Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάρτης ήρθε, άνοιξη μπήκε, ένα λουλουδάκι σε κάθε κοιλίτσα να ανθίσει 🥀🌹🌷🌸🌻🌼


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anli1978 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Είδα ότι επισκέφτηκε το Έλένά κ επειδή έχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες μου λες λίγο τη διαδικασία; έχω κ εγώ 2 παιδάκια μεγάλα σχετικά αλλά κ 3 βιοχημικές τους τελευταίους 5 μήνες κ θα ήθελα να το ελέγξω γιατί είναι δύσκολο να το περνάω όλο αυτό.τουλαχιστον να δω αν κάτι φταίει. @marinamanoulitsa επειδή καταλαβαίνω ότι στην ιδία περίπου φάση κ εσύ αλλά δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι μου είπε ή 2η γυναικολόγος που πήγα ότι μπορεί να οφείλονται σε έναν από τους 3 παράγοντες. 1ο χρωμοσωματικες ανωμαλίες 2ο θρομβοφιλια 3ο σάλπιγγα. Με σειρά πιθανοτήτων. Ελπίζω να βοήθησα 

Έχεις ραντεβού στο τμήμα αποβολών?

Αν ναι στην είσοδο θα πεις το ραντεβού και λογικά ονομα και ΑΜΚΑ για να σε βρουν στην λίστα των ραντεβού.

Θα προχωρήσεις μέσα και θα πας στο κτίριο ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ που είναι τα εξωτερικά ιατρεία / ταμεία να πάρεις νούμερο και να βγάλεις παράβολο (μηδενικό). Επειδή συνήθως έχει πολύ κόσμο και αναμονή καλό είναι να πας σίγουρα 30-45 λεπτά νωρίτερα από το ραντεβού.

Αφού πάρεις τα απαιτούμενα χαρτιά θα κατέβεις τις σκάλες δίπλα στα ασανσέρ θα πας στο υπόγειο δεξιά η πρώτη πόρτα είναι το τμήμα αποβολών (αιματολογικό / ανοσολογικό), θα χτυπήσεις την πόρτα και θα πεις ότι έχεις ραντεβού και το όνομά σου.

Θα έχεις μαζί όλο τον φάκελο από εξετάσεις δικές σου και του άντρα σου (αν έχεις) καλύτερα χωρισμένες ξεχωριστά δικές σου / δικές του. Θα σου πάρουν ιστορικό και για σένα και για τον σύζυγο αλλά και για τις οικογένειές σας γονείς & αδέρφια. Καλό είναι δηλαδή να γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα από τα σόγια. Πχ αν κάποιος έχει διαβήτη, αν έχει θρομβοφιλία, αν υπάρχει περίπτωση οι γονείς σας να είναι μακρινοί συγγενείς κλπ. Πότε μπήκε σε εμμηνόπαυση η μητέρα σου, αν η αδερφή σου πχ έχει παιδιά.

Θα σου κλείσει νέο ραντεβού για αιμοληψία και μετά χρειάζονται περίπου ένας μήνας για τα αποτελέσματα.

Αν κρίνουν ότι πρέπει να σε δουν και άλλα  τμήματα ενδοκρινολογικό, υπέρηχος μήτρας, καλλιέργεια κολπικού υγρού κλπ θα σε παραπέμψουν αυτοί που πρέπει να πας.

Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Χαίρομαι που στις εγκυουλες πάνε όλα καλά, και το κορίτσι που έχει συνέχεια εμετούς και αναγούλες να κάνει υπομονή, όταν τελειώσει η προγεστερονη θα είναι καλύτερα. 

@Raf123 μου ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά, καλή επιτυχία εύχομαι!

@Antonia2 μακάρι να κάνεις την έκπληξη κοριτσάκι μου και να κάνεις ένα όμορφο δώρο στην επέτειο. 

@marinamanoulitsa υπάρχουν πολλοί τραγικοί άνθρωποι γύρω μας, τα έχω ζήσει και εγώ. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές απλά δεν ξέρουν τι να πουν για να σε παρηγορησουν.

Για αυτό που είμαι σίγουρη όμως είναι ότι κάθε παιδί, κάθε έμβρυο αξίζει την χαρά και τον ενθουσιασμό του πρώτου. Άρα θα το λέμε σε όσους θέλουμε και δεν έχουμε υποχρέωση να δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν. ❤️

Εμένα μετά από 3 αρνητικά τεστ ακόμα άφαντη η περίοδος. Έχω πονακια αλλά δεν λέει να κατέβει το αίμα. Εχθές το βράδυ είχα και αδιαθεσία, λες και κάτι μου μύριζε και ανακατεβοταν το στομάχι μου. Παίζει πολλά παιχνίδια το μυαλό τελικά. 

