Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλογή μάρσιπου


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα μωρό 8 μηνών και θέλω να αγοράσω μάρσιπο. Πιο μικρή δεν την έβαλα γιατί λόγω κορονοιου δεν κάναμε κ πολλές βόλτες ή βγαίναμε με το καρότσι όπου συνήθως κοιμόταν. Μετά ήρθε καλοκαίρι κ με τη ζέστη ούτε να το σκεφτώ! Πλέον όμως έχει μεγαλώσει, κάθεται μόνη της για πολλή ώρα, στηρίζεται κανονικά (κεφάλι, μέση κλπ) κ γενικά δεν φοβάμαι να την μεταφέρω καθιστή μέσα σε μάρσιπο. Μου δάνεισε μια φίλη τον chicco easy fit απλα Για να δω αν η μικρή κάθεται μέσα ή θα κάνει χαμό κ ξετρελάθηκε. Η αίσθηση ίσως της αγκαλιάς συν το ότι βλέπει τα πάντα από ένα ύψος της αρέσει πολύ! Παρόλα αυτά δεν είναι κ ο πιο βολικός... Δεν στηρίζει καλά ούτε εμένα ούτε το παιδί (6.5 με 7 κιλά) κ θέλω να πάρω έναν εργονομικό. 

Εσείς έχετε δοκιμάσει κάποιον που σας βόλεψε; έχω δει τον stokke αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τα χρήματα του! 

Ευχαριστώ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα! (Ίδια ηλικία ακριβώς). Όταν ήταν νεογέννητα με βόλεψε το ring sling, έκανα όλες τις  δουλειές μεσα στο σπιτι με ενα μωρο στο μαρσιπο. Μετα απο 3-4ων μηνών το σταμάτησα γιατί έγιναν πιο κινητικα αλλά και λόγω ζέστης. Τώρα θέλω εργονομικό κυρίως για βόλτες έξω, να πεταχτω σε μια δουλειά, ψώνια κλπ. Όποια κοπέλα έχει εμπειρία σε μεγαλύτερο μωρό ας μας πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω και μια ζώνη με βάση που κάθεται το μωρό. Κι αυτό μπορεί να σε βολέψει αλλά δεν είναι μάρσιπος και πάντα με το ένα χέρι πρέπει να το κρατάς. Απλά δεν σε πονάει η μέση γιατί το βάρος στηρίζεται στη λεκάνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Με ενδιαφέρει κι εμένα! (Ίδια ηλικία ακριβώς). Όταν ήταν νεογέννητα με βόλεψε το ring sling, έκανα όλες τις  δουλειές μεσα στο σπιτι με ενα μωρο στο μαρσιπο. Μετα απο 3-4ων μηνών το σταμάτησα γιατί έγιναν πιο κινητικα αλλά και λόγω ζέστης. Τώρα θέλω εργονομικό κυρίως για βόλτες έξω, να πεταχτω σε μια δουλειά, ψώνια κλπ. Όποια κοπέλα έχει εμπειρία σε μεγαλύτερο μωρό ας μας πει

Έπρεπε κ γω να είχα πάρει το ring sling θα βοηθούσε μέσα στο σπίτι αλλά τότε δεν το σκέφτηκα! 

Ένας που μου έχουν πει είναι της stokke αλλά θέλω να το δω από κοντά κ θα σου πω! Πολλές κοπέλες λένε τα μαε ται (αν τα λεω σωστα) αλλά δεν ξέρω με όλα αυτά τα υφάσματα μπλέκομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Έπρεπε κ γω να είχα πάρει το ring sling θα βοηθούσε μέσα στο σπίτι αλλά τότε δεν το σκέφτηκα! 

Ένας που μου έχουν πει είναι της stokke αλλά θέλω να το δω από κοντά κ θα σου πω! Πολλές κοπέλες λένε τα μαε ται (αν τα λεω σωστα) αλλά δεν ξέρω με όλα αυτά τα υφάσματα μπλέκομαι! 

