Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις On 29/11/2021 at 8:45 ΠΜ, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια λέτε να ξέχασε να μου τα κόψει;;;; 🙄🙄🙄 αν τα πάρω παραπάνω απ'όσο πρέπει μπορεί να προκαλέσουν κακό;;; άρχισα να αγχώνομαι 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι!! Πάρε τον ένα τηλέφωνο, δεν πρέπει να σε αφήνει με απορίες. Αν και πιστεύω πως ξέρει αυτός μέχρι πότε θα πρέπει να τα παιρνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι... 🙄 Έχει ραντεβού καμία σας αυτή την εβδομάδα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2021 at 8:45 ΠΜ, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια λέτε να ξέχασε να μου τα κόψει;;;; 🙄🙄🙄 αν τα πάρω παραπάνω απ'όσο πρέπει μπορεί να προκαλέσουν κακό;;; άρχισα να αγχώνομαι 

δεν παθαινεις τιποτα μην ανησυχεις! Απλα ρωτα τον στο επομενο ραντεβου σου ποτε σκοπευει να σου πει να τα κοψεις...

Κορίτσια μου, εμενα βγηκα τα αποτελεσματα απο την papp α. Τα ποσοστα για συνδρομα βγηκαν πολυ καλα το θεμα μας ειναι οτι βγηκε πιθανοτητα 1/66 για προεκλαμψια και καπου εκει για προωρο τοκετο πριν τις 37 εβδομαδες.

Θα παρω σαλοσπιρ λογικα μου ειπε απλα θελει να παω στον αιματολογο να δουμε αν μπορω να συνεχισω και τις ivor και παραλληλα να παιρνω και το salospir.

Eλπιζω ολα να πανε καλα... καπως με αγχωσε τωρα αυτο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zouzou22 είπε:

Κορίτσια πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι... 🙄 Έχει ραντεβού καμία σας αυτή την εβδομάδα; 

Την επόμενη εγώ στις 9/12 κ εγώ αγχώνομαι λίγο αλλά είναι λογικό ρε κορίτσια!! Όμως όλα θα πανε καλά 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

δεν παθαινεις τιποτα μην ανησυχεις! Απλα ρωτα τον στο επομενο ραντεβου σου ποτε σκοπευει να σου πει να τα κοψεις...

Κορίτσια μου, εμενα βγηκα τα αποτελεσματα απο την papp α. Τα ποσοστα για συνδρομα βγηκαν πολυ καλα το θεμα μας ειναι οτι βγηκε πιθανοτητα 1/66 για προεκλαμψια και καπου εκει για προωρο τοκετο πριν τις 37 εβδομαδες.

Θα παρω σαλοσπιρ λογικα μου ειπε απλα θελει να παω στον αιματολογο να δουμε αν μπορω να συνεχισω και τις ivor και παραλληλα να παιρνω και το salospir.

Eλπιζω ολα να πανε καλα... καπως με αγχωσε τωρα αυτο....

Α βγαίνει κ για προεκλαμψια στο papp a? Δεν το γνώριζα.. Τις ivor τις συνεχίζεις Ε; Εντάξει νομίζω πως όταν ξέρουμε ήδη ότι ίσως να υπάρξει κάτι είμαστε πιο προσεκτικοι οπότε όλα θα πάνε καλά! Θα σου πει κ ο αιματολογος φυσικά αλλα νομίζω είναι κάτι που λύνεται πιστεύω! 37 εβδομάδες είναι η πρώτη του 9ο έτσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Apol εγώ για την διακοπή των φαρμάκων Μιλησα με τον εξωσωματικό. Μου είπε κ ο γυναικολογος μου ότι δεν μπλέκεται με τα φάρμακα που μου έδωσαν απ το κεντρο..

