Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάλι τα ίδια


papant

Recommended Posts

Καλημέρα.
Από προχθές και για 3 μέρες έχω αχνό θετικό τεστ. Απο αυτά τα φτηνά του κιλού. Έχω ένα κακό προηγούμενο με 3 βιοχημικές τον τελευταίο χρόνο και δεν πήγα για χορειακή γιατί τις προηγούμενες φορές με το που ξεκινούσα να πάω έβλεπα αίμα. 
Περίμενα πως θα είχε σκουραίνει η γραμμή από προχθές, αλλά είναι το ίδιο αχνή. Αποφάσισα να πάρω τον γυναικολόγο αλλά για ακόμη μια φορά ένιωσα σα να τον ενοχλώ. Μου είπε να μη κάνω τίποτα και αν δε μου έρθει σε καμία βδομάδα να ξανακάνω τεστ. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για να βοηθήσω την κατάσταση και μου απάντησε κάπως νευριασμένα, ότι αυτός ξέρει τη δουλειά του και να μη ακούω τι λένε οι άλλοι. Εντωμεταξύ εγώ δε του ανέφερα τίποτα για άλλους. 
Έχω κάνει και αιματολογικό έλεγχο στο τμήμα αποβολών του Έλενα στις 25/10 αλλά και αυτοί δεν έχουν ακόμη αποτελέσματα γιατί υπάρχει έλλειψη σε μια ουσία που χρειάζεται για το αντιδραστήριο. 
Ουφ..πολύ δύσκολη όλη αυτή η διαδικασία.
Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;
Τι να κάνω με τον γυναικολόγο μου; Είναι αυτή  φυσιολογική αντίδραση γιατρού; Σκέφτομαι μήπως εγώ το μεγαλοποιώ λόγω άγχους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!!Ευχομαι ολα να εξελιχθουν οπως πρεπει αυτη τη φορα!

Βασικα στο θεμα του γιατρου,η αντιδραση αυτη ειναι μονιμη,ή μπορει απλα να ετυχε να αντιδρασει ετσι?Γιατι οκ,ανθρωπος ειναι,μπορει να ξεφυγε μια φορα,αλλα αν νιωθεις οτι ειναι ετσι συνεχεια και δειχνει να "κουραζεται"απο τα αγχη σου ή τις ερωτησεις σου,τοτε μαλλον πρεπει να βρεις καποιον να σε κανει να νιωθεις πιο ανετα..

Σχετικα με τα τεστ,δυστυχως οτι κι αν λεμε ,μονο η χοριακη θα σου δειξει τι και πως..Καταλαβαινω τον φοβο σου για κατι κακο,αλλα σκεψου οτι οτι ειναι να γινει θα γινει,ασχετα με τις κινησεις σου..Το οτι εγινε στο παρελθον δεν σημαινει οτι θα γινει παλι..Πηγαινε να κανεις την χοριακη σου κι αν σε βοηθαει εχε το λιγοτερο "καλο"αποτελεσμα στο μυαλο σου,ωστε να ρθει το καλο και να χαρεις!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2021 at 10:41 ΠΜ, ο/η papant είπε:

Καλημέρα.
Από προχθές και για 3 μέρες έχω αχνό θετικό τεστ. Απο αυτά τα φτηνά του κιλού. Έχω ένα κακό προηγούμενο με 3 βιοχημικές τον τελευταίο χρόνο και δεν πήγα για χορειακή γιατί τις προηγούμενες φορές με το που ξεκινούσα να πάω έβλεπα αίμα. 
Περίμενα πως θα είχε σκουραίνει η γραμμή από προχθές, αλλά είναι το ίδιο αχνή. Αποφάσισα να πάρω τον γυναικολόγο αλλά για ακόμη μια φορά ένιωσα σα να τον ενοχλώ. Μου είπε να μη κάνω τίποτα και αν δε μου έρθει σε καμία βδομάδα να ξανακάνω τεστ. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για να βοηθήσω την κατάσταση και μου απάντησε κάπως νευριασμένα, ότι αυτός ξέρει τη δουλειά του και να μη ακούω τι λένε οι άλλοι. Εντωμεταξύ εγώ δε του ανέφερα τίποτα για άλλους. 
Έχω κάνει και αιματολογικό έλεγχο στο τμήμα αποβολών του Έλενα στις 25/10 αλλά και αυτοί δεν έχουν ακόμη αποτελέσματα γιατί υπάρχει έλλειψη σε μια ουσία που χρειάζεται για το αντιδραστήριο. 
Ουφ..πολύ δύσκολη όλη αυτή η διαδικασία.
Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;
Τι να κάνω με τον γυναικολόγο μου; Είναι αυτή  φυσιολογική αντίδραση γιατρού; Σκέφτομαι μήπως εγώ το μεγαλοποιώ λόγω άγχους.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις , αν και καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο, είναι υπομονή!! 

Παίρνεις κάποιες βιταμίνες κάτι ? 

Το φολικό οξύ είναι πολύ σημαντικό και στην εγκυμοσύνη αλλά ακόμη και στη σύλληψη βοηθάει.

