Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι πιστεύω δεν θα είναι κάτι αυτό. Όσο δεν έχεις φαγουρες ή τίποτα περίεργα όλα καλά θα είναι. Θα είναι από την προγεστερόνη πιστεύω 

Παίρνεις πολύ λίγα χάπια !!μια χαρά είσαι !!μην μου αγχώνεσαι..είναι σύμπτωμα ότι όλα πάνε καλά !!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !!θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα σήμερα γιατί με προβληματίζει τώρα τελευταία..εγώ παίρνω προγεστερόνη σε κρεμα..εξ αρχής της εγκυμοσύνης..απλως παρατηρώ ότι έχω πάρα πολλά υγρα.. σα διαφανα..αυτο συμβαίνει από την αρχη.δεν έτυχε να ρωτήσω τον γιατρό (κακώς )γιατί θεωρησα πως είναι φυσιολογικο..το θεωρείται φυσιολογικό ;;εσείς έχετε υγρά ;;

Όσο έπαιρνα κι εγώ προγεστερονη σε κρέμα είχα υγρά σαν νερό και απίστευτο τσούξιμο από τα κομματάκια που έμεναν από την κρέμα … την επόμενη ημέρα γινόταν σαν τοσοδουλια πετραδάκια και δεν άντεχα με τίποτα. Μου άλλαξε την κρέμα σε κολπικά υπόθετα και πέρασαν όλα. Φυσικά το πρωί λευκά υγρά έχω αφού έχουν λιώσει τα υπόθετα. Μόλις κάνω ντουζακι εξαφανίζονται κι αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2022 at 12:08 ΜΜ, ο/η eirini55 είπε:

Καρπούζια ;;;χαχαχαχχαχαχα...Καροτσια ***

Ήμουν έτοιμη να γκουγκλάρω παιδικά καρπούζια 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Ήμουν έτοιμη να γκουγκλάρω παιδικά καρπούζια 😂😂😂

Κορίτσι μου για πες μου και εσύ Πητ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2022 at 10:29 ΜΜ, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου έδωσε 5/9 αλλά μπορεί είπε και νωρίτερα λόγω καισαρικής. 99% θα είμαι στο Ιασώ.  Κλείσαμε αυχενική διαφάνεια 25/2. Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες τώρα 😬😬😬 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Εμένα μου έδωσε 5/9 αλλά μπορεί είπε και νωρίτερα λόγω καισαρικής. 99% θα είμαι στο Ιασώ.  Κλείσαμε αυχενική διαφάνεια 25/2. Ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες τώρα 😬😬😬 

Αχ μακάρι να είναι από την κρέμα..μου είπε θα την παίρνω μέχρι τέλος του μήνα την προγεστερόνη..απλώς είναι λιγο ενοχλητικό..πρέπει να κάνω δύο φορές την ημέρα τουλάχιστον μπάνιο..α είσαι νωρίς νωρίς εσύ ;;είμαστε πολλές με καισαρική τελική.αχ τέλεια όλα καλά θα πάνε..την αυχενική βρε κορίτσια την κάνει ο γυναικολόγος στο ιατρείο η πάμε σε καμία συνεργαζόμενο με αυτόν νοσοκομείο ;;εμάς μας ανέφερε κάτι και για nifty..για να προλάβουμε χρωμόσωμικες αναμωλιες..σαν την ομνιαπαρακέντηση (δε ξέρω πως λέγεται καν )αλλά χωρίς να επιβαρύνει το εμβρυακι καθώς σου παίρνουν απλώς αίμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

Αχ μακάρι να είναι από την κρέμα..μου είπε θα την παίρνω μέχρι τέλος του μήνα την προγεστερόνη..απλώς είναι λιγο ενοχλητικό..πρέπει να κάνω δύο φορές την ημέρα τουλάχιστον μπάνιο..α είσαι νωρίς νωρίς εσύ ;;είμαστε πολλές με καισαρική τελική.αχ τέλεια όλα καλά θα πάνε..την αυχενική βρε κορίτσια την κάνει ο γυναικολόγος στο ιατρείο η πάμε σε καμία συνεργαζόμενο με αυτόν νοσοκομείο ;;εμάς μας ανέφερε κάτι και για nifty..για να προλάβουμε χρωμόσωμικες αναμωλιες..σαν την ομνιαπαρακέντηση (δε ξέρω πως λέγεται καν )αλλά χωρίς να επιβαρύνει το εμβρυακι καθώς σου παίρνουν απλώς αίμα..