@Eva29 μην αγχωνεσαι αγαπημένη μου. Ολα στο τέλος θα πάνε καλά 🥰 θα δεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Zouzou22 είπε:

Κορίτσια πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι... 🙄 Έχει ραντεβού καμία σας αυτή την εβδομάδα; 

Κοριτσια την Δευτέρα έκανα αυχενική διαφάνεια..δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά..είναι αγχωτική διαδικασία μέχρι να ακούς ότι ένα ένα πραγματακι είναι όλα καλά κ φυσιολογικά..στα εξηγεί όλα ο γιατρός..μάθαμε ότι περιμενουμε κοριτσάκι αλλά ήταν ζωηρή στην κοιλιά και δεν έπαιρνε καθόλου σωστή θέση κ δυσκόλευε τον γιατρό 😊😊. προεκλαμψία δεν έχω και η πίεση μου είναι σε πολύ καλά επίπεδα..

Δεν θα σας πω να μην έχετε άγχος..σας καταλαβαίνω απόλυτα...απλά είμαι σίγουρη ότι οοοοολα θα πάνε καλά για όλες μας κ να θυμάστε ότι λύση υπάρχουν για όλα..😚😚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christipel είπε:

Κοριτσια την Δευτέρα έκανα αυχενική διαφάνεια..δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά..είναι αγχωτική διαδικασία μέχρι να ακούς ότι ένα ένα πραγματακι είναι όλα καλά κ φυσιολογικά..στα εξηγεί όλα ο γιατρός..μάθαμε ότι περιμενουμε κοριτσάκι αλλά ήταν ζωηρή στην κοιλιά και δεν έπαιρνε καθόλου σωστή θέση κ δυσκόλευε τον γιατρό 😊😊. προεκλαμψία δεν έχω και η πίεση μου είναι σε πολύ καλά επίπεδα..

Δεν θα σας πω να μην έχετε άγχος..σας καταλαβαίνω απόλυτα...απλά είμαι σίγουρη ότι οοοοολα θα πάνε καλά για όλες μας κ να θυμάστε ότι λύση υπάρχουν για όλα..😚😚

Μπράβο κορίτσι μου! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά! 
σας είπε από τώρα το φύλο; 😱 

Εγώ τον τελευταίο καιρό απείχα λίγο γιατί είχα σχεδόν κάθε μέρα ίχνη αίματος (κλωστουλες) και κράμπες στην κοιλιά. Πηγα στο γιατρό και είδαμε το μωρό και ήταν μια χαρά και πολύ δραστήριο αλλά μου είπε ότι προφανώς κουράζομαι πολύ. Δυστυχως δεν είναι εύκολη η εγκυμοσύνη με ένα παιδάκι 4 ετών, σπίτι και δουλειά. Όποτε εδώ και μερικές μέρες πήρα άδεια, είμαι ξάπλα και με βοηθάει ο σύζυγος όσο μπορεί.
Μετράω αντίστροφα για την Τρίτη να κάνω την αυχενική και εγώ, να δω ότι είναι όλα καλά να ηρεμήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zouzepa είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά! 
σας είπε από τώρα το φύλο; 😱 

Εγώ τον τελευταίο καιρό απείχα λίγο γιατί είχα σχεδόν κάθε μέρα ίχνη αίματος (κλωστουλες) και κράμπες στην κοιλιά. Πηγα στο γιατρό και είδαμε το μωρό και ήταν μια χαρά και πολύ δραστήριο αλλά μου είπε ότι προφανώς κουράζομαι πολύ. Δυστυχως δεν είναι εύκολη η εγκυμοσύνη με ένα παιδάκι 4 ετών, σπίτι και δουλειά. Όποτε εδώ και μερικές μέρες πήρα άδεια, είμαι ξάπλα και με βοηθάει ο σύζυγος όσο μπορεί.
Μετράω αντίστροφα για την Τρίτη να κάνω την αυχενική και εγώ, να δω ότι είναι όλα καλά να ηρεμήσω. 

