Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Κοιτά αν καμία φορά δεν μπορεί να έρθει μαζι σας και μπορεις να πας μόνη σου οκ, απλά να μην το κάνει σύστημα να πηγαίνεις κάθε φορα μόνη σου δεν είναι ωραιο.. εγω δεν οδηγάω κιολας όποτε θα πρέπει να μας πάει ο αντρας μου και κανονίζει με την δουλειά και πετάγεται μας πάει και μετά ξανά γυριζει στην δουλειά του αυτά είναι τα καλά της επαρχίας είναι όλα κοντά 

Όχι δεν κανεις λαθος καλά τα λες σε 2 βδομαδες γίνεται 2 μηνών στης 27..

σε 2 βδομαδες θα παμε στην παιδιατρο που θα έχουμε  το εμβόλιο.. έρχεται η γιατρός μια φορά την εβδομάδα στο χωριό δεν ειναι μόνιμα εδώ 

Το μαλλί ηθελα να το βάψω είναι η αλήθεια τελευταία φορά το είχα κάνει ηταν το Νοέμβριο που ήμουν εγκυος αλλά δεν το ήξερα.. αλλα αν μου δώσουν το οκ να το βάψω πως θα κάτσω στο κομμωτήριο τοση ώρα θα θέλω να ταΐσω και το μωρο τωρα το σκέφτηκα αυτο 🤔  

 

Ε ωραία Θα πάτε τότε και εσείς και θα τη ρωτήσεις αν το επιτρέπει Αν και φαντάζομαι όλα αυτά είναι ανάλογα τον γιατρό..

Κοίτα μόνο αν (δεν ξέρω αν έχεις πάρει θήλαστρο) αν βγάλεις με το θήλαστρο και το αφήσεις και το ταΐσει ο άντρας σου.. μόνο έτσι ..γιατί δεν ξέρω πόση ώρα τρώτε.. εμείς που τρώμε πάνω-κάτω ένα δίωρο με δυόμιση ώρες κάποιες φορές δεν είναι το τηρει .. Εγώ πλέον κάνω θήλαστρο για να υπάρχει γάλα ότι και να συμβεί είτε πρέπει να πάω κάπου όπως πήγα χθες στον οδοντίατρο είτε επειδή μπορεί να ψηλό δουλεύω είτε επειδή προχθές π.χ. βγήκαμε και την άφησα στη μαμά μου... Οπότε έχω αρχίσει να το χρησιμοποιώ..ασχετα αν δεν την ταΐζουμε τελικά ..απλά να έχω μία σιγουριά ότι υπάρχει καλά στο σπίτι

 και μπορεί να και να είναι το πιο νωρίς..

οπότε νομίζω δεν μπορούμε να βάλουμε πρόγραμμα τουλάχιστον ακόμα ..και αφού δεν παίρνει και πιπίλα θα είναι δύσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Ε ωραία Θα πάτε τότε και εσείς και θα τη ρωτήσεις αν το επιτρέπει Αν και φαντάζομαι όλα αυτά είναι ανάλογα τον γιατρό..

Κοίτα μόνο αν (δεν ξέρω αν έχεις πάρει θήλαστρο) αν βγάλεις με το θήλαστρο και το αφήσεις και το ταΐσει ο άντρας σου.. μόνο έτσι ..γιατί δεν ξέρω πόση ώρα τρώτε.. εμείς που τρώμε πάνω-κάτω ένα δίωρο με δυόμιση ώρες κάποιες φορές δεν είναι το τηρει .. Εγώ πλέον κάνω θήλαστρο για να υπάρχει γάλα ότι και να συμβεί είτε πρέπει να πάω κάπου όπως πήγα χθες στον οδοντίατρο είτε επειδή μπορεί να ψηλό δουλεύω είτε επειδή προχθές π.χ. βγήκαμε και την άφησα στη μαμά μου... Οπότε έχω αρχίσει να το χρησιμοποιώ..ασχετα αν δεν την ταΐζουμε τελικά ..απλά να έχω μία σιγουριά ότι υπάρχει καλά στο σπίτι

 και μπορεί να και να είναι το πιο νωρίς..

οπότε νομίζω δεν μπορούμε να βάλουμε πρόγραμμα τουλάχιστον ακόμα ..και αφού δεν παίρνει και πιπίλα θα είναι δύσκολο

Δεν έχω πάρει θηλαστρο ακόμα, ίσως πιο μετά το σκέφτομαι αλλά λες θα είναι βολικο ε; για να μπορω να κάνω και εγω μερικές δουλειές.. οδοντίατρο θέλω να πάω και εγω οφθαλμίατρο, αν με αφήσουν κομμωτήριο… 

Πονάει το θηλαστρο ;
Μπορείς να το βάλεις και κατάψυξη το γαλα μου είχε πει η μαία αντέχει κανα 2 μήνες εκεί αν θυμάμαι καλά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια ....