Εγώ θα την κάνω σίγουρα στο Ιασώ … 

Δεν μου είπε για nipt αλλά για αυχενική διαφάνεια και papp-a. Βέβαια είχα κάνει τον φουλ προγεννητικό έλεγχο στο ΕΚΠΑ οπότε δεν ξέρω αν το πρότεινε γι αυτό. Θα τον ρωτήσω όμως γιατί όχι nipt 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Εγώ θα την κάνω σίγουρα στο Ιασώ … 

Δεν μου είπε για nipt αλλά για αυχενική διαφάνεια και papp-a. Βέβαια είχα κάνει τον φουλ προγεννητικό έλεγχο στο ΕΚΠΑ οπότε δεν ξέρω αν το πρότεινε γι αυτό. Θα τον ρωτήσω όμως γιατί όχι nipt 

Δε ξέρω.εμας μας είπε ότι είναι πλήρης έλεγχος που διαγνωσκει 95τοις εκατό των ανωμαλιών και είναι μια μη επεμβατική μέθοδος  ,η σύγχρονη μέθοδος της ομνιαπαρακέντησης ..τι να πω..εγώ ξέρω πως η τελευταία γίνεται αν φανεί κάτι στην αυχενική και αν είσαι άνω των 35.εγω είμαι 32 κ οι εξετάσεις μου γενικά ήταν πολύ καλές  Αλλα πιθανώς Θελει να προλάβει οτιδήποτε γιατί είναι και λίγο ψυρρας..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

Δε ξέρω.εμας μας είπε ότι είναι πλήρης έλεγχος που διαγνωσκει 95τοις εκατό των ανωμαλιών και είναι μια μη επεμβατική μέθοδος  ,η σύγχρονη μέθοδος της ομνιαπαρακέντησης ..τι να πω..εγώ ξέρω πως η τελευταία γίνεται αν φανεί κάτι στην αυχενική και αν είσαι άνω των 35.εγω είμαι 32 κ οι εξετάσεις μου γενικά ήταν πολύ καλές  Αλλα πιθανώς Θελει να προλάβει οτιδήποτε γιατί είναι και λίγο ψυρρας..

 

Θα πάρω να τον ρωτήσω. Φαντάζομαι αμνιοπαρακέντηση θα κάνω υποχρεωτικά καθώς είμαι 41 οπότε ίσως γι αυτό να μην το πρότεινε. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ Κοριτσια χθες πήγα σε διατροφολόγο. Μου έδωσε ένα πρόγραμμα Γιά να ακολουθώ για να προσέχουμε και τι τρώμε. Βέβαια και πριν πρόσεχα και είμαι και πεσκετεριαν και δεν τρώω κρέατα. 

Σήμερα λοιπόν που λέω ας ξεκινήσει η μέρα με το νέο πρόγραμμα. 

Έχω ξυπνήσει με πολύ άσχημο στομάχι. Ανακατευομαι κάπως και δεν θέλω να φάω τίποτα. 

Από το πρωί έχω πιει μόνο έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι και έφαγα και ένα τοστ. Τίποτα άλλο. Και δεν μπορώ να φάω τίποτα . Αηδιάζω καπώς νιώθω το στομάχι. 

Το έχετε και εσείς ;σήμερα μπήκα 6 η εβδομάδα. Έστειλα ήδη στον γιατρό και τον ρωτάω να αφήσω τον οργανισμό μου να κάνει ότι θέλει; Ή να φάω με το ζόρι γιατί κάνω κακό; Περιμένω να μου απαντήσει. 

 

Επίσης να σας πω και άλλη μία λεπτομέρεια που δεν γνώριζα. Δεν κάνει να πίνουμε καθόλου ανθρακικό. 

Εγώ δεν πίνω αναψυκτικά αλλά πίνω ανθρακούχο νερό. Και μου είπανε κομμένο. Το ανθρακικό δημιουργεί προβλημα στην ανάπτυξη του εμβρύου. 😯🤷🏻 

Το έπαθα και εγώ αυτό με το στομάχι δεν μπουρασα να φάω τίποτα και με πονούσε πολύ η αλήθεια είναι δεν ρώτησα τον γιατρό τι να κάνω εγώ έτρωγα μόνο όσο μπορούσα δεν πιεζόμουν και αν με πονούσε πολύ έπινα μισό ποτήρι κόκα κόλα ζιρο με βοηθήσουμε αλλά εννοείται ότι δεν το παρα έκανα..βέβαια μετά όταν πήγα 7,5 εβδομάδων αυτό σταμάτησε και ξεκίνησαν εμετοί κάθε μέρα μέχρι και σήμερα που είμαι 11 εβδομάδων τουλάχιστον όμως το καλό είναι τώρα ότι μπορω τρώω έχω όρεξη αλλά μετα το απόγευμα τα βγάζω 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Θα πάρω να τον ρωτήσω. Φαντάζομαι αμνιοπαρακέντηση θα κάνω υποχρεωτικά καθώς είμαι 41 οπότε ίσως γι αυτό να μην το πρότεινε. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ναι ίσως για αυτό..απλώς αντί αυτής μπορείς να τον ρωτήσεις για  νιφτι γιατί είναι ασφαλής μέθοδος όπως μας είπε η αμνιοπαρακέντηση έχει 10%αποβολη.οποτε δες το !!αχ έρχεται η αυχενική σου...!!κατά τις 29και η δική μου ανυπομονώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eirini55 είπε:

Ναι ίσως για αυτό..απλώς αντί αυτής μπορείς να τον ρωτήσεις για  νιφτι γιατί είναι ασφαλής μέθοδος όπως μας είπε η αμνιοπαρακέντηση έχει 10%αποβολη.οποτε δες το !!αχ έρχεται η αυχενική σου...!!κατά τις 29και η δική μου ανυπομονώ.

28****

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εμενα η εφαρμογή μου βγαζει 26/09  ο γιατρος δεν μου ειπε ακομα !!! Εντομεταξυ  τα μηνυματα  μου αργούν να εμφανιστούν και δεν μπορω να συμμετέχω ενεργά 😂

  Επισης τι ειναι η προγεστερονη που χρησιμοποιείται ;;  
 

Απο ορεξη και Εγω δεν παω πολυ καλα αλλα τρωω αναγκάστηκα για το νινί 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου...είχα λίγες δουλίτσες και δεν πρόλαβα να μπω ...ελπίζω όλες να είστε όλες καλά, εγώ έχω αρκετές ενοχλήσεις αυτές τις μέρες πονακια και τραβήγματα κατά τα άλλα οκ. Σήμερα είμαι ακριβώς 6w.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katerina.k είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...είχα λίγες δουλίτσες και δεν πρόλαβα να μπω ...ελπίζω όλες να είστε όλες καλά, εγώ έχω αρκετές ενοχλήσεις αυτές τις μέρες πονακια και τραβήγματα κατά τα άλλα οκ. Σήμερα είμαι ακριβώς 6w.

Καλήμερα ...και εγώ 6w 1d 🥰 κοίτα να είμαστε στο ίδιο μαιευτήριο ...χαχαχχα σε ποιο είσαι; Εγώ μητέρα. 

Εμενα έφυγαν τα πολλά τραβήγματα. Τώρα έχω απλά μια ενόχληση μικρή χαμηλά  . Καταλαβαίνω ότι κάτι υπάρχει εκεί ❣️Έχω λίγο ανακατεμα. Και λίγο δεν έχω όρεξη να φάω. Αλλά το παλεύω σιγά σιγά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Καλήμερα ...και εγώ 6w 1d 🥰 κοίτα να είμαστε στο ίδιο μαιευτήριο ...χαχαχχα σε ποιο είσαι; Εγώ μητέρα. 

Εμενα έφυγαν τα πολλά τραβήγματα. Τώρα έχω απλά μια ενόχληση μικρή χαμηλά  . Καταλαβαίνω ότι κάτι υπάρχει εκεί ❣️Έχω λίγο ανακατεμα. Και λίγο δεν έχω όρεξη να φάω. Αλλά το παλεύω σιγά σιγά. 

Γεια σας !!αχ τι καλά προχωρούν οι βδομαδουλες μας !καλά εσείς είστε ακριβώς στην ίδια φοβερό !Αχ εγώ σήμερα κορίτσια μπήκα στην 10η βδομάδα !!θα τρελαθώ !!απο συμπτώματα είμαι κάπως καλύτερα από τις άλλες βδομάδες..αν εξαιρέσω μπούκωμα ναυτία και τα πολλά υγρα..αλλά όπως λέτε κ εσείς επειδή ένιωθα αυτά τα τράβηγματα .άλλα δε τα νιώθω πια και μου  κακοφαινεται..κ σκέφτομαι άραγε υπάρχει κάτι εκεί κάτω ;;!!😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

Γεια σας !!αχ τι καλά προχωρούν οι βδομαδουλες μας !καλά εσείς είστε ακριβώς στην ίδια φοβερό !Αχ εγώ σήμερα κορίτσια μπήκα στην 10η βδομάδα !!θα τρελαθώ !!απο συμπτώματα είμαι κάπως καλύτερα από τις άλλες βδομάδες..αν εξαιρέσω μπούκωμα ναυτία και τα πολλά υγρα..αλλά όπως λέτε κ εσείς επειδή ένιωθα αυτά τα τράβηγματα .άλλα δε τα νιώθω πια και μου  κακοφαινεται..κ σκέφτομαι άραγε υπάρχει κάτι εκεί κάτω ;;!!😜

Ναι είναι απίστευτο.εχουμε διάφορα μόνο μια μέρα. Χαχααχχ

Ναι όλες ετσι σκεφτόμαστε. Αλλά πιστεύω ότι αφού έχουμε έστω και κάποια συμπτώματα καλά πάνε τα πράγματα. Χαχαχαχ αχ περιμένω πως και πως να ακούσω καρδούλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι είναι απίστευτο.εχουμε διάφορα μόνο μια μέρα. Χαχααχχ

Ναι όλες ετσι σκεφτόμαστε. Αλλά πιστεύω ότι αφού έχουμε έστω και κάποια συμπτώματα καλά πάνε τα πράγματα. Χαχαχαχ αχ περιμένω πως και πως να ακούσω καρδούλα. 