Με το καλό κορίτσι μου η αυχενική, και εγώ μετράω αντίστροφα, έχω σε μια εβδομάδα. Έχω πάρει και εγώ άδεια, και θα την κρατήσω μέχρι να γεννήσω, δεν μπορώ να δουλεύω. Από την στιγμή που σταμάτησα την δουλεία, είμαι τελείως καλά, ούτε εμετούς, ούτε ζαλάδες... Εύχομαι να ξεκουραστείς όσο μπορείς :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Κοριτσια την Δευτέρα έκανα αυχενική διαφάνεια..δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά..είναι αγχωτική διαδικασία μέχρι να ακούς ότι ένα ένα πραγματακι είναι όλα καλά κ φυσιολογικά..στα εξηγεί όλα ο γιατρός..μάθαμε ότι περιμενουμε κοριτσάκι αλλά ήταν ζωηρή στην κοιλιά και δεν έπαιρνε καθόλου σωστή θέση κ δυσκόλευε τον γιατρό 😊😊. προεκλαμψία δεν έχω και η πίεση μου είναι σε πολύ καλά επίπεδα..

Δεν θα σας πω να μην έχετε άγχος..σας καταλαβαίνω απόλυτα...απλά είμαι σίγουρη ότι οοοοολα θα πάνε καλά για όλες μας κ να θυμάστε ότι λύση υπάρχουν για όλα..😚😚

Τι ωραία νέα είναι αυτά, και ότι όλα πάνε καλά και οτι είναι κοριτσάκι ( χαχα ) !!! Αυτό το άγχος δεν σταματήσει ποτέ νομίζω μέχρι το υπόλοιπο της ζωής μας... Εχω αυχενική σε μια εβδομάδα και νομίζω δεν περνάνε ούτε καν οι ώρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Zouzepa είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά! 
σας είπε από τώρα το φύλο; 😱 

Εγώ τον τελευταίο καιρό απείχα λίγο γιατί είχα σχεδόν κάθε μέρα ίχνη αίματος (κλωστουλες) και κράμπες στην κοιλιά. Πηγα στο γιατρό και είδαμε το μωρό και ήταν μια χαρά και πολύ δραστήριο αλλά μου είπε ότι προφανώς κουράζομαι πολύ. Δυστυχως δεν είναι εύκολη η εγκυμοσύνη με ένα παιδάκι 4 ετών, σπίτι και δουλειά. Όποτε εδώ και μερικές μέρες πήρα άδεια, είμαι ξάπλα και με βοηθάει ο σύζυγος όσο μπορεί.
Μετράω αντίστροφα για την Τρίτη να κάνω την αυχενική και εγώ, να δω ότι είναι όλα καλά να ηρεμήσω. 

Έκανες πάρα πολύ καλά κ πήρες άδεια..να ξαπλώνεις και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς..με το καλό η αυχενική σου κ όπως έχω ξαναπεί είμαι σίγουρη για όλες μας εδώ μέσα ότι όλα θα πάνε τέλεια😍..

Αν και ήταν ντροπαλή κ σταύρωνε τα ποδαράκια την κουνούσε ο γιατρός κ μάθαμε το φύλο.ειμαι 13 εβδομαδες κ 5 ημερών.πηγα στο όριο κ την έκανα την αυχενική οπότε φάνηκε😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η im_leela είπε:

Τι ωραία νέα είναι αυτά, και ότι όλα πάνε καλά και οτι είναι κοριτσάκι ( χαχα ) !!! Αυτό το άγχος δεν σταματήσει ποτέ νομίζω μέχρι το υπόλοιπο της ζωής μας... Εχω αυχενική σε μια εβδομάδα και νομίζω δεν περνάνε ούτε καν οι ώρες

Σε ευχαριστώ πολύ ☺️☺️

Δυστυχώς όχι δεν σταματάει το άγχος μέχρι να έρθει η μέρα κ να πει αποτελέσματα.θετικη σκέψη όσο μπορούμε κ να χαρούμε όλες αυτό το μοναδικό πράγμα που μας προσφέρεται 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2021 at 1:20 ΜΜ, ο/η Eva29 είπε:

δεν παθαινεις τιποτα μην ανησυχεις! Απλα ρωτα τον στο επομενο ραντεβου σου ποτε σκοπευει να σου πει να τα κοψεις...

Κορίτσια μου, εμενα βγηκα τα αποτελεσματα απο την papp α. Τα ποσοστα για συνδρομα βγηκαν πολυ καλα το θεμα μας ειναι οτι βγηκε πιθανοτητα 1/66 για προεκλαμψια και καπου εκει για προωρο τοκετο πριν τις 37 εβδομαδες.

