Μετάβαση σε περιεχόμενο

Antimullerian ΑΜΗ χαμηλή


Joulia1

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα, σήμερα βγήκαν αποτελέσματα της εξετάσεις αυτής 0.28pmol/L, είναι πάρα πολύ χαμηλή. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση έχει κάποια παρόμοια εμπειρία??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσι μου!! Σου στελνω αμεσως μολις ειδα το ποστ γιατι προσφατα εμαθα οτι εχω κι εγω χαμηλη ΑΜΗ, (καλυτερη τιμη απτηδικη σου αλλα χαμηλη) και μεχρι να κατααλβω τι γινεται γιατι ηταν και καλοκαιρι περασα παρα πολυ δυσκολα γιατι ειμαι σε προσπαθειες εγγκυμοσυνης. Καποιες κοπελες εδω με βοηθησαν πολυ. Ξερω οτι η ΑΜΗ ειναι ενας απτους παραγοντες που συνεκτιμαται για γονιμοτητα και αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απαγορευτικη για να μεινεις εγκυος- αυτο το λεω σαν γενικο κανονα ομως χωρις να γνωριζω τι σημαινουν οι δικες σου τιμες, ηλικια σου και ποια ειναι η γενικοτερη σου εικονα- υπερηχος, οι υπολοιπες ορμονολικες  εξετασεις σου της 3η ημερας πως ειναι. Να κλεισεις ενα ραντεβου σε ενα γυναικολογο που εμπιστευεσαι και να συζητησεις αυτο σε συνδυασμο με ολα τα υπολοιπα.  Να μας γραψεις να μας πεις τα νεα σου και να μη στενοχωριεσαι❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Joulia1 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σήμερα βγήκαν αποτελέσματα της εξετάσεις αυτής 0.28pmol/L, είναι πάρα πολύ χαμηλή. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση έχει κάποια παρόμοια εμπειρία??? 

Ποσο ετων εισαι κ ποσο ειναι η FSH, LH και E2? Εγω με 0,3 κ fsh 17 ,5 μπηκα σε διαδικασια εξωσωματικης κ με διεγερση δεν ειχα ανταποκριση οποτε μαζευα με φυσικους μηνα μηνα κ τα καταφερα ετων 42

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ποσο ετων εισαι κ ποσο ειναι η FSH, LH και E2? Εγω με 0,3 κ fsh 17 ,5 μπηκα σε διαδικασια εξωσωματικης κ με διεγερση δεν ειχα ανταποκριση οποτε μαζευα με φυσικους μηνα μηνα κ τα καταφερα ετων 42

Νεφέλη κ γω τόση ΑΜΗ είχα κ ήμουν 37!αλλα για καλή τύχη είχα fsh από 5. 5 ως 7. 5 κ πολλά ωάρια στον υπέρηχο. Οπότε είναι κ λίγο σχετικό με αυτή την εξέταση. Ο γιατρός δεβ μπορούσε να πιστέψει ότι είχα πάντα 15+ ωάρια ενώ στον κύκλο που έκανα ωοληψια είχα 22! Οπότε θα έλεγα ας δει κ τις άλλες ορμόνες όπως σωστά είπες κ συ κ να μιλήσει η κοπέλα με ένα γυναικολόγο ειδικό για υπογονιμοτητα! 

@Joulia1 μόνο μια ερώτηση μιλάς για pmol όντως; εγώ είχα 0.3 αλλά σε μέτρηση ng

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Νεφέλη κ γω τόση ΑΜΗ είχα κ ήμουν 37!αλλα για καλή τύχη είχα fsh από 5. 5 ως 7. 5 κ πολλά ωάρια στον υπέρηχο. Οπότε είναι κ λίγο σχετικό με αυτή την εξέταση. Ο γιατρός δεβ μπορούσε να πιστέψει ότι είχα πάντα 15+ ωάρια ενώ στον κύκλο που έκανα ωοληψια είχα 22! Οπότε θα έλεγα ας δει κ τις άλλες ορμόνες όπως σωστά είπες κ συ κ να μιλήσει η κοπέλα με ένα γυναικολόγο ειδικό για υπογονιμοτητα! 

