Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Και εγώ στο μητέρα😇Λόγο γιατρού!!τον είχα τον γιατρο από πριν αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης αποφάσισα να πιάσω γιατρο στο δημόσιο για οικονομία…τι το ήθελα,γύρισα στον δικό μου ευτυχώς πήγαν όλα καλά 31 εβδομάδων τώρα και εγώ την άλλη βδομάδα έχω το dopler 🥰το ζαγχαρο φενεται να ρυθμίστηκε αλαξα μηχάνημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κάποια κοπέλα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου τωρα; είμαι 30+2 και ανακατευομαι, κάνω κανέναν εμετό αν φάω κάτι που θα μου πέσει βαρύ... οι λιποθυμίες μην αρχίσουν μόνο! Νιώθω όπως στο πρώτο τρίμηνο! Η γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει να επανεμφανιζονται τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maya90 είπε:

Έχει κάποια κοπέλα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου τωρα; είμαι 30+2 και ανακατευομαι, κάνω κανέναν εμετό αν φάω κάτι που θα μου πέσει βαρύ... οι λιποθυμίες μην αρχίσουν μόνο! Νιώθω όπως στο πρώτο τρίμηνο! Η γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει να επανεμφανιζονται τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο!

Εγώ δεν έχω τόση ναυτία όση είχα στο 1ο, αλλά έχω παρατηρήσει ότι ανακατεύομαι πού και πού εδώ και 2 εβδομάδες. Εμετούς πολλούς δεν έκανα ούτε τότε, ούτε έχω κάνει ακόμα. Έχω έτσι κι αλλιώς δυσπεψία και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση από το Πάσχα, οπότε προσέχω πόσο τρώω. Μπορεί όντως να επιστρέψουν, αλλά προς το παρόν είμαι σε άρνηση και σκέφτομαι ότι είναι τυχαίο. Μάλλον όμως έτσι θα πάει από δω και πέρα. Είμαι 30+6 σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ έκανα πολλούς εμετούς στο πρώτο τρίμηνο, ευτυχώς. Απλά ζαλιζόμουν και ανακατευομουν 24/7, τώρα είμαι σε καλύτερη κατάσταση βέβαια αλλά έχω και καούρες.

Το βράδυ δε μπορώ να φάω γιατί και δε θα με πάρει ο ύπνος και θα ξυπνήσω με γοπ, περνάμε καταπληκτικά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Ούτε εγώ έκανα πολλούς εμετούς στο πρώτο τρίμηνο, ευτυχώς. Απλά ζαλιζόμουν και ανακατευομουν 24/7, τώρα είμαι σε καλύτερη κατάσταση βέβαια αλλά έχω και καούρες.

Το βράδυ δε μπορώ να φάω γιατί και δε θα με πάρει ο ύπνος και θα ξυπνήσω με γοπ, περνάμε καταπληκτικά 😅

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαστε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Εφόσον δεν προκαλείται από κάτι εντοπισμενο θα πω ότι όχι. Ήταν τυχαίο και τυχαία μπορεί να ξαναπροκυψει, αλλά ποιες οι πιθανότητες; Το αναμενόμενο είναι σε επόμενη κύηση να έχεις φυσιολογικό πλακουντα σε καλύτερη θέση. Πάντα όταν έχεις εμφανίσει κάτι είναι οι γιατροί πιο επιφυλακτικοι στις επόμενες κυήσεις για να είναι σίγουροι αλλά θεωρώ ότι δε χρειάζεται να το σκέφτεσαι γιατί είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες. Ήσουν απλά άτυχη αυτή τη φορά και ταλαιπωρείσαι λίγο παραπάνω. 

