Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάει ο παλιός ο χρόνος, ας γιορτάσουμε παιδιά, και ο νέος να γεμίσει τις κοιλιές μας με μωρά! 🤰🦋🎁💟


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Froufro κ @Heart σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Επειδή έχω περάσει τις δυσκολίες αυτές ξέρω πως είναι... Κ επειδή κ μένα αν δεν μου είχαν ανοίξει τα μάτια ίσως τώρα να μην είχα παιδί για αυτό τα λέω!

@Raf123καλέ μόνο 29 είσαι;;; νόμιζα ήσουν 33 με 34. Ακόμα κ στο χειρότερο σενάριο πραγματικά δεν έχεις να ανησυχείς! Θα έχεις ωάρια σούπερ ποιοτικά. Εγώ νομίζω σε εμποδίζει η προλακτινη. Είναι αρκετά πάνω! Βλέπω συμφώνησε κ ο ενδοκρινολογος, ένα τσικ θέλω για το πτυχίο ιατρικής! Χαχαχχαχα Σοβαρά τώρα, εγώ ήμουν 37 κ με σούπερ fsh που όμως μπορεί τον άλλο χρόνο να μην ήταν έτσι! Έτρεξα να προλάβω το κύκνειο άσμα των ωοθηκών μου όπως συνηθίζω να λέω 😂στα 29 ούτε καν... Ρύθμισε τα όλα κ βλέπετε! Πάντως τσέκαρε κ την ενδομητριωση δυστυχώς είναι αρκετά συχνή! Αντε με το καλό όλα! 

Καλημερα.. και εγω ειμαι 38 χρ με πολυ καλη FSH (6.96 IU/L) με LH (6.44 mIU/mL) και Ε2 (41,46 pg/ml).. προσπαθουμε μετα απο την αποξεση 4 μηνες.. αυτος θα ειναι ο 5ος.. ηθελα να σε ρωτησω εσυ ποσους μηνες αφησες να προσπαθεις φυσικα για να πας για παραπανω εξετασεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ, είναι το δεύτερο ΣΟΚ μετά από τον υπέρηχο πάλι καλά που ήρθε ο κοβιντ διαφορετικά ούτε καν θα άρχιζα προσπάθειες για παιδί…ήδη νιώθω καλύτερα! Έστειλα κ τα αποτελέσματα της ενδοκρινολόγου θα με πάρει τηλ μολις τα δει 

καλημερα.. οπως ειπαν τα κοριτσια εισαι μικρη ακομα.. εχεις τον αντρα σου .. θελετε παιδακι αρα ειναι θεμα χρονου.. απλα θα το δειτε με τον γιατρο σου και θα το τρεξετε λιγο.. ολα θα γινουν φτανει να μην στεναχωριεσαι.. να εχεις θετικη σκεψη και καλη ψυχολογια.. ειναι μικρα θεματα που ξεπερνιουνται αυτο να θυμασαι καθε φορα που πεφτεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Καλημερα.. και εγω ειμαι 38 χρ με πολυ καλη FSH (6.96 IU/L) με LH (6.44 mIU/mL) και Ε2 (41,46 pg/ml).. προσπαθουμε μετα απο την αποξεση 4 μηνες.. αυτος θα ειναι ο 5ος.. ηθελα να σε ρωτησω εσυ ποσους μηνες αφησες να προσπαθεις φυσικα για να πας για παραπανω εξετασεις?