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ είχα πάρει το babasling κ το καταευχαριστήθηκα!!! Ειδικά ο μεγάλος μου ήταν μεγάλο κ βαρύ μωρό κ όμως τον είχα για πάρα πολύ καιρό μέσα, σταμάτησα για λίγο όταν ήταν ενός γιατί έμεινα έγκυος, αλλά μετά αφού το έχασα το ξαναχρησιμοποιούσαμε μέχρι κ τα 3 κάποιες φορές!!! Αν θυμάμαι καλά λέει πως αντέχει μέχρι κ 35 κιλά.... αλλά φυσικά σημασία έχει πόσο αντέχει η μέση μας 😆😆 Στο δεύτερο εννοείται ότι πάλι το ίδιο χρησιμοποίησα γιατί το έχω λατρέψει. Τώρα ψάχνω να αγοράσω ξανά γιατί το εχω ήδη 7 χρόνια (από τον μεγάλο) κ όπως καταλαβαίνετε έχει φθαρεί από την πολύ χρήση κ τις πολλές πλύσεις, αλλά δυστυχώς το βρήσκω να πωλείται μόνο σε κόκκινο κ δεν τρελαίνομαι 🙁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου ❤️❤️❤️
οπωσδήποτε όχι stoke δν είναι εργονομικος σε καμία περίπτωση 

 

Λοιπόν όσον αφορά τον μαρσιπο υπάρχουν 5 είδη εργονομικων 

(αν έχεις φβ υπάρχουν ομάδες που είτε παρουσιάζουν εργονομικους μαρσιπους είτε πουλάνε είτε χαρίζουν κ ελέγχονται από πιστοποιημένες συμβούλους baby wearing ) 

Δν ξέρω κατά ποσο έχεις προλάβει να δεις τα είδη των μαρσιπων αλλά Αν πατήσεις στο Ίντερνετ σύμβουλοι baby wearing έχουν σελίδες με όλα τα είδη κ πληροφορίες 

(το καλύτερο είναι να δεις αν έχεις κοντά σου σύμβουλο για να τα δοκιμάσεις όλα τ είδη κ να διαλέξεις ) αυτό το λέω γιατί στο πρώτο μου παιδάκι είχα πάρει Mei dai αλλά δεν μας βόλεψε (οπωσ ούτε κ το ring sling) κ τώρα έγκυος στο δεύτερο θα πάρω ssc full buckle 

 

Αυτό τη chicco  που ανέφερες είναι εντελώς ακατάλληλο επίσης 

Επειδή ο μαρσιπος είναι τόσο σημαντικός για το μωρό καθώς αφορά όλο του το κορμάκι είναι πολύ σημαντικό να διαλέξεις προσεκτικά! 
 

ειναι υπεροχο το baby wearing κ ευεργετικό εύχομαι καλές αγκαλίτσες κ καλές βόλτες (την κόρη μου μέχρι κοντά 2 ετών την έπαιρνα ώσπου εμεινα έγκυος κ είχα κάποια θέματα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ συγγνώμη κ κάτι ακόμα που ξεχασα να προσθέσω είναι ότι μόνο μια/δυο εταιρείες προτείνουν το μωρό να κοιτάει μπροστά με βάση μελέτες κ επιστημονικά δεδομένα κ αυτό το πολύ για 20 λεπτά (πχ η ergobaby αλλά συγκεκριμένο μοντέλο) όποτε εχε το κ αυτό στο μυαλό σου 

 

μπορει να δεις διάφορες εταιρίες να διαφημίζουν κ μπροστινή θέση η ότι είναι καλοί αλλά δν ισχύει πάντα πρέπει να τσεκάρεις ποιες πουλάνε εργονομικό μαρσιπο κ αναφέρουν μελέτες ως προς την μπροστινή θέση  ;)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ συγγνώμη κ κάτι ακόμα που ξεχασα να προσθέσω είναι ότι μόνο μια/δυο εταιρείες προτείνουν το μωρό να κοιτάει μπροστά με βάση μελέτες κ επιστημονικά δεδομένα κ αυτό το πολύ για 20 λεπτά (πχ η ergobaby αλλά συγκεκριμένο μοντέλο) όποτε εχε το κ αυτό στο μυαλό σου 

 

μπορει να δεις διάφορες εταιρίες να διαφημίζουν κ μπροστινή θέση η ότι είναι καλοί αλλά δν ισχύει πάντα πρέπει να τσεκάρεις ποιες πουλάνε εργονομικό μαρσιπο κ αναφέρουν μελέτες ως προς την μπροστινή θέση  ;)  