Ευχαριστούμε πολύ! 💕💕Η ξαδελφη μου στην 1η της κύηση πριν 2 χρόνια που λέω ότι είχε επιπλοκές είχε εκτός αυτών και πολύ σοβαρό επιπωματικο πλακουντα-τότε πρωτοεμαθα τι είναι πριν το μεταπτυχιακό κι αυτής εντελώς τυχαία, χωρίς καισαρική ή άλλες αλλοιώσεις μήτρας. Αυτή ήταν πιο άτυχη γιατί τελικά το κρίσιμο πρόβλημα ήταν άλλο στην ανάπτυξη και την ανατομία του μωρού και το είχαν ανιχνεύσει από την αυχενική και ενώ θεωρούσαν ότι θα θεραπεύεται γιατί δεν ήταν γενετικό, τελικά το μωράκι της δεν ήταν βιώσιμο κι έκαναν διακοπή και καισαρική 29η εβδομάδα. Τώρα στη 2η, μετά από επιπωματικο και καισαρική ήταν όλα τέλεια. Πολύ ψηλά και πίσω ο πλακουντας και φυσιολογική η ανάπτυξη του μωρού. Απλά εμφάνισε διαβήτη κύησης και αυτή τη γήρανση του πλακουντα στο τέλος. Όμως δε χρειάστηκε να κάτσει στιγμή. Την περασμένη Τρίτη γυρίσαμε μαζί από το χωριο που ήμασταν μια χαρά, βόλτες κλπ και την Πέμπτη γέννησε και όλα τέλεια! 

Σε ευχαριστώ πααααααρα πολύ για το θάρρος και το κουράγιο που μου δίνεις και επίσης για τις πολύτιμες γνώσεις που μας χαρίζεις ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Έχει κάποια κοπέλα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου τωρα; είμαι 30+2 και ανακατευομαι, κάνω κανέναν εμετό αν φάω κάτι που θα μου πέσει βαρύ... οι λιποθυμίες μην αρχίσουν μόνο! Νιώθω όπως στο πρώτο τρίμηνο! Η γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει να επανεμφανιζονται τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο!

Εγώ ζαλίζομαι λίγο εδώ και κάνα δυο μέρες! Ίσως μου λείπει και κάτι από τον οργανισμό μου!! Θα φανεί στις εξετάσεις Αίματος !! Επίσης ένιωσα ότι ενοχλούμαι πολύ αν βρεθώ σε χώρο με δυσάρεστη μυρωδιά !! Εμετούς ευτυχως όχι !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Έχει κάποια κοπέλα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου τωρα; είμαι 30+2 και ανακατευομαι, κάνω κανέναν εμετό αν φάω κάτι που θα μου πέσει βαρύ... οι λιποθυμίες μην αρχίσουν μόνο! Νιώθω όπως στο πρώτο τρίμηνο! Η γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει να επανεμφανιζονται τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο!

Καουρα αηδιαστικη αυτό μόνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Dimi84 είπε:

Καουρα αηδιαστικη αυτό μόνο 

κορίτσια καλησπέρα!!λοιπόν έκανα doppler και τα αποτελέσματα κάπως με άγχωσαν...μου είπε βάρος 1650gr,αμνιακό υγρό λιγότερο από το φυσιολογικό,και οι διαστάσεις της κοιλιάς λιγότερο από το φυσιολογικό...μου είπε ισως έχουμε αρχή πλακουντιακης ανεπάρκειας και μουψειπε διατροφή χωρίς καθόλου ζαχαρη,και τροφες με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη...για πείτε γνώμες γτ εγω κάπως αγχώθηκα..είμαι 31 +1 

στις On 10/5/2022 at 7:56 ΠΜ, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Εγώ τελικά θα γεννήσω στο Αττικό, ο γιατρός μου είναι καθηγητής και συνεργάζεται με ιασώ, αλλά ως πανεπιστήμιακος είναι και στο Αττικό.

Είχαμε χτες ραντεβού και τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περιμέναμε. Η μπουμπού μεγαλώνει κανονικά, αλλά ο πλακούντας μου ωρίμασε απότομα..από grade 1 που ήταν τον περασμένο μήνα, είναι στο 2 και οδεύει προς το 3..και σε συνδυασμό με την προβληματική μου γλυκόζη, με βλέπει για πρόκληση γύρω στην 37. Η αλήθεια είναι ότι μου ήρθε πολύ απότομο και στενοχωρήθηκα πολύ, αλλά ας είναι καλά το μωράκι κι όλα τα αλλα περισσεύουν! Ξεκίνησα και μετρήσεις σακχάρου σήμερα να δούμε αν αποδίδει η διατροφή και στο ντοπλερ θα χουμε μια πιο σαφή εικόνα για τον πλακούντα! Σχετικά με το ντοπλερ εμένα μου είπε να το κάνω 32η με 34η εβδομάδα εκεί που έκανα αυχενική και β, αλλά λόγω πλακούντα!