Καλημέρα! 6 μήνες... Μου είπε ο γιατρός ότι επειδή ήμουν πάνω από 35 είναι 6 μήνες το όριο όχι έτος. Όμως εγώ δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος να ξέρω δλδ ότι μπορώ... Νομίζω δεν είναι το ίδιο. Προσπάθησα συνολικά κανένα; χρόνο κ κάτι κ στα 37 μπήκα για εξωσωματική! Προσπαθούσα δλδ από 36.Απλα επειδή πάντα όλα έβγαιναν τέλεια μας έδινε κ ακόμα λίγο κ ακόμα λίγο ως που με τη χαμηλή ΑΜΗ κ λόγω ηλικίας μου είπε τέλος, μη ρισκάρεις του χρόνου μπορεί να μην είσαι με την ίδια εικόνα. Κ γω fsh ειχα από 5.5 ως 7.5, να ξέρεις ότι αλλάζει από κύκλο σε κύκλο. Η αμη είναι πιο σταθερή ένδειξη κ φυσικά η εικόνα που δίνει ο υπέρηχος δλδ πόσα ωοθυλακια βλέπει. Ο σύζυγος έχει κάνει εξετάσεις; πολύ σημαντικό κ αυτό... Ίσως κ από εκεί κάτι σας δυσκολεύει. Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! 6 μήνες... Μου είπε ο γιατρός ότι επειδή ήμουν πάνω από 35 είναι 6 μήνες το όριο όχι έτος. Όμως εγώ δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος να ξέρω δλδ ότι μπορώ... Νομίζω δεν είναι το ίδιο. Προσπάθησα συνολικά κανένα; χρόνο κ κάτι κ στα 37 μπήκα για εξωσωματική! Προσπαθούσα δλδ από 36.Απλα επειδή πάντα όλα έβγαιναν τέλεια μας έδινε κ ακόμα λίγο κ ακόμα λίγο ως που με τη χαμηλή ΑΜΗ κ λόγω ηλικίας μου είπε τέλος, μη ρισκάρεις του χρόνου μπορεί να μην είσαι με την ίδια εικόνα. Κ γω fsh ειχα από 5.5 ως 7.5, να ξέρεις ότι αλλάζει από κύκλο σε κύκλο. Η αμη είναι πιο σταθερή ένδειξη κ φυσικά η εικόνα που δίνει ο υπέρηχος δλδ πόσα ωοθυλακια βλέπει. Ο σύζυγος έχει κάνει εξετάσεις; πολύ σημαντικό κ αυτό... Ίσως κ από εκεί κάτι σας δυσκολεύει. Με το καλό! 

δεν εκανε ακομα γιατι ειχα μεινει εγκυος.. προσπαθουσαμε για 5 μηνες χωρις επιτυχια σταματησαμε 3 μηνες και μολις αρχισαμε εμεινα με την μια εγκυος αλλα ειμουν πολυ ηρεμη.. μετα το εχασα και τωρα απο σεπτεμβρη προσπαθουμε.. εν το μεταξυ οκτωβριο που πηγα για τεστ παπ ειμουν στην ωορρηξια και ειχα ενα πολυ τελειο ωαριο οπως ειπε η γιατρος.. πιστευω δεν το προλαβαμε γιατι 2 μερες πριν δεν καναμε τιποτα λογο που θα πηγαινα για παπ τεστ.. καναμε την μερα που ειδαμε το ωαριο αλλα δεν εμεινα τελικα.. εχω ξανα ραντεβου 3/2.. πιστευω θα τον βαλει να κανει καποια εξεταση γιατι και εμας μας πιεζει ο χρονος εκτος αν επειδη εμεινα εγκυος να μην χρειαζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

ναι έκανα τον περασμένο μήνα τεστ παπ κ υπέρηχο αυτό που είδαμε ήταν ένα ινωμυομα που μεγάλωσε λίγο σε σχέση με πέρσι και θα το δει ξανά στους 6 μηνες, και την ωοθηκη που μου είπε ότι δεν βλέπει πολλά ωοθυλακια και ότι το μέγεθος της σε σχέση με πέρσι είχε μικρύνει! Σε τι βαθμό ήταν η ενδομητριωση;

Ισως να επηρεάσει κ το ινομυωμα. Δε το γνωρίζω καθόλου.. Αλλά απ ότι βλέπω είσαι λίγο πανω απ το όριο όχι κάτι το σπουδαίο δλδ. Θα σου τα πει ο γιατρός σου μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου, οι ορμόνες φτιάχνουν πολυ γρήγορα.. Κ όπως σου είπαν κ τα κορίτσια είσαι μικρή!! Κ εγώ στα 29 εκανα εξωσωματική κ απέκτησα τα κορίτσια μου.. Δεν ήταν μεγάλου βαθμου ενδομητριωση σκέψου δεν είχα κυστες πολλες κ συμφυσεις. Παρά μόνο μια μεγάλη στη δεξιά ωοθήκη κ μια μικρή αριστερά. Είχα παραμελησει να κάνω υπέρηχο κ έγινε πορτοκαλακι. Παρ ολα αυτα ο εξωσωματικος μου Μ πε ότι θα τη χαρακτήριζε κ 3ου βαθμου λογω μεγέθους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

@babyblue94ειδες το νεο θεματακι;;; Καλωσορισες απ το ταξιδι σας!!❤️❤️

Πηγες στο γυναικολογο για υπερηχο;; Περιμενουμε νεα!!