Σε ευχαριστω πολυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ είχα πάρει το babasling κ το καταευχαριστήθηκα!!! Ειδικά ο μεγάλος μου ήταν μεγάλο κ βαρύ μωρό κ όμως τον είχα για πάρα πολύ καιρό μέσα, σταμάτησα για λίγο όταν ήταν ενός γιατί έμεινα έγκυος, αλλά μετά αφού το έχασα το ξαναχρησιμοποιούσαμε μέχρι κ τα 3 κάποιες φορές!!! Αν θυμάμαι καλά λέει πως αντέχει μέχρι κ 35 κιλά.... αλλά φυσικά σημασία έχει πόσο αντέχει η μέση μας 😆😆 Στο δεύτερο εννοείται ότι πάλι το ίδιο χρησιμοποίησα γιατί το έχω λατρέψει. Τώρα ψάχνω να αγοράσω ξανά γιατί το εχω ήδη 7 χρόνια (από τον μεγάλο) κ όπως καταλαβαίνετε έχει φθαρεί από την πολύ χρήση κ τις πολλές πλύσεις, αλλά δυστυχώς το βρήσκω να πωλείται μόνο σε κόκκινο κ δεν τρελαίνομαι 🙁

Βρε άμα σε βόλεψε, στο χρώμα θα κολλήσεις; Βεβαια αφού έχεις χρόνο μέχρι να γεννήσεις θα βρεις κάποιο που σου αρέσει, ίσως σε σάιτ του εξωτερικού αν ψάξεις. Εγώ έχει τύχει να βγάλω το αγόρι με ροζ ζακετάκι πάνω στη φούρια γιατί αυτό έβρισκα μπροστά μου και μου λέγανε στο δρόμο να σας ζήσουν τα κοριτσάκια 🤣🤣 Ευχαριστώ έλεγα, που να εξηγώ! (Άσχετο με το θέμα, το ξερω) Α το είδα το babasling πολύ ωραίο και φαίνεται εύκολο στο βαλε-βγαλε το μωρό. Το μονο μείον είναι ότι πιάνει στον έναν ώμο και δεν είναι για πολύ ώρα όταν μιλάμε για 8+ κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ συγγνώμη κ κάτι ακόμα που ξεχασα να προσθέσω είναι ότι μόνο μια/δυο εταιρείες προτείνουν το μωρό να κοιτάει μπροστά με βάση μελέτες κ επιστημονικά δεδομένα κ αυτό το πολύ για 20 λεπτά (πχ η ergobaby αλλά συγκεκριμένο μοντέλο) όποτε εχε το κ αυτό στο μυαλό σου 

 

μπορει να δεις διάφορες εταιρίες να διαφημίζουν κ μπροστινή θέση η ότι είναι καλοί αλλά δν ισχύει πάντα πρέπει να τσεκάρεις ποιες πουλάνε εργονομικό μαρσιπο κ αναφέρουν μελέτες ως προς την μπροστινή θέση  ;)  

Με το καλο το μωράκι σου! Σε τι μάρσιπο είχες την κόρη σου μέχρι 2 ετων; την έβαζες σε μπροστινή θέση; εμένα αποκλειεται τα δικά μου τα κουτσομπολακια να συμβιβαστούν να μην κοιτάνε προς τα έξω. Κάπου έχω χαθεί με τις τόσες προδιαγραφές για την καταλληλότητα των μάρσιπων και όντως το καλύτερο είναι η δοκιμή. Ουσιαστικά τον θέλω για να αντικαταστήσει ένα μικρό μέρος απο το χρόνο που τα έχω αγκαλιά (όλη μέρα καποιο, έχω δίδυμα) την οποία αγκαλιά μόνο εργονομική δεν τη λες αν κρίνω από τη δική μου στάση σώματος. Με το αριστερό χέρι κρατάω το δεξί μηρό του μωρού με λυγισμένο γόνατο, ενώ το αριστερό πόδι είναι τεντωμένο/ελεύθερο. Δεν ξέρω αν κάνετε εικόνα, η χαρά του ορθοπεδικού! Οπότε αν εξασφαλίσω τουλάχιστον το Μ των ισχιων με τον μάρσιπο, δεν θα είναι λίγο καλύτερα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Με το καλο το μωράκι σου! Σε τι μάρσιπο είχες την κόρη σου μέχρι 2 ετων; την έβαζες σε μπροστινή θέση; εμένα αποκλειεται τα δικά μου τα κουτσομπολακια να συμβιβαστούν να μην κοιτάνε προς τα έξω. Κάπου έχω χαθεί με τις τόσες προδιαγραφές για την καταλληλότητα των μάρσιπων και όντως το καλύτερο είναι η δοκιμή. Ουσιαστικά τον θέλω για να αντικαταστήσει ένα μικρό μέρος απο το χρόνο που τα έχω αγκαλιά (όλη μέρα καποιο, έχω δίδυμα) την οποία αγκαλιά μόνο εργονομική δεν τη λες αν κρίνω από τη δική μου στάση σώματος. Με το αριστερό χέρι κρατάω το δεξί μηρό του μωρού με λυγισμένο γόνατο, ενώ το αριστερό πόδι είναι τεντωμένο/ελεύθερο. Δεν ξέρω αν κάνετε εικόνα, η χαρά του ορθοπεδικού! Οπότε αν εξασφαλίσω τουλάχιστον το Μ των ισχιων με τον μάρσιπο, δεν θα είναι λίγο καλύτερα;