Όσων αφορά την συμπεριφορά του γιατρού σου , εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που διαβάζω. Βέβαια όπως είπε και η κοπέλα από πάνω μπορεί να ήταν μεμονωμένο περιστατικό και να έτυχε να ξεσπάσει λίγο ατσαλα. Οπότε εσύ πώς αισθάνεσαι? Θέλεις να συνεχίσεις με αυτόν τον άνθρωπο? , Σου εμπνέει εμπιστοσύνη? 

Αν μένεις Αθήνα μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία της δικιάς μου γυναικολόγου αν θέλεις... 

Με το καλό ❤️ και συγχαρητήρια θα πω !! 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2021 at 9:41 ΠΜ, ο/η papant είπε:

Καλημέρα.
Από προχθές και για 3 μέρες έχω αχνό θετικό τεστ. Απο αυτά τα φτηνά του κιλού. Έχω ένα κακό προηγούμενο με 3 βιοχημικές τον τελευταίο χρόνο και δεν πήγα για χορειακή γιατί τις προηγούμενες φορές με το που ξεκινούσα να πάω έβλεπα αίμα. 
Περίμενα πως θα είχε σκουραίνει η γραμμή από προχθές, αλλά είναι το ίδιο αχνή. Αποφάσισα να πάρω τον γυναικολόγο αλλά για ακόμη μια φορά ένιωσα σα να τον ενοχλώ. Μου είπε να μη κάνω τίποτα και αν δε μου έρθει σε καμία βδομάδα να ξανακάνω τεστ. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για να βοηθήσω την κατάσταση και μου απάντησε κάπως νευριασμένα, ότι αυτός ξέρει τη δουλειά του και να μη ακούω τι λένε οι άλλοι. Εντωμεταξύ εγώ δε του ανέφερα τίποτα για άλλους. 
Έχω κάνει και αιματολογικό έλεγχο στο τμήμα αποβολών του Έλενα στις 25/10 αλλά και αυτοί δεν έχουν ακόμη αποτελέσματα γιατί υπάρχει έλλειψη σε μια ουσία που χρειάζεται για το αντιδραστήριο. 
Ουφ..πολύ δύσκολη όλη αυτή η διαδικασία.
Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;
Τι να κάνω με τον γυναικολόγο μου; Είναι αυτή  φυσιολογική αντίδραση γιατρού; Σκέφτομαι μήπως εγώ το μεγαλοποιώ λόγω άγχους.

Άλλαξε γιατρό χθες! Καταρχήν αμα πάει καλά θα σε απαντάει νευρίασμενα σε ερωτήσεις σου;  και σίγουρα θα είναι πολλές...μπορεί να τύχει να έχεις πονακια και δε θα τολμάς να πάρεις τηλ; σπρρυ αλλά νευριαζω με τέτοιους γιατρούς. 

Κορίτσι μου κανε μια χοριακη, τα φτηνά και σε εμένα συνεχόμενα είναι αχνες οι γραμμές οπότε είτε θα πάρεις κάποιο καλό είτε θα πας για χοριακη   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2021 at 10:41 ΠΜ, ο/η papant είπε:

Καλημέρα.
Από προχθές και για 3 μέρες έχω αχνό θετικό τεστ. Απο αυτά τα φτηνά του κιλού. Έχω ένα κακό προηγούμενο με 3 βιοχημικές τον τελευταίο χρόνο και δεν πήγα για χορειακή γιατί τις προηγούμενες φορές με το που ξεκινούσα να πάω έβλεπα αίμα. 
Περίμενα πως θα είχε σκουραίνει η γραμμή από προχθές, αλλά είναι το ίδιο αχνή. Αποφάσισα να πάρω τον γυναικολόγο αλλά για ακόμη μια φορά ένιωσα σα να τον ενοχλώ. Μου είπε να μη κάνω τίποτα και αν δε μου έρθει σε καμία βδομάδα να ξανακάνω τεστ. Τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για να βοηθήσω την κατάσταση και μου απάντησε κάπως νευριασμένα, ότι αυτός ξέρει τη δουλειά του και να μη ακούω τι λένε οι άλλοι. Εντωμεταξύ εγώ δε του ανέφερα τίποτα για άλλους. 
Έχω κάνει και αιματολογικό έλεγχο στο τμήμα αποβολών του Έλενα στις 25/10 αλλά και αυτοί δεν έχουν ακόμη αποτελέσματα γιατί υπάρχει έλλειψη σε μια ουσία που χρειάζεται για το αντιδραστήριο. 
Ουφ..πολύ δύσκολη όλη αυτή η διαδικασία.
Λέτε να τα καταφέρω αυτή τη φορά;
Τι να κάνω με τον γυναικολόγο μου; Είναι αυτή  φυσιολογική αντίδραση γιατρού; Σκέφτομαι μήπως εγώ το μεγαλοποιώ λόγω άγχους.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναλώνεσαι με τα τεστ και περνάς αυτή την αγωνία. Πήγαινε αύριο το πρωί να κάνεις μία χοριακή να ξέρεις γενικά και τι σου γίνεται. Δεν υπάρχει λόγος για αυτό το άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις.

Τα τεστακια τα ξεκίνησα γιατί παω γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα  και θελω να ξέρω για να προσεχω. 

