Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έχουν μάθει οι πάντες ότι είμαι έγκυος και δεν θέλω!!


Recommended Posts

Καταρχάς καλησπέρα σε όλες!! Ρε κορίτσια, είναι παράλογο να μην θέλω να μάθει όλος ο κόσμος ότι είμαι έγκυος;; Είμαι μόνο 3 μηνών, ούτε αυχενική δεν έχω κάνει καλά καλά και το ξέρει ο κάθε άσχετος. Και όλα αυτά; Λόγω γονιών και πεθερικών.... Εμπιστευτικά το είπαμε μόνο στους γονείς μας, τους είπαμε να μην πουν τίποτα σε κανέναν και το έχουν πει στους πάντες!!! Ακόμα και σε ανθρώπους που δεν ξέρουμε εμείς που θα γίνουμε γονείς! Έχω εκνευρίστει τόσο πολύ, τους τα εχωσα, τους είπα ότι δεν σέβονται τίποτα, κτλ κτλ. Εντάξει, καταλαβαίνω ότι χάρηκαν και θέλουν να το μοιραστούν, αλλά αλήθεια με έχουν κάνει να μην θέλω να τους εμπιστευτώ ξανά τίποτα! Είναι πολύ λεπτό και ευαίσθητο θέμα, είναι πολύ αρχή ακόμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σέβονται την επιθυμία μου... Αφήστε που πιστεύω και στο μάτι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 🧿😊

Πείτε μου αν είχατε αντίστοιχες εμπειρίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lizaki49 είπε:

Καταρχάς καλησπέρα σε όλες!! Ρε κορίτσια, είναι παράλογο να μην θέλω να μάθει όλος ο κόσμος ότι είμαι έγκυος;; Είμαι μόνο 3 μηνών, ούτε αυχενική δεν έχω κάνει καλά καλά και το ξέρει ο κάθε άσχετος. Και όλα αυτά; Λόγω γονιών και πεθερικών.... Εμπιστευτικά το είπαμε μόνο στους γονείς μας, τους είπαμε να μην πουν τίποτα σε κανέναν και το έχουν πει στους πάντες!!! Ακόμα και σε ανθρώπους που δεν ξέρουμε εμείς που θα γίνουμε γονείς! Έχω εκνευρίστει τόσο πολύ, τους τα εχωσα, τους είπα ότι δεν σέβονται τίποτα, κτλ κτλ. Εντάξει, καταλαβαίνω ότι χάρηκαν και θέλουν να το μοιραστούν, αλλά αλήθεια με έχουν κάνει να μην θέλω να τους εμπιστευτώ ξανά τίποτα! Είναι πολύ λεπτό και ευαίσθητο θέμα, είναι πολύ αρχή ακόμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σέβονται την επιθυμία μου... Αφήστε που πιστεύω και στο μάτι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 🧿😊

Πείτε μου αν είχατε αντίστοιχες εμπειρίες!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πει σε κανέναν ούτε στη μαμά μου ούτε στα πεθερικά γιατί ήξερα απ τη χαρά τους θα το πούνε παντού. Πιστεύω ότι καλύτερα είναι εάν δε θέλεις να μαθευτεί να μηωτο λες  ... παίρνουν τοοοοση χαρά και αυτοί που δεν κρατιούνται.  :-) εγω εμένα και μακρυά τους μου ήταν πιο εύκολο να μη τους αναφέρω κάτι. Προαπαθησε όμως να διαχειριστείς αυτή την κατάσταση.  Δεν είναι και έγκλημα και που το ξέρουν οι πάντες που το κακό? 