Θα παρω σαλοσπιρ λογικα μου ειπε απλα θελει να παω στον αιματολογο να δουμε αν μπορω να συνεχισω και τις ivor και παραλληλα να παιρνω και το salospir.

Eλπιζω ολα να πανε καλα... καπως με αγχωσε τωρα αυτο....

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα ποσοστό 1/16 για προεκλαμψία και 1/32 για πρωοροτητα κι έχω φτάσει 37 εβδομάδες. 38+4 θα γεννήσω μου είπε ο γιατρός.... Όλα καλά θα πάνε θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2021 at 1:56 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Α βγαίνει κ για προεκλαμψια στο papp a? Δεν το γνώριζα.. Τις ivor τις συνεχίζεις Ε; Εντάξει νομίζω πως όταν ξέρουμε ήδη ότι ίσως να υπάρξει κάτι είμαστε πιο προσεκτικοι οπότε όλα θα πάνε καλά! Θα σου πει κ ο αιματολογος φυσικά αλλα νομίζω είναι κάτι που λύνεται πιστεύω! 37 εβδομάδες είναι η πρώτη του 9ο έτσι; 

Ναι ούτε εγώ το ήξερα ! Θα πάρω σαλοσπιρ για την προεκλαμψία και θα σταματήσω τις ιβορ... Αυτό μου συνέστησε ο αιματολογος εχτές... Τώρα θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου αν συμφωνεί και εκείνος... Ναι 37η νομίζω είναι μόλις μπαίνεις στον 9ο?..πότε έχεις αυχενική εσύ αγάπη ?? 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα ποσοστό 1/16 για προεκλαμψία και 1/32 για πρωοροτητα κι έχω φτάσει 37 εβδομάδες. 38+4 θα γεννήσω μου είπε ο γιατρός.... Όλα καλά θα πάνε θα δεις!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Μου δίνεις κουράγιο σε ευχαριστώ που μου έγραψες ! Με το καλό το μωράκι σας ! Τίποτα δεν έμεινε! 🥰

Γιατί σου έβγαλαν για προωρότητα? Τελικά εμένα ήταν λόγω του μήκους τραχήλου. Είναι 31 χιλιοστά στην αυχενική. Αυτό θα μικρύνει κι όλας οπότε φοβάμαι... Για αν δω τι θα πει και ο γυναικολόγος... Πόσο σου ήταν εσένα ? 

Για την πιθανότητα προεκλαμψίας πήρες σαλοσπιρ να φανταστώ? Μακάρι να πάνε όλα καλά και για εμένα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι ούτε εγώ το ήξερα ! Θα πάρω σαλοσπιρ για την προεκλαμψία και θα σταματήσω τις ιβορ... Αυτό μου συνέστησε ο αιματολογος εχτές... Τώρα θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου αν συμφωνεί και εκείνος... Ναι 37η νομίζω είναι μόλις μπαίνεις στον 9ο?..πότε έχεις αυχενική εσύ αγάπη ?? 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Μου δίνεις κουράγιο σε ευχαριστώ που μου έγραψες ! Με το καλό το μωράκι σας ! Τίποτα δεν έμεινε! 🥰

Γιατί σου έβγαλαν για προωρότητα? Τελικά εμένα ήταν λόγω του μήκους τραχήλου. Είναι 31 χιλιοστά στην αυχενική. Αυτό θα μικρύνει κι όλας οπότε φοβάμαι... Για αν δω τι θα πει και ο γυναικολόγος... Πόσο σου ήταν εσένα ? 

Για την πιθανότητα προεκλαμψίας πήρες σαλοσπιρ να φανταστώ? Μακάρι να πάνε όλα καλά και για εμένα... 

Εμένα ο τράχηλος στην αυχενική ήταν ακόμα πιο κάτω 25. Με πλάκωσε ο γιατρός στην προγεστερόνη και ξάπλα και μετά από δύο εβδομάδες είχα φτάσει 31. Και εκεί κρατήθηκε όλες τις εβδομάδες. Έπαιρνα και σαλοσπιρ και ινοχεπ. Τις έκοψα στο γ τρίμηνο.