@Joulia1 μόνο μια ερώτηση μιλάς για pmol όντως; εγώ είχα 0.3 αλλά σε μέτρηση ng

Ναι είδα κι εμάς που στα 42 η αμη ήταν στο 14.10 pmol τι έχουμε καταφέρει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Ναι είδα κι εμάς που στα 42 η αμη ήταν στο 14.10 pmol τι έχουμε καταφέρει... 

Μα εννοείται, η ΑΜΗ δεν είναι παρά μια ένδειξη αποθέματος ωαριων που κ πάλι δεν είναι απόλυτη (όπως φάνηκε κ από εμένα) κ ούτε μπορεί να εκτιμήσει εμμηνόπαυση ή ποιότητα ωαριων, ενώ ούτε καν το ρυθμό μεταβολής της. Δλδ μπορεί από το 14 να πάει 10 σε ένα χρόνο κ μια άλλη να μείνει στο 1 χρόνια. Συνήθως η χρησιμότητα της είναι να εκτιμήσει ανταπόκριση σε εξωσωματική που σε μένα ούτε αυτό δεν έκανε. 

Πολύ πιο βασικές είναι οι άλλες ορμόνες, το αν είναι ανοιχτές οι σάλπιγγες, αν είναι καλό το σπέρμα κλπ. Επίσης κακα τα ψέματα ή ηλικία είναι παράγοντας που κρίνει την ποιότητα. Μια κοπέλα σε πρόωρη εμμηνόπαυση στα 28 είχε καλύτερα ωάρια από εμένα που ήμουν μια χαρά. Εγώ όπως είπα στα 37 είχα πολλά ωάρια κ όλες τις εξετάσεις τέλειες κ όμως δεν εμένα έγκυος με τπτ, αν δεν είχα κάνει εξωσωματική δεν θα είχα τώρα παιδί. Άλλες κοπέλες με μέτριες εξετάσεις έμειναν. Οπότε είναι όλα πολύ σχετικά κ κυρίως θέλει σωστή καθοδήγηση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Νεφέλη κ γω τόση ΑΜΗ είχα κ ήμουν 37!αλλα για καλή τύχη είχα fsh από 5. 5 ως 7. 5 κ πολλά ωάρια στον υπέρηχο. Οπότε είναι κ λίγο σχετικό με αυτή την εξέταση. Ο γιατρός δεβ μπορούσε να πιστέψει ότι είχα πάντα 15+ ωάρια ενώ στον κύκλο που έκανα ωοληψια είχα 22! Οπότε θα έλεγα ας δει κ τις άλλες ορμόνες όπως σωστά είπες κ συ κ να μιλήσει η κοπέλα με ένα γυναικολόγο ειδικό για υπογονιμοτητα! 

@Joulia1 μόνο μια ερώτηση μιλάς για pmol όντως; εγώ είχα 0.3 αλλά σε μέτρηση ng

Και εγω ng !!Φοβερο που εχεις τοσο και εσυ και κατεβασες τοσα ωαρια.αλλα ναι βεβαια η fsh ειναι πολυ σημαντικη..!!ολα σε συνδιασμο παιζουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή διαβάζω πολλά για την συγκεκριμένη εξέταση και τους προβληματισμούς σας θα καταθέσω την δική μου εμπειρία. Είχα έναν γυναικολόγο ο οποίος επέμενε πάρα πολύ στην συγκεκριμένη εξέταση, χωρίς να υπάρχει λόγος πχ είχα ήδη μια εγκυμοσύνη, παλινδρομη μεν, αλλά δεν έπαυε να είναι μία εγκυμοσύνη που ήρθε φυσικά, στον δεύτερο μήνα προσπαθειών, στα 37.