Ο γιατρός μου δυστυχώς με εχει απογοητεύσει παρα πολύ και να σκεφτείτε οτι ειναι γνωστος και βγαίνει και στην τηλεόραση. Αν καποια κοπελα εχει να μου συστήσει καποιον θα την ευχαριστούσα. Να σκεφτείτε τη πρωτη φορα που του ειπε οτι θέλουμε να κάνουμε παιδάκι( ημουν ηδη 40 χρονων)  δε μου εδωσε να κανω ουτε fsh, ουτε μου ειπε να παρω φολικο..τίποτα...

Γενικα προσέχω.  Και τις βιταμινες μου περνω και κανω εδω και 3 μήνες διατροφή. Κομμένη η γλουτένη,  τα γαλακτοκομικά,  τα επεξεργασμένα,  η ζάχαρη κλπ. Εχω χασει και βάρος γιατι ειμαι και χοντρούλα..

Για χοριακή λεω να παω τη Δευτέρα που θα ειναι η πέμπτη μερα καθυστέρησης (ελπίζω) και να ξανακανω μετα την Τετάρτη.  

Σημερα παντως που ξαναεκανα τεστάκι η γραμμη ηταν αρκετά πιο σκούρα. Αλλα είπα οτι δε θα ξανακανω μέχρι τη Δευτέρα που αν ολα πανε καλά θα κανω χοριακή.

Προς το παρον εχω συχνοουρία,  που ειχα και τις προηγούμενες φορες, με ποναει η κοιλιά μου χαμηλά και εχω κράμπες. Με ανησυχεί λιγο που μερικες φορες εχω και ενα πονο αριστερά  στο υψος της ωοθηκης.  Ελπίζω να μην ειναι κατι κακό.  Δεν εχω καθόλου ίχνη απο καφέ και κόκκινα αλλα αρκετα διάφανα υγρά. 

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές σας και εύχομαι να χαίρεστε όλες τα παιδακια σας και οσες το προσπαθήτε να έχετε συντομα μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η papant είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις.

Τα τεστακια τα ξεκίνησα γιατί παω γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα  και θελω να ξέρω για να προσεχω. 

Ο γιατρός μου δυστυχώς με εχει απογοητεύσει παρα πολύ και να σκεφτείτε οτι ειναι γνωστος και βγαίνει και στην τηλεόραση. Αν καποια κοπελα εχει να μου συστήσει καποιον θα την ευχαριστούσα. Να σκεφτείτε τη πρωτη φορα που του ειπε οτι θέλουμε να κάνουμε παιδάκι( ημουν ηδη 40 χρονων)  δε μου εδωσε να κανω ουτε fsh, ουτε μου ειπε να παρω φολικο..τίποτα...

Γενικα προσέχω.  Και τις βιταμινες μου περνω και κανω εδω και 3 μήνες διατροφή. Κομμένη η γλουτένη,  τα γαλακτοκομικά,  τα επεξεργασμένα,  η ζάχαρη κλπ. Εχω χασει και βάρος γιατι ειμαι και χοντρούλα..

Για χοριακή λεω να παω τη Δευτέρα που θα ειναι η πέμπτη μερα καθυστέρησης (ελπίζω) και να ξανακανω μετα την Τετάρτη.  

Σημερα παντως που ξαναεκανα τεστάκι η γραμμη ηταν αρκετά πιο σκούρα. Αλλα είπα οτι δε θα ξανακανω μέχρι τη Δευτέρα που αν ολα πανε καλά θα κανω χοριακή.

Προς το παρον εχω συχνοουρία,  που ειχα και τις προηγούμενες φορες, με ποναει η κοιλιά μου χαμηλά και εχω κράμπες. Με ανησυχεί λιγο που μερικες φορες εχω και ενα πονο αριστερά  στο υψος της ωοθηκης.  Ελπίζω να μην ειναι κατι κακό.  Δεν εχω καθόλου ίχνη απο καφέ και κόκκινα αλλα αρκετα διάφανα υγρά. 

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές σας και εύχομαι να χαίρεστε όλες τα παιδακια σας και οσες το προσπαθήτε να έχετε συντομα μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Σου έστειλα προσωπικό μνμ !! 

Εύχομαι με το καλό μια θετικότατη χοριακη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2021 at 9:36 ΜΜ, ο/η papant είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις.

Τα τεστακια τα ξεκίνησα γιατί παω γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα  και θελω να ξέρω για να προσεχω. 

Ο γιατρός μου δυστυχώς με εχει απογοητεύσει παρα πολύ και να σκεφτείτε οτι ειναι γνωστος και βγαίνει και στην τηλεόραση. Αν καποια κοπελα εχει να μου συστήσει καποιον θα την ευχαριστούσα. Να σκεφτείτε τη πρωτη φορα που του ειπε οτι θέλουμε να κάνουμε παιδάκι( ημουν ηδη 40 χρονων)  δε μου εδωσε να κανω ουτε fsh, ουτε μου ειπε να παρω φολικο..τίποτα...

Γενικα προσέχω.  Και τις βιταμινες μου περνω και κανω εδω και 3 μήνες διατροφή. Κομμένη η γλουτένη,  τα γαλακτοκομικά,  τα επεξεργασμένα,  η ζάχαρη κλπ. Εχω χασει και βάρος γιατι ειμαι και χοντρούλα..

Για χοριακή λεω να παω τη Δευτέρα που θα ειναι η πέμπτη μερα καθυστέρησης (ελπίζω) και να ξανακανω μετα την Τετάρτη.  