Στον ένατο μήνα μπαίνεις στην 36η εβδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Εμένα ο τράχηλος στην αυχενική ήταν ακόμα πιο κάτω 25. Με πλάκωσε ο γιατρός στην προγεστερόνη και ξάπλα και μετά από δύο εβδομάδες είχα φτάσει 31. Και εκεί κρατήθηκε όλες τις εβδομάδες. Έπαιρνα και σαλοσπιρ και ινοχεπ. Τις έκοψα στο γ τρίμηνο.

Στον ένατο μήνα μπαίνεις στην 36η εβδομάδα

Γίνεται να μεγαλώσει δηλαδή ο τράχηλος?! δεν το ήξερα αυτό !! 

Είσαι παράδειγμα αισιοδοξίας για μένα αυτή τη στιγμή! Μακάρι να σε ακολουθήσω!!! Οπότε προγεστερόνη έκοψες μετά από κάποιο διάστημα η μέχρι το τέλος παίρνεις? Ούτε σου είπε για περίδεση η κάτι τέτοιο δηλαδή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες ! Πως είστε ? Εγώ έχω αρκετούς εμετούς και είμαι 14η εβδομάδα... Ελπίζω να φύγουν σύντομα !! Ήλπιζα να είχαν σταματήσει μέχρι τώρα... 

Και τις δύο τελευταίες ημέρες με έχει πιάσει τρομερός πονοκέφαλος που δεν φεύγει ούτε με ντεπον..σήμερα που ξύπνησα καλύτερα χωρίς ναυτία ήπια λίγο ελληνικό και πέρασε ο πονοκέφαλος οπότε ίσως ήταν από την έλλειψη καφεινης.... 

Επίσης τώρα με έχουν πιάσει κάτι πονακια χαμηλά στη κοιλιά... Έχετε και εσείς τέτοια ήπια πονακια ?? Είναι φυσιολογικό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Ναι ούτε εγώ το ήξερα ! Θα πάρω σαλοσπιρ για την προεκλαμψία και θα σταματήσω τις ιβορ... Αυτό μου συνέστησε ο αιματολογος εχτές... Τώρα θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου αν συμφωνεί και εκείνος... Ναι 37η νομίζω είναι μόλις μπαίνεις στον 9ο?..πότε έχεις αυχενική εσύ αγάπη ?? 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Μου δίνεις κουράγιο σε ευχαριστώ που μου έγραψες ! Με το καλό το μωράκι σας ! Τίποτα δεν έμεινε! 🥰

Γιατί σου έβγαλαν για προωρότητα? Τελικά εμένα ήταν λόγω του μήκους τραχήλου. Είναι 31 χιλιοστά στην αυχενική. Αυτό θα μικρύνει κι όλας οπότε φοβάμαι... Για αν δω τι θα πει και ο γυναικολόγος... Πόσο σου ήταν εσένα ? 

Για την πιθανότητα προεκλαμψίας πήρες σαλοσπιρ να φανταστώ? Μακάρι να πάνε όλα καλά και για εμένα... 

Εντάξει όλα καλά θα είναι!!! Εγώ αγάπη έχω την άλλη Πέμπτη.. Κ έχω αγχωθεί λίγο αλλά πιστεύω όλα θα είναι καλά!! Είχα απορία κ πως βλέπουμε τι μήκος τραχήλου αλλά εντάξει πήρα απάντηση από σένα!! 😁😁.. Εγώ πλέον δεν έχω σχεδόν καθόλου ναυτίες έχω ελάχιστες αναγούλες, έχω κ εγώ πονακια στην κοιλιά αλλά όχι κάθε μέρα, προσπαθώ να παρατηρήσω ποτέ με πιάνουν κ από τι... Προχθές πάντως φορούσα μια φόρμα και το λάστιχο με ενοχλεί πολύ άρχισαν σε κάποια φάση τα τσιμπηματακια κ οι κράμπες μόλις την έβγαλα ησύχασα.. Δεν ξέρω αν είναι από αυτό η είναι στο μυαλό μου... Εγώ παρατήρησα εντωμεταξύ ότι τα utrogestan όταν πάω να ουρησω φεύγουν πολλά κομματάκια κ επίσης κ στο εσώρουχο μου και σκέφτομαι μήπως ο οργανισμός μου λέει σιγά σιγά να κόβω την προγεστερονη;;; 😂 😂 γιατροί έχουμε γίνει!! Αν κ την άλλη βδομάδα κόβω τις prolutex κ θα μου μειώνει λέει κ τα utro