Μπράβο σε όσες κάνουν αποκλειστικό έγω να πω την αλήθεια δίνω λίγο συμπλήρωμα όταν γκρινιάζει και δεν έχει χορτάσει δεν αντέχω....Ηθελα να ρωτήσω από θήλαστρο όσες έχετε ποιο έχετε και πως κάνετε τις αντλήσεις ;Σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ...

Κορίτσια καλή δύναμη σόλες μας ...εγώ να σας πω την αλήθεια κλατάρω ώρες ώρες...ρίχνω τα κλάματα μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δεν έχω πάρει θηλαστρο ακόμα, ίσως πιο μετά το σκέφτομαι αλλά λες θα είναι βολικο ε; για να μπορω να κάνω και εγω μερικές δουλειές.. οδοντίατρο θέλω να πάω και εγω οφθαλμίατρο, αν με αφήσουν κομμωτήριο… 

Πονάει το θηλαστρο ;
Μπορείς να το βάλεις και κατάψυξη το γαλα μου είχε πει η μαία αντέχει κανα 2 μήνες εκεί αν θυμάμαι καλά

 

Το θήλαστρο είναι πάρα πολύ βολικό  γιατί στην ουσία δεν έχεις το νου σου το θηλασμό ωε θηλασμό.. μπορείς να βγεις μία βόλτα με τον άντρα σου η να πας για δουλειές και να το αφήσεις κάπου το μωράκι και να μην έχεις να σκέφτεσαι το θηλασμό... Εγώ έχω κατά βολευτεί παρόλο που δύο φορές τις έχουμε δώσει μέχρι στιγμής και την πρώτη το έβγαλε κιόλας...

Αλλά πλέον κάθε φορά που λείπω ή εργάζομαι Έχω σπίτι γάλα..

Δεν πονάει καθόλου πιο πολύ πονάει το μωράκι το ρουφάει παρσ το θήλαστρο. Εγώ έχω της avent philips θήλαστρο @Mairy22. . κάποιες φορές το κάνωωταυτόχρονα το ένα στήθος είναι το μωρό και από το άλλο το θήλαστρο και το κάνω όταν πρέπει να βγω κάπου έξω κρατάει 2 μέρες στο ψυγείο και τρεις μήνες στην κατάψυξη νομίζω.. δεν κάνεις και κάτι .συναρμολογεις το θήλαστρο όπως πρέπει από κάτω έχει ήδη προσαρμοσμένο το μπιμπερο οπότε μετά κλείνεις το μπιμπερο και το βάζεις στο ψυγείο.. μετά το βάζω στο θερμαντήρα ή σε βραστό νερό ή σε μπεν μαρί Και έτοιμο..κι γω το φοβόμουν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Κ εγώ το σκέφτομαι πολύ ζεστά το θήλαστρο...λέω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ κατά τον 3ο μήνα...

Όσο για τα κλάματα...κ εγώ θα τα μπήξω...!

Ερωτηση: όσα κορίτσια δίνουν προβιοτικά στα παιδακια τους, ποια τους δίνουν;; Γιατί εμένα ο γιατρός μου συστησε κάποια σε σκόνη που πρέπει να τα διαλύω σε νερό κ να της τα δίνω με σύριγγα ή με κουταλάκι. Κ φυσικά δε μπορώ να της το δώσω... δεν είναι σταγονιτσες όπως η βιταμίνη D3 που της δίνω μπαμ μπαμ κ ξεμπερδεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Κ εγώ το σκέφτομαι πολύ ζεστά το θήλαστρο...λέω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ κατά τον 3ο μήνα...

Όσο για τα κλάματα...κ εγώ θα τα μπήξω...!

Ερωτηση: όσα κορίτσια δίνουν προβιοτικά στα παιδακια τους, ποια τους δίνουν;; Γιατί εμένα ο γιατρός μου συστησε κάποια σε σκόνη που πρέπει να τα διαλύω σε νερό κ να της τα δίνω με σύριγγα ή με κουταλάκι. Κ φυσικά δε μπορώ να της το δώσω... δεν είναι σταγονιτσες όπως η βιταμίνη D3 που της δίνω μπαμ μπαμ κ ξεμπερδεύω...