 

Πότε πας ;;την άλλη βδομάδα ;;θα πάθεις σοκ 💔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

Πότε πας ;;την άλλη βδομάδα ;;θα πάθεις σοκ 💔

Εεε έχω ακόμα..απλά έχω φοβίες. Θα πάω 7w 4d. 

Θα ακούσω ε; 

Όχι αυτή την Τετάρτη που θα μας έρθει. Την επόμενη 16/02

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εεε έχω ακόμα..απλά έχω φοβίες. Θα πάω 7w 4d. 

Θα ακούσω ε; 

Όχι αυτή την Τετάρτη που θα μας έρθει. Την επόμενη 16/02

Ναι θα ακούσεις εννοείται !!αχ άντε !!και εγώ μια ημέρα πριν (15/2)θα πάω στον γιατρό μου !ανυπομονώ να δω αν πάνε όλα καλα!σήμερα είδα και κάτι κάπως λίγο πιο καφέ απ' ο τι συνήθως κομμάτια από την κρέμα και θέλω να τον πάρω τηλ αύριο !αν κ εντάξει δε θέλω να αγχώνομαι με το παραμικρό.διαβασα ότι είναι φυσιολογικό.!με το στομάχακι πως πας;συνεχίζεις και σήμερα έτσι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

Ναι θα ακούσεις εννοείται !!αχ άντε !!και εγώ μια ημέρα πριν (15/2)θα πάω στον γιατρό μου !ανυπομονώ να δω αν πάνε όλα καλα!σήμερα είδα και κάτι κάπως λίγο πιο καφέ απ' ο τι συνήθως κομμάτια από την κρέμα και θέλω να τον πάρω τηλ αύριο !αν κ εντάξει δε θέλω να αγχώνομαι με το παραμικρό.διαβασα ότι είναι φυσιολογικό.!με το στομάχακι πως πας;συνεχίζεις και σήμερα έτσι ;

Σήμερα όχι δεν είναι τόσο χάλια. Λίγο το πρωί είχα θεματακι. Αλλά τώρα ειμαι καλύτερα. 

Ναι ναι να μιλάς με τον γιατρό να σου λύνονται οι απορίες. Ανυπομονώ για την παραλλη Τετάρτη. Νομίζω μόλις ακούσω καρδιά θα κλαίω. Χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Καλήμερα ...και εγώ 6w 1d 🥰 κοίτα να είμαστε στο ίδιο μαιευτήριο ...χαχαχχα σε ποιο είσαι; Εγώ μητέρα. 

Εμενα έφυγαν τα πολλά τραβήγματα. Τώρα έχω απλά μια ενόχληση μικρή χαμηλά  . Καταλαβαίνω ότι κάτι υπάρχει εκεί ❣️Έχω λίγο ανακατεμα. Και λίγο δεν έχω όρεξη να φάω. Αλλά το παλεύω σιγά σιγά. 

Στο Ρέα είμαι εγώ...δεν πειράζει θα εμψυχωνουμε από εδώ η μία την άλλη γτ οι υπόλοιπες θα ξενυχτάνε αγκαλιά με τα μπεμπέ τους κ δεν θα έχουν πολύ χρόνο να μας απαντήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης είμαι απίστευτα πρησμένη τις περισσότερες ώρες της μέρας, τόσο που όλα τα ρούχα με στενεύουν και νομίζω θα σκάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

Ναι θα ακούσεις εννοείται !!αχ άντε !!και εγώ μια ημέρα πριν (15/2)θα πάω στον γιατρό μου !ανυπομονώ να δω αν πάνε όλα καλα!σήμερα είδα και κάτι κάπως λίγο πιο καφέ απ' ο τι συνήθως κομμάτια από την κρέμα και θέλω να τον πάρω τηλ αύριο !αν κ εντάξει δε θέλω να αγχώνομαι με το παραμικρό.διαβασα ότι είναι φυσιολογικό.!με το στομάχακι πως πας;συνεχίζεις και σήμερα έτσι ;

Νομίζω όλα φυσιολογικά είναι κ κάθε οργανισμός αντιδρά κ διαφορετικά βέβαια εμείς με το παραμικρό αγχωνομαστε..μια τρέλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...