Για το μάτι που λες φορά ένα διαβασμένο κομποσκινι.. επειδή πιστεύω και εγώ στο μάτι και συγκεκριμένα έχω ένα άτομο με πολλά πολλά πολλά αποδεδειγμένα (μόλις μάθαινε κάτι καλό για εμενα χαλούσε πάντα!!!) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πει σε κανέναν ούτε στη μαμά μου ούτε στα πεθερικά γιατί ήξερα απ τη χαρά τους θα το πούνε παντού. Πιστεύω ότι καλύτερα είναι εάν δε θέλεις να μαθευτεί να μηωτο λες  ... παίρνουν τοοοοση χαρά και αυτοί που δεν κρατιούνται.  :-) εγω εμένα και μακρυά τους μου ήταν πιο εύκολο να μη τους αναφέρω κάτι. Προαπαθησε όμως να διαχειριστείς αυτή την κατάσταση.  Δεν είναι και έγκλημα και που το ξέρουν οι πάντες που το κακό? 

Για το μάτι που λες φορά ένα διαβασμένο κομποσκινι.. επειδή πιστεύω και εγώ στο μάτι και συγκεκριμένα έχω ένα άτομο με πολλά πολλά πολλά αποδεδειγμένα (μόλις μάθαινε κάτι καλό για εμενα χαλούσε πάντα!!!) 

Αχ ούτε και εγώ ήθελα να πω κάτι ακόμα ούτε στους γονείς μας, αλλά επέμενε ο άντρας μου που ήθελε να το μοιραστεί - πρώτη εγκυμοσύνη βλέπεις! Από τη μία λέω δεν πειράζει που το έμαθαν, ούτως ή άλλως ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν θα αλλάξει κάτι είτε το μάθουν είτε όχι, από την άλλη είναι το ότι νιώθω πως δεν σέβονται κάτι τόσο προσωπικό! Πες μου λίγο...επειδή δεν το έχω ξανακάνει....αυτό με το διαβασμενο κομποσκοίνι πως το κάνεις; Το δίνεις σε κάποιον παπά;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ήταν τόσο απλό να σου κάνει κάποιος κακό με το μάτι, η ανθρωπότητα θα είχε εξαφανιστεί! Λέγεται και magic thought στην ψυχολογία, όταν νομίζεις ότι με τη σκέψή σου ή τη σκέψη του άλλου ή με το συναίσθημα σου ή του άλλου, θα επηρεαστεί η  ΄έκβαση μιας κατάστασης πχ της εγκυμοσύνης σου.
Είτε το ξέρει όλος ο κόσμος, είτε μόνο εσύ, η εγκυμοσύνη θα έχει την ίδια έκβαση. Η επιτυχία της δεν βασίζεται στο ποιος το ξέρει και ποιος όχι.. 

Από κει και πέρα, είναι δικαίωμα σου φυσικά να μην θέλεις να το μοιραστείς, αλλά σε αυτή τη φάση έγινε δυστυχώς. Οπότε επικεντρώσου στο θετικο που σου συμβαίνει και προσπάθησε να ξεχαστείς και φυσικά άσε τα μάτια και τα κομποσκοίνια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lizaki49 είπε:

Αχ ούτε και εγώ ήθελα να πω κάτι ακόμα ούτε στους γονείς μας, αλλά επέμενε ο άντρας μου που ήθελε να το μοιραστεί - πρώτη εγκυμοσύνη βλέπεις! Από τη μία λέω δεν πειράζει που το έμαθαν, ούτως ή άλλως ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν θα αλλάξει κάτι είτε το μάθουν είτε όχι, από την άλλη είναι το ότι νιώθω πως δεν σέβονται κάτι τόσο προσωπικό! Πες μου λίγο...επειδή δεν το έχω ξανακάνει....αυτό με το διαβασμενο κομποσκοίνι πως το κάνεις; Το δίνεις σε κάποιον παπά;; 

Εγω παλι πιστεύω στο μάτι.  Και ας λέει το λισακι σαν πιο ρεαλιστρια ότι δεν υπάρχει..  δεν πειράζει οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν εάν έχουν ζήσει κάποια πράγματα. Μπορείς να ψάξεις για τα κομποσκοινι απ το άγιο όρος. Και θα καταλάβεις τι διαφορά.