πως εισαι κορίτσι μου ;;πως πάτε ;;

 κι εμείς πολύ κλάμα βρε παιδιά και χωρίς λόγο !!είναι ταισμενη , αλλαγμένη σε σωστή θερμοκρασία και αγκαλιά κ πάλι κλαίει..δε ξέρω τι φταίει...επίσης εμείς λαγοκοιμομαστε πολύ και ξυπνάει κ ταράζεται πολύ εύκολα στον ύπνο της...είναι κ τα δικά σας τα μωράκια έτσι ,;;

Εγώ της δίνω ινφακολικ για τους κολικούς αν και πλέουν έχουν περιοριστεί !αλλά νομίζω δεν είναι προβιοτικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

πως εισαι κορίτσι μου ;;πως πάτε ;;

 κι εμείς πολύ κλάμα βρε παιδιά και χωρίς λόγο !!είναι ταισμενη , αλλαγμένη σε σωστή θερμοκρασία και αγκαλιά κ πάλι κλαίει..δε ξέρω τι φταίει...επίσης εμείς λαγοκοιμομαστε πολύ και ξυπνάει κ ταράζεται πολύ εύκολα στον ύπνο της...είναι κ τα δικά σας τα μωράκια έτσι ,;;

Εγώ της δίνω ινφακολικ για τους κολικούς αν και πλέουν έχουν περιοριστεί !αλλά νομίζω δεν είναι προβιοτικα..

Καλά είμαστε, της υπομονής...αγκαλιά όλη μέρα...

 Κ η δικιά μου έτσι είναι στον ύπνο. Κοιμάται ελαφρά & είτε θα βλέπει χαρούμενα όνειρα κ θα χασκογελάει, είτε θα βλέπει άσχημα κ θα τρομάζει με αποτέλεσμα να ξυπνάει... και το κλάμα κλάμα...αρχίζει σχεδόν κάθε μέρα κατά τις 7:30-7:45, σα να βάζει κασέτα! 😂 Ευτυχωσ συνέρχεται σχετικά γρήγορα...Τι να κάνουμε, υπομονή...

Ναι το infacolic δεν είναι προβιοτικά... εμείς δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κολικούς με την έννοια να πονάει για κανά 3ωρο κ να κλαίει συνεχόμενα. Ίσως γι αυτό δε μας το έδωσε κ εμάς ο γιατρός κ είπε να πάρουμε προβιοτικά... αλλά τα συγκεκριμένα δεν μπορώ να της τα δώσω με τπτ...

Εσυ πάντως αφού μπορείς κ την αφήνεις στη μαμά σου μια χαρά είσαι! Εγώ σήμερα πήγα γυναικολόγο κ φαρμακείο, έλειψα 45 λεπτά περίπου κ όταν γυρισα ακουγόμασταν παντου...χώρια που μετά μόλις την πήρα αγκαλιά έκλαιγε με παράπονο τύπου μ’ εγκατέλειψες...! Είναι κ drama queen 👸 βλέπεις...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Κ εγώ το σκέφτομαι πολύ ζεστά το θήλαστρο...λέω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ κατά τον 3ο μήνα...

Όσο για τα κλάματα...κ εγώ θα τα μπήξω...!

Ερωτηση: όσα κορίτσια δίνουν προβιοτικά στα παιδακια τους, ποια τους δίνουν;; Γιατί εμένα ο γιατρός μου συστησε κάποια σε σκόνη που πρέπει να τα διαλύω σε νερό κ να της τα δίνω με σύριγγα ή με κουταλάκι. Κ φυσικά δε μπορώ να της το δώσω... δεν είναι σταγονιτσες όπως η βιταμίνη D3 που της δίνω μπαμ μπαμ κ ξεμπερδεύω...

Συγγνώμη που πετάγομαι αλλά σε σταγονιτσες της δίνω εγώ πρεβιοτικα τα baby almora drops. Ρίχνω 6 σταγόνες στο γάλα της. Μια φορά την ημέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Συγγνώμη που πετάγομαι αλλά σε σταγονιτσες της δίνω εγώ πρεβιοτικα τα baby almora drops. Ρίχνω 6 σταγόνες στο γάλα της. Μια φορά την ημέρα. 

Όχι κοπέλα μου, τι συγγνώμη, σ’ ευχαριστώ που απάντησες! Σε θηλάζον βρέφος άραγε μπορώ να τις ρίξω απευθείας στο στοματάκι;; Ουφ...θα πρέπει να επικοινωνήσω με την παιδίατρο... απλά αναρωτιέμαι με τι σκεπτικό μου έδωσε αυτής της μορφής προβιοτικά κ ήθελα να δω εάν κ άλλοι παιδίατροι τα συστήνουν σε σκόνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Το θήλαστρο είναι πάρα πολύ βολικό  γιατί στην ουσία δεν έχεις το νου σου το θηλασμό ωε θηλασμό.. μπορείς να βγεις μία βόλτα με τον άντρα σου η να πας για δουλειές και να το αφήσεις κάπου το μωράκι και να μην έχεις να σκέφτεσαι το θηλασμό... Εγώ έχω κατά βολευτεί παρόλο που δύο φορές τις έχουμε δώσει μέχρι στιγμής και την πρώτη το έβγαλε κιόλας...