Καλα τα λες κοριτσι μου! Καθε εμβρυο ειναι μοναδικο, και αξιζει τον ενθουσιασμο κα ιτη χαρα του πρωτου!

 

Μακαρι να εχει γινει ενα θαυματακι και να μην σου ερθει κοριτσι μου💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι ήθελα να σου πω την περίπτωση φίλης. Έκανε 3 παιδιά χωρίς να καταλάβει που λέει ο λόγος αν είναι έγκυος. Τόσο εύκολα όλα. Κ αφού τα ξεπετάξε κάπως (οπότε μεσολάβησαν κάποια χρόνια, δε θυμάμαι εσένα πόσο είναι τα δικά σου το δικό της το 3ο ήτα περίπου 7 😎 λέει λοιπόν πάω για 4ο. Αποβολή... Της λένε τυχαίο. Λέει οκ όντως έτσι θα είναι. Ξσναμενει αφού άφησε κάποιο καιρό να συνέλθει, πάλι αποβολη. Τελοσπαντων της λέει κάποια στιγμή ένας γιατρός ξέρεις κάτι έχει αλλάξει, ας έχεις 3 παιδιά κάτι συμβαίνει. Ε ξαφνικά είχε θέμα θρομβοφιλιας! Το  είχε ίσως κ παλιά κ τι να πω λόγω κούρασης από τις εγκυμοσύνες τώρα βγήκε; πάντως έκανε ενέσεις κ έκανε το 4ο παιδάκι που τόσο ήθελε! Οπότε οκ μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μην το δένεις κ κόμπο. Το ότι έχεις παιδιά δε σημαίνει ότι η κούραση από εγκυμοσύνες κ η ηλικία δεν άλλαξαν κάτι... 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Πετάγομαι στην συζήτηση γιατί τα λες πολύ σωστά.

Η θρομβοφιλία είναι είτε κληρονομική είτε επίκτητη (θρομβοφιλία κύησης). Αυτό δεν σημαίνει οτι θα εμφανιστεί σε ΚΑΘΕ κύηση που μπορεί να έχεις. Μπορεί να εμφανιστεί μπορεί και όχι.

Οταν ελέγχθηκα στο τμήμα αποβολών του Έλενα για θρομβοφιλία μου είπαν οτι κληρονομική δεν έχω σίγουρα.

Επίκτητη ομως δεν ξέρω. Θα πρέπει να ελεγχθώ ξανά στην 8η εβδομάδα κύησης. Η πρώτη εικόνα είτε οτι δεν έχω ουτε επίκτητη αλλά με ιστορικό αποβολών το ελέγχεις και αυτό.

Αν έχεις κληρονομική έχουν σίγουρα κάποιος από τους γονείς ή / και τα αδέρφια και το πιθανότερο είναι οτι δεν το γνωρίζουν.

Η ειδικότητα που το εξετάζει αυτό ειναι αιματολόγος. Δεν σημαίνει οτι εξετάζεται κάθε εγκυμονούσα αλλά αν υπάρχει ιστορικό αποβολών (α΄σχετα αν έχεις παιδιά ή δεν έχεις) είναι ένας παράγοντας που πρέπει να ελεχθει.

.

 

Ευχαριστουμε  παρα πολυ κοριτσια για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες! Αχρειαστες να μας ειναι βεβαια αλλα ειστε και οι δυο πολυ ευστοχες και μας βοηθατε πολυ💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

αχ μακαριιιιιιιι!!!!!!!! θα ειναι τελεια εκπληξη!!!!! κι εγω περιμενω περιοδο 31/03 και 02/04 εχουμε επετειο!! 7 χρονια μαζι!! μακαρι να μην ερθει η ατιμη η περιοδος...!!!!!🙏🙏🙏🙏

(και περυσι την ιδια ευχη εκανα και ηρθε η ατιμη 02/04 😪)