Σημερα παντως που ξαναεκανα τεστάκι η γραμμη ηταν αρκετά πιο σκούρα. Αλλα είπα οτι δε θα ξανακανω μέχρι τη Δευτέρα που αν ολα πανε καλά θα κανω χοριακή.

Προς το παρον εχω συχνοουρία,  που ειχα και τις προηγούμενες φορες, με ποναει η κοιλιά μου χαμηλά και εχω κράμπες. Με ανησυχεί λιγο που μερικες φορες εχω και ενα πονο αριστερά  στο υψος της ωοθηκης.  Ελπίζω να μην ειναι κατι κακό.  Δεν εχω καθόλου ίχνη απο καφέ και κόκκινα αλλα αρκετα διάφανα υγρά. 

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλές σας και εύχομαι να χαίρεστε όλες τα παιδακια σας και οσες το προσπαθήτε να έχετε συντομα μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Όλα τα συμπτώματα μου ακούγονται φυσιολογικοτατα. :-) μια χαρά . Εφόσον είναι και σκούρα η γραμμή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα βρες έναν άνθρωπο να σου απαντάει με αγάπη στις ερωτήσεις σου και σου εύχομαι τη Δευτέρα μια τριψιφια χοριακη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντησεις σας.

Σημερα Δευτέρα πηγα για την εξέταση της χοριακής και αύριο θα έχω τα αποτελέσματα.

Εφόσον τα αποτελέσματα είναι αυτά που ελπίζω θα πρέπει να επαναλάβω την εξέταση την Τετάρτη.

Πόσο πρόβλημα ειναι να την κάνω σε άλλο μικροβιολογικό;

Δε θέλω να ξαναπάω στο ιδιο γιατι η μικροβιολόγος δε φορούσε μάσκα και ερχοταν συνεχώς κόσμος για rapid που και απο αυτους μερικοί δε φορουσαν ή δε την φορούσαν καλα.

Τι να κάνω;

Ευτυχώς τα αποτελέσματα θα μου τα στείλουν στο email μου.

Τι μου ήρθε να πάω στο συγκεκριμένο;  

Αντί να αγχωνομαι για τα αποτελέσματα αγχωθηκα με το μικροβιολογικο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η papant είπε:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντησεις σας.

Σημερα Δευτέρα πηγα για την εξέταση της χοριακής και αύριο θα έχω τα αποτελέσματα.

Εφόσον τα αποτελέσματα είναι αυτά που ελπίζω θα πρέπει να επαναλάβω την εξέταση την Τετάρτη.

Πόσο πρόβλημα ειναι να την κάνω σε άλλο μικροβιολογικό;

Δε θέλω να ξαναπάω στο ιδιο γιατι η μικροβιολόγος δε φορούσε μάσκα και ερχοταν συνεχώς κόσμος για rapid που και απο αυτους μερικοί δε φορουσαν ή δε την φορούσαν καλα.

Τι να κάνω;

Ευτυχώς τα αποτελέσματα θα μου τα στείλουν στο email μου.

Τι μου ήρθε να πάω στο συγκεκριμένο;  

Αντί να αγχωνομαι για τα αποτελέσματα αγχωθηκα με το μικροβιολογικο! 

 

Καταρχάς καλά αποτελέσματα.
Δεύτερον προσπάθησε να ηρεμήσεις, για κάποιο λόγο όταν διαβάζω τα μηνύματα σου αγχώνομαι και εγώ!
Κάτσε να δεις πως θα είναι η χοριακή αύριο και αποφασίζεις τι θα κάνεις με τον γυναικολόγο.
Αλλά για να δεις σωστά την εξέλιξη της χοριακής καλό θα ήταν να γίνει στο ίδιο μικροβιολογικό. 
΄΄Εχουμε που έχουμε τα άγχη μας, έχουμε και αυτή την κατάρα τον κορονοι΄΄ο και μας πιάνει υστερία. Εσύ εφόσον χρειαστεί θα ξαναπας, και θα ζητήσεις να πάρουν τα σωστά μέτρα προστασίας. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλα. Περιμένω αύριο νέα σου!
Και αν θες πες μας λίγα πράγματα για εσένα για να γνωριστούμε :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 🙂
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης και η τιμή της είναι 2351.  Ποτέ δεν είχα τόσο υψηλή..


Τελευταία περίοδος ήταν 27/10 με κύκλο 25 – 28 ημέρες. Και λογικά η επαφή που έγινε το μαγικό ήταν στις 8/11 γιατί μετα ο σύζυγος απουσίαζε για μια εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πότε έγινε η σύλληψη γιατί έκανα τεστ ωορρηξίας  Clearblue από τις 8/11 έως και τις 12/11 και ήταν όλα αρνητικά.  Περίεργο δεν είναι; 
Αν η σύλληψη έγινε στις 8/11 μήπως είναι λίγο χαμηλή η χοριακή;  Στα πινάκακια που βρήκα την δίνει λίγο πιο υψηλή για 21 μέρες από τη σύλληψη.
Τώρα αγωνία μέχρι τη Πέμπτη που θα πάρω τα αποτελέσματα της χοριακής που θα πάω να κάνω αύριο.


Λυπάμαι @misofeggaro  αν σε άγχωσα αλλά μάλλον έβγαλα ένταση γιατί σας έγραψα με το που γύρισα από το μικροβιολογικό και ήμουν λίγο στην τσίτα.