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Εντάξει όλα καλά θα είναι!!! Εγώ αγάπη έχω την άλλη Πέμπτη.. Κ έχω αγχωθεί λίγο αλλά πιστεύω όλα θα είναι καλά!! Είχα απορία κ πως βλέπουμε τι μήκος τραχήλου αλλά εντάξει πήρα απάντηση από σένα!! 😁😁.. Εγώ πλέον δεν έχω σχεδόν καθόλου ναυτίες έχω ελάχιστες αναγούλες, έχω κ εγώ πονακια στην κοιλιά αλλά όχι κάθε μέρα, προσπαθώ να παρατηρήσω ποτέ με πιάνουν κ από τι... Προχθές πάντως φορούσα μια φόρμα και το λάστιχο με ενοχλεί πολύ άρχισαν σε κάποια φάση τα τσιμπηματακια κ οι κράμπες μόλις την έβγαλα ησύχασα.. Δεν ξέρω αν είναι από αυτό η είναι στο μυαλό μου... Εγώ παρατήρησα εντωμεταξύ ότι τα utrogestan όταν πάω να ουρησω φεύγουν πολλά κομματάκια κ επίσης κ στο εσώρουχο μου και σκέφτομαι μήπως ο οργανισμός μου λέει σιγά σιγά να κόβω την προγεστερονη;;; 😂 😂 γιατροί έχουμε γίνει!! Αν κ την άλλη βδομάδα κόβω τις prolutex κ θα μου μειώνει λέει κ τα utro

Εμένα με κόβω να την ξαναξεκιναω με τέτοιο τράχηλο !! Θα δω τι θα μου πει ο γιατρός! Εκεί που ησύχασα να πάλι !! 

Τέλεια αγάπη με το καλό η αυχενική! Όλα καλά θα είναι θα δεις ! 

Άντε να ηρεμήσεις και εσύ λίγο χωρίς τα φάρμακα... Θα νιώθεις καλύτερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εμένα με κόβω να την ξαναξεκιναω με τέτοιο τράχηλο !! Θα δω τι θα μου πει ο γιατρός! Εκεί που ησύχασα να πάλι !! 

Τέλεια αγάπη με το καλό η αυχενική! Όλα καλά θα είναι θα δεις ! 

Άντε να ηρεμήσεις και εσύ λίγο χωρίς τα φάρμακα... Θα νιώθεις καλύτερα... 

Αυτό λέω και εγώ αλλά μετά πάλι σκέφτομαι ότι και να μας πει ο γιατρός μέχρι το τέλος θα το κάνουμε μονο να είναι καλά τα μικράκια μας.. Πόσο χαίρομαι που ξεκινήσαμε μαζί  και συνεχίζουμε μαζί και να έχουμε τελειομηνεσ εγκυμοσύνες χωρίς αλλά προβλήματα και με την @elena0212και@elena0212και φυσικά κ με όλα τα κορίτσια που είμαστε μαζί ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Γίνεται να μεγαλώσει δηλαδή ο τράχηλος?! δεν το ήξερα αυτό !! 

Είσαι παράδειγμα αισιοδοξίας για μένα αυτή τη στιγμή! Μακάρι να σε ακολουθήσω!!! Οπότε προγεστερόνη έκοψες μετά από κάποιο διάστημα η μέχρι το τέλος παίρνεις? Ούτε σου είπε για περίδεση η κάτι τέτοιο δηλαδή... 