Αχ τι ωραια, ιδια χρονια σχεση μεμας εχετε!! Μακαρι να μεινεις τωρα εγκυουλα! Φετος θα την κανουμε ομως ολες μαζι την ευχη💗 και η δυναμη για ειναο περισσοτερη και μπορει να πιασει☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Είναι στον άνθρωπο το αν θέλει να το πει ή όχι. Εγώ το είχα πει σε όλους τους κοντινούς μου φίλους (και είναι αρκετοί) με τη λογική ότι και να γίνει τελικά κάτι κακό και να πάει άσχημα σε αυτούς θα κλαίω μετά. Μου φαινόταν περίεργο ότι θα με έβλεπαν πχ λυπημένη και θα τους έλεγα τι; ότι είμαι καλά ενώ θα είχα παλινδρομη; Επίσης αν κάνεις όντως παρέα είναι δύσκολο να το κρύβεις. Εμένα οι σκέψεις μου, η χαρά και το άγχος ήταν και είναι εντελώς γύρω από αυτό και ήθελα να μπορώ να τις μοιράζομαι. Ακόμα, δεν έπινα, ανακατευομουν στο 1ο τρίμηνο, πρόσεχα κλπ. Δε θα έβλεπαν ότι κάτι δεν πάει καλά; θα το καταλάβαιναν γιατί ήξεραν και ότι προσπαθούμε. Είμαστε γενικά ανοιχτοί και ο σύντροφος μου κι εγώ. 

Υπάρχουν κοπέλες όμως που δε θέλουν να το μοιραστούν ή που διαμορφώνουν έτσι κι αλλιώς τη ζωή τους σε πιο κλειστό κύκλο ή που δεν ανακουφιζονται όταν μοιράζονται την αγωνία όπως εγώ. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι όπως θα νιώσεις εσύ καλύτερα. 

Εχεις δικιο κοριτσι μου. Εγω ειμαι λιγο μπερδεμενη σχετικα με το πως θα το χειριστω γιατι ενω γενικα ειμαι πολυ ανοιχτη/κοινωνικη, σε αυτο το θεμα εχω μια τεραστια φοβια οτι κατι δεν θα παει καλα κλπ για πολλους λογους.  Πλεον μενω σε μικρο μερος και αν το πω  πχ, σε 5 φιλους θα το μοιραστουν με οικογενεια τους κλπ (ακομα και αν τους πω οχι χαχα) οποτε θα γινουν 25. Και ξερεις μετα τα νεα  μπορει να ταξιδεψουν και δεν θα ηθελα ακομην α το μαθουν απτη δουλεια κλπ ακομη κλπ. Οποτε σιγουρα θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι τον 2ο μηνα αν ολα πανε καλα.  Απτην αλλη οπως λες κι εσυ με ανθρωπους που ειμαι κοντα ειναι πολυ δυσκολο να μην το πω. Λογω μετακομισης ομως εαν και εχω φιλους εδω οι περισσοτεροι ειναι στην Αθηνα οποτε μπορω να γλιτωσω προς το παρον😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εχεις δικιο κοριτσι μου. Εγω ειμαι λιγο μπερδεμενη σχετικα με το πως θα το χειριστω γιατι ενω γενικα ειμαι πολυ ανοιχτη/κοινωνικη, σε αυτο το θεμα εχω μια τεραστια φοβια οτι κατι δεν θα παει καλα κλπ για πολλους λογους.  Πλεον μενω σε μικρο μερος και αν το πω  πχ, σε 5 φιλους θα το μοιραστουν με οικογενεια τους κλπ (ακομα και αν τους πω οχι χαχα) οποτε θα γινουν 25. Και ξερεις μετα τα νεα  μπορει να ταξιδεψουν και δεν θα ηθελα ακομην α το μαθουν απτη δουλεια κλπ ακομη κλπ. Οποτε σιγουρα θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι τον 2ο μηνα αν ολα πανε καλα.  Απτην αλλη οπως λες κι εσυ με ανθρωπους που ειμαι κοντα ειναι πολυ δυσκολο να μην το πω. Λογω μετακομισης ομως εαν και εχω φιλους εδω οι περισσοτεροι ειναι στην Αθηνα οποτε μπορω να γλιτωσω προς το παρον😅

Και εμεις προτιμησαμε να μην το πούμε..

Γενικά δεν έχει σχέση ο δεύτερος μήνας. Η επικινδυνότητα ελαχιστοποιειτε μετά την αυχενική μας είχε πει ο γιατρός..δηλαδή να φύγει το πρώτο τρίμηνο 

Οπότε θα περιμένω την αυχενική και θα το πω μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Αχ τι ωραια, ιδια χρονια σχεση μεμας εχετε!! Μακαρι να μεινεις τωρα εγκυουλα! Φετος θα την κανουμε ομως ολες μαζι την ευχη💗 και η δυναμη για ειναο περισσοτερη και μπορει να πιασει☺️

αχ τι γλυκια που εισαι!!!!!! μακαρι να ερθει και το δικο μας θαυματακι...!!!!!🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Έχω κάνει και εγώ παρακολούθηση. Ναι έχει τύχει να πάω σε γόνιμες και να μην δούμε αυγουλάκι. Να είναι όλα μικρά. Και άλλη μία έχει τύχει να μην έχει καλό σχήμα. Αντί να είναι στρογγυλό ήταν σαν δυο μπαλάκια κολλημένα. Και μου είπε δεν θα είναι καλή αυτή η ωορρηξία δεν είναι και το ωάριο.  Επίσης μου είχε πει ο γιατρός ότι μπορεί να βγαίνει θετικό το τεστ επειδή αυτό ανιχνευει την ορμόνη που στην ουσία τα μεγαλώνει. Και όταν έρθει η ώρα να σπάσει αυτό να απορροφάται και να μην σπάει. Το καλύτερο είναι η παρακολούθηση με υπέρηχο. 