Τωτα τι να σας πω για μένα;
Είμαι μεγάλη σε ηλικία και για αυτό και αγχώνομαι πιθανά λίγο παραπάνω από μια μικρότερη κοπέλα. Το Σεπτέμβρη έκλεισα τα 44 και ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος μου.
Με τον άντρα μου ήμαστε σχεδόν 20 χρόνια μαζί αλλά έχουμε περάσει πολλά οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα που δε μας αφήναν να σκεφτούμε για παιδί.
Έχει 2 -3 χρόνια που προσπαθούμε με πολύ χαμηλή fsh και ΑΜΗ. 
Έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε από βιταμίνες, γιατροσόφια, κλπ.  Τους τελευταίους 4 μήνες κάνω διατροφή, έχω αποκλείσει τη γλουτένη και αλλά πολλά και νομίζω ότι αυτό με εχει βοηθήσει.
Είχα ξεκινήσει πέρσι προσπάθεια για εξωσωματική στο Έλενα αλλά δε προχωρήσαμε γιατί ήθελαν να πέσει η fsh  σε φυσιολογικά επίπεδα και φυσικά αυτό δε συνέβη ούτε μια φορά μέσα σε 8 μήνες. 

Τον Φεβρουάριο βρηκα μια πιο καλή δουλειά με λιγότερες ώρες και καλύτερα χρήματα, ξεμπερδέψαμε και με κάτι δάνεια που ειχαμε στη πλάτη μας και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε εξωσωματικη σε ιδιωτικό. 
Πριν ξεκινήσουμε έκανα  εξετάσεις στο τμήμα αποβολών του Έλενα ( 25/10 ) γιατί είχα 3  βιοχημικές μέσα σε ένα χρόνο. Αποτελέσματα ακόμη δεν έχω πάρει. Μου είπαν να καλέσω ξανά στο τέλος αυτής της εβδομάδας.


Αυτή είναι η ιστορία μου σε γενικές γραμμές.
Α.. μέχρι και τον Οκτώβριο εργαζόμουν αλλά τελείως στο ξαφνικό με απέλυσαν πριν καν βγει ο μήνας.

Οπότε τώρα κάθομαι στο σπίτι και αγχώνομαι. 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η papant είπε:

Καλημέρα κορίτσια 🙂
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης και η τιμή της είναι 2351.  Ποτέ δεν είχα τόσο υψηλή..


Τελευταία περίοδος ήταν 27/10 με κύκλο 25 – 28 ημέρες. Και λογικά η επαφή που έγινε το μαγικό ήταν στις 8/11 γιατί μετα ο σύζυγος απουσίαζε για μια εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πότε έγινε η σύλληψη γιατί έκανα τεστ ωορρηξίας  Clearblue από τις 8/11 έως και τις 12/11 και ήταν όλα αρνητικά.  Περίεργο δεν είναι; 
Αν η σύλληψη έγινε στις 8/11 μήπως είναι λίγο χαμηλή η χοριακή;  Στα πινάκακια που βρήκα την δίνει λίγο πιο υψηλή για 21 μέρες από τη σύλληψη.
Τώρα αγωνία μέχρι τη Πέμπτη που θα πάρω τα αποτελέσματα της χοριακής που θα πάω να κάνω αύριο.


Λυπάμαι @misofeggaro  αν σε άγχωσα αλλά μάλλον έβγαλα ένταση γιατί σας έγραψα με το που γύρισα από το μικροβιολογικό και ήμουν λίγο στην τσίτα.


Τωτα τι να σας πω για μένα;
Είμαι μεγάλη σε ηλικία και για αυτό και αγχώνομαι πιθανά λίγο παραπάνω από μια μικρότερη κοπέλα. Το Σεπτέμβρη έκλεισα τα 44 και ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος μου.
Με τον άντρα μου ήμαστε σχεδόν 20 χρόνια μαζί αλλά έχουμε περάσει πολλά οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα που δε μας αφήναν να σκεφτούμε για παιδί.
Έχει 2 -3 χρόνια που προσπαθούμε με πολύ χαμηλή fsh και ΑΜΗ. 
Έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε από βιταμίνες, γιατροσόφια, κλπ.  Τους τελευταίους 4 μήνες κάνω διατροφή, έχω αποκλείσει τη γλουτένη και αλλά πολλά και νομίζω ότι αυτό με εχει βοηθήσει.
Είχα ξεκινήσει πέρσι προσπάθεια για εξωσωματική στο Έλενα αλλά δε προχωρήσαμε γιατί ήθελαν να πέσει η fsh  σε φυσιολογικά επίπεδα και φυσικά αυτό δε συνέβη ούτε μια φορά μέσα σε 8 μήνες. 

Τον Φεβρουάριο βρηκα μια πιο καλή δουλειά με λιγότερες ώρες και καλύτερα χρήματα, ξεμπερδέψαμε και με κάτι δάνεια που ειχαμε στη πλάτη μας και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε εξωσωματικη σε ιδιωτικό. 
Πριν ξεκινήσουμε έκανα  εξετάσεις στο τμήμα αποβολών του Έλενα ( 25/10 ) γιατί είχα 3  βιοχημικές μέσα σε ένα χρόνο. Αποτελέσματα ακόμη δεν έχω πάρει. Μου είπαν να καλέσω ξανά στο τέλος αυτής της εβδομάδας.