Καλημέρα κορίτσι μπυυ...μην αγχώνεσαι το μωράκι σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε....salospir πηρεςς καθολου;εμενα είχαν βγει λιγο χαλια τα αποτελέσματα στην αυχενική και μου είχε πει ότι ίσως θα έχω θέμα με πλακούντα και μου έδωσε από τότε αυτό το χαπι καθημερινά...στην Β επιπέδου μου ειπε όλα καλα με πλακούντα τωρα θα δειξει σήμερα έχω ραντεβού..γτ επιλέξατε τελικά το αττικο;Νομίζω και ο δικός μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

κορίτσια καλησπέρα!!λοιπόν έκανα doppler και τα αποτελέσματα κάπως με άγχωσαν...μου είπε βάρος 1650gr,αμνιακό υγρό λιγότερο από το φυσιολογικό,και οι διαστάσεις της κοιλιάς λιγότερο από το φυσιολογικό...μου είπε ισως έχουμε αρχή πλακουντιακης ανεπάρκειας και μουψειπε διατροφή χωρίς καθόλου ζαχαρη,και τροφες με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη...για πείτε γνώμες γτ εγω κάπως αγχώθηκα..είμαι 31 +1 

Καλημέρα κορίτσι μπυυ...μην αγχώνεσαι το μωράκι σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε....salospir πηρεςς καθολου;εμενα είχαν βγει λιγο χαλια τα αποτελέσματα στην αυχενική και μου είχε πει ότι ίσως θα έχω θέμα με πλακούντα και μου έδωσε από τότε αυτό το χαπι καθημερινά...στην Β επιπέδου μου ειπε όλα καλα με πλακούντα τωρα θα δειξει σήμερα έχω ραντεβού..γτ επιλέξατε τελικά το αττικο;Νομίζω και ο δικός μου 

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ δεν ξέρω να σε συμβουλέψω κάτι συγκεκριμένο γιατί και εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να είσαι ήρεμη και να μην αγχώνεσαι που είναι σημαντικό για τα μωράκια μας. Όλα καλά θα πάνε… 💕😊💕😊 Καλό θα είναι να σε βλέπει πιο συχνά ο γιατρός από εδώ και πέρα. Και γιατί όχι να παρεις και μια δεύτερη γνώμη. Για το μέγεθος της κοιλιάς πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω κατά ποσό ευσταθεί γιατί άλλες έγκυες έχουν μικρότερη κοιλια από κάποιες άλλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ δεν ξέρω να σε συμβουλέψω κάτι συγκεκριμένο γιατί και εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να είσαι ήρεμη και να μην αγχώνεσαι που είναι σημαντικό για τα μωράκια μας. Όλα καλά θα πάνε… 💕😊💕😊 Καλό θα είναι να σε βλέπει πιο συχνά ο γιατρός από εδώ και πέρα. Και γιατί όχι να παρεις και μια δεύτερη γνώμη. Για το μέγεθος της κοιλιάς πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω κατά ποσό ευσταθεί γιατί άλλες έγκυες έχουν μικρότερη κοιλια από κάποιες άλλες. 

Μήπως εννοεί το κορίτσι την κοιλιά του μωρού... γτ αυτή μετράνε...

 

Αν είναι από τις κοιλιές μας δεν νομίζω γτ εγώ ούτε κιλά έχω πάρει ούτε κοιλιά για διδυμα φαίνεται πως έχω 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Μήπως εννοεί το κορίτσι την κοιλιά του μωρού... γτ αυτή μετράνε...

 

Αν είναι από τις κοιλιές μας δεν νομίζω γτ εγώ ούτε κιλά έχω πάρει ούτε κοιλιά για διδυμα φαίνεται πως έχω 😜