Έχω τσεκαρει εγώ με προγεστερόνη. Ναι λένε όταν γίνει η ωορρηξία πας μετά από μια βδομάδα και κανεις προγεστερονη και βλέπεις αν έγινε η ωορρηξία. Και πάλι πιστεύω ο καλύτερος τρόπος είναι ο υπέρηχος. Υπέρηχος στις γόνιμες και μετά μόλις σπάσει για να δεις ότι έσπασε. Μια φορά μου έτυχε να δει ένας γιατρός που πήγαινα ότι έχει σπάσει ένα αυγουλάκι και πίσω να κάνω εξέταση προγεστερόνης και βγήκε σαν να μην είχε γίνει τίποτα. Οπότε δεν τα εμπιστεύομαι πάρα πολύ όλα τα γύρω γύρω. 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ και εσένα…ναι αυτό με την LH ισχύει που λες κ οντως καλύτερα στον υπέρηχο!! Μ το πρότεινε κ η ίδια από τον Απρίλη να το κάνουμε έτσι…
 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο εσυ που θα έκανες σπερματέγχυση με τι πρωτόκολλο θα πήγαινες; 
 

εμενα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος αφου τώρα δεν θέλω να προχωρήσω σε IUI ή ΙVF να αφήσουμε ακόμα 2-3 μηνες μόνοι μας και μετά να δοκιμάσουμε ισως με πρόκληση ωορρηξιας με φεμαρα. Εσυ αν θυμάμαι καλά είχες κάνει τέτοιους κύκλους; Ή ήταν με σερπαφαρ; Απλά σκεφτόμουν αν αξίζει τον κόπο να το κάνω αφού ο άντρας μ έχει οριακό αριθμό σπερματοζωαρίων ισως να ήταν καλύτερα να προχωρούσα σε σπερματέγχυση παρά αυτή την λύση…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ και εσένα…ναι αυτό με την LH ισχύει που λες κ οντως καλύτερα στον υπέρηχο!! Μ το πρότεινε κ η ίδια από τον Απρίλη να το κάνουμε έτσι…
 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο εσυ που θα έκανες σπερματέγχυση με τι πρωτόκολλο θα πήγαινες; 
 

εμενα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος αφου τώρα δεν θέλω να προχωρήσω σε IUI ή ΙVF να αφήσουμε ακόμα 2-3 μηνες μόνοι μας και μετά να δοκιμάσουμε ισως με πρόκληση ωορρηξιας με φεμαρα. Εσυ αν θυμάμαι καλά είχες κάνει τέτοιους κύκλους; Ή ήταν με σερπαφαρ; Απλά σκεφτόμουν αν αξίζει τον κόπο να το κάνω αφού ο άντρας μ έχει οριακό αριθμό σπερματοζωαρίων ισως να ήταν καλύτερα να προχωρούσα σε σπερματέγχυση παρά αυτή την λύση…

Ναι εγώ είχα κάνει με φεμαρα απλά δεν αντέδρασε ο οργανισμός μου και τις δύο φορές. Δεν έκανα κανένα αυγό ήμουν ανθεκτική στο φεμαρα. 

Και ξεκίνησα σερπαφαρ. Με αυτά έκανα ένα την φορά. Πάλι  ήμουν ανθεκτική γιατί άλλες κάνουν και δύο και τρία. Αλλά τουλάχιστον έκανα ένα. Ναι για να κάνεις τέτοιους κύκλους πρέπει να είναι κανονικό το σπέρμα γιατί είναι κανονικές επαφές . 

Στην σπερματεγχυση δεν έχει πρωτόκολλα όπως στην εξωσωματική. Δηλαδή παίρνεις φεμαρα ή σερπαφαρ ανάλογα σε ποια αντιδράς. Κάνεις αυγουλάκι και με το που δει ότι είναι εντάξει σου κάνει την ένεση και μετά από δύο μέρες πάτε στο κέντρο και δίνει ο άντρας σπέρμα και το επεξεργάζονται και στο βάζουν μέσα. 

