Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με πιέζουν να σταματήσει η μικρή το σχολείο τι να κάνω;


Recommended Posts

στις Just now, ο/η M@mmy είπε:

Έχω μιλήσει με τον παιδίατρος που είναι και παιδοψυχολογος μου έχει πει πως είναι ότι χειρότερο για ένα παιδί να μην πάει σχολείο σε αυτή την ηλικία μίλησα σήμερα με τον άντρα μου τον έπιασα με το καλό και οι δυο μας χωρίς επιρροές και συμφωνήσαμε να πάει ξανά αφού γίνει καλά είναι λίγο αρρωστουλα τωρα

χαιρομαι πολυ, η θεση των παιδιων ειναι στο σχολειο κ ας αρρωσταινουν,κ εμεις οι ενηλικες μην βγαινουμε ουτε για δουλεια οτε για διασκεδαση ουτε για τιποτα γιατι θα αρρωστησουμε.....περαστικα στην μικρουλα σου κ η θεση της ειναι με τα παιδια!😉🙂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

Α καλά και εμένα έτσι είναι πολύ αχγωδεις σαν άνθρωπος και το μεταφέρει και στους άλλους ότι και να γίνεται το κάνει να φαίνεται πιο μεγάλο...ναι πράγματι όλα εγώ τα κάνω δεν κάνει κανένας τίποτα απολύτως είναι σαν να είμαι μια γυναίκα όπου δούλευω εδώ μέσα και κάνω όλες τις δουλειές τα πάντα τα πάντα όμως ένα πιάτο δεν πλένει η κυρία και έχω και όλη μέρα και τη μικρή με τα δικά της κλάματα και όλα τα διάφορα Ε πόσα να αντεξω

Βρε κορίτσι μου εγώ ξέρεις τι βλέπω; ότι δουλεύεις εκεί μέσα φουλ κ βασικά προσφέρεις ΑΠΛΉΡΩΤΗ ΦΟΥΛ ΤΑΙΜ ΕΡΓΑΣΊΑ. Εσύ το σπίτι, εσύ το παιδί συν να τρως το ζόρι από όλους. Θα αφήσω στην ακρη το σχολείο γιατί τα είπαμε ήδη όλα αλλά κυρίως επειδή βλέπω πλέον ξεκάθαρα ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα σου. Αυτό είναι μια αφορμή... Σήμερα είναι ο παιδικός, αύριο μια δραστηριότητα, μεθαύριο κάτι που θα θες να κάνεις κλπ. Κ λυπάμαι που το λέω αλλά το πρόβλημα δεν είναι καν η πεθερά. Αυτή είναι αυτή που είναι οκ... Εσύ όμως τον άντρα σου παντρεύτηκες. Γιατί δεν είναι στο πλευρό σου; γίνομαι ίσως σκληρή αλλά φοβάμαι ότι είσαι στην αρχή κ πρέπει να το δεις τώρα. Πάντα κάτι θα γίνεται... Πρέπει να καταλάβει ότι η οικογένεια του είστε πια εσείς αλλιώς πάντα μα πάντα κάτι θα σας συμβαίνει για να μη συγκρουστει με τη μαμά. Εσύ δλδ είσαι ευτυχισμένη μέσα σε αυτή την κατάσταση; πρέπει να αλλάξεις τα πράγματα. Για μένα ξεκινά με το θέμα δουλειά. Όσο σε νιώθουν όλοι εξαρτημένη τόσο πιο εύκολα θα σε αγνοούν. 

Πραγματικά συγνώμη για την ένταση του μηνύματος αλλά ένιωσα μεγάλη άδικια αυτά που ζεις κ σου γράφω πραγματικά αυτό που αισθάνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Βρε κορίτσι μου εγώ ξέρεις τι βλέπω; ότι δουλεύεις εκεί μέσα φουλ κ βασικά προσφέρεις ΑΠΛΉΡΩΤΗ ΦΟΥΛ ΤΑΙΜ ΕΡΓΑΣΊΑ. Εσύ το σπίτι, εσύ το παιδί συν να τρως το ζόρι από όλους. Θα αφήσω στην ακρη το σχολείο γιατί τα είπαμε ήδη όλα αλλά κυρίως επειδή βλέπω πλέον ξεκάθαρα ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα σου. Αυτό είναι μια αφορμή... Σήμερα είναι ο παιδικός, αύριο μια δραστηριότητα, μεθαύριο κάτι που θα θες να κάνεις κλπ. Κ λυπάμαι που το λέω αλλά το πρόβλημα δεν είναι καν η πεθερά. Αυτή είναι αυτή που είναι οκ... Εσύ όμως τον άντρα σου παντρεύτηκες. Γιατί δεν είναι στο πλευρό σου; γίνομαι ίσως σκληρή αλλά φοβάμαι ότι είσαι στην αρχή κ πρέπει να το δεις τώρα. Πάντα κάτι θα γίνεται... Πρέπει να καταλάβει ότι η οικογένεια του είστε πια εσείς αλλιώς πάντα μα πάντα κάτι θα σας συμβαίνει για να μη συγκρουστει με τη μαμά. Εσύ δλδ είσαι ευτυχισμένη μέσα σε αυτή την κατάσταση; πρέπει να αλλάξεις τα πράγματα. Για μένα ξεκινά με το θέμα δουλειά. Όσο σε νιώθουν όλοι εξαρτημένη τόσο πιο εύκολα θα σε αγνοούν. 

