Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αμηνορροια θηλασμου και προσπαθεια εγκυμοσυνης


Nasia99

Recommended Posts

Χαιρετε!!!Θηλαζω τη μικρη μου 16 μηνες χωρις περιοδο κι εχω ελευθερες επαφες ολους τους μηνες.Θα θελαμε κι αλλο μωρο αλλα δεν ξερω ποσες μερες μετα την επαφη πρεπει να ξεκινησω να κανω τεστακια.Εχει τυχει σε καποια να μεινει εγκυος χωρις περιοδο;Μηπως εχω κατι αλλο και δεν οφειλετε στο θηλασμο η αμηνορροια;Σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nasia99 είπε:

Χαιρετε!!!Θηλαζω τη μικρη μου 16 μηνες χωρις περιοδο κι εχω ελευθερες επαφες ολους τους μηνες.Θα θελαμε κι αλλο μωρο αλλα δεν ξερω ποσες μερες μετα την επαφη πρεπει να ξεκινησω να κανω τεστακια.Εχει τυχει σε καποια να μεινει εγκυος χωρις περιοδο;Μηπως εχω κατι αλλο και δεν οφειλετε στο θηλασμο η αμηνορροια;Σας ευχαριστω πολυ

Καλημέρα. Να την χαίρεσαι την μπουμπου σου. Νομίζω ότι θα ήταν ήταν καλύτερα να το συζητήσεις με τον/την γιατρό σου. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αυτός/η θα σε κατευθύνει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Nasia99 ! Όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω καλύτερα μίλα με το γιατρό σχετικά με τα αίτια της αμηνορροιας. 16 μήνες είναι πολλοί αλλά κάθε κοπέλα είναι διαφορετικη. Σε εμένα ήρθε στους 8 μήνες μόλις μείωσα δλδ το θηλασμό ουσιαστικά καθώς το παιδί τρώει πια κανονικά γεύματα με στερεές. 

Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν είσαι έστω κοντά στο να κάνεις ωορρηξια. Γενικά η έλλειψη περιόδου σημαίνει έλλειψη ωορρηξιας κ χωρίς αυτή εγκυμοσύνη δεν πρόκειται να έρθει. Φυσικά μπορεί να κάνεις ωορρηξια κ σε εκείνη τη μια φορά να μείνεις έγκυος πριν καν προλάβεις να δεις έστω κ μια περίοδο δλδ. Όμως πολύ σε θολά νερά θα είσαι κ θα καταλήξεις να παιδευτείς νομίζω... Οπότε δες με το γιατρό σε τι φάση είσαι σωματικά κ ίσως αν κάνεις μεγάλα διαστήματα χωρίς να θηλάζεις (6 με 8 ώρες δλδ) να έρθει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, φυσικά και όπως είπαν τα κορίτσια πιο πάνω να το δεις με το γιατρό θα ήταν το καλύτερο. Εμένα μου ήρθε στους 10 μήνες, αλλά έχω φίλη που και στα δύο της παιδιά, της ήρθε μετά από δύο χρόνια η περίοδος και το ίδιο συνέβαινε και στη μητέρα της, οπότε ίσως να μην είναι κάτι ανησυχητικό.  Καλή επιτυχία και με το καλό να έρθει και το επόμενο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτο κ βασικό γιατί πολλοί γυναικολόγοι δν έχουν γνώσεις θηλασμού είναι να μην σου πούνε ότι είναι παθολογικό αίτιο η απουσία περιόδου λόγω θηλασμού κ σε αγχώσει’ 

Εφόσον κανεις την τυπική επίσκεψη για τεστ παπ κάθε χρόνο κ τον υπερηχογραφικο έλεγχο κ ο γυναικολόγο τα βλέπει όλα καθαρά μην σε αγχωνει ο θηλασμός 