Εγώ επειδή δεν αντιδρούσα στα φεμαρα και στα σερπαφαρ μόνο ένα την φορά. Θα πήγαινα με ενέσεις εξωσωματικης απλά μικρότερη δόση. Εκεί σίγουρα θα έκανα δύο και πάνω για αυτό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Για μενα ειναι 7ηημερα καθυστερησης περιμενα 15 Μαρτιου, εχω κυκλο 24 μερες. Μακαρι κοριτσι μου να πανε, ανυπομονω ναακουσουμε καρδουλα💖💖💖

Με το καλό κοπέλα μου ...με τρόμαξες δεν το είχα καταλάβει καθόλου ότι ο κύκλος σου είναι 24 μέρες και εγώ 15 περίμενα αλλά έχω κύκλο νομίζω 30 ημερών ...νιώθω τερμα χαζη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kleo1997 είπε:

Με το καλό κοπέλα μου ...με τρόμαξες δεν το είχα καταλάβει καθόλου ότι ο κύκλος σου είναι 24 μέρες και εγώ 15 περίμενα αλλά έχω κύκλο νομίζω 30 ημερών ...νιώθω τερμα χαζη

Καλε μην νιωθεις χαζη και ο γιατρος δυσκολευεται να καταλαβει ποτε προλαβα 9η-10 η μερα ωορηξια αλλα παντα ετσι ειχα κι ετσι το καταλαβα πολυ νωρις μετα την περιοδο! Αν ολα πανε καλα να ανοιξουμε νεο θεματακι με μωρακια Νοεμβριου, το ΄λεω και δεν το πιστευω,  μακαρι να πανε ολα, στο ευχομαι κοπελα μου ολοψυχα💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ και εσένα…ναι αυτό με την LH ισχύει που λες κ οντως καλύτερα στον υπέρηχο!! Μ το πρότεινε κ η ίδια από τον Απρίλη να το κάνουμε έτσι…
 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο εσυ που θα έκανες σπερματέγχυση με τι πρωτόκολλο θα πήγαινες; 
 

εμενα μου είχε προτείνει η γυναικολόγος αφου τώρα δεν θέλω να προχωρήσω σε IUI ή ΙVF να αφήσουμε ακόμα 2-3 μηνες μόνοι μας και μετά να δοκιμάσουμε ισως με πρόκληση ωορρηξιας με φεμαρα. Εσυ αν θυμάμαι καλά είχες κάνει τέτοιους κύκλους; Ή ήταν με σερπαφαρ; Απλά σκεφτόμουν αν αξίζει τον κόπο να το κάνω αφού ο άντρας μ έχει οριακό αριθμό σπερματοζωαρίων ισως να ήταν καλύτερα να προχωρούσα σε σπερματέγχυση παρά αυτή την λύση…

Κι εγω δεν ειμαι σιγουρη αν θα σε βοηθησει αυτο με την εννοια αν κανεις κανονικα ωορηξια τι θα αλλαξει εννοω σκεφτω αυτο θα σου αυξησει πιθανοτητες η πρεπει να κανεις και σπερματεγχυση?  Δεν ξερω  μπορει να μην τα λεω σωστα γιατι δεν τα ξερω καλα οποτε  ισως καλο να ανοιξεις ενα θεματακι μηπως καποια κοπελα σου πει τι γνωμη τους που εχει δοκιμασει. Σημειωση ο γιατρος εδω μου ειχε πει οτι το serpafar κανει λεπτο ενδομητριο γιαυτο προτεινει femara (μου τα ειχε πει αυτα πριν ξεκινησω εγω  τα θεματα με το λεπτο ενδομητριο κλπ οποτε σαν γενικο σχολιο.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλε μην νιωθεις χαζη και ο γιατρος δυσκολευεται να καταλαβει ποτε προλαβα 9η-10 η μερα ωορηξια αλλα παντα ετσι ειχα κι ετσι το καταλαβα πολυ νωρις μετα την περιοδο! Αν ολα πανε καλα να ανοιξουμε νεο θεματακι με μωρακια Νοεμβριου, το ΄λεω και δεν το πιστευω,  μακαρι να πανε ολα, στο ευχομαι κοπελα μου ολοψυχα💗

Μωράκια Νοεμβρίου..... συγκινηση απειρηηηη!!!!!!!!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

αχ τι γλυκια που εισαι!!!!!! μακαρι να ερθει και το δικο μας θαυματακι...!!!!!🙏🙏🙏🙏

Μακαρι!   ☺️☺️Κοριτσι μου ειχες κανενα νεο με το μπαμπα σου? Επισης στον Ασβεστη θα ξαναπατε?? Θυμαμαι σας ειε πει να ξαναπατε μετα τη θεραπεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μωράκια Νοεμβρίου..... συγκινηση απειρηηηη!!!!!!!!!! ❤️❤️❤️❤️  

Αντε σε περιμενουμε κι εσενα (ελπιζω δηλαδη χαχαα) αντε να μην ερθει η περιοδος!!!!!!!!!!!💖💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Μακαρι!   ☺️☺️Κοριτσι μου ειχες κανενα νεο με το μπαμπα σου? Επισης στον Ασβεστη θα ξαναπατε?? Θυμαμαι σας ειε πει να ξαναπατε μετα τη θεραπεια?