Ναι βρε την κοιλιά του μωρού εννοούσα 🤣τι να σας πω απλά ήταν λίγο κάτω από την καμπυλη...μου είπε μπορεί να είναι και φυσιολογικο,μπορεί και να φταίει ο πλακουντας θα δειξει...θα με βλέπει ανά 2 εβδομάδες τωρα να βλέπει αν παίρνει βάρος....είμαι πολύ αισιόδοξη κορίτσια μου,από την αρχή έτσι ήμουν ότι όλα θα πάνε καλαα!!!εξάλλου εδώ ππυ φτάσαμε ποσο λάθος μπορεί να παει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Ναι βρε την κοιλιά του μωρού εννοούσα 🤣τι να σας πω απλά ήταν λίγο κάτω από την καμπυλη...μου είπε μπορεί να είναι και φυσιολογικο,μπορεί και να φταίει ο πλακουντας θα δειξει...θα με βλέπει ανά 2 εβδομάδες τωρα να βλέπει αν παίρνει βάρος....είμαι πολύ αισιόδοξη κορίτσια μου,από την αρχή έτσι ήμουν ότι όλα θα πάνε καλαα!!!εξάλλου εδώ ππυ φτάσαμε ποσο λάθος μπορεί να παει;;;

κι εμένα η μπέμπα μου είχε μικρή κοιλίτσα αλλά δε μου είπε κάτι ο γιατρός. Όλα τέλεια είπε. Δεν ξέρω αν είδε ότι ο πλακούντας είναι οκ και γι αυτό δεν αναρωτήθηκε. Μου είπε ότι λογικά θα έχουμε ένα πιο μικρό μωράκι, αλλά ότι δεν περίμενε και να έχουμε κανένα μεγάλο μωρό από τα σουλούπια μας και να μην ανησυχώ καθόλου

 

στις πριν 24 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια σας εχει κανει καθολου ο γιατρος σας κουβεντα για τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια του ή των παιδιών σας;

εγώ περιμένω ένα μωράκι και δεν υπάρχει κάτι που να υποδηλώνει ότι θα γεννήσω πρόωρα, οπότε όχι. Η @ΝικηΚ τις έκανε το Πάσχα όμως.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2022 at 5:48 ΜΜ, ο/η Afroditi Lrk είπε:

κορίτσια καλησπέρα!!λοιπόν έκανα doppler και τα αποτελέσματα κάπως με άγχωσαν...μου είπε βάρος 1650gr,αμνιακό υγρό λιγότερο από το φυσιολογικό,και οι διαστάσεις της κοιλιάς λιγότερο από το φυσιολογικό...μου είπε ισως έχουμε αρχή πλακουντιακης ανεπάρκειας και μουψειπε διατροφή χωρίς καθόλου ζαχαρη,και τροφες με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη...για πείτε γνώμες γτ εγω κάπως αγχώθηκα..είμαι 31 +1 

Καλημέρα κορίτσι μπυυ...μην αγχώνεσαι το μωράκι σου θα έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε....salospir πηρεςς καθολου;εμενα είχαν βγει λιγο χαλια τα αποτελέσματα στην αυχενική και μου είχε πει ότι ίσως θα έχω θέμα με πλακούντα και μου έδωσε από τότε αυτό το χαπι καθημερινά...στην Β επιπέδου μου ειπε όλα καλα με πλακούντα τωρα θα δειξει σήμερα έχω ραντεβού..γτ επιλέξατε τελικά το αττικο;Νομίζω και ο δικός μου 

Λίγο νωρίς δεν έκανες ντομπλερ? Εγώ είμαι 31 εβδομάδων και με έβαλε στις 3 Ιουνίου να κάνω και όταν ρωτησα μου είπε ότι προτιμάει να βάζει τους μεγάλους υπερήχους στην εξαντληση της προθεσμιας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια σας εχει κανει καθολου ο γιατρος σας κουβεντα για τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια του ή των παιδιών σας;

Κορίτσι μου εγώ τις έκανα ότι θες με ρωτάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Λίγο νωρίς δεν έκανες ντομπλερ? Εγώ είμαι 31 εβδομάδων και με έβαλε στις 3 Ιουνίου να κάνω και όταν ρωτησα μου είπε ότι προτιμάει να βάζει τους μεγάλους υπερήχους στην εξαντληση της προθεσμιας 

Το ίδιο είμαστε και εγω 31+2...δεν ξέρω τι να σου πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου εγώ τις έκανα ότι θες με ρωτάς. 

Τσούζει η σκασμενη αυτή ε??

Μια φορά την κάνουμε???

Μου είπε η γυναικολόγος θα την κάνουμε σε 3 βδομάδες. Δλδ θα είμαι 32 εβδομάδων.

Εσυ γτ την είχες κάνει πιο νωρίς??? 

