Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο mRNA το 1ο 3μηνο κύησης


Pop y

Recommended Posts

Καλησπέρα. Διανύω την 8η εβδομάδα κύησης. Στο πρώτο μου παιδάκι. Ο γυναικολόγος μου (και άλλοι δύο στους οποίους απευθύνθηκα για 2η γνώμη) με προέτρεψαν να κανω εμβόλιο mRNA για την κόβιντ 19. Δυστυχώς, δεν είχα εμβολιαστεί έως στιγμής. Στην αρχή ήμουν διστακτική να προβώ σε εμβολιασμό πριν ολοκληρώσω το 1ο 3μηνο, αλλά μετά την έξαρση των κρουσμάτων και έπειτα από την απώλεια της εγκύου, την περασμένη εβδομάδα, που διένυε τον 7 μήνα κύησής της, πήγα και έκανα την 1η δόση προχθές. Είναι κάποια άλλη μανούλα στη δική μου θέση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου (και για τα άλλα κορίτσια που αγχώνονται και προβληματίζονται) σας στέλνω ένα σύνδεσμο για ένα σεμινάριο που παρακολούθησα μέσω του μεταπτυχιακού μου για τον εμβολιασμό και την εγκυμοσύνη και υπάρχει ακόμα online. https://www.conferre.tv/video/447093  Συνοπτικά, καμία αύξηση δεν υπάρχει στις αποβολές πρώτου τριμήνου λόγω του εμβολίου (έτσι κι αλλιώς συνήθως οι αυτόματες αποβολές αυτές οφείλονται σε τυχαίες χρωμοσωμικές ανωμαλίες) και η σύσταση είναι να εμβολιαστούν όλες οι γυναίκες που θέλουν μείνουν έγκυοι και ακόμα, οι ήδη έγκυοι δεν έχουν κανένα λόγο να περιμένουν να περάσει το πρώτο τρίμηνο. Μάλιστα η αναμονή τις θέτει σε κίνδυνο να νοσήσουν βαριά πριν προλάβουν να εμβολιαστούν. Επίσης, συστήνεται ο επαναληπτικός εμβολιασμός στο 6μηνο. 

Πήρες τη σωστή επιλογή για εσένα και για το μωρό σου. Ακούω πολύ συχνά τελευταία δε θα βγαίνω από σπίτι, δε θα βλέπω κανέναν εκτός από τον άντρα μου κλπ. Δεν υπάρχουν μέτρα 100% αποτελεσματικά που μπορείς να πάρεις και να μην έρθεις σε επαφή με τον ιό σε αυτή τη φάση. Ο άντρας σου ή εσύ θα δουλεύετε και θα έρχεστε σε επαφή με συναδέλφους, κάποιος θα πρέπει να πηγαίνει σουπερμαρκετ, θα πας μια βόλτα, θα πας σε ιατρεία για εξετάσεις κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσι μου (και για τα άλλα κορίτσια που αγχώνονται και προβληματίζονται) σας στέλνω ένα σύνδεσμο για ένα σεμινάριο που παρακολούθησα μέσω του μεταπτυχιακού μου για τον εμβολιασμό και την εγκυμοσύνη και υπάρχει ακόμα online. https://www.conferre.tv/video/447093  Συνοπτικά, καμία αύξηση δεν υπάρχει στις αποβολές πρώτου τριμήνου λόγω του εμβολίου (έτσι κι αλλιώς συνήθως οι αυτόματες αποβολές αυτές οφείλονται σε τυχαίες χρωμοσωμικές ανωμαλίες) και η σύσταση είναι να εμβολιαστούν όλες οι γυναίκες που θέλουν μείνουν έγκυοι και ακόμα, οι ήδη έγκυοι δεν έχουν κανένα λόγο να περιμένουν να περάσει το πρώτο τρίμηνο. Μάλιστα η αναμονή τις θέτει σε κίνδυνο να νοσήσουν βαριά πριν προλάβουν να εμβολιαστούν. Επίσης, συστήνεται ο επαναληπτικός εμβολιασμός στο 6μηνο. 

Πήρες τη σωστή επιλογή για εσένα και για το μωρό σου. Ακούω πολύ συχνά τελευταία δε θα βγαίνω από σπίτι, δε θα βλέπω κανέναν εκτός από τον άντρα μου κλπ. Δεν υπάρχουν μέτρα 100% αποτελεσματικά που μπορείς να πάρεις και να μην έρθεις σε επαφή με τον ιό σε αυτή τη φάση. Ο άντρας σου ή εσύ θα δουλεύετε και θα έρχεστε σε επαφή με συναδέλφους, κάποιος θα πρέπει να πηγαίνει σουπερμαρκετ, θα πας μια βόλτα, θα πας σε ιατρεία για εξετάσεις κλπ. 

