Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Οκτώβρης κυλά και όλο ρούχα φορά 💃 μακρυά και χοντρά ... να καλύψει τις κοιλίτσες που θα μεγαλώσουν με καραμελιτσες 🤰🤰🤰


Mimi26

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Δεν εχω κανει αλλα ρωτησα γιατρο προσφατα. Μου ειπαν αρχικα οτι η εμπειρια καθε γυναικας στην εξεταση διαφορετικη και κυμαινεται απτο καθολου ενοχληση μεχρι και καποιο πονο τυπου πονοσ περιοδου. Ο γιατρος μου ειπε οτι υπαρχει μια θεωρια οτι ισως ο πονος στην εξεταση εξαρταται και απο πονο περιοδου- οσο πιο πολυ ποναει μια γυναικα στην περιοδο τοσο ποναει και σαλπιγγογραφια αλλα δεν μου το πε σαν δεδομενο απλα πανω στη συζητηση. Σιγουρα ο πονος εξαρταται και απτο αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες. Μου ειπε γενικα οτι ενας λογος για να ειναι  κλειστες οι σαλπιγγες  ειναι καποιομικροβιο που μπορεις να εχεις περασει παλαιοτερα και δημιουργησε φλεγμονη (ενδεικτικα χλαμυδια, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα, κλπ )

Μου ειπαν οτι υπαρχει η κλασικη σαλπιγγογραφια που θεωρειται πιο αξιοπιστη αλλα ισως ποναει περισσοτερο και η υπερηχοσαλπιγγογραφια η οποια ειναι πιο νεα μεθοδος και πιο ανωδυνη. Η εξεταση γινεται και σε ιατρειο γυναικολογου και κοστιζει 160 ευρω ενδεικτικα απο Ιασω. (νομιζω εκει κανουν την κλασσικη αλλα δνε ξερω σιγουρα)

Εγω ειμαι φοβιτσιαρα😆 και μαλλον θα εκανα υπερηχοσαλπιγγογραφια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εγω ειμαι φοβιτσιαρα😆 και μαλλον θα εκανα υπερηχοσαλπιγγογραφια. 

😂😂 😂 Ελπιζω και ευχομαι απο καρδιας κοριτσι μου να μην χρειαστει να κανεις!!!!

Εγω γνκ ποναω λιγο στην περιοδο.. εχω τις μαχαιριες αλλα δεν κρατανε πολυ και ειναι υποφερτα.. καθε ανθρωπος εχει αλλη ανοχη στον πονο..

οτι μου πει η γιατρος θα κανω αλλα αν με αφησει να επιλεξω μαλλον θα κανω την πιο παλια (αν ειναι πιο αξιοπιστη και τη δεχονται μελλοντικα σε επιτροπες κλπ). θα αφησω να δω τι θα μου προτεινει και η ιδια..

8η-11η ημερα του κυκλου γινεται η εξεταση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

😂😂 😂 Ελπιζω και ευχομαι απο καρδιας κοριτσι μου να μην χρειαστει να κανεις!!!!

Εγω γνκ ποναω λιγο στην περιοδο.. εχω τις μαχαιριες αλλα δεν κρατανε πολυ και ειναι υποφερτα.. καθε ανθρωπος εχει αλλη ανοχη στον πονο..

οτι μου πει η γιατρος θα κανω αλλα αν με αφησει να επιλεξω μαλλον θα κανω την πιο παλια (αν ειναι πιο αξιοπιστη και τη δεχονται μελλοντικα σε επιτροπες κλπ). θα αφησω να δω τι θα μου προτεινει και η ιδια..

8η-11η ημερα του κυκλου γινεται η εξεταση;;

Απτι ξερω ναι νομιζω εκει μετα την περιοδο και πριν την ωορηξια χ 7η -10η για να αποφυγουμε περιπτωση να εχεις μεινει ηδη εγκυος! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Εγώ είμαι φοβιτσιάρα με τις ακτίνες, οπότε κι εγώ θα έκανα υπερηχοσαλπιγγογραφία...!

Χαχαχαχαχα!!! ειναι κι αυτο λογικο επιχειρημα..

αλλα εχω φαει τοση ακτινοβολια με το λειζερ σε ποδια, μπικινι, μασχαλες που οσο κακο μπορουσα να το κανω με την ακτινοβολια το εχω κανει νομιζω 😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αντωνια μου αν οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές θα αισθανθείς ένα τσικ πραγματικά. Ένα πόνο περιόδου που μέχρι να τον καταλάβεις φεύγει! Είναι η στιγμή που περνάει το σκιαγραφικο. Φίλη που είχε πρόβλημα πόνεσε. Να μείνεις χαλαρή εκείνη τη στιγμή κ θα είσαι μια χαρά! Που θα την κάνεις; εγώ πήγα ιασω 

Από εκεί κ πέρα η μόνη συμβουλή είναι να κάνεις την κλασσική γιατί από όσο ξέρω τη νέα με τον υπέρηχο δεν την δέχονται σε επιτροπή αν σου χρειαστεί για οτιδήποτε παραπέρα δλδ. Αν κάποιο κορίτσι ξέρει αν έχει αλλάξει αυτό ας με διορθώσει! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα κ μακάρι να μην τη χρειαστείς για πουθενά! 