Έχω μια κόρη 2 ετών θηλάζει ακόμα είχε να μ έρθει περίοδος 22 μήνες μ ήρθε μια φορά κ τον επόμενο μήνα εμεινα έγκυος (ο ένας γυναικολόγος μ είπε κόψε τον θηλασμο να σου έρθει εεε δν τον άκουσα φυσικά κ τον επόμενο μήνα ειχα περίοδο) 

η περίοδος εξαρτάται από πολλά πράγματα πχ την διατροφή (η χορτοφαγικη διατροφή, η μια σκληρή διατροφή η μια διατροφή στερητική μπορεί να επιμηκύνει την έλλειψη περιόδου- αυτήν ήταν η αιτία στην περίπτωση μου) όμως μπορεί να είναι κ θέμα πχ ορμονών η θέμα οργανισμού γενικά (δν είναι ξεκάθαρο το τοπίο κ δν υπάρχει πάντα μόνο η αιτία του θηλασμού) 

τωρα ακου τι γίνεται με την ωορρηξια κ τον θηλασμο 

η ωορρηξια προηγείται της περιόδου όποτε μπορείς να μείνεις έγκυος χωρίς περίοδο ωστοσο ο θηλασμός «αδρανοποιεί» για λόγους που σου είπα ότι ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα κ μόνο με τεστ ωορρηξιας η με κάποια συμπτώματα μπορείς να ξέρεις ποτε θα έχεις περίοδο 

για παράδειγμα εγώ 22 μήνες δν ειχα ωορρηξια καν άρα ήταν αδύνατον να μείνω έγκυος 

ωστοσο την ωορρηξια την μπλόκαρε η στερητική αποχή-διατροφή  μου λογω αλλεργίας κ όχι ο θηλασμός όποτε κακώς ενοχοποιούμε πάντα τον θηλασμο 

μπορείς με τεστ ωορρηξιας να δεις αν κανεις ωορρηξια αρχικά (η με υπέρηχο στο γιατρό αλλά θα πρέπει να πας πολλές φορές γιατί δν έχεις κύκλο ακόμα κ ίσως κ αργήσει η επανεκκίνηση της ωορρηξιας σου ίσως κ όχι) 

Αν θέλεις να κόψεις τον θηλασμο μπορεί να έχεις περίοδο άμεσα κ να σε βοηθήσει αυτό στην τεκνοποίηση αλλά αν θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμο πρέπει να κανεις λίγο υπομονή (το μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών έχει περίοδο εκεί κοντά στα 2 έτη- αν μπορέσω θα σου παραθέσω κ τον πίνακα αυτό) 

αν έχεις μια καλή κ ισορροπημένη διατροφή κ μια ζωή χωρίς πολύ άγχος κ έχεις καλά επίπεδα φυλλικου τότε μπορείς να περιμένεις αν θέλεις λίγο ακόμα κ θα έρθει κ η ωορρηξια 

 

Συγγνώμη έγραψα παρά πολλά αλλά έχω βρεθεί στην θέση σου κ εγώ πριν λίγο καιρό κ σε νιώθω κ τότε ειχα την ανάγκη να ψάξω κ να μάθω κ να ενημερωθώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xrisa95 Σ ευχαριστω παρα παρα πολυ.Θηλαζω γενικα πολλα χρονια ειναι η αληθεια.Στα αλλα δυο μου παιδια ηρθε στους 8 μηνες η περιοδος ενω στο 3ο 16 μηνες και τιποτα.Ισως ο οργανισμος μου εχει κλαταρει τελικα.Αλλα η αληθεια ειναι πως απο διατροφη και αγχος δεν παω καλα.Ομως θα κανω μια επισκεψη στο γιατρο εχεις δικιο γιατι ειναι ψυχοφθορο γενικα να προσπαθεις και να εισαι στα τυφλα.Να χαιρεσε τα παιδακια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Μαλλον πρεπει να επισκεφτω τη γιατρο μου γιατι μου χει κολλησει πως κατι παθολογικο εχω αν και ισως ο οργανισμος μου δεν μπορει να επανελθει.Γενικα θηλαζω πολλες φορες και παρολλο που γυρισα στη δουλεια οι θηλασμοι δεν μειωθηκαν.Να ειστε ολες καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Πρώτο κ βασικό γιατί πολλοί γυναικολόγοι δν έχουν γνώσεις θηλασμού είναι να μην σου πούνε ότι είναι παθολογικό αίτιο η απουσία περιόδου λόγω θηλασμού κ σε αγχώσει’ 