Αααααχ σε ευχαριστώ πολύ που με έκανε ταγκ. Είχα ξεχαστεί τελείως και απορούσα τι πάθατε και δεν μιλάτε.... Χαχαχα

Ναι πήγα στον γιατρό. 10 η μέρα ένα ωοθηλακιο 15mm και ενδομήτριο 5.88mm. δεν είμαι έτοιμη ακόμα αλλά σαν συνεχίσει να μεγαλώνει θα πάει καλά. Θα πάω πάλι την Τετάρτη να με δει. Αν έχει παχύνει το ενδομήτριο και έχει μεγαλώσει άλλο λίγο το αυγουλάκι θα με βάλει για σπερματεγχυση, αλλιώς όχι

Την άλλη βδομάδα έχω και την επιτροπή και πρέπει να ετοιμάσω και τα χαρτιά με τον γιατρό

 

Γενικά ο γιατρός μου είπε ότι έχω ανθεκτικές ωοθήκες. Δεν αντιδρούν εύκολα. Οπότε με τις ενέσεις θα κάνουμε δουλίτσα. Χρειάζομαι κάτι πιο ισχυρό. Επειδή και δεν αντιδρώ εύκολα να κάνω 2-3 αυγά, και αρχίζει να μου λεπταίνει το ενδομήτριο με τα σερπαφαρ. Μου λέει θα ήταν πιο παχύ χωρίς θα φάρμακα. Οπότε να περάσω επιτροπή να ξεκινήσω σπερματεγχυση με ενέσεις. Ωστόσο δεν απογοητευομουν. Ένα αυγουλάκι, ένα δεν πειράζει. Αν είναι καλό αύριο θα του δώσω την ευκαιρία του με μια σπερματεγχυση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αααααχ σε ευχαριστώ πολύ που με έκανε ταγκ. Είχα ξεχαστεί τελείως και απορούσα τι πάθατε και δεν μιλάτε.... Χαχαχα

Ναι πήγα στον γιατρό. 10 η μέρα ένα ωοθηλακιο 15mm και ενδομήτριο 5.88mm. δεν είμαι έτοιμη ακόμα αλλά σαν συνεχίσει να μεγαλώνει θα πάει καλά. Θα πάω πάλι την Τετάρτη να με δει. Αν έχει παχύνει το ενδομήτριο και έχει μεγαλώσει άλλο λίγο το αυγουλάκι θα με βάλει για σπερματεγχυση, αλλιώς όχι

Την άλλη βδομάδα έχω και την επιτροπή και πρέπει να ετοιμάσω και τα χαρτιά με τον γιατρό

 

Γενικά ο γιατρός μου είπε ότι έχω ανθεκτικές ωοθήκες. Δεν αντιδρούν εύκολα. Οπότε με τις ενέσεις θα κάνουμε δουλίτσα. Χρειάζομαι κάτι πιο ισχυρό. Επειδή και δεν αντιδρώ εύκολα να κάνω 2-3 αυγά, και αρχίζει να μου λεπταίνει το ενδομήτριο με τα σερπαφαρ. Μου λέει θα ήταν πιο παχύ χωρίς θα φάρμακα. Οπότε να περάσω επιτροπή να ξεκινήσω σπερματεγχυση με ενέσεις. Ωστόσο δεν απογοητευομουν. Ένα αυγουλάκι, ένα δεν πειράζει. Αν είναι καλό αύριο θα του δώσω την ευκαιρία του με μια σπερματεγχυση

Καλή επιτυχία στην επιτροπή και στην σπερματέγχυση!!! Και καλή χρόνια πως πέρασες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλή επιτυχία στην επιτροπή και στην σπερματέγχυση!!! Και καλή χρόνια πως πέρασες;;

Σε ευχαριστώ πολύ... Διαβασα και για τις εξετάσεις σου. Και εγώ πιστεύω αφού έχεις μπει τώρα σε μια τροχιά και έχεις ξεκινήσει προσπαθεία δεν έχεις να φοβάσαι. Ο προλακτινη θα κατέβει πολύ γρήγορα. Εμένα σε ένα μήνα κιόλας είχε κατέβει.

