Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εσώρουχα κατάλληλα για 12 ετών


Recommended Posts

Γειά σας έφηβομανούλες, σήμερα θα ήθελα την γνώμη σας για την ανηψιά μου η οποία μου ζητάει να πείσω την μητέρα της (αδερφή μου), να την αφήσει να φοράει στρινγκ από 12 χρονών. Δεν είναι πολύ μικρή? Εγώ βέβαια διαφωνώ κυρίως για το θέμα της υγειηνής γιατί όπως ξέρουμε δεν είναι και ότι καλύτερο. Αλλά είναι και το άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω, λέει ντρέπεται να διαγράφει το σλιπάκι μέσα από το κολάν, την ενοχλεί που θα φαίνεται το σλιπάκι κι όχι ο πωπός πού θα φαίνεται χωρισμένος στα δύο? Εγώ είμαι 29 και νέα μαμά και στρινγκ δεν φόρεσα ποτέ, (σλιπάκι και πάλι σλιπάκι χαχαχα). Νομίζω ότι είναι μικρή η ανηψιά μου για τέτοια εσώρουχα. 

Γνώμες? Κάποια μαμά που το έχει περάσει? 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Μαρακι!εφηβομανουλα δεν ειμαι,αλλα καταλαβαινω τον ενδοιασμο σου,οσο καταλαβαινω και το κοριτσακι...Δυστυχως εχουν αλλαξει οι εποχες και αν και πραγματι στα 12 ειναι ακομα παιδι,το ενα κοριτσι επηρεαζει το αλλο...Ειναι τωρα κι η ηλικια που αρχιζει και μπαινει στην εφηβεια..Ειναι σημαντικο που το συζηταει και δεν το κανει κρυφα και κατα τη γνωμη μου θελει πολυ διπλωματικη προσεγγιση για να μην βγει αντιδραση...Ουτε εγω θα την αφηνα απο τετοια ηλικια,αλλα θελει πολυ πλαγιο τροπο η κατασταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ούτε εγώ είμαι έφηβο μανούλα δεν είμαι μανούλα γενικά αλλά επειδή φόραγα στριγκακια για πολλά χρόνια έχω να πω ότι είναι ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει.. Πιστεύω ότι αυτό πρέπει να εξηγήσεις στην ανηψια σου ότι είναι τέτοια τα υφάσματα που χρησιμοποιούνται γιαυτα τα εσώρουχα που η πολύωρη επαφή με τον κόλπο προκαλεί από κολπιτιδες μέχρι μυκητιασεις.. Για την ηλικία δεν το συζητάω καν θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ μικρή όσο για το ότι τα σλιπάκια διαγραφούν υπάρχουν ωραιότατα χωρίς ραφές που δεν διαγραφούν καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θα σου πρότεινα να της αγοράσεις κάποια σλιπάκια χωρίς ραφές και να δει ότι δεν διαγράφονται. Είναι μικρή από τα 12 να ξεκινήσει να φοράει στριγκάκια με χειριστή ποιότητα υφασμάτων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maria222 είπε:

Γειά σας έφηβομανούλες, σήμερα θα ήθελα την γνώμη σας για την ανηψιά μου η οποία μου ζητάει να πείσω την μητέρα της (αδερφή μου), να την αφήσει να φοράει στρινγκ από 12 χρονών. Δεν είναι πολύ μικρή? Εγώ βέβαια διαφωνώ κυρίως για το θέμα της υγειηνής γιατί όπως ξέρουμε δεν είναι και ότι καλύτερο. Αλλά είναι και το άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω, λέει ντρέπεται να διαγράφει το σλιπάκι μέσα από το κολάν, την ενοχλεί που θα φαίνεται το σλιπάκι κι όχι ο πωπός πού θα φαίνεται χωρισμένος στα δύο? Εγώ είμαι 29 και νέα μαμά και στρινγκ δεν φόρεσα ποτέ, (σλιπάκι και πάλι σλιπάκι χαχαχα). Νομίζω ότι είναι μικρή η ανηψιά μου για τέτοια εσώρουχα. 

Γνώμες? Κάποια μαμά που το έχει περάσει? 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Καλησπέρα κορίτσι μου... έχω κ εγώ ανιψιά στην ίδια ηλικία κ βλέπω τις αντιδράσεις. Κ εγώ αν βάλουμε σαν γνώμονα την ηλικία θεωρώ ότι είναι νωρίς, αλλά δεν το βλέπουμε όλοι το ίδιο, κάποια κοπέλα μπορεί να σου πει "δεν έγινε κ τίποτα"... όπως το βλέπει κανείς. Εκτός από αυτό είναι πολύ βασικό το κομμάτι της υγιεινής! Επίσης...... μην τρελαθούμε ότι ο λόγος είναι "από ντροπή" για να ΜΗΝ διαγραφεί το εσώρουχο.....  ακριβώς το αντίθετο, ο λόγος είναι για ΝΑ διαγραφεί το in εσώρουχο!!!! Περάσαμε από εφηβεία.... ξέρουμε ότι για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε έπρεπε να πούμε την πιο μελένια δικαιολογία!!!! 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα που είναι εκείνες οι εποχές που με το sloggi μπουστάκι νομίζαμε ότι κάτι σπουδαίο κάνουμε! 