Εφόσον κανεις την τυπική επίσκεψη για τεστ παπ κάθε χρόνο κ τον υπερηχογραφικο έλεγχο κ ο γυναικολόγο τα βλέπει όλα καθαρά μην σε αγχωνει ο θηλασμός 

Έχω μια κόρη 2 ετών θηλάζει ακόμα είχε να μ έρθει περίοδος 22 μήνες μ ήρθε μια φορά κ τον επόμενο μήνα εμεινα έγκυος (ο ένας γυναικολόγος μ είπε κόψε τον θηλασμο να σου έρθει εεε δν τον άκουσα φυσικά κ τον επόμενο μήνα ειχα περίοδο) 

η περίοδος εξαρτάται από πολλά πράγματα πχ την διατροφή (η χορτοφαγικη διατροφή, η μια σκληρή διατροφή η μια διατροφή στερητική μπορεί να επιμηκύνει την έλλειψη περιόδου- αυτήν ήταν η αιτία στην περίπτωση μου) όμως μπορεί να είναι κ θέμα πχ ορμονών η θέμα οργανισμού γενικά (δν είναι ξεκάθαρο το τοπίο κ δν υπάρχει πάντα μόνο η αιτία του θηλασμού) 

τωρα ακου τι γίνεται με την ωορρηξια κ τον θηλασμο 

η ωορρηξια προηγείται της περιόδου όποτε μπορείς να μείνεις έγκυος χωρίς περίοδο ωστοσο ο θηλασμός «αδρανοποιεί» για λόγους που σου είπα ότι ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα κ μόνο με τεστ ωορρηξιας η με κάποια συμπτώματα μπορείς να ξέρεις ποτε θα έχεις περίοδο 

για παράδειγμα εγώ 22 μήνες δν ειχα ωορρηξια καν άρα ήταν αδύνατον να μείνω έγκυος 

ωστοσο την ωορρηξια την μπλόκαρε η στερητική αποχή-διατροφή  μου λογω αλλεργίας κ όχι ο θηλασμός όποτε κακώς ενοχοποιούμε πάντα τον θηλασμο 

μπορείς με τεστ ωορρηξιας να δεις αν κανεις ωορρηξια αρχικά (η με υπέρηχο στο γιατρό αλλά θα πρέπει να πας πολλές φορές γιατί δν έχεις κύκλο ακόμα κ ίσως κ αργήσει η επανεκκίνηση της ωορρηξιας σου ίσως κ όχι) 

Αν θέλεις να κόψεις τον θηλασμο μπορεί να έχεις περίοδο άμεσα κ να σε βοηθήσει αυτό στην τεκνοποίηση αλλά αν θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμο πρέπει να κανεις λίγο υπομονή (το μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών έχει περίοδο εκεί κοντά στα 2 έτη- αν μπορέσω θα σου παραθέσω κ τον πίνακα αυτό) 

αν έχεις μια καλή κ ισορροπημένη διατροφή κ μια ζωή χωρίς πολύ άγχος κ έχεις καλά επίπεδα φυλλικου τότε μπορείς να περιμένεις αν θέλεις λίγο ακόμα κ θα έρθει κ η ωορρηξια 

 

Συγγνώμη έγραψα παρά πολλά αλλά έχω βρεθεί στην θέση σου κ εγώ πριν λίγο καιρό κ σε νιώθω κ τότε ειχα την ανάγκη να ψάξω κ να μάθω κ να ενημερωθώ! 