 

Καλημέρα να σου ζήσουν τ μωράκια σου! Σίγουρα με 2 είναι δύσκολο αλλά υπάρχουν μαρσιποι εργονομικοί κ για δίδυμα που μπορείς να τ έχεις ταυτόχρονα! 
 

Εγω δν την είχα μπροστά αλλά πλαγια ώστε να βλέπει μπροστά το λεγόμενο hip carry 

για μπροστά κάνει σίγουρα της ergobaby αλλά όπως σου είπα είναι για πολύ λίγο χρόνο 

δες το hip carry στο Ίντερνετ βολεύει 

 

βασικές προϋποθέσεις για ένα μαρσιπο είναι τα ισχια να έχουν ένα βαθύ καθισμα Μ, η πλάτη να κάνει οπωςδηποτε καμπύλη προς τ έξω σαν Κουρβα όταν το μωρό κοιτάει την μητέρα ενώ σε μικρή ηλικία πρέπει να έχει πάνελ που να στηρίζει τον αυχένα κ μαζεύει στα πόδια  (γ αυτό κ προτείνεται ρυθμιζόμενο πάνελ που μειώνεται όσο το παιδί μεγαλώνει κ μαζεύει) 

σίγουρα σας προτείνω να δοκιμάσετε γιατί είναι εξίσου  σημαντικό να τοποθετείται σωστά ο μαρσιπος κ στην μητέρα 

υπάρχουν βίντεο με τ 5 είδη που ξεκαθαρίζουν το τοπίο Κ τα σάιτ με εργονομικους που μπορείτε μετά να τ ψάξετε στο Ίντερνετ (εγώ πχ παίρνω από amazon.de που δουλεύει η μητέρα μου κ μου στέλνει)  η σε ομάδες μήπως τ βρείτε πιο φθηνά! 
(βγαίνουν κ εκπτώσεις στα σάιτ από τις συμβούλους αρκετές φορές τον χρόνο κ συμφέρει πολύ ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Βρε άμα σε βόλεψε, στο χρώμα θα κολλήσεις; Βεβαια αφού έχεις χρόνο μέχρι να γεννήσεις θα βρεις κάποιο που σου αρέσει, ίσως σε σάιτ του εξωτερικού αν ψάξεις. Εγώ έχει τύχει να βγάλω το αγόρι με ροζ ζακετάκι πάνω στη φούρια γιατί αυτό έβρισκα μπροστά μου και μου λέγανε στο δρόμο να σας ζήσουν τα κοριτσάκια 🤣🤣 Ευχαριστώ έλεγα, που να εξηγώ! (Άσχετο με το θέμα, το ξερω) Α το είδα το babasling πολύ ωραίο και φαίνεται εύκολο στο βαλε-βγαλε το μωρό. Το μονο μείον είναι ότι πιάνει στον έναν ώμο και δεν είναι για πολύ ώρα όταν μιλάμε για 8+ κιλά

