Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη φορά στο παιδικό σταθμό -προσαρμογή-τιμωρία


Recommended Posts

Καλησπέρα! πρώτη φορά φέτος στο παιδικό σταθμό 3,5 χρονών παιδάκι, είχε σχετικά εύκολη προσαρμογή μιας και είναι πολύ κοινωνικός και θέλει πολύ παιδάκια, το θέμα που αντιμετωπίσω είναι ότι είναι λίγο πίσω στο ομαδικό παιχνίδι, εννοώ με έννοιες δίνω παίρνω και δεν παίζω μόνος. γενικώς είναι ένα παιδί που έχει δεχτεί επιθετική συμπεριφορά από φίλους του, μέχρι που άρχισε να λέει και ο ίδιος όχι μη με χτυπάς, αλλά ταυτόχρονα να σπρώχνει και ο ίδιος για να διώξει τα παιδιά(κάτι που δουλεύουμε πολύ με βιβλία και παιχνίδια, δλδ να λέει ότι τον ενοχλεί και όχι να σπρώξει).Για αυτό το θέμα μίλησα με τη δασκάλα. Σήμερα που πήγα να τον πάρω από το σχολείο σε συζήτηση για το πως πέρασε μου είπε, ε΄να κοριτσάκι πήρε τα παιχνίδια και το έσπρωξα, προφανώς εξήγησα ότι ήταν λάθος να σπρώεις αλλά έπρεπε να μιλήσεις στο κοριτσάκι ή στη δασκάλα σου, και μου απαντάει: 'θα πας έξω μόνος σου'. λέω η δασκάλα το είπε αυτό, σε έβγαλε από τη τάξη? λέει ναι(βέβαια σε όλες τις ερωτήσεις ναι λέει οπότε ίσως και να μη συνέβη)αλλά τη φράση θα πας μόνος σου έξω την λέει πρώτη φορά. ήθελα να ρωτήσω αν είναι αποδεκτό η δασκάλα να το λέει αυτό, αν και προσωπικά διαφωνώ, ΄ή αν πρέπει κάπως εγώ να πω κάτι στη δασκάλα για αυτό ,ίσως να μάθω και εγώ ακριβω΄ς τι γίνεται .αλλά αν όντως συμβαίνει αυτό δλδ να υπάρχει καποιου είδους τέτοια τιμωρία , επιτρέπεται να συμβαίνει? σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι μου και όμως γίνονται και τέτοιες τιμωρίες είχε βγάλει έξω δασκάλα μικρό κοριτσάκι γύρω στα 4 τη κόρη της ξαδέρφης μου και της είπε κιόλας να μην το πεις αυτό στη μαμα και η μικρούλα προφανώς και φοβήθηκε και δεν είπε τπτ αλλά για κακη τύχη της δασκάλας όλα μαθαίνονται γιατί είναι σε επαρχία και εκεί δεν αφήνει κανένας κάτι ασχολίαστο είχαν δει τη μικρή έξω και την είχαν ρωτήσει απλά η μαμά της το έμαθε αρκετο καιρό μετά και δεν είπε τίποτα στη δασκάλα κακός όμως εγώ της είπα φασαρία έπρεπε να κάνει... ναι κορίτσια δεν λέω πρέπει να πάρουν και κάποια τιμωρία τα παιδάκια αλλά όχι σε τέτοιες ηλικίες και τέτοιες τιμωρίες αν το παιδί όταν το έβγαλε έξω το κάθε παιδί φύγει από την αυλή του σχολείου και πάει σε δρομάκια διαφορά δεν είναι άνετο να χαθεί να πώς χάνονται μετά τα παιδάκια αν δεν είναι ικανές και δεν έχουν υπομονή να μην κάνουν αυτή τη δουλειά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους σε μικρά παιδιά, εγώ διαφωνώ με τιμωρητικές ενέργειες ιδίως σε τέτοιες ηλικίες, θεωρώ ότι θα έπρεπε να πάρει και τα δύο παιδάκια και να τους βοηθ΄ήσει να λύσουν τις διαφορές τους, άλλωστε η τιμωρία στη πραγματικότητα δεν βοηθάει το παιδί να καταλάβει το λάθος του, αντιθέτως. Δεν ξέρω εμένα μου κακοφάνηκε πάρα πολύ που άκουσα το παιδί να μου το λέει, φυσικά και θα ρωτήσω τη δασκάλα τη δευτέρα, αλλά δε προλαβαίνεις κιόλας να τους μιλήσεις δεν σου λένε τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κορίτσι μου και φυσικά να την  ρωτήσεις και να δεις την αντίδραση της αν σου αλλάζει κουβέντα προσπαθεί να αποφύγει σημαίνει ότι το έκανε και ακόμα και δύο λεξούλες θα σου λέει ο μικρός σου να δίνεις βάση γιατί τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία τα καταλαβαίνουν όλα τρεις φράσεις να πούνε αν ξέρεις να επικοινωνείς μαζί του καταλαβαίνεις τι θέλει να πει οπότε να δίνεις βάση τι σου λέει μικρός σου εμένα ξεκινάει τη Δευτέρα η μικρή μου που είναι 3 ετών έχω αγχωθεί πάρα πολύ για ακριβώς αυτό το θέμα γιατί δεν μιλάει καλά και δεν ξέρω πώς θα της φερθεί εκεί η δασκάλα και δεν θα μπορεί να μου πει αυτό φοβάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!αν μπορείτε να προσεγγίσετε κάποια μανούλα για να μάθετε για τη δασκάλα που θα έχετε, εμάς εδώ άλλαξαν φέτος όλες τις δασκάλες από όλους τους παιδικούς και έτσι δεν γνωρίζουν οι περσινές για τη δασκάλα. εμένα πάντως όταν ξεκουράζεται μετά το σχολείο, παίρνω λίγα αρκουδάκια και κάνω ότι είναι στο σχολείο (δασκάλα-παιδιά κτλ)και πα΄νω εκεί στο παιχν΄δι μου λέει πολλά που του έρχονται στο  μυαλό από το τι έγινε, ίσως και εσάς να σας βοηθήσει κάτι ΄τέτοιο να καταλάβετε τι γίνεται στο σχολείο, μέχρι να αρχίσει να μιλάει περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...