Κορίτσια έχει βγει καινούργια ανακοίνωση και εγώ δεν το ήξερα 

20211013_161536.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Απτι ξερω ναι νομιζω εκει μετα την περιοδο και πριν την ωορηξια χ 7η -10η για να αποφυγουμε περιπτωση να εχεις μεινει ηδη εγκυος! 

 

παντως αυτο το μηνα ειπαμε να παρουμε κανονικα προφυλαξεις για να αποφυγουμε την παραμικρη περιπτωση συλληψης σε αυτο τον κυκλο.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια έχει βγει καινούργια ανακοίνωση και εγώ δεν το ήξερα 

20211013_161536.jpg

κατσε γτ σκαλωσα... η κλασσικη σαλπιγγογραφια ειναι η υπερηχογραφικη;;; ή η υπερηγογραφικη ειναι η υπερηχοσαλπιγγογραφια;;;;

ασπρη πετρα ξεξασπρη...🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Δεν ισχύει αυτό...τζάμπα τρομάζεις! Με το λέιζερ αποτρίχωσης σε καμία περίπτωση δεν τρως ακτινοβολία - Ακτίνες Χ!!! 

Το λέιζερ είναι ασφαλές! Αποτριχώσου παντού! Περισσότερο κινδυνεύεις απο την κοσμική ακτινοβολία, παρά από το λέιζερ!

αχ ειμαι τελειως ασχετη.. ευχαριστω που μου τα λες!!!!!❤️❤️❤️

παντως για την εξεταση, δεδομενου οτι οι περισσοτερες αν οχι ολες οι γυναικες που την κανουν, θελουν να μεινουν εγκυες και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα, αν υπηρχε θεμα εκθεσης στην ακτινοβολια, δεν θα μας το ελεγαν;; 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κατσε γτ σκαλωσα... η κλασσικη σαλπιγγογραφια ειναι η υπερηχογραφικη;;; ή η υπερηγογραφικη ειναι η υπερηχοσαλπιγγογραφια;;;;

ασπρη πετρα ξεξασπρη...🤣🤣🤣

Η σαλπιγγογραφια είναι η υστεροσαλπιγγογραφια.. η υπερηχοσαλπιγγογραφια είναι η υπεριχογραφικη σαλπιγγογραφια.... ας με διορθώσουν τα κορίτσια αν κάνω λάθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Πολύ καλό αυτό!!! Προσωπικά πλέον δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υποβληθώ σε ακτινοβολία! Για να την δέχονται, σημαίνει επίσης ότι είναι και ισάξιας αξιοπιστίας.. 

Έμενα ο γιατρός δεν μου απαγορέψε να έχω ελεύθερες επαφές στον ίδιο κύκλο και γενικά αν διαβάσεις η ακτινοβολία δεν είναι μεγάλη και δεν επηρεάζει πιθανή σύλληψη..

 

η διαφορά τους είναι στα χρόνια απο κάπου θα προκύπτει αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ολη τη βοηθεια και τις πληροφοριες!!!!! ❤️❤️❤️

💗💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ολη τη βοηθεια και τις πληροφοριες!!!!! ❤️❤️❤️

🥰😍😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Μερικές φορές ειναι αναγκαίο κακό.. δυστυχώς! Επίσης, τα παλαιότερα χρόνια δεν υπήρχε η μέθοδος με τον υπέρηχο... Οπότε αναγκαστικά την έκανες. Απλώς τώρα νομίζω πως δεν είναι όλοι οι γιατροί τόσο ευαισθητοποιημένοι, ή μπορεί να συνεργάζονται με κάποιο κέντρο που κάνει μόνο την κλασική μέθοδο.

Η άποψή μου είναι έτσι... μην παρεξηγηθώ! Όλα αυτά είναι στα πλαίσια του πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το σώμα του και την υγεία του..! Και φυσικά έχει χρειαστεί να κάνω ακτινογραφίες.. Απλώς λέω πως αν μπορώ να την αποφύγω, θα το προτιμήσω!

Εννοειται κοριτσι μου!!! τι να παρεξηγηθεις!! εγω αυτο το μηνα εχω και μαγνητικη οποτε θα παρω ακτινοβολια απο παντου...