α καλα. τον ασβεστη τον ειχα ξεχασει. ναι μετα την επομενη περιοδο θα κανει ο αντρας μου εξετασεις (την κατατμηση dna και απλο σπερμοδιαγραμμα για να δουμε αν βοηθησαν οι βιταμινες).

ειμαι πολυ στεναχωρημενη με το μπαμπα. 😭😭😭 εκανε χθες αξονικη και ευτυχως ειναι καθαρη αλλα μας ειπε η αλλη ωρλ που πηγαμε (και ενω η γυναικα το μελετησε και το εψαξε) οτι εχει μια σπανια μορφη καρκινου πολυ επιθετικη και πρεπει να κινηθουμε αμεσα. μονο το 1% παγκοσμιως του καρκινου λαρυγγα εχει αυτη τη μορφη. δεν υπαρχει αρκετη σχετικη βιβλιογραφεια..

μας προτεινε και δευτερη βιοψια για να ειμαστε οσο πιο σιγουροι γινεται... πρεπει να συντονισω πολλα πραγματα. λογικα απο βδομαδα θα ερθουν παλι αθηνα να ψαχτουμε. (το 3ημερο θα παμε εμεις στο χωριο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

α καλα. τον ασβεστη τον ειχα ξεχασει. ναι μετα την επομενη περιοδο θα κανει ο αντρας μου εξετασεις (την κατατμηση dna και απλο σπερμοδιαγραμμα για να δουμε αν βοηθησαν οι βιταμινες).

ειμαι πολυ στεναχωρημενη με το μπαμπα. 😭😭😭 εκανε χθες αξονικη και ευτυχως ειναι καθαρη αλλα μας ειπε η αλλη ωρλ που πηγαμε (και ενω η γυναικα το μελετησε και το εψαξε) οτι εχει μια σπανια μορφη καρκινου πολυ επιθετικη και πρεπει να κινηθουμε αμεσα. μονο το 1% παγκοσμιως του καρκινου λαρυγγα εχει αυτη τη μορφη. δεν υπαρχει αρκετη σχετικη βιβλιογραφεια..

μας προτεινε και δευτερη βιοψια για να ειμαστε οσο πιο σιγουροι γινεται... πρεπει να συντονισω πολλα πραγματα. λογικα απο βδομαδα θα ερθουν παλι αθηνα να ψαχτουμε. (το 3ημερο θα παμε εμεις στο χωριο)

Αχ βρε Τονια μου............. στενοχωριεμαι πολυ κι εγω😰Τι προβλημα κι αυτο τωρα και πως να μη στενοχωριεσαι. Ειναι πολυ λογικο. Ειναι παααααρα πολυ θετικο βεβαια οτι αξονικη ειναι καθαρη να ξερεις και οτι δεν εχει αλλου!!!  Ποια ειναι τα επομενα βηματα σας τωρα?

Εχεις πολλα στο μυαλο σου τωρα , ελπιζω να εχετε ενα δικτυο συγγενων/φιλων να μπορει λιγο να βοηθησει κκλπ. Σου ευχομαι ολοψυχα σου ευχομαι να πανε ολα καλα και οσο κακο και αν ειναι να σταματησει εδω. 🙏🙏🙏 Σαν συμβουλη θα σου δωσω να το πατε βημα-βημα σιγα σιγα και να προσπαθεις κατα το δυνατον να μην αγχωθεις προκαταβολικα για ολα. Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλε μην νιωθεις χαζη και ο γιατρος δυσκολευεται να καταλαβει ποτε προλαβα 9η-10 η μερα ωορηξια αλλα παντα ετσι ειχα κι ετσι το καταλαβα πολυ νωρις μετα την περιοδο! Αν ολα πανε καλα να ανοιξουμε νεο θεματακι με μωρακια Νοεμβριου, το ΄λεω και δεν το πιστευω,  μακαρι να πανε ολα, στο ευχομαι κοπελα μου ολοψυχα💗

Αφού και ο γιατρός δυσκολεύεται φαντάσου ...που να πάρω μπρος εγώ ...ναι εννοείται μακάρι να πάνε όλα καλα και να κάνουμε ομάδα ..εγώ μέσα από την προηγούμενη ομάδα όταν έχασα το μωρό μου πήρα πολύ δύναμη και αγάπη και το καλύτερο κέρδισα μια φίλη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Αφού και ο γιατρός δυσκολεύεται φαντάσου ...που να πάρω μπρος εγώ ...ναι εννοείται μακάρι να πάνε όλα καλα και να κάνουμε ομάδα ..εγώ μέσα από την προηγούμενη ομάδα όταν έχασα το μωρό μου πήρα πολύ δύναμη και αγάπη και το καλύτερο κέρδισα μια φίλη ..

