 2022.
Ο προηγούμενος γιατρός όταν πήρα αρνητική χοριακη στις 22 Οκτώβρη, ήθελε να αφήσω ένα μήνα κενό και τέλος Νοέμβρη να ξεκινησω πάλι, οπότε δεν είχε σκοπό να μείνει κενό διάστημα 3 ή και 4 μηνών που λένε συνήθως. Αλλά εγώ είμαι και 43 οποτε ο χρόνος μετράει διαφορετικά. διαβασα σε προηγούμενα μηνύματα ποιες είναι οι απορίες σου σχετικά με το ποσο διάστημα πρέπει να μείνει κενό ανάμεσα, και νομίζω ότι ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτοκολλο ως προς αυτό αλλά αν φοβάται ότι δεν πρέπει να χαθεί χρόνος δε θα θέλει να καθυστερήσει. 
Εσυ πας για 2η διέγερση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

 

Τι να σας πω βρε κορίτσια. Και εμείς τα χάσαμε. Το πρωί ήταν όλα τέλεια στον υπέρηχο και ξαφνικά το βράδυ άρχισε να τρέχει το αίμα ποτάμι στα πόδια μου. Έπαθα σοκ. Δουλειά είχα πάει μόνο 3 ώρες και ήμουν χαλαρά και μετά πήγαμε με τον άντρα μου για φαγητό έξω και ειμασταν χαρούμενοι. Δεν έκανα κάτι περίεργο ή κουραστικό. Μου είπαν πως δεν φταίει κάτι που έκανα και να μην το σκέφτομαι καν αυτό. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Απ'ότι κατάλαβα, γιατί μέσα στον πανικό ξεχνούσα τι ήθελα να ρωτήσω, έγινε μερική αποκόλληση των σάκων. Φαινόταν μεγάλη περιοχή με αίμα στον υπέρηχο πάνω από τους σάκους. Τώρα έχει μειωθεί αρκετά η ροή και παραμένω ξάπλα. Τρίτη είπαν να κάνω πάλι lentogest.

Μικρό μου δε μπορώ να φανταστώ καν το σοκ που πέρασες. Δεν έχω καθόλου εμπειρία, μόνο όσα έχω διαβάσει εδώ και θυμάμαι αρκετές κοπέλες με δίδυμα να ξεκινούν με έντονη αιμορραγία και μετά να βελτιώνεται η κατάσταση με ξεκούραση και ενέσεις. Το ίδιο θα γίνει και σε σένα, είμαι σίγουρη! Να έχεις όμως βοήθεια, η οικογένεια σου να είναι στο ένα πόδι αυτές τις μέρες που ο άντρας σου λείπει. Πολλά πολλά φιλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου. Αυτή τη φορά δεν έχω κάνει διέγερση, έχω κάνει τροποποιημένο φυσικό κύκλο με φεμαρα. 
Συνολικα έχω κάνει ήδη 4 διεγέρσεις. 1η Μάρτιο 2021, 2η, Ιούνιο 2021, 3η τέλος Σεπτέμβρη και 4η τέλος Γενάρη 2022.
Ο προηγούμενος γιατρός όταν πήρα αρνητική χοριακη στις 22 Οκτώβρη, ήθελε να αφήσω ένα μήνα κενό και τέλος Νοέμβρη να ξεκινησω πάλι, οπότε δεν είχε σκοπό να μείνει κενό διάστημα 3 ή και 4 μηνών που λένε συνήθως. Αλλά εγώ είμαι και 43 οποτε ο χρόνος μετράει διαφορετικά. διαβασα σε προηγούμενα μηνύματα ποιες είναι οι απορίες σου σχετικά με το ποσο διάστημα πρέπει να μείνει κενό ανάμεσα, και νομίζω ότι ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτοκολλο ως προς αυτό αλλά αν φοβάται ότι δεν πρέπει να χαθεί χρόνος δε θα θέλει να καθυστερήσει. 
Εσυ πας για 2η διέγερση?