Αυτή είναι η ιστορία μου σε γενικές γραμμές.
Α.. μέχρι και τον Οκτώβριο εργαζόμουν αλλά τελείως στο ξαφνικό με απέλυσαν πριν καν βγει ο μήνας.

Οπότε τώρα κάθομαι στο σπίτι και αγχώνομαι. 😁

Συγχαρητήρια! Λοιπόν, είσαι έγκυος!!!
Μια χαρά μου φαίνεται εμένα αυτή η τιμή με περίοδο 27/10! 
Τώρα κάτσε στα αυγά σου, πρόσεχε μέχρι να έρθει η επόμενη τιμή της χοριακής και να έρθουν και τα αποτελέσματα από το Έλενα. Και φυσικά μίλα με το γιατρό σου μήπως χρειάζεσαι filicine και προγεστερόνη.
Χαίρομαι πολύ που με τη βοήθεια της διατροφής και των βιταμινών ο οργανισμός σου ανταποκρίθηκε τόσο καλά!
Είμαι και εγώ σε αυτή τη φάση αυτη την περίοδο και ελπίζω να βοηθήσει ΄τόσο στην υγεία όσο και στην ψυχολογία μου!

Περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη χοριακή σου. και παρακάλεσε τους να βγει πιο γρήγορα, μην μας σκάσουν ρε παιδάκι μου 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η papant είπε:

Καλημέρα κορίτσια 🙂
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης και η τιμή της είναι 2351.  Ποτέ δεν είχα τόσο υψηλή..


Τελευταία περίοδος ήταν 27/10 με κύκλο 25 – 28 ημέρες. Και λογικά η επαφή που έγινε το μαγικό ήταν στις 8/11 γιατί μετα ο σύζυγος απουσίαζε για μια εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πότε έγινε η σύλληψη γιατί έκανα τεστ ωορρηξίας  Clearblue από τις 8/11 έως και τις 12/11 και ήταν όλα αρνητικά.  Περίεργο δεν είναι; 
Αν η σύλληψη έγινε στις 8/11 μήπως είναι λίγο χαμηλή η χοριακή;  Στα πινάκακια που βρήκα την δίνει λίγο πιο υψηλή για 21 μέρες από τη σύλληψη.
Τώρα αγωνία μέχρι τη Πέμπτη που θα πάρω τα αποτελέσματα της χοριακής που θα πάω να κάνω αύριο.


Λυπάμαι @misofeggaro  αν σε άγχωσα αλλά μάλλον έβγαλα ένταση γιατί σας έγραψα με το που γύρισα από το μικροβιολογικό και ήμουν λίγο στην τσίτα.


Τωτα τι να σας πω για μένα;
Είμαι μεγάλη σε ηλικία και για αυτό και αγχώνομαι πιθανά λίγο παραπάνω από μια μικρότερη κοπέλα. Το Σεπτέμβρη έκλεισα τα 44 και ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος μου.
Με τον άντρα μου ήμαστε σχεδόν 20 χρόνια μαζί αλλά έχουμε περάσει πολλά οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα που δε μας αφήναν να σκεφτούμε για παιδί.
Έχει 2 -3 χρόνια που προσπαθούμε με πολύ χαμηλή fsh και ΑΜΗ. 
Έχω δοκιμάσει ότι μπορείτε να φανταστείτε από βιταμίνες, γιατροσόφια, κλπ.  Τους τελευταίους 4 μήνες κάνω διατροφή, έχω αποκλείσει τη γλουτένη και αλλά πολλά και νομίζω ότι αυτό με εχει βοηθήσει.
Είχα ξεκινήσει πέρσι προσπάθεια για εξωσωματική στο Έλενα αλλά δε προχωρήσαμε γιατί ήθελαν να πέσει η fsh  σε φυσιολογικά επίπεδα και φυσικά αυτό δε συνέβη ούτε μια φορά μέσα σε 8 μήνες. 

Τον Φεβρουάριο βρηκα μια πιο καλή δουλειά με λιγότερες ώρες και καλύτερα χρήματα, ξεμπερδέψαμε και με κάτι δάνεια που ειχαμε στη πλάτη μας και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε εξωσωματικη σε ιδιωτικό. 
Πριν ξεκινήσουμε έκανα  εξετάσεις στο τμήμα αποβολών του Έλενα ( 25/10 ) γιατί είχα 3  βιοχημικές μέσα σε ένα χρόνο. Αποτελέσματα ακόμη δεν έχω πάρει. Μου είπαν να καλέσω ξανά στο τέλος αυτής της εβδομάδας.


Αυτή είναι η ιστορία μου σε γενικές γραμμές.
Α.. μέχρι και τον Οκτώβριο εργαζόμουν αλλά τελείως στο ξαφνικό με απέλυσαν πριν καν βγει ο μήνας.

Οπότε τώρα κάθομαι στο σπίτι και αγχώνομαι. 😁

Κορίτσι μου Συγχαρητηρια !!ευχομαι να πανε ολα καλα!!! Ποσο fsh k amh exeis?ξεκινας φυλλικο οπωσδηποτε βιταμινη ντε κ πολυβιταμινη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και η τιμή από 2351 πήγε 4865.