Χαιρομαι πολυ που βρηκες στηριξη και κερδισες και μια φιλη μεσα απο αυτην την τεραστια δυσκολια, Αυτη τη φορα ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχουμε να λεμε μονο ευχαριστα στην ομαδουλα μας💖🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Έχεις ραντεβού στο τμήμα αποβολών?

Αν ναι στην είσοδο θα πεις το ραντεβού και λογικά ονομα και ΑΜΚΑ για να σε βρουν στην λίστα των ραντεβού.

Θα προχωρήσεις μέσα και θα πας στο κτίριο ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ που είναι τα εξωτερικά ιατρεία / ταμεία να πάρεις νούμερο και να βγάλεις παράβολο (μηδενικό). Επειδή συνήθως έχει πολύ κόσμο και αναμονή καλό είναι να πας σίγουρα 30-45 λεπτά νωρίτερα από το ραντεβού.

Αφού πάρεις τα απαιτούμενα χαρτιά θα κατέβεις τις σκάλες δίπλα στα ασανσέρ θα πας στο υπόγειο δεξιά η πρώτη πόρτα είναι το τμήμα αποβολών (αιματολογικό / ανοσολογικό), θα χτυπήσεις την πόρτα και θα πεις ότι έχεις ραντεβού και το όνομά σου.

Θα έχεις μαζί όλο τον φάκελο από εξετάσεις δικές σου και του άντρα σου (αν έχεις) καλύτερα χωρισμένες ξεχωριστά δικές σου / δικές του. Θα σου πάρουν ιστορικό και για σένα και για τον σύζυγο αλλά και για τις οικογένειές σας γονείς & αδέρφια. Καλό είναι δηλαδή να γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα από τα σόγια. Πχ αν κάποιος έχει διαβήτη, αν έχει θρομβοφιλία, αν υπάρχει περίπτωση οι γονείς σας να είναι μακρινοί συγγενείς κλπ. Πότε μπήκε σε εμμηνόπαυση η μητέρα σου, αν η αδερφή σου πχ έχει παιδιά.

Θα σου κλείσει νέο ραντεβού για αιμοληψία και μετά χρειάζονται περίπου ένας μήνας για τα αποτελέσματα.

Αν κρίνουν ότι πρέπει να σε δουν και άλλα  τμήματα ενδοκρινολογικό, υπέρηχος μήτρας, καλλιέργεια κολπικού υγρού κλπ θα σε παραπέμψουν αυτοί που πρέπει να πας.

Καλή επιτυχία.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Άρα δεν κάνουν επιτόπου τα απαιτούμενα από το 1ο ραντεβού πρέπει να κλείσεις κι αλλά από ότι καταλαβαίνω κ ο χρόνος περνάει.αλλα οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 ωχ λυπάμαι πολύ κορίτσι μου!!! Εύχομαι να γίνει ένα θαυμα για τον μπαμπά σου και να γιατρεύτει πλήρως 🙏 σου εύχομαι καλή δύναμη, ο Θεός μαζί σας να πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anli1978 εγώ είμαι 34 ετών... Που με ρώτησες... Ηλικιακά δεν είμαι μεγάλη... Τα έκανα μικρή τα παιδάκια μου 😁 στα 24 είχα τον πρώτο μου γιο και στα 26 τον δεύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Χαιρομαι πολυ που βρηκες στηριξη και κερδισες και μια φιλη μεσα απο αυτην την τεραστια δυσκολια, Αυτη τη φορα ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχουμε να λεμε μονο ευχαριστα στην ομαδουλα μας💖🙏

Ναι ναι εννοείται 💖💖 όλα καλά θα πάνε ....κι πρέπει να κάνουμε όμορφες σκέψεις ..💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2022 at 1:32 ΜΜ, ο/η Kleo1997 είπε:

Λοιπόν κορίτσια πρώτη χοριακη 15 Μαρτίου 57 ήταν η μέρα που έπρεπε να με έρθει περίοδος 17 ήταν 135 και σήμερα 21 674 τι λέτε 