Οχι κοριτσι μ εχω κανει μια ετ που ειχα αρνητικη χοριακη κ παω για δευτερη τωρα .. ειμαστε κ στον ιδιο γιατρο να ξερεις .. ας ελπισουμε τωρα να παει καλυτερα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου. Αυτή τη φορά δεν έχω κάνει διέγερση, έχω κάνει τροποποιημένο φυσικό κύκλο με φεμαρα. 
Συνολικα έχω κάνει ήδη 4 διεγέρσεις. 1η Μάρτιο 2021, 2η, Ιούνιο 2021, 3η τέλος Σεπτέμβρη και 4η τέλος Γενάρη 2022.
Ο προηγούμενος γιατρός όταν πήρα αρνητική χοριακη στις 22 Οκτώβρη, ήθελε να αφήσω ένα μήνα κενό και τέλος Νοέμβρη να ξεκινησω πάλι, οπότε δεν είχε σκοπό να μείνει κενό διάστημα 3 ή και 4 μηνών που λένε συνήθως. Αλλά εγώ είμαι και 43 οποτε ο χρόνος μετράει διαφορετικά. διαβασα σε προηγούμενα μηνύματα ποιες είναι οι απορίες σου σχετικά με το ποσο διάστημα πρέπει να μείνει κενό ανάμεσα, και νομίζω ότι ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτοκολλο ως προς αυτό αλλά αν φοβάται ότι δεν πρέπει να χαθεί χρόνος δε θα θέλει να καθυστερήσει. 
Εσυ πας για 2η διέγερση?

Με το καλό να τα υποδεχτείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2022 at 9:33 ΜΜ, ο/η panagiotakats1 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια κ χρόνια πολλά!!!! Θέλω να σας πω κ εγώ την ιστορία μου κ συγγνώμη για το σεντόνι που θα ακολουθήσει… ο γολγοθάς ξεκίνησε το 2019 όπου έγινε διάγνωση για ινομυωματα μήτρας 2 κιόλας εκ των οποίων πολύ μεγάλο… αλλάξα 5 γιατρούς για να καταλήξω σε αυτόν που μου έκανε κλικ κ να με χειρουργήσει! Λαπαροσκόπηση έκανα κ όλα πήγαν τέλεια… Νοέμβριο του 2020 πήγα για υπέρηχο στον ίδιο γιατρό κ μου είπε όλα τέλεια, να ξεκινήσω με τον σύντροφο μου προσπάθειες… προσπαθήσαμε για 2-3 μήνες το καλοκαίρι κ αποφασίσαμε να πάμε σε έναν εξωσωματιστη να δούμε τι θα μας πει, βλέπετε κ ηλικιακά δεν με πέρνει πολύ.. ετών 39! Μου κάνει υπέρηχο τον Νοέμβριο του 2021 κ μου βρίσκει μάλλον αδενομυωση ή μπορεί να ήταν πάλι ινομυωμα! Κλάμα, απογοήτευση κλπ… με στελνει σε άλλον γιατρό που ευτυχώς μας λέει ότι είναι αδενομυωση! Δεν χρειάστηκα πάλι επέμβαση! Ξεκινάω διέγερση τον Ιανουάριο κ κάνουμε ωοληψια τον Φεβρουάριο 8 ωάρια 6 ώριμα 4 γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 έγιναν βλαστοκυστες! Κάνω τεχνητή εμμηνόπαυση για 2 μήνες να μικρύνει η μήτρα μου κ εμβρυομεταφορα έκανα 13/4! Δυστυχώς είχα βιοχημική κύηση… η διάθεση μου τραγική, διότι δεν έχουμε μπακ απ για εμβρυομεταφορα παλι… πήγαμε χθες στον γιατρό να μιλήσουμε κ μου λέει μπορούμε να προσπαθήσουμε ξανά από Ιούνιο κ πανω στην κουβέντα μου λέει για δανεικά ωάρια… έλεος δηλαδή… έχω ΑΜΗ 10,44 pmol δεν είμαι χαμένη υπόθεση… κ δυστυχώς δεν μου είπε τι πρέπει να αλλάξουμε αν κάνουμε 2η προσπάθεια για εξωσωματική.. νιώθω τεράστια απογοήτευση, αλλά το θετικό που κρατάω είναι ότι έγινε η εμφύτευση! Μου είπε δεν είναι ποιοτικά τα ωάρια μου κ μετά εορτής μου έδωσε να πάρω βιταμίνες για να φτιάξουν… 