Ρώτησα την τωρινή γιατρό μου αν πρέπει να κάνω αυτή την εξέταση και η απάντηση της είχε ως εξής : είναι μία εξέταση ακριβή, η οποία μόνο άγχος μπορεί να προκαλέσει. Και αυτό διότι από κάποια ηλικία και μετά είναι φυσιολογικό ότι πέφτει η ποιότητα των ωαρίων και σε κάποιους κύκλους δεν γίνεται ωορρηξία. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το απόθεμα των ωαρίων έχει εξαντληθεί και δεν μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη φυσιολογικά.

Εμένα προσωπικά με κάλυψε πλήρως, ουδέποτε το ξανασκέφτηκα και νομίζω ότι δεν πρέπει να κολλάτε στο αποτέλεσμα της ΑΜΗ. Όλοι οι παράγοντες πρέπει να συνεκτιμουνται και να υπάρχει σωστή καθοδήγηση από γιατρούς που ξέρουν τι τους γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, πόσο σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. 

Είμαι 40 χρόνων έχω είδη ένα παιδάκι 5 χρόνων και πριν από 6 μήνες ακριβώς μια παλιδρομη κύηση 7εβδομαδα.Απο την αποξεση και μετα η περίοδος μου άλλαξε είχα λιγότερες μέρες αίμα και μετα καφέ, στην συνέχεια έκανα και το εμβόλιο, και για δύο μήνες η περίοδος τα έπαιξε εντελώς, είχα και πολλές μέρες καθηστεριση και λιγο αίμα, έτσι αποφάσισα να πάω ξανά στο. Γυναικολόγο και εκανα ορμονολογικες όπου είναι η εξής :

Fsh 10.12 IU/L

LH 7.55 mIU/ml

Prolactini 345. 8mIU/l

E2 46.34 pg/ml

Αυτές 3 μέρα περιοδου

Και τέλος η AMH όσο σας είπα, εντωμεταξύ πια η διαφορά ng με pmol?? 

Τωρα μου ειπε οτι πρεπει αν θέλω μωρο να βιαστούμε.. 3 προσπάθειες με χάπια, για να κατεβάσω περισσότερα ωάρια και μετα εξωσωματική. Τι να κάνω?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Joulia1 είπε:

Κορίτσια μου, πόσο σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. 

Είμαι 40 χρόνων έχω είδη ένα παιδάκι 5 χρόνων και πριν από 6 μήνες ακριβώς μια παλιδρομη κύηση 7εβδομαδα.Απο την αποξεση και μετα η περίοδος μου άλλαξε είχα λιγότερες μέρες αίμα και μετα καφέ, στην συνέχεια έκανα και το εμβόλιο, και για δύο μήνες η περίοδος τα έπαιξε εντελώς, είχα και πολλές μέρες καθηστεριση και λιγο αίμα, έτσι αποφάσισα να πάω ξανά στο. Γυναικολόγο και εκανα ορμονολογικες όπου είναι η εξής :

Fsh 10.12 IU/L

LH 7.55 mIU/ml

Prolactini 345. 8mIU/l

E2 46.34 pg/ml

Αυτές 3 μέρα περιοδου

Και τέλος η AMH όσο σας είπα, εντωμεταξύ πια η διαφορά ng με pmol?? 

Τωρα μου ειπε οτι πρεπει αν θέλω μωρο να βιαστούμε.. 3 προσπάθειες με χάπια, για να κατεβάσω περισσότερα ωάρια και μετα εξωσωματική. Τι να κάνω?? 

 

Καλημέρα. Το τι θες να κάνεις είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή. Αν μπορείς να συμβιβαστείς ότι θα αφήσεις τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους και ίσως να μην μπορέσεις να κάνεις δεύτερο παιδάκι, μην κάνεις τίποτα. Αν πάλι νομίζεις ότι το θες πάρα πολύ και έχεις το κουράγιο και την δυνατότητα να προχωρήσεις σε άλλες μεθόδους τότε συζήτησε το με τον γιατρό σου. Εύχομαι το καλύτερο σε ότι και αν αποφασίσεις και να σου ζήσει το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/9/2021 at 9:39 ΠΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Το τι θες να κάνεις είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή. Αν μπορείς να συμβιβαστείς ότι θα αφήσεις τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους και ίσως να μην μπορέσεις να κάνεις δεύτερο παιδάκι, μην κάνεις τίποτα. Αν πάλι νομίζεις ότι το θες πάρα πολύ και έχεις το κουράγιο και την δυνατότητα να προχωρήσεις σε άλλες μεθόδους τότε συζήτησε το με τον γιατρό σου. Εύχομαι το καλύτερο σε ότι και αν αποφασίσεις και να σου ζήσει το παιδάκι σου.