Πόσο δίκιο έχεις! Όταν ήμουν εγώ έγκυος δεν ήταν διαθέσιμο το εμβόλιο κ πραγματικά ζούσα σε ένα διαρκή φόβο! Τηλεργασια κ εγώ κ ευτυχώς κ ο άντρας μου, βλέπαμε μόνο τους γονείς μας που δεν έβλεπαν κανένα, είχα κόψει αδέρφια κ ανιψακια, σούπερ μάρκετ μόνο ον λαιν κ όλα αυτά με πολύ λιγότερα κρούσματα! Κ πάλι λέω ήμουν κ τυχερή γιατί στο κάτω κάτω πήγαινα για εκετάσεις θα μπορούσα να κολλήσω εκεί! Μετά με τη γέννηση του μωρού πάλι τα ίδια! Επίσκεψη οι παππούδες μόνο με τεστ κλπ κλπ. Περιττό να πω ότι με το που βγήκε εμβόλιο κ έγινε διαθέσιμο έμπαινα μέρα νύχτα να βρω ραντεβού! Κ θήλασα κ όλα μια χαρά! Κ τώρα θα κάνω 3η δόση κ θηλάζω ακόμα. Κ όχι μόνο δε φοβάμαι νιώθω κ ανακούφιση μήπως παίρνει κ το μωρό αντισώματα. 

Αν ξαναμεινω έγκυος θα φροντίσω να κάνω εμβόλιο κ πάλι οπωσδήποτε. Τέτοια αγωνία κ εγκλεισμό δεν θα τα αντέξω 2η φορά. Ήμουν υπερβολική; ίσως! Αλλά κ με αυτά που ακούμε δεν είναι να ρισκάρουμε. 

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, έκανα την 1η δόση του εμβολίου πάνω στην σύλληψη και την 2η όταν ήμουν 6 εβδομάδων, ήμουν και εγώ αρκετά προβληματισμένη τότε αλλά μέχρι τώρα δόξα το θεό όλα πάνε μια χαρά και δεν με έχει επηρεάσει κάπου. Από το εμβόλιο δεν είχα καν παρενέργειες, ούτε πυρετό ούτε τίποτα, λίγο το χέρι μόνο βάρυνε στην 1η δόση. Τελικά δεν το μετάνιωσα που πήρα την απόφαση και το έκανα και λέω ότι είναι για καλό όπως βλέπω και την όλη κατάσταση με τον covid. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Πόσο δίκιο έχεις! Όταν ήμουν εγώ έγκυος δεν ήταν διαθέσιμο το εμβόλιο κ πραγματικά ζούσα σε ένα διαρκή φόβο! Τηλεργασια κ εγώ κ ευτυχώς κ ο άντρας μου, βλέπαμε μόνο τους γονείς μας που δεν έβλεπαν κανένα, είχα κόψει αδέρφια κ ανιψακια, σούπερ μάρκετ μόνο ον λαιν κ όλα αυτά με πολύ λιγότερα κρούσματα! Κ πάλι λέω ήμουν κ τυχερή γιατί στο κάτω κάτω πήγαινα για εκετάσεις θα μπορούσα να κολλήσω εκεί! Μετά με τη γέννηση του μωρού πάλι τα ίδια! Επίσκεψη οι παππούδες μόνο με τεστ κλπ κλπ. Περιττό να πω ότι με το που βγήκε εμβόλιο κ έγινε διαθέσιμο έμπαινα μέρα νύχτα να βρω ραντεβού! Κ θήλασα κ όλα μια χαρά! Κ τώρα θα κάνω 3η δόση κ θηλάζω ακόμα. Κ όχι μόνο δε φοβάμαι νιώθω κ ανακούφιση μήπως παίρνει κ το μωρό αντισώματα. 

Αν ξαναμεινω έγκυος θα φροντίσω να κάνω εμβόλιο κ πάλι οπωσδήποτε. Τέτοια αγωνία κ εγκλεισμό δεν θα τα αντέξω 2η φορά. Ήμουν υπερβολική; ίσως! Αλλά κ με αυτά που ακούμε δεν είναι να ρισκάρουμε. 

Με το καλό! 

Εννοείται παίρνει και το μωρό αντισώματα. Το ανέφεραν, επίσης, στο συνέδριο. Καταλαβαίνω το φόβο που βιώνουν τα κορίτσια. Κι εγώ δεν είμαι ατρόμητη, όταν με εκφοβίζουν όλοι γύρω μου 24ώρες το 24ωρο. Ενώ ξέρω όλα αυτά σε αρκετό βάθος, τα σπουδάζω και σε μεγάλο βαθμό τα καταλαβαίνω και πάλι έκανα το εμβόλιο της γρίπης και αγχώθηκα. Σκεφτόμουν ότι είμαι στην 8η εβδομάδα που είναι κρίσιμη και κάποιοι μου έλεγαν δεν κάνει, κάποιοι κάνει κλπ. Ο γιατρός μου είπε καν'το και το έκανα και τώρα νιώθω καλά με τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι τα εμβόλια έχουν ανεβάσει το προσδόκιμο ζωής, έχουν σώσει άπειρες ζωές και δεν υπάρχει κάποια συνομωσία που θέλει να μας πεθάνει όλους.

