Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ


LenaG

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας, αν κ δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξη κ αυτή την φορά...!

Είχα μια παλίνδρομη το Νοέμβριο (παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα ενώ είχαμε ακούσει καρδιά)  και 7 Δεκέμβρη η πρώτη περίοδος, ο γιατρός μετά από υπέρηχο μου είπε, ότι ο κύκλος μου πάει για 28αρης, οπότε ανέμενα 3 με 4 Ιανουαρίου περίοδο ...αλλά ποτέ δεν ήρθε και 5 Ιανουαρίου είχα το πρώτο θετικό τεστ... πρώτη χοριακή 10-01 ηταν 723 και δεύτερη στις 13-01 ήταν 830.. να σημειώσω πως μια ημέρα πριν την πρώτη χοριακή είχα ροζ υγρά τα οποία φάνηκαν δυο μέρες και μετά σταμάτησαν (λόγω ιστορικού κάνω αντιπηκτικές και έπαιρνα ήδη utrogestan πριν εμφανίσω τα ροζ υγρά).  Ο γιατρός αν κ μου είπε πως υπάρχουν πιθανότητες 15-20% να πάνε καλά, γιατί η χοριακή δεν διπλασιάστηκε, μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή την Δευτέρα, για να δουμε πως θα πάει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Έχω απογοητευτεί πλήρως, διότι κ πριν την παλίνδρομη είχα αποτυχημένη εγκυμοσύνη για άσχετο λόγο... καθε φορά μου τυχαίνει και κάτι διαφορετικό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η LenaG είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας, αν κ δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξη κ αυτή την φορά...!

Είχα μια παλίνδρομη το Νοέμβριο (παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα ενώ είχαμε ακούσει καρδιά)  και 7 Δεκέμβρη η πρώτη περίοδος, ο γιατρός μετά από υπέρηχο μου είπε, ότι ο κύκλος μου πάει για 28αρης, οπότε ανέμενα 3 με 4 Ιανουαρίου περίοδο ...αλλά ποτέ δεν ήρθε και 5 Ιανουαρίου είχα το πρώτο θετικό τεστ... πρώτη χοριακή 10-01 ηταν 723 και δεύτερη στις 13-01 ήταν 830.. να σημειώσω πως μια ημέρα πριν την πρώτη χοριακή είχα ροζ υγρά τα οποία φάνηκαν δυο μέρες και μετά σταμάτησαν (λόγω ιστορικού κάνω αντιπηκτικές και έπαιρνα ήδη utrogestan πριν εμφανίσω τα ροζ υγρά).  Ο γιατρός αν κ μου είπε πως υπάρχουν πιθανότητες 15-20% να πάνε καλά, γιατί η χοριακή δεν διπλασιάστηκε, μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή την Δευτέρα, για να δουμε πως θα πάει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Έχω απογοητευτεί πλήρως, διότι κ πριν την παλίνδρομη είχα αποτυχημένη εγκυμοσύνη για άσχετο λόγο... καθε φορά μου τυχαίνει και κάτι διαφορετικό... 

Καλησπέρα κοριτσι μου, προσωπικά δεν μου έχει συμβεί αλλα ξερω περίπτωση που δεν ανεβαινε στην αρχή όπως το αναμενόμενο αλλα τελικα ολα πήγαν καλά!! Δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει,πιστεψε στο μωρακι σου κ ποτε δεν ξερεις! Εύχομαι από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, καλα θα πριν από 11χρονια ήμουν σε παρόμοια κατάσταση μετά από παλινδρομη κύηση έκανα χοριακη θετική η οποία όμως δεν διπλασιαστηκε μετά από 2 μέρες και να φανταστείς πιστεύαμε ότι ήταν υπολείμματα της προηγούμενης κύησης... Και όμως σήμερα έχω τον κούκλο μου 10 χρόνων. Με σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η LenaG είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας, αν κ δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξη κ αυτή την φορά...!