Stardust_83 Σε ευχαριστώ για την απάντηση στην ερωτήσει μου την να κανω?? Είναι αυτό ακριβώς που είχα και εγώ στο μυαλό μου, σε αυτά τα δύο αμφιταλαντευομαι και εγω, εξωσωματική, όχι δεν έχω το κουράγιο και θεωρώ ηρωίδες όσες κοπέλες μπαίνουν σε αυτή την διαδικασία... θα ξεκινήσω όμως  με τα χαπακια... Δεν κατάλαβα την διαφορα NG με pmol είμαι στο πάτο?? Είναι καλύτερη η NG? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Joulia1 είπε:

Stardust_83 Σε ευχαριστώ για την απάντηση στην ερωτήσει μου την να κανω?? Είναι αυτό ακριβώς που είχα και εγώ στο μυαλό μου, σε αυτά τα δύο αμφιταλαντευομαι και εγω, εξωσωματική, όχι δεν έχω το κουράγιο και θεωρώ ηρωίδες όσες κοπέλες μπαίνουν σε αυτή την διαδικασία... θα ξεκινήσω όμως  με τα χαπακια... Δεν κατάλαβα την διαφορα NG με pmol είμαι στο πάτο?? Είναι καλύτερη η NG? 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό κορίτσι, ίσως κάποια άλλη κοπέλα να ξέρει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/9/2021 at 10:25 ΜΜ, ο/η Joulia1 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σήμερα βγήκαν αποτελέσματα της εξετάσεις αυτής 0.28pmol/L, είναι πάρα πολύ χαμηλή. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση έχει κάποια παρόμοια εμπειρία??? 

Αχ αυτή η ΑΜΗ…2 χρονια έκανα ορμονικές εξετάσεις οι οποίες έβγαιναν άριστες…Ποτε ομως δεν βλέπαμε την ΑΜΗ (!!!)..ώσπου έφτασα σε κέντρο εξωσωματικής (για ανδρικό υποτίθεται παράγοντα) για να μου πουν ότι τυπικά πρέπει να την ελέγξω..ήταν τόσο σίγουροι όλοι ότι λογω ηλικίας θα είναι καλή…32 χρόνων - 0,22 ΑΜΗ…ΣΟΚ!!!

Ο γιατρός στο κέντρο μου είπε ότι είναι πρόβλημα..Δεν μου απέκλεισε ποτε το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης απλά που τόνισε ότι πρέπει λίγο να «βιαστώ»… η γυναικολόγος απ την άλλη η οποία με παρακολουθεί χρονια μου λέει ότι η εξέταση αυτή μπορεί να μην λέει και τπτ και  τη θεωρεί κάπως αναξιόπιστη όποτε να μην με αγχώνει! 

Όπως και να έχει πήραμε την απόφαση να κάνουμε μια προσπάθεια με εξωσωματική καθώς 3 χρονια δεν έχουμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα! 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ευχομαι σύντομα να του χαρίσετε ένα αδερφάκι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2021 at 11:48 ΜΜ, ο/η Joulia1 είπε:

Κορίτσια μου, πόσο σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. 