Εγω σου εγραψα κ στο φβ! Παρε άλλη γνωμη κ οκ βιταμινες ναι ! Τα κοριτσια δεν ειδανε μαλλον το μηνυμα σου για να απαντησουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Οχι κοριτσι μ εχω κανει μια ετ που ειχα αρνητικη χοριακη κ παω για δευτερη τωρα .. ειμαστε κ στον ιδιο γιατρο να ξερεις .. ας ελπισουμε τωρα να παει καλυτερα🙏

Δεν το θυμόμουν ότι είμαστε στον ίδιο. Για την αποτυχία μέχρι τώρα τι είπε? Που το απέδωσε? Αν και δυστυχώς, όσο κι αν εμάς μας πονάει, μια αρνητική χοριακη θεωρείται στατιστικά αναμενόμενη. Κάτι τέτοιο μου είπε μέχρι και η Οικονομόπουλου. Απλά θέλω να πω, την επόμενη φορά θα αλλάξετε κάτι στο πρωτοκολλο κλπ ή θα κάνετε ακριβώς τα ίδια? Ποσα έμβρυα είχες βάλει και ποσων ημερών? Συγνωμη που δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες, σίγουρα τα έχεις ξαναγράψει…

να είσαι θετική αλλά ταυτόχρονα να ψάξεις και ότι μπορεις από σπερμα και τα δικά σου τα ανοσολογικά. Ίσως ο γιατρός μας να μην σου έχει προτεινει κάτι τέτοιο αλλά όπως έχουμε μάθει εδώ μέσα, δενχρειαζεται να φτάσουμε τις 5 αποτυχίες για να πάμε σε ουρολογο ή αιματολόγο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Με το καλό να τα υποδεχτείς 

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου. Και σε σένα εύχομαι να σταματήσουν οι ταλαιπωρίες και συντομα να έχεις ευχάριστα νέα. Αλήθεια, έχεις ξεκινήσει κάποια διερεύνηση με άλλο γιατρο ή στο Έλενα όπως λέγαμε κλπ? Έχεις βρει κάτι που δεν ξέρατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

@Παρασκευαιδου @Salvation78 Πως είστε; 
Σας στέλνω μεγάλες αγκαλίτσες..

@twinkletwinlkle Έκανες την Nipt? Με το καλό τα αποτελέσματα σας αν κ είμαι σίγουρη ότι θα είναι άψογα.

@TRigirl πως είσαι; Την Τρίτη πας για υπερηχο τελικά; Ελπίζω και εύχομαι να γίνει η ανατροπή με το μικρό σου 🙏

Είμαι μια έτσι μια αλλιώς το προσπαθώ και κυρίως προσπαθώ να αδειάσω το κεφάλι μου από τις μαύρες σκεψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου. Και σε σένα εύχομαι να σταματήσουν οι ταλαιπωρίες και συντομα να έχεις ευχάριστα νέα. Αλήθεια, έχεις ξεκινήσει κάποια διερεύνηση με άλλο γιατρο ή στο Έλενα όπως λέγαμε κλπ? Έχεις βρει κάτι που δεν ξέρατε?