Περάσαμε πολύ όμορφα. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα θέμα. Ήταν ωραία η αλλαγή μετά από δύο χρόνο που είχαμε να πάμε ταξίδι. Στην Γερμανία έχουν πέσει αρκετά τα κρούσματα. Εδώ όλοι έχουν κοβιντ από ότι είδα.. Πάντως το σύστημα εκεί δεν παίζεται.. Κορίτσια όλοι κάνουν δωρεάν τεστ σε πολλά σημεία της πόλης. Κάθε λιγο έχει Test point. Και εμείς για να γυρίσουμε το κάναμε δωρεάν το ραπίντ. Και εδώ στην Ελλάδα μας έχουν και πληρώνουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

Ισως να επηρεάσει κ το ινομυωμα. Δε το γνωρίζω καθόλου.. Αλλά απ ότι βλέπω είσαι λίγο πανω απ το όριο όχι κάτι το σπουδαίο δλδ. Θα σου τα πει ο γιατρός σου μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου, οι ορμόνες φτιάχνουν πολυ γρήγορα.. Κ όπως σου είπαν κ τα κορίτσια είσαι μικρή!! Κ εγώ στα 29 εκανα εξωσωματική κ απέκτησα τα κορίτσια μου.. Δεν ήταν μεγάλου βαθμου ενδομητριωση σκέψου δεν είχα κυστες πολλες κ συμφυσεις. Παρά μόνο μια μεγάλη στη δεξιά ωοθήκη κ μια μικρή αριστερά. Είχα παραμελησει να κάνω υπέρηχο κ έγινε πορτοκαλακι. Παρ ολα αυτα ο εξωσωματικος μου Μ πε ότι θα τη χαρακτήριζε κ 3ου βαθμου λογω μεγέθους. 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Να σου ζήσουν κ τα κορίτσια σου 😘😘 θα μιλήσω κ με τον γιατρο πιο μετά γιατί τώρα πνίγομαι στη δουλεια 😬😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξεχαξα να σας ανεβάσω και τις εξετάσεις μου που βγήκανε. 

Η προλακτινη ανεβαίνει ομαλά. Από τον πάτο που την είχα πάει. Χαχαχα

Tsh  2.80

Μόνο με την φερριτινη έπαθα ένα σοκ που είναι στο 9

Κάτι είχα καταλάβει. Πολλά μαλλιά έχανα το τελευταίο διαστημα και για αυτό ζήτησα από τον γιατρό να το τσεκαρουμε. Έχω ξεκινήσει ήδη σίδηρο. 

IMG_20220104_112422.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ... Διαβασα και για τις εξετάσεις σου. Και εγώ πιστεύω αφού έχεις μπει τώρα σε μια τροχιά και έχεις ξεκινήσει προσπαθεία δεν έχεις να φοβάσαι. Ο προλακτινη θα κατέβει πολύ γρήγορα. Εμένα σε ένα μήνα κιόλας είχε κατέβει.

Περάσαμε πολύ όμορφα. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα θέμα. Ήταν ωραία η αλλαγή μετά από δύο χρόνο που είχαμε να πάμε ταξίδι. Στην Γερμανία έχουν πέσει αρκετά τα κρούσματα. Εδώ όλοι έχουν κοβιντ από ότι είδα.. Πάντως το σύστημα εκεί δεν παίζεται.. Κορίτσια όλοι κάνουν δωρεάν τεστ σε πολλά σημεία της πόλης. Κάθε λιγο έχει Test point. Και εμείς για να γυρίσουμε το κάναμε δωρεάν το ραπίντ. Και εδώ στην Ελλάδα μας έχουν και πληρώνουμε... 

Δεν έχετε δωρεάν ραπιντ στην Ελλάδα; Εμας βέβαια δωρεάν είναι για τα παιδιά, οσουσ Νοσήσαν κ τους εμβολιασμένους! Για τους ανεμβολιαστους πληρώνεις! 
 

Τελεια περάσετε αυτό έχει σημασία να χαλαρώσετε κ να έρθετε πίσω δυνατοί στις προσπάθειες σας! 
 