Είμαι 40 χρόνων έχω είδη ένα παιδάκι 5 χρόνων και πριν από 6 μήνες ακριβώς μια παλιδρομη κύηση 7εβδομαδα.Απο την αποξεση και μετα η περίοδος μου άλλαξε είχα λιγότερες μέρες αίμα και μετα καφέ, στην συνέχεια έκανα και το εμβόλιο, και για δύο μήνες η περίοδος τα έπαιξε εντελώς, είχα και πολλές μέρες καθηστεριση και λιγο αίμα, έτσι αποφάσισα να πάω ξανά στο. Γυναικολόγο και εκανα ορμονολογικες όπου είναι η εξής :

Fsh 10.12 IU/L

LH 7.55 mIU/ml

Prolactini 345. 8mIU/l

E2 46.34 pg/ml

Αυτές 3 μέρα περιοδου

Και τέλος η AMH όσο σας είπα, εντωμεταξύ πια η διαφορά ng με pmol?? 

Τωρα μου ειπε οτι πρεπει αν θέλω μωρο να βιαστούμε.. 3 προσπάθειες με χάπια, για να κατεβάσω περισσότερα ωάρια και μετα εξωσωματική. Τι να κάνω?? 

 

Είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης. Δλδ η pmol είναι μεγαλύτερη κλίμακα εγώ είχα 0.3ng ενώ 2.3 pmol. Η αντιστοιχία είναι περίπου 1 προς 7 δλδ 1ng είναι 7 σε pmol. 

Από εκεί κ πέρα όμως αφού πιάνεις κ μάλιστα πρόσφατα θεωρώ ότι δε λέει κάτι. Ούτε σε μένα έλεγε κάτι όπως είπα. Δεν ξέρω, πραγματικά όπως νιώθεις πράξε αλλά επειδή έκανα εξωσωματική (κ φαντάσου πέτυχα με την πρώτη) να πω ότι είναι μια διαδικασία κυρίως ψυχοφθορα. Αν είχα δλδ ήδη παιδί δε νομίζω να το έκανα. Από την άλλη αν εσύ θες οπωσδήποτε 2ο παιδί αξίζει τον κόπο γιατί σωματικά δεν είναι δύσκολη κ είναι σύντομη. Τα χαπάκια όμως σίγουρα κάνε το, τι έχεις να χάσεις; 

Μία μόνο ερώτηση, η προλακτινη δεν είναι πολύ υψηλή; δεν σου είπε κάτι; μήπως δλδ θέλει ρύθμιση κ σε δυσκολεύει αυτό; 

Εύχομαι ότι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Αχ αυτή η ΑΜΗ…2 χρονια έκανα ορμονικές εξετάσεις οι οποίες έβγαιναν άριστες…Ποτε ομως δεν βλέπαμε την ΑΜΗ (!!!)..ώσπου έφτασα σε κέντρο εξωσωματικής (για ανδρικό υποτίθεται παράγοντα) για να μου πουν ότι τυπικά πρέπει να την ελέγξω..ήταν τόσο σίγουροι όλοι ότι λογω ηλικίας θα είναι καλή…32 χρόνων - 0,22 ΑΜΗ…ΣΟΚ!!!

Ο γιατρός στο κέντρο μου είπε ότι είναι πρόβλημα..Δεν μου απέκλεισε ποτε το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης απλά που τόνισε ότι πρέπει λίγο να «βιαστώ»… η γυναικολόγος απ την άλλη η οποία με παρακολουθεί χρονια μου λέει ότι η εξέταση αυτή μπορεί να μην λέει και τπτ και  τη θεωρεί κάπως αναξιόπιστη όποτε να μην με αγχώνει! 

Όπως και να έχει πήραμε την απόφαση να κάνουμε μια προσπάθεια με εξωσωματική καθώς 3 χρονια δεν έχουμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα! 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ευχομαι σύντομα να του χαρίσετε ένα αδερφάκι! ❤️

Καλημέρα. Σε κέντρο εξωσωματικής πιστεύεις ότι θα σου έλεγαν ότι όλα είναι καλά και δεν χρειάζεται να κάνεις εξωσωματική; Λέω εγώ τώρα....Από την άλλη, δεν ξέρω πόσο εμπιστοσύνη έχεις στην γιατρό σου, αλλά και τρία χρόνια δεν είναι λίγα οπότε καλά θα κάνεις να το προχωρήσεις έτσι εφόσον δεν έχεις άλλα αποθέματα υπομονής. Νομίζω πάντως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ψυχολογία. Εύχομαι ότι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης. Δλδ η pmol είναι μεγαλύτερη κλίμακα εγώ είχα 0.3ng ενώ 2.3 pmol. Η αντιστοιχία είναι περίπου 1 προς 7 δλδ 1ng είναι 7 σε pmol. 