Δεν θυμάμαι καθόλου αν το έχεις αναφέρει με συγχωρείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2022 at 10:52 ΜΜ, ο/η ΝικηΚ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ δεν ξέρω να σε συμβουλέψω κάτι συγκεκριμένο γιατί και εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να είσαι ήρεμη και να μην αγχώνεσαι που είναι σημαντικό για τα μωράκια μας. Όλα καλά θα πάνε… 💕😊💕😊 Καλό θα είναι να σε βλέπει πιο συχνά ο γιατρός από εδώ και πέρα. Και γιατί όχι να παρεις και μια δεύτερη γνώμη. Για το μέγεθος της κοιλιάς πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω κατά ποσό ευσταθεί γιατί άλλες έγκυες έχουν μικρότερη κοιλια από κάποιες άλλες. 

Του μωρου εννοει μάλλον για την κοιλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/5/2022 at 11:44 ΜΜ, ο/η angel35 είπε:

Τσούζει η σκασμενη αυτή ε??

Μια φορά την κάνουμε???

Μου είπε η γυναικολόγος θα την κάνουμε σε 3 βδομάδες. Δλδ θα είμαι 32 εβδομάδων.

Εσυ γτ την είχες κάνει πιο νωρίς??? 

Δεν θυμάμαι καθόλου αν το έχεις αναφέρει με συγχωρείς. 

Έκανα 3 διπλές δόσεις. Πχ Τρίτη πρώτη διπλή δόση, Τετάρτη δεύτερη διπλή δόση και την επόμενη Τρίτη τελευταία διπλή δόση. 
Την πρώτη φορά με έτσουξε αρκετά αλλά μου πέρασε το φάρμακο σχετικά γρήγορα η φαρμακοποιός, τις επόμενες δυο που μου το πέρασε πιο αργά ήταν οκ. Δεν ξέρω γιατί τις έκανα πιο νωρίς, πιθανολογώ λόγω του πλακούντα ο γιατρός ήθελε να είμαστε έτοιμοι σε έκτακτη περίπτωση. 
τωρα από παρενέργειες που ήταν το πιο σπαστικό κομμάτι ήταν η αϋπνία. Κοιμόμουν 2 ώρες εκείνες τις μέρες και μου κοκκίνισαν τα μάγουλα για λίγες ώρες. Μην ανησυχείς ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι σε εμάς δεν κάνουν κακό αλλά κάνουν καλό στο μωράκι 😍😍 καλή επιτυχία και περιμένω εντυπώσεις.  🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κορτιζόνη έχει παρενέργεια την αϋπνία, την υπερένταση για την ακρίβεια! Γι'αυτό και δε μπορούσες να κοιμηθείς και είχες κοκκινίσει στα μάγουλα :P Όταν λάμβανα κορτιζόνη σε ορό για το αυτοάνοσο που έχω, μου έδιναν και xanax για να μπορέσω να κοιμηθώ, διαφορετικά το πήγαινα σερί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/5/2022 at 7:28 ΜΜ, ο/η Maya90 είπε:

Η κορτιζόνη έχει παρενέργεια την αϋπνία, την υπερένταση για την ακρίβεια! Γι'αυτό και δε μπορούσες να κοιμηθείς και είχες κοκκινίσει στα μάγουλα :P Όταν λάμβανα κορτιζόνη σε ορό για το αυτοάνοσο που έχω, μου έδιναν και xanax για να μπορέσω να κοιμηθώ, διαφορετικά το πήγαινα σερί!

Αυτό ακριβώς μου είπε και η φαρμακοποιός! Ήταν και διπλές οι δόσεις, ήθελα να σηκωθώ από το κρεβάτι και να κάνω γενική στο σπίτι 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έκανα την καμπύλη σακχάρου... οι τιμές 80,180,168 λιγάκι τσιμπημένες, η ενδοκρινολογος μου είπε να κόψω ψωμιά, ρύζι, μακαρόνια, γλυκά, πίτες... το βιώνει και άλλη κοπέλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, 

Εγώ βιωνω κάτι αντίστοιχο..είχα τιμές 76, 128, 138...φαινομενικά καλές, αλλά απ ότι βλέπεις στη 2η ώρα αντι να πέφτει ανεβαίνει. Ακολουθώ αυστηρή διατροφή και εδω και μια βδομάδα ξεκίνησα και μετρήσεις. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές μου στις 2 ωρες μετά το γεύμα, αλλά προς το παρόν οκ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...