@xrisa95 Σ ευχαριστω παρα παρα πολυ.Θηλαζω γενικα πολλα χρονια ειναι η αληθεια.Στα αλλα δυο μου παιδια ηρθε στους 8 μηνες η περιοδος ενω στο 3ο 16 μηνες και τιποτα.Ισως ο οργανισμος μου εχει κλαταρει τελικα.Αλλα η αληθεια ειναι πως απο διατροφη και αγχος δεν παω καλα.Ομως θα κανω μια επισκεψη στο γιατρο εχεις δικιο γιατι ειναι ψυχοφθορο γενικα να προσπαθεις και να εισαι στα τυφλα.Να χαιρεσε τα παιδακια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα προσπαθω να τρωω οσο μπορω κι ας εχω χασει κιλα.Παιρνω και βιταμινες.Ειχα κανει πριν 6 μηνες τεστακια ωορρηξιας ατα οποια εβγαινε παντα μια αχνη δευτερη γραμμη που οφειλοταν στην αυξημενενη προλακτινη μαλλον.Ισως πρεπει να δωσω χρονο στο σωμα μου.Απο την αλλη επειδη δεν ειχα ποτε θεμα μου κακοφαινετε τωρα και με αγχωσε γι αυτο ζητησα τη γνωμη σας.Σας ευχαριστω και παλι για το χρονο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα η κόπωση η εργασία η διατροφή οι πολλοί θηλασμοί παίζουν ρόλο πραγματικά έχω βρεθεί στην θέση σου 

αλλα αυτό που κατάλαβα στο τέλος είναι ότι δν ήμουν κ εγώ έτοιμη είχα χάσει βάρος δν τρεφόμουν σωστά δν είχα έτσι δυνάμεις ειχα κ ελλειψη φυλλικου δλδ ήταν 0 όποτε όλα έγιναν για καλό που τελικά καθυστέρησε η περίοδος μου κ τουλάχιστον τώρα μπορώ να τρέφομαι καλά! 
μπορει να μην έχεις πάντως κάτι παθολογικό εγώ δν ειχα όποτε μην σκέφτεσαι άσχημα κ αγχωνεις κ άλλο τον εαυτό σου! 
 

ολα θα πάνε καλά να ξέρεις απλά θέλει χρόνο (ξέρεις τι σκεφτόμουν εγώ ; Ήταν πέρυσι Νοέμβριος  κ ειχα πάλι έτσι τις μαύρες μ γιατί ήθελα άλλο παιδάκι κ έλεγα μμμ τέτοιο καιρό του χρόνου ποιος ξέρει μπορεί να είμαι έγκυος κ όλο αυτό απλά να είναι απλά μέρες που θα περάσουν κ θα έρθει η εγκυμοσύνη… κ τελικά έτσι έγινε κ απλά τώρα κάθομαι κ λέω κρίμα που στεναχωριόμουν γιατί τελικά ήρθε το πολυπόθητο όταν ήμουν έτοιμη!) 

❤️❤️❤️❤️❤️ να χαίρεσαι τ παιδάκια σου κ τον χρόνο που μένει κ σε σένα μέχρι να ξανά γίνει το θαύμα ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σίγουρα η κόπωση η εργασία η διατροφή οι πολλοί θηλασμοί παίζουν ρόλο πραγματικά έχω βρεθεί στην θέση σου 

αλλα αυτό που κατάλαβα στο τέλος είναι ότι δν ήμουν κ εγώ έτοιμη είχα χάσει βάρος δν τρεφόμουν σωστά δν είχα έτσι δυνάμεις ειχα κ ελλειψη φυλλικου δλδ ήταν 0 όποτε όλα έγιναν για καλό που τελικά καθυστέρησε η περίοδος μου κ τουλάχιστον τώρα μπορώ να τρέφομαι καλά! 
μπορει να μην έχεις πάντως κάτι παθολογικό εγώ δν ειχα όποτε μην σκέφτεσαι άσχημα κ αγχωνεις κ άλλο τον εαυτό σου! 
 