Κοριτσια το σπερμοδιαγραμμα εγινε και του εδωσαν ενα κωδικο να μπει την παρασκευη το μεσημερι να δει αποτελεσματα online!!! εννοειται θα παρω τον κωδικο και την παρασκευη θα κανω refresh απο τις 12!! μεσημερι δε θεωρειται το 12;;;;; 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

Εννοειται κοριτσι μου!!! τι να παρεξηγηθεις!! εγω αυτο το μηνα εχω και μαγνητικη οποτε θα παρω ακτινοβολια απο παντου...

Κοριτσια το σπερμοδιαγραμμα εγινε και του εδωσαν ενα κωδικο να μπει την παρασκευη το μεσημερι να δει αποτελεσματα online!!! εννοειται θα παρω τον κωδικο και την παρασκευη θα κανω refresh απο τις 12!! μεσημερι δε θεωρειται το 12;;;;; 🤣🤣🤣🤣

😅🤣😆Εννοείται αυτο θα έκανα κι εγω,χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Έχω διαβάσει και δε συμφωνώ πως δεν είναι μεγάλη η ακτινοβολία που ΄δεχόμαστε! Άλλα όπως είπα και πιο πάνω, το θέμα αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

τωρα που το λετε (κι αν δεν κανω λαθος) νομιζω οτι διαβασα καπου οτι η ακτινοβολια που παιρνουμε ειναι ιδια με την ακτινοβολια 8 ακτινογραφιων στο θωρακα....🙄🙄 πολυ το λες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Εννοειται κοριτσι μου!!! τι να παρεξηγηθεις!! εγω αυτο το μηνα εχω και μαγνητικη οποτε θα παρω ακτινοβολια απο παντου...

Κοριτσια το σπερμοδιαγραμμα εγινε και του εδωσαν ενα κωδικο να μπει την παρασκευη το μεσημερι να δει αποτελεσματα online!!! εννοειται θα παρω τον κωδικο και την παρασκευη θα κανω refresh απο τις 12!! μεσημερι δε θεωρειται το 12;;;;; 🤣🤣🤣🤣

Ναι καλέ... εκεί γύρω στις 12 εννοούν όταν λένε μεσημέρι! Άντε καλά αποτελέσματα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Ναι καλέ... εκεί γύρω στις 12 εννοούν όταν λένε μεσημέρι! Άντε καλά αποτελέσματα!!!!!

Ευχαριστουμε!!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έχω μέρες να μπω και τώρα μπήκα και διάβασα όλα τα μηνύματα.

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα πάει περίπου ίδιες μέρες με εμένα. Εγώ είμαι 12 μερα του κύκλου. Αυτό τον μήνα θα παω απλά για παρακολούθηση ωορρηξίας. Χωρίς φάρμακα. Τον άλλο μήνα πάμε για την πρώτη σπερματεγχυση. 😍

Έχω κάνει και εγώ σαλπιγγογραφια τον προηγούμενο μήνα. Έχω κάνει την καινούργια. Με τον αφρό που λένε. Έδωσα 160€ στην Αθήνα. Φοβομουν πολύ αλλά δεν ήταν κάτι τραγικό. Ένιωθα λίγη πίεση. Και μικρά πονακια. Για λίγα λεπτακια. Μετά μου έδωσαν αντιβίωση προληπτικά αλλά γενικά δεν ξανά πόνεσα από την ώρα που έφυγα από το ιατρείο. 

Πλέον την περνούν κανονικά για εξωσωματική. Το είχα ρωτήσει και εγώ παντού για να μην χρειαστεί να ξανά κάνω μελλοντικά αν έφτανα στην φάση της εξωσωματικής

Εμένα βγήκε καθαρή. Ήταν διαβατες. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου έχω μέρες να μπω και τώρα μπήκα και διάβασα όλα τα μηνύματα.

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα πάει περίπου ίδιες μέρες με εμένα. Εγώ είμαι 12 μερα του κύκλου. Αυτό τον μήνα θα παω απλά για παρακολούθηση ωορρηξίας. Χωρίς φάρμακα. Τον άλλο μήνα πάμε για την πρώτη σπερματεγχυση. 😍

Έχω κάνει και εγώ σαλπιγγογραφια τον προηγούμενο μήνα. Έχω κάνει την καινούργια. Με τον αφρό που λένε. Έδωσα 160€ στην Αθήνα. Φοβομουν πολύ αλλά δεν ήταν κάτι τραγικό. Ένιωθα λίγη πίεση. Και μικρά πονακια. Για λίγα λεπτακια. Μετά μου έδωσαν αντιβίωση προληπτικά αλλά γενικά δεν ξανά πόνεσα από την ώρα που έφυγα από το ιατρείο. 