Καλημέρα κορίτσι μου! Δεν κατάλαβα ότι μιλούσες για διδυμάκια!!! Δεν έχω δίδυμα αλλά επειδή το ήθελα τρελά, είχα ψάξει γιατί ήμουν σίγουρη ότι τελικά θα κάνω...! 🙄 του γιατρού....... σε αυτή την περίπτωση νομίζω είναι καλοί αυτού του τύπου.... https://www.ecoslings.gr/product/isara-stretchy-wrap-rusty-rose/   Μπορείς να βάλεις κ τα δύο μωράκια μαζί ή κ το καθένα ξεχωριστά κ αυτό είναι κάτι που βολεύει πολύ κατά την άποψη μου. Αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς υπάρχουν βίντεο που μπορούν να σε βοηθήσουν στην τοποθέτηση του ενός ή κ των δύο μωρών. Είναι κ η εναλλακτική μου να δοκιμάσω κάτι άλλο αν δεν πάρω το babasling.... Επίσης είχα βρει κ αυτόν..... Αλλά είναι για να βάζεις κ τα δύο μωρά ταυτόχρονα, νομίζω δεν έχει την εναλλακτική το καθένα μόνο.... https://www.ecoslings.gr/product/mini-monkey-twin-carrier-mesh/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Βρε άμα σε βόλεψε, στο χρώμα θα κολλήσεις; Βεβαια αφού έχεις χρόνο μέχρι να γεννήσεις θα βρεις κάποιο που σου αρέσει, ίσως σε σάιτ του εξωτερικού αν ψάξεις. Εγώ έχει τύχει να βγάλω το αγόρι με ροζ ζακετάκι πάνω στη φούρια γιατί αυτό έβρισκα μπροστά μου και μου λέγανε στο δρόμο να σας ζήσουν τα κοριτσάκια 🤣🤣 Ευχαριστώ έλεγα, που να εξηγώ! (Άσχετο με το θέμα, το ξερω) Α το είδα το babasling πολύ ωραίο και φαίνεται εύκολο στο βαλε-βγαλε το μωρό. Το μονο μείον είναι ότι πιάνει στον έναν ώμο και δεν είναι για πολύ ώρα όταν μιλάμε για 8+ κιλά

Επίσης ξέχασα να πω... εμένα τουλάχιστον δεν με κούρασε το γεγονός ότι είναι με έναν ωμό το babaslin.... νομίζω κάθεται τόσο καλά στο σώμα που "μοιράζει" το βάρος, κ το χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ κ σε ταξίδια για ώρες, αλλά όπως βολεύει φυσικά την μανούλα κ το μωράκι! Να σημειώσω ακόμα πως είναι ότι καλύτερο επέλεξα στο θέμα του θηλασμού!!!! Περπατούσα, έκανα ψώνια στο σούπερ μάρκετ, πηγαίναμε βόλτα, κ το μωρό μου θήλαζε χωρίς να το καταλαβαίνει κανείς... το χρησιμοποιούσα πολλές φορές κ σαν ποδιά θηλασμού όταν καθόμασταν κάπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Ευχαριστώ πολύ! Αλλά όχι, και τα δύο μαζί δεν θα τα κουβαλάω! Όσο ήταν πολύ μικρά το είχα επιχειρήσει μερικές φορές με ring sling και wrap ταυτόχρονα. Τώρα ούτε να το σκέφτομαι! Καρδούλες και μόνο που το σκεφτήκατε όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2021 at 8:16 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα να σου ζήσουν τ μωράκια σου! Σίγουρα με 2 είναι δύσκολο αλλά υπάρχουν μαρσιποι εργονομικοί κ για δίδυμα που μπορείς να τ έχεις ταυτόχρονα! 
 

Εγω δν την είχα μπροστά αλλά πλαγια ώστε να βλέπει μπροστά το λεγόμενο hip carry 

για μπροστά κάνει σίγουρα της ergobaby αλλά όπως σου είπα είναι για πολύ λίγο χρόνο 

δες το hip carry στο Ίντερνετ βολεύει 

 

βασικές προϋποθέσεις για ένα μαρσιπο είναι τα ισχια να έχουν ένα βαθύ καθισμα Μ, η πλάτη να κάνει οπωςδηποτε καμπύλη προς τ έξω σαν Κουρβα όταν το μωρό κοιτάει την μητέρα ενώ σε μικρή ηλικία πρέπει να έχει πάνελ που να στηρίζει τον αυχένα κ μαζεύει στα πόδια  (γ αυτό κ προτείνεται ρυθμιζόμενο πάνελ που μειώνεται όσο το παιδί μεγαλώνει κ μαζεύει) 

σίγουρα σας προτείνω να δοκιμάσετε γιατί είναι εξίσου  σημαντικό να τοποθετείται σωστά ο μαρσιπος κ στην μητέρα 

υπάρχουν βίντεο με τ 5 είδη που ξεκαθαρίζουν το τοπίο Κ τα σάιτ με εργονομικους που μπορείτε μετά να τ ψάξετε στο Ίντερνετ (εγώ πχ παίρνω από amazon.de που δουλεύει η μητέρα μου κ μου στέλνει)  η σε ομάδες μήπως τ βρείτε πιο φθηνά! 
(βγαίνουν κ εκπτώσεις στα σάιτ από τις συμβούλους αρκετές φορές τον χρόνο κ συμφέρει πολύ ) 

Χρύσα χρόνια σου πολλά! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...