Συγχαρητήρια❤️❤️❤️

Μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοριτσάκι μου🙏🥰💗💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει και θα γελάσουμε!! Θα γίνουν ξεκαθάρισματα 😀   Τραγικό που δεν κάθεται κάποιος να επιβλέπει και να βοηθήσει.. αχ σε νιώθω..κι εμένα έτσι μου παρατάνε τα ανίψια.. έρχονται επίσκεψη και ξαφνικά 'να πεταχτώ λίγο θυμήθηκα μια δουλειά' και επιστρέφουν όταν είναι να φύγουν 😀 πες ξεκάθαρα ότι θέλεις να στα κρατήσω και αν μπορώ πολύ ευχαρίστως!!
    • Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε σπίτι από απογευματινό μπανιο με την μικρή και είδα στο εσώρουχο μου καφέ αίμα. Όχι όπως τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ένα σκούρο μπεζ σε απειροελάχιστη ποσότητα. Τώρα ήταν σαν αίμα περιόδου. Εννοείται με έπιασαν τα κλάματα. Είπα στον άντρα μου ότι αν χάσω το μωρό, δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στους γονείς του για την κούραση που τράβηξα 1 εβδομάδα τώρα. Ίσως να μην φταίνε αυτοί αλλά αυτή η κακή τους ενέργεια και η αδιαφορία τους είναι σαν να επιδείνωσαν την κατάσταση. Τους ανέφερα ότι ο γιατρός είπε να μην σηκώνω το μωρό όσο γίνεται, και η απάντηση τους (όχι σε εμένα απευθείας, αλλά στον άντρα μου), ήταν ότι η μάνα του έκανε μετακόμιση έγκυος. Εμένα αυτό μόνο κακία μου βγάζει. Ίσως είμαι απλά ταραγμένη και ψάχνω κάπου να αποδώσω ευθύνες.. ίσως μιλάει ο φόβος μου... Αλλά ειλικρινά έχω πανικοβληθεί και ταυτόχρονα έχω θυμώσει τόσο πολυ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την Τρίτη που έχω την αυχενική. 
    • Κοίτα έχεις όλα τα δίκια του κόσμου όταν βλέπεις ομως ότι ο αλλος δεν καταλαβαίνει την κατάσταση σου με ωραίο τρόπο εξήγησε τους πως δε μπορείς πλέον...εν τω μεταξύ ζω κάτι αντίστοιχο..έχω έναν γείτονα Μ ένα κοριτσάκι κι αυτό θέλει συνέχεια να έρχεται να παίζει με τον δικό μου..ε το αφήνουν το παιδί και φεύγουν..δεν κάθονται ..κι εγώ αναγκάζομαι κάνω το διαιτητή μαζεύω το χάος μετά παιχνίδια δωμάτιο..άσε που πρέπει να έχω συνέχεια το νου μου μην πέσει κάπου μη χτυπήσει ...τελοσπαντων απ' τη μια δεν τους ήθελα και μέσ' τα πόδια μου γιατί τι να πεις και συνέχεια πρέπει να κάτσεις κι εκεί μαζί τους  ενώ τώρα κάνω και καμιά δουλειά η κάθομαι ...αλλά τώρα δε μπορώ να τρέχω πίσω να μαζεύω η να γίνει τίποτα και να βρω κάνα μπελα
    • Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα μέχρι τη Πέμπτη περιμένω κανονικά και βλέπουμε..
    • Προσπάθησε να βάλεις λίγο τα όρια σου από εδώ και πέρα γιατί όταν θα γεννήσεις και θα θες μια βοήθεια κατά 90% θα είναι άφαντοι 😕 Και σκέψου αν για εσενα όταν θα θες να αφήσεις κάπου το μωρο για να πας με τον αντρα σου για ενα φαγητό, θα έκαναν κάτι αντίστοιχο ;🤷‍♀️ ειναι ωραία να προσφέρεις βοήθεια αλλά αν είναι μονόπλευρο τότε θα πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τον εαυτό σου ειδικά από εδώ και πέρα που θα έχεις και ένα μωρο  εγω το βλέπω με της κουμπαράς μου το παιδί κανονίζουμε όλοι το πρόγραμμα μας ανάλογα με το δικό της το παιδί ποτε  τρώει ποτε κοιμάται, να πάμε εμείς στο σπίτι τους να μην αλλάξει περιβάλλον η μικρή και γενικα ότι βολεύει σε εκείνους λες και εγω δεν έχω παιδί.. που αντικειμενικά έχω πιο δύσκολο παιδί εγω από το δικό της… θα δεις πολλά μετά την γεννά και από ανθρώπους που δεν το περιμένεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...