Είχα μια παλίνδρομη το Νοέμβριο (παλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα ενώ είχαμε ακούσει καρδιά)  και 7 Δεκέμβρη η πρώτη περίοδος, ο γιατρός μετά από υπέρηχο μου είπε, ότι ο κύκλος μου πάει για 28αρης, οπότε ανέμενα 3 με 4 Ιανουαρίου περίοδο ...αλλά ποτέ δεν ήρθε και 5 Ιανουαρίου είχα το πρώτο θετικό τεστ... πρώτη χοριακή 10-01 ηταν 723 και δεύτερη στις 13-01 ήταν 830.. να σημειώσω πως μια ημέρα πριν την πρώτη χοριακή είχα ροζ υγρά τα οποία φάνηκαν δυο μέρες και μετά σταμάτησαν (λόγω ιστορικού κάνω αντιπηκτικές και έπαιρνα ήδη utrogestan πριν εμφανίσω τα ροζ υγρά).  Ο γιατρός αν κ μου είπε πως υπάρχουν πιθανότητες 15-20% να πάνε καλά, γιατί η χοριακή δεν διπλασιάστηκε, μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή την Δευτέρα, για να δουμε πως θα πάει. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Έχω απογοητευτεί πλήρως, διότι κ πριν την παλίνδρομη είχα αποτυχημένη εγκυμοσύνη για άσχετο λόγο... καθε φορά μου τυχαίνει και κάτι διαφορετικό... 

Κορίτσι μου οι δύο Χοριακες έγιναν στο ίδιο μικροβιολογικο; 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να νικήσει το 15%.

Αν όμως τελικά παλινδρομησει και αυτό, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ψαχτείς πολύ, δεν γίνεται να χάνονται έτσι τα έμβρυα. 

Ίσως φταίει κάποιο μικρόβιο, δεν είναι γενετικά καλά τα έμβρυα, οτιδήποτε μπορεί να φτάιει και ελπίζω να το βρεις. 

Όσο όμως δεν έχεις πόνο και αιμορραγία να ελπίζεις και να έχεις εμπιστοσύνη στα εμβρυακια σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου, προσωπικά δεν μου έχει συμβεί αλλα ξερω περίπτωση που δεν ανεβαινε στην αρχή όπως το αναμενόμενο αλλα τελικα ολα πήγαν καλά!! Δώσε λίγο χρόνο να δεις πως θα πάει,πιστεψε στο μωρακι σου κ ποτε δεν ξερεις! Εύχομαι από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά🙏🙏🙏

Ευχαριστώ πολύ! ❤️Μακάρι να ισχύει κ στην περίπτωση μου αλλά δεν θέλω να έχω πολλές ελπίδες κ να απογοητευτώ πάλι! Είναι πολύ δύσκολο κάθε φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσι μου οι δύο Χοριακες έγιναν στο ίδιο μικροβιολογικο; 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να νικήσει το 15%.

Αν όμως τελικά παλινδρομησει και αυτό, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ψαχτείς πολύ, δεν γίνεται να χάνονται έτσι τα έμβρυα. 

Ίσως φταίει κάποιο μικρόβιο, δεν είναι γενετικά καλά τα έμβρυα, οτιδήποτε μπορεί να φτάιει και ελπίζω να το βρεις. 

Όσο όμως δεν έχεις πόνο και αιμορραγία να ελπίζεις και να έχεις εμπιστοσύνη στα εμβρυακια σου. 

Έχουμε κάνει αρκετές εξετάσεις κ βγήκαν καλες… ο γυναικολόγος τις αποδίδει σε τυχαία γεγονότα! Δεν έχουν δείξει κάτι άλλο τα αποτελέσματα… στο ίδιο εργαστήριο έγιναν οι χοριακες…Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Alex12345 είπε:

Καλησπέρα, καλα θα πριν από 11χρονια ήμουν σε παρόμοια κατάσταση μετά από παλινδρομη κύηση έκανα χοριακη θετική η οποία όμως δεν διπλασιαστηκε μετά από 2 μέρες και να φανταστείς πιστεύαμε ότι ήταν υπολείμματα της προηγούμενης κύησης... Και όμως σήμερα έχω τον κούκλο μου 10 χρόνων. Με σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Μακάρι να φανώ κ εγώ τυχερή! Να σου ζησει το παιδάκι σου! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2022 at 6:40 ΠΜ, ο/η LenaG είπε:

Έχουμε κάνει αρκετές εξετάσεις κ βγήκαν καλες… ο γυναικολόγος τις αποδίδει σε τυχαία γεγονότα! Δεν έχουν δείξει κάτι άλλο τα αποτελέσματα… στο ίδιο εργαστήριο έγιναν οι χοριακες…Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! ❤️