Πλέον την περνούν κανονικά για εξωσωματική. Το είχα ρωτήσει και εγώ παντού για να μην χρειαστεί να ξανά κάνω μελλοντικά αν έφτανα στην φάση της εξωσωματικής

Εμένα βγήκε καθαρή. Ήταν διαβατες. 

 

 

Κοριτσι μου ευχαριστω γ ολες τις πληροφοριες!!! 🌹

Ευχομαι ν μην χρειαστει να πατε γ σπερματεγχυση κ αυτος ν ειναι ο τυχερος σας μηνας!!!! 🙏🙏🙏🎯💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! το μηχάνημα που χρησιμοποιούν για αυτή τη σαλπιγγογραφία είναι το ίδιο με το αυτό που κάνουμε τον κλασικό υπέρηχο?

Εγώ πρώτη φορά ακούω για τη σαλπιγγογραφία με αφρό τι διαφορά έχει από την απλή σαλπιγγογραφία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσια μου επιτελους κατεβηκε!!!! 🎉🎉 το λαδι μου εβγαλε τσικι τσικι με τα καφε... αμαν...

Επιτέλους άντε τώρα να κάνετε και τις εξετάσεις σας να ξεμπερδεύετε!! Θα αναμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα σου! 😘😘 εγώ η αλήθεια δεν έχω κάνει ποτέ καμία εξέταση δε μπορώ να σε βοηθήσω! Ελπίζω να μην πονέσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η iriana είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! το μηχάνημα που χρησιμοποιούν για αυτή τη σαλπιγγογραφία είναι το ίδιο με το αυτό που κάνουμε τον κλασικό υπέρηχο?

Κοίτα μου έβαλε τον διαστολεα από κάτω. Όπως όταν κάνεις τεστ Παπ. Και κατι ακούστηκε σαν να κόβει με μια τσιμπίδα. Σαν μικρό τσίμπημα ήταν. Η μαία  κρατούσε τον υπέρηχο που μπαίνει στην κοιλιά και βλέπανε

Έπειτα έχυσε ένα υγρό μέσα και έβαλε και δεύτερο υπέρηχο από κάτω αυτόν που κάνουμε συνήθως και κοιτούσε και από εκεί. Και κάπως με πίεζε με τα χέρια στην κοιλιά χαμηλά. Δύο υπέρηχοι στην ουσία. Και ο μέσα και ο έξω. 

Αυτό όλο και όλο. Δεν θα έλεγα ότι Πονεσα. Λίγη ενόχληση ένιωσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ πρώτη φορά ακούω για τη σαλπιγγογραφία με αφρό τι διαφορά έχει από την απλή σαλπιγγογραφία;;

Εμένα μου είπε ο γυναικολόγος ότι η παλιά μέθοδος έχει ακτινοβολία πολύ. Ότι πλέον έχει βγει νέα μέθοδος απλά είναι λίγο πιο ακριβη και πονάει πολύ λιγότερο.  Εντάξει το έψαξα και δεν είχε τρομερή διάφορα στα χρήματα. Και λέω ας δώσω 160€ και να μην πονέσω. Ήμουν και φοβιτσιαρα με αυτή την εξέταση γιατί όσες είχαν κάνει την παλιά μέθοδο μου έλεγαν ότι πονούσαν πολύ κτλ. 

Με υπέρηχο γίνεται αυτή η νέα μέθοδος. Σου ρίχνει ένα υγρό μέσα και μετά το κοιτάει με τον υπέρηχο. Αυτό φαίνεται σαν φως στον υπέρηχο. Όπου πηγαίνει φωτίζει. Και κοιτάει τις σάλπιγγες ως τις ωοθήκες να φωτίσει όλο. Να κάνει γραμμή ολόκληρη. 

Μια χαρά ήταν. Μην φοβάστε να την κάνετε αν χρειαστεί. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα θέμα. Την νέα μέθοδο, γιατί την παλιά δεν ξέρω. 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Επιτέλους άντε τώρα να κάνετε και τις εξετάσεις σας να ξεμπερδεύετε!! Θα αναμένουμε τα αποτελέσματα του άντρα σου! 😘😘 εγώ η αλήθεια δεν έχω κάνει ποτέ καμία εξέταση δε μπορώ να σε βοηθήσω! Ελπίζω να μην πονέσεις 

Δεν πειραζει που δεν γνωριζεις καλη μου!!! ευχομαι να μη χρειαστει να μπεις στη διαδικασια εξετασεων!!!🙏🙏❤️❤️❤️ σχεδον εφτασε η Παρασκευηηη!!! μια μερουλα υπομονη!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...