ολα θα πάνε καλά να ξέρεις απλά θέλει χρόνο (ξέρεις τι σκεφτόμουν εγώ ; Ήταν πέρυσι Νοέμβριος  κ ειχα πάλι έτσι τις μαύρες μ γιατί ήθελα άλλο παιδάκι κ έλεγα μμμ τέτοιο καιρό του χρόνου ποιος ξέρει μπορεί να είμαι έγκυος κ όλο αυτό απλά να είναι απλά μέρες που θα περάσουν κ θα έρθει η εγκυμοσύνη… κ τελικά έτσι έγινε κ απλά τώρα κάθομαι κ λέω κρίμα που στεναχωριόμουν γιατί τελικά ήρθε το πολυπόθητο όταν ήμουν έτοιμη!) 

❤️❤️❤️❤️❤️ να χαίρεσαι τ παιδάκια σου κ τον χρόνο που μένει κ σε σένα μέχρι να ξανά γίνει το θαύμα ❤️❤️❤️❤️❤️

Δεν ξερεις ποσο με καθησυχαζεις.Εχεις απολυτο δικιο.Μας αναλωνουν οι σκεψεις της  εγκυμοσυνης πολλες φορες και δεν δινουμε βαση στις κρυφες αναγκες του σωματος μας και στο χρονο που περναει.Τωρα εισαι εγκυουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nasia99 είπε:

Γενικα προσπαθω να τρωω οσο μπορω κι ας εχω χασει κιλα.Παιρνω και βιταμινες.Ειχα κανει πριν 6 μηνες τεστακια ωορρηξιας ατα οποια εβγαινε παντα μια αχνη δευτερη γραμμη που οφειλοταν στην αυξημενενη προλακτινη μαλλον.Ισως πρεπει να δωσω χρονο στο σωμα μου.Απο την αλλη επειδη δεν ειχα ποτε θεμα μου κακοφαινετε τωρα και με αγχωσε γι αυτο ζητησα τη γνωμη σας.Σας ευχαριστω και παλι για το χρονο σας

Κ γω δε θεωρώ ότι έχεις κάτι παθολογικο, όπως είπε κ η @Xrisa95μάλλον το σώμα σου θέλει το χρόνο του! Ούτε να κόψεις το θηλασμό αφού το θες να συνεχίσεις, άλλωστε το είδες στα άλλα σου παιδιά δεν είναι πρόβλημα! Εγώ θα σου πω τι έκανα επειδή είχα λίγο αγχωθεί που δεν έρχονταν (στις φίλες μου έκανε 6 μήνες το πολύ κ ας θήλαζαν). Για λίγες μέρες φρόντισα να κάνω αποχή από το θηλασμό για κανένα 8ωρο. Μιλάμε για πολύ λίγες μέρες. Φρόντιζα έτσι τα γεύματα της μικρής που να μη ζητάει γάλα για ώρες. Ε στο τέλος του ίδιου μήνα ήρθε. Κ φυσικά έχω συνεχίσει κανονικά το θηλασμό χωρίς αυτή την αποχή (μόνο εκείνες τις λίγες μέρες το έκανα αυτό) κ ο κύκλος μου επανήλθε ρολόι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κ γω δε θεωρώ ότι έχεις κάτι παθολογικο, όπως είπε κ η @Xrisa95μάλλον το σώμα σου θέλει το χρόνο του! Ούτε να κόψεις το θηλασμό αφού το θες να συνεχίσεις, άλλωστε το είδες στα άλλα σου παιδιά δεν είναι πρόβλημα! Εγώ θα σου πω τι έκανα επειδή είχα λίγο αγχωθεί που δεν έρχονταν (στις φίλες μου έκανε 6 μήνες το πολύ κ ας θήλαζαν). Για λίγες μέρες φρόντισα να κάνω αποχή από το θηλασμό για κανένα 8ωρο. Μιλάμε για πολύ λίγες μέρες. Φρόντιζα έτσι τα γεύματα της μικρής που να μη ζητάει γάλα για ώρες. Ε στο τέλος του ίδιου μήνα ήρθε. Κ φυσικά έχω συνεχίσει κανονικά το θηλασμό χωρίς αυτή την αποχή (μόνο εκείνες τις λίγες μέρες το έκανα αυτό) κ ο κύκλος μου επανήλθε ρολόι. 