Εγω δε θα σου πω για την υγιεινή κλπ, τα ξέρεις ήδη τα είπαν κ παραπάνω... Απλα να θέσω ένα παράγοντα ακόμα. Μήπως την έχουν κοροϊδέψει; δλδ μήπως έχει φανεί το εσωρουχο της στην ώρα της γυμναστικής κ της έκαναν καζούρα; οπότε για αυτό το ζητάει; σε αυτή την περίπτωση καλύτερα δείτε εναλλακτικές πχ εσώρουχα χωρις ραφή κλπ. Το "είσαι μικρή" απλά θα μεταθέσει το πρόβλημα για του χρόνου το πολύ ή θα βρει αλλιώς εσώρουχα τέτοια πχ από φίλη ή αγοράζοντας κρυφά με το χαρτζιλίκι της. Μην υποτιμάτε την ευρηματικότητα του έφηβου να πετύχει ό,τι θέλει κ να το κρύψει πολύ καλα. Καλύτερα να ξέρεις τι γίνεται... Έφηβες ήμασταν κάποτε όλες κ ναι κ σε μένα το στρινγκ φαντάζει υπερβολή αλλα κ κάτι που θέλαμε εμείς τότε έμοιαζε υπερβολή στις τότε μαμάδες, θείες κλπ. 

Πρόσεξε δε λέω παρε της στρινγκ, αλλά μάθε γιατί το θέλει τόσο. Ίσως την πείσεις να το αφήσει στην άκρη. Μόνο έτσι δλδ θα καταφέρεις κάτι αλλιώς το πιστεύω ειλικρινά κ στρινγκ θα βρει κ εσείς θα είστε ήσυχες ότι οκ όλα καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου... έχω κ εγώ ανιψιά στην ίδια ηλικία κ βλέπω τις αντιδράσεις. Κ εγώ αν βάλουμε σαν γνώμονα την ηλικία θεωρώ ότι είναι νωρίς, αλλά δεν το βλέπουμε όλοι το ίδιο, κάποια κοπέλα μπορεί να σου πει "δεν έγινε κ τίποτα"... όπως το βλέπει κανείς. Εκτός από αυτό είναι πολύ βασικό το κομμάτι της υγιεινής! Επίσης...... μην τρελαθούμε ότι ο λόγος είναι "από ντροπή" για να ΜΗΝ διαγραφεί το εσώρουχο.....  ακριβώς το αντίθετο, ο λόγος είναι για ΝΑ διαγραφεί το in εσώρουχο!!!! Περάσαμε από εφηβεία.... ξέρουμε ότι για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε έπρεπε να πούμε την πιο μελένια δικαιολογία!!!! 😋

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Θα συμφωνήσω μαζί σου λέγοντας σου ότι ανησυχώ για το πώς αλληλοεπηρεάζονται τα κορίτσια σε αυτή την ηλικία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα ούτε εγώ είμαι έφηβο μανούλα δεν είμαι μανούλα γενικά αλλά επειδή φόραγα στριγκακια για πολλά χρόνια έχω να πω ότι είναι ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει.. Πιστεύω ότι αυτό πρέπει να εξηγήσεις στην ανηψια σου ότι είναι τέτοια τα υφάσματα που χρησιμοποιούνται γιαυτα τα εσώρουχα που η πολύωρη επαφή με τον κόλπο προκαλεί από κολπιτιδες μέχρι μυκητιασεις.. Για την ηλικία δεν το συζητάω καν θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ μικρή όσο για το ότι τα σλιπάκια διαγραφούν υπάρχουν ωραιότατα χωρίς ραφές που δεν διαγραφούν καθολου

Θα συμφωνήσω! Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε η αδερφή μου να την "δελεάσει" με εσώρουχα τύπου μποξεράκι κλπ. Αλλα είναι ακόμη αρνητική..   θα το παλέψουμε χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2021 at 4:23 ΜΜ, ο/η Maria222 είπε:

Θα συμφωνήσω! Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε η αδερφή μου να την "δελεάσει" με εσώρουχα τύπου μποξεράκι κλπ. Αλλα είναι ακόμη αρνητική..   θα το παλέψουμε χαχα