Λόγο ότι είναι πρωί στο Έλενα και δεν τα κάνουν όλα την ίδια μέρα μου ήταν δύσκολο να πάω όποτε πήγα σε αιματολόγο δικό μου και έκανα και της εξετάσεις που μου έδωσε μου έκανε πλήρες έλεγχο (περιμένω αποτελέσματα) (ειδα από μια κοπέλα που ανέβασε τι τις έβαλαν από το Έλενα που πήγε και έκανα τις ίδιες) εκτός από ενδοκρινολογικες που έτσι κι αλλιος έχω δικό μου ενδοκρινολόγο και δεν τον αλλάζω όπως και ο Ενδοκρινολογος μου έδωσε και έκανα κι από εκεί κομπλέ απλά μου ανέβασε λίγο του θυροειδη λόγο των ορμονών που είχα πάρει ανέβηκε λίγο και είναι φυσιολογικό. Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω για να κανω μια εξέταση μικροβιομα λέγετε είναι για μα δούμε για μικρόβια μέσα στην μήτρα περνούν δήγμα από το ενδομήτριο (ξέρω ότι μπορεί να υπάρχει φλεγμονή λόγο ότι όταν έκανα υστεροσκοπιση υπήρχε και έκανα σχήμα αντιβιοσεων για δυο μήνες) απλά αν διξει κάτι κι αυτό που θα διξει θα ξανά πάρω αντιβίωσεις αλλά διαφορετικό σχήμα όπως και για ετ θα πρέπει να περνώ αντιβιωσεις (το σχήμα που λέω είναι από δυο αντιβιωσεις διαφορετικές την ημέρα για κάποιο διάστημα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Δεν το θυμόμουν ότι είμαστε στον ίδιο. Για την αποτυχία μέχρι τώρα τι είπε? Που το απέδωσε? Αν και δυστυχώς, όσο κι αν εμάς μας πονάει, μια αρνητική χοριακη θεωρείται στατιστικά αναμενόμενη. Κάτι τέτοιο μου είπε μέχρι και η Οικονομόπουλου. Απλά θέλω να πω, την επόμενη φορά θα αλλάξετε κάτι στο πρωτοκολλο κλπ ή θα κάνετε ακριβώς τα ίδια? Ποσα έμβρυα είχες βάλει και ποσων ημερών? Συγνωμη που δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες, σίγουρα τα έχεις ξαναγράψει…

να είσαι θετική αλλά ταυτόχρονα να ψάξεις και ότι μπορεις από σπερμα και τα δικά σου τα ανοσολογικά. Ίσως ο γιατρός μας να μην σου έχει προτεινει κάτι τέτοιο αλλά όπως έχουμε μάθει εδώ μέσα, δενχρειαζεται να φτάσουμε τις 5 αποτυχίες για να πάμε σε ουρολογο ή αιματολόγο..

 

Το απεδωσε στο γεγονος οτι ηταν μετρια τα εμβρυα κ οτι μαλλον δεν εξελιχθηκαν ..ειχα βαλει βλαστοκυστες ..οσο για πρωτοκολλο δε μ αλλαξε κατι ..εσυ τωρα πας για ετ;; Τα 3 ωαριακια σου γονιμοποιηθηκαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Το απεδωσε στο γεγονος οτι ηταν μετρια τα εμβρυα κ οτι μαλλον δεν εξελιχθηκαν ..ειχα βαλει βλαστοκυστες ..οσο για πρωτοκολλο δε μ αλλαξε κατι ..εσυ τωρα πας για ετ;; Τα 3 ωαριακια σου γονιμοποιηθηκαν

Όταν λες μέτρια δλδ τι ήταν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Μια χαρά ήταν. 

Τι να σου πω εκει το απεδωσε ..τωρα παω για δευτερη ετ κ αν παλι αποτυχει νεα διεγερση το Σεπτεμβριο ..τουλαχιστον να χαρω το καλοκαιρακι κ να ξαναμπω στη μαχη ..εσυ κοριτσακι μ σε τη φαση εισαι ;; Αν θυμαμαι καλα εισαι κ πολυ μικρουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Τι να σου πω εκει το απεδωσε ..τωρα παω για δευτερη ετ κ αν παλι αποτυχει νεα διεγερση το Σεπτεμβριο ..τουλαχιστον να χαρω το καλοκαιρακι κ να ξαναμπω στη μαχη ..εσυ κοριτσακι μ σε τη φαση εισαι ;; Αν θυμαμαι καλα εισαι κ πολυ μικρουλα

Όλα καλά κοπέλα μου εύχομαι… εγώ έγραψα ποιο πάνω τα νέα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...