Από εκεί κ πέρα όμως αφού πιάνεις κ μάλιστα πρόσφατα θεωρώ ότι δε λέει κάτι. Ούτε σε μένα έλεγε κάτι όπως είπα. Δεν ξέρω, πραγματικά όπως νιώθεις πράξε αλλά επειδή έκανα εξωσωματική (κ φαντάσου πέτυχα με την πρώτη) να πω ότι είναι μια διαδικασία κυρίως ψυχοφθορα. Αν είχα δλδ ήδη παιδί δε νομίζω να το έκανα. Από την άλλη αν εσύ θες οπωσδήποτε 2ο παιδί αξίζει τον κόπο γιατί σωματικά δεν είναι δύσκολη κ είναι σύντομη. Τα χαπάκια όμως σίγουρα κάνε το, τι έχεις να χάσεις; 

Μία μόνο ερώτηση, η προλακτινη δεν είναι πολύ υψηλή; δεν σου είπε κάτι; μήπως δλδ θέλει ρύθμιση κ σε δυσκολεύει αυτό; 

Εύχομαι ότι καλύτερο! 

Μου ειπε οτι ειναι ο. Κ η προλακτινη μέσα στα όρια...θα τον ρωτήσω!!! 

Και εγω αυτο σκέφτηκα αφου έπιασα και μάλιστα με την Δεύτερη προσπαθεία.. Βέβαια παλλιδρομισε, αλλα έπιασα...Σε ευχαριστώ πολύ Τokyo🙏🙏🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Αχ αυτή η ΑΜΗ…2 χρονια έκανα ορμονικές εξετάσεις οι οποίες έβγαιναν άριστες…Ποτε ομως δεν βλέπαμε την ΑΜΗ (!!!)..ώσπου έφτασα σε κέντρο εξωσωματικής (για ανδρικό υποτίθεται παράγοντα) για να μου πουν ότι τυπικά πρέπει να την ελέγξω..ήταν τόσο σίγουροι όλοι ότι λογω ηλικίας θα είναι καλή…32 χρόνων - 0,22 ΑΜΗ…ΣΟΚ!!!

Ο γιατρός στο κέντρο μου είπε ότι είναι πρόβλημα..Δεν μου απέκλεισε ποτε το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης απλά που τόνισε ότι πρέπει λίγο να «βιαστώ»… η γυναικολόγος απ την άλλη η οποία με παρακολουθεί χρονια μου λέει ότι η εξέταση αυτή μπορεί να μην λέει και τπτ και  τη θεωρεί κάπως αναξιόπιστη όποτε να μην με αγχώνει! 

Όπως και να έχει πήραμε την απόφαση να κάνουμε μια προσπάθεια με εξωσωματική καθώς 3 χρονια δεν έχουμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα! 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και ευχομαι σύντομα να του χαρίσετε ένα αδερφάκι! ❤️

Σε ευχαριστω Μaroulita Και εσυ κοριτσι μου, σου εύχομαι γρήγορα ένα παιδάκι ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joulia1 είπε:

Μου ειπε οτι ειναι ο. Κ η προλακτινη μέσα στα όρια...θα τον ρωτήσω!!! 