Δεν υπάρχει χειρότερο για μένα είναι ότι πιο ανθυγιεινο υπάρχει είναι μικρό κορίτσι καταλαβαίνω ότι θέλει να φαίνεται όμορφη και να δείξει και λίγο πιο ωραίο τον πωπο της που λέμε 🤭🤭🤭 αλλά στριγκακι φορέας μικροβίων για μένα δεν ξέρω αν της μιλήσεις ανοιχτα για το τι προκαλεί ;ίσως να το δει με άλλο μάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2021 at 9:22 ΠΜ, ο/η Maria222 είπε:

Γειά σας έφηβομανούλες, σήμερα θα ήθελα την γνώμη σας για την ανηψιά μου η οποία μου ζητάει να πείσω την μητέρα της (αδερφή μου), να την αφήσει να φοράει στρινγκ από 12 χρονών. Δεν είναι πολύ μικρή? Εγώ βέβαια διαφωνώ κυρίως για το θέμα της υγειηνής γιατί όπως ξέρουμε δεν είναι και ότι καλύτερο. Αλλά είναι και το άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω, λέει ντρέπεται να διαγράφει το σλιπάκι μέσα από το κολάν, την ενοχλεί που θα φαίνεται το σλιπάκι κι όχι ο πωπός πού θα φαίνεται χωρισμένος στα δύο? Εγώ είμαι 29 και νέα μαμά και στρινγκ δεν φόρεσα ποτέ, (σλιπάκι και πάλι σλιπάκι χαχαχα). Νομίζω ότι είναι μικρή η ανηψιά μου για τέτοια εσώρουχα. 

Γνώμες? Κάποια μαμά που το έχει περάσει? 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Εντάξει όλες περάσαμε από αυτήν την ηλικία,εγώ κιόλας πριν μια δεκαετία,στρινγκ έβαλα στα 14-15 πλέον όμως υπάρχουν και τα κοφτά,και τα μπραζιλ που είναι πιο άνετα και πιο βολικα πλέον κατά την γνώμη μου ίσως να δοκιμάσει από αυτά και αργότερα στρινγκ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...
στις On 26/10/2021 at 2:14 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Δεν υπάρχει χειρότερο για μένα είναι ότι πιο ανθυγιεινο υπάρχει είναι μικρό κορίτσι καταλαβαίνω ότι θέλει να φαίνεται όμορφη και να δείξει και λίγο πιο ωραίο τον πωπο της που λέμε 🤭🤭🤭 αλλά στριγκακι φορέας μικροβίων για μένα δεν ξέρω αν της μιλήσεις ανοιχτα για το τι προκαλεί ;ίσως να το δει με άλλο μάτι

Το έχω κάνει και ευτυχώς τελικά έπιασε!

Ξαναγύρισε στα σλιπάκια προς το παρόν  ευτυχώς χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 22/5/2022 at 8:26 ΠΜ, ο/η Maria222 είπε:

Το έχω κάνει και ευτυχώς τελικά έπιασε!

Ξαναγύρισε στα σλιπάκια προς το παρόν  ευτυχώς χαχα

Ποτέ μου δεν φόρεσα αυτά τα εσώρουχα και όχι γιατί είναι ντροπή αλλά επειδή είναι ανθυγιεινό άσε που νιώθω όλη την ώρα ότι κάτι έχω από πίσω χαχαχχαχαχχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2022 at 11:55 ΠΜ, ο/η Penny89 είπε:

Ποτέ μου δεν φόρεσα αυτά τα εσώρουχα και όχι γιατί είναι ντροπή αλλά επειδή είναι ανθυγιεινό άσε που νιώθω όλη την ώρα ότι κάτι έχω από πίσω χαχαχχαχαχχαα

@Penny89 Εννοείς ότι δεν φόρεσες στρινγκ ή σλιπάκια? Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Συγγνώμη γιατί είναι ανθυγιεινά τα στρινγκ; 

Επίσης δεν θεωρώ πως είναι μικρό ένα παιδί σε οποιαδήποτε ηλικία για να ενδιαφέρεται για την εμφάνιση του. 

Τα εσώρουχα χωρίς ραφές είναι μια λύση. 

@Maria222το αν θα μπαίνει το ρούχο στον πωπω και θα φαίνεται χωρισμένος δεν έχει σχέση με το εσώρουχο αλλά με το ρούχο.

Φαντάζομαι οι περισσότερες έχουμε πάρει βρακι κακής ποιότητας και εφαρμογής που μας έμπαινε ενδιάμεσα και μας ενοχλούσε. Το ίδιο είναι και με τα ρούχα το πως θα σταθουν. 

Επίσης δεν σχετιζω καθόλου το εσώρουχο με την σεξουαλικοτητα, θα πρέπει να ξεκαθαρισετε αν και η μικρούλα το σκέφτεται για το πως φαίνεται από την φόρμα ή ως ξεχωριστό κομμάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
    • κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας; με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι;  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...