Ναι μου είπε και η ενδοκρινολόγος να το πάρω κ αν θέλω στο μήνα ή στο δίμηνο να ξανά κάνω εξέταση για να δω αν έπεσε…ήταν αισιόδοξη! Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Raf123 είπε:

Δεν έχετε δωρεάν ραπιντ στην Ελλάδα; Εμας βέβαια δωρεάν είναι για τα παιδιά, οσουσ Νοσήσαν κ τους εμβολιασμένους! Για τους ανεμβολιαστους πληρώνεις! 
 

Τελεια περάσετε αυτό έχει σημασία να χαλαρώσετε κ να έρθετε πίσω δυνατοί στις προσπάθειες σας! 
 

Ναι μου είπε και η ενδοκρινολόγος να το πάρω κ αν θέλω στο μήνα ή στο δίμηνο να ξανά κάνω εξέταση για να δω αν έπεσε…ήταν αισιόδοξη! Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα 

Ναι δεν έχουμε δωρεάν τεστ εμείς. Άστα να πάνε. Δεν ξέρω οι εργαζόμενοι αν δικαιούνται δύο την εβδομάδα ή τα πληρώνουν. Αλλά στην Γερμανία απλά με την ταυτότητα σου κανεις και κάθε μέρα αν θες. 

Ναι μακάρι να φταίει η προλακτινη. Εγώ πιστεύω σε ένα μήνα θα την έχεις ρίξει. Θα κάνεις και την σαλπιγγογραφια και από τους επόμενους δύο θα μπεις πιο δυναμικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

καλημερα.. οπως ειπαν τα κοριτσια εισαι μικρη ακομα.. εχεις τον αντρα σου .. θελετε παιδακι αρα ειναι θεμα χρονου.. απλα θα το δειτε με τον γιατρο σου και θα το τρεξετε λιγο.. ολα θα γινουν φτανει να μην στεναχωριεσαι.. να εχεις θετικη σκεψη και καλη ψυχολογια.. ειναι μικρα θεματα που ξεπερνιουνται αυτο να θυμασαι καθε φορα που πεφτεις

Σε ευχαριστώ  πολύ Ναντια μου! Άμα κλάψω μετά είμαι εντάξει σαν να βγαίνει όλη η πίεση και μετά αλλος ανθρωπος ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι δεν έχουμε δωρεάν τεστ εμείς. Άστα να πάνε. Δεν ξέρω οι εργαζόμενοι αν δικαιούνται δύο την εβδομάδα ή τα πληρώνουν. Αλλά στην Γερμανία απλά με την ταυτότητα σου κανεις και κάθε μέρα αν θες. 

Ναι μακάρι να φταίει η προλακτινη. Εγώ πιστεύω σε ένα μήνα θα την έχεις ρίξει. Θα κάνεις και την σαλπιγγογραφια και από τους επόμενους δύο θα μπεις πιο δυναμικα. 

Α νόμιζα ότι είχατε δωρεάν και εσεις για τουλάχιστον τα παιδιά…

Ναι την σαλπιγγογραφια θα την κάνω τον επόμενο κύκλο γιατί τώρα δε βολεύει πέφτει ΣΚ 8 & 9 ημέρα 10η δεν θα μπορώ εγώ να πάω…δε πειράζει ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Raf123 είπε:

Α νόμιζα ότι είχατε δωρεάν και εσεις για τουλάχιστον τα παιδιά…

Ναι την σαλπιγγογραφια θα την κάνω τον επόμενο κύκλο γιατί τώρα δε βολεύει πέφτει ΣΚ 8 & 9 ημέρα 10η δεν θα μπορώ εγώ να πάω…δε πειράζει ☺️

Ααα δεν γνωρίζω για τα παιδιά να σου πω την αλήθεια. 