@Tokyo Σ ευχαριστω παρα πολυ!Εν ξερω αν πιασει σ εμενα γιατι εχω απο τον ιουλιο που γυρισα για δουλεια και κανει πανω απο 8 ωρες να θηλασει.Αλλα οταν γυρισει απο τον παιδικο καθε 10 λεπτα ειναι στο στηθος.Και δεν ξεγιελιετε με τπτ.Επιχειρησα να την αποθηλασω εστω το βραδυ που ξυπναει συνεχεια αλλα μας ακουσε η πολυκατοικια.Γενικα η 3η μου ειναι πολυ απαιτητικη απο νεογεννητη και διεκδηκιτικη και τσαουσα.Ισως το αντιλαμβανετε το σωμα οτι δεν θα ξεμπερδεψω ευκολα χαχαχα.Δεν ξερω ειλικρινα αν κανω κατι λαθος.Θα παω και για παπ να δω αν ειναι ολα καλα.Αν ειχε αργησει και στα αλλα 2 τοσο δεν θα προβληματιζομουνα.Και να σκεφτεις η 1η θηλαζε μεχρι 2,5 χρονων.Μαλλον απο τις πολλες γεννες ισως το κορμι δεν ανακαμπτει.Βγαινουν διαφορα κουσουρια χαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2021 at 6:11 ΜΜ, ο/η Nasia99 είπε:

@Tokyo Σ ευχαριστω παρα πολυ!Εν ξερω αν πιασει σ εμενα γιατι εχω απο τον ιουλιο που γυρισα για δουλεια και κανει πανω απο 8 ωρες να θηλασει.Αλλα οταν γυρισει απο τον παιδικο καθε 10 λεπτα ειναι στο στηθος.Και δεν ξεγιελιετε με τπτ.Επιχειρησα να την αποθηλασω εστω το βραδυ που ξυπναει συνεχεια αλλα μας ακουσε η πολυκατοικια.Γενικα η 3η μου ειναι πολυ απαιτητικη απο νεογεννητη και διεκδηκιτικη και τσαουσα.Ισως το αντιλαμβανετε το σωμα οτι δεν θα ξεμπερδεψω ευκολα χαχαχα.Δεν ξερω ειλικρινα αν κανω κατι λαθος.Θα παω και για παπ να δω αν ειναι ολα καλα.Αν ειχε αργησει και στα αλλα 2 τοσο δεν θα προβληματιζομουνα.Και να σκεφτεις η 1η θηλαζε μεχρι 2,5 χρονων.Μαλλον απο τις πολλες γεννες ισως το κορμι δεν ανακαμπτει.Βγαινουν διαφορα κουσουρια χαχαχχα

Χάχα όχι βρε αλοιμονο! Εγώ το κόλπο με τις αρκετές ώρες το διάβασα εδώ από μια κοπέλα που ήθελε να μείνει έγκυος κ της το πρότεινε ο γιατρός. Κ έλεγε ότι όντως έπιασε κ έμεινε έγκυος κιόλας. Ε το δοκίμασα κ γω κ έπιασε όντως (δε θέλω εγκυμοσύνη απλα είχα λίγο προβληματιστει). Εφόσον το κάνεις ήδη προφανώς το σώμα σου θέλει το χρόνο του. Μίλα κ με το γιατρό κ βλέπεις! 