Και εγω αυτο σκέφτηκα αφου έπιασα και μάλιστα με την Δεύτερη προσπαθεία.. Βέβαια παλλιδρομισε, αλλα έπιασα...Σε ευχαριστώ πολύ Τokyo🙏🙏🙏 

Βρε συ είπα μήπως θυμάμαι λάθος κ πήγα στις εξετάσεις μου. Είχα προλακτινη κάπου στο 15 πάντα κ μάλιστα μια φορά είχα 29 κ μου λέει λογικά στρεσαριστηκες κ ανέβηκε εκείνη τη στιγμή (θέλει γενικά ηρεμία η προλακτινη πριν κάνεις την εξέταση). Την επανέλαβα άλλη φορά κ ήταν οκ. Αν γκουγκλαρεις το όριο είναι κάπου 29 με 30, σίγουρα έχεις 345; μήπως έγραψες κάτι λάθος; δεν ξέρω ας πει κ καποια άλλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Σε κέντρο εξωσωματικής πιστεύεις ότι θα σου έλεγαν ότι όλα είναι καλά και δεν χρειάζεται να κάνεις εξωσωματική; Λέω εγώ τώρα....Από την άλλη, δεν ξέρω πόσο εμπιστοσύνη έχεις στην γιατρό σου, αλλά και τρία χρόνια δεν είναι λίγα οπότε καλά θα κάνεις να το προχωρήσεις έτσι εφόσον δεν έχεις άλλα αποθέματα υπομονής. Νομίζω πάντως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ψυχολογία. Εύχομαι ότι καλύτερο.

Καλά εννοείτε πως θα μου το έλεγαν! 🙂Απλα με «έπεισε» γιατί ήταν ο μόνος που μου είπε ότι οκ το σπερμα τελικά μπορεί να μην ειναι άριστο αλλά έχεις και σύ τα θεματακια σου!! Κάνω τεστ Παπ απο τα 17, υπερήχους κτλ,εξετάσεις, έχω κάνει σαλπιγγογραφια (που δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό φαίνεται εκει κάτι) και ποτέ κανεις δεν μου είπε τίποτα..πάντα όλα ήταν φυσιολογικά..Φτάσαμε στο κεντρο για να κάνω μαγνητική και να μου πουν τελικά ότι η μια μου ωοθηκη ειναι ατροφική ή παρα πολύ μικρή πραγμα που δυσκολεύει τη σύλληψη! Επομένως είπαμε να το σπρώξουμε λίγο και μείς το θέμα μήπως καποια στιγμή έχουμε το πολυπόθητο αποτέλεσμα! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Καλά εννοείτε πως θα μου το έλεγαν! 🙂Απλα με «έπεισε» γιατί ήταν ο μόνος που μου είπε ότι οκ το σπερμα τελικά μπορεί να μην ειναι άριστο αλλά έχεις και σύ τα θεματακια σου!! Κάνω τεστ Παπ απο τα 17, υπερήχους κτλ,εξετάσεις, έχω κάνει σαλπιγγογραφια (που δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό φαίνεται εκει κάτι) και ποτέ κανεις δεν μου είπε τίποτα..πάντα όλα ήταν φυσιολογικά..Φτάσαμε στο κεντρο για να κάνω μαγνητική και να μου πουν τελικά ότι η μια μου ωοθηκη ειναι ατροφική ή παρα πολύ μικρή πραγμα που δυσκολεύει τη σύλληψη! Επομένως είπαμε να το σπρώξουμε λίγο και μείς το θέμα μήπως καποια στιγμή έχουμε το πολυπόθητο αποτέλεσμα! 🤗

Και εμένα ήταν 6 εκατοστά, σχεδόν ατροφική. Και όμως έγκυος έμεινα φυσιολογικά στα 37 και 37.5, με προσπάθειες 2 μηνών, χωρίς σταθερό κύκλο, να ξέρω πότε έχω ωορρηξία κλπ. Τέλος πάντων, εύχομαι αφού αποφάσισες αυτόν τον δρόμο να έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Joulia1 για δες κ αυτό το θέματακι βλέπω το ίδιο λένε!

 

Eiμαι 345.6mIU/l με τιμές αναφορας 102.0-496.0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Joulia1 είπε:

Eiμαι 345.6mIU/l με τιμές αναφορας 102.0-496.0

Τότε είναι προφανώς άλλη κλίμακα μέτρησης από τη συνηθισμένη! 

Εύχομαι με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...