Αλλά η τηλεόραση μας είναι για κλάματα και μόνο τρόμο θέλει να προκαλεί. Στη Γερμανία η τηλεόραση παίζει μόνο ταινίες και δεν ασχολούνται και πολύ με τον κόβιντ. Υπάρχει σελίδα άμα θες που μπαίνεις και ενημερώνεσαι απλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα 

αν μπορείτε να μου πείτε πως τα βλέπετε 

9D429196-5D74-4283-A27C-7FE40B582EC3.jpeg.3c8e40260daba5d92e24e63ae2d9b129.jpeg
 

D0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpeg

 

135BC138-CAB1-4B74-81E5-3C713DEEBB61.jpeg.432f4f51a8278fc8f93af0416a6155f7.jpegD0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpegC844C167-9027-439A-B82C-57219457F342.jpeg.0c0cb493b32df484b5baa68591cff4b2.jpeg

Ραφαέλα μου καλημέρα! Αχ ολο ιδια θεματα εχουμε ....μια με το θεμα με σπερμα ανδρα σου, μια τωρα με χαμηλη ΑΜΗ..εχεις και το ινομυωμα οπως κι εγω.. Κι εγώ όταν είχα δει την χαμηλή ΑΜΗ και μη έχοντας ένα καλό γυναικολόγο να το συζητήσω και καμια φιλη που να γνωριζει ήμουν σε απελπισία, η αλήθεια είναι ΄ότι αυτή ήταν ηαφορμή να μπω στοφόρουμ το καλοκαιρι!!! Ευτυχως εσυ εισαι εδω και μπορεις να παρεις καποιες γνωμες/εμπειριες που θεωρω οτι βοηθαει.

Αυτό που κατάλαβα αυτους τους λιγους μηνες είανι ότι η χαμηλή ΑΜΗ σίγουρα διαβάζεται και σε σ΄χεση με άλλους δείκτες οπως πολυ σωστα ειπαν και τα κοριτσια, και δεν δειχνει ποιοτητα ωαριων τωρα αλλα δειχνει αποθεματα για το μελλον. Δηλαδη η ΑΜΗ μας λεει ''πρεπει να βιαστεις να κανεις προσπαθειες κλπ'' αλλα εσυ κανεις ηδη!! Οποτε κανεις οτι καλυτερο μπορεις. Φυσικα θα τα συζητηδεις αναλυτικα με γυνακολογο σου. Επισης θα σου πω οτι ο ενδοκρινολογος μυ ειχε πει οτι η ΑΜΗ ειναι δυσκολη εξεταση για ενα εργαστηριο και δεν πρεπει να γινεται σε συνοικιακα, μικροβιολογικα κλ΄ γιατι μπορει και αν βγει λαθος. 

Τωρα για υπολοιπες εξετασεις βλεπω κι εγω προλακτινη ανεβασμενη, που μου εχουν αναφερει οι γιατροι ανα φασεις οτι γενικα εμποδιζει στη συλληψη. Δεν γνωριζω ομως περισσοτερα για αυτο το θεμα. Εχεις ελλειψη Βιταμινη D αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ κοινο ευρημα πλεον, φυσικα καλο θα ηταν ναπαρεις βιταμινη (εγω παιρνω την D Fix)

Εαν θες περισσοτερη συζητηση για ΑΜΗ η οτιδηποτε αλλο με πολλη χαρα να τα πουμε και αναλυτικα σε προσωπικο μηνυμα.😘 Σου στελνω μια πολλη  μεγαλη αγκαλια💘

 

Σο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!
Τι τέλειες λιακάδες μας κάνει ο Γενάρης! 
ότι πρέπει για μπουγάδα! 

😆😆😆😆🧦🩲👙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ραφαέλα μου καλημέρα! Αχ ολο ιδια θεματα εχουμε ....μια με το θεμα με σπερμα ανδρα σου, μια τωρα με χαμηλη ΑΜΗ..εχεις και το ινομυωμα οπως κι εγω.. Κι εγώ όταν είχα δει την χαμηλή ΑΜΗ και μη έχοντας ένα καλό γυναικολόγο να το συζητήσω και καμια φιλη που να γνωριζει ήμουν σε απελπισία, η αλήθεια είναι ΄ότι αυτή ήταν ηαφορμή να μπω στοφόρουμ το καλοκαιρι!!! Ευτυχως εσυ εισαι εδω και μπορεις να παρεις καποιες γνωμες/εμπειριες που θεωρω οτι βοηθαει.