Μου είπε για περίδεση αλλά δεν χρειάστηκε. Με βοήθησε η προγεστερόνη και η ξάπλα. Την προγεστερόνη την έκοψα χθές που μπήκα 37η εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2021 at 10:40 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες ! Πως είστε ? Εγώ έχω αρκετούς εμετούς και είμαι 14η εβδομάδα... Ελπίζω να φύγουν σύντομα !! Ήλπιζα να είχαν σταματήσει μέχρι τώρα... 

Και τις δύο τελευταίες ημέρες με έχει πιάσει τρομερός πονοκέφαλος που δεν φεύγει ούτε με ντεπον..σήμερα που ξύπνησα καλύτερα χωρίς ναυτία ήπια λίγο ελληνικό και πέρασε ο πονοκέφαλος οπότε ίσως ήταν από την έλλειψη καφεινης.... 

Επίσης τώρα με έχουν πιάσει κάτι πονακια χαμηλά στη κοιλιά... Έχετε και εσείς τέτοια ήπια πονακια ?? Είναι φυσιολογικό? 

Καλησπέρα κορίτσι μου, εμένα σταμάτησαν οι εμετοί στην 11η , τώρα είμαι στην 13η, αλλά πιστεύω σταμάτησαν επειδή δεν πηγαίνω πλέον δουλειά και δεν έχω αυτό το άγχος .... Λογικά θα σου σταματήσουν όπου να ναι... Κάνεις συνέχεια; Έχεις χάσει κιλά; Αν ναι, ρωτα τον γιατρό σου να σου γράψει κανένα χάπι, αν δεν σου έχει γράψει. Όσο για τα πονάκια, ναι είναι φυσιολογικό, μεγαλώνει η μήτρα όσο να ναι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η im_leela είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, εμένα σταμάτησαν οι εμετοί στην 11η , τώρα είμαι στην 13η, αλλά πιστεύω σταμάτησαν επειδή δεν πηγαίνω πλέον δουλειά και δεν έχω αυτό το άγχος .... Λογικά θα σου σταματήσουν όπου να ναι... Κάνεις συνέχεια; Έχεις χάσει κιλά; Αν ναι, ρωτα τον γιατρό σου να σου γράψει κανένα χάπι, αν δεν σου έχει γράψει. Όσο για τα πονάκια, ναι είναι φυσιολογικό, μεγαλώνει η μήτρα όσο να ναι :) 

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Ευτυχώς από εχτές το μεσημερι είμαι πολύ καλύτερα. Δεν έχω ναυτίες οι εμετούς, κόπηκαν απότομα και μάλιστα μου άνοιξε πολύ η όρεξη! 

Έκανες αυχενική ?? 

😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

Ευτυχώς από εχτές το μεσημερι είμαι πολύ καλύτερα. Δεν έχω ναυτίες οι εμετούς, κόπηκαν απότομα και μάλιστα μου άνοιξε πολύ η όρεξη! 

Έκανες αυχενική ?? 

😘

Μακάρι να συνεχίσεις έτσι ❤️ Ακόμα δεν έκανα, την Τεταρτη θα κάνω και με έχει φάει το άγχος... Εσύ εκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η im_leela είπε:

Μακάρι να συνεχίσεις έτσι ❤️ Ακόμα δεν έκανα, την Τεταρτη θα κάνω και με έχει φάει το άγχος... Εσύ εκανες;

Με το καλό να την κάνεις ! Μπορεί να μάθεις και το φύλλο ! ❤️

Εγώ την έκανα ναι την προηγούμενη εβδομάδα, όλα καλά στον υπέρηχο η αυχενική ήταν 1.9 απλά στην παππ α μας εμφάνισε πιθανότητα προεκλαμψίας 1/62 και πιθανότητα πρόωρου τοκετού 1/92  λόγω του τραχήλου (μήκος 31χιλ.) 

Εντάξει πολύ λίγες οι πιθανότητες αλλά όσο να είναι με αγχωσε λίγο.... Τώρα μου πέρασε... Τη Δευτέρα θα δω τον γυναικολόγο από κοντά θέλω να τον ρωτήσω για τον τράχηλο πως του φαίνεται. Για την πιθανότητα προεκλαμψίας με ξεκίνησε σαλοσπιρ των 160mg. Τα ποσοστά για σύνδρομα βγήκαν οκ ευτυχώς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...