Εγω θέλω ως τις γιορτές πριν δλδ γίνει 1 να βάλω μπρος για απόθηλασμό... Ιδανικά θα την πήγαινα κ για λίγο αργότερα αλλά έτσι κ κολλήσει κ δεν μπορώ να ξεκοψω δεν νομίζω να την παλέψω. Πάντως μπράβο σου 3 παιδάκια, τόσοι μήνες θηλασμός κ πας για 4ο ❤️ Σου εύχομαι με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2021 at 7:47 ΠΜ, ο/η Nasia99 είπε:

Δεν ξερεις ποσο με καθησυχαζεις.Εχεις απολυτο δικιο.Μας αναλωνουν οι σκεψεις της  εγκυμοσυνης πολλες φορες και δεν δινουμε βαση στις κρυφες αναγκες του σωματος μας και στο χρονο που περναει.Τωρα εισαι εγκυουλα;

Γεια σου Νασια μου ναι τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο κ θηλάζω ακόμα την δίχρονη κόρη μου (τώρα στο δεύτερο τρίμηνο μείωσε θηλασμούς φιατι έχει μειωθεί κ η ΡΟΗ κ η παραγωγή εφόσον δν υπάρχει κ η προσφορά-ζήτηση) αλλά μόλις έρθει με το καλό το δεύτερο θα συνεχίσει σίγουρα όπως την βλέπω! 
 

μην ανησυχείς κ εγώ αγχωνόμουν κ τον πρώτο μήνα που αδιαθέτησα εμεινα έγκυος! Κ τελικά ολα στην ώρα τους όπως λένε κ ας στεναχωριόμουν μισό χρόνο που παρακαλούσα να μου έρθει η ακατανόμαστη 🤪😂😍 (η αλήθεια είναι 2 χρόνια χωρίς περίοδο είχαν σπάσει κ τ νεύρα μου κ τώρα εμεινα έγκυος κ πάλι έχω νεύρα 🤣 ο άντρας μ με κοροϊδεύει επι αυτού 🤪)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Η αληθεια ειναι πως ο θηλασμος μετα τον χρονο ζοριζει λιγο τον αποθηλασμο.Δεν ειναι βεβαια στανταρ γιατι της κουμπαρας μου αποθηλασε μονη της σε μια μερα μολις χρονισε.Απλα εχουν αλλη αντιληψη μετα και ο θηλασμος τους δεν ειναι αποκλειστικα για τροφη αλλα χαδι αγκαλια και παρηγορια.Η μεγαλη μου 2,5 χρονων ελεγε γιατι μαμα;Λιγο βυζι!Περασε μεγαλο σοκ.Ομως μην σε αγχωνει γιατι καθε παιδακι ειναι εντελως διαφορετικο.Ολα να σας πανε καλα ευχομαι!❤️

Σ ευχαριστω πολυ!Μακαρι να ερθει κι αλλο μωρακι αλλα ο,τι θελει ο Θεος.Θα ημουν αχαριστη να σου πω την αληθεια αν παραπονιομουν.Τα καλυτερα ευχομαι σε ολες τις μανουλες και σ εσας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!Να γεμισει η αγκαλιτσα σου και παλι!Και χιλια μπραβο που θηλαζεις ακομα εγω στο 2ο τριμηνο δεν μπορουσα πονουσα πολυ.Καλα τα νευρα αστο χαχαχαχ!Τελικα αξιζε η αναμονη σου ομως και ηταν και μια ανασα κακα τα ψεμματα μεχρι την επομενη εγκυμοσυνη σου!Οι αντρες πρεπει να οπλιζονται με θπομονη.Αν εχεις και κοριτσακι παλι θα χει 3 γυναικες να τα βγαλει περα χαχαχα!Καλη δυναμη να εχεις κι ολα να πανε κατ ευχην!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...