Πραγματικά συγνώμη για την ένταση του μηνύματος αλλά ένιωσα μεγάλη άδικια αυτά που ζεις κ σου γράφω πραγματικά αυτό που αισθάνομαι. 

Οχι κοπέλα μου δεν μου κακοφενεται όπως μιλάς και εγώ η ίδια τα ξέρω όλα αυτά...πρώτα φταίει ο άντρας μου και μετά η μάνα του τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο άντρας μου γιατί μια ζωή είναι πίσω από τα φουστάνια της και ας μην το παραδέχεται...όταν ειμασταν στο ενοίκιο μόνη μας ήταν ο πιο καλύτερος άντρας τι να πάω ειμασταν ήσυχα ήρεμα ότι να έλεγα συμφωνούσαμε χωρίς εντάσεις χωρίς τίποτα....από όταν ήρθαμε εδώ άλλαξε τελείως άλλος άνθρωπος ξαφνικά ότι και να πω μου λέει είσαι λάθος σε όλα σε όλα ψάχνεις να βρίσκεις ίντριγκες και τέτοια... επίσης όταν του είπα οικογένεια είμαστε εμείς οι τρεις μου λέει οικογένεια είμαστε μόνη και τα πεθερικά μάνα και πατέρα σου είναι και έχουν κάθε δικαίωμα να πουν και να κάνουν ότι θέλουν πάνω στο παιδί και σε όλα γιατί είναι παππούδες δεν είναι ξένοι....κατάλαβες από τη στιγμή που αυτός δεν βγάζει από το κάδρο τους γονείς του και θεωρώ ναι μεν έχω μια γυναίκα και ένα παιδί απλά τους προσθέτω και σε αυτό που είχα πριν...η πεθερά φταει και εκείνη γιατί τον επιρεαζει σε πάρα πολλά είχα πει να πάρουμε ένα στεγνωτγριο και μου είπε αυτός οκ θα δούμε ...πετάγεται αυτή ναι ναι έξοδα περιττά του λέει εγώ όλα τα χρόνια με τον αέρα φυσικά τα στέγνωνα τα ρούχα ...το θέμα είναι ότι και κρυφά να του τα πω πάει και της τα λεει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

Οχι κοπέλα μου δεν μου κακοφενεται όπως μιλάς και εγώ η ίδια τα ξέρω όλα αυτά...πρώτα φταίει ο άντρας μου και μετά η μάνα του τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο άντρας μου γιατί μια ζωή είναι πίσω από τα φουστάνια της και ας μην το παραδέχεται...όταν ειμασταν στο ενοίκιο μόνη μας ήταν ο πιο καλύτερος άντρας τι να πάω ειμασταν ήσυχα ήρεμα ότι να έλεγα συμφωνούσαμε χωρίς εντάσεις χωρίς τίποτα....από όταν ήρθαμε εδώ άλλαξε τελείως άλλος άνθρωπος ξαφνικά ότι και να πω μου λέει είσαι λάθος σε όλα σε όλα ψάχνεις να βρίσκεις ίντριγκες και τέτοια... επίσης όταν του είπα οικογένεια είμαστε εμείς οι τρεις μου λέει οικογένεια είμαστε μόνη και τα πεθερικά μάνα και πατέρα σου είναι και έχουν κάθε δικαίωμα να πουν και να κάνουν ότι θέλουν πάνω στο παιδί και σε όλα γιατί είναι παππούδες δεν είναι ξένοι....κατάλαβες από τη στιγμή που αυτός δεν βγάζει από το κάδρο τους γονείς του και θεωρώ ναι μεν έχω μια γυναίκα και ένα παιδί απλά τους προσθέτω και σε αυτό που είχα πριν...η πεθερά φταει και εκείνη γιατί τον επιρεαζει σε πάρα πολλά είχα πει να πάρουμε ένα στεγνωτγριο και μου είπε αυτός οκ θα δούμε ...πετάγεται αυτή ναι ναι έξοδα περιττά του λέει εγώ όλα τα χρόνια με τον αέρα φυσικά τα στέγνωνα τα ρούχα ...το θέμα είναι ότι και κρυφά να του τα πω πάει και της τα λεει