Αλλά πλέον κάθε φορά που λείπω ή εργάζομαι Έχω σπίτι γάλα..

Δεν πονάει καθόλου πιο πολύ πονάει το μωράκι το ρουφάει παρσ το θήλαστρο. Εγώ έχω της avent philips θήλαστρο @Mairy22. . κάποιες φορές το κάνωωταυτόχρονα το ένα στήθος είναι το μωρό και από το άλλο το θήλαστρο και το κάνω όταν πρέπει να βγω κάπου έξω κρατάει 2 μέρες στο ψυγείο και τρεις μήνες στην κατάψυξη νομίζω.. δεν κάνεις και κάτι .συναρμολογεις το θήλαστρο όπως πρέπει από κάτω έχει ήδη προσαρμοσμένο το μπιμπερο οπότε μετά κλείνεις το μπιμπερο και το βάζεις στο ψυγείο.. μετά το βάζω στο θερμαντήρα ή σε βραστό νερό ή σε μπεν μαρί Και έτοιμο..κι γω το φοβόμουν !!!

Είχα την εντύπωση ότι πονάει το θηλαστρο κάτι τέτοιο είχα διαβάσει.. το μπουκάλι το έπιασε εύκολα; Δεν υπάρχει θέμα λες να θέλει μπουκάλι επειδή είναι πιο εύκολο στο να πιει το γαλα από εκεί  και να αραιώνει τον θηλασμό ; 
Εγω φοβήθηκα επειδή ειχα βγάλει κατι σκληρά στρογγυλά στο στήθος και πονούσαν και έλεγα με το θηλαστρο μήπως φύγουν γιατί έκαναν κανα 2-3 μερες να μου φύγουν 

Κορίτσια ερώτηση τα προβιοτικά δεν βρίσκονται μέσα  στο μητρικό γαλα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Όχι κοπέλα μου, τι συγγνώμη, σ’ ευχαριστώ που απάντησες! Σε θηλάζον βρέφος άραγε μπορώ να τις ρίξω απευθείας στο στοματάκι;; Ουφ...θα πρέπει να επικοινωνήσω με την παιδίατρο... απλά αναρωτιέμαι με τι σκεπτικό μου έδωσε αυτής της μορφής προβιοτικά κ ήθελα να δω εάν κ άλλοι παιδίατροι τα συστήνουν σε σκόνη...

Ναι φυσικά κατευθείαν στο στόμα. Απλά εμένα επειδή έχει κολικούς κουνιέται πολύ και συνήθως οι μισές φεύγουν έξω. Για αυτό τα βάζω στο μπιμπερο της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Είχα την εντύπωση ότι πονάει το θηλαστρο κάτι τέτοιο είχα διαβάσει.. το μπουκάλι το έπιασε εύκολα; Δεν υπάρχει θέμα λες να θέλει μπουκάλι επειδή είναι πιο εύκολο στο να πιει το γαλα από εκεί  και να αραιώνει τον θηλασμό ; 
Εγω φοβήθηκα επειδή ειχα βγάλει κατι σκληρά στρογγυλά στο στήθος και πονούσαν και έλεγα με το θηλαστρο μήπως φύγουν γιατί έκαναν κανα 2-3 μερες να μου φύγουν 

Κορίτσια ερώτηση τα προβιοτικά δεν βρίσκονται μέσα  στο μητρικό γαλα ; 

Κ εγώ είχα βγάλει γρομπαλακια και μάλιστα ήταν πρησμένο πολύ και το στήθος, σχεδόν όπως την 3η-4η μέρα από τον τοκετό που κατέβηκε το γάλα και φοβήθηκα για μαστίτιδα και σκεφτόμουν και τότε το θήλαστρο, αλλά τελικά με πολυ επιμονή, ζεστές κομπρέσες και μαραθώνιους θηλασμούς της μικρής με ταυτόχρονες μαλάξεις στο σημείο τη γλίτωσα...

Η λογική πάντως λέει πως ναι προβιοτικά βρίσκονται στο μητρικό γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κ εγώ είχα βγάλει γρομπαλακια και μάλιστα ήταν πρησμένο πολύ και το στήθος, σχεδόν όπως την 3η-4η μέρα από τον τοκετό που κατέβηκε το γάλα και φοβήθηκα για μαστίτιδα και σκεφτόμουν και τότε το θήλαστρο, αλλά τελικά με πολυ επιμονή, ζεστές κομπρέσες και μαραθώνιους θηλασμούς της μικρής με ταυτόχρονες μαλάξεις στο σημείο τη γλίτωσα...

