Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοιμάται αργά...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και με απασχολεί καιρό, αλλά νομίζω τελευταία έχει απογίνει... Έχω έναν γιο 3,5 χρόνων που ενώ κοιμάται μαι χαρά, κοιμάται αργά. Όταν λέω αργά εννοώ γύρω στις 12...Ο,τι κι αν έχω κάνει, ο, τι κι αν έχω δοκιμάσει δεν λειτουργεί... Και νωριτερα τον έφερα στο κρεβάτι και παραμύθια του διαβάζω ή του λέω, αλλά αυτός εκεί. Αν δεν πήγαινε 12 δεν κοιμόταν. Τους τελευταίους 3 μήνες απέκτησα και το δεύτερο μωρό. Το οποίο σαν μωράκι, κοιμάται, ξυπνάει κλπ. Το βράδυ μας έγινε ακόμα πιο δύσκολο, μιας και ο γιος μου τώρα μπορεί να πάει 1 ή ακόμα και σχεδόν 2 για να κοιμηθεί, βλέποντας το μωρό οτι είναι ξύπνιο. Το πρωί εννοείται ότι αργεί να ξυπνήσει (ξυπνάει γύρω στις 10)και αργώ κι εγώ, γιατί με όλο αυτό το ξενύχτι δεν έχω κουράγιο να σηκωθώ από το κρεβάτι, παρόλο που η μικρή ξυπναει γύρω στις 7 για να θηλάσει. Μετά ξανακοιμαται και ξανακοιμαμαι κι εγώ. Να σας πω εδώ ότι κοιμόμαστε όλοι μαζί στο κρεβάτι μου. Νιώθω να εξαντλούνται με τον τόσο βραδινό του ύπνο... Έχει τύχει σε καμία σας; Τι να κάνω για να κοιμάται νωρίτερα; Και μεσημέρι δοκίμασα να μην τον κοιμιζω και βγάζει μεγαλύτερη υπερένταση και κοιμάται στην καλύτερη δώδεκα πάρα. Αλλά κι εγώ έτσι βγαίνω εκτός, γιατί αν δεν κοιμηθώ και μεσημέρι, τα παίζω... Καμία ανάλογη εμπειρία; Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλησπέρα σας! Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και με απασχολεί καιρό, αλλά νομίζω τελευταία έχει απογίνει... Έχω έναν γιο 3,5 χρόνων που ενώ κοιμάται μαι χαρά, κοιμάται αργά. Όταν λέω αργά εννοώ γύρω στις 12...Ο,τι κι αν έχω κάνει, ο, τι κι αν έχω δοκιμάσει δεν λειτουργεί... Και νωριτερα τον έφερα στο κρεβάτι και παραμύθια του διαβάζω ή του λέω, αλλά αυτός εκεί. Αν δεν πήγαινε 12 δεν κοιμόταν. Τους τελευταίους 3 μήνες απέκτησα και το δεύτερο μωρό. Το οποίο σαν μωράκι, κοιμάται, ξυπνάει κλπ. Το βράδυ μας έγινε ακόμα πιο δύσκολο, μιας και ο γιος μου τώρα μπορεί να πάει 1 ή ακόμα και σχεδόν 2 για να κοιμηθεί, βλέποντας το μωρό οτι είναι ξύπνιο. Το πρωί εννοείται ότι αργεί να ξυπνήσει (ξυπνάει γύρω στις 10)και αργώ κι εγώ, γιατί με όλο αυτό το ξενύχτι δεν έχω κουράγιο να σηκωθώ από το κρεβάτι, παρόλο που η μικρή ξυπναει γύρω στις 7 για να θηλάσει. Μετά ξανακοιμαται και ξανακοιμαμαι κι εγώ. Να σας πω εδώ ότι κοιμόμαστε όλοι μαζί στο κρεβάτι μου. Νιώθω να εξαντλούνται με τον τόσο βραδινό του ύπνο... Έχει τύχει σε καμία σας; Τι να κάνω για να κοιμάται νωρίτερα; Και μεσημέρι δοκίμασα να μην τον κοιμιζω και βγάζει μεγαλύτερη υπερένταση και κοιμάται στην καλύτερη δώδεκα πάρα. Αλλά κι εγώ έτσι βγαίνω εκτός, γιατί αν δεν κοιμηθώ και μεσημέρι, τα παίζω... Καμία ανάλογη εμπειρία; Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα! Έχω παρόμοια εμπειρία αλλά με πολύ μικρότερο παιδί οπότε δεν ξέρω αν ακριβώς σε βοηθάει.... Η κόρη μου από τότε που γεννήθηκε κοιμόταν αργά. Στην αρχή δεν μου έκανε εντύπωση γιατί γενικά ξυπναγε κ κοιμόταν ως νεογέννητο αλλά κ πάλι όταν πέρασε ο καιρός πήγαινε 12 να κοιμηθεί για βράδυ κ ξυπναγε πάλι αργά (11+). 

Αυτό που κατάλαβα (τώρα είναι 9 μηνων) είναι ότι έφταιγα εγώ. Δλδ δεν την είχα εγώ σε σωστό πρόγραμμα. Το πρώτο που εφάρμοσα είναι να την ξυπνάω. Δλδ το πρωί 9 τη σηκώνω με αποτέλεσμα να μην αντέχει να μείνει ως αργά. Κ την κοιμιζω κ αρκετά μέσα στη μέρα. Όσο πιο πολύ κοιμηθεί τη μέρα τόσο πιο ήρεμη είναι κ τόσο πιο νωρίς κοιμάται το βράδυ. Πλέον 9 πέφτει ξερή. Αν είχα το κουράγιο θα το έκανα 8 με 8 αλλά είναι αλήθεια πως κ γω κ δεν σηκώνομαι (είμαι ακόμα σε άδεια μητρότητας). 

Εσένα είναι δύσκολο γιατί έχεις κ το μωρό κ σε καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να σηκώνεσαι πρωί. Όμως φοβάμαι ότι όσο ξυπνάει αργά θα κοιμάται αργά... 

Να τα χαίρεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...