 

Πραγματικά αυτό που ζεις είναι πολύ δύσκολο κ βρέθηκες κ εξ απροόπτου εφόσον ήταν για διαφορετικός πριν. Ειλικρινά σου εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση για σένα κ το παιδί σου. Βασισου στις δυνάμεις σου κ στα πόδια σου γιατί θα χρειαστείς να δώσεις αρκετές μάχες από ότι φαίνεται. Να προσέχεις τον εαυτό σου κ μακάρι να σου έρθουν όλα θετικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2022 at 3:08 ΜΜ, ο/η M@mmy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά...η μικρή μου είναι 3 ετών και φέτος ξεκίνησε παιδικό σταθμό για πρώτη φορά αυτό με τις ιώσεις δεν το πίστευα ότι κάθε εβδομάδα είναι άρρωστα μια εβδομάδα πηγαίνει δύο καθόμαστε...τώρα αρρώστησε για τρίτη φορά για φέτος και μας κόλλησε όλους εμένα το μπαμπάς της και τα πεθερικά μου επειδή μένουμε στο ίδιο σπίτι όλοι μαζί ....Ε και τώρα έπεσαν όλοι από πάνω μου πεθερικά και σύζυγος ότι εγώ φταίω που αρρώστησαν γιατί δεν θελω να έχω τη μικρή στο σπίτι και τη στέλνω στο σχολείο.οτι τα περισσότερα παιδιά κάθονται σπίτι αυτά που οι μαμάδες δεν δουλεύουν ...βρε κορίτσια προς θεού δεν βαριέμαι να έχω το παιδί μου αλλά και εκείνη θέλει πάρα πολύ παιδάκια να παίξει γυρίζει τόσο χαρούμενη αφού να φανταστείτε δεν έκλαψε ούτε μια φορά δεν με ζήτησε ούτε μια φορά από τη πρώτη μέρα έκατσε σαν να πήγαινε χρόνια σχολείο..ο παιδίατρος μου είπε να την πας γιατί θέλει παιδάκια κόσμο γενικά να εξερευνει πράγματα τώρα το παιδάκι δεν είναι σωστό να είναι σπίτι όλο μαζί μου....αυτοί βέβαια όταν τους είπα το είπε ο παιδίατρος μου είπαν πως ο γιατρός είναι απατεώνας γιατί λεφτά θέλουν αυτοί να αρρωστήσει το παιδί να το πηγαίνεις...και τώρα είμαι να σκάσω έπεσαν και οι 3 από πάνω μου...έχετε κάποια εμπειρία τέτοια πες μου τι γνώμη σας ήθελα να τα πω να ηρεμήσω έχω κάτι νεύρα όλες αυτές τις μερες

καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

αρχικά θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να αποσυμφορηθεις. είναι δύσκολη η κατάσταση στην οποία θα πρέπει να πατήσεις πόδι αλλά να βρεις και μια συμπαράσταση. δε γίνεται συνεχώς να καλεισαι να υπερασπίζεσαι την θέση σου.

ένας τρόπος που θα σε βοηθήσει να αποδείξεις ότι κανείς το σωστό με το σχολείο, είναι να αναλύσεις τι σημαίνει πως το παιδί σου περνάει καλά στο σχολείο. έχει νόημα όμως μόνο όταν ο άνθρωπος απέναντι σου έχει την καλή διάθεση να κατανοήσει αυτά που του λες.

αρχικά τα παιδάκια θέλουν παιδάκια, το έχουν πει όλοι και έτσι είναι. πέρα όμως από αυτό τα παιδιά είναι ανοιχτά στο να μάθουν, να εξερευνήσουν, να ακολουθούν. τι σημαίνει όμως αυτό για την καθημερινότητά τους. αρχικά τους αρέσει η καθημερινοτητα, τα κάνει να νιώθουν ασφάλεια και το σχολείο προσφέρει ακριβώς αυτό, το πρόγραμμα. μαθαίνουν να τρώνε όλα μαζί, μαθαίνουν κανόνες, τι είναι η υπακοή σε κάποιον που δεν είναι η μαμά. μαθαίνουν να μοιράζονται και να διεκδικούν, μαθαίνουν την ύπαρξη τους εκτός οικογένειας. πως πρέπει να ενσωματώνονται στο σύνολο και πως να υπερασπίζονται τον εαυτό τους όταν η αγκαλίτσα και η θαλπωρή της μαμάς είναι μακρυά, αλλά το περιβάλλον οικείο και καλοπροαίρετο. φυσικά η καθοδήγηση και το ελεγχόμενο παιχνίδι από έναν ειδικό με στόχο την ανάπτυξη τους. η ίδια η εξέλιξη και η αλλαγή του τρόπου σκέψης τους από τόσο μικρά σε πόσα πράγματα μπορεί να τους ωφελήσει... 