Ουφ... ένα βάρος έφυγε.

Τώρα πρέπει να πάω στο γιατρό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο, δεν έχω χαρεί πολύ ακόμη γιατί ο φόβος όλο και με τριγυρνάει.

Ο γιατρός μου είναι απόγευμα στο ιατρείο, οπότε θα πάρω τότε.

Δεν είμαι ευχαριστημένη φυσικά με αυτόν αλλά προς το παρόν ας πάω να δω ότι είναι όλα και βλέπω μετα τι θα κάνω.

Ευχαριστώ @Christine_ για τα στοιχεία του δικού σου αλλά δε με βολεύει πολύ γιατί δεν έχει τρένο κοντά και εγώ δεν οδηγώ.

Χθες το μεσημέρι μου έστειλαν και τα αποτελέσματα από το ανοσολογικό του Έλενα.  Ένα κατεβατό που δε καταλαβαίνω αλλά στο τέλος γράφει ανοσοφαινότυπος λεμφοκυττάρων χωρίς απόκλιση από τα φυσιολογικά όρια. Αρα το θεωρώ καλό ε; Έκλεισα ραντεβού για την Τρίτη. Θα περάσω πρώτα να πάρω τις εξετάσεις από τα αλλά τμήματα και θα τις πάω στο τμήμα για να τα δουν όλα μαζί και να μου πουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Κατά τα άλλα προσέχω όσο μπορώ να μη κουράζομαι. Τελικά το ότι με έδιωξαν από τη δουλειά μπορεί να ήταν για καλό. Σα συμπτώματα έχω λιγα πανάκια περιόδου μερικές φορές λίγο πιο έντονα και συχνουρία, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι υποχωρούν σε σχέση με την προηγουμένη εβδομάδα. Τωρα αν αυτο είναι καλό δεν ξέρω. 

@Nefeliap φυλλικο παίρνω εδώ και πολύ καιρό και ότι υπάρχει σε βιταμίνη.

Την πρώτη φορά που έκανα ορμονικές εξετάσεις ήταν 8/20 και είχα FSH 19,10 miU/ml και AMH 0.46 ng/mL. Η πιο καλή FSH που είχα ηταν 15,4. Τελευταία φορά έκανα εξετάσεις 2/21 και είχα FSH 16.5 και ΑΜΗ 4,8 pmol/L που είναι 0,37 ng/mL

Μετα που ξεκινησα διατροφή δεν εκανα ξανα εξετασεις. Κανονικά θα εκάνα σε αυτον το κύκλο για να δώσω τα αποτελέσματα στο Ελενα αλλά ευτυχώς δε μου ήρθε περίοδος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι @misofeggaro, το εγραψα πανω πάνω.  Τα πηρα πριν καμια ωρα. Εχει φτάσει  4865.  Που είναι περίπου το διπλάσιο απο την πρώτη εξεταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η papant είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και η τιμή από 2351 πήγε 4865.

Ουφ... ένα βάρος έφυγε.

Τώρα πρέπει να πάω στο γιατρό. Μου φαίνεται πολύ περίεργο, δεν έχω χαρεί πολύ ακόμη γιατί ο φόβος όλο και με τριγυρνάει.

Ο γιατρός μου είναι απόγευμα στο ιατρείο, οπότε θα πάρω τότε.

Δεν είμαι ευχαριστημένη φυσικά με αυτόν αλλά προς το παρόν ας πάω να δω ότι είναι όλα και βλέπω μετα τι θα κάνω.

Ευχαριστώ @Christine_ για τα στοιχεία του δικού σου αλλά δε με βολεύει πολύ γιατί δεν έχει τρένο κοντά και εγώ δεν οδηγώ.

Χθες το μεσημέρι μου έστειλαν και τα αποτελέσματα από το ανοσολογικό του Έλενα.  Ένα κατεβατό που δε καταλαβαίνω αλλά στο τέλος γράφει ανοσοφαινότυπος λεμφοκυττάρων χωρίς απόκλιση από τα φυσιολογικά όρια. Αρα το θεωρώ καλό ε; Έκλεισα ραντεβού για την Τρίτη. Θα περάσω πρώτα να πάρω τις εξετάσεις από τα αλλά τμήματα και θα τις πάω στο τμήμα για να τα δουν όλα μαζί και να μου πουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Κατά τα άλλα προσέχω όσο μπορώ να μη κουράζομαι. Τελικά το ότι με έδιωξαν από τη δουλειά μπορεί να ήταν για καλό. Σα συμπτώματα έχω λιγα πανάκια περιόδου μερικές φορές λίγο πιο έντονα και συχνουρία, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι υποχωρούν σε σχέση με την προηγουμένη εβδομάδα. Τωρα αν αυτο είναι καλό δεν ξέρω. 

@Nefeliap φυλλικο παίρνω εδώ και πολύ καιρό και ότι υπάρχει σε βιταμίνη.