Πέθανε τις προηγούμενες μέρες αυτή η κοπέλα στον 7ο και άκουσα μέχρι και το θυσιάστηκε για το μωρό της και είναι ηρωίδα που δεν εμβολιάστηκε. Για μια νέα κοπέλα που δεν πρόλαβε να χαρεί το παιδάκι της και τη ζωή της, λόγω του πανικού που σπέρνουν κάποιοι. Είναι τρομακτικός ο τρόπος που γίνεται η συζήτηση, γι αυτό κι επιμένω και εδώ στο φορουμ και θα το λέω συνέχεια. Αλλιώς είναι να νοσούσε βαριά μια κοπέλα πέρσι, γιατί δεν υπήρχε ακόμα εμβόλιο και ήταν άτυχη και αλλιώς τώρα μετά από τόσους μήνες. Με θλίβει πάρα πολύ να χάνονται έτσι απλά ζωές από φόβο, ενώ ο εμβολιασμός είναι προσβάσιμος, τουλάχιστον στη χώρα μας (γιατί δεν είναι και όλος ο κόσμος τόσο τυχερός). Ήσουν όντως πολύ τυχερή, αν και επειδή ήμασταν και πιο κλεισμένοι με την καραντίνα ήσουν και πιο ασφαλής από φέτος! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο συμφωνώ μαζί σου @MyNa και @Tokyo και   πόσο μου αρέσει όταν ακούγεται η φωνή της επιστήμης και της λογικής.. Να πω και εγώ πως εμβολιάστηκα με τη 2η δόση,  3 μερες πριν την ΕΤ και έκανα την 3η δόση πριν 5 μέρες, στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης.. Όλα πήγαν καλά, ένιωθα μεγάλη ασφάλεια ως εμβολιασμένη και τωρα δε με την 3η δόση ακόμα περισσότερο! Γενάρη θα εμβολιάσω και τον γιο μου 6 χρονών.  Και εγώ θεωρώ τρομακτικό να χάνονται έτσι ζωές όταν έχουμε στη διάθεση μας εμβόλια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 4:09 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα, διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, έκανα την 1η δόση του εμβολίου πάνω στην σύλληψη και την 2η όταν ήμουν 6 εβδομάδων, ήμουν και εγώ αρκετά προβληματισμένη τότε αλλά μέχρι τώρα δόξα το θεό όλα πάνε μια χαρά και δεν με έχει επηρεάσει κάπου. Από το εμβόλιο δεν είχα καν παρενέργειες, ούτε πυρετό ούτε τίποτα, λίγο το χέρι μόνο βάρυνε στην 1η δόση. Τελικά δεν το μετάνιωσα που πήρα την απόφαση και το έκανα και λέω ότι είναι για καλό όπως βλέπω και την όλη κατάσταση με τον covid. 

Καλησπέρα Theodora12! Να σε ρωτήσω, ποιό εμβόλιο έκανες; Έχω κλείσει για 1η δόση με Pfizer στις 10.1, που με το καλό θα έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο. Σ' ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evdokiat. είπε:

Καλησπέρα Theodora12! Να σε ρωτήσω, ποιό εμβόλιο έκανες; Έχω κλείσει για 1η δόση με Pfizer στις 10.1, που με το καλό θα έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο. Σ' ευχαριστώ!

Kαλησπέρα Pfizer έκανα και εγώ... Μην αγχώνεσαι όλα θα είναι καλά :) Ειδικά αφού το κάνεις και στο 2ο τρίμηνο πια. Τότε μου είχε πει ο γιατρός ( που δεν ήταν πολύ υπέρ του εμβολίου) να περιμένω να ακούσουμε καρδιά και μετά να κάνω την 2η δόση ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα επηρεάσει, άρα στο 2ο τρίμηνο μια χαρά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 15/12/2021 at 7:52 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλησπέρα Pfizer έκανα και εγώ... Μην αγχώνεσαι όλα θα είναι καλά :) Ειδικά αφού το κάνεις και στο 2ο τρίμηνο πια. Τότε μου είχε πει ο γιατρός ( που δεν ήταν πολύ υπέρ του εμβολίου) να περιμένω να ακούσουμε καρδιά και μετά να κάνω την 2η δόση ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα επηρεάσει, άρα στο 2ο τρίμηνο μια χαρά!!! 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Σου εύχομαι μια υπέροχη νέα χρονιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...