Δεν είναι ότι δεν σέβονται απλά είναι η χαρά τους τόσο μεγάλη, αν ήταν κατι σοβαρό είμαι σίγουρη ότι δε θα το λέγανε πουθενά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 31/10/2021 at 1:19 ΠΜ, ο/η Lizaki49 είπε:

Καταρχάς καλησπέρα σε όλες!! Ρε κορίτσια, είναι παράλογο να μην θέλω να μάθει όλος ο κόσμος ότι είμαι έγκυος;; Είμαι μόνο 3 μηνών, ούτε αυχενική δεν έχω κάνει καλά καλά και το ξέρει ο κάθε άσχετος. Και όλα αυτά; Λόγω γονιών και πεθερικών.... Εμπιστευτικά το είπαμε μόνο στους γονείς μας, τους είπαμε να μην πουν τίποτα σε κανέναν και το έχουν πει στους πάντες!!! Ακόμα και σε ανθρώπους που δεν ξέρουμε εμείς που θα γίνουμε γονείς! Έχω εκνευρίστει τόσο πολύ, τους τα εχωσα, τους είπα ότι δεν σέβονται τίποτα, κτλ κτλ. Εντάξει, καταλαβαίνω ότι χάρηκαν και θέλουν να το μοιραστούν, αλλά αλήθεια με έχουν κάνει να μην θέλω να τους εμπιστευτώ ξανά τίποτα! Είναι πολύ λεπτό και ευαίσθητο θέμα, είναι πολύ αρχή ακόμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σέβονται την επιθυμία μου... Αφήστε που πιστεύω και στο μάτι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 🧿😊

Πείτε μου αν είχατε αντίστοιχες εμπειρίες!!

Πω πω σε καταλαβαίνω, εγω δυστυχώς έπρεπε να το πω στους γονείς από πολύ νωρίς. Φαντάσου την μια μερα εκανα τεστ - την άλλη το είπα. Δεν ήθελα, αλλά επειδή πήγαμε επίσκεψη και  καπνίζουν μέσα στο σπίτι - έπρεπε να το πούμε. Από την χαρά τους το είπαν σχεδόν παντού και αυτοί... Δυσκολότερο ομως ήταν στην δουλειά μου, έπρεπε και εκεί να το πω αμέσως γιατί σηκώνω 20κιλα κάθε ημέρα, οπότε το είπα στον υπεύθυνο μου, εμπιστευτικά και καλά, και αυτός μόνο που δεν το ανακοίνωσε από τα μεγάφωνα ... Δεν το ξέρουν φίλοι  μου - και το ξέρει όλη η γειτονιά, πολύ άσχημο αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 31/10/2021 at 11:33 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω παλι πιστεύω στο μάτι.  Και ας λέει το λισακι σαν πιο ρεαλιστρια ότι δεν υπάρχει..  δεν πειράζει οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν εάν έχουν ζήσει κάποια πράγματα. Μπορείς να ψάξεις για τα κομποσκοινι απ το άγιο όρος. Και θα καταλάβεις τι διαφορά.

Δεν είναι ότι δεν σέβονται απλά είναι η χαρά τους τόσο μεγάλη, αν ήταν κατι σοβαρό είμαι σίγουρη ότι δε θα το λέγανε πουθενά. 

@Lizaki49 Και εγώ όπως η @Παρασκευαιδου πιστεύω στο μάτι. Πιστεύω στην γλωσσοφαγιά και πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που ζηλεύει κακοπροαίρετα και χαιρέκακα και σε σολιάζει με αρνητικό μπορει να κάνει οποιαδήποτε ζημιά στον άλλον. Πιστεύω όμως επίσης, σαν ρεαλίστρια και εγω, όπως λέει και το @Lisaki 80 ότι απο την στιγμή που σου έτυχε κάτι θετικό κράτησε το στα θετικά και μην βάζεις στην σκέψη σου οτιδήποτε αρνητικό μπορεί να επηρεάσει την χαρά σου. Πιστεύω πως όταν βάζουμε αρνητικά π΄ραγματα στο μυαλό μας τα ελκύουμε κιόλας. Και πιστεύω πως οι γονείς σου το ειπαν με χαρα. Αυτό πάντα συμβαίνει, διότι εμείς οι Έλληνες είμαστε ανοιχτός λαός και μοιραζόμαστε με την χαρά μας. Οι Γερμανοί πχ οπως ξερω και εγω και η @Παρασκευαιδου καλά, δεν είναι έτσι... Σφραγίζουν τα χείλη τους. 