Την πρώτη φορά που έκανα ορμονικές εξετάσεις ήταν 8/20 και είχα FSH 19,10 miU/ml και AMH 0.46 ng/mL. Η πιο καλή FSH που είχα ηταν 15,4. Τελευταία φορά έκανα εξετάσεις 2/21 και είχα FSH 16.5 και ΑΜΗ 4,8 pmol/L που είναι 0,37 ng/mL

Μετα που ξεκινησα διατροφή δεν εκανα ξανα εξετασεις. Κανονικά θα εκάνα σε αυτον το κύκλο για να δώσω τα αποτελέσματα στο Ελενα αλλά ευτυχώς δε μου ήρθε περίοδος. 

Ναι κοριτσι μου καθε εμποδιο για καλό που λενε Αστη τη δουλεια τωρα και θα δεις μετά ..:-) ηρεμια κ ξεκουραση οπως κανεις ! Ψιλό τα ιδια και εγω 42 ετων με αμη 0,3 κ fsh 18,5  μαζευα με φυσικους κ πετυχα στην3η ετ σε ιδιωτικο κεντρο κ εγω..να πανε ολα τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι κοριτσι μου καθε εμποδιο για καλό που λενε Αστη τη δουλεια τωρα και θα δεις μετά ..:-) ηρεμια κ ξεκουραση οπως κανεις ! Ψιλό τα ιδια και εγω 42 ετων με αμη 0,3 κ fsh 18,5  μαζευα με φυσικους κ πετυχα στην3η ετ σε ιδιωτικο κεντρο κ εγω..να πανε ολα τελεια!!!

Σου εύχομαι να εχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.  

Χαίρομαι που δεν ειμαι η μόνη Μεγαλοκοπέλα.

Ακουω για ηλικιες 25 και 30 που πιστευουν οτι ειναι μεγάλες και απελπίζομαι.

Πόσων εβδομάδων εισαι τωρα;

Με τον γυναικολογο σου εισαι ευχαριστημένη;

Εγώ ακόμη ψάχνομαι.

Αχ..αντε να μας πάνε ολα καλά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η papant είπε:

Σου εύχομαι να εχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.  

Χαίρομαι που δεν ειμαι η μόνη Μεγαλοκοπέλα.

Ακουω για ηλικιες 25 και 30 που πιστευουν οτι ειναι μεγάλες και απελπίζομαι.

Πόσων εβδομάδων εισαι τωρα;

Με τον γυναικολογο σου εισαι ευχαριστημένη;

Εγώ ακόμη ψάχνομαι.

Αχ..αντε να μας πάνε ολα καλά. 

 

Τα μωρα (διδυμα) θα κλεισουν χρονο τον Φεβρουάριο..εμεινα στον εξωσωματικο μου για γεννα .ικανοποιημενη βεβαια γιατι οτι μου ειχε πει ετσι κ εγινε αλλα σιγουρα ημουν κ τυχερη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου! 

Συγχαρητήρια και πάλι, είσαι έγκυος! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια μέχρι το τέλος, γιατί το αξίζεις! 

Να μας ενημερώσεις πότε θα κάνεις τον πρώτο υπέρηχο. Και να προσέχεις! 

Και μην λες για ηλικίες, κλείνω τα 41 τον Μάιο και είσαι το φως που περίμενα για να πάρω κι άλλο τα πάνω μου! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Τα μωρα (διδυμα) θα κλεισουν χρονο τον Φεβρουάριο..εμεινα στον εξωσωματικο μου για γεννα .ικανοποιημενη βεβαια γιατι οτι μου ειχε πει ετσι κ εγινε αλλα σιγουρα ημουν κ τυχερη..

Αχ τι καλά! Ωραια τα διδυμακια αν και φανταζομαι οτι ειναι λίγο ζόρικα.

Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η papant είπε:

Αχ τι καλά! Ωραια τα διδυμακια αν και φανταζομαι οτι ειναι λίγο ζόρικα.

Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις. 

Πολυ ζόρικα! ..ευχαριστω κοριτσι μου κ στα δικα σου συντομα ευχομαι οπως επιθυμεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! 

Συγχαρητήρια και πάλι, είσαι έγκυος! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια μέχρι το τέλος, γιατί το αξίζεις! 

Να μας ενημερώσεις πότε θα κάνεις τον πρώτο υπέρηχο. Και να προσέχεις! 

Και μην λες για ηλικίες, κλείνω τα 41 τον Μάιο και είσαι το φως που περίμενα για να πάρω κι άλλο τα πάνω μου! 

 

 

Καλα εσυ είσαι μπέμπα ακόμη!

Εγω μου έδωσα περιθώριο μέχρι τα 45, οπότε τα όρια είναι πολυ στενά.

Εσυ ευτυχως εχεις ακόμη αρκετά χρόνια, που ελπίζω να μη σου χρειαστούν.  Αισιοδοξία και προσπάθεια λοιπον και εύχομαι σύντομα να κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 3/12/2021 at 1:05 ΜΜ, ο/η papant είπε:

Καλα εσυ είσαι μπέμπα ακόμη!

Εγω μου έδωσα περιθώριο μέχρι τα 45, οπότε τα όρια είναι πολυ στενά.

Εσυ ευτυχως εχεις ακόμη αρκετά χρόνια, που ελπίζω να μη σου χρειαστούν.  Αισιοδοξία και προσπάθεια λοιπον και εύχομαι σύντομα να κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας.

Καλησπε΄ρα κορίτσι μου.Διάβασα την ιστορία σου και είναι παρόμοια με τη δική μου.Όλα καλά με το μωράκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...