Η λογική πάντως λέει πως ναι προβιοτικά βρίσκονται στο μητρικό γάλα...

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

ναι και εγω κάπως έτσι με ζορίσαν μέχρι να φύγουν αυτά τα γρομπαλακια.. 

εμένα δεν με είπε κάτι για έξτρα συμπλήρωμα προβιοτικά σε 2 βδομαδες που θα πάω για το εμβόλιο θα την ρωτήσω αν είναι οκ αυτό που παίρνει από το γαλα αλλιως να παρω και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

ναι και εγω κάπως έτσι με ζορίσαν μέχρι να φύγουν αυτά τα γρομπαλακια.. 

εμένα δεν με είπε κάτι για έξτρα συμπλήρωμα προβιοτικά σε 2 βδομαδες που θα πάω για το εμβόλιο θα την ρωτήσω αν είναι οκ αυτό που παίρνει από το γαλα αλλιως να παρω και εγω

Κοίτα δεν είναι πανάκεια όπως η βιταμίνη d που λένε να παίρνει για ένα χρόνο το μωρό. Εμάς μας το σύστησαν λογω κολικών μαζί με δύο τρία αλλά συμπληρώματα που τη βοηθούν στο γαστρεντερικο της. Ο παιδογαστρεντερολογος μας είπε ότι η μόνη ηλικία που θεωρεί ότι βοηθούν τα πρεβιοτικα τα μωρά είναι αυτή μέχρι ενός έτους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

ναι και εγω κάπως έτσι με ζορίσαν μέχρι να φύγουν αυτά τα γρομπαλακια.. 

εμένα δεν με είπε κάτι για έξτρα συμπλήρωμα προβιοτικά σε 2 βδομαδες που θα πάω για το εμβόλιο θα την ρωτήσω αν είναι οκ αυτό που παίρνει από το γαλα αλλιως να παρω και εγω

Εμένα δε μου τα έδωσε από μόνη της, απλά επειδή της είπα «πονάει η κοιλιτσα της και αερίζεται με πόνο, ορισμένες φορές ενεργείται κιόλας έπειτα, αλλά εξαιτίας αυτού μου ξυπνάει νωρίτερα τα βράδια, τι να κάνω να τη βοηθήσω;», ε τότε με βαριά καρδιά μου τα έδωσε, τύπου «άντε πάρε αυτά αν κ δε νομίζω να βοηθήσουν», γι αυτό άλλωστε μου είπε να την ενημερώσω αν δω βελτίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Εμένα δε μου τα έδωσε από μόνη της, απλά επειδή της είπα «πονάει η κοιλιτσα της και αερίζεται με πόνο, ορισμένες φορές ενεργείται κιόλας έπειτα, αλλά εξαιτίας αυτού μου ξυπνάει νωρίτερα τα βράδια, τι να κάνω να τη βοηθήσω;», ε τότε με βαριά καρδιά μου τα έδωσε, τύπου «άντε πάρε αυτά αν κ δε νομίζω να βοηθήσουν», γι αυτό άλλωστε μου είπε να την ενημερώσω αν δω βελτίωση.

@evaioan ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις

ελπίζω να μην κρατήσουν για πολύ καιρό οι κολικοι θέλω να πιστεύω όταν κλείσουν τους 3 μήνες να περάσουν μην συνεχιστούν και μετά

Πες μας και εμάς αν δεις ότι υπάρχει βελτίωση με τα προβιοτικά 😊  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

@evaioan ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις

ελπίζω να μην κρατήσουν για πολύ καιρό οι κολικοι θέλω να πιστεύω όταν κλείσουν τους 3 μήνες να περάσουν μην συνεχιστούν και μετά

Πες μας και εμάς αν δεις ότι υπάρχει βελτίωση με τα προβιοτικά 😊  

Ναι αμε! Αν καταφέρω να τις τα δώσω φυσικά! Γιατί χθες από ένα ολόκληρο σακουλάκι ζήτημα να ήπιε 2-3 γουλιές - το υπόλοιπο πετάχτηκε. Κ η φάση είναι ότι πρώτο βράδυ χθες δεν ξύπνησε από ενοχλήσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

ναι και εγω κάπως έτσι με ζορίσαν μέχρι να φύγουν αυτά τα γρομπαλακια.. 

εμένα δεν με είπε κάτι για έξτρα συμπλήρωμα προβιοτικά σε 2 βδομαδες που θα πάω για το εμβόλιο θα την ρωτήσω αν είναι οκ αυτό που παίρνει από το γαλα αλλιως να παρω και εγω

Καλησπερα !!καλά είμαστε εσείς ;;

..πάλι καλά το βράδυ δυσκολεύτηκαμε πολύ να κοιμηθούμε αλλά τουλάχιστον ρίξαμε ύπνο χαχαχχα...