Αυτό που κατάλαβα αυτους τους λιγους μηνες είανι ότι η χαμηλή ΑΜΗ σίγουρα διαβάζεται και σε σ΄χεση με άλλους δείκτες οπως πολυ σωστα ειπαν και τα κοριτσια, και δεν δειχνει ποιοτητα ωαριων τωρα αλλα δειχνει αποθεματα για το μελλον. Δηλαδη η ΑΜΗ μας λεει ''πρεπει να βιαστεις να κανεις προσπαθειες κλπ'' αλλα εσυ κανεις ηδη!! Οποτε κανεις οτι καλυτερο μπορεις. Φυσικα θα τα συζητηδεις αναλυτικα με γυνακολογο σου. Επισης θα σου πω οτι ο ενδοκρινολογος μυ ειχε πει οτι η ΑΜΗ ειναι δυσκολη εξεταση για ενα εργαστηριο και δεν πρεπει να γινεται σε συνοικιακα, μικροβιολογικα κλ΄ γιατι μπορει και αν βγει λαθος. 

Τωρα για υπολοιπες εξετασεις βλεπω κι εγω προλακτινη ανεβασμενη, που μου εχουν αναφερει οι γιατροι ανα φασεις οτι γενικα εμποδιζει στη συλληψη. Δεν γνωριζω ομως περισσοτερα για αυτο το θεμα. Εχεις ελλειψη Βιταμινη D αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ κοινο ευρημα πλεον, φυσικα καλο θα ηταν ναπαρεις βιταμινη (εγω παιρνω την D Fix)

Εαν θες περισσοτερη συζητηση για ΑΜΗ η οτιδηποτε αλλο με πολλη χαρα να τα πουμε και αναλυτικα σε προσωπικο μηνυμα.😘 Σου στελνω μια πολλη  μεγαλη αγκαλια💘

 

Σο

Αν δεν κανω λαθος για να δεις ποιοτητα ωαριων ειναι ο συνδιασμος fsh και Ε2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ  πολύ Ναντια μου! Άμα κλάψω μετά είμαι εντάξει σαν να βγαίνει όλη η πίεση και μετά αλλος ανθρωπος ☺️

αν ειναι αυτος ο τροπος να ξεσπας και να ηρεμεις κλαψεεεεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ραφαέλα μου καλημέρα! Αχ ολο ιδια θεματα εχουμε ....μια με το θεμα με σπερμα ανδρα σου, μια τωρα με χαμηλη ΑΜΗ..εχεις και το ινομυωμα οπως κι εγω.. Κι εγώ όταν είχα δει την χαμηλή ΑΜΗ και μη έχοντας ένα καλό γυναικολόγο να το συζητήσω και καμια φιλη που να γνωριζει ήμουν σε απελπισία, η αλήθεια είναι ΄ότι αυτή ήταν ηαφορμή να μπω στοφόρουμ το καλοκαιρι!!! Ευτυχως εσυ εισαι εδω και μπορεις να παρεις καποιες γνωμες/εμπειριες που θεωρω οτι βοηθαει.

Αυτό που κατάλαβα αυτους τους λιγους μηνες είανι ότι η χαμηλή ΑΜΗ σίγουρα διαβάζεται και σε σ΄χεση με άλλους δείκτες οπως πολυ σωστα ειπαν και τα κοριτσια, και δεν δειχνει ποιοτητα ωαριων τωρα αλλα δειχνει αποθεματα για το μελλον. Δηλαδη η ΑΜΗ μας λεει ''πρεπει να βιαστεις να κανεις προσπαθειες κλπ'' αλλα εσυ κανεις ηδη!! Οποτε κανεις οτι καλυτερο μπορεις. Φυσικα θα τα συζητηδεις αναλυτικα με γυνακολογο σου. Επισης θα σου πω οτι ο ενδοκρινολογος μυ ειχε πει οτι η ΑΜΗ ειναι δυσκολη εξεταση για ενα εργαστηριο και δεν πρεπει να γινεται σε συνοικιακα, μικροβιολογικα κλ΄ γιατι μπορει και αν βγει λαθος. 

