Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωάρια που δεν γονιμοποιουντε


Withoutname

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ειμαι 30 ετών και ο  σύζυγός 35.Εχουμε 1 χρόνο που ψαχνόμαστε ύστερα από μια βιοχημικη αποβολη.Βρισκουμε ότι ο σύζυγός έχει λίγα σπερματοζωαρια με χαμηλή κινητικότητα και πολλές αλλοιώσεις.Πηγαινοντας για να συζητήσουμε για εξωσωματικη σε νέο σπερμοδιαγραμμα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά όχι καλά.Κανουμε όλο τον προγεννητικό έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα.Η Αμη μου 6,2.Ξεκιναω πρωτόκολλο και στην ωοληψια μας είπαν πως πήραν 10 καλά ωαρια και το σπερμα ήταν τέλειο.80 εκατ με καλή κινητικότητα.Την επόμενη μας καλούν και μας λένε πως δεν γονιμοποίηση κανένα.Τα 5 μπήκαν σε μικρογονιμοποιηση και τα άλλα 5 φυσική.Τα 5 από την φυσική τα ξανά έβαλαν σε μικρογονιμοποιση και γονιμοποίηση μόνο ένα.Το οποίο και μεταφέραμε ομως η χοριακη μου ήταν αρνητική.Σας έχει συμβεί παρόμοιο θέμα;Τι εξετάσεις κανατε;(έχει γίνει καρυοτυπος,σαλπιγγογραφια,ca125).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Withoutname είπε:

Καλησπέρα σας.Ειμαι 30 ετών και ο  σύζυγός 35.Εχουμε 1 χρόνο που ψαχνόμαστε ύστερα από μια βιοχημικη αποβολη.Βρισκουμε ότι ο σύζυγός έχει λίγα σπερματοζωαρια με χαμηλή κινητικότητα και πολλές αλλοιώσεις.Πηγαινοντας για να συζητήσουμε για εξωσωματικη σε νέο σπερμοδιαγραμμα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά όχι καλά.Κανουμε όλο τον προγεννητικό έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα.Η Αμη μου 6,2.Ξεκιναω πρωτόκολλο και στην ωοληψια μας είπαν πως πήραν 10 καλά ωαρια και το σπερμα ήταν τέλειο.80 εκατ με καλή κινητικότητα.Την επόμενη μας καλούν και μας λένε πως δεν γονιμοποίηση κανένα.Τα 5 μπήκαν σε μικρογονιμοποιηση και τα άλλα 5 φυσική.Τα 5 από την φυσική τα ξανά έβαλαν σε μικρογονιμοποιση και γονιμοποίηση μόνο ένα.Το οποίο και μεταφέραμε ομως η χοριακη μου ήταν αρνητική.Σας έχει συμβεί παρόμοιο θέμα;Τι εξετάσεις κανατε;(έχει γίνει καρυοτυπος,σαλπιγγογραφια,ca125).

Το Εργαστηριο ειναι καλό;;; Το ενα που μεταφερατε τι ποιοτητα είχε;; Τελικά το σπερμα ειναι καλό ή οχι.βελτιώθηκε μονο του;; δε πολυκαταλαβα.. απο εξετασεις σημαντικες ειναι ο καρυοτυπος ζευγους και εσυ κ ο αντρας ..για τον αντρα 1)Σπερμοδιαγραμμα 2)Καλλιεργεια σπερματος και κατακερματισμο οπωσδηποτε σε καλό εργαστηριο ομως !!Για σενα οκ η αμη σου μια χαρα..fsh,e2 ,Lh,prg tsh,ft3,ft4 antipto Antigt,καμπυλη σακχαρου κ ινσουκινης .βιταμινη ντε ,β12 ,crp,φυλικο οξυ,γενικη αιματος και δες και τελος για κυστικη ινωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Withoutname είπε:

Καλησπέρα σας.Ειμαι 30 ετών και ο  σύζυγός 35.Εχουμε 1 χρόνο που ψαχνόμαστε ύστερα από μια βιοχημικη αποβολη.Βρισκουμε ότι ο σύζυγός έχει λίγα σπερματοζωαρια με χαμηλή κινητικότητα και πολλές αλλοιώσεις.Πηγαινοντας για να συζητήσουμε για εξωσωματικη σε νέο σπερμοδιαγραμμα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά όχι καλά.Κανουμε όλο τον προγεννητικό έλεγχο χωρίς κανένα πρόβλημα.Η Αμη μου 6,2.Ξεκιναω πρωτόκολλο και στην ωοληψια μας είπαν πως πήραν 10 καλά ωαρια και το σπερμα ήταν τέλειο.80 εκατ με καλή κινητικότητα.Την επόμενη μας καλούν και μας λένε πως δεν γονιμοποίηση κανένα.Τα 5 μπήκαν σε μικρογονιμοποιηση και τα άλλα 5 φυσική.Τα 5 από την φυσική τα ξανά έβαλαν σε μικρογονιμοποιση και γονιμοποίηση μόνο ένα.Το οποίο και μεταφέραμε ομως η χοριακη μου ήταν αρνητική.Σας έχει συμβεί παρόμοιο θέμα;Τι εξετάσεις κανατε;(έχει γίνει καρυοτυπος,σαλπιγγογραφια,ca125).

Με κάλυψε πλήρως η @Nefeliap. Σε αυτό που θα επιμείνω κ εγώ είναι το εργαστήριο. Λίγο περίεργα σου τα λένε! Τα μισά έτσι τα μισά αλλιώς κ οκ τα ξαναβαλανε κλπ. Δεν ξέρω κιόλας ίσως έχω άδικο όμως νομίζω ότι εκεί μάλλον είχατε απώλειες δλδ στη δουλειά του εμβρυολογικου. Κ όντως κ το σπέρμα είναι καλό τελικά ή όχι; δεν ξέρω νομίζω ότι με 10 ωάρια καλά (υποθέτω εννοούν ώριμα) θα έπρεπε να έχεις πολυυυυ καλύτερα αποτελέσματα. Αν θες να πεις σε ποιο κέντρο είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Εισαι πολυ μικρη για να εχεις απο 10 ωαρια,1 εμβρυο.Σε ποιο εισαι?Εγω ημουν 36 και ο αντρας μου 38 με πολυ λιγοτερα σπερματοζωαρια,αριθμο,μορφολογια κλπ και απο 14 ωαρια,10 γονιμοποιηθηκαν και ειχα 7 βλαστοκυστες.Σου τα πηραν οταν επρεπε αραγε?Κανανε καταλληλους χειρισμους?Εχετε κανει κατακερματισμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπερα. Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια. Μάλλον φταιει το εμβρυολογικο. Καλό ειναι αφου κανεις τις απαραίτητες εξετάσεις να σκεφτείς να αλλάξεις κέντρο, προτιμησε σε ένα από τα μεγάλα που έχουν εμπειρία. Εκεί θα σε κατευθύνουν καλυτερα και για τις εξετάσεις που πρεπει να κάνεις επιπλεον. Η αμη σου είναι πολυ καλη και μια χαρά έβγαλες 10 ωάρια. Καλο ειναι να γίνει σε όλα μικρογονιμοποιηση την άλλη φορά. Σε αλλά κέντρα τα βάζουν όλα με μικρογονιμοποιηση. Εμένα μου πήραν 13 ωάρια κ τα έβαλαν όλα με μικρογονιμοποιηση. Αν εισαι Αθήνα, σου προτεινω να πατε στον λυμπεροπουλο για σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια κ κατακερματισμό σπέρματος. Είναι λίγο ακριβές οι εξετάσεις αλλά έχεις σίγουρα αποτελέσματα. Σου ευχομαι καλη επιτυχία στην προσπαθεια σου και συντομα να μας πεις τα ευχάριστα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...