δε μπορούμε στο σπίτι να τους προσφέρουμε τίποτα από αυτά.

αρρωσταίνουν... ναι... ταλαιπωρούνται όλοι, επίσης ναι.. αλλά εάν τα βάλεις σε ζυγαριά δε νομίζω πως για κανεναν που σκέφτεται την εξέλιξη του παιδιού θα πει, ας το αφήσω σπίτι να παίζει κρυφτό, να ζωγραφίζει και να βλέπει τηλεόραση. χτίζουν το ανοσοποιητικό τους. τι τώρα, τι του χρόνου. με πόσα πράγματα και συναισθήματα θα έχει γεμίσει το μυαλουδακι τους σε αυτόν τον χρόνο όμως;;

κάτι τελευταίο. τα παιδιά χρειάζονται ευτυχισμένους γονείς, ότι και αν αυτό σημαίνει σε κάθε περίπτωση! 

να χαίρεσαι την μικρούλα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Πραγματικά αυτό που ζεις είναι πολύ δύσκολο κ βρέθηκες κ εξ απροόπτου εφόσον ήταν για διαφορετικός πριν. Ειλικρινά σου εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση για σένα κ το παιδί σου. Βασισου στις δυνάμεις σου κ στα πόδια σου γιατί θα χρειαστείς να δώσεις αρκετές μάχες από ότι φαίνεται. Να προσέχεις τον εαυτό σου κ μακάρι να σου έρθουν όλα θετικά! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και ναι σε έχει ο Θεός καλά εσένα και την οικογένειά σου με βοηθήσατε όλες πάρα πολύ❤️❤️

Επεξεργάστηκε από M@mmy
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
    • Ίσως είμαι επηρεασμένη επειδή πήρα κ αντιβίωση αυτόν τον μήνα και αρρώστησα και ακομα είναι κ περίεργα το στομαχι και γενικά δν έχω πολύ όρεξη για επαφές! Δλδ αυτόν τον μήνα νομίζω θ γίνουν μηχανικές επαφές επειδή θ το πει ο γιατρός! Δν ξέρω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️  @Παρασκευαιδουζαιρααααα εσυ μ βλέπεις ακόμα στη γυάλα σου γιατί έμενα με κυριεύσε μια απογοήτευση πάλι και ότι δν είμαι κοντά 😩🤷🏻‍♀️  
    • Αυτό σκέφτηκα κ γώ γ αυτό θεωρώ πως δν είναι καλός κύκλος! Δν ξέρω! Τον έχω ξεγράψει αυτόν τον κύκλο! Θα δείξει τις επόμενες μέρες! 
    • Κορίτσι μου έχω πάρει παρόμοια χάπια κλομιφαινη και φεμαρα! Έχω και εγώ ΣΠΩ αλλα εγώ έχω αντίσταση στα χάπια διέγερσης και έκανα 1 αυγουλακι όπως και μονη μου χωρίς τα χάπια ! Την προτελευταία φορά που τα πήρα στον κύκλο αυτό έκανα σπερματεγχυνση και είχα συλληψη άσχετα αν ήταν βιοχημικη ! Όσες φορες τα πήρα έκανα νωρίτερα ωορρηξια (14η-17η μέρα του κύκλου) και συνεπώς είχα μικρότερο κύκλο από ότι συνήθως! Από θέμα ροής στην περίοδο δεν είδα διαφορα ! Εύχομαι να έρθει το πολυπόθητο πολύ συντομα κορίτσι μου και να είσαι τυχερη και από την πρώτη φορά που θα κανεις πρόκληση🙏
    • Κορίτσι μου δεν σημαίνει κάτι αυτό απλά θα κανεις λίγο πιο μετά ωορρηξια! Δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό ο κύκλος σου! Επηρεάστηκε ο κύκλος από τις αντιβιωσεις και την ταλαιπωρία με τις ιώσεις! Όλα θα πανε μια χαρα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...