Τωρα για υπολοιπες εξετασεις βλεπω κι εγω προλακτινη ανεβασμενη, που μου εχουν αναφερει οι γιατροι ανα φασεις οτι γενικα εμποδιζει στη συλληψη. Δεν γνωριζω ομως περισσοτερα για αυτο το θεμα. Εχεις ελλειψη Βιταμινη D αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ κοινο ευρημα πλεον, φυσικα καλο θα ηταν ναπαρεις βιταμινη (εγω παιρνω την D Fix)

Εαν θες περισσοτερη συζητηση για ΑΜΗ η οτιδηποτε αλλο με πολλη χαρα να τα πουμε και αναλυτικα σε προσωπικο μηνυμα.😘 Σου στελνω μια πολλη  μεγαλη αγκαλια💘

 

Σο

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για το μήνυμα!!! 💖💖 πόσες συμπτώσεις πια εμεις οι δυο!! Προλακτινη ομως δεν εχεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 σε χαιρετώ και εύχομαι να περνάς σούπερ!!!! Είχα διαβάσει χθες σε ένα άλλο φόρουμ που έψαχνα για την προλακτινη στο google αλλες εμπειρίες γυναικών και διάβασα κάτι που σε αφορά… τα καφέ που εχεις πριν την περίοδο τα είχε και μια άλλη κοπέλα και η εξήγηση που της έδωσε ο γιατρος είναι είτε είναι ακαθαρσίες (που νομίζω αυτό είναι, εγώ προσωπικά) ή τσιμπημένα ανδρογόνα και από οτι θυμάμαι μας είχες πει οτι είναι λίγο ψηλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

@Antonia2 σε χαιρετώ και εύχομαι να περνάς σούπερ!!!! Είχα διαβάσει χθες σε ένα άλλο φόρουμ που έψαχνα για την προλακτινη στο google αλλες εμπειρίες γυναικών και διάβασα κάτι που σε αφορά… τα καφέ που εχεις πριν την περίοδο τα είχε και μια άλλη κοπέλα και η εξήγηση που της έδωσε ο γιατρος είναι είτε είναι ακαθαρσίες (που νομίζω αυτό είναι, εγώ προσωπικά) ή τσιμπημένα ανδρογόνα και από οτι θυμάμαι μας είχες πει οτι είναι λίγο ψηλά; 

@Raf123 και εγώ πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά από τη στιγμή που σε παρακολουθεί ο γιατρός και δεν το έχεις αφήσει έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου βρει μία λύση θα σε ρυθμίσει εκείνος κατάλληλα για το εμπιστοσύνη.... Μόλις διάβασα τα νέα σου.

Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου για την Άμη εμένα πάντως ο γιατρός μου ανεξαρτήτως ηλικίας Δεν κοιτάει ποτέ δύναμη μπορεί να έχεις πολύ χαμηλή άμη και να παράγεις τόσα ωάρια με τις ενέσεις που δεν το πιστεύεις δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις τέτοιον αριθμό δεν μπορείς να παρατήσεις ωάρια μπορεί αριθμός τα μάτια σου να φαίνεται μικρός αλλά στην πραγματικότητα να μην είναι δεν βγάζουμε κάθε μήνα τα ίδια ωάρια όλες οι γυναίκες εσύ μπορείς να βγάλεις ένα ωάριο και να κάνει 100 από θέμα ποιότητας και οι άλλοι να βγάλει 90 ωάρια και να μην κάνει κανένα πραγματικά Δεν παίζει ρόλο. Και μία συνάδελφος της θείας μου που είναι νοσηλεύτρια κοπέλα και έχει κάνει πόσες εξωσωματικές σε πολύ μικρή ηλικία που δεν είχε καλής ποιότητας ωάρια δεν μένει και καλές ορμόνες και τα λοιπά λέει η κοπέλα αν και νέα δεν είχε καθόλου καλής ποιότητας ωάρια και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να μείνει έγκυος και έχω και άλλες γνωστές τη κουμπάρα μου της θείας μου της θείας του συντρόφου που έχουνε κάνει και εκείνες όλες εξωσωματική και σε μεγάλη ηλικία κιόλας 40 και κι όμως μιλάνε πολύ εύκολα με ένα μόνο ωάριο πραγματικά δεν πρέπει να το μετράς έτσι. Εσένα σε νοιάζει μόνο η ποιότητα αυτή τη στιγμή και το να είναι όλα σε μία υγιή κατάσταση για να μπορέσεις να κάνεις αυτό το βήμα που θέλεις από κει και πέρα μην κοιτάς νούμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για το μήνυμα!!! 💖💖 πόσες συμπτώσεις πια εμεις οι δυο!! Προλακτινη ομως δεν εχεις; 

Σου απάντησα σε προσωπικό μήνυμα🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...