Νομίζω πάντως πως αν χρειάζονταν προβιοτικα τα μωράκια θα μας το έλεγαν οι γιατροί μας ..εγώ δε θέλω να την επιβαρύνω 

Με πρόσθετα αν δε τα χρειάζεται ...εσείς κορίτσια που δίνετε προβιοτικα για ποιο λόγο τα δίνετε ;;;για τους κολικούς ;;

Όχι το θήλαστρο δεν πονάει τουλάχιστον το ηλεκτρικό..εγώ πάντως καμιά φορά όταν θηλάζω απ' το ένα στήθος στο άλλο κάνω μαλαξεις να φύγει το γάλα να μην υπάρχει συμφόρηση ...δε ξέρω αν βοηθάει κ αυτό κάπου κάπου..εγώ γρομπαλακια δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον !

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ναι αμε! Αν καταφέρω να τις τα δώσω φυσικά! Γιατί χθες από ένα ολόκληρο σακουλάκι ζήτημα να ήπιε 2-3 γουλιές - το υπόλοιπο πετάχτηκε. Κ η φάση είναι ότι πρώτο βράδυ χθες δεν ξύπνησε από ενοχλήσεις... 

για να καταλάβω...λειτουργούν ως φάρμακα...;;;που το καταλαβαίνεις ότι ξυπνάει λόγω της κοιλίτσας ;; κι εμάς μας είχε πει πως αν δεν αντέχω τα κλάματά της θα δώσουμε φάρμακα με βαριά καρδιά..ίσως εννοούσε τα προβιοτικά ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

για να καταλάβω...λειτουργούν ως φάρμακα...;;;που το καταλαβαίνεις ότι ξυπνάει λόγω της κοιλίτσας ;; κι εμάς μας είχε πει πως αν δεν αντέχω τα κλάματά της θα δώσουμε φάρμακα με βαριά καρδιά..ίσως εννοούσε τα προβιοτικά ;;;

Τα προβιοτικά δεν είναι φάρμακα. Πρόκειται επί της ουσίας για συμπλήρωμα για την ενίσχυση της βακτηριακής χλωρίδας του εντέρου, ώστε να λειτουργεί αυτό «πιο σωστά» και να αποφεύγεται η δυσκοιλιότητα, η διάρροια, οι ενοχλήσεις του εντέρου (αέρια κλπ).

Επειδη εμείς δεν είμαστε στην κατηγορία των κολικών (να κλαίει δλδ για 3ωρα και βάλε), αλλά έχουμε αυτά τα πονάκια μέσα στη νύχτα κυρίως, αντι για το infacolic ας πούμε που δίνουν για τους κολικούς μου είπε να πάρω τα προβιοτικά.

Το καταλαβαίνω ότι ξυπνάει λόγω της κοιλιτσας επειδή εκείνη τη στιγμή μαζεύει ποδαράκια και ταυτόχρονα σφίγγεται, μουγκρίζει, κοκκινίζει το πρόσωπό της και κλαίει, ενώ όλο αυτό καταλήγει σε αέρια. Επομένως ναι είμαι σίγουρη ότι πρόκειται για το εντερακι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλησπερα !!καλά είμαστε εσείς ;;

..πάλι καλά το βράδυ δυσκολεύτηκαμε πολύ να κοιμηθούμε αλλά τουλάχιστον ρίξαμε ύπνο χαχαχχα...

Νομίζω πάντως πως αν χρειάζονταν προβιοτικα τα μωράκια θα μας το έλεγαν οι γιατροί μας ..εγώ δε θέλω να την επιβαρύνω 

Με πρόσθετα αν δε τα χρειάζεται ...εσείς κορίτσια που δίνετε προβιοτικα για ποιο λόγο τα δίνετε ;;;για τους κολικούς ;;

Όχι το θήλαστρο δεν πονάει τουλάχιστον το ηλεκτρικό..εγώ πάντως καμιά φορά όταν θηλάζω απ' το ένα στήθος στο άλλο κάνω μαλαξεις να φύγει το γάλα να μην υπάρχει συμφόρηση ...δε ξέρω αν βοηθάει κ αυτό κάπου κάπου..εγώ γρομπαλακια δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον !

 

 

 

 

 

 

 

Είσαι τυχερη Και ούτε να κανείς γρομπαλακια  γιατί είναι λίγο ζόρικα να φύγουν.. λένε συνήθως το ένα στήθος από τα δυο βγάζει πρόβλημα.. εμένα μου βγήκαν γιατί έτυχε  βράδυ να κοιμηθεί πολύ ώρα συνεχόμενα κοιμήθηκα και εγώ δεν ξύπνησα να θηλάσω, (η παιδιατρος μου είπε να μην την ξυπνάω την νύχτα  μόνο αν νιώσω το στήθος πρησμένο) εγώ με την κούραση που είχα που να καταλάβω οτι το στήθος είχε πρηστεί και έτσι μου βγήκαν.. δυο φορές έτυχε να βγάλω 😕 

Διάβασα για το θηλαστρο ότι μπορεί να αυξήσει την ποσοτητα από το γαλα  με αποτέλεσμα το μωρο να μην μπορεί να το πιει για να αδειάσει το στήθος και να υπάρχει κίνδυνος πάλι για μαστίτιδα και με προβλημάτισε 😣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε;;

@BestrongΑ κατάλαβα τώρα..και εμάς τότε έχει εντερικά προβλήματα γιατί ακριβώς αυτά που περιγράφεις τα κάνει και οι δικη μου μικρούλα αλλά γιατρός δε μας είπε κάτι. Γιατί και εμείς δεν έχουμε κολικούς με αυτή την έννοια.. τι να πω ας εμπιστευτώ τη γιατρό.

@ElkΑ κατάλαβα.. πω πω θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις πάρα πολύ ώρα. Βέβαια και η γιατρός μου είπε ότι σε γκρίνια που δεν φεύγει να τη βάζω για παρηγοριά στο στήθος. Βέβαια εχθές την έβαλα έτσι δύο φορές και έκανε δύο τεράστιους εμετούς... πήγαμε γιατρό κάναμε το εμβόλιο μας και περιμένω σήμερα για παρενέργειες ελπίζω να μην έχουμε...

Νομίζω όμως πως για να δημιουργηθεί μαστίτιδα πρέπει να υπάρχουν πρώτα άλλες ενδείξεις ..δηλαδή να υπάρχει ερεθισμός πόνος ερυθρότητα και μετά εξελίσσεται σιγά-σιγά..ι κάνω λάθος;;; Οπότε μην αγχώνεσαι και αν δεις και κάτι φοβερό πάρε τηλέφωνο καμία γραμμή τηλεφωνικής στήριξης... Εμένα πάλι το βράδυ έχουν αρχίσουν και τρέχουν γάλατα  στα σεντόνια κ γίνεται πανικός..Τραγικό...κ αηδιαστικό..πρέπει κάτι να κάνω !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε;;

@BestrongΑ κατάλαβα τώρα..και εμάς τότε έχει εντερικά προβλήματα γιατί ακριβώς αυτά που περιγράφεις τα κάνει και οι δικη μου μικρούλα αλλά γιατρός δε μας είπε κάτι. Γιατί και εμείς δεν έχουμε κολικούς με αυτή την έννοια.. τι να πω ας εμπιστευτώ τη γιατρό.

@ElkΑ κατάλαβα.. πω πω θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις πάρα πολύ ώρα. Βέβαια και η γιατρός μου είπε ότι σε γκρίνια που δεν φεύγει να τη βάζω για παρηγοριά στο στήθος. Βέβαια εχθές την έβαλα έτσι δύο φορές και έκανε δύο τεράστιους εμετούς... πήγαμε γιατρό κάναμε το εμβόλιο μας και περιμένω σήμερα για παρενέργειες ελπίζω να μην έχουμε...

Νομίζω όμως πως για να δημιουργηθεί μαστίτιδα πρέπει να υπάρχουν πρώτα άλλες ενδείξεις ..δηλαδή να υπάρχει ερεθισμός πόνος ερυθρότητα και μετά εξελίσσεται σιγά-σιγά..ι κάνω λάθος;;; Οπότε μην αγχώνεσαι και αν δεις και κάτι φοβερό πάρε τηλέφωνο καμία γραμμή τηλεφωνικής στήριξης... Εμένα πάλι το βράδυ έχουν αρχίσουν και τρέχουν γάλατα  στα σεντόνια κ γίνεται πανικός..Τραγικό...κ αηδιαστικό..πρέπει κάτι να κάνω !!

 

Καλημέρα κορίτσια 

Αχ μωρε Υπομονή καποια στιγμή θα σταματήσουν οι παλινδρομήσεις.. Η γνωστή μου που έκανε έτσι το μωρο της εκείνη έδινε ξενο ομως και μάλλον πρέπει να το πείραζε το μωρο άλλαξε πολλά γάλατα να βρει καποιο να μην την πειράζει πήρε και αντιβίωση τώρα δεν ξέρω αν βρήκε λύση ώστε να σταματήσουν..