Κοριτσι μου έχετε στείλει καρυότυπο εμβρύου να δείτε που οφείλονται οι αποτυχημένες εγκυμοσύνες;Μην μείνεις σε καμία περίπτωση στο ότι είναι τυχαία γεγονότα στο λέω από προσωπική εμπειρία!Τις χοριακες με πόση διαφορά ημερών τις έκανες;Εύχομαι πραγματικά από καρδιάς να μας γράψεις ευχάριστα νέα αύριο!Πίστεψε στο μωράκι σου!🙏🙏❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Κοριτσι μου έχετε στείλει καρυότυπο εμβρύου να δείτε που οφείλονται οι αποτυχημένες εγκυμοσύνες;Μην μείνεις σε καμία περίπτωση στο ότι είναι τυχαία γεγονότα στο λέω από προσωπική εμπειρία!Τις χοριακες με πόση διαφορά ημερών τις έκανες;Εύχομαι πραγματικά από καρδιάς να μας γράψεις ευχάριστα νέα αύριο!Πίστεψε στο μωράκι σου!🙏🙏❤️

 


την πρώτη χοριακη την έκανα στις 10-01 κ την δεύτερη στις 13-01. 

Καρυοτυπο εμβρύου όχι… κάναμε καρυοτυπο ζεύγους!
Την πρώτη φορά υπήρξε πρόβλημα με τα νεφρά του εμβρύου κ δεν αναπλήρωνε το αμνιακό υγρό…λόγω έλλειψης αμνιακου υγρού πιεζόταν κ δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά από τον 5ο μήνα!

Την δεύτερη φορά ακούσαμε καρδούλα κ παλινδρόμησε την 8η εβδομάδα, κάναμε μια απλή ιστολογική κ δεν έδειξε τπτ παραπάνω από μια απλή παλινδρομη, μας είπε ο γιατρός!

Την πρώτη φορά που είπα στον γυναικολογο να κάνουμε καρυοτυπο εμβρύου μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος, είχαμε πάει κ σε εμβρυολογο τότε… το είχαμε ψάξει… τι να πω… δεν ξέρω!

Απλά κάθε φορά είναι κάτι διαφορετικό…δεν ξέρω τι να σκεφτώ!
Σε ευχαριστώ πολύ! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η LenaG είπε:


την πρώτη χοριακη την έκανα στις 10-01 κ την δεύτερη στις 13-01. 

Καρυοτυπο εμβρύου όχι… κάναμε καρυοτυπο ζεύγους!
Την πρώτη φορά υπήρξε πρόβλημα με τα νεφρά του εμβρύου κ δεν αναπλήρωνε το αμνιακό υγρό…λόγω έλλειψης αμνιακου υγρού πιεζόταν κ δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά από τον 5ο μήνα!

Την δεύτερη φορά ακούσαμε καρδούλα κ παλινδρόμησε την 8η εβδομάδα, κάναμε μια απλή ιστολογική κ δεν έδειξε τπτ παραπάνω από μια απλή παλινδρομη, μας είπε ο γιατρός!

Την πρώτη φορά που είπα στον γυναικολογο να κάνουμε καρυοτυπο εμβρύου μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος, είχαμε πάει κ σε εμβρυολογο τότε… το είχαμε ψάξει… τι να πω… δεν ξέρω!

Απλά κάθε φορά είναι κάτι διαφορετικό…δεν ξέρω τι να σκεφτώ!
Σε ευχαριστώ πολύ! ❤️ 

Καλησπέρα και εύχομαι ότι καλύτερο..περιμένεις την χοριακ΄ή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

Καλησπέρα και εύχομαι ότι καλύτερο..περιμένεις την χοριακ΄ή?

Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς η χοριακη μου υποχώρησε… ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα κ ότι σε 2-3 μέρες λογικά θα αδιαθετήσω! Είναι μια μορφή βιοχημικής αποβολής μου είπε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η LenaG είπε:

Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς η χοριακη μου υποχώρησε… ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα κ ότι σε 2-3 μέρες λογικά θα αδιαθετήσω! Είναι μια μορφή βιοχημικής αποβολής μου είπε.. 

Καλή δύναμη κορίτσι και όλα μαλακώνουν με τον χρόνο..μην το βάζεις κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...