Επομένως, πήγαινε σε μια εκκλησία ή στην εκκλησία σου, πες στον πάτερ τις σκέψεις σου και να σε διαβάσει πάρε και ένα κομποσκοίνι να στο διαβάσει και φόρεσε το αν θέλεις, πήγαινε και στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου και βάλε την ζώνη και κάνε μόνο θετικές σκέψεις και απόλαυσε την χαρά σου!!!

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! Ξέρω πέρασε ο καιρός απο τότε που πόσταρες και λογικά θα είσαι στον 4ο 5ο μήνα, αλλά είπα να απαντήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Αργοπορημένη πολύ η απάντηση αλλά ίσως βοηθήσει μια άλλη κοπέλα η εμπειρια μου.

Κι εγώ είμαι αρνητική, δεν χρειαζεται πριν τον 3ο μηνα να το μαθουν ολοι κυριως αν ζεις σε μικρη πόλη. Θα σας πω παράδειγμα, η γυναικα του αδερφου του αντρα μου. Λάθος της κι αυτης βέβαια, μόλις έκανε το τεστ, το ιδιο πρωι, πήγαν στα πεθερικά μου και το ειπαν. Πριν καν παει να κανει μια χωριακή... Εν παση περιπτώσει, επιλογή τους. Ο πεθερός μας, 80 χρονων ανθρωπος, σαφως δεν μπόρεσε να το κρατησει μυστικό, ότι και να του ειπαν, μόλις μιλούσε με κάποιον το ξεφούρνιζε. Ήταν και γιορτινές μέρες οπότε το έλεγε παντου΄. Ακόμα και η πεθερά μας, που ειναι και 20 χρονια νεότερη την ιδια μέρα, καλεσμένοι στο πατρικό μου για φαγητό, το ξεφουρνισε. 

Συνοδευομενο φυσικά από το "σας παρακαλώ, μην πειτε οτι το ξέρετε"

Το αποτέλεσμα ήταν να μείνω έγκυος εγω και να μην θέλω σαφώς να το πω. Είμαι 32 ειναι το πρώτο μας μωρο και φυσικα φοβάμαι πολύ. Φυσικά οι δικοί μου το γνώριζαν, με τα πεθερικά ομως? 

Εν τέλη, πήγα της το ειπα, χωρίς να είναι ο πεθερός μπροστά. Και της έκανα σαφές οτι το ξέρουν 4 άνθρωποι, οι γονεις μου, ο αδερφος μου κι εκεινη. Αν το μάθει 5ος, θα καταλαβω και ποιος το έχει πει κι απο εκει και πέρα δεν ξερω κι εγω τι θα γινει.

Μεχρι στιγμης δεν πρεπει να το εχει πει πουθενά, ουτε καν στον αδερφο του αντρα μου ή στην γυναίκα του γιατί χθες συγκεκριμένα με ΄ρώτησαν αν θέλω μπύρα. Αν το ήξεραν, δεν θα μου προσέφεραν, θελω να πιστευω! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
    • Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε εσενα εύχομαι τα καλύτερα και πολύ συντομα🙏❤️ μου είπε να αποφεύγω όσο μπορώ κρέας, πορτοκάλια φράουλες σταφύλια ξηρούς καρπούς βιταμίνη c και b12,τζίντζερ και μαυρη σοκολάτα!  εσυ ποτέ θα πας να σε δει ο γιατρός;
    • @Mpourmpoulo @Raf123χρόνια σας πολλά και ευτυχισμένα! Εύχομαι και στις δύο ότι επιθυμείτε! Μία ερώτηση σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας. Αν σε ένα κύκλο δεν γίνει ωορρηξία, το τεστ δείχνει αχνό θετικό ή δεν βγαίνει καν δεύτερη γραμμή;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...