σήμερα το βράδυ πας για το εμβόλιο ; Το παίρνεις από το φαρμακείο και το βάζεις ψυγείο μέχρι να πας ; Εμάς μας έδωσε 3 διαφορετικές μάρκες εμβολίου και είπε να διαλέξουμε οποία θελουμε 

εμενα το βράδυ είχε κολικούς ίσως εφαγα κάτι που την πείραξε… πρέπει να πονούσε πολύ πρώτη φορά έκανε έτσι, αλλά ευτυχώς δεν κρατησε πολλές ώρες την είχα στήθος και περίμενα να ηρεμήσει 

πρωτο βράδυ εχτές κοιμήθηκε στο λικνο 🎉🥳🪅🍾🎉🎉🥳🎉🎉🎈🎈🎈🎉🎉🎈

δεν ξέρω για την μαστίτιδα αλλά νομίζω κάπως έτσι ξεκινάει με γαλα που έχει πετρώσει και δεν φευγει μαζεύει μικρόβια κάνει φλεγμονή και μετά σου κάνει πυρετο.. η παιδιατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού ένας λόγος που την διάλεξα ήταν και αυτός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elk είπε:

Είσαι τυχερη Και ούτε να κανείς γρομπαλακια  γιατί είναι λίγο ζόρικα να φύγουν.. λένε συνήθως το ένα στήθος από τα δυο βγάζει πρόβλημα.. εμένα μου βγήκαν γιατί έτυχε  βράδυ να κοιμηθεί πολύ ώρα συνεχόμενα κοιμήθηκα και εγώ δεν ξύπνησα να θηλάσω, (η παιδιατρος μου είπε να μην την ξυπνάω την νύχτα  μόνο αν νιώσω το στήθος πρησμένο) εγώ με την κούραση που είχα που να καταλάβω οτι το στήθος είχε πρηστεί και έτσι μου βγήκαν.. δυο φορές έτυχε να βγάλω 😕 

Διάβασα για το θηλαστρο ότι μπορεί να αυξήσει την ποσοτητα από το γαλα  με αποτέλεσμα το μωρο να μην μπορεί να το πιει για να αδειάσει το στήθος και να υπάρχει κίνδυνος πάλι για μαστίτιδα και με προβλημάτισε 😣

 

Καλημέρα! Κ εγώ ακριβώς έτσι τα έβγαλα! Όσο για το θήλαστρο ισχύει, αλλά για το νοσοκομειακό, αυτό που νοικιάζουμε. Τα οικιακά θήλαστρα δύσκολα να οδηγήσουν σε υπερπαραγωγή, συνήθως επειδή δεν είναι καλά, επειδή δεν κάνουν τη σωστή θηλαστική κίνηση στο στήθος, με αποτέλεσμα να μη δίνουν ερέθισμα για παραγωγή, καταλήγουν ορισμένες φορές να την μειώνουν... θέλει μεγάλη προσοχή στο όπως το χρησιμοποιούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε;;

@BestrongΑ κατάλαβα τώρα..και εμάς τότε έχει εντερικά προβλήματα γιατί ακριβώς αυτά που περιγράφεις τα κάνει και οι δικη μου μικρούλα αλλά γιατρός δε μας είπε κάτι. Γιατί και εμείς δεν έχουμε κολικούς με αυτή την έννοια.. τι να πω ας εμπιστευτώ τη γιατρό.

@ElkΑ κατάλαβα.. πω πω θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις πάρα πολύ ώρα. Βέβαια και η γιατρός μου είπε ότι σε γκρίνια που δεν φεύγει να τη βάζω για παρηγοριά στο στήθος. Βέβαια εχθές την έβαλα έτσι δύο φορές και έκανε δύο τεράστιους εμετούς... πήγαμε γιατρό κάναμε το εμβόλιο μας και περιμένω σήμερα για παρενέργειες ελπίζω να μην έχουμε...

Νομίζω όμως πως για να δημιουργηθεί μαστίτιδα πρέπει να υπάρχουν πρώτα άλλες ενδείξεις ..δηλαδή να υπάρχει ερεθισμός πόνος ερυθρότητα και μετά εξελίσσεται σιγά-σιγά..ι κάνω λάθος;;; Οπότε μην αγχώνεσαι και αν δεις και κάτι φοβερό πάρε τηλέφωνο καμία γραμμή τηλεφωνικής στήριξης... Εμένα πάλι το βράδυ έχουν αρχίσουν και τρέχουν γάλατα  στα σεντόνια κ γίνεται πανικός..Τραγικό...κ αηδιαστικό..πρέπει κάτι να κάνω !!

 

Καλημέρα! Ναι εννοείται θα εμπιστευτείς τη  γιατρό σου, ό,τι σου πει! 

Ελπιζω να μην έχετε παρενέργειες από το εμβόλιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...